Donderdag1 17 October 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4533. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Artikel SI O. De Orgeldraaister. Legerhervorm i ng Schoenmaker, blijft bij uwe leest. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQtJI- SKJKJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 16 October 1912. Met ai tikel 310 van '1 strafwetboek waarborgt de vrijheid van te werken of niet te werken. Reeds jaren eischen de socialisten roode 011 groene de afschaffing van bedoeld art. of van ten minsteer merkelijke wijzigin gen aan toe te brengen.Enkele katholieke democraten steunen de socialisten. Die afschaffing van 't art. 310 maakt, sedert vele jaren, deeluit van 't roode programma en wel bijzonderlijk in do kiezingen van 2 Juni 11. Het art. 310 verbiedt op straf van ge vang en boete, iemand te beletten of te verhinderen te werken door bedreigingen of door gewelddaden. Het wordt onder ander, in geval van werkstaking, aan de werkstakers ver boden, het werkshuis waar zij 't werk hebben laten staan op zekeren afstand te naderen. Gewoonlijk wordt dit verbod weinig in acht genomen de werkstakers hebben andere middelen bij de hand om do werklieden die aan 't werk zijn geble ven af te schrikken en maatregelen ge noeg die zij kunnen gebruiken zonder vrees van er aan Moeder Justicia reke ning te moeten over geven. Doch niet te min eischen zij dat het art. 310 afschaft worde,opdat zij met nog meer gemak de werklieden die aan 't werk blijven het te kunnen beletten. De nijverheidsgestichten en woonhui- zon der werkgevers of patroons worden er meer door beschermd dan wel de vrij heid der werklieden.Nu, 'tis daarom ook dat de socialisten het bedoeld artikel af geschaft willen. Men begrijpt 't Is gemakkelijk te begrijpen waarom de socialisten het willen en 't is daarom ook dat vele liberale patroons het cartel tusschen liberalen en socialisten afge schrikt hebben. Immers, ingeval van de zegepraal van liberalen en socialisten, mocht men er zich aan verwachten dat de afschaffing van 't art. 310 op 't voorplan zou hebben gestaan der hervormingen die de socia listen zouden geëischt hebben. Ziedaar een der oorzaken waarom vele liberale nijveraars het cartel vijandig zijn geweest. In La Revue Générale spreekt do heer Woeste over het artikel 310 en over de beweging tot zijne afschaffing. Indien het bewezen ware, zegt de achtbare Staatsminister, dat er iets aan artikel 310 te verbeteren is, niemand zou weigeren het te herzien, maar dat bewijs is niet geleverd. 14e vervolg. Ten tweed»', met zaken, die de eer raken, spot hy niet daarby zal hij u ook nooit vergeven indertijd een valschen wissel van vijf-en-twintig duizend frank gemaakt te hebben, dien hy betaald heeft om u van eeuwigen dwangarbeid in Cayenne te r< d- den. Robert fi;onsto driftig de wenkbrauwen en riep uit Welnu, indien hij mij verstoot weet ik raadM. Met vuur hernam Claude Dat weten wij al lang. Wat nu ge daan E11 ons plan was zoo goed... Ik had ten minste mijn deel in don buit... Moest nu het onmogelijke gebeuren en uw poging tot verzoening gelukken, wat zou ik erbij w innen Dat zijn woorden maar geen daden... Meent ge dan waarlijk, dat uw broeder u zal vergeven en liet verleden vergeten Ja, dat meen ik. En ik meen het tegenovergestelde. Hebt gij uw erfdeel niet verkwist Do vijf honderd duizend frank bruidschat, die u medegebracht waren door de Fransche vrouw, welke gy in Duitschland gehuwd hebt. niet verbrast? Gy bezit nicmands achting meer... Gy hebt niet het minste crediet en zyt verplicht tot de laagste mid delen uwe toevlucht te nemen om geld er Het gedacht welke dat artikel heeft ingegeven is de vrijwaring, zoo voor de eerlijke werklieden die in het werk inkomsten willen vinden voor hen en voor hunne familie, als voor de pa- - troons wier pogingen niet mogen ont- moedigd worden door revolutionnaire bewegingen welke ongestraft zouden blijven. Men moet zich wel het doel voorstel len welke het socialism beoogst het is de onteigening en den ondergang der burgerij, en om dat doel te bereiken, wijkt het voor geene middelen terug werkstakingen, bedreigingen, schrik- aanjaging tegen de werklieden alles rnoct hem dienen om zijn oogwit te bereiken. Dat zegt genoeg, dat, om de verwe- zenlijking van dat doel te beletten, het de plicht is van de openbare machten, - daarop met eenen onwankelbaren te- genstand te antwoorden, i Onze achtbare volksvertegenwoordi ger, M. Woeste, doet bemerken dat de nu Fransche Ministers Briand en Mille- rand, vroeger tijds ook voorstaanders zijn geweest van werkstakingen die poli tieke berekeningen hadden Maar zie, die heeren hoopten aldus hooger te kunnen klimmen op de politieke ladder. Nu heden dat zij hun doel hebben be reikt, dat zo ministers zijn gewqrdcn, bestatigen zij dat hunne vroegere ziens wijzen gevaarlijk zijn voor 't landsbe stuur en hebben ze dan ook laten varen. Zij worden dan ook door hunne vroe gere partijgenoolen verloochend en als verraders uitgekreten zij blijven niet te min in hun besluit volherden, zonder zich om de verwenschingen hunner vrienden van voorheen te bekommeren, wel we tende dat anders alle bestuur onmogelijk vol te houden is 1 Sedert cenige dagen spreken de dag bladen over eene aanstaande legerher- vorming. Velen met ons hebben er geen geloof aan gehecht, vooral omdat een der groote argumenten van den laatsten Kamerkiesslrjjd is geweest Wij, Katholieken, denken het vol doende een zoon per huisgezin, de liberalen willen de algemeene dienst plicht. Nu, 't is de waarheid, het ontwerp is gereed en naar men beweert zou men 2 zonen per familie eischen', dus een stap nader tot het alleman soldaat, gelijk de liberalen het willen. Heden Woensdag zullen de Ministers uit te slaan. Meent gij bij don haas te sla gen, die een onverbiddellijk man is Ik reken i.p my zeiven en op mijn welsprekendheid om hem over te halen. Wees dan maar zeer welsprekend. Neem ook een goeden voorraad geduid mede om de vcrwijtingen te aanhooren, die als een stortvlaag op uw hoofd zullen neerkomen... Wees gorust, want daar ik mijn rol goed geleerd heb, zal ik zo meesterlijk spelen Ik voor mij zeg, dat, indien gij slaagt, gij met den duivel omgaat Dat kunt ge niet weten, zeide Robert. Maar is uw vrouw niet met u naar Frankrijk gekomen Neen, zy is te Berlyn gebleven En uw zoon Die is in de kunst- en nijverheids school te Chalons. Kent uw vrouw het doel uwer reis Ja. En keurt zy het goed Ten volle. Misschien hoopt zij, dat gij haar het verspilde geld zult opzenden, dat zij eigen lijk niet noodig heeft, want ik geloof, dat zij nog rijk is... Het aanzienlijk fortuin, dat zij nu bezit, beschouwt zij als het eigendom van haar zoon. Het komt van haar eersten man. Bijgevolg kunt gij er niet aankomen. In dat opzicht is zij onverbiddelijk. in kabinetsraad vergaderen en zal M. de Broqueville er lezing houden van een sterk gedocumeuteei'd verslag over onzen militairen toestand dn over de in te voe ren hervormingen. 1 Laat ons den teksf van 't vertoog af wachten dat kortelings zal meêgedeeld worden. Veronderstelt, lezers, dat een schoen maker, die nooit Shders gewerkt heeft dan met zijne els cr zijnen pekdraad, bij eenen meubelmaker komt, dezes werk gadeslaat en hem zbgt - Buurman, ge werkt verkeerd gé- moet den beitel en de schaaf op die mmier hanteeren ge moet dat meubel niet zus, maar zóó in eenzetten. Die meubelmaker zal den schoenmaker rap O) zijne plaats zetten en zeggen: Kan: "raad, ge zijt zeker niet goed wakkerWat kent ge van mijnen stiel Blijf b j uwe leest. Zoo ook. indien c-.n metser aan eenen brouwer zou willen; loeren hoe hij bier moet brouwen, of-cm landbouwer aan een architect hoe hi de plannen van een huis moet opmaker^ enz., die brouwer, die architect crz 'en die nieuwe leer meesters rap aan de deur kegelen, den kende dat er hun in het hoofd iets hapert. En iedereen, die een gezond verstand heeft, zal hun volkomen gelijk geven en hel spreekwoord herhalen - Schoen maker, blijft bij uwe leest. Maar dat zelfde gezond verstand schiet bij velen te kort in zake van Godsdienst, bij voorbeeld, om maar één punt aan te halen, in zake van het lezen der slechte schriften. Aan wie komt het toe te oordeelen welke schriften, boeken of gazetten, slecht zijn Is het een schoenmaker, metser, timmerman, fabriekant, rente nier enz. die daarover moet oordeelen Of is dat het vak niet van hen, die door GOD aangesteld zijn om zijnen gods dienst te verdedigen en zuiver te bewa ren, te weten de EI. Kerk, den Paus en de Bisschoppen Ik vraag me dan af, wanneer de II. Kerk oordeelt en de Kerkvergadering van Trente heeft dit plechtig verklaard, dat schriften die den Godsdienst (zijn bedie naars, sacramenten, ceremoniën, enz en do goede zeden aanranden, slechte schriften zijn, ik vraag me dan af, zeg ik, op welk gezag een eenvoudige goloovige dan steunt, om te verklaren dat het geene slechte zijn, en ze te lezen tegen het verbod der II. Kerk 1 Zij zegt dat zy, als moeder, plichten te vervullen heeft. Ook vraag ik haar niets, want al mijn smeeken zou vruchteloos zyin. En uw zoon Die volgt blindelings don raad zyncr moeder. Het is een flinke jongen van negen tien jaren, die verstand genoeg heeft. Maar zeg mij eens, hoe staan de za ken, als gij u alle drie te zamon bevindt. Koeltjes, maar beleefd. Wilt ge gelooven, Robert, dat gy ongelijk hebt gehad een weduwe te trou wen. Zij vergelijkt u met haar eersten man, waar zij gelukkig mede was, en die verge lijking strekt niet tot uw eer. Een we duwe, die men bedrogen heeft en nog gedurig bedriegt, wordt vroeg of laat een gevaarlijke vijandin... Let op Zy heeft my innig bemind, en nu nog blijft er liefde voor mij in den grond van haar hart. Ik heb dus niets te vreezon. Indien mijn broeder mij goed onthaalt, zal ik met haar doen al wat ik wil. Dus blijft gij vast besloten dien stap te wagon Zeer zeker. Bygevolg vallen al onze oude plannen in het water Als de tak breekt en als ik niet slaag, kunnen wij die nogaltyd hernemen. Hoewel ik u voorspel, dat de tak zal breken, kunt gij evenwel altijd op my rekenen. Ik ken te goed uw verleden, en indien gij mij zoekt te bedriegen, zal ik hetgeen ik weet, togen u gebruiken. Dus Ik wil hier nu niet onderzoeken welke redenen, of beter gezegd, welke ijdele voorwendsels iemand kan hebben om zich een schijn van verontschuldiging te geven in het lezen dier slechte schriften. Ik stel maar alleen deze vraag Is het niet aardig dat, in tijdelijke zaken, het spreekwoord Schoenmaker blijft bij uwe leest gedurig toegepast wordt, maar dat men het niet wil kennen in zake van slechte schriften en in 't algemeen, in zake van Godsdienst Wat rapper. Wilt ge den voor uitgang «in 't vooruitgaan» kennen sinds de twee laatste eeuwen Leest In 1692, per koets legde men in een uur 4 kil. en 6 hm. weg af. In 1786, per diligentie of postwagen, reed men 5 kil. en 6 hm. per uur. In 1816, per postkar kon men 6 k. en 8 hm. per uur achter den rug krijgen. In 1834, per postkar legde men 9 kil. en 7 hm. per uur af. In 1867, per trein kon men reeds 63 kil. 8 hm. per uur doen. In 1900, rijdt de express van kales-Pa- rijs (de rapste die er in Europa loopt), 90 kil. hm. in het uur, dat is 293 kil, op 3 uren en 15 minuten. Ze spreken thans van elektrieke treins die zouden 200 kilom. per uur afleggen. We zullen niet wagen van luchtballons en vliegmachienen. Op 200 jarigen leeftijd een achtdaag- sche reis ondernemen is zeker iets dat de aandacht verdient. Dit kunststuk is onlangs verricht door een schildpad van den Engelschen hertog van Beaufort. Op een goeden dag was deze schildpad, die blijkbaar wat vacan- tie wou nemen, uit haar landgoed te Wentwood verdwenen. De eigenaar liet door de gazetten een belooning toezeg gen aan dengenen die de vluchtelinge zou terug bezorgen. Acht dagen later werd zij gevonden door schoolkinderen uit hel naburige Newport, in de bermsloot van den weg met zeer trage schreden wan delde zij naar de stad. In 9 dagen tijds had het beestje een afstand van 9 Engel- sehe mijlen afgelegd, of gemiddeld 1610 meters per dag. Een record van traag heid Volgens familietraditiën is deze schild pad in het begin der 18e eeuw door een dor voorvaders van den hertog van Beau fort, die bij do vloot diende, uit Indië meegebracht.Zij is dus ten 200 jaren oud. Zij heeft sedert 60 jaren niet de minste verandering ondergaan in grootte en ge- gy kunt niets zonder mij. Waarom dreigt gij mij nu Ik dreig niet, ik redeneer... Het blijft afgesproken wees braaf, en wij zullen in de toekomst onwankelbare vrienden blij ven... Ik heb niet vergeten, dat gij belet hebt dat ik door een machine vermorzeld zou worden, dus, dat ik myn leven aan u te danken heb. Ik zou u kunnen verwijten, dat gy mij twee jaar in do fabriek van uw brooder te Saint-Ouen, als bespieder voor uw rekening gebruikt hebt, zonder profijt voor mij, maar ik bon geen slechte kerel en vergeef u dat. Welnu, volg mijn raad. Wanneer gaat gy den directeur spreken Dat zal niet gebeuren voor overmor gen. Waar gaat gy logeeren In het Hótel Moderne, op de Place de la République. Van uit Berlijn heb ik ge schreven dat men voor mij een kamer in gereedheid moest brengen. Het is toch zeker onder uw eigen naam dat gij geschreven hebt Neen, zeker niet. Het is onder den naam van Fritz Leymann, dat gij naar mij moet vragen, als gy komen zult om den uitslag van het bozoek bij mijn broeder te vernemen... Mijn papieren zijn in orde. Ik zal het onthouden... Fritz Ley mann. Het zal wel nutteloos zijn u aan te manen de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen Bekommer u daar niet over... Nu nog één vraag. wicht.Zij is 50 centimeters lang en weegt 10 kilos. Men schrijft den hoogen leeftijd der schildpadden toe aan haar kalm en vreed zaam leven. Haar dik schild beschermt haar tegen verkoudheden, ongevallen en allerlei vij anden. Zij leeft in heete en gemachtigde luchtstreken, in het water en op het land. Zij is sober en haar sterke maag j verleert gemakkelijk de meest verschil lende voedingsmiddelen. Haar gang is traag en zeker zij geeft zich nooit over aan buitensporigheid. Zij hebbon ook geen zorgen die haar herssens kwellen! a j! Bekentenis. In zijn artikel over I de «liberale partij en de algemeene werk- staking» zegt de heer Goblet d'Alviella - De politiek van het cartel, het voor- uitzicht van eene libero-socialistische regeering, heeft ons de groote haude- laars, de reeders en de groote Antwerp- sche groothandelaars, de wisselagen- ten,de zaken- en beurswereld, die bijna allen bekennen voor de klerikalen ge- steind te hebben, uit maatschappelijk behoudsmaatregel, ontvreemd. Op den buiten hebben tal van land- bouwers, verschrikt, door ons demo s' kratisch programma op gebied van pensioenen en belastingen op het inko- men, aan de regeering den steun van 0 hunne stem en van hunnen invloed verleend. A!s al die menschen" voor de catholie- ken hebben gestemd, dan was het voor de catholieken niet noodig kiezers uit te koopen met beloften en verhooging van jaarwedden, met karamellen, pinten en druppels, noch hen af te schrikken met hel- en spookgeschiedenissen. We raden onze vrienden aan die mid deltjes in de eerstvolgende kiezingen maar te huis te laten. Men kan ze bewa ren tot dat het meer noodig is. In de huidige omstandigheden is het cartel genoeg om ons eene schitterende overwin ng te verzekeren Alweer de kwestie der vijffrank stukken. De nieuwskens over den handel in vijffrankstukken, die telkens gelogenstraft worden, komen toch tel kens onder eenen anderen vorm terug. Thans weer vinden wij het volgende Er wordt dikwijls geklaagd dat er geld mannen zijn, die de vijffrankstukken in ons land opkoopen en ze in Frankrijk gaan uitwisselen tegen bankbriefjes, waarmede zij dan eene schoone winst doen. De Nationale Bank van België is verplicht regelmatig groote hoeveelheden vijffrankstukken, met nogal aanzienlijke onkosten, uit Frankrijk terug te halen. Ik luister. Zeg mij eens op welke uren ik zeker ben Richard te Saint-Ouen te vinden. Van drie tot vier uur is hy altijd op zijn bureau. Kan men gemakkelijk in de fabriek komen Dit is nog al tamelijk moeilijk, want aan de deur vindt gij eene lastige vrouw, die u zal ondervragen over hetgeen gy wilt doen en zeggen dat is de regel, die haar streng opgelogd is en dien zij stipt naleeft. Men moet door de portierster wel bekend zyn als een gewoon bezoeker, opdat zij eens zou willen glimlachen en u doorla ten... Maar dat heeft geen belang, en met een weinig slimheid geraakt men toch bin nen. Zult gy uw naam zeggen Neen ik wil Richard verrassen. Op dit oogenblik kwam de knecht binnen met koffie, likeuren en sigaren. Het gesprek werd gestaakt. Nadat de knecht vertrokken was, schonk Robert koffie en hernam Hebt gij don Amerikaanschen doktor nog gezien sedert gij in Frankrijk terug gekeerd zyt O, Brien Ja. Onze oude kennis van Berlijn dat is een slimme Duitscho spion, een eerste kerel. Door den krachtigen wyn opgewekt, had Claude een weinig de stem verheven. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1