Donderdag 15 Augustus 1912. 5 centiemen het nummer. 65ste J^ar 4515 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, 11I IS<iI Z.INEIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. O.L.V. Hemelvaart. üe Orgeldraaister. Op de pijnbank. Tegen den godsdienst niet, Belooning. WERK E I CONSCIENCE. Het. feest der Pauskeuze. DE DENDËRBODE Dit blad verschi jnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagleckening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Slad 5 frank mei den Post verzonden G frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen I)e inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tanticri doo de Tost ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schn.lt In hij C. VAN Dl? PUTTE-GOOSSENS Korte Zoulstraat, nr 31, en in alle Postkanloren des Lands. CUIQt SUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Roklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3dB bladzijde SOcentiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzondingor doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor deadvertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten burëele van dit blad. Aalst, I4Augustus 1912 Vandaag viert de H. Kerk de verheer lijking van Onze LieveVrouw, die zonder dealgemeene verrijzenis al'te wachlen, met ziel en lichaam in den hemel verhe ven is. Op hel einde der wereld, als Jesus-Christus iedereen in liet openbaar volgens zijne verdiensten zal oordeelen, zal iedereen ook uitliet graf opstijg-11, eu zooals ons Katholiek Geloof ons voor houdt, met hetzelfde lichaam, dat hij gedurende zijn tijdelijk leven bezield heeft, voor den rechterstoel van Onzen Goddelijken Zaligmaker verschijnen. De genen die door luin heilig leven hier op aarde hunne ziel met Christus zullen ver- eenigd hebben, zullen dan voor altijd in ziel en lichaam met genuchten overladen worden, en gelijk Jesus Christus beloofd heefl, dan zullen zij in het rijk der heme len ais koningen en prinsen hoven geheel het menschel ijk geslacht prijken enre- geeren. Aan Maria is die belooning reeds korten tijd na haren dood te beurt ge vallen, en cone buitengewone glorie bekroont haar voorhoofd, omdat zij als Moeder Gods op eene bijzondere wijze met Josus-Christus vereenigd geweest is. Maria is nu de Koningin der engelen en maagden zij is de Koningin van alle heiligen, en gelijk liet rijk van haren Goddel ij ken Zoon, zal ook haar rijk in der eeuwigheid schitteren als het rijk der zaligheid en der liefde. Hel feest van O. L. V. Hemelvaart is het grootste der feesten die aan de H. Maagd toegewijd zijn, en in ons katho liek vaderland wordt het dan ook met eenen buitenge wonen glans omgeven. In alle sleden en dorpen doorkruist haar standbeeld onze straten en wijken en liet is een oude en christen" gewoonte haar beeld door de jonge dochter te doen dragen, die door hunne zedigheid en zui verheid de deugd van hunne machtige bescheimster trachten na te volgen. Al de parochiën zijn in volle feest; in elke familie viert men ook het naamfeest van moeder, vrouw of dochter, die als doop naam don naam van Maria ontvangen hebben, en dank aan onze christelijke zeden smaakt men het zuiver genoegen de verheerlijking van onze hemelsche Moederen hare krachtige bescherming in iedere» huiselijke» kring te mogen roemen en vieren. In die familiefeesten voelen wij tot in het diepste onzer ziel dat wij niet alleenlijk voor een tijdelijk, maar ook voor een eeuwig en bovenna- BQurlijk leven geschapen zijn, dat onze gezichteinder dus niet bij een verganke lijk beslaan beperkt is, maar zich tot een eeuwig en hemelsch leven uitstrekt. In dat schooner en beter vaderland zullen wij die verhevene goederen bekomen, die hel mcuschclijk oog nooit gezien heelt, die hel o<-r nooit vernomen heeft, en die door hel menschel ijk hart noch vermoed noch uitgedacht worden. God beware altoos bij onze Vlaamsche en katholieke bevolking dat krachtig ge loof. en die zuivere, christenc zeden Moge do II. Maagd allocs hare kinderen van alle kwaad vrijwaren Wij weten wel dat er tegenwoordig vele vijanden ons duurbaar Geloof aan vallen, en dat het bederf, onder een ver raderlijk masker verdoken, lol in onzen huiselijken hoerd zoekt in Ie dringen. Slechte voorbeelden, ongeloov ige eu ze- delooze drukwerken, allerhande aanlok kingen tot hel kwaad vindt men eilaas overal maar wij weten ook dat de kost hare erfenis van ons Geloof en van onzen Godsdienst, die wij van onze voorouders ontvangen hebben, en die wij aan onze kinderen ongeschonden moeten overlaten, altijd nog in goede handen rust, en dat de afsla melingen onzer heldhaftige voor ouders nu ook nog bij elk gevaar en bij eiken aanval van hel ongeloof hunnen krijgskreet zouden laten hooren Pro aris het focis dat wil zeggen: voor eigen heerd on eigen- altaar Voor God en vaderland Wij weten nogdat de stoffelijke bezorgd heden naar geld en goed ons hart zeer dikwijls van d(! eeuwige goederen trach ten af te trekken, en dal er daarom vele ongelukkigen te vinden zijn, die voor een lijdelijk voordeel gereed zijn hunne ziel, de ziel hunner kinderen en hun eeuwig geluk te verkoopou. Judassen zijn er altijd geweest, en de H. Kerk heefl van hel begin af moeten treuren over de zwakheid en het verval van eenigen barer kinderen. Maar God zij dank, indien de vijanden onzer ziel, socialisten of libc rah'n,met ijdele beloften van geldcngou 1 schermen en ons naar ons verderf trach ten mede te slepen, dan weten wij steeds legen hunne valsche leugens onze eer en ons Geloof te bewaren. Jesus Christus heeft gezegd Zoekt eerst en vooral het rijk der hemelen, en het overige zal er tl bijgegeven worden. Zijn woord is on- faalbaar, en moei eeuwig waar blijven. Om hier reeds op aarde het waar en innig geluk te smaken, dat aan Gods vijanden immer zal ontzegd blijven, is het noodig aan God te geven hetgeen aan God toekomt, en onze geestelijke belan gen altijd boven onze stoffelijke belangen te stellen. Togen do waarde onzer ziel 8e vervolg. Een kapitein ter zee bevond zich onder hen. Op zijn borst prijkte hot kruis van hot Legioen van Eer. Zijn aangezicht was door de zon verbrand zijn haar was bruin, maar op de slapen met wit door- sprikkeld zijn gelaatstrekken schoon en zijn stap vast Zijn gelaat was echter door droefgeestigheid en kommer over schaduwd. Moeilijk zou het geweest zijn zijn ouderdom te raden hij kon vijf-en veer tig maar ook vijf en-vijftig jaren lellen. Al hel reisgoed, dat hij bij zich had, bestond uit een tasch, dien hij in de hand droeg. Aan den uitgang gaf hij zijn kaartje af. Met de hand een teekon gevende,kwam cr aanstonds een rijtuig aangereden, waar hij instapte, zeggende Wij rijden per uur. Eerst naar het Hotel du Louvre." Hier gaf de zeeofficier zijn reiszak in hot bureel af, besprak een klein appar tement, waarvan hij het nummer aan toekende, en stapte wederom in het rij- Mg. Naar .nummer 65 der Rue de Miro- raesnil, riep hij tot ken koetsier. Om van liet Hotel du Louvre naar de aangeduide plaats te rijden, waren niet meer dan twintig minuten noodig en de ge- kan niets opwegen, want. zij is met het goddelijk bloed van onzen zaligmaker afgekocht. Moge hel feest van O.L.V. Hemelvaart die groole waarheden steeds dieper in liet hert onzer katholieke bevolking inpren ten Met de bescherming onzer hemelsche Moeder zullen wij dan altijd meerei) meer ons christen geloof waardeeron en er getrouw aan blijven voor God en Vader land N. I). V. 1). Men weel nog dat de heer Vandervelde socialistisch Kamerlid, in het begin van den Kamorzittijd van 1911 12, pater Van Besselaer beschuldigd heeft een neger, Bogamho, vastgebonden Ie hebben met de armen kruisgewijs uitgestrekt en de becnen samengebonden. De neger bleef zoo een heelen da; bonden. Ook van een anderen neger,Bolahaïn- dolo, aan handen en voeten gebonden te hebben. Volgensde heer Vandervelde had Pater Van Bessclaer die feiten bekend Paler Van Bessclaer bevond zich dan in Congo het duurde nog al lang eer hij vernam wat 'de heer Vandervelde tegen hem had ingebracht Toen hij dat vernam, -ieël't hij gevraagd naar Europa te 'neg «L-keevcii, en dat is hom toegestaan. Hij is nu terugen hij heeft een brief geschreven aan den heer Vandervelde, om hem een volkomen logenstraffing te geven. Hij vraagt dat de heer Vandervelde zijn gezegden zou intrekken, ofwel zou bewijzen dal ze gegrond ziju. Zal de heer Vandervelde zwijgen, gelijk hij gezwegen heefl toen Pa'er Cnmbier hem heeft gelogenstraft Ja, hij ;.wygt, doch pater Van Bessclaer zal hem v<>or de Rechtbank doen spre ken. De Carmagnole is een Fransch omwen- lelaarslied dat onder andere God, Kerk en Vaderland bezwaddert. Daarin vindt ge de volgende blasphemie Christus op de straat Onze Lieve Vrouw in den stal Dit smerig lied, dat de honden niet zouden willen huilen, is le koop in de socialistische volkshuizen, slaat in alle roodo liedjeshoeken en wordt standvastig door de socialisten gezongen, want - het is hun lied koetsier lii^ld stil vlak voor het huis 57 bis De reiziger stapte uit. Alvorens don drempel te betreden van het huis, waar hij zich heen had laten rijden, scheen de man te aarzelen. Druppels zweet parelden opzijn slapen, ondanks het gure weder. Eei.ige seconden bleef hij onbeweeglijk als een beeld op straat slaan. Eindelijk maakte hij een beweging als om te zeggen Het moet zoo zijn. Daar een der poorten openstond, liep hij den gang in, waar de kamer van den concierge was. Voor de tweede maal deed hij een poging om zichzelf meester te worden en draaide de deur open. In het vertrek, waar hij binnentrad, zat een man een dagblad te lezen. Zoodra hij den officier kemerkte, stond hij op en kwam dezen tegemoet. Wat belieft u, mijnheer Zou ik de weduwe oilier kunnen spreken De weduwe Sollier Ik keu haar niet.... De man scheen echter na te denken. Wacht... zoido hij na oen oogen- blik weduwe Sol lier., is dat de naam van een brave vrouw, die hier over een jaar of acht concierge was 1 Juist, Mijnheer. Waar is zij Reeds geruimen lijd is zij weg. Dit natuurlijk om le bewijzen dat ze tegen den godsdienst niet zijn Zekere citoyen Capron, provinciaal raadslid in Henegouwen, schepen van onderwijs te Jemappes, schrijft in eenen omzendbrief De vrijdenkerij heeft op korten tijd groole vorderingen gemaakt Meer dan ooit moeien wij den strijd voorzetten legen de Roomsch, Katholieke Kerk. Wij moeten alle middelen gebruiken om de werkende, klas volkomen aan de dwaze veroordeelen van den Christe nen godsdienst te ontrukken. Wat meer is, wij zijn vast besloten een ge- weldigen oorlocj te voeren tegen gelijk welken godsdienst Een omzendbrief van dien citoyen Ca pron noodigt de werkende klas uit naar eene meling waar zal gesproken worden over burgerlijke (loopplechtigheden, vrij denkerij, enz. I11 dien omzendbrief slaan ook de vol gende walgelijkheden Ge moet goud, wierook en kaarsen hebben, groole cn sterke monniken en halfmaagdelijke nonnen. En de liberalen en socialisten durven huilen dat ze tegen 'den godsliensL niet zijn. Onbeschaamde leugenaars, sehaarate- looze huichelaar, walgelijke godslaste- Belgische en Fransclje reijtelitels. De Belgische Rente, 3 is gedaald, op de Beurs. Dat is geen nieuws. De Rentetitels, van al de vreemde landen, zijn in dit geval. Met een verschil. De daling der vreemde rentetitels is veel grooterdan die der Belgische Rente. De Fransche rente is in heizelfde bed- detje ziek. Ze zinkt meer dan de onze. Fransche dagbladen hebben hel doen bemerken. M. lvlotz, minister van geldwezen van Frankrijk, heefl daarover, Zondag laatst eene redevoering uitgesproken, in en feestmaal dat hem aangeboden was. Wij lezen daarover in een Bolg'isch liberaal blad M. Klotz protesteert tegen den veld tocht gevoerd legen onze nationale fond sen. Hij zegt d,at de daling der Staats fondsen algemeen is Men verlaat, tijde lijk, de fondsen die vaste kroos geven. Dat is al'ijd alzoo als de zaken wel gaan en als er veel bedrijvigheid heerscht in de nijverheid. De woorden van den Franschen minis ter ziju de veroordeeling van de aanval len der liberalen in België tegen de mijnheer, want ik ben reeds de derde concierge na haar. Zoudl gij mij dan niet kunnen zeg gen. waar zij woont -- Indien ik hel wist, zou ik u dit gaarne zeggen, mijnheer, maar ik weet in het geheel niet waar zij is. Ik heb van haar weinig hooren spr. ken, cn het was dan nog over haar dochter, een die zich slecht gedroeg en haar moeder ontvlucht is. Zulke dingen vallen alle dagen voor. Maar hier is het huis zeer fatsoenlijk, en men heeft daar veel over gesproken. Ik hen hier nog maar sedert twee jaren. De officier scheen gansch terneerge slagen. Gij weet zeker ook niets meer van de dochter stamelde hij, Hoe zou ik daar iets van weten, mijnheer, ik ken haar niet 1 Zijn cr in huis geen bewoners, die haar gekend hebben Dit zal niet, mijnheer, want do oudste bewoner woont hier nog maar driejaren... Ten prooi aan een hevige ontroering., bleef de bezoeker een oogenblik naden ken. Ik dank u, mijnheer, sprak hij eindelijk, terwijl hij den concierge oen stuk geld in de hand stopte en zich ver wijderde. - Ik moet haar nochtans vin den, zeide hij in ziehzelven. Ik moet weten wal er van haar geworden is. Terwijl hij weder in het rijtuig slapte zeide hij tot den koetsier, Naar de Rue du Faubourg Saint- Honoré 228. Het huis van de Rue du Faubourg Saint-Honoi'é, dat dit nummer droeg, zag er keurig uit. Een ruime vestibule met marmoren vloer gaf toegang tot de trap, die belegd was met een purperen looper. Een groot geëmailleerde plaat was rechts van den ingang aan den muur bevestigd. Zij had de vorm van een schild en droeg in gouden letters het volgende opschrift A LGEMEEN INFORMATIE-KANTOOR Vertrouwelijk en volledige inliohtin gen voor familie en handelszaken. On derzoek voor familiebelangen. - Onder zoek voor het aanstellen van voogden en toeziende voogden. Inlichtingen voor huwelijken en echtscheidingen. -— Dage- lijkscho bewakingen. Bijzondere ken nissen. Slipte geheimhouding. Burcelen en kabinet op de eerste verdie ping. - Nestor Fauvette, een gewezen opzichter van politie, was do bestuurder eigenaar van dit huis, waar zooveel klachten ge daan, zooveel verdriet uitgestort, zoo vele tranen vergoten,zooveel complotten gesmeed, zoovele verborgen familiegehei men geopenbaard, zoovele oneerlijkheden Katholieke Regeering, voorgesteld als zijnde de oorzaak dezer daling van de Staats weerden. Verstandige menschen laten zich door zulke aanvallen niet vangen. Zij weten dat velen nu liever hun geld plaatsen in nijve-rheidsweerden, die zoo zeker en zoo vast niet zijn als Staatsweerden, maar die hoogeren intrest geven.Ze riskeeren 't, om wat meer kroos te hebben. Aan de kinderen die met glans hun examen hebben j afgelegd kan men GEEN NUTTIGER BELOONING geven dan de Men schrijve in op het bureel van ons blad. Men kan per maandelijksche aflossingen afbetalen. Zie inschrijvingshulletijn op de 4,le bladzijde. Bij bestelling worde 1 de werken alle maal in eens geleverd, alhoewel de beta lingen slechts maandelijksch^geschieden... Een aardig woord wordt van den Paus gemeld hij gelegenheid van liet feest zijner Pauskeuze, dat zooals men weet, onlangs gevierd werd. Er hadden allerlei praatjes geloopen, dat de Paus het tiende jaar van zijn Pausdom niet zon beleven, dat het cijfer 9 tot dusver zulk een be langrijke rol gespeeld had in zijn leven en de verschillende waardigheden, door hem reeds bekleed met negen jaren lel kens elkaar opvolgden. Waarschijnlijk zal dit dwaze praatje ook den Paus ter oore zijn gekomen, ten minste aan een aantal pelgrims, die door hem dien dag in audiëntie ontvangen waren, bemerkt hij fijntjes lachend op U ziet, ondanks alles sta bene in gamba ben ik nog best ter been. - Naar aanleiding van het feest dor Pauskeuze werden op het Vaticaan tal rijke telegrammen van staatshoofden en verschillende overheden ontvangen. Vrij dag, den verjaardag van de kroning, werd een plechtig - Te Deum» in de Sixtijnsche kapel gezongen. bedreven en met hoopen gouds betaald waren Tien jaren lang had de eigenaar deel uitgemaakt van de geheime politie. Hoe hoog het bestuur zijn slimheid schatte, was het haar onmogelijk die te betalen gelijk Fauvette wel zoo gewild hebben. Dit leven eindelijk moede wordende, verliet hij den dienst en begon een eigen politie te oefenen voor rekening van bijzondere personen, om alzoo te trach» ten fortuin te maken, V. Het zal den lezer niet verwonderen als wij zeggen, dat door lange ondervinding Fauvette in den dienst der politie veel geleerd had. Door zijn dagelijksch werk had hij welhaast de geheele inrichting der politie begrepen, en wist hij hoe elke dienst zijn inlichtingen inwoa en hoe die informaties samengeweven worden en tot verdere gevolgtrekkingen leidden. Tot de kleinste bijzonderheden had hij bestudeerd, hoe men zonder den schijn aan te nernen er naar te zoeken, Lot de geheimen der fainiliën kan doordringen. Het was dus geen wonder dat hij zich haastte al de opgedane ondervinding ten eigen bate aan te wenden. Een bijzondere gelegenheid bood zich voor hem aan, Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1912 | | pagina 1