I Donderdag 1 Augustus Ï912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4511. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. .VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. JSiet rusten De Orgeldraaister. Op wien de bloedschuld Landbouw. Onze beiaarden. Een en ander. 4 DE DENDERBODE Ril blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteckcning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met don Post verzonden G frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- iantién doo de Post ontvangen zijn ten lasté van den schuldenaar. Men schrijft in bjj C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutslraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQL'E 8ULIU. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op Sa' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Notarissen moeten hunne inzendinger doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 31 Juli 1912 Onze katholieke werking op alle ge bied was onze macht vóór de kiezingen en kwam ons krachtdadig ter hulp in den laatsten kiesstrijd. Deze werking moet zonder dralen voortgezet worden. Gedenken wij ons de spreuk Rust, roest on daarom moet erna den kiesstrijd dit politiek leven be houden blijven, moet er altijd meer en moer geijverd worden om dn politieke overtuiging der katholieke kiezers te sterken en de goede vaderlanders voor onze katholieke Partij te winnen. Ja, de geestdrift van den afgeloo'pen kiesstrijd moet. voortleven in eene aan houdende werking, waardoor de katho lieke Partij des te sterker zal worden, naarmate zij meer moedige en bekwame mannen zal tellen, die overal het politiek leven opgewekt houden. Nevens de politieke werking treft men ook nog de maatschappelijke werking aan welke wij vinden in alle onze sociale instellingen en goede werken. De katholieke Partij bezit eene mach tige-inrichting op allerlei gebied der .maatschappelijke werking". Wijzen wij slechts op de vakorganisatie, welke 80 duizend ambachters en arbei- bersin hare rangen telt, dicht aaneenge sloten, huiine krachten doende samen spannen om betere werkvoorwaarden en meer welstand te verkrijgen. Men voege daarbij de werking der ko mileiten tot bevordering van de belangen der neringdoende burgerij en die hare lotsverbetering zoo zeer behartigen... De boerenbonden, de veevorzekeringen onder alle opzichten moeten meer en meer uitgebreid en verspreid worden. Overal waar 't zijn kan moeten liefda dige genootschappen, patronaten, studie kringen, sprekersbonden, maatschappijen van nut eu vermaak gesticht worden om de algemeene welvaart onzer samen leving te verzekeren. Geene 'partij kan er op roemen in hare rangen zulk overgroot getal moedige en bekwame mannen te tollen, welke zich aan'l hoofd kunnen stellen van die in richtingen. Overigens 't is hunne plicht als katholieken er in 't belang onzer Partij aan te beantwoorden. Wij herhalen hel de werking moet onafgebroken voortgezet worden en de geestdrift van den laatsten kiesstrijd be houden blijven ons herinnerende dat rust in dergelijke zaak roest 6€ vervolg. Wij verlrokken dus. Ik werd te Tou lon gehuisvest op een klien appartement bij een zijner nichten, terwijl hij zich bezig hield met de toebereidselen tot ons huwelijk. Het was ook daar dat ik ver nam, dat moeder op de aanmaningen van den notaris geantwoord had, dat zij nooit zou toestemmen. Die tijding bedroefde mij, maar hij wist met zoete woorden, die ontroering welhaast uit mijn hart te doen verdwij nen door mij alles schoon voor te spie gelen. Zoo verzekerde hij mij, spoedig toestemming te zullen bekomen om te trouwen, hoewel'ik den bruidschat niet bezat, door de militaire reglementen vereischt, om de vrouw van een officier te worden. Hij vertelde mij eindelijk, dat alles in orde was en ons huwelijk werd voltrok ken. Ongeveer een jaar leefden wij gelukkig. Ik dacht nooit aan mijn moe der Ik kwam in verwachting Ik maakte hel hem bekend. Van toen af aan begon hij jegens mij het eerlooste spel te spelen. In warme woorden, vertolkte hij het geluk, dat hij gevoelde bij de gedachte vader te zijn en door een nieuwen band aan mij vereenigd te zullen worden. Ik geloofde hem, omdat ik aan zijn liefde Groote opschudding te Brussel Moordaanslag op eenen priester in vollen dag De 50 jarige Fransche abbé Fleuret was bezig zijne getijden te lezen in het Park, toen hij achter zich den kreet hoorde Leve de revolutie Leve het algemeen stemrecht Al meteen kreeg hij eenen messteek in den rug, onder het schouderblad en zeeg ten gronde... Aangehouden, verklaarde de moorde naar, een zekere Beyl, van Gent, dat hij zijn besluit genomen had na het hoorei) van socialistische redevoeringen. - Had ik verleden Woensdag eene revolver bij gehad, zegde hij, ik hadde geschoten op Minister de Broqueville of op den Presi dent der Kamer of op den Minister van Justitie. Had ik den Kardinaal voor gehad in plaats van dien Franschen priester, ik zou niet anders gehandeld hebben -> Ge hoort het, haallouter haat tegen zekere klassen van personen echt socia listisch. Edoch dit feit staat niet alleen. Onlangs werd' te Leuven eene zuster ziekendienster door eenen ellendeling aangerand. Verleden Zondag kreeg een priester te Oostende eenen vuistslag in het aange zicht, zoodat het bloed hem uit neus en mond spatte. De laffe dader, een onbe kende, geraakte in 't vrije. Tusschen Tomheek en Overyssche werd deze week een pastoor door eenen vreem deling deerlijk toegetakkeld. Vóór enkele weken heefteen monster, gelijk Beyl, te Milaan, eenen priester afgemaakt, in volle Galleria. Nogmaals louter uit haat Waarom schoten de werkstakers te Luik op de gendarmen, den 2 Juni laatst leden Uit haat tegen de maatschappij Waarom rosten de cartellisten onze katholieke propagandisten zoo deerlijk af tijdens den kiesstrijd Waarom sloegen zij volksvertegenwoordiger Colfs half dood Uit haat tegen al wat katholiek is Watzou ergebeuren, moesten de socia listen, zeggen de socialistische opper- hazen, de algemeene werkstaking door drijven, enkel om eens te toonen dat zij nijverheid en handel kunnen belemmeren? geloofde. Maar ongelukkige die ik was, ik zou vreeselijk teleurgesteld worden. Eenige maanden later kwam hij eens thuis een diepe ontroering lag op zijn aangezicht te lezen. Ik schrikte ervan en vroeg hem wat hem scheelde. Hij wei gerde eerst te antwoorden, maar einde lijk bekende hij Ik heb het hevel ontvangen om op de vloot in de Chineesche zeeën dienst te doen en moet vertrekken Ik was als door den bliksem ge troffen. Hem te vergezellen, daar kon zelfs niet aan gedacht worden hij deod mij duidelijk de redenen verstaan, die dat volstrekt beletten. De wanhoop maakte zich van mij meester. Een voorgevoel zeide mij, dat ik verloren was, en dat voorgevoel bedroog mij niet. Mij een eeuwige liefde zwerende, vertrok Gabriël en liet mij geld achter om twee of drie maanden te leven. Ook beloofde hij mij dikwijls te zullen schrijven, en dat hij mij alles zou bezorgen wat ik noodig had. Hij loog, want nauwelijks was hij ver trokken, of zijn nicht verwittigde mij, dat ik binnen eene maand het huis moest verlaten. Mijn tranen en smeekingen hielpen niets. De boosaardige vrouw liet mij nu ge heel het rampzalige lot kennen, dat mij wachtte Gabriël had gelogen toen hij mij verzekerde detoelating tot ons huwe lijk van den minister te hebben bekomen. Integendeel was die toelating hem ge- Het bloed der ordehandhavers zou stroomen zoowel als liet bloed, van den vreedzamen wandelaar... wellicht ook het bloed van de stakers zelf, want rustig over de straat gaan, kunnen die mannen niet de haat zit in 't bloed. E11 waarom Wel omdat men hun al maanden lang het hoofd heeft zot gepraat over zuiver algemeen stemrecht en wal dies meer. Vóór tien jaar was het meervoudig stemrecht de rechtvaardigste wet die be stond, maar thans niet meer Hunne leiders kunnen er niet inee aan 't bewind geraken en van dat oogenblik af, 0 won der is dit stelsel onrechtvaardig. Zou het zuiver algemeen stemrecht dat voorwaar dan zeker onrechtvaardig is hunne bazen wel verder brengen Zij betwijfelen liet zelf grooUlijks en zeggen zelfs neen, in geval men ook het stemrecht zou toekennen aan de vrouwen. Och neen maar de revolutieonairen moeten toch wel een. middel vinden, ziet ge, om hunne slaven op le zweepen. Eiwel daar hebt gè 'tliet zuiver alge meen stemrechtzoo niet, oproer Dat de onnoozele*socialisten, die van politieke zaken geen verstand hebben, zich laten opwinden, valt licht te begrij pen dat zij echter in hunnen haal over gaan tol euveldaden, valt niet te ver- schoonen. Zij die eenen onschuldigen dooden, zijn moordenaars en lafaards. Edoch zij die moordenaars en lafaards kweeken, zijn de eerste en grootste schuldigen. 't Zijn die dagbladschrijvers, die socia listische redenaars, die den werkman zijn geloof ontnemen, die den klassenstrijd aanpreken, die den misnoegden haat en nijd in 't hart planten haat waaruit de misdaad geboren wordt. Het onschuldig vergoten bloed kome over hen. Indien zij gelijk thans, onbewinpold het oproer aanprijzen, moest de politie hen bij den kraag vatten en in 't droog zetten. Met weet dat de ooglapjes stukjesleder zijn welke zijdelings aan den loom, ter hoogte der oogen, van de paarden, vast gehecht worden. Deze ooglappen zijn niets dan nadeelig voor de dieren, welke er door gemarteld worden. De vereeniging der veeartsen van de provincie Antwerpen hield zich bezig, in weigerd geworden, en had hij niet. ge aarzeld een valschen naam aan te nemen, zich valsche papieren te verschaffen en hel was onder dien naam en met die valsche papieren, dathijdio afschuwelijke comedie van ons huwelijk gespeeld had. O, vreeselijk oogenblik Ik kende zelfs den waren naam niet van dengene, dien ik als mijn echtgenoot beschouwd had. Gij kunt oordeelen, dokter, in welken toestand ik mij op dat oogenblik bevond. Dat onvoorziene vertrek, die vrecselijke ontdekkingen en mijn verlatenheid maak ten op mij zulk een diepen indruk, boe zemden mij zooveel angst en schrik in, dat ik reeds den volgenden dag te bed moest blijven, en ik vóór den bepaalden tijd moeder werd van mijn lief docliterjo,. oiider eene hevige ijlkoorts, die mij ge heel bet verstand benomen heeft. Mijn toestand werd zoo onrustwekkend bevonden, dat zij mij stervend en buiten kennis naar het gasthuis deed vervoeren en mijn kind aan. een voedster toever trouwde Mijn ziekte duurde lang. Drie maanden bleef ik in het gasthuis, altijd op hoop levende en op tijding van Gabriël wachtende. Maar al die hoop en ver wachting werden teleurgesteld, want er kwam niets. Zonder de n inste middelen van bestaan verliet, ik het gasthuis. Men gaf mij mijn dochter terug, en niemand bekommerde zich er over of ik haar kon vinden, en zij niet van honger zou omko men... Waar zou ik mij vervoegen hare vergadering van den 14 Juli 1.1. met de afschaffing der ooglappen. Zij heeft den wensch uitgedrukt het gebruik van dit deel des tooms voor alle paarden te zien verdwijnen. Voor wat de dieren van ouderdom aangaat, om alle ongevallen te vermijden, zal hel noodig zijn met voor zichtigheid te handelen en op aanhoudende wijze de paarden aan het afschaffen der ooglappen, die hun het zicht beperken, gewoon te maken De zadelpaarden, de trekpaarden, de paarden van het leger, enz. dragen geene ooglappen. Het betreft hier alleenlijk een zaak van gewuonmaking zooals deze welke de paarden hebben moeten onder gaan, aangaande de nieuwe vervoermid delen (spoorwegen, stoomtramen, auto mobielen, enz Hel is geenszins het inzicht der veree niging eene we" lelijke regeling der zaak aan te vragen, daar «Ie toepassing on de bewaking dezer regeling moeilijk zouden zijn. De besturen en de maatschappijen tot bescherming der dieren zouden de belanghebbenden moeten overtuigen en huil liet voorbeeid geven. Het gemeente bestuur van Antwerpen, dat de ooglap pen voor bare dienstpaarden afgeschaft heeft, verdient nagevolgd te worden. De kunst van den beiaardier is sedert eonige jaren zoo zeer in weerde geklom men, dal schier iedereen er van spreekt en de overlieden, de algemeene belang stelling volgende, wedieveren met elkaar tot herstellen en vol ledigen van de beiaar den, het volkmuziek bij uitzondering. Opmerkelijk is het dat het groot Duitsch blad - Kölnische Zeitung in haar nummer van 17 Juli een zeer waar- deerend artikel meedeelt over de klok kenspelen irrde Nederduilsclie gewesten. België, Holland en Engeland zegt het Iveulsche blad, zijn het heimatland der klokkenspelen. Daar klingelt het van de hoogverheven torens der kathedralen zoowel als van den dakstoel der .beschei- dene dorpskerken. In oorden, waar mu ziek voor velen eene onbekende kunst is, die zij niet beoefenen, daar komt het klokkenspel hun ieder kwarts uurs, er aan herinneren, dat er ook muziek be staat. De spelende en bespeelde klok, wier klank en wijze van den lioogen toren door de straten en tot in de huizen klinkt, is voor hen om zoo te zeggen de voor zanger en opwekker. Voor de kunst- en nationale beteeker.is die het klokkenspel in die landen bezit, Ik had niets in de wereld In mijn vorige woning, zou ik daar geen onder komen vinden en misschien ook wel een brief van Gabriël Ik ging er heen. Helaas, welke teleurstelling Onderko men was er voor mij niet te vindenonze kamer was verhuurd, en er was van Gabriël niets gekomen gedurende mijn afwezigheid. Ik vroeg mijn kleederen terug en het overschot van liet geld, dat Gabriël mij achtergelaten had en dat in de lade van den lessenaar gesloten was. Men overhandigde mij mijn kleederen, maar het geld was zeker gestolen of de huismeesteres had het ingepalmd. Ik kreeg niets. Zoo dus bevond ik mij op straat, zonder een cent op zak. Voor eenige franken verkocht ik hij een oude kleerkoopster een deel mijner kleederen en van mijn linnen, zoodat ik eenige dagenkon leven, maar spoedig was mijn beurs wederom ledig, en ik was nog zonder hulpmiddelen. Van niemand dan van God nog hulp ver wachtende, trok ik een kerk binnen, om de bescherming van den Heer in te roepen over de kleine Martha en haar moeder. Hoe weinig ik het ook verdiende, ver hoorde God mijn gebod Een oude pries ter raadde dat ik ongelukkig was, schonk mij een aalmoes en geleidde mij naar 'een gesticht, waar ik een week lang mocht verblijven. In dit toevluchtsoord wat kracht en moed krijgende, zeide ik aan de overste, dat ik voor mijn kind spreekt wel niets zoo duidelijk als de hulde, die men onlangs bracht aan Jef Denyn, den grootsten en populairsten beiaardier in België en waarop zelfs eene Eugelschc afveerdiging was verschenen. Wat in andere landen een beroemd diri gent, een heldentenor of een klaviervir tuoos is, dat is zegt de Köln Zeitung in de Nederlanden een beroemd klokken speler wat echter niet wil zeggen dat achter ieder klokkenspel een klokken speler zit. Overigens de «Köln Zeit.» zet de wieg van het klokkenspel te Aalst, in Vlaan deren, en noemt Bartholomeus Coeck, in de eerste helft der XVe eeuw, den eersten beiaardier. Als modellen van klokkenspelen noemt het Duitsche blad do beiaard van Antwer pen en de beiaard van Brugge en het staat in bewondering voor den rijkdom der oud-Vlaamsche zangwijzen wier to nen als peerlen over de stad rinkelen. lil vergelijking inet de Vlaamsche klok kenspelen hebben die in Engeland en de weinige die Duitschland bezit en welke allen van Hollandschen oorsprong zijn, weinig te betoekenen. Wij hebben met genoegen liet arti kel in de -Köln Zeit." gelezen. Wij Vla mingen, voelen zoo goed wat de beiaard ons voorzingtde taal van den beiaard spreekt tot ons gemoed en de beiaard zang is voor ons het heerlijkste feestlied dat wij kunnen hooren weergalmen. Dan mag do beiaard spelen Van al uw torentransen, zo jubelen en galmde Benoit het uit in klanken die kinderen en gnjzaards ontroeren zullen, zoolang ons volk stam trots en rasgevoel zal bezitten. Bravo, heeren Ministers en hoe eerder hoe beter. Men gaat binnen kort de bureeluren veranderen 111 de minis teries en in verschillige provinciale be sturen zooalshypotheken, kadaster, bruggen, wegen, enz. De bureeluren zullen als volgt veran derd worden 's Zomers en 's Winters, dal is heel het jaar door, van 8 tol 14 uren. Alzoo zal veel nutteloos licht en vuur kunnen gespaard worden en het werk zal veel beter kunnen verd- eld en uitgevoerd worden. In vele vreemde landen bestaat het 8-14 stelsel, welk ingevoerd is op aanvraag van T publiek. Hopen wij dat het hier ook binnen kort alzoo zal zijn. wilde werker). Twee dagen later bezat ik dertig franken, welke de oude priester mij geschonken had. Ik huurdo een zol derkamertje en begon werk te zoeken. Door goede zielen bij een modiste aanbe volen, vond ik er eindelijk werk, maar liet was met moeite, dat. ik eenige stuivers voor mijn arbeid bekwam. Wilde ik-niet van honger bezwijken, dan moest ik dit k rigc I0011 aanvaarden. Twee jaren bleef ik teToulon. Mijn krachten vermin derden van dag tot dag, doch ik hoopte hardnekkig, dat. mijn lot eens verbeteren zou en dat de vader mijner dochter want ik mocht hem mijn man niet meer noemen terug zou komen. Die hoop was onzinnig, maar, dokter, het is toch zoo wreed te moeten denken, dal men alleen op de wereld en zoo laf en eerloos verlaten is. Ach. wat heb ik geleden... Maar ik verdiende het. Hier zweeg Germaine haar oogen stonden vol tranen, die langzaam langs haar wangen vloeiden. IV. Maar hebt gij er dan nooit aan ge dacht aan uw moeder te schrijven vroeg de dokter. Jawel, stamelde de stervende. E11 heeft zij u niet geantwoord Tenkenmale kwam do brief terug met het opschriftonbekend Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1