Donderdag 3 October 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4529. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Gasthuisnonnen De Orgeldraaister. Iels over luchtvaart, OM ZEEP De Geesel des Oorlogs. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag, De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post. verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop Ie betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door do Post ontvangen zijn ten laste van-den schuldenaar. Men schreit in bij C. VAN DE PUTTE-OOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle postkantoren des Lands. CUIQI f 8IIUH. Per drukregel Gewone 15centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d9 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzondinger doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 2 October 1912. Om bet voorbeeld 11a te leven die hunne Fransche Iogicbroers bun geven, beginnen onze francmacons allengs de j geestelijke zusters uit de hospitalen te I verbannen. I De francmacons voeren slechts de be slissing der logies uit, vooral daar waar I zij op dn workdadige medewerking van liberale en socialistische gemeentebestu ren mogen rekenen. Te Brussel, te Luik, Ie Verviers, te Bergen, te Charleroi, te Laekon en ver scheid. ne plaatselijkheden in het Walen land zullen weldra de laatste nonnen uit de hospitalen verdreven zijn. Waarom die vijandschap, dien haat tegen de gasthuisnonnen? Is het voor welzijn der arme zieken Wel neen, verre van daar. Daarmee bekommeren de francmacons zich bitter weinig. Enkel en alleen is liet den gods diensthaat die hen aandrijft. De ondervinding leert dagelijks dat de ziekenverpleging door wereldlijke zickendieners en diensters onder alle op zichten grootolijks te wenschen laat, zelfs dal ze slecht is, maar wat geeft dat De moconnioke logic he,eft Uesïütëft dat do zusters zullen verdwijnen en dit bevel moet ten uitvoer gebracht worden, lot groolc ellende der arme zieken en tot nadeel der openbare financiën Tolgroole ellende der arme zieken, zeggen wij. Dat staven wij door het bevoegd oordeel der geneeslicoren. De Fransche geneeskundige wereld heeft steeds hevig protest aangeteekend logen de uitdrijving der gasthuiszusters nu bewegen die geneesheeren hemel en aarde om te beletten dat men de uitdrij- jingswet ook zou uitbreiden tegen de kloosterlingen in de private ziekenhui zen. De Fransche geneesheeren eischen met krachtdadigheid dat de gasthuisnon nen zouden teruggeroepen worden. Wij kunnen al hunne klachten en prolesta tics niet aanhalen enkel willen wij hier wee uittreksels uit hunne tijdschriften laten volgen die eenvoudig geneeskundig zijn, zonder eenigen schijn van calholici- eit, wel integendeel La garde-malade hospitalière preekt van helaas al le talrijke lieden, waar de verwereldlijking uit outer politieke reden geschiedde, haastig, ontijdig, zonder inachtne ming van de arme zieken, die in die wandering geen verbetering, maar cel het tegenovergestelde vonden. 13e vervolg. Eenmaal heb ik eens den kassier, na betaald te hebben, het overschot aan den baas zien overhandigen ;cr «as drie hon derd duizend frank. Dat is nog eens de moeite waard. Dat is zoo, sprak Robert Vernière, ter wijl hij een glas bourgonje ledigde. Maar, dat is nu nog alles niet... Het is genoeg, dat ik weet dat mijn broeder ryk is en zyn buis voorspoedig, en dat uw raadselachtige jpgaven juist waren. Nu, daar ik alles juist wil weten, laat ons over andere din gen spreken. Welnu ja, en als ik kan, zal ik op al uw vragen antwoorden. Zijt gij in goede vorstandhouding met den baas Opperbest. Heeft hij veel vertrouwen in u Hij stelt in mij een onbeperkt ver trouwen, dat ik verdien, en dat ik zal bly- ten verdienen tot er verandering komt. Wat mijn werk aangaat, dat schik ik zooals ik wil. Hij weet wel dat ik een voorbocl- lige, ijverige, werkzame meesterknecht )en, die op werken niet ziet en niet aarzel ny dood to werken als iets spoeds ver wacht... Ja, ja, ik bob den baas weten te langen. Hij beschouwt mij als een buiten- [ewonen steun van liet fabriek en beeft naar vertrouwen in mij alleen. Ah ik heb Aan Le Hullet in de 1' Association générale des rfiédcvins de France, ont- leeneu we - Ik veronderstel voor een oogenblik want dal is ook eene vraag dat hel wereldlijk personeel niet duurder "dan bet geestelijk zou kosten, zou men dan bet tweede door het eerste kunnen vervangen Een ziekenverpleegster wordt zoo niet in eens gevormd! Goede wil en toewijding zijn niet voldoende voor de gerustheid der geneesheeren moeten de verpleegsters verstandig, wel geoefend en van onbesproken zedo- - lijkheid zijn. In een van onze groote steden dadit men zonder meer de ver- - wereldlijkirig te kunnen toepassen. De -uitslagwas bovenmate ongelukkig." De Fransche geneesheeren laten bittere klachten hooren over het gebrek aan deftige en bekwame ziekenverpleegsters, dat zoo erg is en door arme en rijke zie ken en door al de geneesheeren gevoeld wordt. De blauwe en roode politiekers willen ons, Belgen, in de zelfde ellende dompe len 't Is schande Allo catholiekcn zul len het bestrijden, niet alleen omdat hel kloosterlingen geldt, maar omdat het onredelijk is personen welke uit den aard der zaken zeiven, uit roeping, gesteund op vrijwillige en strenge be lofte, .hun leven aan de ziekenverpleging wijden, te beletten hunne incnoohimve.nde- inzïchtei! ten uitvoer te brengen Van in de vroegste tijden af, heeft de mensch immer getracht zich, even als do vogelen, in de lucht te verheffen. Iedereen heeft wellicht hooren verha len van Dedal us, de ontwerper van den doolhof voor den Minotaurus op liet eiland Kreta. Deze had aldaar zijnen in trek genomen nadat hij wegens misdrijf door den Areopagus veroordeeld werd. Hij was de vader van Icarus en ontvlucht te met dezen uit den doolhof door vleu gels die hij zelf had vervaardigd, aan zijn lichaam met was vast te hechten. Wanneer zij hoog in de lucht waren, naderde Icarus, ondanks de vermaningen zijns vaders,te dicht de zon, de was smolt, de vleugels losten on hij viel nabij het eiland Saraos in de zee Dit verhaalt ons de oude geschiedenis.Indien dit feit echter op waarheid moest berusten, dan zouden onze iiedendaagsche luchtvaarders nog ver achteruit zijn bij hunne voorgan gers Verder vertelt men dat een smid uit Sable, in Frankrijk, in de 15' eeuw, een paar vleugels had vervaardigd, waarmede men in schuinsche richting van eene stipt gedaan hetgeen gij mij voorgeschreven hadt in het huis dringen, my er doen gel don en er ook alles doorgronden. Goed zoo, Claude. In geheel het fabriek is er geen enkel slot, dat ik niet behendig betast heb, en gy woet dat ik versta de veeren te doen werken... Ik heb voor zes maanden oen nieuwe kast gemaakt, en het geheimslot er van bereid, gevijld en afgewerkt. Dit is genoeg gezegd, dat ik het slot ken en dat er mij niets in verborgen is Welnu, Ro bert, begrijpt gij nu waarom ik gelijk had u voor drie maanden te schry ven De vrucht is rijp Ja, maar ik verhaal u, dat het oogen blik nog niet gekomen is om ze te plukken. Nu ja, gy aarzelt altijd. Neen, neen, vriend, dat is berekenen, maar niet aarzelen... Van al uw berekenen versta ik geen letter. Toen ik dezen morgen uwen brief ont ving, meende ik dat gij vast besloten waart, on ik vind u integendeel nog meer weifelend dan ooit. Wat verwacht gij dan Op die vraag gaf Robert geen antwoord, maar vroeg zelf Zes jaar is het geleden sinds ik mijn broeder gezien heb ook heb ik u gezegd wat voor een man hy toen was. Hoe ziet hij er nu uit Hy heeft een stuursch uiterlijk. Hy heeft ecliter een goed hart en is een onver moeibare werker, begaafd met een buiten- hoogte kon afdalen,-doch waarmede men zich niet in den dampkring kon verhef ten. Zekere Danti een natuurkundige uit dien tijd, moet ook êenige malen over bet Trasymeensche meer gevlogen hebben, doch hij daalde zekeren keer te snel en brak bij den val zijn been. Ook leest men van het luchtschip van Daurent, in bet jaar 1709, van dal van den Jesuiet Lana, die vier bollen, waaruit do lucht gepompt was, onder hel gevaar te wilde hechten en van den Portugees Gusman,die reeds in4736 een luchtballon moet hebben uitgevonden. Nog anderen hebben wellicht vroeger getracht te vliegen, doch dc eer der uit vinding van den luc&tballon komt echter in bet algemeen toe aan de gebroeders Montgolfier, papierfabrikanten te Anno- nay, iri Frankrijk. Zij maakten oenen grooten bol van gevernist papier, die van onder open was, waaronder zij eenen korf van ijzej-draad plaatsten. Daarin de den zij eene brandbare stof. die de lucht in den bol door de warmte lichter maakte zoodat het geheele toestel, minder zwaar zijnde dan de verplaatste luchtmassa, in den dampkring moest opstijgen. De eerste proef door deze uitvinders gedaan had plaats to Annonay,den 5 Juni 1783. Na tien minuten werken steeg de luchtballon lot op eene hoogte van 2,000 ellen en daalde 900 %.on van de plaats der opstijging weerom r.g. Deze proefneming werd natuurlijk overal besproken en de natuurkundigen begonnen zich nu met deze zaak bezig te houden. Hoogleeraar Charles kwam op het gedacht de verwarmde lucht door waterstofgas te vervangen, hetgeen veel lichter is. De noodige gelden tot de proef neming werden bijeen verzameld en den 27 Augustus van hetzelfde jaar steeg te Parijs de ballon, met deze gas gevuld om hoog. Doch de spanning der gas was in de ijlere luchtlagen te sterk, het omhulsel scheurde en kwam in een dorp op 5 uren afstand van Parijs neer. Kort daarop deden de gebroeders Mont golfier, te Versailles, eene nieuwe proef neming in 't bijzijn des Konings. Deze slaagde zeer goed en 'tis dan dat de eerste luchtreizigers gedureude 25 minuten in de lucht bleven. Het waren Pilatre de Rosier, bestuurder van het koninklijk museum en markies d'Arlandes. De hoogleeraar Charles wilde nu niet ten achter blijven. Op 1 December van hetzelfde jaar ging hij met den werktuig kundige Robert de lucht in. Zij bereikten eene hoogte van 600 ellen en daalden op 9 uren afstand van Parijs Het moet ge zegd worden, dat aan den luchtballon, waarmede zij omhoog gingen, reeds vele verbeteringen werden aangebracht, zoo als de klep, het schuitje met het net, het anker, de ballast, enz. gewoon vernuft voor de uitvindingen. Dan is hy nog niets veranderd. Heeft bij om hem te helpen een bekwamen inge nieur, een medewerker, die desnoods zyn plaats zou kunnen innemen In het fabriek zijn er geen ingenieurs te kort, en, al zijn zij zeer verstandig, zy zyn er slechts het vijfde wiel aan een wagen... De baas is alles... Hij doet alles, hy alleen Als hij soms raad vraagt, denkt hy erover na, maar niemand mag op eigen hand iets aanvangen. Het ware nochtans te wenschen, dat wij een goeden helper had den 0111 hem te vervangen als hy afwezig of ziek is... Dat is mijn gedachte ook. Daarmede zou hij niet lang mogen wachten, want de zaak, die bij alleen wil volbrengen guat zijne krachten te boven... hij zal het niet kunnen volhouden. Maar met wien heeft hy zoo al be trekkingen Voor zijn zaken Neen persoonlijke. Hy heeft geen nieuwe kennissen ge maakt. Het zyn nog altyd dezelfde als voor uw vertrek. Maar is hij nog altijd in kennis met de familie Savanne Ja, met Savanne der. rechter van in structie, zyn dochter Mathilde, die somtijds in het fabriek komt met haar neef Henri, den zoon van Gabriël Savinne, den zeeman, een jongen, die schitterende studiën in de geneeskunde gedaan heeften oogarts wordt. Daarna werden do luchtreizen zeer tal rijk, zoodal in Maart 17S5 er reeds 35 waren volbracht. Den 13 Juli van dit jaar verongelukte Pilatre de Rosier, toon hij in een ballon van Calais naar Dover ging. In hét jaar 1804 wordende belangrijk ste vluchten met een wetenschappelijk doel gedaan, en «lit door Gay-Lussac en Biot Gay-Lussac steeg toen tot eene hoogte van 7000 ellen. Wanneer de Fransche omwentelings- oorlog was uitgebroken, meende men dat de luchtballon reeds in den oorlogstijd kon gebruikt worden. Hij werd door de achterblijvende soldalen aan eene koord vastgehouden, terwijl de inzittenden hel kamp van den vijand moesten verkennen. Men kwam echter nooit tot oenen goeden uilslag,zoodat men er spoedig van afzag. Bij den Fransch-Duitscheon oorlog daarentegen,' bewezen de luchtballons grooten dienst,hijzonder bij hel beleg van Parijs. Vele luchtvaarders hebben later hun le ven aan dc lucht toevertrouwd en meer maals poogde men een middel uit te vin den om de ballons bestuurbaar te maken waarin men toen slaagde. Langzamerhand echter ging men onder dit oogpunt vooruit en Ion huidige» dage kan men zich over eenen goeden uitslag verheugen. De luchtvaart, in 't algemeen, neeft groole uitbreiding genomen, lucht vaarders zijn er nu met de macht, doch hoever men het in de luchtvaarten vooral inde vliegerij zal "brengen en wat men er zal mee uitrichten, blijft tot nu toe nog steeds een raadsel. L. M. 't Geloof gaat om zeep. Wordt wel eens gezeid. En sommige brave lieden knikken dan bedenkelijk met het hoofd, als wilden zij die incening bevestigen. Men weze gerust. Wel neemt hier en daar de onverschil ligheid loc, hebben vermaken de voor keur op kerkdienst en godsdienstoefenin gen, verwatert het zedelijkheidsbesef, breidt de gewetenloosheid lieur rijk uit, vallen en wormstekige vruchten van den boom des Christendoms maar aan schouwt daartegenover den opbloei van 't katholieke leven, hoe frisch en fleurig het zijn loover uitspreidt over ganscli de wereld, hoe 't met het geuren zijner bloe men alle standen, alle nationaliteiten ver kwikt, en met zijn heerlijk ooft zielen spijst en gewetens verkloekt. Zoo, 't geloof gaat om zeep En 't enkel gedacht dat, het geloof in gevaar verkeerde, deed het Belgische volk laaien van strijdlust en geestdrift en zij die den oorlog verklaard hadden aan 't geloof werden verpletterd op 2 Juni verstrooid als kaf door de wind op 9 Jnni. Het geloof heeft verleden week zijn krachtgetoond, zijn macht veropenbaard, zijn heerlijkheden ontvouwd te Weenen, tijdens de onvergetelijke dagen van het Eucharistiek Congres. Daar was heel de wereld samengestroomd om getuigenis te geven van haar geloof in 't dogma der waarachtige tegenwoordigheid van Jcsus- Christus in de II. Eucharistie, en in den heilzamen invloed welken de godsvrucht tot het H. Sacrament op de samenleving uitoefent. En die getuigenis werd open baar afgelegd zoowel door den Keizer als door den nederigste» boer uit Galicië, ten aanzien van 's Pauzen afgezant, omgeven van Cardinalen.van honderden Bisschop pen 't leek een waar concilie van duizenden Priesters, van afgeveerdigden uit alle staten en rijken. Neen, 't geloof is niet dood 't is onsterflijk als de Kerk die het verspreidt, rein en levendig houdt, als God zeil die het ons scheukt. ...Nooit heeft de last der bewapening zwaarder op de volkeren gewogen nooit werden de geldmiddelen «Ier landen in zulke maat, tot de laatste mogelijkheid, aan voorbereiding tot den oorlog besteed. i> En dat aljes zoogezegd in het belang van den vrede, voor den heiligen Vrede, uit liefde tot den vrede Zoo schrijft, een weinig spottend, het Hollandsch blad, de Nieuwe Rotter- damsche Courant Hot blad heeft ten volle gelijk vrede 't is al vrede wat de klok slaat Intusschen vragen de groote Mogend heden Engeland, Duitschland, Rusland, Frankrijk, Italië, enz., meer en meer geld van hunne lastenbetalers om hunne legers te lande, ter zee en in de lucht te versterken. Eu België, dat onzijdig is, en dus niet zoozeer is blootgesteld 111 eenen oorlog gewikkeld tc worden vragen onze libe ralen en socialisten altyd maar vermeer dering van het leger en dus verhoogiug van krijgslasten, hoewel men in andere landen daar zeer bitter over klaagt. 't Is een zeer magere troost dat de afschaffing des legers als een punt voor komt in het socialistisch programma Maar hoe komt het toch dat alle landen zich meer on meer wapenen, terwijl alle Staatsmannen den mond vol hebben van vrede Geen enkele groote Mogendheid die En de vader van dien jongeling, de kapitein ter zee Ik heb hem nooit gezien, maar dik wijls van hem hooren spreken. Het schijnt dat hy nu reeds acht jaren in de zeeën van het Ousten vaart. En zijn vrouw Zooals ik hoorde, moet die reeds lang overleden zijn, en was by reeds weduwnaar verscheidene jaren voor hy vertrokken is naar China en Tonkin. Henri was toen nog zeer jong. Maar de dochter van mijn broeder Ja, wat is er van haar geworden In dezelfde kostschool als juffrouw Savanne, heeft zy haar opvoeding genoten; wij zien haar bijna nooit op het fabriek. Maar op de uitgaansdagen Daar zij in de kostschool niet meer woont, verblijft zij voor het oogenblik bij haar vriendin, de dochter van den rechter van instructie. Zoo E11 waar is dat Des winters te Parijs en 's zomers op een buitengoed, dat mynheer Savanne bezit op den oever der Marne in het park Saint- Maur... Gi,i ziet, dat ik goed ingelicht ben... Gy zijt alleen oen geheel agentschap van inlichtingen waard, antwoordde Robert lachend. Maar daar wij 011s nu reeds ge noeg met anderen bezig gehouden hebben, i- hét noodig dat wy eens komen op het geen mij rechtstreeks aangaat. Heeft Richard Vernièro u nooit over mij gesproken Inderdaad. Dikwijls Nog al, vooral als hy slecht gemutst was. Zoo, en wat zeide hy dan Ronduit gesproken, niet veel goeds. Dat kan ik wel denken, maar zeg eens wat. Och, het zal u toch niet aangenaam zijn. Dat doet er niets toe.Ik moet ton volle weten, wat mijn broeder van mij denkt... Zeg maar op en verberg niets. Indien gij het dan toch weten wilt, zal ik u zeggen, dat hy veel kwaad van u zegt en u een geheele reeks misdrijven ten laste legt, waaronder het ergste in zyn oogen is, dat gij een landlooper en vage bond zijt. Van a tot z weet hy wat gij ge daan hebt. Wat hy u ook verwyt, is, dat gij in betrekking zyt met Duitschland en uw kennis van de Fransche inrichtingen aan de Duitschers verkocht hebt. O, hy is zoo tegen u verbitterd en wees verzekerd, dat gij bij hom in geen reuk van heiligheid staat. Daar ik zijn broeder ben, zal de ver bittering toch geen haat zijn...In den grond moet hij mij beminnen... Claude zette een bedenkelijk gezicht. Dan moet het diep in den grond zitten, sprak hy, want hij laat er nooit iets van blyken. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1