Verdraagzaamheid. Donderdag 8 Augustus 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste Jaar 4513. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Oe Orgeldraaister. Waarde hond gebonden ligt, Oproep aan de Vlamingei) Baden. Kapitaal St-Jozefscol lege. Landbouwprijskamp DE DENDERBODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van I den volgenden dag.De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met f den Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt mot 31 December. De onkosten der kwit- lantiën doo de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. I Men sellrijlt in hij G. VAN DE PliTTE-GOOSSENS Korte Zoutslraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CU1Q< IK SDl'lM Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendinger doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 7 Augustus 1912 1 Hel hoeft niet bewezen tc worden dat I wij, katholieken, moeten verdraagzaam I zijn. De leering immers welke als grond 7 zuil van I Katholicism in al zijne uitin gen dient, is de leering der volmaakste reclitvcerdigheid, der breedste liefde'tis, ile leering van Hem die. ons ganrcho sociaal ieveo met een woord regelde Bemint dan elkander. 't is zonneklaar dat wij inderdaad verdraagzaam zijn. Gedurig botsen wij in ons bijzonder leven op allerhande meeningen en handelwijzen rechtstreeks tegenstrijdig met de onzen; in onze open bare werking slaan wij voor ecnen Staat en ew wetgeving die de rechten van iedereen en van alles, ook van het kwaad, waarborgt, E11 nogthans is de katholieke mecning de beste st eun van orde en vrede. Maar verdraagzaamheid kan lot over drijving leiden en dan wordt ze een gevaar en eene lafheid. De geleerde Pater Ver meerseli beeft in een prachtig boek die 1 denkwijze klaar toegelicht,. .1 Verdraagzaamheid, zegt Dij, komt I noodzakelijk en alleen te pas tegenover ij een kwaad, eene dwaling. We zien iemand I mksen, dwalen of kwaad doen, wij kun j nen hem vermanen, berispen wil hij I niet luisteren wij verdragen zijne vei' I keerde zienswijze, 't Is dus onzin te j spreken van verdraagzaamheid waar het I de waarheid en het recht geld de waar beid moei niet alleen geduld worden maar I beschermd en verdedigd. Benevens de ware en gezonde verdraag zaamheid bestaat soms een valsche die niets anders is dan luiheid en onverschil jigheid. Een katholiek d<e geen gedacht lieoll en geene vaste overtuiging komt nooit in botsing hij kan alles zien en verdragen t on laten gaan. Mij schuwt den strijd uit I vrees der nederlaag, hij vindt de rede twist Ie lastig, bove n alles staat voor hem hel - gerust ziin Zijne verdraag zaamheid is blindheid, onmacht en laf heid, zijn overeenkomst en zijn vrede zijn medeplichtigheid. Verdraagzaamheid heeft den even- menscli voor dool, niet ons zeiven. Eu in t volgende loopen velen mis of handelen verkeerd. l°Men moet breed zijn, medegaaiide, verdraagzaam-, 't is oen leus geworden, maar ze dient veelal on vooral om do fiigene persoonlijke denkwijze te ver- pchtveerdigen. 2°. In zedelijk opzicht moet men breed 7e vervolg. Waar had gij hem heengezonden Naar Nr 57bis Rue Miromesnil. - Lang nadat gij het gesticht verlaten badt Zooals ik u gezegd heb, durfde ik "iet. Ja, het was meer dan een jaar daarna. En hebt gij sedert dien tijd geen nieuws meer ontvangen Daar ik vurig verlangde te weten, water van moeder geworden was, ging ik den braven priester opzoeken. Zoo deed ik ook met de eerwaarde moeder overste, waar ik eenige dagen vertoefd had, en verhaalde hun mijn ongelukken, en mijn verlangen 0111 nog eens mijn moeder weder te zien. Ten volle keurden ZIJ mijn voornemen goed en waren nog zeo edelmoedig, dat zij mij liet, noodige geld gaven om mijn reis te betalen, en ms ik te Parijs zou aankomen, nog eenig geld op zak to hebben... Met een versla gen hart vertrok ik, maar was toch ge 'ukkig bij de gedachte, die lieve, brave D'öuw, jegens wie ik mij zuo slecht ge 'magen had, terug te zullen vinden en haar vergiffenis af te smeeken... Nauwe "Jkswasik aangekomen of ik snelde "aar de-Rue de Miromesnil. En toen zijn de wereld is immers geen klooster, en jong zijn komt maar een maal voor, en men vaart meè stroom af. 3° Onder godsdienstig opzicht moet men liet niet te ver drijven, men moet het volk nemen zooals hel is, - en men geeft toe en men stapt over de princiepen heen. 4° Op politiek gebied is de verdraag zaamheid de opperste wet, de kiezers kennen immers geen programma maar alleenlijk hun belang - en men- kweekt strijders die den klank der geldschgven kennen, niet meer den drang der begees terende overtuiging. Wij herhalen het wal de vier hoven- slaande stellingen betreft loopen velen mis of handelen verkeerd. De Eerw. Pater Vermeerscli gaat ge makkelijk over tot zijn besluit, Wezen wij dan verdraagzaam, zegt hij, en nu meer dan ooit, maar zonder uit hel oog te verliezen, dat goed en kwaad hemelbreed van elkander verschillen, verdraagzaam om wille van het algemeen welzijn, niet 0111 reden van gemakzucht of onverschilligheid. Wezen wij verdraagzaam voor de anderen, niet toegevend voor ons zeiven. Een katholiek mag spreken, handelen, feesten vieren, maar zijn levensprogram ma heeft eene grens waar zij niet over "iag Wezen wij verdraagzaam tegenóv r de rechtzinnige dwaling, niet tegenover list en schijnheiligheid.'t is zeker alstootelijk zijnen evcnmensch te schanvlekken ofte verdenken, 'tis uoodig nogthans somtijds het kwaad te kunnen en te durven ont maskeren. l.a Chronique is een der bladen waarin men meest van al tegen het katholiek geloof te velde trekt. De klopping van 2 Juni schijnt haar, voor een oogenblik, de oogen geopend te hebben, aangezien deze antikatholieke gazet drukt ••...Het katholiek geloof is machtig in België als men aan de gcloovige bevol kingen de overtuiging geeft, dal wij den oorlog tegen God en zijne priesters bereiden, ontslaat, onder «Ie politieke mannen dier politieke partij, eene onver- breekbare eendracht. - Zoo is T Hoe dat een tegenslag, zooals de libe ralen er een ondergingen, de menschen klaarziende maakt De Chronique zegt nog dat de liberale partij... wat min papen zou moeten vre Helaas, daar werd ik bitter teleur gesteld, en de wroeging die mijn hart verknaagde, werd mig wreeder. Was uw moeder. Door het uitgestaile verdriet was zij gevaarlijk ziek geworden, zoo ziek, dat men haar naar hot gasthuis moest over brengen, waar zij vier maanden lang in doodsgevaar verkeerde... E11 0, noodlot gedurende haar afwezigheid was haar plaats aan een ander gegeven, zoodat zij zich nu ook zonder huis en brood bevond, En weet gij niet, wat er van haar geworden is Neen. want men zeide mij alleen dal zij Parijs verlaten bad. Denkelijk zal zij hij bloedverwanten een onderkomen gezocht hebben. Neen, dokter, want mijn arme moeder had geen bloedverwanten, meer Misschien bij die van uw vader. Neen... Ik tieb alle mogelijke inlich tingen genomen en haar spoor niet kun nen vindon. En de officier der zeemacht... De- vader van uw kind Weet gij niet welken graad hij bekleedde? Hij was luitenant ter zee Is uw huwelijk verbroken en zijn bedrog ontdekt Ik denk van neen, want ik heb er niets van gehoord. Hij noemde zich Gabriël... Hebt gij bij bet ministerie van oorlog of marine geen inlichtingen ingewonnnen ten We zouden, voegt zij er bij. onzen tijd nuttiger kunnen gebruiken. 't Is ook ons gedacht. Maar moest, op dit gebied, de liberale partij haar leven beleren, zij zou haar bestaan verliezen. -Papenvreten-, 'L is nog liet eenige wat. zij kan... zonder hulp der socialisten. Ziehier wat Le Brogrrs, het blad der liberalen van IJper, schrijft "Men kan het niet. ontkennen de veldtocht die men het land door onderno men heeft onder den kreet- Weg met. de kloosters heeft de bevolking van ons verwijderd en ze letterlijk verschrikt. Zij heeft daarin gezien, voor hot geval ■fat het kartel zou gewonnen hebben, het invoeren van eene politiek op zijn Combes (gelijk in Frankrijk)en daarvan wil ons volk, dat zoo gehecht is aan zijn geloof, niet weten. "De katholieken zijn or in gelukt van ons kiezers af te keeron, die tot nu toe met ons waren, door de kartelliboralen le toonen, samengaande met de socialis ten. Men moet het wel zeggen de plak katen te Brussel uitgegeven en de kaart der kloosters voorstellende, waaronder men kon lezen - Weg met de kloos ters - was allerbosten troef in de kaart der katholieken, e El)wel.is dat'!.." schier letterlijk, hetgeen wij voor de kiezing gezéid' had den De bijzondere aandacht der Vlamingen en inzonderheid der Concience-betoogers te Antwerpen, wordt geroepen op de Groote Meeting, welke door liet -Vlaamsch Gomiteit voor de Gentsche Tentoonstelling wordt belegd op Zondag 11 Augustus, lAnt werpen, in de groote zaal EL BARDO- St Jacohsmarkt, om 1 1/2 uur. Dit uur mag niet ongeschikt zijn voor degenen, die bevroeden dal er ook dient gewerkt te worden. De zaak is van het hoogste gewicht daarom moet deze meeting eene krachtige uiting van den volkswil daarstellen tegenover de tergende houding van liet Bestuur der Tentoonstelling. De meeting zal slechts één uur duren, ten einde aan iedereen de gelegenheid te laten den Concienèc-stoel hij le wonen, die zicli rond 3 uur in gang stelt, in de onmiddelijke nabijheid der meetingzaal. Vlamingen, Het Bestuur der Gentsche Tentoon stelling heeft heel brutaal verklaard, voor wal betreft de toepassing der taal wet van 1878, met alle onderhandeling af te breken en alle voorstellen te vor- Dit heb ik gelracht, dokter, maar men vroeg mij, waarom ik dat weten moest... Is mijn man een misdadiger, hij is ook de vader van mijn kind.. Dan zou men mijn droeve geschiedenis vernomen hebbeu Ik ben teruggekeerd zonder iets te weten, ril al de onderzoekingen, die ik elders gedaan heb zijn vruchteloos gebleven. Ik heb alle hoop moeten opge ven. Gij ziet nu, dokter, dat de taak, die gij uit medelijden met mijn arm dochtertje op u genomen hebt, uiterst moeilijk is Gij zult niet beter dan ik er in slagenhera terug te vinden... Dat zullen we beproeven, zeide de geneesheer. Germaiue hernam Maar als uw pogingen ook lot niets leiden, als ik sterf voor dat go mijn moe der gevonden hebt, 0, zeg mij, dokter, wat zal er dan van mijn dochtertje geworden Ik zal mij in dit geval wel trachten te verslaan met het bestuur dor weldadig heid. Ja, Gcrmaine, wees 0111 Martha niet bekommerd, zeide dokter Bordet, zij zal opgevoed worden zooals het behoort, een beroep leeren, men zal over haar waken en haar beschermen, tot het lieve kind meerderjarig zal geworden zijn... Een heldere gloed verlichtte de gebro ken oogen der stervende, terwijl do dok ter deze woorde i uitsprak. Een innige vreugde stond op haar gelaat te lezen. werpen. Zult gij dien kaakslag dulden Allen dus naar de Groote Meeting Het volk moet beslissen N. B. Op deze volksvergadering zal lezing gegeven worden van de onge hoorde brieven, aan liet - Vlaamsch Comitoit gericht door het Bestuur "der Gentsche Tentoonstelling. Al de Vlaamsche Redenaars van het land zullen deze Meeting bijwonen, en onmiddelijk daarna in gezamelijk beleg maatregelen treffen, overeenkomstig het besluit dat door het volk genomen ge worden zijn. Ja, voortreffelijk zijn do baden, Ze zijn ieder aan le radon, In dit droog en warm seizoen, Als *t geschiedt met goed fatsoen. Houdt ge er aan dat zij u geven, Nieuwe spierkracht, frisscher leven, Volgt dan dezen goeden raad, Die aan ieder komt te baat. Op dees twee voorname zaken, Moet ik u opmerkzaam maken, Want, hoe menig slak er aan, Met geen acht er te op slaan. Mocht dl u bezweet gevoelen. Langzaam mfftftrgij-iT-eerst verkooien, Tot in uw normalen staat, Eer ge gansch te water gaat. Ook moogt gij dit nooit vergeten, Baden, zwemmen, kort na 't eten, Als uw maag is in bezwaar, Is een allergrootst gevaar. 't Is dees week nogmaals gebleken. Ginder in de Rijnsclie streken, Pak uw dagblad in de hand, En breng het aan uw verstand. Dertig zijn er daar verzonken, Plotseling in den Rijn verdronken, Twintig slaken er wel aan, Met dien raad niet ga te slaan. Ja, voortreffelijk zijn de baden, Ze zijn ieder aan te raden, I11 dit droog en warm seizoen. Nu weet ge wat gij moet doen. Den 1 Juni 1912. werd te Gent, vóór den notaris Rombaut, eene naamlooze maatschappij gesticht, met naam De nieuwe vlasfabriek van Gent -. Twee roode leiders, twee arme men schen, Anseele en Vande Weghe, brengen aan de maatschappij een eigendom be staande in twee huizen, land, hoven en afhankelijkheden, te Gent gelegen. O, dokter, is dat waar stamelde zij... Verzekert gij mij dat mijn kind op de wereld niet verlaten zal blijven Die verzekering geef ik u... Zweer hel mij... Ik zweer liet Dank, dank Gij brengt mij ecu grooten troost. Nu kan ik gerust sterven. Tranen biggelden langzaam uit de oogen der stervende en bevochtigden haar wangen. Arme vrouw Arme moeder Zij bad vertrouwen gesteld in den man, die haar schandelijk bedrogen had. Zij had haar hart aan een onwaardige ge schonken Ja, de ongelukkige had gefaald, maar uit lichtzinnigheid, en hoe bitter had zij haren misstap geboet Inderdaad, Germaiue mocht de harm hartigheid des Zaligmakers inroepen en betrouwen stellen in zijne woorden Dat die vrij van schuld is, haar den eersten steen toewerpe Plotseling werd er aandedeur geklopt, welke de d ok ter, op het zeggen der zieke geslotenJiadHij opende. De kleine Martha trad binnen en bracht hot medicijn van den apotheker van Saint Ouen mede, dat de dokter voorge schreven had. De zieke had liet gehoord zij opende de oogen en vestigde op het kind blikken van tecdere liefde. In vergoeding van die aanbrengst, krijgen de arme wroeters Anseele en Vande Weghe 2000 kapitaalactiën, vol komen afgelost en de 10,000 dividende- acliën. Van de 3000 overblijvende, krijgt de arme socialist E. Van Sweden er 2997 hij inschrijving. Do slandregelen zeggen dat, 11a heffing van 5 per honderd op de winsten voor het vormen eener reserve, en van 4 p. h. voor den interest der actiën, er 5 p. h. aan de afgevaardigde beheerders zal ge stort worden, 10 p. h.aan de beheerders en commissarissen en dat het overige zal verdeeld worden in evenredigheid van 75 p. h. aan de kapitaalactiën en 25 p. h. aan de devidendeactiën. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 1 millioen. Arme sukkelaars In verwisseling van twee huizen en een hof, hebben Anseele en een vriend dus 2000 actiën van 100 fr. ontvangen en al de dividende-actiën, zij 10,000 fr. E11 die mannen roesten op het kapitaal, tegen de kapitalisten 't Werkvolk moet een aandeel hebben in de winsten 't schijnt dat men vergeten heeft dit in de statuten neer te schrijven. Arme samenleving Ze gaat om zeep EXAMENS -AFGELEGD. De volgende heefen, oud-studenten van het St Jozefscollege van Aalst, heb ben de verlcdene week hun examen afge legd M. Victor Bamps van Merchtem, ex&men van doctor in geneeskunde, 3de proef, met groote onderscheiding. DeE. P. Ilenri DoppS. J. van Brus- sel, examen van doctor in Physica en Mathesis, lsle proef, met groote onder scheiding. M. Jides Verbeeck, van Boom exa men van doctor in geneeskunde, 3*'° proef. M. Omer Van Breughel van Aalst, examen van kandidaat in Wijsbegeerte en Letteren, lsle proef. M. Willy De Vos van Wervicq, exa men van kandidaat-notaris, 3de proef. Tentoonstelling van Hasselt, 31 Augustus, 1-2 en 3September 1912. Aangezien den weinigen tijd welke toegestaan is geworden aan de personen, die verlangen deel te nemen aan de Landbouwprijskamp, Tentoonstelling van Hasselt, om zich voor te bereiden eraan deel te nemen, heeft het Uitvoerend Gomiteit besloten den sluitingsdatum der inschrijvingsljjsten uit te stellen tol 10en dezer maand. (Medegedeeld). I)e kleine Martha reikte dengeneesheer het fleschje met het medicijn Lief kind, sprak de dokter, geef alle uur aan uw moeder een lepel van dien drank... Vergeet het niet, Martha. Ik zal het zeker niet vergeten dok ter, want ik zou veel te gaarne hebben dat moeder heter werd. De oude geneesheer omhelsde het kind met ontroering, drukte de hand der zieke en /luisterde Germaiue zacht in het oor Goede vrouw, vertrouw op God en wees kalm. O, ja, ik vertrouw op God, op Hem alleen, want ik ben een Christin en ik heb hem vergramd Hij weet wel, dat ik er berouw over gevoel... Met schier onhoorbare stem voegde zij er bij Dokter ik wilde wel biechten Ik zal den pastoor van Saint-Ouen zenden, Germaine. Diep ontroerd verliet de geneesheer de ka mer. Juist op hel oogenblik, dat de dokter uil het huis van vrouw Aubin trad, waar de stervende, een weinig getroost, maar uitgeput na haar langverhaal, insluimer de, stoomde de exprestrein nummer 14 van Marseille Parijs binnen. ondanks 'de verwarmingsbuizen, die zicli in de wagons bevonden, waren de reizigers bijna verstijfd van koude. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1912 | | pagina 1