Donderdag 26 September 1912. 5 centiemen het nummer 65ste Jaar 4516. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, IHISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Franschejeugd De Orgeldraaister. De Katholieke Drukpers. Rbimve eu roode schijnheiligheid. Dubbelzinnige Deugnieten, DE DENDERBODE Dil blad verschijnt don Woensdag on Zaterdag van iedere week onder dagtookoning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank mol den post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop Ie betalen De inschrijving eindigt, met 31 December. De onkosten dor kwit- tanliën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men scl» IJ. in bij G. VAN ft IC PUTTB-GOOSSENS. Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Posl kantoren des Lands. CI'IQt '!%I Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d# bladzijd® 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendinge: dom. uiterlijk tegen tien Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor deadvertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureelo van dit blad. Aalst den 25 September 1912. Waar is ze gevaren de Fransche jeugds sedert dal de maconnieke loge uit gods diensthaat en godverloochening «Ie chris telijke leering uit bel onderwijsprogram ma beeft geschrapt en ze vervangen dooi de inenscheiyke rede en wetenschap De hemellichten hebben zij, gelijk Viviani liet zegde, uitgedoofd, om liet aardsche licht mei des te helleren glans te doen schil teren. Door dit aardsche lielil beschenen, zou de jongenlingschap lot een ongekend peil van eer en deugd, van deftigheid, zoowel als van geleerdheid klimmen. Nu, de dagelijksche ondervinding leert dat de logemannen zich in hunne voor zeggingen deerlijk hebben bedrogen en. om er zich van te overtuigen,- leze men wal zelfs Fransche liberale gazetten er over schrijven. Men leze vooral - Le Journal de Paris Kr waren eens drie. knapen die, tegen den avond hij 't uitgaan uit de school, besloten - luin eigen loven te gaan leven-. Gij weel z.-ker -wat d«t het.ee kent zijn eigen leven leven - Dal wil zeggen dat zij-begonnen met een brow- ning of revolver le koopen. Zij legden dan hunne spaarpenningen bijeen en bench ten-zoo ces; kcpilcioi r.iir Iwefraiik vijftig samen, meer dan genoeg 0111 zich een revolver aan le schaffen. Want als alles in prijs opslaal, de draaipislolen toch niet. Het leven is wol duurder, maai de dood krijgt ge voor niets. Toen gingen 01.ze drie kwaajongens Bonnot - spelen, zooals zij dat boeten en 't einde van het spel was, dat een half uur later de kleine Durouchoux een kogel in liet hoofd kreeg. Den dag zelf dat deze kleine moorde naar voor hot gerecht verscheen, schoot de zeventienjarige Louis Devicnne den gendarm Houbron meteen revolver neer. - Den le Juli brachten twee schavui ten van zestien jaar, Uené Durant en Edouanl Jouanne,' twee vrouwen om het leven. De voorgaande week, terwijl te Nice de jeugdige Thcrèse Dhers te recht stond, die haar eigen vader, alweer met revol verschoten, had pogen om het leven te brengen, poogden twee jongens van den.- zolfden ouderdom, Emiel Tellerin en Maurice Pollat, oene fruitverkoopster naar de andere wereld te zenden. - Zaterdag werd 1 en jongen van zes tien jaar, Marcel Roueliès, ter dood ver oordeeld om zijne oude lamme tante doodgeslagen te hebben. Ik sla zeker andere gevallen over, maar moet toch nog melding maken van de twee verlichte gebroeders Dessagne, de een dertien de ander negen jaar oud[ die, na eene. som van 2,GO 1 fr. gestolen Ie hebben, twee revolvers en drie doozen kardoezen kochten om de gendarmen op eerbiedigen afstand te houden. Le Temps een ander Parijzor liberaal dagblad, klaagt de barbaarsche wreedheid aan van kinderen jegens rede- looze dieren. Hunne kwade driflen drij ven ze aan om in allorhande folteringen der dieren behagen te scheppen. En die wreedaardigheid brengt ze zoo verre ook de folteringen en het leven van den menscli niet le ontzien. Onder meer andere gevallen deelt Le Temps mee dal te Aires, in Langue- doe, twee schelmen van jongens een hond met petrool overgoten en er hét vuur aan staken. Terwijl hel arme dier zich huilend over den grond kronkelde van de pijn, stonden de twee wreedaards er bij te dansen en was uiterst genoegen en vreugde 0| hunne duivelsche wezens Ie lezen.En nu tot overmaat van onge luk kwam daar juist een meisje langs de sl raat gegaan de brandende hond kruipt kermend onder hare kleederen, deze vat ton vuur, en liet ongelukkig meisje is aan ile brandwonden bezweken. Ziedaar vruchten van bet "liclPrOii dé menschelyke wetenschap Men denke niet dat het de dagbladen van alle kleur alleen zijn, die klachten laten hooren. Neen Ook de schoolhoof den, offieiëele schoolbestierders en opzie ners klagen putten in de aarde en dit niet alleen over de scholieren, maar ook overeen groot getal onderwijzers. Allen zijn het eens om te bestaiigen wat er aan le klagen valt en zeggen T Is in de school volslagen tuchte loosheid, volslagen anarchie in don vol len zin des woords. - Er is hoegenaamd geen ecu-bied meer voor hel gezag. De kinderen erkennen liet gezag der- meesters niet meer, zij doen wat zij willen. i) De onderwijzers zeiven erkennen geene overheid meer, zij zijn vol revolu- lionnaire gedachten. Waarlijk de toestand is allerdroe vigst, en die bedroevende toestand is algemeen, Ja. zoo spreken de schooloverheden. Maar wat wil men toch De overgroeit- meerderheid der Ka merleden, tie Ministers, de hoogere Amb- 12e vervolg. Hij betrad den drempel der wachters- zaal voor aankomonde reizigers in de Oos- terstatie omstreeks 9 uur. Een schril gefluit weerklonk, gevolgd door een machtig gedreun. Lang b» hoefde de meesterknecht niet te wachten. Een reiziger, die een bruinlederen reis zak in de hand droeg, wiens mond en kin in een zijdon das verborgen waren en die op bet hoofd en hoed met breede neerge slagen randen had, trad de statie binnen, 11a zijn reiszak vluchtig door een der be dienden van de douane te hebben laten onderzoeken. Dat was Robert, de schrijver van den geheimen brief. Hij herkende Claude Grivot met den eersten oogopslag, stapte haastig naar hem toe, drukte hem de hand en fluisterde hem in liet oor Hier zwijgen... Kom mede. Beide mannen verlieten de statie en gin gen naar een restauratie op den hoek der plaats. Hebt gij reeds gegeten Vroeg de aangekomene aan Claude. Neen, nog niet, antwoordde deze. I)es te beter. Beiden traden de restauratie binnen. Bezorg ons een kamer alleen en twee lenaren zijn sla vei. der maconnieke loge en op haar hevel 'hebben zij God en do christelijke zcdele uit het volksonder wijs verbannen en de normalisten, de loekomstige onder- ijzers, in haal tegen God en versmadiiu var den Godsdienst opgeleid. De logiebroers - bobben de bron waar alle gezag uit voo-lv.loeit, God, in luin non helschon hoogmoed miskend, ja af geschaft. Hoe widen zij dan eerbied eischen voor hun eigen wereldsch gezag, als zij het hoogste gezag miskennen Anarchie, schrijft een schoolopzie- ner, woedt er van onder tot boven Ja. zoo is het, en s lands hoogste over heid geeft er het vocrbeeld van toen Paus Pius u nog Patriark van Venetië was, stichtte hij daar hel dogblad La Difenso iDe Verdediging), wanl liet ging in zyn hart, zégde hij. te zien hoe groot het kwaad was door de gcuzeilga- zetle'n aangericht. Zijne Eminentie Ka-dinanl Van Rossum, werd dezer dagen as Pauzélijkc Legaat naar het 11. Sakiamentskongres van Weeiien gezonden. Toen hij daar w;> -mog m-n hem ds ftgiinfietTng e. 'ii iiah:, chrift 'zijnéÈmi- nencie schreef T Is eene verhevene roeping der Ka- tholieke Pers de Waarheden van onzen - heiligen Godsdienst onbeschroomd te belijden en manmoedig te verdedigen de plicht van ie leren Katholiek is die pers te ondersteunen met alle haar len dienste slaande ihiddelen, bijzonder door zijn abonnement. - Mocht de Katholieke Pers van Oos- tenrijk die groote roeping hoog houden en volgen in de toekomst, zooals zij in 't verleden deed, gesteund door alle Katholieken tot heil der gansche Monarchie. Willi. M. Kard. van Rossum. - Daaruit blijkt welk groot belang de hoogste waardigheidsbekleders der Hei lige Kerk hechten aan do Katholieke Drukpers. Voor de Katholieken is het dan ook een plicht de bladen, welke de belangen van hunnen Godsdienst verdedigen te ondersteunen zooveel het in hunne macht is. Iedereen kan daartoe het zijne bijdra gen, al is het enkel met bij voorkeur op een katholiek blad in le schrijven. Dat is de beste ondersteuning welke men geven kan. maaltijden, zoo vlug mogelijk, beval Ro bert... want wij hebben honger... VIII. Zij werden door den knecht der restau ratie in een verwarmde kamer van de eerste verdieping gebracht. Na de spijskaart gelezen te hebben, bestelde de reiziger een rijk middagmaal, met de oudste wijnen uit den kelder. Na het vertrek van den knecht, zeide Robert aan Claude Grivot Ik zie met genoegen, dat gij op uwen post zijt, zooals ik u geschreven heb... Ik wist dat ik op u kon rekenen, en ik dank er u voor. Wij moeten ernstige zaken bèliandelen... Ik zal dan beginnen met u, te zeggen, dat ik tot over de ooren in schulden zit en dat gij er mij moet uithelpen. Onder liet spreken dezer woorden, bad Robert zich ontdaan van das, hoed en hand schoenen. De meesterknecht wilde antwoorden, doch lii.i liet er hem den tijd niet toe en ging voort Ah! de uitleg is voor later...Als do knel- ler 003 bediend hooft kunnen wij op ons gemak spreken. Deze bracht juist de bestelde gerechten, zette ze op tafel en vertrok Toen nam Grivot liet woord Gij hebt dan toch eindelijk een besluit genomen Ik heb besloten, antwoordde Robert, naar middelen uit te zien om niet meer bekrompen, maar breed te leven, en al mijn behoeften, mijn lusten, mijn driften te kunnen voldoen... Dat nederig leven, dat ik sedert zoolang leid, begint mij te vervelen. Ik wil er niet incer van weten... In Duitsclibiiid,ben ik gewikt, gewogen en kan er niets meer aanvangen. Door den nood gedreven heb ik daar allerlei dwaas heden begaan, en om ze te doen vergeten, om later te kunnen hopen liet rijk bestaan dat gij kent te hernemen, moet ik in Frank rijk een flinke betrekking krijgen... Ik ben naar Parijs gekomen om u to spreken... Gij begrijpt wat ik zeggen wil... Het is dan uitsluitend om mij te spre ken vroeg Claude met eene oprechte of geveinsde verwondering. Robert ging voort Gij moet mij nu eens klaar en du-de- lijk uitleggen hetgeen gij mij sedert twee jaren in uw brieven met bedekte of raad selachtige woorden zeidet. Gij vreesdét u in gevaar te brengen Wel, dat is nogal natuurlijk. Ik boop toch niet, dat gy mij wan trouwt In het geheel niet... Maar een brief kan verdwalen en in handen vallen van een gewetenloozen kerel, die er een wapen in zou vinden zoowel tegen den schrijver als tegen 'den geadresseerde Gij weet zoo goed als ik, dat er niots zoo gevaarlyk is, als zulke papiertjes. Dat is waar, maar met al uw voor zichtigheid lichttet gij mij slecht in. Katholieken die meer gel Iterd zijn, en die (foor den stand dien zij in de maat schappij beklee !en. daartoe in do gele genheid zijn. kunnen zeer veel bijdragen tot den vooruitgangen den bloei der Ka tholieke Pers. met deze in le lichten over wetenswaardige gebeurtenissen of bijzon dere toestanden. Het spijt ons te moeten vaststellen dat eronder dit oogpunt zooveel verwaar loosd wordt Het is echter veeltijds te laat als w ij het gewaar worden en de verzuiinenis is onherstelbaar. We hopen echter, met het dikwijls te herhalen, toch hier en daar sommigen te bewegen de pen op te nemen. Als laatste woord, voegen wij hierbij dat Kardinaal Van Rossum zijn hand schrift in het Nederlandsch, zijne moe dertaal Zijne Eminencie is Hollander -- heeft geschreven ten bewijze hoezeer hij die moedertaal hoogacht en liefheeft Wij treden die bemerkingen van Het Fondsenblad volkomen bij en roepen er de bijzoödere aandacht onzer geachte lezers op in. Wij kuiii., j.iet gi-tioeg lerugküinerr op'de leugenachtige verklaringen van de 'cartelmannen als zij zeggen - Wij zijn niet tegen de Religie: wij laten iedereen voor zich zei ven zorgen in zake van Religie de socialisten hebben zelfs bet beeld van den Christus in luin Volks huis. Allemaal veinzerij, dubbelzinnigheid en leugen Wal vertelde Furnemont op hel Con gres Ie Munich - Dat de werklieden van alle geloof zich konden aanbieden in de socialistische parlij ».En over twee maan den schreeuwde die zelfde Furnemont in de Kamer - A has l'Eglise Weg met de Kerk In zijn nummer van 16 dezer maand drukte Le Peupte, hel orgaan der socia listen, eenen hoop goddeloosheden bij gelegenheid van het Congres van het H. Sacrament te Weenen hield den gek met den Keizer die wij vragen onze b-zers verschooniiig dit le drukken, maar wij moeten ja, hield dan den gek met den Keizer die, zegde hot blad, - tol uit hangbord dient voor oenen winkel waar men beweert: dat de Koning der Koningen huist in een rondeken brood Nogmaals verschooning, lezers maar wat dunkt u van zulken - eerbied voor de Religie - Integendeel heb ik u altijd goed inge licht, Met raadsels, ja... Inderdaad, maar gij zyt te slim om die raadsels niet te begrypen. Ik schreef u nochtans zeer klaar in mijn laatsten brief, van voor drie maanden. Ik kan toch niet uitdrukkelijker spreken danmetu te schrij ven De vrucht is ryp Dat had ik opperbest begrepen. Maar vóór de vrucht te plukken, wil ik weten of liet plan, dat ik in mijn hoofd heb, kan lukken. De meesterknecht haalde do schoudors op. Ik moet op mijn woord van eer ver klaren, dat ik geloof, dat gij zooveel ver stand hebt als een garnaal. Gy keert naar alle winden en weet waarlijk zelf niet wat ge wilt. Wat ik wil Ik w il de gevaren ver mijden, indien het kan. Zog mij eens, waarom gy naar Parijs gekomen zyt Indien gij mij eerst antwoordt, zal ik u zeggen wat gij vraagt.. Wel, wat wilt ge weten Het huis van mijn broeder, Richard Vernière, doet nog altijd voordelige zaken, nietwaar Zeer vooi deelige, ja. Dus is Richard rijk Of hij rijk is In de fabriek van Saint-Ouen is er goud met hoopen en bank briefjes met handvollen... Daar komen bestellingen van alle kanten toegestroomd. En wat de figuur van den Zaligmaker betreft die uitgesteld is in het socialis tische Werkmanshuis hoe wordt hij daar gehouden Voor eenen buitenge wonen menschj voor een predikant van gelijkheid maar nooit voor den God- tnensch die hier op de wereld kwam en Zijne Kerk stichtte. Ziedaar de waarheid over de schijnhei lige laagheid van de cartelmannen, de vriendjes van het. geuzenblad van Aalst, dat meermaals sprak van den eerbied van de blauwen en rooden voor Christus. Allemaal volk van eender voeren dat de Kerk, de stichting van Christus haat tot in hot diepste van zijn hert Het Staatsblad van 4 September deelt de nieuwe stand regelen mede van de socialistische samenwerkende maatschap pij - VooYuil 'i le Gent. In artikel 22 lezen wij - Zijn verkiesbaar lol beheerder, zij die geene herberg houdennoch recht streeks noch onrechtstreeks lezen en schrijven kunnen minstens vijf en twintig jaar oud zijn, drie jaar lid der maatschappij, drie jaar van hun ne vakvereeniginy f 7 aan, '/We }r.nr - sohen propagan deelmanen, en >enrdt ■mvrgpsfiid 'door.twintig'leden of meer die, voor wat betreft het lidmaatschapin ver schillende vereenigingen, aan de bo venstaande voorwaarden voldoen. Hebt ge goed gelezen minstens vijf en twintig jaar oud zijn Wat dunkt u daarvan Als het 's lands bestuur geldt, het bestuur waar wij allengij en ik, het grootste belang in hebben, waar in een woord zooveel, om niet le zeggen alles, voor ons afhangtdan komen de socialisten af met hun algemeen stem recht op 21 jarigen ouderdom Maar als hun eigen boeltje op 't spel staat, als het hunne persoonlijke belan gen betreft, dan vinden de roode bazen dat broekmannen van 21 jaar de noodige bekwaamheid en vertrouwen missen, dat zij in andere woorden nog kinderen en snotneuzen zijn enzoeiscfien minstens vijf en twintig jaar Om doel te maken van het bestuur van - Vooruit -, 25 jaar om deel te maken door de kiezingen van het bestuur van 't land, 21 jaar Ze mogen er op rekenen dit puntje zullen we die kerels meer dan eens onder den neus wrijven. Richard Vernière hoeft verdragen voor levering van het Ministerie van Marine de leveringen beloopen tot meer dan twee milliocn. Daarenboven beeft hy zooveel werk voor anderen, dat hij werklieden heeft moeten aannemen. Hoeveel werklieden zijn er Honderd vijftig. Dat kan nog al. Houdt myn broeder zich ernstig met het machinewerk bezig Of hy er zich mede bezighoudt Hy legt de laatste hand aan wonderschoone uitvindingen, die hem schatten gelds zullen opbrengen. Is de fabriek zijn eigendom Ja. E11 de grond Ja. Zyn er op dit alles geen hypotheken Geen enkele Ik heb dit alles nage zien. Dan geloof ik, dat hy inderdaad veel geld hebben moet. Maar zet hy liet niet uit? Neen... hy houdt alles in huis. Koopt hy er geen gronden mee Integendeel, hij steekt alles in zyn zaken. Zyt gij daar wel zeker van Geheel zeker. Daarbij heeft hij geld in het Credit Lyonnais en ik mag u verzekeren, dat er op betaaldagen, op het einde der maand, spykers in kas zijn (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1