SS» Nestlé's Kindermeel Oil J liS en DAT J US. oud - m im i r.i m. BERICHT Openbare Leergang v-rn Boomteelt Boekennieuws Zondagrust. Allerhande nieuws. DADA-ZEEP Grondregels van den vreed zamen mensch. Als gij de volgende acht goede dingen onderhoudt, dan zult gij uw hert vrij houden van veol last en kommerni: 1. Van niemand kwaad spreken. 2. Hooren, vooraleer le oordeelen, 3. Zich stil houden als men gram is. l. Goed doen aan de ongelukkigen. 5. Vergiffenis vragen voor alle bedrevone onrecht. 0. De geheimen niet ontdekken. 7. Uw mond en heft zuiver houden. 8. Nooit genever of andere vergiftige dranken pr. even. De godsdiensthaat. Een kaporaal van de 7e sectie der militaire bedienden en werklieden, in garnizoen te Besantjon werd den 12 dezer maand door generaal Bom.enu, bevelhebber van het 7" legerskorps, tot acht dagen gevang verwezen omdat hij, ondanks «le vorige opmerkingen en zijne belofte zich te ont houden, aan eene kerkelijke betooging had deel genomen Deze kaporaal, een seminarist, was den 15 Augusti, terwijl hij in verlof was, in eene processie ge gaan. Een logeman had dit bemerkt en verwittigde den generaal, die niet aar zelde met de meeste strengheid te hande len. Een fransch blad schrijft erover Een seminarist is in verlof, 't is te zeggen terug seminarist geworden, met acht dagen gevang gestraft om zijne gods dienstige plichten vervuld te hebben, dat gaat de grenzen van allen willekeur te buiten Het bestrijden der drinkge- gewoonten is het meest aangelegen vraag stuk van dezen tijd, door zijn nauw ver band met het maatschappelijk welzijn en huiselijk geluk. Daar de overgroote meerderheid van misdaden en wanordelijkheden het gevo'g zijn van drankmisbruik, belmoren allen die dat misbruik tegenstaan lol de grootste weldoeners der maatschappij en van het huisgezin. J. Gibbons, Cardinaal. Vliegenvuil op vergulde lijsten verwijdert men door ze af te vrij ven met een half doorgesneden, sappigon ajuin. Wat een vrouw kost.Bij de Kaffers, Afrika, is een vrouw waard 2 tot 10 stuks rundvee. In Rampschatka betaalt men maar eenige rendieren. De Tataren, in Turkestan, koopen haar voor hetgeen zij wegen aan boter. In Oeganda, Afrika, is reeds een vrouw te krijgen vooreen doosje spelden of een handvol carlouehen. En de goedkoopste heeft men in de wouden van Australië, daar koopt me eene vrouw vooreen slekskendoosje Waarom de Algemeene Werkstaking Is liet om den toestand der werklieden le verbeteren, om beter werk voorwaarden, om meer loon, en dus om meer stoffelijke wel vaart Wel om den donder, neen Wel waarom dan Om het algemeen stemrecht te ver overen. En waarom het algemeen stemrecht Omdat de socialisten, roode en groene, denken dal er alsdan meer chefs en onderchefs kamerlid zullen kunnen ver kozen worden, die de 4 duizend fr. die er aan vast zijn zullen opstrijken en dan, als ze volkomen haas zijn, de vergoeding op te slaan, lijk hunne Fransche broeders er hun het voorbeeld hebben van gegeven. Ziedaar het doel der roode en groene chefs. Oude geschiedenis. 1791 September I11 dese maand is er eene ziekte onder het mensdom begonst form van rooden loop en daerby de rotte kortsen begonst rond Demlermonde waardoor schrikkelyk veel inenschen zijn gestorven namentlijk op Ste-Gillis, Baesrode, Lebbeke, Appels en voort geheel 't Land van Wacs en Vlaenderen, maer op veel naer soo sterk niet als rond Dendermonde, maer naer Alderh. is liet God lof gaen beteren. Men zegt de oorzaek te zijn den droogen warmen zomer. 1792 Juni. Deseu zomer heeft men beginnen huysen te bauwen op de carme- lieten Vesten Aalst) en ook buyten de Molestraet poorle en 1703 voortgebauwt en in 1797 voltrokken. Juli. Den 19c deser is den pastor van Haellerl land-deken geworden, in platse van den pastor van Moortsel, den welken is afgegaan om syneu hoogen ouderdom. Wat Groene Pie zwijgen zal, waarover hij zoo stom blijven zal lijk den karpel dit zijn tie krakeelen die Zondag II. plaats hadden in 't groen lokaal der Lange Zoutstraat... Veel wordt er in do stad over gerammeld en indien wij geloof mogen hechten aan 't gene men ons verzekert, dan zouden meer dan een, even als M, C. Ghysse linckx, nu de oogen hebben geopend en* zien en begrijpen dat zij den speelbal zijn van cenen bohendigen comediant die niets anders zoekt dan zijnen onbegrensde» hoogmoed te voldoen met langs de schou ders van g< fopten naar eer en ambt te klauteren. En over Joos wordt er ook al gerammeld, maar 't zal wel uitkomen waar 't groene peerd gebonden staat Algemeene Werkstaking is revolutie. We hebben het gezegd, maar nu zegt liet ook... Vooruit. De rede opgevende waarom de socia listen, daags na 2 Juni, dc Walen, die wilden staken, het werk hebben doen hernemen, schrijft hel socialislcnblad .- Wanneer het proletariaat eencn slag aangaat tegen den Staat moet het •- zich bereiden voor den strijd, want eens in den strijd staat bet tegenover - eenen gewapende» vijand -. - Eene algemeene werkstaking mag - geene eenvoudige poging wezen, maar - eene vaste overtuiging tot welgeluk- ken De socialisten de leiders althans weten zeer wol waarop eene algemeene werkstaking onvermijdelijk moet uitloo- pen het socialistische Kamerlid Hubin iieefl hel ten andere gezegd, maar aan de gaaien tracht men op te vijzen dat de algemeene werkstaking vreedzaam zal zijn. Als ze 't dan toch niet is. dan zullen ze zeggen dal 't de schuld is van 't Gouver nement of van de gaaien zeiven. Geboortecijfer en Gods dienst. De vermindering van hel geboortecijfer is een feit, dat te betreu ren, maar niet le loochenen is. Het was van 18G7 tot 1S7G gemiddeld 36-47 per duizend 111 1910 was hel mid den geboortecijfer gedaald tot 23-02. Indien men per provincie rekent dan stelt men vast dat er eene verhoogiug beslaat in Limburg van 23-95 percent; van 3-12 per cent in de provincie Ant werpen, van 0 42 per cent in Luxem burg. De vermindering beloopt tot 20,67 por cent voor do provincie Luik 11-98 per cent voor Henegouwen 11-52 per cent voor Namen 5-72 per cent voor Oost- Vlaanderon 5 48 per cent voor Brabant en 2-30 per cent voor West-Vlaauderen. De meest anti-katholieke provinciën Hcnegouw en Luik komen aan het hoofd der vermindering. Indien men dieper doordringt dan stelt men vast dal het geboortecijfer in de buitengemeenten van Vlaanderen van 3<> tot 37 en 38 per duizend bereikt, terwijl liet in Gent en de Gentsche voorsleden de 20 per duizend niet bereikt. Hel is vooral in deze omgeving dat de propaganda der socialisten gevoelige gevolgen heeft. Voor de arme blinden. De heer Victor Mabiile, beeft aan de pro vincie Brabant eene som vermaakt van 20,000 fr. voor onderhond en den onder stand van behoeftige blinden, buiten deze van Brussel en aanpalende gemeenten. Vreedzame werkstaking. Een liberale nijveraar die onbekend wenscht leblijven, en dus waarschijnlijk maar in verbeelding bestaat, schrijft aan een blad Gewelddaden zijn le vreezen - in geval van algemeene werkstaking indien de krislene syndikaten hunne n loden dwingen voort te werken. Kijk, we meenden dat elkeen volko men vrij zou zijn, voort tewerken of niet voort te werken Ziedaar, dus een liberaal,die de - vreed zame werkstaking der socialisten vol- men logenstraft. Ontdekking van diamanten in Congo. Tot heden ontdekte men 700diamanten in hot distrikt van Kassaï, Congo, nabij de Porlugeesche grens. Die ontdekking werd gedaan door dc- Bel- giscli-Amerikaanscho maatschappij Com pagnie Foreslièreet Minière. Tevreden zijn Hoe meer wij vooruitgaan, hoe meerder en sneller wij voorwaart willen en hoe minder wij met do verkregen» toestanden tevreden zijn. Ofschoon wij nu allen barons zijn le gen onze ouderen van voorheen, en er geenc vergelijking te maken is tusschen de menschen-kinderen van nu en die van van over 7,0 jaren, moet gij daarom niet gelooven daler minder ontevredenen zijn. Integendeel, onze voorouders morden niet zij kenden of wisten niet beter en behielpen zich met het w einige die zij hadden. Nu onze streken met spoorwe gen, met steenwegen, met vaarten en kanalen,ten overvloede doorsneden zijn, nu de telefooii-telegraaf-draden hoven onze hoofden gespannen en dc afstanden voor hel woordelijk of persoonlijk ver keer letterlijk weggecijferd zijn, nu is men minder tevreden dan tc voren. 't Is aardig al die kinderen van Adam schijnen bedorven kinderen te zijn ge worden bied hun de s'crren aan zij zul len er de maan bij vragen, en zoo gij hun die nog geeft, zullen zij er nog de zon l»ij willen nemen, zonder er een oogenblik op na le denken dat wij die niet missen kunnen en dat wij zonder haar volstrekt in het donker zouden geraken. Zoo is de mensch, ofschoon de iieelo wereld oi> wieltjes loopt, dank aan de velos, molocycletfe», automobiels en an dere snelgerijen, zou men altoos rapper en sneller willen gaan en zoo men mor gen weer een tuig uitvindt dal in snel- kraciil alle andere overtreft, zal men hel ding iiietgretigheid aanvallen, al moeslen er zelf een honderdtal de armen en boenen bij breken waaghalzerij is eene deugd geworden, vooruit is de weg wachten of geduld kent men niet meer. De tevredenen zijnde gelukkigen,maar ze zijn de zeldzamer! Een blanke koning in Congo. De Engeische ontdekkingsreiziger Ste wart heeft in een woud van Opper-Congo een blanke ontmoet, die daar sedert dertig jaar Le midden der wilden woont. Hel is een ouderling met langen witten baard 011 die voor kleeding enkel eenige flarden van zijne Europeesche kleedereu aan het lijf had.Hij zelf kwam Dij Stewart die in het woud verdwaald geraakt was, en leidde hem naar een dorpje, waar hij koning is. in zijne hut hingen dc por tretten van den vader van Wilhelm II en van koningin Victoria van Engeland. De onderlinge schijnt een Engelschman le zijn, doch hij kan bijna iiel Engelscli niet meer spreken. Hij drukt zich beter uil in de taal dor wilden. Hij wilde enkel ver tellen dal hij over dertig jaar naar Afrika vei h okken was om er eene schat te zoeken. Hij bad na eenigen tijd zijne opzoekingen gestaakt en eene scbuilplaasl gezocht bij de wilden, die liem opgeno men hadden, toen iiij bijna van honger stierf. I)e heer Stewart vei zocht hem naar Europa weder le keeren, doch de ouder- ling weigerde Hij antwoordde dat hij tusschen de wilden bleef leven om eene fout uit liet verleden uit te boeten. Schouwburg van Aelst. Koninklijk Zang- Tooneel- en Letterkundig Geselsrlmj, 'T LAND VAN RIEM Opening van het Tooneeljaar 1912-1913 met TWfc-E PRACHTOPVOKRINGEN van Willi. Meyer-Försler's meesterstuk TooneelspelinShedrijvcn naar hel Duitse!) Zondag 6 October te 17 1 uur AVONDVERTOONING Zondag 13 October te 15 uur NAMIDDAGVERTOONING Orkest en kuren ouder leiding vati M. Jozef Cammaorl, Bestuurder. PRIJZEN DER PLAATSEN Benedenzaal Voorbehoudene van ur tot en met 60, fr. 2,50. Volgende num mers fr. 2,00. Niet voorbehoudene fr.,50. Baleon Voorbehoudene fr. 1,50. Niet voorbehoudene Eerste rang fr. 1 ,t)0' Tweede rang fr. 0,50. Het nummeren van voorbehoudene plaatsbewijzen voor de twee verloonin- gon zal aanvangen Zondag 29 Septem ber, te 9 uur, ten lokale bij M. Felix Van Landuyt, Groole Markt. N. B. De nainiddagvertooning van Zondag 13 October zal eindigen omstreeks 19 uur. s PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Bisdom van Gent. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Surveillant in't college van Lokeren den E. H. De Mey priester in hetSemi- Katholieke Werkmanskrinc Wij hebben de eer dc belanghebbenden le berichten, alsdat ons Bestuur, 111 zit ling van 12 Juli 1912, besloten heeft, hoegenaamd geene benoodigheden, be- hoorende aan den Kring, (stoelen, tafels, banken, enz.) nog in leen of in huur te geven, te beginnen van 1 Januari 1913. Wij bepalen dien datum, omdat de kringen die zouden feesten vastgesteld hebben voor de kennisgeving van dozen maatregel en die gewoonlijk voor de uitvoering ervan (leze benoodigheden bezigden, hunne schikkingen zouden kunnen nemen voor de feestelijkheden welke zij na voornoemden datum zouden op touw zetten 't Blijft dus verstaan van heden'af lot Nieuwjaar 1913, indien er zich op dien dag in den Kring zelve geen feesten of vergaderingen voordoen, behouden wij den vroeger bestaande» maatregel, voor onze katholieke vrienden die over aan geduide voorworpen zouden willen beschikken. Er is echter streng verbod gegeven in den Kring, iets te laten volgen zonder schriftelijke toelating, onder teekend door E. II. Van Lacre,Bestuurder, Sloofstraal, en den Sekrclaris, G. De Kegel, Kapëllestraat 10, tonzij in bun bijwezen. De afdeelingen, gestichten en maat schappijen die gewoonlijk over de feest zaal een of meermaals 'sjaars beschikken voor feesten, bijoenkomslen of prijsdee- lingen, zijn verzocht telkens de toelating schriftelijk ervoor aan te vragen aan liet Bestuur van don Werkmanskring, min stens EENE MAAND op voorband, ten einde tc vermijden dat de Kring zelve zijne vergaderingen enz. niet moet ver schuiven voor anderen, en tevens dat twee of drij inrichtingen soms op bel laatste oogenblik denzelfden dag bepalen. Het Bestuur. STAD AALST 1912-1913. De volgende Hoeren die dezen leergang stipt bijgewoond hadden, hebben hel Cer tificaat van Bekwaamheid te Vilvoorden ontvangen .- De Brouwer Lodewijk, horenier n- Xieuwerkerken. Van Landuyt Bernard. te Erjie, Macs Alfons, ie G\segem, De Clercq Renii. Bestuurder Jon^enssi-h. te Aelst, Ilae^eman Hector, onderwijzer le Wnuhrechtegeni, Mertens Firmin te Massemen, Bonnet Remi, te Hcusden, Pound Valeri, te Ayge.n. Door ministerieel besluit van 5 Septem ber 1912, wordt deze leergang van 15 op 20 lessen gebracht. De eerste les zal ge geven worden in de Mililiezaal, ten Stad- Imize alhier, den Zondag 13 October aanslaande to 8 3/4 uren voormiddag. Men kan zich alsdan laten inschrijven en liet program na de lessen bekomen. In onze drukkerij is verschenen De Franschen in Vlaanderen, I. Her zele, door Pelus Van Nuffel. De reeks zal voortgezet worden door eene bijdrage overAelsl. Deze brochuurkens worden door den uilgever samengesteld volgens oude handschriften, links en rechts ver zameld. zonder iels bij of af te doen. i)-: liefhebbers van Vlaanderen''s geschiedenis kunnen, ganseh kosteloos, de werkjes bekomen Dij M. Van Nuffel, Iloulkaai, 1. ter stede. In ruiling vraagt hij slechts, aan diegenen die oude schriften, betrek kelijk den Besloten Tijd, 111 ben bezit hebben, hem dezelfde te willen laten raadplegen. De Denderbodb. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Zondag 29 September 1912, M. Quintyn, Korte Zout straat. AALST. Hal heeft, in 1912, haar prachtige Mariafeeslen gehad Aalst zal, 1913, de hare hebben. Op de plecli- tigsle wijze, wordt herdacht de 55<»s,e "rjaring van de Heropbouw ing der Werf kapel (1368). Men spreekt van cantate en stoet edoch dat liangt nog in de lucht. Maar r eds zeker is liet, dat er een Mariaspcl /.a! worden opgevoerd. Gansch verschil lend van - Maria's Lew ente Hal ge- ïlü,zal liet lot titel dragen De Hemel- .lingin, en ons liet aardsche beslaan Moeder Gods \óór oogen brengen. Deze week, werden de laatste vellen afgedrukt. De woorden zijn van P. Eva ui; Bauwens, S. J., de muziek van Mr 5 .-TAAK PAPE. Wie herinnert zich de Cantate niet, die bij liet leggen van den eersten steen voor ons Gasthuis, op de Groote Markt werd gezongen? Wie, op do Parochie van Si. Jozef, was tegenwoordig en ge noot niet bij de opvoering van Jozef J/o i/b's Zoonin Levende Beelden onder liet bestier van Mr André De Waegenaere, voorgesteld Wie voelde zicli niet ontroerd bij het aanschouwen der Passiespelen - I11 de drie stukken w - le muziek van Mr G. Pape, de w or den van P. Bauwens. Voor de Cantate ik i lans hadden de gebroeders P. Eva- rui en M' Is 1 door Bauwens samenge- v at schrijver en toonzetter ons ga- ven. zullen ze ons weer leveren,of puikcr nog. Zoo mogen we voor dezen winter verwachten een welgelüfct, indruk wek ken.! ai stichtend Mysteriespel. Aankomst der Winter nieuwig heden voor man en vrouwkleede- ren. ijzondere keus voor paletots en pardessus, bij VAN DEN BERGH - JOL'HET, Korte Zout straat, 41 Aalst. i EU WERKER KEN. Op 1 October vieren de efehilgenooten De Vuldor-Rools, wonende op de wijk Maal, hun jubilee van 50 jaar huwelijk. Zij nebben 8 kinde ren groot gebracht, waarvan er nog zeven ui leven zijn, zij tellen 37 klein kinderen, en zijn beide nog in de beste gezondheid. Het Huis C. Praet De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoutstraat is dichter bij de Groote Markt, in 11" LEDE. Maandag namiddag roden hier drie wielrijdersvan Hofstade in eenen koers. Gekomen op do wijk Vijver, wilde de eerste over eenen hoorn rijden deze Ma a Moureaux genaamd, oud 28 jaar, Heef -bewusteloos liggen. De twee vol gende renners, Louis Van de Nesten Jan Peyrisaort, vielen erover Van de Nest werd de.i rechterarm omwricht en aan het aangezicht gekwetst. Poyiisaert werd bel linkerschouderblad gebroken en erg aai. iioofd gewond Moureaux werd 's avonds naar buis overgebracht hij klaagde over inwendige pijnen. De Rugpijn. Het verschijnen van -ejw'.n ri Jen vinger. Het schijnen van eenen dooden vin ger bestaat door een gevoel van stram- ia'i.in Je twee eerste vingerlid been Ij es van een of meer vingeren vergezeld van ongevoeligheid, van verkoudheid en eene hevige bleekte. Dit gevoel kan een kwart uurs, eene halve uur en meer duren, zij verzacht door ie bewegingen der vingeren, de terugkomst van denbloedomloop verkon digd z>li door kriewelingen, stekingen en eindelijk eene warme indruk. Dit ken teelten vergezeld door eene eenvoudig'- rugpijn, hoofdpijnen, jeukin- gen, zichi. troebelen, oortuilingen, over matig': gevoeligheid van koude ver dient de aandacht, want hel hangt van eene ni -[-aandoening (gew. lenden) af, en waarvan de gevolgen zeer gevaarlijk !v Foster Pillen voor do Nieren (Aalst Apolla-ck De Valkeneer, 15 Esplanade* plaals, H echten krachtdadig de oor zaak zeif v; deze ziekte die do nieren knaagt. n uie indien gebrek aan zorgen /.■m ein.i.gen met dc dood door vergifti ging veroorzaken. Iii al.1heken (3,50 fr. de doos, 6 dooz- voor 19 fr.i of vrachtvrij per p. - AJg meen depot voor België: Engeische Apotheek Ch. Delacre, 64, Goudenberg, Brus sel. Vraagt en eischt wel de echte Foster Pillen voor de Nieren weigert of doel 11 terugbeta len als het liierne- venslaande merk niet draagt 13. SCIIELLEBELLE. Woensdag namid dag, rond 9 ure, viel De Pauw, stoker in de fabriek der gebroeders De Waele, terwijl hij bezig was mei de macliien te smeeron, en werd met de rechterband tusschen liet kamwiel gevatzijn rechter- middenvinger werd letterlijk afgesneden, alsook een deel zijner hand werd verplet terd. Een geneesheer heeft hem verzord. SCHOONAARDE. Donderdag mor- geiid was de landbouwer J.-B. Pletinck, oud 45 jaar, Langestraat, bezig met noten te trekken, opeens viel hij ten gronde en word met gebroken rechter- heen opgenomenhij klaagde over inwen dige pijnen Een bijgeroepen geneesheer deed hem naar liet gasthuis overbrengen Lijk er vele zwakke personen en arm van bloed zijn, rekenen wij het ons ten plichteonze lezers te laten welen, dal de Pii van Dr Walthéry een ware schat van krachten en kloekheid is. Wordt overal verkocht fr. 1,75 de doos. MELDERT. -- Woensdag morgend vroeg moest de landbouwer Clauwaert een wagen geladen met aardappelen naar Brussel voeren. Hij had Dinsdag avond zijnen wagen gereed geladen en aan de deur gereed gezel. Donderdag morgend stelde hij vast dat zestien zakken aardappelen waren ver dwenen. Hij moest zijne reis uitstellen en deed klacht aan de gendarmerie te Aalst, welke onderzoek opende. Men is op liet spoor der daders. Zij die Wonderbalsem Pasteur ge bruikten tegen uitwendige ziekte, beken nen zijne geheime kracht. 1 fr. Aalst: Bonner, De Valkeneer en in alle apoth. Dinsdag was de pastoor van Okegom naar Eecke-Nazareth gegaan. Bij bet terugkeeren met den trein, nam bij plaats in een tweede klas rij tuig, waar ook ee.no dame en een nel gekleede lieer in zaten. Tusschen Na zareth en Oudenaerdo voelde de priester dat de beer hem betastte. Juist loen de trein le Oudenaerde stopte, zat de hand van den kerel in den zak des priesters om den geldbeugel te pikken. In allerhaaSt was de priester op hij verwittigde den trein wachter, maar het was te laat, de dief was gevlucht. Zuoals werd gemeld, is er oen ge schil ontstaan tusschen de twee honderd bazen en de drie duizend werklieden van de sigarenuijverheid in de omstreken van Ninovo, Geeraardsbergen enz. Do stakende sigarenmakers in twee fabrieken van Ninovo, te Geeraardsber gen gesyndikeerd die geene voldoening bekomen, dreigen de staking uit te brei den tot al de fabrieken van Geeraards- bergen. De patroons op hunne beurt vergaderd te Geeraardsbergen, hebben met eenpa righeid besloten de eischen der werklie den niet te aanvaarden en den lock-out uit tc rcepen, indien de. slakers binnen de aebt dagen hot werk niet hernemen. Men is te Brussel sedert zes dagen op zoek naar een 23-jarig meisje, dat vermoedelijk met een gezelschap foor kramers ineegeloopcn is men weet niet waarheen. Ook aan do haven van Brussel schijnt de kaaidieverij op groolen voet te worden uitgeoefend. De policie heeft nu drie mannen aangehouden voor liet stelen van balen ruwe koffie uit eenen liangaar. Men vond de gestolen koopwaar op eenen zolder verborgen. Er was voor meer dan 5 000 fr, schoon is een zacht en rein gezicht, een blozenö, jeugöig. frisch uiterlijk, een blanke zachte huiö, en een verblinöenö schoon te>nt. Dit alles bewerkt van Bergmans.. 0 Co., Brussel a 75 CtS per stuk TE AALST te verkrijgen ter Drogerij O.Taymans,Groote Markt en ter Apotheek De Valkeneer, Esplanadeplein. M. D., Brogniezstr. Brussel, keerde Dinsdag nacht rond2ure naar buis terug. Op den boek der Rossini- en Barastraat, werd hij aangesproken door eene vrouw. M. D... werd op dit oogen lil ik aangerand door een dronken kerel, die zicli op den drempel van een huis verborgen had ge houden en die hem drie messteken toe bracht in den rug. De dader en zijne medeplichtige verdwenen terwijl M. D. ineenzakte op liet voetpad. Op zijn nood- geroep snelden agenten loo die hem in eene apotheek droegen. Na verzorging door eed dokter werd hij naar zijne wo ning overgebracht. De dader werd twee uren later aangehouden en opgesloten De toestand van het slachtoffer is zeer ge vaarlijk. Woensdag morgend, rond 11 ure, ontstond te Brussel brand op het eerste verdiep van een huis der Abrikozen- straat. Het vuur deelde zich mode aan eene kamer, bewoond door een ouden ziekelijke» man, Jan Gramet. De ongelukkige stond aan hot venster om hulp te roepen, toen de pompiers toe kwamen. Deze gelukten er in den ouderling die half verstikt was door den rook, aan den dood te onttrekken. Lu tusschen lijd viel men hel vuur dap per aan en 11a twee uren werkens, was alle gevaar geweken. Na den brand, drong de adjudant der pompiers, M. Magdelyns, en een policie- officier het huis binnen om de oorzaak van den brand vast te stellen. Eensklaps zag men M. Magdelyns wan kelen en ten gronde vallen. De ongelukkige werd naar liet'gast huis overgebrach*, doch was reeds een lijk. De ongelukkige was aan eenen bloed- opdrang bezweken. De polilio-olticior M.Paul, te Elsene was Woensdag in het huis der misdaad om er eene huiszoeking te doen, toen hij opeens verscheidene niaHn hoorde bellen. De politic-officier die open deed, bevond zicli in tegenwoordigheid van Leonard Van Wynendaelo.diezoer verrast was loen men licrn mededeelde dat zijne vrouw vermoord was en hij verdacht werd de moordenaar te zijn. Hij protesteerde krachtdadig en be weerde Dinsdag namiddag met den trèin van 2 ure 20 naar Aspelaere gegaan te zijn waar zijne ouders wonen en van .waar hij afkomstig is. Tot staving van zijne bewering toondo hij zijn niet gebruikten koepon voor de terugreis. Hij was te voet naar Elsene gekomen. Hij werd ook in het bezit gevonden van een lederen riem met stalen gesp en een zakdoek met bloedvlekken. Op bevel van M. De Laruwière, werd Van Wyneudaele naar liet doodenhuis gebracht en in tegenwoordigheid gesteld van het lijk zijner eclitgenoote, Helena Van Riesegem Leonard van Wyneudaele |ten prooi aan eene hevige ontroering, riep uit Mijne arme vrouw Ik heb haar niet vermoord Neen, ik heb het niet ge daan De wetsgeneesheeren legden dan de gesp van den riem op de indrukken welke men op het lijk bemerkte en hevondon dat deze er juist op paste. Leonard Van Weynendaele hield niet temin zijne onschuld staande. Ondervraagd over de bloedvlekken, op zijn zakdoek vastgesteld, antwoordde hij uit zijn neus gebloed te hebben. De geneeslieeren hebben aan de polsen der vrouw diepe groeven vastgesteld, welke bi.i middel eener koord schijnen veroorzaakt le zijn. Het is wel mogelijk dat Van Wynen- daele hel droevig einde zijner vrouw niet. kende. Hij kan de moord gepleegd hebben in een val van delirium tremens want hij is een verstokte dronkaard en was Dinsdsg erg dronken toen bij met zijne vrouw, zijne schoonmoeder verliet. De echtgenooten hadden vroeger ook le Aspelaere gewoond en dikwijls ont stond twist, tengevolge van de verslaafd heid aan den drank van dm man hij is voerman van beroep Dikwijls bad Van Wyneedaeledoods bed reigen geuit en zelf was er te Aspe laere reeds een onderzoek overgedaan. Van Wyneudaele werd Woensdag na middag naar hel gerechtshof gebracht en door den onderzoeksrechter opnieuw on- derhoord. Hij weigerde te antwoorden op de gestelde vragen, zeggende dal hij on schuldig was. Men verwacht echter dat hij weldra tot bekentenissen zal over gaan. Hij werd in liet gevang van St-Gillis opgesloten EEN MIDDEL - eenvoudig en gemakkelijk om struise,he en gezonde kinderen te hebben is ze le voeden met het best de m<e der melk vervan gend. 1 KOSTELOOZE TerztndiQg eener doos als slaal, mits vraag gerlcbt lot M.Fernarid Deny, 1&,ruedu Grand Hospice BRUSSEL. Dinsdag beeft men den eerw. heer kan. Luytgaerens. algemeen schrijver van den Belgischen .Boerenbond te Leu ven gefeest, ter gelegenheid de 25° verjaring van zijne priesterwijding. Vele schoone geschenken werden hem bij die gelegenheid aangeboden. Men deukt soms wel eens in liet land dat liet socialisme te Leuven nog al belangrijk is. Ge moet er niets van gelooven. Ofwel een van de twee .- 1° Do socialisten zijn hier niemendal, of ten 2C hunne algemeene werkstaking bekomt hier liet meest belachelijk succes. De inschryvingslijsten met giften,rond- halingen, enz., wekelijks in hun blad afgekondigd, beloopen na 6-7 Weken, de kolossale som van 600 fr. Over 3 weken kwam er 247 fr. binnen over 14 dagen maar 150 fr. en in de afgeloopen week 112 fr. Men ziel. hoe de geestdrift ver koelt onder de socialistische werklieden zelf. Erger nog is liet te Thienen, die zooge zegde anti clerikale stad Daar geraakt men er niet toe 2 fr. op eene volle week in te zamelen. Fiasco complet Vaart er wel moe Eene vrouw van 108 jaar. Moederken Diddens, van Duffel, zal op 8 Oktober baar I08e jaar intreden. Aan degenen die nieuwsgierig zijn om te weten wat moederken Diddens z.ooal op de been houdt, in haren ouden dag, Melanie, de oenig overgeblevene dochter van hare vijf kinderen, die zelf al eene oude vrouw is, deelt zeer bereidwillig moeders dagorde mede Moeder staat om 7 ure op en gaat om 7 ureslapen; drinkt 's morgends een tasje koffie met boterhammokes en een snoe ken peperkoek. Om 11 ure wat patatjes met melk,daarbij een eitje of wat gekapt, gelijk het valt, zegt Melanie. Dan naar '1 bed tol in den namiddag. Om half vier haar tasje koffie met. boterhammekes en een sneêken peperkoek. Om 6 ure een liclil eitje en daarmee kan 111 <eder voort ....tot in den nachtRegelmatig rond middernacht, wcêr een tasje koffie met boterhammekes cn haar sneêken peper koek. In den dag zit {moeder in baar groen flu weel en zetel, bidt gedurig aan den Roozeukrans, zegt een bijzonder gebe deken voorden Paus, de'Cardinaal, de Priesters en de Koninklijke Familie, ont vangt al een bezoek bijna geen dag gaat voorbij of er komen bezoekers drinkt een glaasje bier bij gelegenheid, sloft eens rond, soms tot in den hol, en vraagt steeds belangstellend aan Melanie, wie er nu were belt De menschen van Duffel zeggen dik wijls - Indien moeder hare Melanie niet had. zij zou het zoo lang niet trekken. .- Dinsdag nacht zijn dieven gedron gen in de kerk van Brielen, bij Yper. Zij hebbeneral do offerblokken opengebro ken, doch hebben slechts eenige franken kunnen stelen. De inbrekers hebben niets medegenomen van de zilveren voorwer pen waarop zij gemakkelijk de hand had den kunnen leggen.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2