Donderdag 22 Augustus 1912. 5 centiemen het nummer 65ste Jaar 4517. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ONBEWAAKT. üe Orgeldraaister. Het verlichte Frankrijk. Lezen en Zingen. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt don Woensdag on Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor do Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor dry maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten dor kwit- tantiën doo do Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQLE SL'LM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Notarissen moeten hunne inzendinger doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de adverteutiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 2i Augustus 1912 Ja, onbewaakt dat is eene nooit ein digende reeks van berichten, welke dagelijks in de nieuwsbladen voorkomen en den vloeknaam zouden kunnen dragen van onbewaakt oogenblik Hoevide en 'verschrikkelijke ongeluk ken zijn er aan toe te schrijven, welke ernstige of levensgevaarlijke verwon dingen 11a zich slepen of erger nog den dood ?En wanneer door eigen schuld liet leed veroorzaakt wordt, zeker het blijkt treurig maar de schuldige zelf draagt do verantwoordelijkheid, de ge volgen en de lasten. Maar wat zeggen, wanneer het ons door andermans schuld wordt aange daan, door anderen aan wie,bij geval,do zorg, do waakzaamheid 01 er ons leven was opgedragen, zoo als een stoomvaart maatschappij die aanneemt ons te ver voeren naar gindsche oevers des Oceaans of eene spoorwegmaatschappij ons en leven heenbrengt waar wij willen, snel lend achter 't snuivend stoomgevaarte langs de tweelingslijn Laat kapitein op uitkijk staan, laat machinist of stoker slechts een onbewaakt - oogenblik nebben en ze brengen honderden, neen, duizenden in ellende en dood. Meer anderen heeft de natuur of de van God gestelde orde opgelegd over sommigen te waken. De overheid eener slad of gemeente heeft zoo de zorg over hare inwoners, de ouders hebben die over hunne bin ders. En naar mate de plicht krachtiger dwingt is de overtreding ervan meer pijnlijk de moeder die haar kindje van pas 2 a 3 jaren alleen laat, niet uit nood er toe gedwongen, maar om in de buurt even een praatje te doen of een potje katlé te gaan drinken, in het tcrugkeere» haar lieveling verdronken of doodelijk verbrand vindt, vergeet het nooit haar leven lang. Toch, al is 't hoogst treurig, 't ergste is liet nog niet. Zeker de arme moeder wringt zich wanhopig do handen, rukt zich de hairen uit liet hoofd, als ze neer- blikt op het wasbleoke lijkje van wal. zoo even nog haar leveDSzonnetje, haar geluk uitmaakte. Do moeder kan zich evenwel troosten God nam haar onschuldig kindje in zijn schoonen hemel op, en schenkt het daar een geluk als nooit de wereld geven kan. Maar wat duizend maal erger is, wan neer te kort gescholen wordt in de waakzaamheid, niet over 't lichamelijk 8e vervolg. Hij kreeg een erfenis van ongeveer veer tigduizend frank, en nam dadelijk zijn ontslag. Hij telde toon vijf-en-dertig jaar. Fauvette haastte zicli nu zijn plan uit te voeren. Voor langen tijd huurde hij het schoon appartement van den Faubourg Saint- llonoré, liet de bureelen prachtig inrich ten, spaarde zijn erfdeeltje niet, wierf bedienden aan onder do agenten der geheime politie, die hij onder zijn bevelen gehad had, en gaf ruime jaarwedden. Daarnabegon hij overal bekendmakingen rond Ie zenden en wachtte. De klanten kwamen weldra aanzetten. Er waren er zelfs meer dan Fauvette had durven hopen. Men wist toch, dat men op zijn slim heid staat kon maken en, zoo dacht men tenminste, ook op zijn eerlijkheid. De eerste zaken, waarmede hij belast werd, vereffende hij meesterlijk, en hij werd er ruim voor betaald. Ia alledeelen van het land bad Fauvette kennissen en correspondenten, welke hij gekozen had onder de bedienden dor prefecturen, ge meentebesluren en kantongerechten. Wat de dorpen betreft, daar had hij de veldwachters 00 zijn hand, on, %daar leven, maar aan het veel verhevener, hot onsterfelijk deel des menschen een diepe wonde of een doodsteek wordt toege bracht. En vreemd is 't, maar helaas waar zoo menig ouder zou ontroostbaar zijn als zijn lieveling verongelukte en 't leven des lichaams verloor, maar koud blijft en gevoelloos als de ziel van zijn kind met doodend gift bedreigd is. Als 't kind speelt aan den rand van een diepe gracht, als het op den weg loopt waar een auto komt aangesneld, haalt vader of moeder het haastig terug maar als het spoelt met slechte vriendjes en vriendinnetjes, als slechte omgang of vuile boeken of welk arder gevaar den kleine bedreigt, 't is alsof diezelfde ouders stekeblind zijn. Het publiek in t algemeen genomen, is juist zoo. Een schouwburg-gebouw, eene fabriek die niet voldoet aan den eisch van veilig heid, die geen branduitgang heeft een hindernis op den openbaren weg in 't nachtelijk duister niet verlicht; eene gevaar opleverende nijverheid in bewoon de wijken ze wekken terecht algemee nen alarm, en gegronde klachten over de laakbare achteloosheid der Overheid. Maar dubbelzinnige tooneelstukkcn, films die ziel en onschuld moorden, moet diezelfde Overheid, naar veler meening, ongestoord vertoonen laten en als eene moeder toch haar kind liever opsluit in eene kamer dan het bloot te stellen aan een ongeluk buitenshuis dan lacht en spot men. De onbewaakte oogenblikken nu, Overheid en Ouders mogen het wel be denken, zijn verreweg de ergste, de schuld igste. Voor wal onder andere het onderwijs aangaat, zenden de liberalen en socialis ten ons altijd naar Frankrijk, om lós te nemen. Daar bestaal de leerplicht sedert dertig jaren, daar vindt ge het officieel, wereldlijk goddeloos onderwijs gelijk liet de vrijmetselaars liet in België, na den 2" Juni meenden in te voereii. Eerst een snuifje genomen en nu eens gelezen wat een oud normaalsclioolbe- stuurder uit Frankrijk, in een dagblad schrijft Ik heb willen weten hoeveel ongelel- lerden er bestaan onder de storlers op de spaarkas. Ik heb op de dienstwillig heid van een schatbewaarder der spaar kas beroep gedaanziehier de inlichtingen die hij mij verschafte 260 slorters waren er gedurende het hij flink betaalde werd hij overal goed gediend. Met altijd grooter succes bestuurde bij zijn agentschap reeds gedurende acht jaar, on het fortuin van Fauvette werd steeds aanzienlijker. Metovergroole pracht waren be bu reelen van hel kantoor van inlichtingen ingericht. In <1<> groote voorzaal zat een portier. Verderop bevond zich een wachtsalon, voorzien van stoelen met kussens bekleed. Daarnaast een ruime zaal waar de bedienden werkten, en waarvan de rnuren geheel betimmerd waren met vakken, gevuld met karton nen doozen, van nummers en opschriften voorzien. Aan het einde van dit kantoor gaf een groote dubbele deur, met iedere kussens voorzien, toegang tot het kabinet van den moester. Deze salon was prachtig gemeubeld, met bronzen beelden en schilderijen van groole meesters die van den kunstsmaak van den gewezen agent der geheime politie getuigde. Werken over rechtsgeleerdheid, en al de romans over misdaden en processen, die sedert, dertig jaar verschenen waren, bevonden zich daar in een hoekenkast van ebbenhout, met koperen lijsten voorzien. Met het lezen dezer boeken ontspande zich Nestor Fauvette en bovendien leerde hij er altijd iets nieuws uit. eerste halfjaar 1912. Daaronder zijn er 27 ongeletterd, zij 10,38 per honderd 't Is eene ware ramp dat het tiende eener bevolking noch lezen, noch schrij ven kan. Het getal ongeletterdcn neemt helaas sedert eenige jaren, in onrust wekkende verhouding toe. Van waar het kwaad Men spreekt van onregelmatig schoolgaan. Om de waarheid te zeggen.- de wet op do leer plicht wordt nergens toegepast, de onder wijzers bevestigen dat zij eene doode letter is. Maar daar licht nog de grootste oorzaak niet Indien de onderwijzer hel kind de liefde tot-de school kan ingeven, indien hij het de school aangenaam ma ken kan, dan zal hei. kind zich wel wach ten de school te schuwen als de pest. Zijne gedurige vorderingen zullen hel er aan vastsnoeren en.jde ouders zuilen zeer géwil lig van dc diensten afzien die 'tkind op de hoeve bewijzen kan. Wanneerïk op schoolbezoek uitging, vond ik dikwijls twee scholen in ééne gemeente de eene^- stond omtrent ledig, de andere zat opgepropt van leerlingen. Wat bewijst zulks? Dat de onderwijzer meer wint met het schoolgaan aantrek kelijk temaken dar ine! te steunen op de wet dor schoolplicht --. Haddc men in Frankrijk de vrije scho len niet gesloten, d m zou daar liet getal ongeletterdcn ni-I -groeien En zeggen dal, volgens de geuzen, België Frankrijk zou moeten naapen in zake ouderwijs. Wel bedankt, mijnhëeron. Een ieder heeft lust tot lezen en zingen. Is het goed, is het rein, liet hert en de geest zijn rein en goed gebleven en men heeft rondom zich het goed verspreid is het goddeloos of zedeloos, men heeft zijn hert bezoedeld en het verderf aan anderen overgezet. Lezen, hetzij in de dagbladen, hetzij in andere tijdschriften, of in boeken, maakt niot zelden van dc menschen of engels of duivels. Lezen, hetzij door onwetende, hetzij door geleerden, heelt er duizenden in het diepste ongeluk ge dompeld on hij velen, die nog schijnen goed te zijn, (luizende twijfels'in den geest gesteken en het leven bijna onmo- ;elijk gemaakt. Daarom, let op u zeiven, let op uwe kinderen en onderdanen, opdat gij er later niet vruchteloos over te weenen hebt. Zingen. Wie zingt er niet bijzonder lijk in de jonge jaren. Eenieder zingt, Die romanschrijvers zijn toch slim, dacht hij. Verscheidene hunner zouden allerbest politiagenten geweest zijn Zij hebben dikwijls denkbeelden, die ons zeer wel te pas komen. In het midden der zaal stond een ebbenhouten lessenaar, insgelijks met koperen lijsten versierd deze lag vol papieren, dossiers, nota's en dagbladen. Daarachter bevond zich de groole zetel van den heer des huizes, en daarnevens twee gewone zetels, voorde klanten, die hem kwamen raadplegen. In het kantoor, waar de klerken over hun lessenaars zaten gebogen, heerschlte een diepe stille. Men hoorde er niets dan liet gekras der pennen op het papier en het snorren der kachel. Op dit oogenblik zat Nestor Fauvette juist in zijn kabinet en las zijn brieven. Zekere woorden onderstreepte hij met roode inkt en hier en daar schreef hij op de brieven aantcekeningen mot blauw potlood. Dat waren aanduidingen voor liet antwoord. Voor dit huis nu hield het rijtuig van den zee officier stil. Deze stapte uit, trad de vestibule binnen en las dc aanwijzin gen met gouden letters op dc geëmail- leereo ijzeren plaat geschreven. De bureelen op de eerste yerdieping mompelde hij. Met haastigen tred klom hij den trap op, tot aan de deur van palissanderhout. maar hoevee! zijn er die deugdelijk zingen Die vraag mag nog meer gericht wor den tot de Vlamingen als tot de anderen. Noen, ons Volk kan niet genoeg zingen. Het gezang heeft grooten invloed op 's menschen leven, het maakt hel aange namer voor den persoon die zingt en brengt, hem tot meerdere verdraagzaam heid ten opzichte van gansch zijne om geving. Het gezang kan ook goed zijn voor hert en geest maar als liet zedelijk slecht is, hetgenc ongelukkiglijk maar al te dikwijls gebeurt, dan wordt het voor beiden een vergif en bederf. I)e oorzaak van het slecht en zedeloos zingen komt veel uit het bederf des her ten, maar het kan ook groolelijks gebeu ren omdat men de gelegenheid niet gehad heeft goede liederen te leeren zingen. Men leest wat onder de oogen valt., maar men zingt alleenlijk wat men ge leerd heeft. Daarom is het van do grootste nood zakelijkheid de schoolknapen en meisjes goede liederen te leeren zingen. Zij moeten goede en geestige liederen hebben om tegen de kwade op te komen. Willen de ondorwijzers en al wie zen ding heeft de jongeren op te leiden, nog meer mede werken om hunne leerlingen godsdienstig en zedig te maken, willen zij ben helpen het goed verspreiden, zoo leeren zij ze goede liederen zingen. Vaderlandsche liederen, liederen over hun vak, over hunne streek, over werk en spel, geestige en medeslepende gezan gen, dat alles kunnen zij hun aanleeron zonder schade voor de andere lessen, omdat liet gezang eerder den leeslust opwekt dan vermoeit. En als zij dan zullen groot geworden zijn een gezelschap te vergeestigen heb ben door een gezang zullen zij het niet vergeten hebben, want liederen in de school aangeleerd, blijven voor geheel het leven zij zullen het goede zaad rondom uitwerpen, in plaats van onbe- taamlijkheden en zelfs bederf. Ieder maal dat ik eene gemeenteschool voorhij ga, en ik daar de leerlingen te samen een goed lied hoor zingen zeg ik Hier woont een meester die zijne laak goed verstaat, mochten het de school meesters allen alzoo opvatten, hoeveel zou zulks niet helpen om onze jonkheid op te beuren en goed te houden. NOTA. Wie eene overheerlijke ver zameling van allerschoonste volksliederen verlangt, schaffe zich de gezangen aan van M. Joseph Cammaert. Te ver krijgen ten Bureele van DE DENDER BODE-. BUREEL VAN HET ALGEMEEN INFORMATIE-KANTOOR. En daaronder Binnentreden zonder hellen. De deur openende, bevond de bezoeker zich in het eerste vertrek, waar de bode die er de wacht hield, hem tegemoet kwam cn vroeg Wat verlangt mijnheer Ik wensch mijnheer Nestor Fauvette te spreken. Indien mijnheer in de wachtkamer wil gaan, zal ik zien ot mijnheer Fauvet te zich in zijn kabinet bevindt en mijnheer kan ontvangen. Wien mag ik aanmel den Hier is mijn kaartje GABRIEL SAVANNE Kapitein ter zee. De bode keerde na eenige oogenblikken terug. Wil mijnheer mij volgen? sprak hij. Hij bracht den kapitein in het kabinet van den chef van liet agentschap. Nestor Fauvette had den naam gelezen, die op het visitekaartje gedrukt stond. Opstaande, ging hij den officier eenige stappen tegemoet, groette hem, wees hem een zetel aan, en na zijn plaats weder ingenomen tc hebben, vroeg hij Het geheugen der visschen. Augner heeft eenige proefnemingen ge daan omtrent het geheugen der visschen Hij plaatste in hot aquarium twee buizen de een was rood gekleurd en bevatte voedsel, de andere was ongekleurd en ledig. De visch ontdekte spoedig het voedsel. Toen den volgenden dag weer een gekleurde en ongekleurde buis in het water werd gebracht, zwom de visch dadelijk op de gekleurde buis af. Nu werd een derde, blauw gekleurde buis in 't aquarium gelegd, waarin 't voedsel werd geplaatstde visch zwom weer op de roode buis af, en draaide er aldoor omheen, tol hij dooreen toeval hot voed sel in de blauwe buis ontdekte. Die proef werd eenige dagen herhaald. Na eenige dagen ging de visch naar de blauwe buis. De statistiek der klooster over de wereld. liet katholiek jaarboek van Rome geeft de volgende cijfers om trent het aantal kloosters, kerken en geestelijken over heel de wereld. 1. De Benedictijnen in verscheidene takken verdeeld, bezitten 1603 kerken, 143 scholen, 4450 monniken en 2007 kloosters. 2. De Carthuizers,25 kloosters, en 1000 moniken. 3. De Dominikanen, 367 kloosters on 4476 moniken. 4. De Franciscanen, welke de macli- tigsten zijn, hebben 16,968 ledenen 1487 kloosters. 5. Do Jesuilen tellen 16,294 leden. 6. De capucienen met 10.056 leden, bewonen 574 kloosters. 7. De broeders der christelijke leering hebben 14.360 leden en 1700 gestichten. De minst talrijke orden zijn I)e redemtoristen met 400 leden en 215 klooster de Lazaristen met 300 leden en 240 kloosters, de paters van den Hei ligen Geest, 1630 leden en 23 kloosters en ten slotte de Afrikaansche zendelingen van Lyon 350. Het meerendeel der hoofdpijnen, komen voort van eene slechte maag of van eene hertziekte daarom is het wei nig voordeelig die pijnen te willen weg nemen, door geneesmiddels, die men op het hoofd legt. Het is van 't zelfde met de ziekten van het geloofmen geneest ze niet gemak kelijk met een enkel verstandelijk werk, maar zij gaan van zelf weg, zoodra het order in het hert weder hersteld is. R. P. A. Weiis. Mag ik u verzoeken, kapitein, mij te willen zegen, wat mij de eer verschaft van uw bezoek Gabriël Savanne scheen eenige oogen blikken na te denkon. Sta mij toe u een vraag te doen, vooraleer u te antwoorden, zeide hij. Tot uw dienst, mijnheer. Kan ik er op vertrouwen, dat geen woord van hetgeen hier zal gesproken worden, bekend zal worden Nestor glimlachte. De grondregel van een huis als het mijne, is de stipste geheimhouding, mijn heer. Men heeft mij dit ook gezegd en het is juist daarom, dat ik hier gekomen ben. Welke zaak is het, waarvoor gij mijn hulp komt vragen Schenk mij ten volle uw vertrouwen. Ik moet weten wat er geworden is van een persoon... Een man of een vrouw Een vrouw. Getrouwd Neen, antwoorde de officier na eenige oogenblikken geaarzeld te hebbi n. Een blad wit papier voor zich leggende, bereidde Nestor Fa wette zich voor om met een potlood aanleekeeingen te nemen. Wordt voortgezet,

De Denderbode | 1912 | | pagina 1