Comptante Betaling. Zondag 6 October 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4530. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. GELOOF EN LIEFDE Tegen de algemeene werkstaking. Uil mijn Congoleesch dagboek Leest en verspreid I "DE DENDERBODE,, Een nuttig boekje ALGEMEENE WERKSTAKING. DE DEN DER BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is'tweemaal fer week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten dor kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PüTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraal, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQLK SLIJIH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijd# 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingor doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde lande,n zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 5 October 1912. Koopen kan iedereen Maar betalen Men slagc den boek open der klein handelaars, der neringdoeners, dor am bachtslieden en men zal verwonderd staan kijken op het overgroot getal onbetaalde rekeningen van waren reeds een, twee en soms meerjaren geleverd... Veel winkeliers en ambachtslieden zitlen er, om zoo te zeggen, warmtjes in, ja. op hunnen boek. maar in hunne geldkas is 't armoede troef.., Zuchten doen zij er over en laten luide klachten hoorei). Maar zie de stieldoeners zijn er meê gediend, als zij wel werk hebben, als zij eene schoone levering mogen doen maal ais zij moeten wachten en blijven wach- trn naar de betaling, als zij de rekening geduring zien aangroeien, geraken zij deerlijk in den nood. En intusschen dezen aan wie zij waren geleverd of voor ge werkt hebben, zeggen Wij zullen u betalen als 't ons past. Maar wanneer zal 't passen Mochten de kleinbandelaars.de nering doeners, de ambachtslieden, enz. seffens na de gedane levering, na 'L voltrokken werk de rekening meezenden en werd leze voldaan na eene maand of uiterlijk na de drij maanden, wat zou het beter gaan in de kleine burgerij Hoe zou alles op wielkens loopen? Ja, maar hij de vcr- kooper, de stieldoener, hij durft niet zijne klanten zouden wel denken dat hij in den krot zit. Hij zou den schijn aan nemen van geld te vragen De klanten zouden het kunnen kwalijk .ïemen. Ze zouden hunne klandisie kunnen kwijl ge raken, ze zouden naar een anderen win kelier of stielman loopen die wat langer borgen kan dan hij. Oh dat uitstellen van betalen, is eene ware bijna algemeene plaag geworden. Zelfs van rekeningskes die slechts lot 2, 3. 4, 5, G frank beloopen... Nu, dit ge beurt niet alleenlijk bij werklieden die veel tijds over geen geld kunnen beschik ken en moeten wachten tot dal,bet week loon is ontvangen, maar het gebeurt ook bij begoede, bij rijke lieden die geld heb ben zooveel ze willen. Velen dier rijke lieden plaatsen wel eens hun geld neen het geld dat ze aan den minderen man verschuldigd zijn op de bank en ze moeten eerst die intres ten opgestreken hebben, vooraleer zij betalen. Seffens, comptant betalen dat is geen mode meer. Ja, geen mode meer Maar inlusschen zit menige kleine bur ger deerlijk in den nood met al dat be- talen als 't Mijnheer of Madam past Nu, de kleine burger moet zijne aan- koopen seffens of na drij maaiiden be talen. De wissels bestormen hem op het Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. 13® Vervolg Met de hand over het voorhoofd strij kende, vervolgde hij Hebt gij haar gezien Met eigen hand hielp ik haar bin den. Hel is een beeld, schooner dan de engel Gabriél op het outer onzer parochie kerk. Men zou ze stelen pinkoogde de tweede bode,tersluiks tot zijnen maat. Slank van gestalte Als de stam waarop delelie wiegelt. Oogen Gelyk het blauw van een vlas- bloemke. I Het haar Gouden korenhalmen evenarend. In de oogen des edelmans welden tranen. Hebt gij tot haar gesproker. vroeg hy den klank harer stem ge boord Spijtig genoeg, neen zegde een krijger. Wij konden haar het woord niet toesturen zonder dat zij in gekrijt losbrak. Gij nochtans, lieer, zult beter lukken, dat staat vast. Wat mij betreft, ik had reeht- jiinnig deernis met het lieve kind.... Zóo einde van iedere maand bijna betaalt bij niet. bij komt in schande Zijne werk lieden, alle weken moet hij ze betalen, zooniet, ze zouden hem onmeedoogend op den klap helpen. Dagelijks kost zijn huishouden, kinders, enz. veel geld En hij, hij kan niet plakken, niet uitstellen van betalen. 'I Moid boter bij den visch zijn. En zijne klanten, zij laten hem ge duldig of ongeduldig haar zijn geld wach ten een jaar en soms nog meer. Dat is de"^verkeerde wereld 't Moot eindigen, ja, 't moet amen en uil zijn met die noodlottige] plaag] die de kleine Burgerij reeds zoo lang enjsoovcel schade lijdeir'.doet: Uit zijn moet die overdreven ikzucht, dat leven alleenlijk voor zich zelf alleen, want het uitstellen van betalen spruit veelal; er[uit voort Te Brussel is een Nationale Bond dor complante betaling geslicht doch zijn laatste verslag is ons niet geworden. Wij roepen de ernstige aandacht der neringdoeners en kleinhandelaarsin op de volgende modedeeling Sedert geruimen lijd reels beeft de Middenstandsbond De Kleine Burger, van Antwerpen, eene beweging in het. leven geroepen togen de algemeene werk staking in bet begin van Augustus begon hij zijnen veldtocht en sindsdien is zijne houding door verschillige Bonden en Burgersvereenigingon goedgekeurd Het is immers niet meer dan rechtvaar dig dat de Burgerij, die wederom hel grootste slachtoffer is, krachtdadig weer stand biedt aan eene revolutionnaire beweging door zekere personen met eene onvergeeflijke lichtzinnigheid op touw gezet. Tot hiertoe was deze beweging beperkt tot het Arrondissement Antwerpen dui zenden omzendbrieven en plakkaten wer den overal rondgezonden om de Burgerij ten strijde te roepen. Doch nu'gaat do beweging zich verder uitbreiden. Geheel het Vlaamsche land door zul len de Burgersbonden en Vereenigingen, door]]den Middenstandsbond van Ant werpen aangezet worden in hunne onder- scheidelijke plaatsen comiteiten te vor men met het uitsluiteiyk doel tegen de algemeene werkstaking te werken en Ie trachten, door eene eendrachtige wer king, deze te voorkomen of anders te doen mislukken. Vervolgens zal bij den Landsbond der Kleine Burgerij de vraag ondersteund worden van den Arrondisscmenlsbond van Ninove om de vergadering bijeen te roepen waarop al <le Bonden van geheel het land zouden uitgenoodigd worden Aldus zou de beweging, door den Middeio standsbond van Antwerpen zoo krachtig ingericht, zich uitbreiden lot helgansche land en misschien eene algemeene werk schoon, zóo jong en veroordeeld Jammer, echt jammer... Onder het afdalen der trappen, zette de de praatzieke soldenier zijne rede voort Wie zou het betwijfelen, Mher Wilfried, dat de aangehoudene de telg des slotvoogds is Belet de fierheid van haren gang, den edelen trots, die uit hare blikken straalt Wat evenwel meer in de schaal mijner beweringen opweegt, is, dat er in de ontvangstzaal een medaillon rust met de gekonfijte beeltenissen van echtgenoot, gade en kind, een jong meisje, dat sprekend gelijkt op onze gevangene.... Waar is haar vader Gevlucht Verdoken Gesneu veld Zij zal ons het raadsel oplossen Zóo schoon, zóo jong en moeten sterven, - praatte do goede christene voortdurend en duwde eene deur open «Jammer, echt jammer Zij is voorzeker meer waard. Halt Wij zyn er Fluweelen gordijnen verdoken den toe gang oener kamer. Binnen rammelden wapens en werd er luid gesproken. Beveel dat allen deze plaats ont ruimen, zei de hoofdman tot zijne leids lieden. Na wat wachtens kwamen de soldaten buiten en groetten hem met achting. Daarop stapte hij in de zaal. Een zonderlinge lach, zoo vreemd als die van eenen zinnelooze, schroefde hem in de keel. De armen uitge stoken, liep hij tot de jonkver, rukte de koorden van hare handen en steende - Maria.... Maria staking voorkomen, die onvermijdelijk op cone ^vare ramp voor handel en nijver heid moet uitdraaien. Gij allen, burgers, wiensdood de socia listen gezworen hebben, gij allen, die door eene algemeene werkstaking in uwen handel zoudt lijden, gij allen, die nog niet rijp zijt voor de socialistische dwingelandij en de beweging van den Middenstandsbond van Antwerpen ter vrijwaring uwer belangen toejuicht, ver een igl u. Zendt uwe toetredingen naar het be stendig secretariaat van den Bond, Wieg- straat, 13, te Antwerpen, en oogenblik kelijk worden 11 alle omzendbrieven, gazetten, inlichtingen meegedeeld waar door gij u op de hoogte zult houden van alles wat er ten uwen voordeele gedaan wordt. door Picntua Oowvrc. Stichting van den landbouwpost van Kitungulu. XXVII. Kitungulu den 7 Februari 1912. Den 5 December 11. staakte ik hel schi*ijven van mijn dagboek bij gebrek aan schrijfpapier Thans ben ik zoo gelukkig geweest eene menigte oude buiten gebruik geslelde f'ormulen en certificaten te bemachligefi en daarop schrijf ik nu voor de lezers van onzen goeden Denderbodo, hel tweede deel van mijn congoleesch dagboek Vooreerst wensch ik aan allen, lezeressen en lezers een oud Vlaamsch, goed en zalig nieuw jaar 1912. Mogen zij gedurende het loopende jaar nog menige aangename oogenblikken slijten bij 't doorloopen van hun Denderbode. Zoo mijn geheugen mij getrouw is was ik met mijne beschrijving gekomen aan het oprichten mijner stallen vandaar zal ik dus voortgaan, en beginnen met u te zeggen hoe het thans met het nieuw geslichte Kitungulu gelegen is. Bij mis greep was den post aangeduid onder den naam van Kitunguru, de juiste naam is Kitungulu, naar de rivier Kitungulu die door den post stroomt. Ik heb thans reeds sinds 2 maanden mijne tent verlaten en mijnen intrek genomen in mijn nieuw groot prachtig huis. Wel is waar is bet huis nog niet totaal in orde want 't is nog maar uit den rauwen bezet doch bij 't beginnen van het droog jaargetijde zal men het met eene tweede laag klecm bezetten. Ook vensters en deuren ontbreken er aan. De openingen zijn gestopt met een netwerk van bambous, zoodal de wind vrijen ingang heeft. Ook de vloeren moeten nog gemaakt worden, inlusschen heb ik den bodem mijner kamers belegd met inlandsche matten en dierenvellen. Thans schrijf ik u van uit mijn bureau - die gansch in orde is met twee groote schrijftafels en buffelten om boeken, Wilfried Ach - Eindelijk vind ik u weèr... En de geliefden zegen elkander in de armpn en sloten zich in nauwe omhelzing saam De jongeling kuste het meisje met onuitsprekelijke toederheid en stamelde, onder gesmoorde snikken, woorden van zaligheid en heil. Mnar alsof het meisje ineens tot het bewustzijn terugkwam, viel zy op de knieën en bad In naam myner moeder, die uit den hoogen op ons nederziet, red mijn vader van den dood Sta recht Maria, smeekte hij Meent gij dan, dat mijn hart, sedert onze scheiding, versteend is geworden?dat dorst naar goud, zucht naai' roetn in my alle menschelyk gevoel smachtte O, neen, neen, ik ben u nog altijd dezefde vriend Wilfried die 11 bemint, en u als bruid ten outer zal leiden 1 Ah suisde de gevangene en hield de hand op den kloppenden boezem gedrukt. Ge mint mij dan nog wel zoo innig als vroeger, Maria Uwe verdenking pijnigt mij meer dan de zwaarste beschuldiging. Uw geloof, uwe liefde waren het, die my van verkwij ning bewaarden. Dank, heb dank Nu kwelt mij niets meer... Zeg my thans, lieve, waar vader vertoeft Men zal hem dooden, niet waar, Wilfried nieuw.-bladen, registers, enz. te plaatsen, 't Is een» heel aangename en gezellige, plaats, waar ik mij volkomen bij het schrijven_on mijn gemak bevind. De stallen zijn gansch afgewerkt en dan begon ik aan het oprichten van een inlandse!) dorp voor mijne werklieden, opdat zij waarlijk te Kitungulu te huis zouden zijn. liet dorp is opgericht langs heen den rechterkant van den grooten banaandreef die naar de hoeve loopt, 't Is eene wijde straat van 15 m. breed, langs beide kanten staan 10 huizen. Het huis van den capita staat op 't einde dei- straat in midden. Te midden dier wijde straat zijn parken van ananassen en bloemen aangelegd. Ieder huis meet 4 X 4 X I meters Het huis van den capita het dubbel. Tusschen ieder-huis is eenen afstand van 10 meters, en daar staat een banaanboom. Die banaanboomen heb ik tusschen ieder huis geplaatst om in geval van brand te voorkomen dat het vuur van 't eene huis op *1 andere overslaat en zoo gansch het dorp vernielt. Daarom ook staat ieder huis 10 m. van elkaar. Hel dorp levert met zijne altijd groene banaanboomen- en zijne bloemenperken een lief uitzicht op, dat volkomen past met de groolschheid en sierlijkheid van den post. De huizen zijn ruim, hoog en luchtig wat veel zal bijdragen lot den goeden gezondheidstoestand van het zwart personneel, te meer daar ik op het punt van reinheid in en buitenhuis zeer streng ben, ook is dan ook alles, huizen en wegen steeds zorgvuldig gekuischl en schoon g; maakt en volgt men mijne leuze reinheid en netheid overal on in alles. De post biedt dan ook een aantrekke lijk fraai uitzicht dat allen die hier komen verrukt. De veestapel bestaal nu uit .13 koppen hoornvee en rond de 100 schapen en geiten. Persoonlijk heb ik nu rond de 70 kiekens en het eiers leggen gaat goed. Ik heb alle dagen van 10 tot 15 eiers te rapen. Ook de jacht op het gevogelte, duiven, parelhoenders enz. is loonend. Het groot wild is met het verschijnen der leeuwen verderop gelrokken en vooral nu raar. De gansche post. daarin begrepen, hoeve, dieren, mijn huis en het plein rond mijne woning, het dorp der zwarten, beslaat eene oppervlakte van ruim 3 heklaren. Dit was vroeger eene wildernis en moest teenemaal onlgind worden. Alhoewel nu alles wat mogelijk was gedaan was voor het fraai uitzicht, overeenstemmend met de schilderachtige omgeving, want "t is hier een klein Zwitserland, zou dit alles niet bestendig zijn zonder er den landbouw bij te voegen die den mondvoorraad voor zwarten en blanken leveren moet. Daaraan werd drfs begonnen en de besc irijving dier land bouwwerken zal het onderwerp wezen mijner volgende artikelen. u Ik zal hem redden Ik zwoer het u op mijne eer bij al wat mij duurbaar en heilig is, ik zweer het u Dan! baar vatle de maagd de handen baars verloofde, bracht die aan hare lippen en besproeide ze met tranen van erken tenis. Moed, vriendin troostte de ridder opgetogen Korts zullen wij voor eeuwig vereenigd zyn en... - Ons lyden ten einde ?Gy denkt het, duurbare Wilfried Die twijfel vernietigt mijn levens droom. Eilaas, de uitspraak des harten kan niet liegen De kruisvaart zal in de voltrekking vart ons huwelyk zegepralen. Geklikklak van zwaarden en ongeduldig geknor onderbraken de minnende harten. Het waren do soldaten, in den gang weei- gekeerd, die onrechtstreeks het verlangen te kennen gaven, om zich meester te maken van hun slachtoffer. Het edele meisje ver borg zich in het diepste der plaats. Onge- uoodigd verschenen do soldeniers. Wilfried toog den sabel uit de scheede en riep hun toe Degene die haar raakt, steek ik neer...! Wie waagt het? Iedereen deinsde verschrikt en verbaasd achteruit. Dan, hunne schuchterhoid ver dween weldra. Er tierde een Zij is de dochter des vyands Zooevcn verscheen de tweede uitgave van Wenken en Wettelijke Bepalin gen ten dienste van Inrichters en Be stuurders van maatschappelijke wer ken op den buiten, door M. E. Vlie- bergh, boogleeroar te Leuven. (Uitgave van den Belgischen Boerenbond. Leu ven, 1912. 74blz. Prijs fr. 0,75 Het boekje behelst vijf hoofdstukken I. VereenigiDgen zonder rechtspersoon lijkheid. II. Beroeps vereenigingen. III. Samenwerkende maatschappijen. IV. Maatschappijen van onderlingen bijstand. V. Onderlinge verzekeringen. Het geeft daarover - wenken en wette lijke bepalingen 't is te zeggen, prakti sche raadgevingen op lange en veelvul dige ondervinding gesteund, vooral op rechtskundig gebied, doch ook in menig ander opzichtdat alles zeer vatbaar en eenvoudig voorgedragen. Nu zeg ik aan allen die met maat schappelijke werken op den buiten be moeid zijn, proosten, voorzitters of be stuurleden, zaakvoerders, enz. ge moet 11 dat boekje aanschaffen en het aandach tig lezen en herlezen, en het raadple gen in alle gewichtige gevallen en moeilijkheden. Hebt gij wel bedacht wat gij, leiders onzer maatschappelijke werken op den builen, in uwe handen hebt Weet ge wel dal, b. v., door net verwaarloozen of het verkeerd vervullen eener formali teit, heel uwe inrichting kan in duigen vallen Wat zal er het gevolg van zijn 1° Gij persoonlijk kunt verantwoorde lijk gesteld worden voor de gevolgen uwer nalatigheid. 2° Gansch uwe sociale werking is, mis schien voor lange jaren, zoo niet voor altijd, te niet, met al de vruchten die gij ervan verhoopte!, zoo in godsdienstig als in zedelijk en stoffelijk opzicht. E11 in de plaats daarvan tweedracht en ergernis en wie weet maakt de vijand van dien toestand geen gebruik om uwe plaats in te nemen. Misschien zullen sommigen de schou ders ophalen en zeggen Kom, kom, dat is allemaal flauwen praat ik doe het al zoo lang zoo, en die en die van mijn vrienden en geburen ook en nog nooit is er iets voorgekomen Dat ware juist het bewijs van hunne onvergeeflijke onkunde want al kennen zij het niet, toch bestaat liet gevaar zeer werkelijk. Willen zij niet luisteren naar menschen die kennis en ondervinding hebben, 't ^zou hun misschien eens erg kunnen berouwen. Er zijn tientallen van voorbeelden voor handen die menschen meenden ook dat niets beu deren kon... tot dat onvoorziens alles als een bom is uitoengesprongen... met al de jammer lijke gevolgen. - E11 christene zooals wij allen antwoordde de bevelhebber. Haar vader weersprak men stug. Wij hangen hem aan den toren op!» U zal recht geschieden, makkers, huichelde do jonge man. Doorzoekt alle geheime hoeken van den burcht, hy kan uit uwe handen niet. Hem gevonden,brenfft gij hem hier. Het vonnis, dat gy zult vel len, na mijne beweegredenen gehoord te hebben, zal op staanden voet volvoerd worden. De manschap scheen min of meer ge paaid althans zij vertrok. Daarna zuchtte de ridder met treurnis in de stem Hoort gy, Maria, hoe allen het leven uws vaders vorderen Ik, ik weet hoe hun het bloed in het lijf kookt, bij liet herdenken der folteringen en smarten, hun door hem toegebracht... O, hun tol is niet te hoog gesteld Edoch, zonder my zou den zij niets aandurven, daarvan ben ik zeker Komaan, voor als nu is het gevaar geweken en kunnen wij elkander open hartig spreken, zonder verontrust te wor den. Toen zij nedergezeten waren, de handen ineengesloten, begon Maria Luister, mijn vriend, en zeg mij daarna of myn lijden het uwe niet over treft. Na het vertek der derde karavaan pelgrims voor het Heilig Land, ontvlamde vader's godsdiensthaat zóo hevig, dat hij nievers rust meer vond. Zijn diepe afkeer I11 het besproken boekje nu vindt ge allerlei praktischen raad en nuttige vin gerwijzingen, die u, leiders onzer veree- higingen, in staat zullen stellen naar nehooren uwe plicht te vervullen. Geen schoolwijsheid of geen nultelooze bespie- lingen, maar zaken die ge in de werke lijkheid noodig hebt en onmiddellijk toe passen kunt. Zoo klaar en zoo degelijk als het mogelijk is. Zult ge nu dadelijk dit boekje bestel len, als ge 't nog niet hebt En 't ook aandachtig bestudeeren 't Is algemeene werkstaking dat overal de klok slaat. De meerderhoid der liberale organen roepen do socialisten toe Past op ge gaat met vuur spelen Doet het niet want we zullen nog meer krijgen van 't kie zerskorps, als op 2 Juni, als we zulke revolutionnaire middels gebruiken. En de socialisten antwoorden hen zwijgt daar Ge zijt verraders als ge ons in den steek laat Le Petit Bleu een liberaal orgaan vindt dat de socialisten te veel noten op hunnen zang hebben - Zij hebben, schrijft bedoeld orgaan, maar het vierde der - stemmen bekomen, en ze eischen dat iedereen voor hunnen wil zou buigen.» -• Dat kan niet zijn zegt de Petit Bleu verder. Vele liberalen zijn zoo wel tegen de algemeene werk.XI:*"g als de katholieken -- en de helft der werk lieden ook Veel meer dan de helft, had de Petit Bleu moeten zeggen. De Petit Bleu schrijft verder Van daags na de kiezing hebben de socialisten verklaard dat zij een middel zullen gebruiken die 's lands welvaart moet ten onderen brengen. Een minis terie en eene meerderheid die aan hunne weerdigheid houden, kunnen hen door zulke bedreigingen geen schrik laten aan jagen, en we verstaan dat de regee ring met kracht antwoordt aan de onrust stokers Geene onderhandelingen zoo lang ge dreigt En de Petit Bleu eindigt met deze waarschuwing Indien de algemeene werkstaking moest uitgeroepen worden, zullen wij de dooden, de gekwetsten en de opeenge stapelde puinhoopen tellen, de rekening ervan maken, en de verantwoordelijk heid vaststellen Die verantwoordelijkheid is van heden af vastgesteld de socialistische kopstuk ken zullen den honger en de ellende, de schade voor handel en nering, en mis schien het vergoten bloed op hen mogen nemen, want zonder hunne uitzinnige ophitsingen en schrikaanjagingen zou geen een werkman ooit peizen zulk revolutionnair middel te gebruiken, als do algemeene werkstaking, die op voor hand tot eene mislukking veroordeeld is! voor alles wat heilig en eerbaar ia, had in hem zoodanig wortel geschoten, dat hy het plan opvatte de Saracenen, hier, in hun vervolgingswerk, een machtigen steun te komen aanbieden on het voornemen vormde zijne eigene taal- en stambroeders vooruit te loopen om hun het bereiken der gèze- gende stad te beletten. Noch myne tranen, noch myne smeekingen waren in staat hem zijn ongelijk te doen inzien. En ik, zyn zwak kind, ik ook werd den geboortegrond ontvoerd en gedwongen deze dorre streek te bewonen. In myn onmeetbaar lijden zondigde ik meermaals, want soms smeekte ik den hemel den dood als eene weldaad af. Hier gekomen, kwam eene lage ziel bij ons binnen. Diederik was zyn naam. Al spoedig werd hij de vertrouweling van vader en ontstool hem, door zijne ralsche onderdanigheid, alle voorzichtigheid, het laatste greintje liefde en medelijden. Hij was nog niet diep genoeg gevallen Diezelfde ellendeling streefde naar myne hand... Hoe dorst hy brulde de aan voerder. 't Was alsof de ziel mij uit den boezem gerukt werd, toen ik vernam, dat vader gedwongen was te kiezen tusschen het afstaan, het slachtofferen zijner doch ter en den dood.» I)at was vader's straf (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1