Donderdag1 12 September 1912. 5 centiemen het nummer 65ste Jaar 4512. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De neringdoende BURGERIJ. De Orgeldraaister. Gelijk eh ongelijk. Cartel list Regiem. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van Jen volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt mot 31 December. De onkosten dei- kwit- iantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUIIIM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Rcklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den n September 1912. Eene beweging ten voordeelo der neringdoende Burgerij i. a. w. tot hare redding is nog niet iangen tijd in leven geroepen. De opkomst of stichting van groote magazijnen, van coöperatieven van allen aard, van samenkoop van allerhande waren, enz. hebben dón toestand van vele lieden uiterst moeilijk gemaakt en zelfs ton onder gebracht. Middelen moesten dus worden gezocht n don middenstand, tegen verdelging te beschutten. Sommigen wilden de kleine Burgerij gen liet, Staatsbestuur opruien; zij zoch ten er meê te doen wat de socialisten' met de werk lieden deden. Anderen, en onder dit getal treft men de beroemdste Staatshuishoudkundigen aan, beweren dat do redding'dor kleine (Burgerij inbaar zelve ligt en zij moet handelen lijk hare tegenstrevers zich vereenigen. Do vereeniging van beperkte hulpmid- kn, z;d eene mach* vormen legen do elke de groote magazijnen, coöpera tieven, enz. niets om zoo te zeggen zullen Whnogen. De neringdoende Burgerij zal op die wijze alleen er loegerakcn tegen vermin- denton prijs te kunnen aanknopen en dus aan hare klanten zoo goed koop kunnen leveren als de grootste magazijnen en coöperatieven. Ons katholiek Ministerie heeft die strekking van den beginne af voorge en ondersteund en de kleine Bur gerij heeft hel dan ook reeds veel te danken. Talrijke nuttige instellingen zijn reeds tot stand gekomen, die ongeluk kiglijk door velen niet gekend oï' ge waardeerd worden. Ons katholiek Ministerie is eene reeks wetsontwerpen en maatregelen aan 't be reiden ten voordeele der neringdoende Burgerij, welke noodzakelijk geworden zijn door den vooruitgang op alle gebied, door de menigvuldige toepassingen der mekaniok, door dc vermenigvuldiging der coöperatieven en vereeuigingen van aankoop, door de uitbreiding der ver- keerwegeu, enz. De toestand van den klein-handel is dusgansch van aanschijn veranderderd. ^atvoortijds voordeelig was, is het 1111 dikwerf niet meer. Wat vroeger de ouders toeliet hun gezin deftig te beheeren, eer lijk door de wereld te geraken en de kin- ders op te kweeken, is heden dikwerf onmogelijk geworden. 10e vervolg. Langs de Rue Hardoin staan geen an dere gebouwen dan de fabrieken, die zich jot aan de kade uitstrekken, waar de reoten komen lossen of laden. Door een stevige schutting zijn dokken n fabrieken afgesloten. Do deur bestemd foor den dienst der fabrieken bevindt zreh in de Rue Hardoin. Vóór deze deur is een bewaker, die deze opent, des zo- nors ten zes en des winters ten acht ure, ze altijd sluit zoodra de avond valt. ■hn den kant der dokken daarentegen bestaan verscheidene uitgangen, alsook jw van den Noorderspoorweg, die de mokken met het station van Saint-Ouen lerbindt. Deze kleine spoor weglijn, bestemd voor ren dienst der fabrieken en voor het. vervoer der werklieden die aan de dok ken of in de fabrieken werkzaam zijn, beeft een buitengewoon druk verkeer. De fabrieken hebben elk twee in en ""gangen de eene in de Rue Hardoin fln de tweede op de losplaats op de kade. Langs de deuren, die zich in de Rue Hardoin bevinden, komen do werklieden geregeld binnen. Onze lezers zullen ons die uitloggingen "ijlen vergeven maar zij zijn noodig om •Were doelen van ons verhaal te begrij pen. v Deze botreurlijko toestanden vereischen dus dat ze worden te keer gegaan. Van daar dan ook de reeks wetsont werpen en maatregelen die ons katholiek Ministerie heeft ter studie gelegd, om de belangen van den middenstand in over eenstemming te brengen met de heden- daagsche tóestanden. Het zijn zaken die rijpelijk moeten overwogen worden, doch ons katholiek Ministerie zal aan zijné beloften niet falen en in de naaste toekomst handelend optreden want verscheidene verslagen zijn reeds ingezonden. Men laat wol iiooren dat de linker zijden on vooral de socialisten, uit partij- berekeningen, zullen tegenwerken, stok ken in de wielen steken, tóch de Midden standers zullen liet katholiek Ministerie krachtdadig ondersteunen in zijn werk dat het algemeen welzijn zal bevorderen en verzekeren door heilzame wetten en maatregelen EN NU En 1111 ja, dat de neringdoende Bur gerij reeds zoo zeer beproefd is, wie zuilen het meest lijden, moesten de socia listen gesteund door zekere liberalen de algemeene werkstaking doen woéden Die vraag wordt.gestéld door het libe raal orgaan - La Chronique - die ze als volgt, beantwoordtj liet zullen de werklieden zijn die zich zullen blootstellen aan de ellende 011 onverbiddelijke beteugelingen te geiüoet gaan. Hel zal ook, en misschien-meer dan iemand anders, de kleme burgerij zijn, me' den kleinen bijzonderen handel en nijverheid, die, niet voorzien zijnde van genoegzame kapitalen om het einde van den strijd af te wachten, het pijnlijkst zullen getroffen zijn. Nu, hunne belangen zijn zoo eer biedwaardig als deze der werkende klas. Lit liefde tot eene gemakkelijke populariteit moet met aan demokratie doen op zijn zeeldraaiers, en onder voor wendsel dat de werkman de gelijke is van den burger, moet men de burger niet reneweeren om voldoening te geven aan het onboredeneerende ongeduld van zekere socialistische clubs. - De strijd in de Kamer is voor dezen oogenblik voldoende. - Indien de leiders van het socialism dal niet willen verstaan, indien zij voort gaan eene dreigende houding aan te nemen, tegenover vreedzame burgers, goede vaderlanders, liberale verdedigers der orde. en partijgangers van vreed zamer) vooruitgang, zullen zij er enkel in gelukken de afwijkingsbeweqing van de bevreesde kiezers nog meer te Ook hebben wij het noodig geacht de juiste ligging van de fabriek van Richard Vernière aan te duiden, daar deze het tooneel is van gebeurtenissen van het hoogste belang. Beschrijven wij nu de vm'deeling In twee verschillende gebouwen zijn do werkplaatsen gevestigd. Rechts arbeiden de plaatwerkers en de monteurs. De gieterij bevind zich links, evenals de pletmolens, die alle door stoom bewo gen worden. Langs die werkplaats vindt men aan den eenen kant de bureclen der leeke- naars, de ontwerpkamers de modelka mer en een timmerwinkel aan den ande ren kant een groote overdekte plaats, waar al de grondstoffen het oogenblik om ver werkt te worden afwachten, en ein delijk de stallen en wagenloodsen. Naast liet bureau der teekenaars ver hief zich hot huis van den chef, een ruim gebouw, bestaande uit een gelijkvloers, een verdieping en nog een kleine verdie ping er boven. Het werkkabinet des bestuurders bevindt zich gelijkvloers, evenals de bu reclen en dc kas. Langs een donkere gang kon mijnheer Vernière zich uit zijn kabi net naar de kas begeven, evenals naar zijne woonkamers. Drie groote kamers bevinden zich op do tweede verdieping, waarvan er één door de meid bewoond werd. doen toenemen 'en alzoo den toestand van het katholiek gouvernement ver sterken. Ziedaar onbetwistbare waarheden waarop anderenen wij ook de aandacht hebben ingeroepen en die dienen rijpelijk overwogen te worden door de werklieden en vooral door dc heringdoende Burgerij De nieuwe algtemeen-stemreclitkoorts doet weer allerhajide misplaatste beden kingen over dd algemeene gelijkheid ontstaan En het gijn vooral degenen die het algemeen stemrecht eischen onder voorwendsel, van» de algemeene gelijk heid, die zeiven neg' wel het minst aan gelijkheid hónden! Het gezegde daBalle Belgen gelijk zijn vóór de wet, J het slaat zoo in de Grondwet, leggen zij uit in eenen zin die niet de ware is mi dif» reeds hondor den, reeds duizenden malen is weerlegd gewoi'den. Moesten alle Belgen gelijk zijn zooals zij het verstaan, dan ware or geen onderscheid meer te maken tus- schen de burgers, ten dan waren er geene wetten meer noodig. De gelijkheid in de grondwet noerge- sohreven.. heteekf 1 enkel ilpt jle._voor- rechten der gehooide afgeschaft zijn, dat iedereen door zijn werk en dóór zijne bekwaamheid tot de hoogste plaatsen kan geraken, wanneer hij voldoet aan de vereischten, die de wel tot het bekomen dier plaatsen stelt. Do gelijkheid zonder voorwaarden be staat dus niet. Niettemin kunnen een voudige en onbekwame lieden tol hooge plaatsen geraken, zooals tol deze van volksvertegenwoordiger, omdat tot het bekomen van zulk eene plaats niets anders wordt vereischt dan den noodigen ouderdom en de kiesbaarheid, en het geluk op eene kandidatenlijst gebracht en door de kiezers gekozen te worden. Eenieder moet nochtans bekennen, dat die gelijkheid juist niet aan te hevelen is. Op die gelijkheid is maar al te dikwijls toepasselijk t spreekwoord Schoen maker blijft hij uwe leest. In andere woorden wil dit zeggen, dat iedereen in den kring zijner bevoegdheid en van zijn vak moet blijven, wil hij aan zich zeiven of aan anderen eenigen dienst kunnen bewijzen. De bewering dat het meervoudig stem recht ourechtveerdig is omdat iedereen niet evenveel stemmen heeft, berust op een valschen grondslag. Het meervoudig stemrecht is gelijk voor iedereen, wan neer le kiezers zich in gelijke voorwaar den en gelijke omstandigheden bevinden De voerman sliep buitenshuis. Bo\en de stallen bewoonde do paar denknecht een zolderkamertje. Tusschen de werkplaatsen door liep een straatweg, van de poort der rue Har doin tot aan den straatweg, langs de kom en de dokken. Aan den rechterkant bevond zich een klein stcenen gebouw. Het is Dinsdag 26 December 1891. Zondag 2-1 en den 25 December, den Kerstdag, was er niet gewerkt. Het had juist negen ure in den morgen geslageu en reeds sedert een uur hadden de werklieden den arbeid hervat. Het geraas der hamerslagen en het leven der draaiende machines deed de fabriek dreunen, en de hooge schoorsteen spuwde wolken rook in den lucht. Geheel het personeel was op zijn post er waren ruim 150 arbeiders aan het werk. Richard Vernière die altijd op was, las zijn brieven, bepaalde de verzendingen en plannen van nieuwe machines. Richard Vernière wus ongeveer vijftig jaar oud en nog inde volle kracht des levens. Zijn dikke, bruine haren begonnen te grijzen. Streng was de uitdrukking van zijn gelaat, maar zijn oogen hadden een zach- ten en wel willenden glans, die de hard heid zijner gelaatstrekken temperde. De fabrikant had het uiterlijk van Dit is zoo waar dat een gewoon werk man met eenig vermogen zooveel stem men heeft als een millionnair, en dat liet getal drie en vierstemmers grooter is hij werklieden dan bij zoogezegde rijken, die feitelijk hier te lande toch maar klein in getal zijn. De volledige gelijkheid is eene hersen schim, zoowel voor de wet als voor het gezond verstand. Ook gebruiken Socia listen en Liberalen slechts dit middel, om de kleinen tegen de grooten op Le hitsen, iets dat zelfs niet meer pakt, ge tuige hunne ongehoorde neerlaag van 2 Juni. Maar hier weer willen zij niet gelijk zijn voorde wetzij alleen willen moes ter zijn, zij alleen willen stemrecht, zij alleen willen dwang' en geweld uitoefe nen ten nadeele der gelijkheid en eerlijk heid. Zij erkennen zelfs de uitspraak van het kiezerskorps niet en willen de kie zers verdoelen in weerdigen en onweer- digen. Dit is nogmaals de veroordeeling van de gelijkheid die zij in alles willen voorstaan, maar die zij slechts erkennen wanneer zij ten hunnen profljte is of uit valt. Het lot, dat het cartel ons zou bescho ren hebben indien liet overwonnen had, zou waarlijk niets benijdenswaardigs opgeleverd hebben. Onze liberalen zelve, wanneer zij willen rechtzinnig zijn kun nen niet nalaten hel le bekennen en te verklaren dat het katholiek Landsbe stuur, heter dan gelijk welk ander, ieders belangen zorgvuldig weet waar le nemen. Te Gent, het maandblad De Beambte orgaan der ambtenaren der stad, schrijft onder andere Te Gent heerscht er waarlijk een schrikbewind bijzonderlijk sedert dat in de genieentekiezingen van October laatst het cartel heeft gezegepraald.Ieder een is er gedwongen zich socialist te tooncn en wee aan hem .lie het niet is en die zijn vrij oordeel durft te kennen ge ven. Overal wordt men afgespioend en niemand durft den mond openen. Voorwat de andere groote steden aan gaat, ziehier hoe het Journal des employés dat men niet kan verdenken van klerikalism, het carlellist bestuur beoordeelt Mogen wij ons beloven van de ge meentebesturen die van eene andere partij zijn dan hel gouvernement Zien wij integendeel niet dat de ge meenten,waar de liberalen aan het hoofd zijn, tegenover hunne beambten de on recht veerdigste, de lastigste, de minst volksgezinde maatregelen nemen een onvermoeibaren en ijverigen werker vol taai geduld. Iedereen bracht hulde aan zijn verstand, zijn rechtschapenheid en zijn menschlievendheid. Zoodra men hem leerde kennen, kon men niet anders dan hem achten. Mijnheer Vernière was stipt in zaken, week nooit van de rechte baan af, die hij zijn leven lang bewandeld had, had nooit de waarheid te kort gedaan,en zijn woord was evenveel waard als zijn haudteeke- ning. Door iedereen was de brave man ge acht geëerd en bemind. Voor de ongelukkige», die zelf door hun wangedrag de oorzaak van hun ramspoed waren, was hij onverbiddelijk, alsook voor al wie zijn achting niet ver diende. Was hij ruw van uiterlijk, onder dit uiterlijk klopte een gouden hart. VII. De fabrikant had juist een briefkaart gelezen en sloeg met de vinger op dc hel om zijn bode te roepen. I)e man vorschcen oogenblikkelijk. Ga naar den meesterknecht Claude Grivot, en zeg hem mij zonder eenig uit stel te komen spreken. Eenige oogenblikken later,- verscheen de meesterknecht, Claude Grivot. Goeden dag haas, sprak hij, terwijl hij zijn pet afnam. Gij hebt mij laten roepen - Halen wij slechts eenige voorheelden aan. (Hier volgt eene lieele reeks aan halingen betrekkelijk de groote steden wij vinden er namelijk Antwerpen, Brus sel, Elsene, Oostende, enz.) - Bij den Staat integendeel is het ge heel anders - Wij zien minister Levie een kleri kaal nogthans die in zijn ministerie "eenen beroepsraad instelt om de gegrond heid na te zien van de straffen diode ambtenaren worden toegepast. - Neemt daar les aan, gij zoogezegde democraten gij zijt geklopt door degene die gij naamt die schandige ka- loten Moeten wij er iets bijvoegen bij die bekentenissen van onze tegenstrevers'? De vreedzame werkstaking. De algemeene werkstaking waarmede de socialisten het land bedreigen, zal, bewe ren deze eeuwige visschers in troebel water, vreedzaam zijn. Het volgende feit toont reeds genoeg aan wat geloof men aan deze bewering kan echten. Over een paar dagen keerde een brave werkman 's avonds van zijn werk huiswaarts, in de St-Brieiuswijk, te Luik. Hij werd door twee apachen, 17 en 18 jaar oud, aangesproken. Deze twee gekende socia listen vroegen den werkman wat hij van zin was te doen met de aanstaande werk staking De werkman antwoordde Wel ik zal aan den arbeid blijven ik heb acht kinderen en heb brood noodig om deze te voeden. De twee kerels begonnen daarop den braven huisvader op de gemeenste wijze uit te schelden en hem te steenigen een steen trof den werkman in 't gelaat en deed hem overvloedig bloeden. Verschei dene voorbijgangers kwamen tusschen en de moedige propagandisten voor de roodo werkstaking kozen heldhaftig het hazenpad. Deze vreedzame propaganda zegt genoeg hoe vreedzaam - de staking zal zijn, die al is hare mislukking zeker moedwillig door de socialistische kopstukken doorgedreven zal worden. Overvloed van druiven. in Italië is dit jaar de druivenoogst buiten gewoon goed gelukt. Tengevolge van den overvloed van druiven worden er gansche treinen van die lekkere vruchten naar België gestuurd. En hier in België rijpen ze niet, zelfs niet in de serren. Mijnheer Vernière, nam de briefkaart wederom in handen en zeide Ja vriend, daar juist ontving, ik een briefkaart van het bureau van brug gen en wegen van Saint-Denis... Men meldt mij, dat de machine van deii sleep boot 117, die onder aan de vaart ligt, slecht werkt en het noodig is, dit zoo spoedig mogelijk te herstellen. Gij zult moeten gaan zien wat er aan te doen is. Indien het werk vandaag nog af kan zijn zorg er voor. Nadat gij alles daar zult onderzocht hebben, moet gij zooveel mannen medenemen als er noodig zijn. Doe uw best. Is cr nog iets van uw dienst baas Neen, gaat alles goed in de werk plaats. Opperbest, baas. Niemand te kort Niemand. Het vieren van Kerstmis heeft onze mannen niet belet allen op post te zijn. Goed zoo, Grivot. Ga nu spoedig naar Saint-Donis. Het kabinet verialende, keerde Grivot naar liet atelier terug, gaf eenige bevelen aan zijn eersten assistent, trok een over jas aan, nam zijn rijwiel, onderzocht het nauwkeurig en duwde het met de hand" tot aan de deur der Rue Hardoin. Aan het huis van de conciergo geko men riep hij Madame Veronica, doe open als 't u blieft. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1