!M!§ In 'i Kamp Het gebruik van bier. Donderdag 24 October 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4534. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Ver wereld I ij king der Hospiliilen. De Orgeldraaister. Land- en Tuinbouw. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtcekening van den volgendon dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 0 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor cl rij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tanliën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIIQI I SUI .1I. Per drukregel Gewone 15 centiemen Iteklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendinger doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 23 October 1912. Op bevel der maconnieke logiën is men te Brussel aan 't verwereldlijken der Hospitalen. De hospitaal-zusters worden er af re- dankt, ofwel, dezen die tengevolge van overlijden,ziekte of ouderdom verdwijnen worden door geene andere zusters ver vangen maai' door wereldlijke zieken diensters. In België zijn er geene ziekendiensters in genoeg getal to vinden en men is ver plicht geweest er in den vreemde te gaan opzoeken. Op 7 Juli li. kwamen er te Brussel 25 Fransche ziekendiensters aan, om in de Hospitalen dienst te aanvoerden. Bij hare aankomst werden zij ter statie afgehaald en een lekker feestmaal werd hun door 't Bestuur der Godsbuizen aangeboden. Nu ondanks alles wat men dan ook deed om hun aangenaam te zijn, heeft men ze niet kunnen behouden. Op 27 Oogst zijn ze behalve een drjjlal weer naar Parijs vertrokken Op 17 Oogst kwam er eene tweede groep van 25 juf fers uit Parijs doch dezen hielden liet maar 10 dagen uit daar ze ook op 27 Oogst vertrokken Maar geen woiider onder deze Fransche juffers waren er die nauwelijks 16-17 jaar oud waren. Men begrijpt hoe de zieken zouden tevrede geweest zijn over de diensten dezer kinderen En hoe zouden de zieke Vlamingen die Fransche juffers nu toch verstaan hebben en zij de zieken Niet alleen in Frankrijk maar ook in Engeland hebben de beheerders der Brus- selsche Godshuizen ziekendiensters ge vraagd, doch deze die men had aange worven zijn ten meerendee! naar hun land teruggekeerd. Ze verstonden im mers noch Vlaamsch nocli Fransch. 't Was nogthans niét dat ze niet wel gelogeerd en betaald waren. De aankondigingen in do dagbladen bieden aan 60, 50,45 fr. ter maand, en daarbij kost, inwoon en wasschen vele verlofdagen, 8 a 10 uren, gemakkelijken dienst per dag.... De Zusters ontvangen maar 75 centie men daags en niet alleen den ganschen dag maar ook gansch den nacht zijn ze van dienst. Verlofdagen vragen ze niet. De zusters blijven zich jaren lang aan de zieken toewijden en dit soms haar gansche leven en hier door verkrijgen zij 15e vervolg. Neem u in acht, zeide Robert Ver- nière, en spreek zachter. Daar straks raad- detgij mij voorzichtig te zyn en'nu vergeet gij het zelf. Gij hebt gelijk ik zal zachter spre ken, antwoordde de meesterknecht. Maa1- gij hebt my niet geantwoc rd betreffende O'Brien... Daar hy mij inlichtingen moest vra gen, heb ik hem maar drie- of viermaal gezien... Welke inlichtingen Over liet fabrikceren der Fransche torpedomacliines. E11 hebt gy ze hem gegeven vroeg de broeder van den fabrikant haastig. Maar meent ge nu toch, dat ik mijn zinnen verlies. Als men zulke geheimen kent, houdt men die voor zich, on als men ze wil voortvertellen, doet men dit voor eigen rekening en tegen goed loon... Ik ken O'Brien liet is een slimmerd... Hy verstaat grondig de kunst een ander uit te liooren en zelf uit hetgeen hij te weten komt, geld to slaan... gy weet dat ook wel. Robert ging voort Wat doet hij te Parys Weet ge dat niet In 't geheel niet. Hy oefent hier hetzelfde uit als te eene ondervinding die heilzaam is voor de zieken, terwijl do wereldlijke zieken diensters soms maar eenige maanden of enkele jaren blijven tot dat ze trouwen of eene andere betere betrekking hebben gevonden. Dat kort verblijf en veel veranderen is onbel wistbaar nadeelig voor de zieken en den dienst.. Maar daar bekommeren de logiebroers zich bitter weinig meè. Als hunnen gods- haat maar voldaan is... En daarom moe ten de zusters aan de poort. De dienst mag honderd maal slechter zijn, de zieken mogen verwaarloosd wor den en meer lijden, duizenden en duizen den franks meer kosten als tiet gods- hatend bevel der logiën maar ten uitvoer wordt gebracht Ja, dan alleen is 't wel De aardappelteelt. Het jaar 1912, alhoewel door over vloedige regens gekenmerkt zal een voor spoedig jaar voor aardappelteell mogen genoemd worden. De oogsten zijn van middelmatige opbrengst en de hoedanig heid der knollen is over het algemeen goed. Wel Jicht is de goede bewerking on zer landerijen daar niet vreerad aan. Landbouwers die durven diep gronden, die de meststoffen innig met de aardlaag veten te mengen, zulvn v-ooiv.vkoi- dit jaar goede en smakelijke aardappelen hebben ingeoogst. Het zijn vooral du fosfoorzuurmosten die, in samenwerking van polasch en stikstof, de goede hoedanigheid bij den eetaardappol aanbrengen Dit jaar bekwamen wij op onze proef velden de volgende hoeveelheden eetbare knollen der variëteit gele van Noorwe gen - por hectare I. a/bemesL met stalmest alleen 12,500 kgr. b met stal met1000 k. fosfaat Ber nard 18,550 k. II. a/ met stalmest 4 1000 k. staal- slakken 17,500 k. bid. -1- 1000 kgr. fosfaat Bernard 18.600 kgr. III. aid. 500 kgr. superfosfaten .18,550 kgr. b/ id. 4- 1000 kgr. fosfaat Bernard 18.100 kgr. 't Is dus wel, meleenou oogslag te zien dat de beracstingsweerde van het fosfaat Bernard bij aardappelleell ook moet ge waardeerd worden. De meststof is rijk aan fosfoorzuur en is daarbij uiterst fijn, wat toelaat dat zij zich gemakkelijk in den grond verdeelt, en ras dóór de plant kan opgenomen worden. Veritas. Berlijn, en daarenboven houdt hy zich nog bezig met magnetisme, somnambulisme en hypnotiseering, hetgeen hem zeer veel geld opbrengt. Maar zou het niet waar zijn, dat die doktoor zoo geleerd is Dit is mogelijk, maar hij gaat te veel op zijn Amerikaanse!', te werk. Mot veel reclaam en oogenverblinding bedriegt hij de eenvoudige mcnschcn. Dat mag zoo zyn. Zijn magnetisch gesticht, zooals hij zijn tent noemt, is altijd vol arme stakkers. Zeker is liet, dat hij geld verdient, maar ik ben overtuigd, dat hij liet meest maakt met de geheime verslagen, die hy naar het Duitsch gezantschap zendt, of naar den grooten staf te Berlijn. Die O'Brien is door en door geleerd. Dit is mogelijk, maar hij doet juist zooals Charcot en de andere geleci'don, in plaats van te studoeron, slaat hij op de trom 0111 liet volk aan te trekken. Dat is heel gemakkelijk. Dat meen ik ook dan geeft liy zich nog uit als eerelid van alle geleerde ge nootschappen van Europa. Men gelooft hem op zijn woord, en de zotten komen toe- stroomen. Ge moet er niet om lachen, wy heb ben hem in Duitschland wonderen zien ver richten. I)at is mogelijk ook loochen ik de magneetkracht, de slaapwandelary en het hypnotisme niet, als hij, die ze bezit, to doen heeft met iemand die gedwee die Reeds meermaals werd geklaagd over den erbarraelyken zedenloestand van liet kamp. Opdat de oud'Ts en de oversten, 7.00 geestelijke als wereldlijke, da rover ingelicht worden *en y.oo mogelijk de noodige maatregelen némen, deden wij het volgende mede lit een artikel van "Hooger Leven», eer- zeer ernstig katho liek weekblad Is het kamp voor onze soldaten een schrikbeeld van lichamelijke overspan ning, het is bovendien en vooral een go- vaar waar weinig «'uitverkoren legen opgewassen zijn. Bezoeken zelf id het kamp van Bc- ve.rloo gedaan ên ingewonnen inlichtin gen nopens den loes'and. laten ons toe te bevestigen dat dit kamp - en 't schijnt te Brassehaet al cveu erg gesteld in zedelijk opzicht oneindig veel te wen- sclien overlaat. Er jx-slaan bijna geen Jiui/.en waar dë soldaat na eene afmat tende dagtaak zich deftig en zonder ge vaar verzetten kan. Meri verzekerde ons dal er gedurende den kamptijd rond do 300 vreemde danseressen en serveuzon aldaar komen overgewaaid zonder die van de streek zelve U- rekenen. En al dat volkje geliril en gestrikt, gewit, gezwart en geroodseld, g"'" eu gestreken,, acht zich maar al te zeer geroepen om onze jongens van den rechten weg af te helpen en met zich in -den poel van zede lijke en lichamelijke ellende te dom pelen. Er zou daar natuurlijk eerst en voor al een groote kuisch moeten gedaan worden en dan ook hijgehouden maar dit alles zal steeds weinig baten zoolang er niet oen of meer goede soldatenkriu gen bestaan, met lees- en schrijfzaal enz. waar onze jongens wat rust 'en 'erzet vinden kunnen en waai* ze dan ook hunne ouders of vrienden ontvangen inogen als ze bezoek krijgen. - Wat. het bijwonen der soldatemnis in 't kamp betreft, volgens genomen inlich tingen en persoonlijke beslaliging, gaan er van de soldaten die 't. kamp doen, hoogstens 15 t. li. naar de mis.Mits goede inrichting zou dat veel kunnen verbeto- ren. Er zou, daar zoowel als in de solda- Lenmisscn in de garnizoenen, den solda- I ten een aanwezigheidsbewijs moeten ge geven worden, mede lellende voor de punten bekomen voor aanmoediging en belooning in hunne verblijfplaatsen.Dank dien maatregel zouden de ouders eu bestuurders der plaatselijke soldalenin- richtingcn, hen beter kunnen leiden, en nazien of de rekruten ginds hun grooten plicht van mis hooren niet verzuimen. Ook in 't kamp diende de aalmoeze nier in rechtstrecksche betrekking te komen met de soldaten en deze in de - carrés te kunnen bezoeken om hun zedelijken steun en aanmoediging te geven - Men ziel het,er is voor onze soldaten nog dringend veel vcrzedelijkingswerk in te richten. Werden alleen maar de enkele aangegeven maatregelen genomen, hoop vol zouden wij de toekomst inzien omdat het hier geldt het knapenschap van ons volk, dat we aan de familie moeten kun nen teruggeven, lichamelijk en zedelijk ontwikkeld, opdat ze met nieuwe over tuiging en sterkere wilskracht vooruit zouden gaan op den weg van waarheid en plicht. De Palriote van 7 September II. heeft eene verhandeling meêgedeeld over hot gebruik van bier, en welke door den Bulletin Officiel des Brasseurs Beiges wordt opgenomen. Wij deelen van die verhandeling in ons blad eens den korten inhoud njede. Men is wel eens, in zake van verbruik van alcool, in strijd den een met den andere. Alzpo, hij voorbeeld, hoorden wij verleden jaar een e kenner bewee- rendaf hèt gob"rüik van alcoól toenam dus dat de Belgische wetten tegen alcool- gebruik schipbreuk hadden geleden. Maar een andere, die 't ook wilde ken nen trachtte te doen zien dat, in ons land, het gebruik van alcool afnam dus dat onze wetgeving tegen den alcool, den gewenschten uitslag had teweeg gebracht. Ik Iaat de cijfers daar, welke veelal tegenstrijdig zijn, en die schijnen te doen zien dal de anti-alcoölische beweging bij ons weifelend is, traag en onzeker. En waarhij komt dat, zal men vra gen Ehwel, volgens mij. komt dit om dat zekere maligheidsbonden het te verre drijven, door tot zelfs het gebruik van bier af te keuren. Deze afgekeerdheid jegens oenen drank welken wij drinken sedert elf ecuwen, dat is de oorzaak waardoor het bestrijden van 'L alcoolgebruik in den smaak van l volk niet valt. Wel zijn alle onthouders van dit gedacht niel, maar vele toch, en daardoor hebben zij vee! tegenstrevers. Bier en genever gelijkelijk bevechten, de menschen kun nen dat niet vatton. Laat ons eens wat van dichter bij den drank onderzoeken, welke door veel genootschappen van gematigheid wordt bevochten, om water, of zoo iets, in de plaats Ie stollen. kracht gehoorzamen kan. A'hoewel men niet altyd zulke goede mediums vindt, heeft hij toch te Berlijn zoo iemand gevonden... Als men een volksbedrieger is, neemt men het eerste liet beste mede, of men fabri- keert en de menschen gelooven, dat alles echt is. Zoo maakt O'Brien nu veel lawaai met een vrouw, die hij, ik weet niet waar, opgeraapt heeft. Mot een vrouw, zegt ge Ja, en die bedriegster is een sckoone vrouw en doet hem bergen gouds verdie- non. Zyt gy lang met O'Brien in kennis gebleven Slechts kort. Moet gij hem spreken Dit zou kunnen zijn. Vanwege den grooten staf te Berlijn vroeg de meesterknecht. Robert maakte een ongeduldig gebaar. Komt ge daar nog mee voor den dag, domkop riep hij met gramschap. Ik zeg u nog eens, dut zij ginder geheel met mij afgebroken hebben, en dat een goede posi tie in Fiankrijk alleen mijn schip weer vlot kan maken. Zoudt. ge O'Brien r.oodig hebben Hot zou wel kunnen zijn, dat ik in stilte bij hem aan moest gaan. Zeker 0111 geld Natuurlijk 0111 gold, want gij begrijpt wel, dat mijn beurs tamelijk plat is. Indien ge wilt, hebt ge O'Brien niet noodig om voort te kunnen. Ik heb een spaarpot en indien een briefje van duizend frank u kan helpen, heb ik er een tot uw dienst. Zijn hand mar Gi ivot uitstekende, zeide Rob ei t Dit schoonc aanbod zal ik niet verge ten, mijn vriend, en ik dank er u hartelijk voor. Voor lat oogenblik zal alles afhan gen van de wijze, waarop mijn broeder my zal ontvangen. Overmorgen zult gy verne men, hoe ik gevaren ben. Kom bij mij eten. Wanneer Te acht uur. Ik zal er zijn. Robert betaalde de rekening en de beide schelmen verlieten de herberg. Juist op dit oogonblik kwam een ledig rijtuig voorbij. Robert stapte er 111 en liet zich naar de Place de la Rópublique voeren, naar het Hotel Moderne, waar hij een ka mer besproken had. Grivot haaldo een sigaar te voorschijn en wandelde te vo"t naar het hotel van vrouw Aubin, te Saint Ouen. X. Hoewel Gabriël Savanne, de kapitein ter zee, sedert meer dan zeven jaar van Frank rijk verwijderd en van zijn bloedverwanten gescheiden was, en bijgevolg haast- moest hobbon zijn zoon en zijn broeder te ontmoe ten, was hij drie dagen na zijn aankomst te Parijs nog niet naar het huis van den bou levard Malesherbes gegaan. Daar woonde immers Daniël, de rechter van instructie en de zee-officier wist zeer Het maken van bier, in ons land, is zeer oud. De Gallen, ten tijde van Gesar, dronken reeds eenen drank gemaakt met geerst en ander graan, welken men liet gisten, om hem alsdan wat le kruiden en smaak te geven met de vrucht van den gene verboom. In de IXds eeuw, werd de hop ge bruikt in de bereiding van den drank welken wij nu bier noemen. Het bier was bij ons, in de raiddel- eeuwen, de drank van alleman. Do - regels van de oude brouwersgilden zeggen, dat de drank enkel met water en graan (geerst) mag gemaakt worden, en dat alwie er eenig ander bestanddeel zal in mengelen, veroordeeld zal wor- den tot boete, en dat zijne brouwte zal worden aangeslagen. Meer andere reglementen werden gemaakt, om de lieden te verzekeren en te waarborgen wegens de goede hoeda nigheid van liet bierhet toezicht over brouwerijen en herbergen was zeer streng, voor de hop, voor het graan en voor geheel de fabrikatie. Het bier is ook gealcoöliseerd, zeker maai' de geringe hoeveelheid alcool welke in het bier gebezigd wordt, kan toch niet als schadelijk aanzien worden. In den Munich, zijn 43 grammen alcool per liter in het Pilsenerbier zijn er 34 grammen in den Pale-Alo 58 grammen in den Faro 43 grammen, in Lambic 59 gram men. In een glas van ons inlandsch bier, zijn 7 grammen alcool. Het bier is voedzamer ais de wijn, en is veel min prikkelend. Het bier is maag- verkwikkend, door het prikkelend uit werksel van de hop,en ook van de geerst. - Het bier heeft nog meer andere hoe danigheden maar het heeft toen ook zijne schouwkanten. Ten slotte komt den artikel in kwestie tot het besluit drinkt zuiver en gezond bier, en weest, ook in het gebruik van bier, gematig. Krijgsliederen Nu de oorlog in de Balkanstaten is uitgebroken willen wij de krijgsliederen meèdeelen die door de verschillige volkeren gezongen wor den I11 de Balkanstaten, zingen de men schen nu krijgsliederen welke doen zien in wolken opgewonden toestand zij ver- keeron. Die liederen zijn ophitsend,wreed en bloedzuchtig. Het Servisch lied Padayte Brallo is als volgt Snoeft broeders, zwemt in het bloed Laat achter dorpen verteerd doorliet vuur Werpt zelfs uwe kinderen in de vlammen! Schudt af van u schande en slavernij. wol cr zyn zoen ook te ontmoeten. Hy had hun zijn terugkeer uit liet Oosten niet gemeld, noeli zijn vertrek van Toulon naar Parijs. Maar ook Gabriel Savanne had een plicht te vervullen, welken zijn geweien hom op legde, en vóór zijn familie te bezoeken, vóór te gaan bidden op het graf zijner vrouw, die in 1883 gestorven was, wilde hij de ongelukkige Gormaino Sollier op sporen, die hij te Toulon zoo plotseling verlaten moest. Doch nauwelyks had hij voet aan wal gezet, of hy ontving bevel opnieuw te ver trekken en aan boord te gaan met verze gelde bevelen, waarvan hij slechts kennis mocht nemen als hij zich wederom in volle zee zou bevinden. Den 2 Januari 1894 moest bij zich weer inschepen, daar cr hem maar acht dagen verlóf waren toegestaan. Voor zijn vertrek wilde Gabriël volbren gen, hetgeen onvoorziene omstandigheden hem tot Inert o belet hadden te doen zyn kwaad zooveel mogelyk herstellen en in het geheim voorzien ia het bestaan van Gormaino Sollier en haar dochter, die ook de zijne was, en die hij niet kende, die hij wellicht nooit zou kennen... Zyn besluit was daartoe onherroepelijk genomen, want, buiten de wroeging, die hij over zijn slechte daad gevoelde, was hij nog ten prooi aan sombere voorgevoelens. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1