Zondag- 15 September 1912. 5 centiemen het nummer 65ste Jaar 4513. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onderwijs en Opvoeding. GELOOF EN LIEFDE Keus en oordeelkundige bemesting der graangewassen. Wee de neringdoende Burgerij Leest en verspreid I "DE DENDERBODE,, Uit mijn Congoleesch dagboek DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten dor kwit- tanliën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijtt in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E SUIIM. Per drukregelGewone 15centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendinger doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag^n Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 14 September 1912. De vakanliën loepen op hun einde en liet zal dan ook gepast zijn de" aandacht iler ouders in te roepen op de volgende bemerkingen Wij geven ze ter over weging vooral aan dezen welke voor limine kinders de keus eener school moeien doen. Moest men aan de huisvaders de vraag stellen Wie bezit er het recht liet onder wijs en de opvoeding der kinders te rege len Wie van beide, de Ouders of den Slaat Geen stond zouden zij er aan twijfelen te antwoordenOnbetwistbaar de Ouders Dit heilig recht komt de Ouders toe Zij zullen dus hunne kinders geleiden naar de school welke zij verkiezen. Zij zullen te samen beslissen dal aan hunne kinders de godsdienstige en zedelijke grondbeginselen zullen ingeprent worden welke zij als christen zelf aankleven. Zij zijn en willen de meesters blijven over het onderwijs en de opvoeding hunner kinders. Overigens dit is een natuurlijk hun ingeboren recht dat zij niet opofferen mogen. Vradgt maar aan de begoede burgers waar zij hunne kinders zullen ter school zenden en liet antwoord zal luiden Naar de school die ons best aanstaat die wij, volgens onze overtuiging goedkeuren. Immers zij mogen zoo spreken zij kun nen hunne kinders ter school zenden dio zij verkiezen, zij kunnen betalen en mits betaling worden ze overal aanveerd. Vraag maar aan de rijke liberalen en socialisten waar zij hunne kindi-rs laten onderwijzen en opvoeden en hun ant woord zal u dadelijk doen begrijpen dat ze geen briezeltje van hunne vrijheid laten varen. Zij kunnen immers betalen en zij eischen een onderwijs en eene opvoeding die ze verkiezen. Ja, er mag niets aan schorten, er mag over niets geklaagd worden in 't onder wijsgesticht of de begoede burgers halen hunne kinders weg en plaatsen ze elders. Nu, er valt niets tegen te zeggen, T is hun recht, zij zijn vrij hunne kinders ter school te zonden die zij verkiezen en zij houden aan hun recht en hunne vrijheid. Wendt U tot den minderen man tot den werkman en ondervraagt zijn vader hart en hij hem zult ge ook die gemoeds aandoening zien opwellen in eenen vloed van innige en diepe vaderliefde welke hem den plicht voorschrijft en het recht toekent zijne kinders naar eene school te zenden die met zijne overtuiging over eenstemt. En met die zelfde vaderliefde, met dit zelfde besef van plicht en recht met die zelfde overtuiging zijner vrijheid zal hij spreken en voor zich zelf, 't ac coord met zijne vrouw, de onderwijs vrijheid eischen. Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. 10e Vervolg Den aanbrekenden nacht weigerde de jonge aanvoerder, alhoewel niet minder bfstand tegen de ellende en de vermoeienis sen dan wie ook, stijfhoofdig zich ter ruste te begeven en smeekend dwong hy den dienst van den schildwacht te mogen op zich nemen. Schoon spreken noch bidden haddon hem op zijn besluit niet kunnen doen terugkeeren. Heden, had hij ge zegd u gewroken en gedood De zege en gewroken, een van de twee slaapt zacht, zonen van Christus,dat de rust u licht weze God waakt over zijne dapperen Met den rug togen eenen hoekpyler der tent geleund, hield hy de wacht. Luttel t\jds nadien bevestigde snorkend ademge- luid dat zijne soldaten een verkwikkenden slaap genoten en dan eerst voelde de edel moedige zich rustig en tevreden gesteld. Boven, op de muren van het slot, weer galmde dof en hol de stap des wachters. Heldonker was de nacht, want tot nog toe hield de maan zich achter dikke wolkenber gen verscholen... Wie was die waker? Niemand anders dan Diederik, do boozo handlanger des burchtheers. Alsof éen en hetzelfde wraakvuur elkanders binnenste Nu, waarom zou hij die vrijheid, dal recht niet bezitten Is hij dan ook geen menscli, is hij dan ook geen vader, bemint hij dan ook zijne kinders niet, is hij dan ook geen Belgisch burger, is hij dan ook geen kleine koningin zijn huis Al liet gewicht der liberale en socia listische dwinglandij valt nochtans in alle hare volle zwaarte op hem, hem onderdrukkend als een slaaf. De vader kan het schoolgeld niet be talen en daarom, O onrechtveerdig- lieid willen liberalen en socialisten hein de vrijheid ontnemen voor zijne kinders een onderwijs en eene opvoeding te verkiezen naar zijne overtuiging. Wanneer de liberalen en socialisten over België zullen heerschen, dan zal er maar een enkel onderwijs meer bestaan. Dit onderwijs zal liet onzijdige, het on godsdienstige, liet goddelooze wezen en de onvermogende burgers, ambachters en werklieden zullen verplicht worden al hunne kinders er aan toe te vertrouwen Men stelle zich in 't geval dat gij uw vaderlijk gezag ondermijnd ziet. en uwe vaderliefde gekrenkt in haar duurbaars ten pand men stelle zich in den toestand dat gij U gedwongen vindt uwe kinders naar eene school te moeten zenden welke gij niet kunt goed keuren en wat zal men zien Gij zult de vrijheid boven alles waar- deeren en mei krachtdadigheid eischen dat voor den werkmau, voor den minde ren man de zelfde vrijheid worde gewaar borgd als voor den rijke die liet onder wijs en de opvoeding die hij voor zijne kinders verkiest, koopen kan. Het zal eene groote eer zijn voor onze Katholieke Regeering eene wel tot stand gebrengen die aan allen, aan rijk en arm, de schoolvrybeid waarborgt en aldus zal doen uitschijnen dal het de Staal niet is, maar wel de ouders die te beslissen hebben over liet onderwijs en de opvoeding hunner kinders Nauwelijks is de oogst binnen of de landbouwer denkt al aan nieuwe zaaiïn- geii. En niet zonder reden, want eene gekende spreuk zegt immers Goed geschikt is half gedaan Ten einde onze ondervinding ten dien ste te stellen der landbouwers, willen wij hunne aandacht op twee belangrijke factoren roepen, namelijk, op den keus der variëteiten en op de bemesting. Dit zijn inderdaad twee punten die de land bouwers soms uit het oog verliezen en waarvan nochtans het al of niet lukken van den oogst grootendeels afhankelijk is. Om maar eerst te spreken van den keus, hoeveel landbouwers worden er nog gevonden die ongelukkiglijk maar immer voort hunne gewone, verouderde en afgeleefde variëteit zaaien, ofwel die zonder eenig verder onderzoek de eerste de beste koopen welke men hun aanbe- verzwond, had het toeval lmn beiden aan schijn vóór aanschyn gebracht.... Al met eens schudde het nachtspook zijnen wol kenmantel af en goot een phantastiach licht over den omtrek, 't Was zoo klaar als bij vollen dag. De nachtwakers ontwaarden elkaar.... Diederik ontroerde'bij het aan schouwen dier reine, edele uitdrukking, welke hem van het wezen des christene tegenglansde Wilfried beving een gevoel van afschuw voor de duivelsc'ne gelaats trekken des Muzelmans... Niet lang duurde het wederkeorig aanstaren de onbekende was schielijk aan des kruisvaarders zicht verdwenen en in hot kasteel teruggekeerd. Kort daarna lagen meester en knecht voor het kijktorentje. *t Is hy stamelde Hoël doods bleek wordende. Hy Wie, wie stotterdo de vertrouweling. Wilfried.., de verloofde van Maria!» Vermaledijd briesehte Diederik. Hij waagt zich in het wolvenhok die roekeloosheid zal hy bokoopen Hij moet van kant, dadelijk u GeklamptAh Ah Ah schaterde de booswicht luidkeels. Vlieg, Diederik Laat hem niet ont glippen Groet hem, Iloël, hy verdwijnt voor immer dreigde de andere en, als een rukwind, dwarrelde hij de trappen af, greep in de tuigzaal pijl en boog en klom op den veelt, zonder de minste waarborg te eischen over echtheid noch kiemkracht. In het afgeloopen jaar wordt hier een proef aangelegd op zand-leomgrond met zeven variëteiten tarwe. Al de perceelen waren in dezelfde voorwaarden aange legd en gelijkelijk bemest. De grootte van ieder perceel was 4 aren. Ziellier de opbrengst aan graan en stroo per hectare berekend. 1. Wilhelmina 27:10 kgr. 5520 kgr. 2. Ty verton de Heine 2640 5600 3. Svalol'Squaere Head 2240 5300 4 Mansholt grenadien 2330 5460 5. Le bon fermier 2260 5260 6. Square Head de Riinpan 2450 3400 7. Stand np de carter 2470 5340 Uit deze cijfers kan men afleiden dat de twee eerste soorten buiten de overige uitgemunt hebben door hun hooge op brengst aan graan en stroo en dat ze met de geringste vergeleken 300 tot 400 kgr. per hectare meer gaven. Die uitslag is wel van aard, mecnen wij, om de aandacht der landbouwers te vestigen en hun meer belang te doen stel len in de keus der variëteit. Een tweede belangrijke factor is de bemesting. Vele landbouwers hegrijpen nog niet genoeg de voordeelen eener volledige oordeelkundige bemesting, en stellen zich tevreden met bij de zaaiing alleen gebruik le maken van stalmest. In de Lente voegen zij daar een of andere snel werkende meststof hij. Welnu dat is ver keerd, gansch verkeerd. Van voorliet het zaaien dient men den grond genoeg zaam van fosfoorzuur en potaschzouten te voorzien en eene kleine dosis zwavel zure ammoniak. De minerale meststoffen kan men dan goed inwerken, en 't is slechts op die voorwaarde dat fosfoor zuur en potascli hunne volledige werking uitoefenen. Het zwavelzuur ammoniak strooit men op de laatste voor en men werkt het duchtig in met de eg. Wij raden dus per hectare aan 500 kgr. superfosfaat, 200 kgr. chloor^ potasch, 75 kgr. zwavelzuur ammoniak. Vroeg in de lente, b. v. einde Februari, begin Maart, gebruikt men nog 100 kgr. zwavelzuur ammoniak als dekvette. William. Wie, moest de algemeene werkstaking uilharsten, er het meest zou door te lijden hebben, zijn voorzeker de neringdoenors en de kleinhandelaars. 't Is de eerste maal niet dat de vernie lingsgeest van do socialisten ten opzichte van de middenstandèrs wordt aange klaagd. Door de voreeniging van alle nijver heden en stielen in eene hand zoekt het socialism, de vernietiging van allen kleinhandel en dit bewijzen de feiten die zich lieden voordoen. Geen kwaad vermoedend, stond Wilfried over de raadselachtige doenwijze des schild wachts na te denken. Onzichtbaar hield zijn mededinger op hem gomikt... «Daar. sterf, spruit van edelen bloede jokte hij en liet den schicht door het ruim snorren. Hij sprong op van voldoening, ziende dat Wil fried wankelde en ton gronde stortte. «Van harte gejond juichte de boogschutter en, de handen wrijvende van genoegen, verliet hy zijnen hoek eu ging Hoël vinden om hom het goed ti effen van liet schot mede te deelen Een enkele smartkreet was den kruis vaarder ontvlogen, maar hoe zwak deze ook opsteeg, was hij door menigen krijger gehoord, die aanstonds den dierbaren ge wonde naderden. De dure eed werd her haald en bekrachtigd. Op den eersten aanblik vreesde men het ergste en iedereen dacht niets anders, of de van krachten uitgeputte jongeling had er liet leven bij ingeschoten. Tot hun aller uitbundige blijdschap zagen zij nochtans ras in, dat de wonde min gevaarlijk was dan men zich in den beginne had ingebèeld. Waarlijk, de pijl had nauwelijks het lin kerbeen ontvleescht, en wanneer de lyder de oogleden opende, loosden zijne gezellen eenen zucht van ontlasting en riepen zij, samen in vervoering ontstoken Leve onze opperste Zij omstrengelden, als kinderen hunnen vader, zijne armen, kusten hem het bloed van de wonde,het angstzweet van het voorhoofd en brachten hem, onder het Om eene algemeene werkstaking gedu rende 6 weken vol te houden, zullen er millioenen noodig zijn. Men spreekt van minstens 50 millioen maar hoe aan de kolossale som geraakt De werklieden moeten sparen en gedu rende de werkstaking zullen zij het aldus moeten regelen dat ze in een huishouden van 5 personen met fr. 1.50 daags kunnen leven en dat kunnen zij volgens Anseele. De werklieden moeten dus, gelijk men zegt, een appeltje tegen den dorst sparen. Maar hoe moeten ze dat doen. De roode fijnaards hebben het gevon den. De werklieden zullen moeten sou- chen koopen hij de fijnaards (zonder intrest) en als de werkstaking aan den gang is, zal men met dié souclieu brood en allerhande winkelwaren en kleederen kunnen koopen, hier te AaNt bijvoor beeld, bij de roode leeperikken of mol- malins der Saskaai. De roode leeperikken smeeren aldus hunnen boterham langs weerskanten ze strijken intresten op van de spaarcen ten en dan hebben ze ook hunnen percent op de verkocht-ï waren. Dat getuigt dat die mannen sterk voor de baat zijn en dat hunne leus is Hebben is hebben en krijgen is de kunst En de roode gaaien 'begrijpen het niet De roode gaaien moeten alles in hunne coöperatieven aankoopen lot groot na doel der neringdoende Burgerij. Nu zie- ihoe - Le Peuplehet hun-voor schrijft Doet uwen plicht Welk is die plicht in den liedendaag- scheu toestand Doet uwe aankoopen meer dan ooit enkel in uwe maatschappij en koopt - er alles wat zij voortbrengt, alles wat - zij verkoopt. - Tracht meer dan ooit al uw gezellen in werkhuis, fabriek, mijn en bureel in de coöperatieven in te lijven. Zegt meer dan ooilaan al de huis- i moeders dal zij voor hunne aankoopen - geenen anderen weg meer kennen mo- n gen buiten dn n der coöperatief. Wat zegt gij er van, neringdoenors Maar Le Peuple zegt nog meer. In zijn nr van 4 September 11. verklaart dit groot orgaan der socialisten dat de tus- schenporsonen of neringdoeners en klein handelaars er niet imodig zijn en dus dienen te verdwijnen daar zij een maat- schappelijken kanker zijn. Le Peuple schrijft dus De tussclienpersoneu zijn uiterst tal rijk iu den handel en de diensten die ze bewijzen zijn klaarblijkend niet in ver houding met hetgeen ze ons kosten. Van den graanteler tot den verbruiker, hoeveel tussclienpersoneu zijn er niet buiten den mulder en den bakker van den koffieplanter tot den koffiedrinker eigenen de'tussclienpersonen zich 30 tot 50 per cent toe. Het is zoo in heel dén handel make laar, handelsreiziger, cominissionnaris, bankier, verkooper, voortverkooper.enz. suizen van liefkoozingen en streelende woorden, in de tent. Hier meenden zy hem op eenen bussel stroo neder te leggen, maar hij duwde allen vriendelyk van hem weg, verzekerde hun dat het met hem heel wel ging, zij zich zonder reden verschrikten en stond recht. Herhaalde heilwensehen begroetten hem en de nabijstaanden eiscli- ten hem onmiddellijk te wreken. Indruk wekkend voerde de gewonde het woord (t Makkers, tot heden werden wij zonder vorpoozen op do afschuwelijkste wijze getergd en gepijnigd;men dwong ons den galbeker tot den bodera te bdigen, men telde druppel voor druppel het bloed, dat ons dagelijks werd afgetapt, de tranen onze oogen ontperst. Nu is de maat vol... Ik ook eisch de verdelging der Turksche sterkte en h irer bemanning de oorlog is hun verklaard I Slaat toe, hakt en klieft in het wilde, treft wie u den loop verspert, vergruist en brijzelt wat awe vaart belem mert, spaart, onziet niets De christene vlag moet, bij het morgengloren, wapperen en de zege van het Kruis einde en ver ver konden Vlottend gedrang ontstond in de rangen van dezen .diezbh tot den kamp op leven en dood voorbereidden.Van 't kasteel had men de onstuimige bedrijvigheid dos vyands niet zonder onrust bespeurd en daar, evenzoo, beijverden zij zich om zoo spoedig mogelijk alles tot zelf8verdediging in orde te bren gen. Wonder 1 zij, de sterksten, die nooit schrik van iemand voelden, beefden toen doen allen, in verschillige graden den prijs stijgen van den verkoop in het klein. D,e kleine verkoopers zijn door hun groot aantal, een nuLtelooze last. Waar om in eene straat die maar zoo lang is, vijf of zes magazijnen die dezelfde artike len verkoopen liet zijn vijf, zes huisgezinnen die moe ten onderhouden worden vijf zes loka len, boekhoudingen, besturen, te onder houden en le bewaken, daar waar een groot, wel voorzien en ingericht magazijn inet mindere kosten zou voldoen. Tussclienpersoneu en verkoopers in het. klein, zijn door hun groot getal eene muaischapjielijke kanker. - Begrepen neringdoende Burgerij 4 Nu er is nog meerHet ordewoord der socialisten luidt De neringdoende Burgerij moet dood Zaterdag en Zondag hielden de socia- lis'en een Congres te Jolimont, in Hene- gouw. De wenseh werd er uitgedrukt dat in alle steden en gemeenten socialistische coöperatieven zouden gesticht worden, die alles zouden verkoopen zoodit de socios naar geene ander winkels zouden moeten gaan. Al die samenwerkende winkels of coöperatieven zouden in eenen bond ver- conigd worden, die voor allen aankoopen zou doen. Op die wijze zouden de andere winkels niet kunnen mededingen en zou de eene wat vroeger de andere wat later moeten sluiten. Bemerken wij terloops dat de Aalster- sehe roode winkelpolitiekers der Saskaai reeds van over eenige maanden, het ont werp hebben vooruitgezet alhier in de buitengemeenten coöperatieven te stich ten. Wij herhalen het Wat zegt gij van dit alles, kleine winkeliers en handelaars Wat dunkt U van die roode menschen- vrienden, van die golukkigmakers die uit politieke berekeuingen en ikzucht U met vrouw en kinderen tot den bedelstaf wil len doemen. En men bemerke het wel dat tal van liberale neringdoeners met hunne arts vijanden samengaan, ze uit godsdienst haat en wrok in de handen werken. Zoo min als hunne katholieke mededingers zullen zij gespaard blijven van ondergang en zoo hunne roekelooze handelwijze bekoopen indien zij zich niet onderling vereenigen om zich tegen die verdelging- der socialisten uit al hunne krachten'te verzetten Verkoopers worden gevraagd in verscheidene gemeenten. Zij vreesden de kruisvaarders, die op dit oogenblik verwoede leeuwen in gelijkenis nabij streefden en aireede jubelend pochten op hunnen triomf. Hoël eh Diederik bevonden zich onder de soldaten. Hunne bevelen klonken afgebeten en onsamenhangend zij deden het vuur aan de houtstapels leggen, die aldra ge tooid waren met eene witte kronkelende pluim zij zeiven hielpen de koperen ketels met pek en teer vullen zij zeiven brachten rotsklompen van grooten omvang naar boven. Diederik herkende Wilfried, dien hij voorzeker dood waande, onder de kruis ridders het bloed kookte hem in het lijf en, rood tot in het haar van gramschap, wees hy hem den slotvoogd aan. Onverklaarbaar, mompelde Hoël. Die lieden gaan met de kwade hand om dat is vastmeende zijn raadsman... i Ik heb nog gehoord, dat hunne góden... Ta 1 ta ta Er is geen God onderbrak hem zijn heer. Louter uitvind sels, verdichtsels om het volk schrik nan te jagen... Neen, er is geen God zwetste Diederik. En bestaat hij, dat hij zich ver- toone en zijne macht doe blijken... Ik trof mijn man nochtans zóo goed,... zag hem verkleuren, bewusteloos ten gronde tuime len Geduld, mijn trouwe, ditmaal zul len zij tevergeefs de hulp hunner goden inroepen. Nog eenige tijdruimte verloopen en hunne karavaan ligt zieltogend in het door PKTnts Conv.\. Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. XXV. Hier hoeft men mannen, hoofden, die de orders der oversten weten uit te voe ren en wier eenig streven en doel is het gouvernement in zijne zware taak te helpen en die zich weten op te offeren voor de ontwikkeling en welvaart onzer schoone en groote kolonie, doch geene najagers van plezier en wild en ongeoor loofd vermaak. Ook dezen die in België zoo'n tand hebben die loddert naar wijn, champagne, hier of genever, zullen best doen dien te laten uittrekken want an ders riskeeren zij, of heter, loopen zij drij zaken te gemoet 1) hun geld ver kwisten.2) liuune dood en 3) hunne plaats te verliezen. Die daarvóór naar Congo zou komen moet heel en gansch zot zijn. Daarom moet ge nu niet denken dat de blanken hier moeten leven als monnikken en zich alle vreugd en plezier ontzeggen. O neen, er zijn vriendelijke gezellige hij- eenkomst genoeg waar lichaam noch ziel iets te lijden hebben en die u eenige uren van aangename blijde uitspanning zullen bezorgen en waar men in male en rode op zijn eigen gezondheid en op die van familie en vrienden in 't vaderland, een goed glaasje wijn drinkt. Nu ik aan de toekomstige congoleezen die les gegeven heb, zal ik hun geene geven over het kis- wahili. 29<November De dreef is gansch ge reinigd, nu vier mannen om de putten te maken voor de banaanboomen, alle vier meters eenen put. 't Is een werk dat ik van nabij zal moeten bewaken anders ware de dreef zoo krom als de kromme wegen der zwarten, en zou er niet eenen boom in de root staan, want de rechte linie of lijn, kent de neger nietik heb hier nog geenen enkelen rechten weg ge zien allen zijn krom en slom. Er is ook gras genoeg en de andere zwarten zijn ijverig bezig de stallingen te dekken, dit zal heden gedaan zijn,Ik geloof dat mijne kiekens zullen lachen als hun nieuw hok zal gemaakt zijn. In den voormiddag om 9 uren krijg ik eene goede vlaag regen die nogmaals de werken voor 1/2 uur opschorst. O dien regenDaarna met nieuwen moed aan den gang om het ver lorene terug te winnen. Doch zie, nauwe lijks is men aan 't werk of ik ontvang een Mokande uit Lukonzolwa, om Maandag aanstaande 6 mannen naar Lukonzolwa te sturen ten einde naar Boudewijnstad levensmiddelen te gaan halen, 't is een harde tegenslag voor mij 6 werklieden te moeten missen en ik weel niet voor hoe '.aug, maar allo 't is mijne schuld niet zoo de werken niet meer vorderen, want ik doe bijna 't onmogelijke, 's Avonds zijn al de putten gemaakt en wel gevuld met groene meststof en stalmest en ook het dak is afgewerkt. slyk, wij hebben schitterend gezegevierd en gij, Diederik, ryk, gewroken en.... Maria tot bruid voleindigde de soldenier. Met gemeten tred kwamen de christenen vooruit. Daar zijn ze kreet Hoël. Een oog in het zeil I a Wy wachten uwe bevelen Ruk aan donderde het uit Wil- fried's volle longen en de klank dier be kende stem deed den kerkvervolger ont stellen, hem lang vervlogen tijden herin neren, deed hem in vergetelheid omblikken naar de plaats waar zijne dochter opgeslo- ter was, en ontnam hom alle beweegkracht. God wil het Voor Jeruzalem en het H. Graf Vooruit Ontegenhoudbaar als de bruisende baren der zee bij een hevig tempeest, golfden de christenen onder het slot. Pyl noch steen, niet een druppel van het doodend vocht was bovon hen aangeroerd en nog waren de huurlingen het sein tot aanvallen verbei dende. Wilfried hield het reuzonstaal in den mond, sprong in de slootgracht en zwom naar den ringmuur de soldaten deden hem na, plonsden in het stinkend water en dachten er albereids aan, de lad ders te plaatsen om op te klimmen, wau- neer een ware stortregen van rotsklompen in vollen zin des woords,hen overviel en het ziedend pek kisselend en sissend in de vliet opspatte en hunne lichamen verschroeide. (Wordt voortgezet). f

De Denderbode | 1912 | | pagina 1