Zondag 25 Augustus 1912. 5 centiemen het nummer 65ste Jaar 4518. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Algemeen stemrecht GELOOF EN LIEFDE Eene Schoolwet. Uil mijn Congoleesch dagboek DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank mei den Post verzonden 0 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. Do inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën doo de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutslraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advcrtentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. ClUQI K SUUM. Aalst, 24 Augustus 912 Een man, een stem Ziedaar den kreet, het wachtwoord dat liberalen, roode en groene socialisten, in hunne dag- en weekbladeren, op straat, in her bergen, in vergaderingen, in huis, overal waar men gaat en staat, laten hooren. En waarom hoeven zij dees algemeen stemrecht Om wille van de rechtveerdigheid, van degelijkheid, van den vooruitgang, van de algemeene welvaart van groot en klein, zeggen zij. Geeft ons het algemeen stemrecht, meenen zij, en alles zal gered zijn Alles zou gered zijuWij integendeel denken dat alles zou in de war geraken, ja, nog slechter gaan dan heden. Men neme Frankrijk tot voorbeeld. De blauwe, roode en groene belden schijnen rechtveerdigiieiden gelijkheid te houden als dezelfde beteelcenis te heb ben. Nu, dit is eene tastbare dwaling. Zij herhalen gestadig dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet, 't gene onze Grondwet huldigt, en dat van dit oogen- blik het maar rechtvaardig is, dat alle man op gelijken voet word gesteld voor het besturen des lands, het maken der wetten, enz. Maar als alleman van zijne geboorte af, kan gelijk zijn in zijne verstandelijke vermogens 01'gaven, in zijne lichaams krachten wanneer allen even deugdzaam en braaf mogen leven en gelijk zijn in deugd en zedelijkheid,dan, en dan alleen, zullen rechtveerdigheid en gelijkheid in deze zaak dezelfde bcteekenis hebben. Zou het dan niet uiterst onrechtveerdig zijn alleman naar gelijke waarde te schatten Maar wie er nu toch dwaas genoeg om te durven houden staan dat, op sociaal gebiedalleman dezelfde waarde bezit Als er nu wetten te maken zijn, als er ernstige maatregelen te nomen zijn, zal men dan een domme kerel, zonder eenigo geleerdheid en ondervinding, ergens een groenen koejongen, op den zelfden rang plaatsen als iemand die door studie en ondervindingdaartoe bekwaamheid bezit? Nog meer door zijne stem raakt de kiezer aan alle wetten die men verplicht is te maken voor huishoudkunde, onder wijs, financiën, spoorwegen, nijverheid, koophandel, enz., zal men durven bewe ren dat een domme roode, blauwe of groene kneukel even bekwaam is als iemand die zijn leven in studie, werkzaam heid en ondervinding heeft doorgebracht? 't Ware te dwaas Immers ziet men niet dat de politieke partijen pllijd en in alles hunne bekwaamste en ervarendste mannen vooruitzetten Zijn het dan niet hare bekwaamste, Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. 8e Vervolg Ai Ai Bliksems grommelde de rosten eene pijnlijke tronie spinnende en zich de oogen wrijvende. Hij verkleurde bij het zien dos oversten, zoodanig dat hij gansch ontnuchterde. Even rap lag hy geknield. Vergiffenis Vergiffenis stamelde de waker. Werp my toch niet in die gevaar lijke ijzers Sta op was het barsche antwoord. Zeg mij wat er voor een paar uren, op oenige schredon van het slot, voorviel. De dronkaard telde beteuterd de groote blauwe tichels in den vloer. Zoo, gij weet het niet snauwde Diederik, en hy greep hem bij den arm en duwde hem vóór het kijkgat. Ziedaar, de vijand, schelm Erbarmen Aanstonds kan ik uw dwaas hoofd aan myne voeten doen rollen... Edoch, den dienst dien ik van u verg, spaart u het leven. Ik ben uw ootmoedige slaaf Aan niemand ooit een woord over hare ervarendste leden die zij naar Volks kamer, Senaat, Provinciale Raad, Ge meenteraad zenden Ons tegenwoordig kiesstelsel heeft daar rekening van gehouden maar op zulke wijze, dat zij geen enkele klas dei- samenleving schendt of krenkt. Wij heb ben bijna algemeen stemrecht en waarlijk de min geleerden vormen bijna de meer derheid in de kiescolleges. Maar als men dan toch de sociale waarde van de kiezers nieterkennen wilt, men geve dan ook het stemrecht aan de vrouwen welke het niet alleenlijk uit natuurlijk recht mogen bezitten maar ook uit kracht der Grondwet welke huldigt: - Alle Belgen staan gelijk voor de wet. Het gduschc Bestuur van het Groot- Hertogdom Luxemburg komt eene nieuwe schoolwet tot stand te brengen. De Katholieken bekommerden er zich weinig meê, ze lieten het maar gaan gelijk het ging en sliepen liever. Toen zij eindelijk waren wakker ge worden, bemerkten zij weldra dat, door den invloed der maeonniekc logic, eene wet was gestemd die de vrijheid van onderwijs afschaft en aan de ouders het ongodsdienstig onderwijs voor hunne kinders voorschrijft. De Katholieken waren als van de hand Gods geslagen, want daar toch hadden zij zich niet aan verwacht. Nu, zij leekendcn er luidruchtig protest tegen aan, zeggende dat zij wilden dat hunne kinders een godsdienstig onder wijs zouden ontvangen. De jeugdige Groot-Hertogin had weinig lust om die wet te bekrachtigen. De Katholieken deden gelden dat de overgroote meerderheid des volks deze wet vijandig was, dat men er niet van wilde. Maar in het Groot Hertogdom heeft hot volk niets te zeggen, immers iedereen is daar geen kiezer. De Katholieken stelden voor de Grondwet te herzien en het algemeen stemrecht in te voeren... Maar de liberalen en socialisten die in het Groot-Hertogdom, gelijk in België en in Frankrijk, den anti katholieken blok uitmaken wilden er hoegenaamd niet van hooren. Algemeen stemrecht Wel wal droomt ge toch Neen, neen, 't kan niet zijn, antwoordde de geusche blok. Maar, beste lezers, denkt ge nu dat onze Belgische driekleurige cartel islen, die hier als bezetenen om het algemeen stemrecht schreeuwen, die houding van hunne geloofsgenoten van het Groot- Ilortogdom afkeuren Wel duizendmaal neen Vijandschap, haat tegen het gods dienstig onderwijs zwemt bij hen boven hunne liefde voor algemeen stemrecht. Liever turksch dan paapsch Nu, in de geusche blauwe en roode dag- en week bladen kon men lezen dat hunne geusche hetgene ik u zeggen ga het is een ge heim, waarvan de ontknooping haast ge schieden zal. Gij inoet uwen mond houden en stom blijven als een graf. Ik zweer het Morgen, met het krieken van den dag, worden de christenen in hunnen slaap verrastte dien einde is alles vaardig. Gy weet waar de kamer van jónkver Maria gelegen is aan het uiterste van don linkervleugel, naast don ronden kerker, Gedurende de overrompeling zult gij aan de deur wacht houden, aandachtig alle gerucht opvangen, afspieden wat gij zien kunt. Na den aanval vindt ge mij hier weêr. Neum u in acht, bijaldien gij u gewetenloos van de taak kwijt Reken op Ysebaert Pak aan... en zwicht den wyn I liet zicht van het gouden metaal deed des wachters oogen tintelen nogmaals gluurde Diederik door het kykuit en ver liet dan het wachthuisje, de deur met forsch geweld achter den rug toeslaande. Wie daar luidde het in de doodsche stilte van den nacht, Ik werd er bijna terzelfder tijd geantwoord. Hemel zijt gij liet, Mlier Wilfried Geen gerucht, Reinhout 1 Ja, ik ben tiet. Geheel den nacht bracht ik door in benauwde droomen, in rusteloos woelen. confraters van 't Groot-Hertogdom meer dan gelijk hebben aan de vraag der Katholieken niet toe legeven. Hier wi», daar zwart. Na eene gedeeltelijke kiezing in een arrondissement waar de geusche kandi daat met eene geringe meerderheid ver kozen werd ter vervanging van een ander geus, heeft de jeugdige Groot- Hertogin niet langer haar handtcekon durven weigeren en die nieuwe school wet werd dus bekrachtigd. De Katholieken mogen zich daarom niet laten ontmoedigen. Als ze de zielen hunner kinderen met krachtdadigheid willen verdodigen, dal zij zich aan ons, Belgen, spiegelen. Dat ze weten, dat de schoolstrijd van 1879-1881 waarmee de Belgische maconnieke logiegasten zegden het kadaver van 't Katholiek Geloof in den grafkuil te zullen stooten, hun eigen graf is geworden. Die wet van akelige gedachtenis die zooveel tranen heeft doen storten, zooveel onschuldig bloed heeft doen vergieten heeft, in 1884, de logiegasten ten onder gebracht. En als, op 2 Juni, de Belgische Katho lieken zulke schitterende zegepraal behaalden, is het niet ten grooteren deele omdat velen zich den vervloekten schoolstrijd van 1879-1884 herinnerd® en geen nieuwen meer wilden, die voor zeker nog geweldiger, nog schandaliger, nog akeliger, nog verdrukkender, nog bloediger zou geweest zijn dOOr I*ET«tU8 COSY.V. Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. XXII. 24 November 4 zwarten arbeiden voort aan 't maken van deuren en ven sters, de anderen gelast ik bambous te halen, voor 't maken mijner keuken, eene woning voor mijnen boy, een kiekenskot, een klein hokje voor de kiekens die ik zal laten broeden, en een koer van enkele meters2, waar mijne kleine kiekjes zullen kunnen loopen, in 'l droog de eerste dagen. Dit maakt slechts één gebouw uit van 12 meters lengte op 3 m.breedte, verdeeld als volgt 4 op 3 m voor de keuken, 4 op 3 ra. voorden boy, .3 op 3 m. hoenderboek, 1 1/2 op 3 m. voor de broedstors en 2 1/2 op 3 m. voor den koer. De palen voor muren en dak zijn alreeds geplaatst, die had ik reeds hier, zoodat «lie afhan kelijkheden mijner woning gauw zullen opgericht zijn. Voor mijne kiekens is het tijd ook dat zij eene andere grootere woning hebben want waar zij nu ver blijven zitten zij opeengetast als haringen in 1 ene ton, doch het ergste is dat de arme dieren, als het regent, onbeschut zijn, want het regent in hun klein jumba als builen en 't is zoo dat. zij ziekten opdoen, en moest ik mijne kiekens ver- Ik wil het u niet verbloemen, myn trouwe: 't is my hier zóo aardig, zóo bang aan het hart eene gewaarwording, my nakende onheilen voorspellende, heeft zich van mij meester gemaakt en geen hoop die te kunnen verdrijven. Het noodlot volgt allerwegen onze karavaan. Ontdektet gij niets vreemds Alom is alles in rust. Niets roort niets stoort de sluimerende omstreek. Anderwerf zal ik het slachtoffer mij ner verbeelding geweest zyn. De juigdige kruisridder zette zich naast den schildwacht en hield het oog starling op den burcht gericht. Meedoogend aanzag Reinhout zijn moe- deloozen meester. Een traan perclde aan zijne wimpers, wijl hij klaagde Jeruzalem, heilige stad, wanneer betreden wy uw gezegenden grond?.., Betrouw op God, Reinhout troostte Wilfried. Hy, die op Josuë's bevel de zon deed stilstaan en de muren van Jericho verbrijzelde, zal ook ons ter hulp snellen. Moge het zoo wezen Stellig bedreigen ons vele gevaren onze vijanden verrijzen uit den grond en nimmer ontbrak liet hun aan degelijke uitrustingen. De Heer alleen weet hoeveel onzer geloofsgenoot en door hunne handen stierven, hoeveel martelaars dezen beêweg met hun bloed af baanden... Het laatsto woord bleef hem alverwegen iu den gorgol bleek en bevend van liezen ik ware net uitgespannen en gerui- ncerd. Daar ik u gisteren in ki-swahili, oenige woorden voor de keuken gegeven heb wil ik hier ook iets zeggen over de eigenlijke keuken van den blanke. Al die zinnens zijn kolonist te worden, 't is te zeggen naar hier over te komen, voor korten of langen tijd, zullen best doen wat te loeren koken, want hebt go 'n cn boy die de keuken kent 't is goed, maar zij ziju er dun de goede, doch troft ge zoo eenen die versch uit het binnenland komt, of niets anders geweest is dan boy of kamerknecht, weest verzekerd dat hij veel zal bederven en vermorsen en gij weinig goede brokken over uwe lippen zult steken, zoo gij zelf hem de kook kunst niet kunt leeren. De blanke moet zijne keuken hier goed verzorgen, nauw toezien dat alles goed gekookt is en vooral dat de kok rein zij, want hier, eer dan in België, is alles gauw bedorven. Wat men moet koken, dat laat ik aan u over, dat is volgens uwen smaak, uwe middelen, de streek waar gij zijt en uwen eetlust. Dat verschilt evenals in België van huis tot huis. 's Avonds zijn deuren en vensters gereed en heb ik genoeg bambous voor keuken enz. Nu om te sluiten enkele woorden ki swahili huis jumba zon juba maan mondo baan djilla os gombè schaap kondoio geit buzi aarde*bulongo kieken kuku brief mökande sterven—-ana kufa sluiten funga openen fungula kist sanduku vrouw-mamamuke moeder mama vader baba broeder duku man manahomet tabac tombako hof boka büjk tumbo olie mafuta vuur moto 25 November Mijne bantus zijn ijverig aan 't werk, bambous te klieven, koorden te snijden en de muren op te richten. A la bonne heure.zeg ik,als 't zoo voort gaat zullen de buiten- en binnenmuren heden gemaakt zijn en kan men Maandag beginnen aan het dak. Als alles,bambous, slaken, groote steunpilaren en kepers voor het dak ter plaatse liggen en alles juist op zijne lengte is afgekapt dan vordert zulk werk.ras, 't is dan als een machien dat onder stoom is, men hoeft maar in gang te steken. Die duivelsche regen echter heeft mij reeds veel kost baren tijd doen verliezen, waarom ook des nachts niet regenen, dat zij dan regenen zooveel zij willen 't kan mij dan niets maken. Maar waren de menschen meester in plaats van den lieven God 't zou mij zeker 't wereldje zijn, en voor waar nog tienmaal slechter dan nu. 't Is dus best dat 't hekken van den ouden stijl blijft hangen. Nog nooit binst mijn leven heb ik zoo schoon het ontstaan dei- wolken kunnen nagaan dan lieden mor- gend. Tot om 0 1/2 ure had het water gegoten, stilaan verminderde de regen in hevigheid en zie daar verschijnt in het oosten de zon en zendt hare gouden stralen over Kitunguru en zijne schilder achtige omgeving. Wordt vervolgd. Koude gekookte eieren vallen gewoonlijk niet in den smaak, daarom willen wij eenen goeden raad geven aan onze huismoeders. Wanneer gekookte eieren koud gewor den zijn, kan men ze zonder gevaar, dat ze hard zullen worden, gerust even in kokend water leggen. Haalt men ze er na verloop van één minuut weder uit, dan zijn ze door en door warm, doch niet harder geworden. 't Klinkt raar, maar 't is toch zoo Stof, hitte en zonlicht ontste ken dikwerf de oogen cn doende oogleden rood worden. Men wrijve een zacht ge kookte appel fijn, doe het moes in een moeselinnen lapje en bindedal als 't koud geworden is, over de oogen. Spoedig is de ontsteking verdwenen. Een trouwe duit. Een dui- venliefhebber van Anserosul, in Hene- gouw, Georges Mansart, had over twee jaar zijne reisduif, die overal de eerste prijzen behaalde, eene prijsvlucht doen vliegën in Frankrijk. Het diertje werd tijdens een groot onweder gevangen. Dezer dagen gelukte het erin te ontsnap pen en het kwam naar Anserceui weerge- vlogon. Daar de duif haar nest door een andere bezet vond, vloog zij in huis, bleef er op de tafel zitten en begon op haar meester te roepen, die aanstonds toegesneld kwam en de weergekeerde spoedig herkende en hartelijk onthaalde. Liberale mildheid. De in schrijving, door het liberale Journal de Mbnsgeopend, om, in geval van politieke staking,de stakers te ondersteu nen, heeft in vijf weken tijd de kolossale som van 171 fr. opgebracht. Met zooveel mildheid zal de algemeene werstaking zeker lukken. Een appeltjen tegen den dorst.De socialistische bladen schrij ven dat er in elk werkraanshuishouden, op de eereplaats, een spaarpot moet staan voor de algemeene werkstaking. Welnu, wij ook zetten alle werkmans huishoudens aan, een spaarpot te houden en hem als het ziju kan, goed te vullen, maar dan het geld op een spaarboekje te zetten 't zou echter dwaas zijn, als men iets kan overhouden, zulks te verkwisten voor eene politieke werkstaking, die en kel zou raoeteu dienen om de roode kop stukken naar de Kamers te zenden. Dat geld zal integendeel goed te pas komen in slechte dagen, in geval van tegenslagen, ziekten, ongevallen. Dat zal wat beter zyn dan er grève mee te spelen en daardoor het huisgezin in de ellende te dompelen. De schrijnwerker Alfons Wolf- stijn, van Gent, wonende te Brugge, Bouveriestraat, 81, komt een nieuw toe stel van vliegmachien uitte vinden, waar bij het den luchtvlieger, met of zonder passagier, bij luchtondernemingen zal toelaten, zich te kunnen vrijwaren tegen de groote ongelukken welke aan zijn vliegtoestel zoude kunnen overkomen. verrassing hield hij den arm van zijnen makker omkneld en wees met uitgestoken vingor in de richting van het slot. Reinhout ook sidderde en keek strak voor zich. uit. Er is verraad, zegde hij op hollen toon. «Werkelijk beaamde de aanleider. Ontwaart gij die twee gestalten, ginder op de kanteelon Slaap en droom ik Neen, ik ben wel goed wakker... Gy ook, immers, Reinhout, ziet ze Ja, heer.... Zy gaan heen,.... daar komen zij terug.... Wat aangevangen Ons verbergen en wachten. Wij hoeven vooral de verzekering te hebben of men ons kwaad wil. Zij zullen ons overrompelen. Dat valt te zien Kortstondig toefden de kruisvaarders in angstige spanning; het arendsoog onaf gebroken op den knoestachtigen muur gevestigd... Zelfs de vaalachtige streep, waarmede de opkomende dageraad het oosten afhaakte, schenen zy niet te bemer ken... Meer schimmen hadden zich bij de eerste gevoegd. De nachtwaker beweerdo bovendien den vorm van bogen duidelijk te onderscheiden. Wij mogen ons aan het ergste ver wachten, sprak hij. Ik deel ten volle uwe gedachte, bekrachtigde de bevelvoerder. Wil ik het volk wekken Doe mij na en volg me op de hielen, raadde Wilfried aan,en hij liot zich plat ter aarde vallen en kroop op handen en voeten voort. Zijn gozel deed liet zelfde en veilig kwamen zij in de slaapplaatsen. Omzichtig waren de krijgers spoodig wakker ge maakt. Beste wapenbroeders, zei hun de jongeling de liieroverstaande sterkte behoort buiten kijf den Saracenen. Bijtijds heb ik hen betrapt. Lafhartig van inborst, zooals ze zyn, hadden zij ons van in hun bol .verk onverwachts kunnen verdelgen. Nu dan, wy zullen hen ten stryde, hier in de vlakte, uitlokken. Laat ons hot laatste nachtschemoren ten nutte maken, om ongemerkt van hier weg te geraken. Men snydo het zeil langs achter open werpt u allen neèr en volgt. Met bewonderenswaardige vlugheid was het bevel volvoerd en geraakten de christe nen buiten liet bereik des vijands, wien zij onderweg n een: «Wij komen terug toe stuurden. Vroolyk blikkerde de windwijzer van den hoogsten torentop des kasteels in de opkomende zon. Bij tooverslag wemelden de muren van twee tot driehonderd van kop tot teen gewapende huurlingen. Eenigen rusten op rotsklompen, sommigen stonden bezijden groote houtstapels, anderen waren gewapend met boog en pijlbus. Hun hoofd man, Diederik, liep tusschen hen en doelde koortsig de laatste opmerkingen mede. Toen alles gereed was. deed hy aantasten. Honderd schichten doorkruisten de lucht, drongen in de tenten der pelgrims... Alles Nog nooit beeft men zulk eene slechte week van Half Oogst - gehad als dit jaar. De 15" Augusti zelve was bijzonder treurig door den aanhoudenden regen die de menschen binnenhield. Daarbij was het zeer koud. De ther mometer teekende 35 graden in de lom mer, op 15 Augusti 1911. Nu teekende hij er slechts 10 a 15. En te velde 5 a 7. Dat is nog nooit gebeurd. Oude Geschiedenis. - Meert 1790. In dose maend is den peerden stampmolen van L. F. de Winter op de Sautstraet steenweg beginnen te werken. April 1790. Met het begin deser maend is het soo kaut geworden als in den vollen winter, en alle nachten ge- vrosen tot den 22en deser als wanneer den wint in het zuyden is gekeert. waer door alles is veragtert.want de klaeveren waren op het eynde van meert by gereed omgemaeyt te worden en syn niet g'avan- ceert ter contrarie staen met vervrosen koppen en de graenen syn van het veld gegaen dat leelyk is, nochtans voor het cynde van mey is alles soo schoon ge worden als men oyt gesien heeft, want daer is koren gevonden van 10 voeten lank, en de klaeveren syn uytmuntende het sloorzaet is schoon. Mey 1790. Daer is groote oneenig- heyd in ons land want daer is eenen advt in Braband genaemt Vonk den wel ken in 't eerste scheen goet patriot te syn en veel heeft te wege gebragt en veel groote naer synen kant getrokken en ook veel gemeyne lieden, welke men Vonkisten noemt welke hebben eenen aenslag onder hen gesmeed om alle de principaele borgers van Brussel te doo- den als zy souden den 30* mey in de pro cessie gegaen hebben, maer hunnen aen slag is ontdekt en daer van met honder den opgeligt en in gevangenissc gestelt, den hartog van Hurzel (Ursel) sit tot Aelst iu bet landbuys gevangen met ge heel syn huyshouden, en naer eenige daegen daer geseten te hebben is naer Gend getransporteert en is aldaer in een klooster vast bewaert. Een vraagsken. De rijtuig makers van Luik schrijft het «Fondsen- blad" waren in werkstaking op einde Juli. Ten einde hun de lasten van het huishouden te verlichten, heeft men hunne kinderen bij andere socialisten in andere plaatsen gedaan. Zou Vooruit ons niet kunnen zeggen hoeveel van de werkerskinderen gezel Emiel Vander Velde, die miljoennair is, Destrée en Tcrwagne die zeer rijk zijn, en andere socios die er warm inzitten in hunne huizen hebben opgenomen De heer Terwagne bezit onder anderen eene lieve \illa te Wenduyne-aan-Zee waar het zeer gezond is. Een onzijdig Brusselseh blad meldt dat gezel Vander Velde een deel zijner vakan- ciën gaat besteden aan een reisje in Spanje en dat gezel Destrée gaat verblij ven te Venetië. Hoeveel Volkskinderen nemen ze mee bleef stil.... Opnieuw snorkten de pijlen door het ruim... Gewacht Nog niets! Drie, viermaal Geene lovende ziel te hooren noch te zien. Geroep achter zijnen rug deed Diederik omzien. Wat heeft dit te beduiden vroeg Hoël, door een der kijkgaten. Beschaamd wendde de vertrouweling het gezicht af. Gy viert uwe macht bot op weerlooze takkenbossen boertte de burchtheer.. Niet lang draalde de ridder in weifeling; hij keerde zich tot de soldadaten en snauwde Daarnu Wat blijft ge zóo werkeloos staan gapen Dat ge den vijand niet ge waarwordt Hoe beperkt zyt gy allen van oordeelskrachtVele onzer vyanden liggen bepaald, doorschoten, te sterven is er weshalve iets natuurlijker, dan dat den nog overblijvende do goesting te kort schiet om buiten te komen Dergelyke redeneering, niet van allen grond ontboot, hernieuwde denmoed der Muzelmannen zij herspanden hunne sna ren en schoten geducht op de tenten los. Zonder vrucht echter bleef al hun zwoegen en ten slotte zag men in, dat de tot hiertoe gebezigde wapenen niet in staat waren de slaapplaatsen gansch neder te leggen zij namen hunne toevlucht tot plompe steenen, die zy met geweld van den muur slinger, den. Ditmaal was hun gooien raak alles viel krakend in. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1