Zondag 29 September 1912. 5 eentiemen het nummer 66ste Jaar 4528. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Misdadigheid en Onderwijs. GELOOF EN LIEFDE De algemeene Werkstaking Vil mijn Congoleesch dagboek DE DENDERBODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekoning van don volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter weck voor de Stad 5 frank met don Post verzonden 6 (rank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijdt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraal, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQl'K 8I1UM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendinger. doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 28 September 1912. Gedurig herhalen de liberalen en socia listen op alle lonen dat België onder zedelijk en stoffelijk opzicht achteruit gaat en aan den staart der beschaafde landen slaat. Tevergeefs wordt dóór de vertronw- baarsle statistieken bewezen dal liet tegen de waarheid strijdt Ie vergeefs wordt door de getuigenis van vreemde aanzienlijke staatsmannen en geleerden den bloei, de ontwikkeling van onzen vooruitgang, voorspoed en algemeene welvaart gehuldigd, hardnekkig en schaamteloos houden onze tegenstrevers hunne leugens staande. De statistieken die hunne beweringen zouden afbreken laten zij ter zijde, zoo zij ze niet wetens en willens vervalschen; de getuigenissen op onbetwistbare feiten en daadzaken gestaafd die hunne stellin gen logenstraffen laten zij op 't achter plan... Maar rechtschapenheid en eerlijk heid zijn bij hen niet te vinden. Hunne beweringen zijn meest altijd bloole bevestigingen, zonder liet minste gegrond bewijs ze zijn uil de lucht ge grepen. En gebeurt bet dat zij den schijn willen laten blijken hunne zienswijze op daadzaken te staven, dan roepen zij toestanden en gebeurtenissen Ier hulp, waaraan zij pene bewijskracht toeken nen, die zij in geen'er voege bezitten. Aldus komen zij met de volgende bewering vdbr den dag Sedert de catholieke Regcering het bewind in handen heeft, is de misdadig- - beid in België aangegroeid, en dus het zedelijk peil der natie gedaald.'De opleiding, welke de j*eugd onder kleri- kaal beheer geniet, heeft daar schuld aan naarmate hel getal staatsscholen verminderde, groeide het aantal gen- darmeriën aan. Het volksonderwijs. is dus niet in goede handen en 't is niet algemeen genoeg, omdat het verplicht - onderwijs niet wordt toegepast. Moesten wij op al de onwaarheden en dwaling' n wijzen die in deze beweringen vervat zijn, een gansclie n' van De Denderbode» ware ontoereikend.Daarbij eene ernstige studie ware er toe noodig, daarom zullen wy ons dan ook er bij bepalen, met, terloops in eenige woorden, de valschheid dier liberale beschuldigin gen aan te toonën. Vooreerst willen wij doen bemerken dat liet aantal lagere scholen aan staats toezicht onderworpen op aanzienlijke wijze is geklommen. De schoolbywoning ook is regelmatiger geworden. Eindelijk heeft de openbare geleerdheid sedert 1884 zich in zeer belangrijke verhouding uitgebreid. Het aantal ongeletterden dat, in 1884, tot 21 t. li. beliep, is gedaald tot 9 t. h. Dit alles is gesteund op onloo chenbare statistieken. Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. 12e Vervolg I)c soldrat goot een langen kwak wijn naar binnen. De dronken soldeniers keken hem met dommen lach aan en Walter schreeuwde dat bet lied niet ten einde was. Des hoornblazers stem hergalmde, allongs- kens in kracht afnemende en eindelijk uit stervende Soo varot aldoor den lande Het roerent, roerent liet Soo 00c, mijn soete lieveken, 1st onser liefde gesciet. Wi leefden voor malcander In tederheit ende glieluc. Doen hebben si onse harten Wreedaardige vaneen gheruct. Alree vielen de oogleden de» zangers zwaar neêr, zyne beenen plooiden onder zijn lichaam, toen liet brabbelend gelal vaneen gheruct... eens drinkekroers, hem deed hervatten Wi condcn byeen niet meer komen, Wi aaghen malcander... niet., me., meer.. Wi.... treu.... eurden... s... 0.... Onverstaanbaar neuriënd, zakte hij ineen, de wijnkruik ontgleed zijnen arm, rolde Do uitbreiding dor misdadigheid, zoo zij werkelijk bestaal, kan dus onmogelijk haren oorsprong vinden en oenen achter uitgang in de verspreiding der geleerd heid. Onze tegenstrevers laten liooren dut de dampkring die 111 do scholen heerscht, de richting die aan 't onderwijs wordt gegeven, wel de oorzaak zou kunnen zijn van den aangroei der misdadigheid. Onbetwistbaar is 't, dat eene godsdien- stigeopleiding in geener voege bet verval der goede zeden kan begunstigen, wel integendeel Wie de wetten en geboden der christelijke leer stipt onderhoudt, kan geen misdadiger worden. Voorzeker vrijwaart eene godsdienstige opvoeding niet tegen latere afdwaling, doch dit staal vast dal de kweekelingen van het katholiek onderwijs die ten val komen juist dezen zijn, welke hunne godsdien stige overtuiging hebben verloochend en de lessen hunner leermeesters in den wind geslagen. Maar men mag uit 't oog niet verlie zen dat het aantal klassen in de welke geen confessionneel, geen echt gods dienstig onderwijs wordt gegeven over groot is en meer dan 42 t. h. bedraagt. E11 is liet dan bewezen dat liet meeren- deol. der misdadigers niet in deze klassen opgeleid wierden Voorwaar, neen Nu, wat beléekent dan de bewering der liberalen dat hot godsdienstig volks onderwijs liet zedelijk verval van 't Bel gische volk zou begunstigen Nog veel ernstiger ojnverpingen zijn legen deze bewering te maken. In Frankrijk, waar, sedert vele jaren, het verplichtend onzijdig onderwijs bestaat, is de misdadigheid daar vermin derd Neen, integendeel zij is er tien maal meer aangegroeid dan in België. E11 in Duitschland dan door onze tegenstrevers als een toonbeeld aange wezen. Er heerscht daar zulk een nood- lottigen geest onder do schooljeugd dat men met afgrijzen vaststelt, hoe de zelfmoord in hare rangen woedt. Geen dag gaat voorbij of er worden zelfmoor den aangestipt. Is dat niet verschrik- k< lijk 1 En nochthans is de geleerdheid in Duitschland algemeen verspreid en is het schoolgaan er verplichtend. Uit dit alles blijkt dus dat onze roode en blauwe tegenstrevers aan hunnen godsdiensthaat lucht geven wanneer zij ten onrechte beweren 'dat de misdadig heid hier zou aangroeien door de ver spreiding van 't catholiek onderwijs Het valt niet te loochenen dat wanneer de algemeene werkstaking zal worden uitgeroepen -en talrijke arbeiders hun gereedschap zullen aan kant leggen of de fabrieken en werkhuizen verlaten, er aan de neringdoeners, kleinhandelaars, aan onze nijverheid en groothandel een niet te schatten nadeel zal toegebracht wor den. over de tafel op den grond aan scherven. Een donderknal zou hem noch zyne mak kers weer hebben wakker geschud. In liet lagergedeelte des burchts hadden andere krygera de onderaardsclio krochten ontdekt, waarin men doorgaans de Turksche huurtroepen verschuilde. Zij vonden er twee vaten wijn en of zy bun te gepaste tijde te sta kwamen Met éenen slag lagen zij geopend en klaar en helder,begeleid van lieflijke glok-glokjes, parelde liet bessen sap in hunne kroezen. In den wand, op eene plaats waar een soldaat zynen vuist slag hem zeer hol klinkend voorkwam, ontdekte men twee lynwadon zakjes, ge vuld met geld vermoedelijk beschikt tot het betalen der soldy. Rinkelend schreven de muntstukken groote cirkels over den vloer het verleidend geklingel, de fon kelende glans, vermeerderde do vreugde der overwinnaars. Menige geheimo bergplaats, waarop de toenmalige sterkten roeraden, was onbe zocht. Ook de kamer, in welke Maria, vóór den aanvang van den strijd opgesloten werd, bleef nog ongevonden. Gewillig bad zy zich naar het treurig afgelegen verblijf laten brengen. Schier bezwijkend van toorn had zij met afgrijzon over liet voorstel van Diederik nagedacht, de vurige, onedele laat, die zich verstoutte den blik tot haar op te slaan. Zij hoorde de toebereidsels tot den aanval maken met trillend hart had zy alle gerucht opgevangen, gehoord hoe haar doodvyand onvermoeid liet gevecht Immers wie kan voorzien tot welke kwade gevolgen die werkstaking ons brengen zal Wie kan voorzien welke verschrik kelijke uilersten deze stilstand iade za ken zal verwekken De hoofdleiders der socialisten voor zeggen. ja, zelfs verzekeren, dat deze werkstaking vreedzaam en vredelievend zal zijn Vreedzaam en vredelievend Wat spotternij tocli Wel hoe Wanneer de eene arbeiders zullen staken, zullen er voorzukernog vele anderen zijn. en zelfs socialisten, die zullen verlangen aan 't werk te .blij ven. om hel noodige voor vrouw en kinders te winnen. Zal men deze nielstakers aan Fdeh arbeid laten Zal men hen integendeel niet beletten aan 't werk te blijven Dit is grootelijks te vrcezen. En dan om de vrijheid van te werken te doen eerbiedigen, 0111 den plichlbe- trachtenden arbeider te beschermen, zal de gewapende macht er moeten tussclien- komen. Dit zal onbetwistbaar botsingen doen ontslaan, die tot verschrikkelijke onlusten zouden kunnen overslaan en gedurende dewelke bloed zal vloeien. Wie niet werkt, verveelt zich alras en dan loopt men naar herbergen en kroe gen om er vrienden en drank te vinden. Alhoewel men niet werkt, zal men tocli wol over geld of crediet beschikken naarmate men zich zal bedrinken En eens hel hoofd door den drank op hol gejaagd, dan zal de vreedzaamheid gewis gaan vliegen zijn. Ja, '1 is eene bloedige spotternij van wege de roode hoofdleiders te voorzeggen dat «Ie alge meene werkstaking zal vreedzaam en vredelievend zijn. Recht en Vrijheid liet orgaan der leeperikken ofte roode molmalins der Saskaai, duidt het ons len kwade dat «wij de neringdoeners ophitsen tegen de socialisten omdat ze het werkvolk aan zetten te sparen, togen de A. W. en moest ze uitbreken, de gespaarde som kunnen en mogen, maar niet moeten, omzetten in levensbenoodigheden 111 Hand aan Hand. Maar zoo eerlijk zijn we niet van er bij te voegen dat Hand aan Hand, die om gezette som in waren verhoogt mei 10 per honderd, zonder daarom de 3 <11 de winsten te verliezen, dus eene ver meerdering van 13 per honderd. In alle geval en wat er dan ook van zij, de Oj voorhand tot mislukking ver oordeelde werkstaking is, als men het goed bedenkt, eene slimme speculatie van wege. de socialistische coöperatieven. Ziehier hoe een confrater dit uitlegt De socialisten, die de algemeene werkstaking voorbereiden, doen liet op zulke wüze dat de kleine burgers er liet meest zullen door lijden. Van nu af storten de socialisten, om, aanhitste, huiverend de kansen des kamps gevolgd..... Daar trof haar de triomfkreet der christenen Haar geloof zegevierde Zij verwon haren vader En in het diepste barer ziel jubelde zy met hare ge loof sgenooten. Een schrikkelijk gepeins vloog haar echter door liet brein Zoo vader tussehen de gesneuvelden was Radeloos, met loshangende baren, doorliep zy liet vertrek en deed liet door pijnlijk gejammer dreunen. Woest scheurde zy beur kleed los en trok uit hare borst het beeld van den gekruisten Godmensch, kuste liet herhaalde malen en snikte Genade Genade voor hem, Heer Ont ferm U over hem ik, ik wil zijne euvel- dadon uitboeten I Statig glom de zon uit de nachtdampen op. Wilfried stond, de armen op de borst gevouwen, den blik onafgebroken vóór zich gericht, naast een venster der groote burchtzaal. Het daglicht speelde lustig in de door lood omzette geschilderde ruitjes en tooverde heldere kleuren op den marmeren vloer van liet vertrek.Rondom lieiu ademde alles kalmte en rust. Maar in des droo- mers hart Zyn gelaa.t was vertrokken door het langdurig lijden, door pijnlijke wroeging, snerpende smart. Somwijlon wrong hij verbolgen de vuisten en liet deze sidderend op het vensterblad nedorvallen, of sloeg de vingers in de lange haarlokken. Nog in treurige mijmering verzonken, had hij niet gehoord, dat een tweede persoon liet vertrek was binnengeslopen, die eer- in geval van algemeene werkstaking, waren te krijgen voor hun geld. Het geld dat zij nu storten komt echter niet terecht bij alle winkeliers. Maai1 veronderstel nu dat de alge meene werkstaking niet uitbreekt gelijk het te voorzien is, zal dan het gestorte geld aan de slorters teruggegeven worden Wel neen de socialisten hebben hunne maatregelen genomen om zoo weinig mogelijk weer te keeren In sommige plaatsen wordt tot 25 t. h. besteed aan de propaganda, deze moet in alle geval plaats hebben, en bij gevolg zijn daar die 25 t. h. verloren voor den storler en voor de burgerij, en wij voegen er bij maar niet. verloren voor de mol malins aan wie die 25 t. h. ten groolercn deele zullen ten goede komen - Elders is bepaald dat degenen die hun gestort geld niet zullen weervragen,maar er waren voor nemen in de coöperatie ven, 10 t. 1). meer in waren zullen ont vangen. Opdie maiiierzullen er voorzeker wei nig zijn, die hun geld zullen weervragen. Hot geld zal dus dus in de socialistische instellingen blijven, en de burgerij zal het kwijt zijn. Dat is liet loon dec burgers die voor het Cartel gestemd hebben: de stamp van don ezel Wij dagen 't orgaan der roode leepe rikken ofte molmalins dor saskaai uit hel door ernstige bewijsvoeringen te weder leggen. Waar haalt hij al die leugens Ja,waar haalt Groene Pie al de leugens, verdachtmakingen en lasteringen, die bijna wekelijks in De Werkman of Het Land van Aalst, worden afgekondigd?... Onder ander treffen wij in Hat Land van Aelst van Zondag 11. 't volgende aan dat naar 't hoofd wordt geslingerd van de heeren welke zich met het bouwen van werkmanswoningen onledig houden. (i Werkmanswoningen dio aan de rijke 'i geldschieters 10 tot 14 en misschien 20 fr. ten honderd winsten verzekert, welke de geringe lieden betalen Laffe leugens en verdachtmaking zijn het... De waarheid is dat zij welke geld hebben geschoten in eene maatschappij voor 'L bouwen van werkmanswoningen slechts 2 1/2 en 3 ten honderd ontvangen. Maar als de bedoelde maatschappijen zoo winstgevend zijn, dat de geldschie ters 10 tot 14, en zelfs tot 20 fr. ten li. winst opstrijken, waarom sticht hij. Groene Pie, zulke maatschappij niet?. Ja, waarom doet hij het niet, hij die naar 't oorde staat lijk de duivel naar een ziel bij hem is hel immers alles voor 't lieve geldeken 't Is immers bij hem al comedie er voor. Ontslag. Reeds hebben wij in ons nr van Donderdag 11 aangekondigd dat M. Celestien Ghysselinckx, advokaal, zijn ontslag als gemeenteraadslid der stad* Aalst schriftelijk heeft ingediend. M. Ghysselinckx wasde gekozene dergroono democratie. biedig boog en, hem met deelneming aan schouwende, schroomvallig bij zijnen naam bad genoemd. Een tweede groep deed hem, zonder de aandacht van buiten te vestigen, vragen Wat is er zóo vroegtijdig gaande?* Mlier Wilfried, antwoordde de binnengetredene indien liet met uwe toestemming overeenkomt, zullen wij be ginnen de lijken weg te brengen. Wij aarzelen dit te doen, alvorens uwe goed keuring ontvangen te hebben.» Seffens ben ik bij u. Weg was de boodschapper. Op een eikenhouten stoel met kunstig gedraaide pikkels en leuning, lagen de kleedoren des hoofdmans. Ily kleedde zicli aan, gordde het zwaard aan de lenden en verliet de zaal om naar de muren te gaan. Volop was men hier bezig met do doo- den van hunne waarden te ontdoen, om ze daarna weg te dragen en te begraven. Boven de lykenmassa lag, op don rug, liet lyk van een buitengewoon langen krij ger zijne rijke kleedy bewees dat hij eens een lioogen rang in het leger des vyands bekleedde. Wilfried, in zijne nieuwsgierig heid geprikkeld, gebood dat men den doode zou omwenden. Kreten van afgrij zon en schrik galmden door de omstaanders en geen enkele of hij keerde bevend het iioofd af. Niemand van hen had binst zyn leven een lichaam, zóo deerlijk geschonden gezien de ingewanden hingen, door de ribben, uit bet bovenlijf dik zwart bloed M. Ghysselinckx heeft dus even als MM. Dc Graeve, De Leersnyder, Dumon, baron Karei deBethunedeoogen geopend, gezien en ondervonden dat Leeuwke Plancquaert op 4 Juni 1911 de waarheid zegde toen bij schreef 't Is 't lol van alwie een Daens helpt en ondersteunt van er van ge/opt te worden. Dit is niet zeer christelijk maar 'l is echl Daensch Men verzekert ons verder dat M Ghys selinckx onder ander ook niet langer wilde deel uitmaken van een rommelzooi met een afgevallen of ongehoorzamen priester aan 't hoofd. M. Verhaegen, geneesheer, is de op volger in den. Gemeenteraad van M. Ghysselinckx, maar men verzekert ons dat hij ook zal weigeren nevens F. Daens te zetelen daar hij ook niet langer meer wil gefopt worden. In alle geval wij zullen het afwachten Daens en Blancquart zullen dus een fel koppel van twee uilmaken door Petrus Cohvn. Stichting van den landbouwpost van Kitunguru. XXVI. Vandaag geen nieuws. Mijne, afhanke lijkheden zijn gansch afgewerkt dezen a vond. Voor tyd verdrijf nog eenige woor den ki-swahili. Uitnemend - sana dien daar - yule uitnemend goed hoed kofira musuri-sana kousen chausetti uitnemend slecht - schaar makassi mobaya-sana stopselaftrekker houweel jémbé saccaroni bijl choka tand meno vriend orafiki vinger kidolé bosch raukulu olifanttembo hals chingo gelijk vilc-vile buik tumbo bloem - bonga cartouche risasi stroom toni hoofdman mulopwé koud baridi hoeveel kassi-nani 3® December Nog eens Zondag jon gens, de beste kofferkleederen aange speeld en Gode gegeven wat Gode toe komt en den Keizer wat den Keizer toe komt. Eerst moet ik u toch zeggen dat ik lieden werkelijk aan een groot gevaar ben ontsnapt, 'k Ga u de zaak eens ver tellen want nog nimmer was liet gevaar zoo dicht bij mij als heden Zoo rond 8 1/2 ure, na liet vroogmaal deed ik eene wandeling. Ik was in '1 wit gekleed en over mijne schouders had ik mijn dikken zwarten pardessus gewor pen, ik moet er uitgezien hebben als een geest,geloof ik. Ik wandelde zoo op mijn zeven gemakken een kwaarts uurs verre in het woud en liet terrein met zijne gol vingen in oogenscbouw nemende, toen opeens bij de kromming van den weg ik een leeuw ontwaarde dio insgelijks op zijn duizend gemakken een wandelings ken deed. Wij waren nauwelijks twintig meters van elkaar, toen wij de een den en vuile vo diten hadden den buik besmeurd; armen en beenen lagen gebroken, de han den gepletterd en het wezen was gruwelijk misvormd geronnen bloed vulde ooren en neusgaten, de mond stond opengespalkt.... 't Was het overblijfsel van Diederik Vreeselijk had de wrekende hand des Oppersten Rechters den liemelterger ge slagen, vreesclijker nog dan al do anderen. En wat waren de lichamelijke pijnen dezer aarde in vergelijking met datgene wat zijne ziel hiernamaals verwachtte De hel, de oneindige eeuwigheid God is echter barm hartig Hij, die tot den laatste» snik in 's men8chen ziel leest, don minsten zijner zuchten, de kleinste zijnor begeerten door grondt, schenkt den zondaar genade, neemt hem, bij een rechtzinnig berouw, liefdevol in zijnen schoot terug op.,. De christenen bleven werkeloos staan en huiverden in alle hunne leden, als waren zy bang de hand te steken aan die kreng. Evenzeer was Wilfried gesteld, hij liet herkennen van dezen, die hem poogde te doodon en zóo nabij tot den boord van het graf bracht. Hy verzocht de soldaten den gesneuvelde weg te voeren. Zij deden het. Maar nie mand stak een vinger uit om liet gouden borduurwerk van de kleeding te trekken, niemand dorst de juweelen aanroeren neen, 't was alsof dit lijk in hunne handen brandde, zóo haastig waren zij om liet in den grond te stoppen met al wat er by hoorde. lly is verdoemd zei een der geloovigen. Verdoemd Dat woord andere gewaar wierden. Een second be zag mij de leeuw, maar die second was genoeg om mij te doen verstijven van schrik en ik alle denkvermogen verloor. De leeuw uitte een gegrol en sprong het struikhout in. Verstijfd, stom van schrik stond ik daar, allengs keerden mijne zin nen terug en mij omkeerende zette ik mij aan't iöopen en zoo snel, dit mag ik u verzekeren, had ik nooit de beenen ver zet. Had nu de leeuw schrik van mijn aardig kostuum of had hij reeds zijn vroegmaal binnen ik weet het niet, maar wat ik weet is dat ik nooit dien vreese- lijken stond vergeten zal waarop de gloeiende oogen van het wilde monster op mij waren gericht en ik nooit meer zal uitgaan zonder geweer Aanstonds hel) ik mijn vriend Godfroid van mijne omtmocling verwittigd want hij is ge schikt mij Zondag te komen bezoeken en hij ook komt altijd ongewapend hier heen. 's Avonds vertelden mij de zwarten die van hun dorp terugkeerden dat zij de sporen van 2 leeuwen op den weg gevon den hadden, zij reuken geloof ik mynen veestapel 4tn December Vroeger sliep ik altijd met deuren en vensters wel niet open, maar toch niet vastgemaakt, gisteren avond echter deed ik mijnen boy alles in 't slot doen, ik ben niet geneigd het bezoek der hoeren leeuwen te ontvangen en konden zij lezen, ik hing een plakkaat op mijne deur met de woorden: Ontvang niet. 'k Heb goed te lachen vandaag, maar 'k lachte gisteren niet, want van gansch den dag smaakte mij 't eten niet en sidderde ik bijwijlen. Zeggen dat ik geen vrëfcs had.» doe ik niet. Ik had er veel en 'k geloof dat den meesten hoop die in mijn geval zouden komen,zeker ook zoo zouden zijn, daarom ben ik niet be schaamd het te bekennen. AI mijne zwar ten werken aan den dreef die naar de hoeve leidt 't is een groot maar 't zal ook een schoon werk zijn als 't zal afge werkt zyn, want ook dien dreef ga ik bezoomen met jonge banaanboomon. Ik heb van Lukonzolwa tegenbevel gekre gen, zoodat mijne 0 werklieden hier mogen blijven, 'k Ben blijde want 'k heb ze hoogst noodig. Nu de laatste les van Ki-swahili, want ik zelf moet naar de woorden beginnen te zoeken. Een fraaie professor hé geld feza maïsmekindi spiegelkilio broek seruali plaats fassi plaatsen kulia voor kwa vallen ku anguka teruggeven kupendua aap makaka gezondheid volgen ku-fuata thee tché doodeu - kuua glas birauri oud musé dief muisi dak moamba altijd jote- of seku-joté geef mij nipe dag siku J esus - Issa-mongo. Zie, beste lezers, daarmeè kunt ge nu zooveel ki-swahili als ik zelf en nog eens, voor dezen die schikken naar Katanga over te steken zal van die kennis van on berekenbaar nut zyn. Ik zeg voor Katan ga want in de andere streken van Conga spreekt men andere talen als iiet Ban- gaia, enz. Vervolgt. bonsde ijzingwekkend in de ooren der kruisvaarders. Vole dooden volgden den weg van Diedo- rik en worden in de kille aarde van Turkije gelegd om, by het klinken der bazuinen van liet laatste oordeel, te verrijzen en voor de hoogste vierschaar te verschijnen.. Afzichtelijke raven vlogen,klapwiekende in wijden kring over het doodenveld, vervul den de lucht met schetterend gekras, daalden op hun aas neder, en, den gekrom- den bek voorzien van menschenvleescli, stegen zij weder in het zwerk.... Van zins den ringmuur te verlaten, ver nam de aanleider, burchtwaarts, geluid van mannenstemmen en heilgeroep. Twee soldeniers liepen hem te gemoet. Spoedig, Mher Wilfried brab belden zij buiten adem Spoedig Een der vogels is op zynen nest gevangen Verklaart u nader, vrienden,» ant woordde Wilfried, verwonderd over de gejaagdheid zijner onderdanen. - In een afgezonderd vertrek ontdek ten wy eene bewoonster van dit kasteel. Een meisje Vermoedelijk de dochter van den verslagen burchtheer. - Gewichtige vond,... trilde de jonker. Hy werd ijskoud en ontroerde zóo hevig, dat hy zich aan eenen der steunpilaren van de gaanderij moest vasthouden om niet te vallen en zyne aandoening te verbergen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1