ALLERZIELEN. Allerheiligen-Hoogdag. Donderdag 30 October 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4536. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Orgeldraaister. Land-en Tuinbouw. Over trouwen VERKEERDE BELOONING. DE DENDERBÖDE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQL'R SUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendinger doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de ad ver ten tien uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 3O October 1912. Een dag van vreugd voor de Heilige Kerk en voor ieder barer oprecht geloo- vige kinderen. Het is l:ct feest van de blijde herinne ring aan den standvastigen heldenmoed der Apostelen, die vreugdecol gingen om voor Oir is lus'Naam smaad en vervolging te lijden van de dui zenden en nogmaals duizenden Martela ren, die door hunne tormenten en onbe schrijfelijke pijnigingen door het wreed vernuft der romeinsche keizers en hunne volgelingen uitgedacht, palm> n der eeu wige victorie behaalden over de hel en het rijk der zonde op deze wereld. De Heilige Kerk vertoont op dien Hoogdag die tallooze scharen van onschuldigon, van reine Maagden, die het Lam volg den in witte kleedeven en mei palmen in de hand, overal waar het henen- gaat - Welk een heerlijk schouwspel doet zich bij deze gedachte aan onzen geest voor Wij gevoelen ons als verplaatst ver van deze aarde in eene andere wereld in die andere waar geen lijden meer is, geen pijnen meer gevoeld worden, waar geene tranen meer vloeien. Alles is blijdschap om ons heen. Eene ongekende schittering straalt naar alle zijden uit van degenen, die in niet uit te drukken schooneakkoor den eer, en glorie, en lof en mac-hl zingen aan het Lam dat ter overwinning hem geleid heeft Ën hoevelen zijn dezen De heilige Kerk om ons eenigszins ten minste een flauw gedacht te geven van de talrijkheid van de reien der zaligen en heiligen, noemt in de heilige Mis achter eenvolgens de stammen op der twaalf zonen van Jacob twaalf duizend gc- teekenden uil den stam van Juda, uit den slam van Ruben enz. En daaraan laat zij \olgen, uit het Boek der Veropen baring van den H. Joannes Daarna zag ik eene groole schare, welke nie mand lellen liondeuit alle volkeren en stammen, En luisteren wij naar den heerlijken zang, diedezei: allen slaande voor den Iroon en in het aanschijn van hel Lam aanheffen, roepende met machtig groot stemgeluid Heil aan onzen God, die zetelt op den troon en aan hel Lam welk gevoel van ontzag maakt zich dan niet van ons meesters? Dan gevoelen wij onze grootheid van uilverkoren te zijn, met dien God te kennen en te dienen en geroepen ie zijn eenmaal ook onze slem mei die dezer millioenen zaligen te mogen 16e vervolg. Hij kon uil zijn geest de gedachte niet verjagen, dat de reis, welke hij ging on dernemen de laatste zou zijn dat de dood hem wachtte, dat hij nooit zijn vaderland meer zou terugzien. Met bloedend hart en benepen ziel, hot hoofd vol droevige gedachten voor de toe komst, duchtte hij, als hy zyn zoon en zijn broeder zou omhelzen, zijn gevoelens den vrijen loop te zullen laten, en liet geheim, dat hij zorgzuldig bewaarde, door zijn tra nen te verraden, of ten minste achterdocht op te wekken. Noen, zeker wilde hy hun zyn misstap niet kenbaar maken een onschuldig kind aan hare moeder ontrukt en bedrogen to hebben. Wie weet lag de arme vrcuw met haar dochter niet in gebrek 011 ellende weg te teren. Ja, zou men misschien op zyn onrustig aangezicht de schande en wroeging niet kunnen lezen Alvorens zyn geweten gerustgesteld te hebben, zou hij zijn familie en vrienden niet bezoeken, daartoe was by nu vast be sloten. Hij wilde de toekomst van Germaine en haar kind verzekeren indien zij nog leefden, door een deel van zyn fortuin ter barer be schikking te stellen. vereenigen in die schittering, in dat ge luk, in die zaligheid te mogen deelen. Hoe klein wordt bij deze aanschouwing de wereld waarin wij leven hoe nietlig hare genoegens, hoe dof haar goud, hoe ijdel bare beloften en hoe verachtelijk hare slaven E11 Iegelijk hoe heerlijk vertoont zich op dezen hoogdag de beoefening der ware deugd Waarlijk, het zyn geene kleine zielen die het aardsche beneden de hemelsche dingen achten, en die tegen moeielijk- heden gedurende het sterfelijk leven kampen om trouw te blijven aan hun plicht, en als loon daarvoor het eeuwige leven te winnen Welk eene belooning voor een zoo korlstondigen strijd Dit gedacht moet den mensch ten zeer ste bemoedigen. Sursum corda Het hart omhoog Niet dan op de gelukkige toekomst het oog geslagen Dan zal liet lijden van hierbeneden ons gering voorkomen, en de arbeid en de strijd edel. Een grooter kracht zal onzen arm ster ker en nieuwe moed onzen ijver aanvu ren en tot volharding steunen. Gelukkig hij die op dezen dag zich weel te verheffen boven liet slof en met do oogen des geloofs zijn toestand, zijn per soon, zijn heden en zijn toekomst be schouwt. Gewis do hoogdag van Aller heiligen zal hem een dag van zegening zijn Wie in den volste» zin des woords hel hart omhoog geslagen houden, zijn de genen. welke ons zijn voorgegaan naai de andere zijde des grafs. Deze welke niet den eeuwigen doodslaap zijn inge gaan, 'maar dewelke wij aan de boorden des grafs het droevig vaarwel, lot we der ziens hebben toegeroepen. De Heilige Kerk wijdt na den dag van vreugdevol verheffen van hel onnoeme lijk groot getal heiligen en zaligen, be woners der hemelzalen, een anderen dag aan de gedachtenis der overledenen. Dit tweede gedeelte der gausche Kerk verdient alleszins onze aandacht zoo wel 0111 de malelooze grootheid en bitterheid van liet lijdon, waardoor overblijfsels van tijdelijke zondeschuld uitgeboet wor den alsook om de waarschuwing die de slrijdilende ledematen hier op aarde van uil de folterplaats des vngovuiirs out vangen. Wy hebben gezien welke zyn eerste stappen waren om dit doel te bereiken. Ducli hetgeen het reeds gedaan had was nog niets, ui vergelijking met hetgeen hij nog doen moc-st. De st ppen,die hy nu ging doen, waren wel de moeilykste, wel de vernederendste. Hy zou zijn misdaad gaan bekennen aan zijn vriend Richard Ver- nière, aan wien hy zyn geheim wilde toe vertrouwen en dien hy wilde belasten met het geld, dat hy voor moeder en dochter bestemd had. Buiten weten van zijn broeder cn zijn zoon. moest hij het noodigc geld in handen weten te krijgen, alvorens Richard te spreken. Den dag na zijn bezoek bij Nestor Fau- vette, den gewezen agent der veiligheids- policie, gidg hy reeds zeer vroeg naar de Rue de Richelieu, naar 't kantoor van M. Robinct, zijn notaris. Juist was de notaris in zijn kabinet, toen zijn eerste klerk hem het bezoek van den kapitein ter zee kwam aankondigen. Aanstonds werd Gabriël Savanne binnen gelaten en de twee mannen drukten elkan der vriendelijk de hand. Eindelijk zijt gij teruggekomen I riep do notaris uit. H«t is bijna acht jaar gele den, dat wij elkander gezien hebben. Dat is inderdaad zoo, doch myn ver blijf alhier zal zeer kort zijn, daar ik bin nen eenige dagen weder moet vertrek ken Zoo moet gy weder vertrekken De leering van onzen heiligen Gods dienst deed ons kennen het dogma of geloofspuntde Gemeenschap der Hei ligen. Even gelijk er een band bestaat tus schen de levende strijdende geloovigen en de reeds zegevierer.de hemelingen, door de vereering van $iizc-n en de bescher ming en voorspraak van hunnen kant, zoo blijft er ook eene gemeenschap be staan tusschen de ledematen der lijdende kerk en ons, tusschen de zielen dos vage- vuurs en de zaligen des hemels. De gefolterde zielen kunnen slechls door ons geholpen worden, nu voor haai de tijd van zich te zaligen voorbij, de nacht waarin niemand meer werken kan ingevallen is. Wie zal ons zeggen wat onze overle dene vrienden en betrekkingen,misschien teroorzake van ons zelf te lijden hebben? En welk recht hebben zij niet om van onze genegenheid, van onze liefde de hulp te verwachten, die zij zich z<-lvcn niet meer kunnen verschaffen Wie zou kunnen doof blijven voor de slem van medelijden en dankbaarheid die in liet binnenste des harten vernomen wordt, op dezen dag, djo zoo rijk is aan de heilzame herinne ringen Vergeten wij do geloovige zielen toch nietBedenken vii dal het gebod dei- liefde tut der. ovc.MT. i.scl: die wij moeten beminnen als ons zei ven om God, zich niet tot de levenden alleen bepaalt, maar zich uitstrekt ook lot hen die eenmaal met ons mede zullen aanzitten aan den bruiloftsdisch van het goddelijk Lam in hemel. Van uil liet vagevuur klinkt ons eene waarschuwing legen. Het is dezege bruikt wel uwen tijd en voldoet, doet boete over uwe zonden en misslagen voor dat de dood u den draad uws levens door knipt Leeft rein en 111 nauwgezette plichtvervulling want wee uwer, zoo 11 als ons de wrekende hand des Heeren zal raken. Gelukkig dat wij in de be oefening der noodzakelijke boelveevdig- heid tevens oen middel vinden om de zie len des vagevuurs te helpen. Versmaden wij het niet Denke ieder, aan 's Heeren belofte Zalig de ba' m hartig en, want zij zul len barmhartigheid verwerven Proef op weiden. Hoe heilzaam eene jaarlijksche bemes ting van kaïniet in samenwerking van scories hare werkzaamheid op weiden doet gevoelen, bewijst onze proef, met dit doel reeds gedurende 2 jaren op een zelfde weiland aangelegd Op 2 Januari moet ik mij te Toulon inschepen. E11 gij zijt nauwelijks aan wal? Het is waarlijk niet aangenaam, maar ik ben nicl mijn eigen meester. Een soldaat moet gehoorzamen... dat is waar. Maar sedert wanneer zijt go tc Parijs Sedert gisterenavond eerst. Hebt gij uw zoon en uw broeder al gezien Nog niet. De notaris maakte een gebaar en ver wondering. Dat moet u niet verwonderen, ging de zeeofficier voort. Om te handelen zooals ik gedaan iieb, had ik mijn reden. Morgen zal ik Daniël cn myn zoon zien. Ge hebt toch zeker mijn-brieven ont vangen Te Hanoi, in het hoofdkwartier van generaal Brière de l'lsle, heb ik ze ontvan gen, evenals die van Daniël. Maar den brief dien ik u voor drie jaar schreef Juist een jaar nadat hij uit Parijs ver zonden was. ontving ik dien in Cambodja. Wij bevonden ons nu eens hier, dan daar, zonder vast verblyf, varende in de-Chinee- sclie zeeën. In den Indischcn Oceaan is uw brief mij eindelyk besteld, evenals die van mijn zoon en van Daniël...In dit schry- ven gaaft gij mij eenige inlichtingen over den toestand mijner gelden. Ziehier hoe wij handelen Op een perceel (5 aren groot) gaven wij in Februari 1911 20 kgr. kaïniet 4- 20 kgr. scories. Op een 2® perceel, van dezelfde grootte, gaven wij 60 kgr. van elks dezer meststoffen, en perceel 11. 3, tot getuige dienende, ontving niets. Welnu, perceel I ontvangt jaarlijks dezelfde bemesting weder, terwijl perceel II met de eenige bemesting gedurende drij achtereenvolgende jaren moet te vreden zijn. Het komt er hier slechts op aan tc weten, welke bemestingswijze de beste is ofwel eene jaarlijksche van 4 kgr. kaïniet en scories per are. ofwel eene enkele bemesting van 12 kgr. der zelfde meststoffen, die dan drij jaren lang de weide te voeden hebben. En de uitslag Het eerste jaar (19tl) gaven de ver- schillige perceelen per Ha. berekend. 1 7250 kgr. hooi II 8960 kgr. hooi 111 .- 3600 kgr. hooi Hel 2® jaar (1912) was de uilslag als volgt I 7325 kgr. hooi II 7200 kgr. hooi III 3150 kgr. hooi Zoodat het reeds van nu af te zien is, dat eene jaarlijksche bemesting van kaïniet en scories de bovenhand krijgen moet. Wij wachten hu op den 3en uit slag (1913) en zullen die ook aan onze lezers meedeelen. Cultura. 't Is hoog tijd dat de aandacht, der kris- tene huisgezinnen voor goed worde wak ker geschud en met ernst gevestigd op het huwelijk hunner dochters. Door hare» heimelijke» schijn van on zijdigheid is de hedendaagsche antikleri kale bevolking honderdvoud slechter dan onder het vorig uoslachten het opkomend geslacht dreigt nog erger te worden. Het getal van degenen, die builen allen godsdienst leven en sterven en enkel den priester toenaderen om hem uit te schel den, aan te vallen en te moorden, stijgt van dag tot dag. De vrouw die kristelyk is opgevoed en zicli verbind aan eenen vrijdenker, draagt bij !ot liet stichten van eenen ongotls- dienstigen baard. Veronderstel nog dat zij haar geloof ongeschonden bewaartin haren man, in hare kinderen, haar eigen bloed, vindt zij gestadig de afbrekers en schenders van haren godsdiest, van de krislene ze- deleer. Katholieke ouders, 't komt er op aan uwe kinderen tegen dat ongeluk te vrij waren In korte woerden antwoordde ik op uw vraag. Hadt gij Daniël Savanne gezien en gesproken, hij zou u zeker geheel inge licht hebben over hetgeen wy te zamen be sloten en gedaan hebben, 0111 zoo goed mogelijk voor uw belangen te zorgen... Ik ben eerst bij u gekomen, omdat gij mij dat even goed als mijn broeder kunt uitleggen. Daar gij getrouwd waart in gemeen schap van goederen en daarbij elkander al uw goed opgedragen hadt, was de zaak heel eenvoudig. Krachtens dio akte zijt gy alleen moester gebleven van it gemeen- schappclyk fortuin. Kunt jgij mij zeggen hoeveel dit kapi taal beloopt Op een cent na. Gy zoudt mij een dienst bewijzen met liet my te zeggen. Zijn eersten klerk roepende, gelastte mijnheer Robinet hem de rekening Gabriël Savanne te vragen. Na eenige minuten word de rekening aan den notaris voorgelegd en dQze deelde zo zijn cliënt mede. Met een vreugde, welke hy niet zocht te verbergen, riep hij uit Een millioen en vier honderd duizend frank. Die geplaatst zijn in allerzekerste waarden, die men altyd op staat den voet ten gelde kan maken, zeide de notaris. Wist gij niet zoo rijk te zijn In het geheel niet. Prent uwe zonen en vooral uwe dochters eene stevige en verlichte gods vrucht in,opdat zij er krachten putten en beschutting vinden tegen de verderfelijke en aanstekelijke medesleping. De jonge dochter, die de verantwoor delijkheid van huismoeder bevroedt, zal of kan geen huwelijk aangaan, dat voor haar als het de kristene opvoeding barer kinderen gelden zal onvermijde lijk een tijdstip van verdeeldheid en hui selijk krakeel openen moet. Zij zal zich niet laten beet nemen door de beloften met dewelke deze of gene vrijdenker suiker en honing zoolang als't nog op 't verkeeren uitkomt haar iD bare geweten zal zoeken gerust te stellen. Zij weet dat de gemengde huwelijken na de onzijdige school altijd de voornaamste baanbrekers^ der ontkriste- ning, del- vergoddeloozing* geweest zijn. Wij lezen in do Nieuwe Gazet, onder den titel «Een Smetziekte van Eerlijkheid het volgende Verleden week vond een soldaat op den koer van de kazerne een geldbeugel, welken hij aan den officier overhandigde. Deze bracht het feit 'ter kennis van den kolonel, die aan den eerlijken vinder een nacht vrijaf gaf. De soldaten vernamen wat er ge beurd was en anderensdaags waren er elf geldbeugels verloren, gevonden en weergegeven. - Dal kreeg zoo een schijn van smet ziekte. De kolonel daarover ingelicht, verzon een list. Hij verleende zonder te genspraak de elf verwachte vrijafs voor denzelfden avond maar 's anderendaags werd liet volgende bericht luidop gelezen en dan aangeplakt in de zalen - Elk soldaat, die een geldbeugel vindt en weergeeft, zal gedurende een nacht mogen uitblijven, maar de soldaat, die den geldbeugel verloor, zal gestraft worden met vier en twintig uien polieie- kamer... De uilslag was prachtig. De smet ziekte was dadelijk uitgeroeid. Als een almanakvertelseltjo kan dit historieke den oppervlakkigen lezer doen lachen, maar ouders, die zonen in de kazerne hebben, moeten toch wel een oogenblik nadenken en zich afvragen, wat zonderling stelsel van helooning die kolonel er op nahoudt. Een deftige, eerlijke jongen mag, om dat bij een gevonden porte-raonnaie terug geefl, een nacht buiten de kazerne door brengen. Waar Gij zijt dus tevreden beste kapitein, over de wijze, waarop uw notaris uw geld beheerd heeft Gabriël antwoordde glimlachend Mijnheer Robinet, ik ben u daarvoor zoowel dankbaar als tevreden.,. Echter was ik cr ver van af zulk een cijfer te verwach ten. Daar ik er alleen het noodige van ge nomen heb tot onderhoud en opvoeding van uw zoon Henri, kunt go wel denken, dat in een tijdruimte van aciit jaar uw kapitaal goede interesten opgebracht heeft... Ik ben er blij om. O, Henri zal later rijk zijn. Ook mijn broeder spreekt in zyn brieven met den meesten lof van hom. De jongen verdient het, bevestigde de notaris. Ik had hot genoegen uw zoon ver scheidene malen te ontmoeten, en kan u de verzekering geven, dat hij in alle opzichten een uitmuntende jongeling is. Ook meen ik liet niet mis te hebben, als ik voorzie dat hij eens een uitstekend geleerde zal zijn. Ik heb Daniël toegestaan hem te leiden gelijk hij liet best oordeele doch ik had hem liever zeeman zien worden. Het schoo ne cijfer der rekening, welke gy my voor legt, maakt mij om twee redenen gelukkig; de eerste is, dat ik nu do zekerheid zal bob ben, dat Iienri de plaats in de wereld zal innemen,die hy verdient, en de tweede, dat ik een goed werk zal kunnen doen. Waai'schijnlyk een vriend een dienst bewijzen vroeg de notaris met eer. glim lach. (Wordt vervolgd.) l

De Denderbode | 1912 | | pagina 1