:S§ Zondag 13 October 1912. 5 centiemen het nummer 66stc Jaar 4582. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Werklieden vereenigt U GELOOF EN LIEFDE Land en Tuinbouw. Uil mijn Congoleescb dagboek Algemeen Stemrecht Algemeene Werkstaking DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der'k w it - tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8UUM Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d8 bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren Notarissen moeten hunne inzendinger doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 13 October 1912. Die kreet: Werklieden vereenigt li hebt gij, werklieden, reeds in uwe ooren hooren klinken. Nog dikwerf zult gij hem hooren, want 't is het wacht woord dat aanvuurt tot verbetering van uw levenslot, van oone betere samen leving. Waarom u vereenigen Öm Mit stoffelijk welzijn te verbele- Onbetwistbaar is het dat, in vele am bachten en nijverhedon, vermeerdering- van loon en betere werkvoorwaarden wenschelijk zijn Maar alleen staande, aan zijn,(persoonlijk vermogen overge laten is de werkman machteloos om zijne rechtveerdige eischen te doen gelden. Alleen door stevige vereeniging, en verstandhouding kan er hoop zijn dat men tot gunstigen uitslag gerake. Waarom u vereenigen Om uw zedelijk welzijn le verzeke> en Eendracht maakt macht. Wanneer men anderen aan zijne zijde voelt, dat ondersteunt, dat boezemt moed in.Samen, in onderlinge werking een verb ven doel betrachtende,dat geeft een zin aan 't, leven en dat baart kracht. Wkaroni u vereenigen Om 11 te ontwikkelen. Bekwame arbeiders, ervaren ambachts lieden moeten onze werklieden worden. En dan zoodra wij eene keurbende van goed geoefende arbeiders, van ontwik kelde ambachtslieden zullen hebben, zal liet amen en uit zijn met het vuil werk van vreemde landen te moeten uitvoeren. Daar moeten wij toekomen. Ziedaar eenige vruchten van hel veree- nigingsleven. Neen, wij dulden niet, en hierin zijn wij, Katholieken, 't accoord met den E. P. Ruiten, den ieverigen apostel van het werklieden vereenigt UNeen, wij dulden niet dat vreemde ratten onze nijverheid zouden dooden waarvan wij moeten leven. Het is niet met de arbeiders op te ruien tegen de werkgevers, gelijk de roode en groene socialisten het dóen, dat men het sociaal vraagstuk zal oplossen neen, daarmee kan men enkel de vruch ten vernietigen van het heilzame, het nuttige en liet verdienstelijke dal door zoovele patroons werd gesticht. Maar gesteund door billijkheid en rechtvaardigheid willen wij, Katho- lieken, de rechten der arbeiders doen erkennen, en ze zedelijk en lïchaamlijk tot hooger voeren. Wal wij, Katholieken, willen is een sterk en ontwikkeld volk, met gezonde hersenen, dat niet wordt afgebeuld door overmatige werkuren, maar door zijne Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nuffel. 14e vervolg Geen woorden vind ik, om u het schrikkelijke der niartelie, welke ik onder stond, te doen begrijpen, de allerlaatste stonden, die mij van de afschuwelijke ver loving scheidde. Godlof de jongste kamp schonk mij, met uwe zegepalmen, de vrij heid en maakte eenen dam tegen des boos- wichts reeks van misdaden. Nu ken ik hem Zijn lyk lag op de transen. - De Heer vergevo hom En weze zijne ziel genadigHouden wij ons niet langer met hem bezig de tijd vliegt en ik reikhals om uwen vader te zien en te sproken. M Gij hebt gezworen hem te sparen bijgevolg zult gij hem laten vluchten Geenszins verwachtte de soldaat nog deze bede. Vreugdedronken had hij alle plichtbesef vergeten, om enkel het zoete van 't w eêrzien in ongestoord genot te ge nieten. Zijn eed en de zwaarste rekenschap kwelden hem en verlegen bleef hij het ant woord sclmldig. Zulks bespeurde het meisje. verstandige en geestelijke ontwikkeling, door zijne uitgebreide vakkennis beter, schooner, degelijker werk kan voortbren gen dan wie ook en zoo doende het hoofd kan bieden aan vreemde concurrentie. Wij, Katholieken, willen ook gezonde, zindelijke woningen voor de arbeiders, wij willen vak- en beroepsscholen waarin al wie liet maar wil, zich zal kunnen bekwamen' en volmaken in den stiel, het ambacht, het bedrijf dien men verkiest uit te oefenen. Een doelmatig middel slechts ligt. ons daarom aan do hand Werklieden vereenigt UVergeet het niet Een dracht' maakt machtHeden zijn de christene werklieden in België met meer dan 55 duizend vercenigd. En vooruit moet ge, werklieden, want in de goede vereeniging ligt de oplossing van liet sociaal vraagstuk besloten. Op onze beurt, roepen wij u dan toe Werklieden vereenigt U Sticht overal christene syndikaten Een laatste woord! Werklieden Laat u door de roode en groene socialisten niet om den tuin leiden. Die leepcrikken ofte molmalins beharti gen niet uwe welvaart, uwe verheffing, i. e. w. uwe lotsverbetering. Neen, neen, onder den schijn van u good te doen buiten zij u uit. Ja, ze buiten u uit de eenen, de groole lieeren, om langs uwe schouders naar eer en bezoldigde ambten en bedieningen te klauteren, de anderen om hun toe te laten ee:: gemakkelijk, genoeglijk en kommerloos leventje te leiden.. Opgepast dus De haver mislukt. De aanhoudende regens, die gedurende de maanden Augustus-September hebben goheerscht, juist op het oogenblik dat vele graangewassen moesten ingeschuurd worden, zijn oorzaak geweest, dat de haver gedeeltelijk, ja, in sommige stre ken totaal bedorven is. Veel landbouwers zijn getroffen, do jammerkreten ;.ijn algemeen en dringen door lot bij de hoogere Overheid, tot lusverre dat minis ter Levie, van naderbij de schade tracht te konnon om, in de maat van het moge lijke, de grondlasten der getroffen land lieden voor dit jaar te vermideren. De haver, het uitmuntend paardenvoc- der is dus dit jaar bedorven, en deze, die bewaard bleel', zal zeker aan zeer hooge prijzen worden verkocht. Wie de prijs lijst van dit graangewas gedurende de laatste weken heeft nagegaan, zal moeien bekennen dat die prijs nog altoos stijgt en dat het den landman in 't algemeen niet mogelijk is, de dure haver te koopen. Gelukkig voor hem, dat er nog altoos een krachlvooder, het zoogezegde suiker voeder, merk Sucrema in den handel te vinden is, dal de haver gedeeltelijk, bij de voeding onzer huisdieren kan ver vangen. In landen, waar de haver totaal onbekend is, én waar even n el sterke Ge zult grootmoedig zijn», drong 2ij aan. Hedennacht breng ik u tot hem.... Wat moet ik vreezen of hopen Denk, dat gij ook nog een vader hebt.... nog eene jnoeder... - Vader, Moeder kermde de jon - geling. Zij leven nog, Maria Zij treuren en zuchten om het der ven van hun duurbaar kindzij lijden onbe schrijfelijk om het verlies van den'abemin- den zoon, op wien gansch hunne hoop, de toekomst van hun stamhuis, zich hadden vereenigd dagelijks weenen zij bittere tranen vóór uwe beeltenis, sedert uw ver dwijnen is uwe beeltenis met rouwkrep omvlochten, getooid met een^n krans van immortellen...» Haitverschcurend deed de kruisridder het vertrek van smartkreten weergalmen, wijl Maria voortsprak b Tijdens uwe afwezigheid stortte ik hun, naar mijn zwak vermogen, moed en betrouwen in het hart, ofschoon alles in my zeiven van wanhoop getuigde. Moeder Vader kreesoh de edel man Ik ben de schuld van al uw ver driet Ik verkortte uw leven door mijne ongehoorzaamheid. Gij zult tot hen terugkeeren. Ja. Maar... niet alleen. Wilfried - Niet zonder u 1 Ge dwaalt, mijn beste gij rekent zonder vaders toestemming. Ik moet ze hem, om het even door poerden te vinden zijn, daar trekt men zich ook met Sucrema uit den slag; 2 a 3 kgr. van dit krachtvoeder dagelijks por dier gevoederd, geeft zeer goede uit slagen, eu zal de half bedorven haver, die de spaarzame landman nog in de rantsoenen mengen wil, voorzeker on schadelijk maken Een prOo-f is dus op dit oogenblik hoogsl aan te raden na on dervinding zal de landbouwer best oor- deelen. Men ve-gete niet dat hot merk <ESucrema niet mag vergeleken worden aan andere gelijkaardigo produkten van mindere waarde in den handel verspreid. A Demblon, veearts. door PETBUS üOSYN Landbouw te Kitungulu. XX VIII. Zog ik vooreerst dat ik sinds Januari maar over 13 werklieden meer beschik. M. Godin, de landbouwoverste van Lu- konzölwa en mijn chef heelt de andere genomen om in den post vanfLukonzolwa de landbouw werk on uit te voeren daar hij gebrek aan arbeiders had. Reeds heb ik u gezegd dat de hoog vlakte van Kitungulu, een plateau van honderden heelaren, overdekt is met wouden van min of-meer groole hoornen en struikgewas, alsook in de dalen en- op de;,hellingen overgroote weiden. Daar woudlorreinen de vruchtbaarste zijn kist men gewoonlijk die om ze in boywlayden Ie veranderen. Zoo ook hier. Eerst moet dus het terrein gezuiverd worden van de hoornen en struiken. De hoornen kapt men af op 1 meter hoogte boven dén grond, het struikgewas zoo laag mogelijk Heeft men nu zoo 1 oT 2 hectaren gesloopt dan beginnen de zwar ten met hunne kleine inlandsche liou- weelljes den grond te zuiveren van het gras, de onkruiden en andere gewassen. Na eenige dagen droogte wordt Git dan ter plaatse verbrand. Nu worden de stronken der booineh en struiken op eene diepte van 30 a 40 cen'tim. uit'den grond gehaald. Gebeurt dit in het droog seizoen dan lüfft men die stronken op kleine hoop jes en men verbrandt ze ter plaats, daar door is de assche zoo wat overal over het terrein verspreid en dit is eene goede meststof. Is het nu echter het 'nat jaarge tijde en heeft men geenen tijd om le wachten van hel land te zuiveren, zooals dit nu hier het geval was, dan zot men alles op groole hoopon en verbrandt die wanneer zij voldoende droog zijn De as- schen strooit men dan op hét terrein uit. Is dit nu alles gedaan dan wordt het land omgekapt op eene diepte van 25 a 30 cm. 011 de wortels en vezels der onkruiden en hoornen zorgvuldig mogelijk verwijderd. Eenieder die wat op de hoogte van land bouw is zal gereedelijk met inij instem men dat dit een werk is dat .niet zorgvul dig genoeg kan gedaan worden en daarom van dichtbij dient bewaakt le worden.Immers het lukken of mislukken welke middelen, weten af te persen. Zon der u is het leven mij ondraagbaar. Hij zal alle voorstellen met mis prijzen van de hand wijzen. Hij weet wel, dat ik over zijn leven beschik. - Och Och - Het moet, lieve. Volg mij. Ik leid u naar eene veilige schuilplaats, waar ik u to middernacht zal komen vinden. Bidden wij ondertusschen den Heer, opdat hij ons helpe en bescherme. Middernacht was nakend. Het uur, waarop spoken en tooverheksen hunnen Sabath vieren en de hellefeesten, op wol- kenpaarden gezeten, in het ruim steigeren, zooals de aloude volkssprookjes, sagen en legenden onzer jeugd verhalen. In eene der ruime panden van het gra felijk slot. bewoog zich de schim van den veldoverste des christene legers. Het vale licht der smokende toorts, w»lke hij in de hand hield, deed zijne gestalte op muren en vloer de aardigste vormen aannemen en zonderlinge schaduwen afwerpen, zijne armen en beenen verloren gaan in de onme telijke lengte van den gang. Op de punten zijner voeten sloop de nachtwandelaar voort, bleef bijwijlen luisterend staan of geen verraderlijk gerucht verwekt werd, blikte wantrouwig rond of geen verklik kersoog hem aangluurde. Hij hield stil van deni oogst hangt er grootelijks van af. Woiidt dit werk maar half en halt' gedaan, weldra zal, bijzonderlijk met den rassen wasdom hier, het gansche terrein door onkruiden overweldigt, zijn die wel dra de vruchten zullen overgroeien. Dan heeft mijn 'ubbel werk om te wieden, te braken,-enz., en betreft het eene partij van eenige hectaren dan zal men nog niet ten einde zijri mel wieden of braken, of het onkruid staat van voren reeds even hoog. E: wiedt men niet dan mag men ten hoogste op eenen halven oogst reke nen.'t Is dus zake den grond op voorhand zoo zorgzaam mogelijk te zuiveren ten eindeer in eens méde gedaan te hebben en de werklieden andere nuttige bezigheden kunnen verrichten. ifMest kan men hier voordeelig gebrui ken doch gewoonlijk ontbreekt liet. Is dit het geval dan neinc men zijne toe vlucht tot asschen of groene meststof. Deze laatste is niets anders dan liet onder- delven der groene, doch rijpe gewassen die denlJjodem bedekken Vanzelfs dat dit veel meer handenarbeid vergt dan alleen lijk bet afkappen of afkrabben dor on kruideden gras en het dan te verbranden en niet altijd beschikt men over de noo- dige werkkrachten en over den noodigen tijd. Nu kan men, zoo het land door eene eerste omkapping voldoende gewerkt cu geeffenl is, overgaan tot het zaaien en planten.- Hier wil ik 11 de methode der inlaude s eens uitleggen. Zij maken op het laivl ,allci-lei hoopen van aarde en on kruiden- en van allerlei vormen, ronde, - 'b ijhockige, zeshoekige, enz. Op diéïioopon nu planten zij hunne zoete patatten, maïs, manioc, enz. Bemesten kennen zij niet ea evenals ik zegde, do rechte lijn evenmin. Nieliemin zijn hunne beplantingen zeer belangrijk en onder sommige opzichten c'n voor sommige ge wassen dient men de methode dor inlan ders le volgen. Het grootste nadeel hun ner landhouwwijze is dat erte veel grond verloren gaat daar hunne hoopen klein zijn en bijna alles in de wegolingon tus- schen de hoopen verloren gaat. Beter is liet dus te zaaien en te planten naar Europeesclie wijze op lange doch niet al te breilde' bedden, zorgende voor eenen goeden afloop van 't water gedurende het regenseizoen. T Is zon dat ik te werk ge gaan beu vooreen deel van mijnen maïs. Manioc, boonon en zoele aardappelen zijn bewerkt naar inlandsche manier, hij ge brek aan tijd en werklieden. Na deze inleiding ga ik voort met mijn dagboek, beginnende met 0 Februari. EN De roode leiders en hunne gazetten weten bijna nimmer wat uitvinden om aan de roode gaaien le doen gelooven, dat het Zuiver Algemeen Stemrecht alge meene welvaart, geluk en vreugde zal verzekeren. Niemand die do zaken grondig onder voor de deur eener kamer en klopte om zichtig aan. De deur ging terstond open en des Mahomedaan's dochter kwam buiten. Don witten sluier, om haar hoofd gevloch ten, had zij vee! van de Jeruzalemsche vrouwen, ten tijde van Jezus'lijden het overige van haren opschik was even som ber als deze van haren hartvriend, lijk het fakkellicht, lijk alles wat hen omgaf. Gearmd trokken zij zwijgend den gang door. Het arme meisje was weinig in haren schik, maar uit liefde voor Wilfried, vol belangstelling voor haren vader, toonde zij zich moedig en kloek. Zij waren al een ar duinen' wenteltrap afgestapt en in eene muffige keldering terechtgekomen. De met nagels beslagene deur belette den verderen doorgang. Maria stak een grooten sleutel in het slot, deed mot forschen omdraai de veer wegspringen en de deur ging,krakend op hare beroeste hengsels, open. Weeral bevonden zij zich in een smallen doorloop, zóo laag van welfsel, dat men met de han den kon raken aan de kapteelen, waarmede de dikke pijlers gebeeldhouwd waren. De he'ete gloed der fakkel en de ademafsnij- dende teergeur hadden den ridder het hoofd ortstcld en gansch moedeloos gemaakt. Dat vermeerderde nog, naarmate het ge lijkvloers eene afhellende ligging vertoon de, die uitkomen moest op eenen doolhof of afgrond. Nog niet, liefste fluisterde hij Maria toe en prangde nog meer hare hand in de zijne. zoekt, gel ooit er niets van. Dc liberale Etoile Beige gelooft er ook iets van en zc stemt even als anderen hare ziens wijze op de voorbeelden die Frankrijk ons geeft, waar liet Zuiver Algemeen Stemrecht sedert meer dan eene lialve eeuw bestaat. Ziehier hoe L'Etoile cr zich over uitdrukt Het Zuiver Algemeen Stemrecht be staat, zonder de Evenredige Vertegen woordiging, in Frankrijk sedert lange jaren. Heeft liet daar het bestuur in han den gegeven van de socialisten. Heeft het daar aan de workliedenklas'eenen bijzon-, deren toestand bezorgd Op deze vragen, welke wij reeds meer dan honderd maal gesteld hebben, heb ben de Belgische socialisten nooit open hartig geantwoord. Zij hebben het niet gedaan om niet te moeten bekennen dat liet Zuiver Alge meen Stemrecht aan de werkende klas de sleutels der Wetgevende Kamer niet zou geven noch liet Bestuurlijk gezag. Do socialistische leiders hebben liet groot ongelijk gehad aan de werkende massa te laten gelooven dat het Zuiver Algemeen Stemrecht haar het land van beloften zou openen. Zij hebben het nog grojDter ongelijk gehad geene pogingen gedaan te hebben 0111 hunne volgelingen to ontgoochelen Als "L'Etoile» denkt dat de groole roode leiders aan zijne uitnoodiging zul-, len beantwoorden, is zij er wel mcè. Immers al wal min of meer aan't hoofd staat in de roode partij heeft er belang hij dat de gaaien blijven gelooven dat liet Zuiver Algemeen Stemrecht hel wonder middel is, dal alle kwalen genezen zal. Moesten de leiders laten hooren dat liet Zuiver Algemeen Stemrecht de heer schappij óver 'l land niet verzekert, dat het alle kwalen niet heelën kan, dat het dus de algemeene welvaart, geluk en vreugde niet brengen zal, wel dan zouden de gaaien dadelijk begrijpen dat ze zijn gefopt geworden en 'I ware Adieu Alge meene Werkstaking Adieu spaarzegels Ja, Adieu spaaarzegelsen dit ware ook Adieu speculatie Want wat is de spaarzegel anders dan eene speculatie, waar de roode coöperatieven groot voor deel gaan bij vinden en ook de leeperik- ken die aan 't hoofd staan. Het Antwerpsche liberaal or gaan Le Matin vestigt de aandacht der handelaars en nijveraars op het ge vaar, dat de bedreiging van Algemeene Werkstaking voor het economisch leven van België bijbrengt. Le Matin drukt zich als volgt uit Het steeds grooler wordende spook der monsterachtige werkstaking, welke men ons belooft, oefent reeds zijnen noodlottigen invloed uit op onze voort- brengst de Belgische nijverheid voelt »hare schaduw zweven over haren werkkring en deze bedreiging verlamt haar. Nijverheidsgeslichten uit het Cénter k Bijkans, Wilfried, zei het meisje en tevens blijvende staan, declameerde zij, met dwazen blik rondziende Hoe miste- rieus en doodsch ig hier alles Zou men niet droomen,levend 111 een graf opgesloten te zijn 't Is hier recht akelig En, op deze plaats, zijn wo vijftig meters buiten de omheining van den burcht; wij zitten tien meters onder den grond... Waarom beeft uwe hand, vriend Ik word ongeduldig. Zijn wij er haast De maagd ontsloot eene valdeur en dan traden zij binnen. Enkel eene uit steen ge bakken alkoof bemerkte men in de ope ning. Hier is vader. Ik zie niets Mijne voorzorgen waren goed ge nomen bofte het meisje degene die hem zou gevonden hebben, zou moeten ver nuftig geweest zyn. Zij bracht haren verloofde vóór de al koof, waarvan een in ijzer gesmeden trap hing. Beneden zat een in jaren gevorderde krijgsman zyn gelaat was begroeid met een langen witten baard, by het dansend licht, op een van zilverdraad gemazen net gelijkend zijn open voorkomen was vrank en stout, onbevreesd en uittartend zelfs. Nochtans liep hem bij het naderend gerucht eene rilling door do leden, eene gemoeds aandoening, die hij, geslepen zou hij was, spoedig wist te bedwingen bij het zien (Henegouw) durven geene verbintenis- sen meer aangaan, zelfs niet op lang termijn, de vergoedingen of boeten O (voor vertraging in de uitvoering) zijn te groot. Van den anderen kant weet men dat de werklieden, aan een ordewoord ge hoorzamende, alle werk staken zoo- haast het hun schijnt dat dit werk voor doel heeft voorraad te maken. Ziedaar hoehetgelegenstaat. De groote nijverheidsgeslichten durven geene bestel lingen meer aanvoerden, uit vrees dat binnen de uitvoering der werken de Alge- fheene Werkstaking zou kunnen uitbre ken, de leveringen op tijd niet zouden kunnen gedaan wezen en bijgevolg groote schadeloosstellingen te betalen hebben. Als gevolg zullen de klanten zich tot nijveraars van vreemde landen moeten wenden en veelal hunne klanten blijven. Wie zullen er de gevolgen van dragon Vooreerst de werklieden. Als er werk ontbreekt, loopt men weldra op straat ofwel de loonen slabakken. Le Matin - vraagt dat er middelen zouden worden genomen 0111 de Alge meene Werkstaking te verijdelen. Tot hiertoe, zegt het blad, is er niets gedaan. De liberale partij, de ware, deze die noch naar rechts noch naar links overhelt, verstoot met de groot- ste krachtdadigheid, in naain der wet- telijkheid, doenwijzen die bijna revolu- lionnair zijn'. Maar is dat genoeg? Economisch gesproken, neen Waarmede houden zich de inrichtin- gen bezig, geschapen om te waken op de' algemeene belangen van handel en nijverheid, om onze economische ont- wikkeling te bevorderen, om ze te vrij- waren togen de verrassingen der mede- diiïgmg, enz. enz. liet zijn de Handels- en Nijverlieidska- mers die hier bedoeld worden en die den wederstand dienen in te richten. Vele menschen vragen zich af wan neer de Algemeene Werkstaking, door de socialisten ingericht, zal beginnen. Wat ons betreft, wij zijn overtuigd dat. indien er eene werkstaking uitbreekt, zij verre zal zijn van algemeen, en dat zij daarbij deerlijk zal mislukken. Wat den datum betreft, daarover we ten de roode kopstukken zelf nog niets. Er valt, in alle geval, erg aan te twijfe len of zij liet dees jaar nog zullen wagen. Inderdaad, in menige steden is de ver koop van hunne spaarzegels nog niet begonnen, en 't is niet in een paar weken dat de ongelukkigen, die zich door de roode oproermakers laten misleiden, genoeg zullen gespaard hebben om de werkstaking eene maand of zelfs nog langer vol te houden. Daar waar men reeds volop aan het sparen is, bij voorbeeld bij de mijnwer kers in de provincie Luik, vermeldt Le Peuple met groot beslag dat er talrijke syndikalisten zijn, die een frank per week uitleggen. van zijnen vijand hield hij zich zoo sterk en fier mogelijk. Hoël I riep Wilfried zijn ondanks uit. Kapitein, antwoordde de andere norsch en gemeten. Gij weet waarvoor ik hier kom Ik kan het wel gissen De wraak zucht van uw krijgsvolk, hunne onvermur- bare woede, zijn honderden getuigen van hun hunker naar mijn bloed. Zij wachten nog enkel op uw handteeken om het reeds geschreven vonnis te volvoeren. Bij de liefde myner dochter wil ik, dat gij mij het leven spaart. Ge vergeet wellicht, dat eene aller- groóte verantwoordelijkheid op mij berust, laat ik u in vrijheid... Ik stel éene voor waarde, kastelein. Laat hooren. Mijne prilste jeugd bewees u vol doende mijne wilskracht,on wrikbare stand vastigheid, mijn stalen wil en toch, hebt ge my toen van u verstooten en vervolgd, my gedwongen het ouderlijk dak te ont vluchten. Gy scheiddet twee harten onmee- doogend vaneen, harten die u onzeggeljjk zouden bemind en geëerd hebben... Ik klaag niet, verre van daar God zegende mijnen boettocht naar Jeruzalem werd ik niet tot de waardigheid van bevelhebber verheven vond ik hier niet het ideaal, de hoop mijns levens, myne beminde, weer?... (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1