De Familie Hoffmans. Zondag 1 September 1912. 5 centiemen het nummer 65ste Jaar 4519. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. IN' Paus tot do Ouders. L A N I B O U VV Leest en verspreidt "DE DENDERBODE,, Uil mijn Congoleescli dagboek DITJES en DATJIS. DE DENDERBODE Dit, blad verschijnt den Woensdag cn Zaterdag van iedere week onder dagteokening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den PosL verzonden G frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt mot 31 December. De onkosten der kwit- tantien door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. j Men sÉirijlt in hij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, n.r 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQl'K SUUM. Per drukregel Gewone 15centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3"n bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad: Aalst, den 31 Augustus 1912. De maand September brengt voor vele ouders hel. vraagstuk van de opvoeding en 't onderwijs hunner kinderen op het tapijt Heden leggen wij nogmaals voorde oogon der ouders, de woorden welke I. II. Leo XIII zalig r schreef in zijnen wereldbrief Sapienlise Christian» Wij willen niet, nalaten bijzonder de huisvaders aan D> zetten volgens deze j'bodi'ii, lud. bestuur van bun huis en de eerste opvoeding hunner kinderen te regelen. De familie is de weg der burger lijke maatschappij en grootendeels wordt in den hniselijken kring de toekomst van den Maat voorbereid. Daarom is het dat degenen die de vernieling der chrislone instellingen bewerken, er zich op toeleg gen de wortels der familie aan te vallen i'ii ze spoedig in hunne eerste bottingen te bederven. Zij laten zich niet afschrikken van dien aanslag door de gedachte dat derge lijke onderneming niet kan ondernomen worden zonder de ouders eene wreede boleodiging aan te doen, want hoort het toe, uit natuurlijk recht, degenen op te leden, wien zij het daglicht schonken et de verplichting de opvoeding en do inning hunner kinderen te schikken naar 't einde, waar God ze bestemt. 't Is dus eene strenge plicht voor de ouders, alle hunne zorgen te gebruiken en geen enkele te verwaarloozen om krachtdadig alle onrechtvaardig geweld die mén hun in die zaken zou willen aan doen, af te stooten, om uitsluitend voor zich alleen het recht tot opvoeding hun ner kinderen te eiscjien. Pie opvoeding moeten zij doordringen met de grondbeginselen der christeuc zedenleer cn geheel en gansch vermijden ■lat hunne kinderen scholen bezoeken waar zij blootgesteld zijn aan 't noodlot tig vergift van 't ongeloof. Wanneer de goede opvoeding der jeugd op 't spel staat, heeft men nooit hel recht eene grens aan de moeite te stejjen, hoe groot deze ook moge wezen. De katholieken die door hunnen iever en door hun geld scholen geslicht heb ben voor de opvoeding hunner kinderen, dienen ter bewondering aan allen worden gesteld 'L Is noodig dat dit schoon voor beeld overal waar hot noodig is, nage volgd .worde. Nochtans mag men niet vergoten wel ken belangrijken invloed de opvoeding in de familie op do zielen der kinderen uiloi f nl. In de galerij <ler beroemde of verdiens telijke A.dstenaars heklecdcn de Hoffm.-ins et'i c eervolle plaats. Geen andere familie, to i- zoo veel we weten, weerspiegelde teler de typen der oude rondborstige Aalstersche burgerij, volk van den ouden eed, volk van den ouden stempel, van wien Mas De Vriend schreef Gens liilaris. Pens gnava ma nu, gens indole recta et •teres et nriscis moribus atque fide Vlij- Mig en beleefd volk, geestig, rondborstig vim aard, van oude zejlen cn geloof. - De oorsprong van dit geslacht verzw indt in don nacht eer tijdón, en almede in registers van 15C0 treft men den cerbiedweerdigen naam aan Het was voorzeker de groote dichter Jan-Baptist-Frans Hoffmans, die het meeste tot verheerlijking zijner geboortestad bij droeg. Alhier geboren den 18 Juni 1772, studeerde bij in het College, waar bij zyne Humaniora voltrok, om later secretaris der Burgerlijke Godabuizen en bestendig secre taris der Rederykkamer De Catharinisten te worden. Hij onderscheidde zich in ver scheidene prijskampen en won, onder andere in 1806, te Wakken, de eerste lauweren, met verzen, die zelfs op onze soo veeleischende dagen nog gretig gele- '•011 worden. Verschillige zijner werken sjjn gedrukt te Aalst, te Amsterdam en te Leiden. De werkzame factor der Cathari nisten stierf te Aalst den 20 September 18vi,een onvoltooid bandschrift nalatende. Hot ware wenschelijk, dat de aloude Rcdc- djkkamer, neven liet portret van Guillaumc Caudron, ook bet afbeeldsel van Hoffmans Indien de jeugd in den huiskring de regels van een godvruchtig leven vindt en ter school de oefening der chrislene deugden, dan zal het heil der maat schappij grootendeels gewaarborgd zijn voor de toekomst. Aan zulk gezaghebbend woord hoeven wij niets bij te voegen. Ouders Overweegt ernstig deze voor schriften van Z. II. Leo XIII. DE WOLFSBOON. De wolfsboon is eene vlinderbloemige plant, welke met groot voordeel ver bouwd wordt als groen mest, ter vrucht- baarmaking der arme zand- en weinig- samenhangende gronden, en in alle gron den waardeerbare diensten bewijzen kan. Zij verrijkt den grond aan humus, dus vermeerdert zijne vruchtbaarheid en ver betert zijne samenstelling. Het. groeninesl is eene kostbare volte zij ontbindt spoediger dan het stalmest en heeft, nagenoeg dezelfde vruchtbaar- makende waarde. De wolfsboon wordt gewoonlijk 11a een graangewas verbouwd zij erlangt eene goede ontwikkeling voor den winter en wordt rond het tijdstip van den bloei afgepikt en ondergeploegd. De wolfsboon heeft het vermogen de vrije stikstof der lucht te vestigen on atoms den grond aan dit bestanddeel te verrijken. Zij ergt bijgevolg gèene stik stofbemesting, alhoewel deze haar bij den aanvang van den groei melig wezen kan. De polaseh vooral, doch ook het fosfoorzuur en de kalk zijn haar onmis baar. De polaseh is de dominante hij de teelt der vlinderbloemige planten -. zon der haar is de groei gering en laat de opbrengst veel te wenschen. Wijlen Denis Verslappen, die zich veel met de zaak bemoeide en een werk over de teelt der wolfsboon en de vruchlbaar- makingder Kemponheiden schreef, hecht het grootste belang aan de ruwe potasch- zoulen. Deze, benevens hunne Imoge vruchtbaarmakende waarde, begunsti gen den vochtigheidsgraad van den grond, daar zij zeer waterzuchtig zijn. Een nieuw fosfaatinesl dal in deze teelt eveneens uitstekende diensten bewijzen kan, is liet fosfaat Bernard, dat zeer rijk aan fosfoorzuur en kalk is. Eene duchtige aanwending van kaïniet en fosfaat Bernard is bijgevolg zeer ge raadzaam men geeft ongeveer S' O tol 10<>0 kgr. kaïniet en eene gelijke hoe veelheid fosfaat Bernard per hectare. Deze meststoffen mogen gemengd wor den, waarna men ze op de stoppelen uit strooit en duchtig onderwerkt. in haar lokaal deed ophangen, aldus recht latende geworden aan oenen barer ver dienstelijkste leden. Wanneer ten jaro 1805 do stedelijke teekenschool werd gesticht vid. by do benoeming dor leeraars, de keus dor stede lijke overheid onmiddellijk op Jan-Baptist Hoffmans, een teekenaar en graveerder van talent. Hij woonde in ccn buysken 0 met camor daer aen liangbende in de (i Meulestraete.commendetot op den hoock van liet straetje van St Anna brugghe. (Reg. 324, Stadsacten). Wij zi m hem in 't jaar XII der Fransche Republiek, voor rekening der stad, teekenen in de gicste van gravuer bet Masolejm van DHt Martens en des zelf grafsteen,waarvoor hem 6 guldens cn 6 stuivers betaald wer den. (Stadsrekeningen). Met zijne Collega 's leeraars aan de Academie Jozef Van den Spiegel en Willem Van Biscum, was bet Jan-Baptistc Hoffmans, die de eerste prin ciepen der kunst inprentte aan de gunstig- gekende historieschilders Jozef Mcganok, Fietcr Var. Thitnon cn Petrus De Pau,. Zijn loeraarstool in de teekenschool werd later bekleed door twee zyner oud-leerlin gen Judo en Nollen van der Speoten. Men kent ook een Aalstonaar Pieter Hoffmans, geboren op liet einde der 18e eeuw, een Latijnscli dichter, van wien prachtige verzen gekend zijn, onder meer Thesaurus pootanun te Brussel gedrukt in 1766. Een andere verwant, wiens naam nog op alle lippen ligt, is deze van Pioter-Jan Hoffmans, geboren den 13 Februari 1841. Van Moeder'8 zijde (Anna-Maria Hiel), stamde bij af van don grooten dichter Emanuel Hiel. Do vornuftige werktuig kundige was toozichtor van het materiaal der Vrije gewapende Brandweer en ver- Fruit. Zuid-Limburg is de streek van hel fruit. De appel Ceulemans ge naamd, welke lot in «Ie maand Mei be waart, wordt hier hijzonder veel ge teeld. Men ziet hier niets dan boomgaar den aan elkander, niet alleen rond pachthoeven, maar door liet heelc veld. De Ceulemans wordt op den boom ver kocht legen 13 a 14 fr. de 100 kil. Zulke appel moest in Vlaanderen, de zoo vrucht bare >t reek, gewonnen worden De hoo rnen worden bijzonder groot en schoon, boomen welke 1000 kil. Ceulemansap- pelen kunnen dragen zijn hier gewone boomen hier zijn er zelf die 1300, ja tot 1500 kil appelen gedragen hebben. Hier zijn landbouwers die voor 1O.000 franks appels verkocht hebben. Onder icderen boom staan 6 tot 7 steunen, zoo zeer han gen de hoornen geladen. Dan heeft men hier nog gausche boom gaarden kersen: Nielderzwarte,eene zeer dikke en vroege kerse welke in Juni rijp is. De laatste kersen zijn hier reeds meer dan 6 weken rijp. De Niehler/.warle zijn hierop boom verkocht aan 80 a 00 l'r. do 100 kilos on gingen te Luik aan 1,20 do kilo. Ziedaar 2 soorten goed en duur fruit, welke zoo gemakkelijk in Vlaanderen te winnen zijn. De Ceuleinansappel is rijp in Oktober en wordt in den grond gelegd, zooals pulp, belteravon of rapen en be waart. zoo wondergoed, hij is beter bo stand legen het rotten dan -hetteraven. Verkoopers worden gevraagd in verscheidene gemeenten. door Phthus Chmvr\i. Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. XXIII. Uil de donkere wouden die de hellingen der bergen en heuvelen schijnen op te klauteren, stijgt een dikke ondoorzicht- bare rook'op, de gansche gezichteinder uren en uren verre, is door dien rook versombert, die zich stilaan uit de krui nen der boomen losmaakt en opwaarts stijgende, duistere reuzen vlekken, de wolken, vormt aan het hemel uitspansel, 's Avonds om 0 ure zijn waarlijk mijne trmren gemaakt en ook een deel van het dak. Dezen avond zoo rond 10 ure ver wacht ik vriend Godfroid met de kudden vaardigde de uurwerken voor de kerktorens van Erembodogem on Nieuwerkerkon, die I in zake van mokanism mogen vergeleken worden aan liet kunstig ra 'erwerk van Antoon Sacré en diens zoon Jan-Frans. De bekwame werkman overleed alhier den 9 Meert 1896, wanneer hij nog werkzaam w s aan een tuig gen um i le mouvement perpetuel, eene uitvinding waaraan hy zijne beste krachten Ind verspild, zonder er in te lukken, het tot oen goed einde te brengen. Felix Hoffmans, een nog in leven zijnde tabl auscliilder, had voor overgrootvader Joannes Hoffmans. voor grootvader Joan nes- Jacobus-Tlieodorus en voor vader Fides-Cyprianus Hoffmans en voor moeder Maria-Suzanna Van Glió. Hij zelf zag tiet eerste daglicht den 20 April 1853 en zijne geboorteacte werd mede onderteekend door den marmerschilder F. Eecliout, die ver scheidene altaars der St Martenskerk schilderde. Hij werd in do hoofdkerk over de vont gehouden door den zelfden Eochoul, die zijn peter was, mot zijn meter Thoresia Van Ghó, Ziehier zijne oorspronkelijke doopaeteu Anno Domini 1853, die 20 Aprilis, infrascriptus baptizari Felicem Hoffmans,filium legitimum Cypriani Hoff- mans et Mariai-Susanme Van Gouz, conjugum, natum liodie. Susceperunt Felix Eecliout et Theresia Van Guez. J. Lainottd. Zijn vader, van den bogoodon stand, woonde in de Kattcstraat en had de faam van een goed slotmaker te zijn. Felix, als c-jnig kind, was het troetelkind van vad-r en moeder. Hij vertrok zeer vroeg naar den Vreemde en verbleef lang in Parijs, waar hy den tyd kortte op liet kerkhof Pèrö La- cliaiso en er de meesterstukken van kunstsmederij bestudeerde. Terug in het schapen en geiten van Pweto. Daar ik toch moet opblijven, en niet weet wat doen ga ik u, lezers,nog eenigc woorden ki-swahili vertalen past op basopo slapen kulala banaan dizi naam dzina weigeren anakatala werken kazi "sterk ngufu groot mukubwa klein kiloko veel mingi meester bwjpia knecht. boy middag - salasitta ftorgend subui avond mangaribi lacht busubui regenen vula wind pepo midden- katsikatsi kappen kokata bambou eimbala naald sindano handdoek kitemliala ontknoopen endoeliia hier apa Ik verantwoord daar oku gel ij k dilofdat-sava sa va God Mongo kind mototo vandaag lelo morgen kesho na morgenkesho kutuo vriend rafiki stekjes kibrit daarna alafu goed inusuri slecht mobaya wit méupe flesch tchupa drinken kugnua eten kulia zoeken fula futa koopen cousa bier pombé koord - kamba hemel - uvingo paard farasi varken ngulubé waarvoor - nini waar - wapi chter niet voor de letterkundige juistheid dezer woorden, ik schrijf ze neer gelijk ik ze hoor uit den mond'der zwarten, en uit mijn geheugen, men kome dus niet ai dit woord hoeft zoo, dat woord zoo geschre- v "ii te worden, ik geef alleen de hetee- «uirfTvibr voorden. Thans moet rk eindi gen want ik hoor in de verte hel mei, mei, der schapen en geiten van Godfroid, 'l is juist 10 1/2 ure. 26 November Zondag raorgehd. Daar klinkt uit de andere kamer bonjour Pierre, 'k Wrijf den vaak uit mijne oogen met heide vuisten gelijk de kleine kin deren, vraag mij af wat boteekent dil bonjour Pierre, geeuw een. keer of twaalf, begrijp en roep bonjour God froid en spring uit mijn bed Nu herinner ik mij goed alles. Ja, Godfried is gisteren avond toegekomen met een grooten hoop schapen cn geiten, ik ben hem een einds- weg te geinoct gegaan, wij hebben de dieren in hunnen stal gedaan, den stal goed gesloten voor i.'e wilde dieren, zijn mijn huis in gegaan, Godfried heeft goed geëten, wij hebben gekout tot over den I2en en zijn dan 't bed ingekropen. Dezen uiorgend nu wed-rzijdschen groet en handdruk, en na ons Hink gowasschen te hebben, zetten wij ons aan de koffietafel. Godfried neemt boterhammen met koffie ik boterhammen met cacao en melk dit is mijne gewoonte sinds ik melk heb. Daarna gaan wij de dieren tollen, want zegt Godfried ik ben niet zeker er geene vi rloren te hebben want men kan dit goedje niet alle 5 minuten tellen, daar hot gedurig van den weg af in 't struik- Vaderland weergekeerd, voelde echter do jonge Felix eene bezondereen onweerstaan bare neiging tot do schilderkunst en ping te leer bij Broeder Quartier (overleden den 21 Meert 1883), in liet College der Paters - Jezuiton, waar hij weldra eene kranige school vormde met Thcodoor De Vidts, Josse Van Essclie, Leo De Nul Hector Dc Craecker, Leo Vernim nen, Edmond Ardyns, Jozef Van C luwen borg h, Benedikl De Smedt, Albrecht Coutiort, Remi Vermoiro cn Karei run Doorslaer do ten Royen. Hij deed intusschen de oude rederij kamer u't haren doodslaap ontwaken, en samen mot Jan Buys, Gust Lensscns en Amedóe Van leerde betrad hij liet nieuw opgericlit tooneel in Sint Lucas bij de kinderen Vftn Malderen, in de Klapstaaat, tooneel waarop hij do komioke rollen vervulde en waarvan hy het gordijn en do decors schil derde. Immers. Felix was en bleef altijd een guitige snaak, die zich nooit zoekon liet waar liet om doen was het gezelschap eene pint gezond bloed op te gieten. Bij banket, soupers on uitstappen zong bij steeds zijn geliefkoosd deuntje Do Foor van Antwerpen, dat sindsdien algemeen in zwang kwam. Onderwyl werd hij ecrovoorzitter der Koorzang maatschap pij I)c Ware Vlamin gen uitgeroepen, eervol ambt dat hy nog waardig vervult, en hielp menige kunstver- eenigingen stichten, waar zijne afwezigheid steeds eene in het oog springende leemte liet. Aangemoedigd door talrijke vrienden en vereorders der Schoone Kunsten, zooals Meester Verleysen en Nelcn Clerck, en andore oriticussen van eerste gehalte, kreeg hy van deze veel bezoek in zijne woning der achterstraat, waar hij zijne schilderijen tentoon hield. Intusschen was Felix Hoff- hout en't hoog gras loopt. Wij tellen heiden en komen tot liet getal 93. "I Is juist zegt Godfried, wij hebben ons getal. Daarna doen wij eene korte wandeling want straks is-het lijd voor het. noenmaal en aanstonds daarna moet mijn vriend vertrekken daar hij om 3 ure eene samenkomst heeft te Luanza. Om 12 ure koeren .wij van onze wandeling temt en zetten ons terstond aan tafel. Na heT eten oene tas koffie, wij smoren eene sigaar, lachen en schertsen dat het een plezier is tot eindelijk Godfried opstaat 0111 te vertrekken. Wel eene uur ver doe ik den trouwen vriend uitgeleide en het. afscheid is waarlijk droef. Doch ik troost mij, in mees zoodra '1 meeste werk hier to Kitunguru uit te voeten is,ga ik eenige dagen vertoeven te Lukonzolwa hij miin vriend. Dit verlof zal ik waarlijk niet gestolen hebben. Al wandelend keer ik naar mijne residentie terug en kom er om 4 ure toe. Ik ga het vee, ossen, vaarzen, koeien, kalveren, stier, schapen en geiten, die thuis in de weide grazen een bezoek brengen, 't Is een lust hen allen I10I, malsche gras to zien verslinden, maar ook hoe blinkend is hun haar, hoe levendig hun oog. en hoe gezond hun gansche uitzicht. Als men voortgaat mij alzoo vee te brengen ben ik, binnen 3 maanden de grootste boer van gansch Congo. Maar 't zal mij veel werk en zorg aanbrengen ook. t Is avond wanneer ik van mijne iiïspoktio terugkeer. Als Zon dagavondles ga ik u leeren tellen in ki-swaliili 1 inova bili' latu inne tano sit la sabba 11 kumi-na-moya 12 kumi-na-bili 20 makiuni-ua-l 30 na-t 40— na-i: i sal.K 90 lissa kumi 21 makumi-na-bili-na-moya 22na-bili, enz. 31 makumi-tatu-na-moya 32- na-bili, enz. 11 makumi-inne-na-moya 12 na-bili, enz. Nog eenige vragen aan de werklieden. De roode en groene volksfoppers willen de algoraeene werk staking, in andere woorden, talrijke werklieden met vrouw en kinderen doen gebrek lijden en ze tegen de wettige macht doen opstaan, op gevaar af van verminkt te worden en er soms het leven bij te verliezen. Waarvoor Voor vermeerdering van daghuur Neen Voor vermindering van werkuren Neen mans werkzaam als smid in de groote fir- mas Borreman en Lcirens. Het noodlot wilde, dat hij, door het stilleggen dor meergenoemd'' finnas, wer keloos viel.Het wnsgodurende die lange we ken dat men hem dagelijks voor den schil derezel auitrof en dat hij zijne beste werken leverde. Edoch, dank aan den E.II. Ponnet, alstoen hestuurder van den Katholieken Werkmanskring, geraakte hij aan eene betrekking, want hot blyft cone eeuwige waarheid, dat een kunstenaar bepaald van don wind niet leven kan. Hij kwam in de fabriek der heeren Moens in innige vriend schapsbetrekkingen me', den oppermoostcr Jozef Van Dammc zaliger, met wien hij do aanpalende gemeenten bezocht, om er een of ander schoon vergezicht op hot dook to brengen. Ziehier overigons, oen brief door hem te dien tijde geschreven. Aalst, den 18 Januari 1902 Beste Vriend, Ik ben beden niet voorzien van doek of paneel, om naar Haeltert te gaan. Daar bij, men kan op dil tijdstip geen schoon /.iebten schilderen, aangezien er nog niets 111 groei of bloei staat. Zichten schilderen vraagt veel tijd en overlegten eerste de voorbereiding moet voorop geschieden 't is to zeggen de goedo droge laag op dook of paneel moet op voorhand, beroid zijn, ton tweede, heden hoeft, men maar twoe uren van den namiddag, als het klaar is, dat ge iets of wat zoudt kunnen schilderen. Het en is niet genoeg te zeggen a We gaan daar naartoe om landschappen te maken, gy weet dit zoo goed als ik de dag heeft niets meer aan, hij gaat maar open on toe. Doze reis is voor liet plezier, maar niet voor Voor eene pensioenwet Neen Voor werkmanswoningen Neen Voor 't. verkrijgen van vakonderwijs Neen Waarvoor dan Voor de roode en groene politiek. De werklieden zouden moeten gebrek lijden om de kopstukken machtiger te maken, om ze ministorspor- tefoliën te bezorgen en zoo aan 't slaats- gcldschotolken te geraken en rijker om rijker te worden. En de werklieden zul len op de kreb mogen bijten Oude geschiedenis. 1790 Juni. Den 2, 3 en le deser synder tot Hundelgein, Land van Aelst en andere parochiën daer omtrent vele baul- lius, griffiers en andore principaele hoeren opgeligt die nog keysers gesint waeren door de patriotten van Gend, Aelst en Cortryk, waer van dat er tot Aelst veele syn gebragt met koetsen, wagens en karren, en ook meer tot Audenaerde en tot Gend. July. Men licht nog alle daegen op van de principaclste boeren van den kant van Audenaerde en men hangt er veele op tot Audenaerde. Gend en veele in het correctie huys. Alle rnaendaegen van ieder weke word lot Gend den eed van getrouwigheyd gedaon van alle de parochiën van Vlaenderen, Nieuwerker- ken heeft geweest den 19' deser bene vens nog veele andere prochiën, welken eed bestaed in 't voor te slaen der room- sclie catholyke Religie, voorstaen het land en staet en ieder syn oygén prochie oft stad, den selvën eed word 't seffens van ieder prochie afgenomen, want alle de parochianen slaen alle in order in liet gcwcir voor eenen open theater aen het sladhuys van Gend, waer op stonden onse heeren slaeten ende naer het voorleson van de solve soo steken sy alle't seffens de vingeren om hooge en zeggen soo helpt my God en al syn hey- ligen, onse. pralerye heeft opgegeven 450 mannen, en onsen pastor is tot Gend agler gebleven als den eed moeste gedaen worden, nu en weten wij niet oft het vrywillig is gebeurt ofte' niet, hy segt dat onwetens is geschiet, maer daer is groot gerammel in de prochie want den eersten zondag 's morgens synder veel billet tekens gevonden een onder pastors poortjen en voordcr op de wegen aen het kerkhof wacrop stond Den waeren herder stehl syno ziele voor syn schaopen maer sommige komen in den nood te slaopen den huerling maekt t' huys groot geschreeuw, maer in den nood vlugt hy voor den Leeuw. Oogziekten bij den landman. Een zeker eigenaardig oorzaak van oogontsteking vinden we in liet. kunst mest, en ook hierbij blijkt dat de slechte gevolgen meestal vermijdbaar zijn als er maar tijdig en doelmatig wordt ingegre pen. de kunst. Het ware veel te zot om ons nu met 3pikkel en kas to zien optrekken. (geteekond) F. Hoffmans. Felix Hoffmans trad den SFebruari 1881 in den echt met Maria-Elisa Van der Poor ten, dochter van den Goeicn die hem echter door den dood ontrukt werd den 31 Moert 1892. Hy sloot e'-no tweede huwe lijksverbintenis den I Februari 1893 met Fclicitas Jacobs, van Ninove, die in later jaren met hem zyn wel en zijn wee zou deelen, en wiens geliefkoosden uitstap met haren gemaal telken jarc leidt naar Gent en Oostakker. De wakkere ecrovoorzitter der Ware Vlamingen behandelt nog vlug p°nseol en toekonstift, hij blijft op dc hoogte van wat er in do kunstenaarswereld omgaat, en weet als 't past, tusschen pot en pir.t zijn woordje te zetten over kleuren en verfkwasten. Voor de hoeren Moens blijft hij de trouwe portier van hun fabriek, ter wijl Fclicitas, reeds door Z M.den Konin» met het eerekruis beloond, werkzaam is in de familie de Bethune. Van Felix Hoffmans ziet men schilderi jen in de abdij van Affligem, H.H. Harten van Jezus en Mariakleine genrestukken te Charleroi en elders een hond, (ten on rechte voor oen tijger aanzien) en oen neger op nen olifant, bij M Victor Keppens twee landschappen hij zyn vriend M. Jaak Lefovredo watermolen en een landschap hij dame weduwe Jozef Van Darame Vo gelen op hun nest, by M. Ceciliaan de Kegel twee winterlandschappen, bij M. Louis Jacobs do Iiroeltorens van Kort- ryk, (in aanlog) peerd in de weide en ecnigo andoren, te zijnen huizo aanschou- welijk. Meegedeeld.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1