De oorlog op den Balkan. Een en ander. Kitmeritieuws. Sterfgevallen. DOOD VAN EDGARD TINEL ZondagTust. kkmimm-kkMM Allerhande nieuws. i'lUPr** Personen die een abonnement nemen aan 01: iti xbra tion 1; voor hel jaar 1915, zullen ons blad Kosteloos ontvangen van den dag hunner in schrijving tol 51 De cember. Thuis bij zijne ouders, als die in de garnizoenstad wonen maar als het een jongen van den buiten is of uit een ver der afgelegen gedeelte des lands, waar dan Hij kan toch den heelen nacht op straat niet loopen. Hij kan naar de herberg gaan... tot op een zeker uur maar dan? Heftige herbergen sluiten tegen midder nacht en in andere, die den heelen nacht soms open blijven, is de toegang door de meeste garnizoenreglementen zelf verbo den. Wij beschouwen het historieken der elf gevonden geldbeugels als een truterij van de Nieuwe Gazetmaar moeste het waar zijn dan verdient die kolonel van wege de hoogere overheid duchtig op de kneukels te worden getikt Wij verlangen niet dat men van de sol daten pilaarbijters of kwezelaars make, maar ze beloonen met de permissie van een nacht te gaan uitslapen, dat loopt een beetje de spuigaten uit. Honden in het leger. In het leger worden allerlei proefnemingen ge daan, al om het beste te vinden. In ons land hebben de militaire zoe kers bevonden dat de honden ook wel in liet leger te gebruiken zijn. Voor de mitraljcuzen te trekken, bij voorbeeld, niet beter en geschikter wil men, als de honden. En dat moet nog zoo dom niet gevon den zijn want Holland gaat liet acliler- doen. Inderdaad, de Ilollandsche officiers bobben besloten ook honden voor den dienst van 't leger le gebruiken. Het zullen kloeke, zware honden moe ten zijn, gelijk deze van ons Belgisch hondenras. Voor de kweekers van zware trekhon den zal dat nogeene goè en winstgevende zaak worden. •k* 't Mes op de keel. He People -. het officieel blad der Belgische socialisti sche partij, spreekt voor dezen keer ten minsten zijnen buik rechtuit. Het blad vergelijkt de algemeene werkstaking aan Het mes op de keel Precies alzoo I)e socialisten willen de burgerij, de koel afsnijden, als ze niet seffens krijgen wat zeeischen. De Peuple - schrijft Versta ons wel, geef ons rechtEn Jan Prolo de socialistische partij zal zijn mes weer in de schede stoken, dat gij hom - verplicht uit zijn zak te halen. Wat zegt ge daarvan Dat is juist zoo vreedzaam niet. Vindt ge 't niet Wat zou er van ons land geworden, moest, hel gouvernement aan zulke be dreigingen toegeven In één woord gelijk in duizend vol gons ons bescheiden oordeel, zijn de grootste vijanden van hel enkelvoudig stemrecht tegenwoordig de socialisten zei ven. Immers, zoolang ze dreigen mot, - een revolidionnair middel gelijk de antikatholieke Independance beige de algemeene werkstaking noemt, kan men zelfs niet spreken nog min onder handelen over de kieswet. Men redeneert niet met menschen die met een mes dreigen. Domme prolitariërWat schreeuwt gij tegen het kapilalism Weel gij niet dat het bierkapilalisin, en het jeneverkapitalism geen sterkeren steun hebben dan u. Kijk naar uwe lotgenooten in Duitsch- land. Verleden jaar op hun congres te Leip zig maakten zij een verbond om de mil- lioenen rijke stokers geen penning meer te gunnen. Sedert dien is 'l genevergebruik in Duilschland met 430,000 liters per dag verminderd. Denk eens wat al geld daardoor in de zakken der Duitsclie werklieden is ge bleken. Wanneer gaat gij dat voorbeeld volgen? Het stemrecht voor de vrouwen. - Het deenscb ministerie heeft in de Kamer een wetsvoorstel neergelegd be treffende eene wijziging der grondwet en waarvan de bijzonderste schikkingen zijn het kiesrecht en de kiesbaarheid is aan de vrouwen verleend voor de Folkelhing. Om kiezer te zijn moet men 25 jaar oud zijn in plaats van 30, gelijk te voren. Het getal Parlementsleden wordt van 111 op 132 gebracht. De duur van het mandaat zal vier jaar zijn in plants van twee. Het bevoorrecht stem recht voor den Landsting zal afgeschaft worden evenals de schikking waarbij de koning 12 leden van den Landsting mag benoemen. Van de GG leden van den Landsting zullen er 54 gekozen worden door de gemcenleverlegenwoordigcrs en de 51 gekozenen zullen er zelf twaalf ontbrokenden aanduiden. De Folkething in Denemark is wal wij in België de Kamer der volksvertegen woordigers noemen en de Landsting staat omtrent gelijk met de Senaat. Ze lachen er zelf mee. - De Waarheid orgaan der vrije socialisten van Gent, partijganger van liet zuiver algemeen slemreclit, schrijft als volgt Om met juistheid der waarde van liet z a. st., voor 't weikvolk le bepalen, is het voldoende vast te stellen wat er in de landen van liet z a. st., omgaat. De Fransche werklieden hebben het reeds lang. Vraagt hun eens wat zij hij middel van dit stemrecht bekwamen en wat zij niet zouden bekomen hebben, zonder dit recht. Zij zullen u antwoorden dal hel a. st. voor hen van weinig belang is. Op politiek gebied, is er geen land j waar de socialisten zoo sterk zijn als in Duilschland. l!ij elke kiezing, stijgt liet gelal socialistische stemmen. De socia listiseiie partij is sterker dan gelijk welke andere partij In den Rijksdag telt. ze boven de 100 volksvertegenwoordigers. Vraagt nu eens aan den Duitselien werkman of uit die vermeerdering van getalsterkte een werk van maatschappe lijke en praclische hervormingen gespro ten is. Het antwoord is ontkennend. De onmacht van het Duitsclie socialis- inus, niettegenstaande zijn getal aanhan gers, is kenmerkend. Dat werd tijdens het laatste kongres der Duitsclie socia listen bestaligd. Hetzelfde mag van de andere landen met a. st. gezegd worden. Hoe dan hegrijpen dat in België de werkersklas zeer begeorig op het z. a. st. is Omdal de werklieden in dwaling gebracht werden aangaande de voor- deelen van a st. Zij gelooven, en dat is de fout des leiders, dat met liet a. st. de kiekens hun gebraden in den mond zullen vallen. Hoe gaan de liberalen van Aalst dat vinden Wat eene Amerikaansche vrouw al eet. Een zoogenaamd wetenschap pelijk blad van New-York heeft, uitgere kend wat eene vrouw die 70 jaar oud geworden is en steeds over de noodige bestanclmiddels voldoende heeft beschikt, in dien levensloop geéten heeft. Het komt tol deze cijfer 30 Ossen,100 koeien,200 schapen,50 zwijnen,30 oesters 21,000 eiren en 4,500 kilo brood. Er dient aangemerkt, dat te New-York en rondom, de min of meer bemiddelde menschen bijzonder veel gebruik maken van oesters, 't Is in onze streken 't geval niet, zoodat we er een zwijntje of een koeitje moeten bijvoegen om de oesters te vervangen. Er is geen twijfel of de afschaffing van den sterken drank zou voor alle lakken van nijverheid, voor de welvaart der natie in 't. algemeen, bevorderlijk zijn. Men kan, zonder overdrijving be weren, dal daardoor ons volk tegelijk heter, gelukkiger, rijker zou worden. Pi ot- VAN ACKERSDIJK. Waarom niet Terwijl de werk lieden van Henegauw bijzonder door al lerlei besparingen zieli voorbereiden tot de algemeene werkstaking, waarom hebben hunne ophitsers de roode en blauwe kamerleden nog niet afstand ge daan van hun teactement Zullen dezelf de heeren, waaronder veel grooteige- naars zijn. nog duur doen betalen gedu rende de werkstaking, als de werkman aan zijn dagloon verzaakt Een groot aantal /rijn besluurder of beheerder van winstgevende, maatschappijen waarom niet hunne inkomsten van acties en obli gaties afgestaan aan de werkstakings klas Een woord dat teltM. Lëpine, het opperhoofd der politie le Parijs, sprak deze dagen op het congres tegen zekeren slavinnen handel als volgt - Ik bclreur hel, mijne heeren, dat tegenwoordig de gouvernementen van ineest ai te groole mogendheden onzijdig blijven, en niet regelrecht de ondeugd bestrijden door de kracht der zedeleer en der Religie. Ja. mijne heeren, ik zeg: der Religie. Mochten wij te minste van die gou vernemen ten verkrijgen dat zij den invloed van deze twee groote mach ten niet tegenwerken, machten die veel moer vermogen op do jeugd en hare drif ten dan welke wet ook. Dat mogen do voorstaanders der onzij digheid in alles overkuauwen. Katholieken leest, nooit bladen die mve denkwijze bestrijden, doch abon neert u aan een katholiek blad. De kleine burgerij en de alge meene werkstaking. De Lands bond der Kleine Burgerij heeft le Biussel eene algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den lieer sena tor Kocli. De vergadering luid voor duel de kwes tie der algemeene werkstaking te bespre ken en werd geopend met liet stellen der voor.'fgaandelijke kwestie, die echter bij overgroote meerderheid werd afgewezen. Men besprak 1111 dó zaak in den grond en al de redenaars wezen erop, dat nu roods do middenstand enorm te lijden heeft onder het gevoel van onbehagen, dat overal is ontstaan door het dreige ment der algemeene werkstaking. Een der redenaars was M. Domien Van der Hoyden, die wees op de propaganda van - De Kleine Burger Le Antwerpen, die revds 18 meetings tegen de algemeene werkstaking inrichtte en er nog alle Zondagen inrichtten zal Eene dagorde tegen de algemeene werkstaking werd daarop aangenomen. Een manifest zal in heel liet land ver spreid worden om de nadeelen te doen uitschijnen, die de algemeene werksta king aan doe handel zou berokkenen. Dezelfde kwestie kwam 's namiddags op het tapijt in de vergadering van de arrondissementsafgevaardigden van de Katholieke Vereeniging. Volksvertegenwoordiger Wauwermans heeft er een uitvoerig verslag voorge- bracht over de behoeflen van den mid- denstaiid en de vergadering stemde hij I eenparigheid den wensch van liet acht- baar lid strekkend om le vragen dat de regeering de ontwerpen op liet burger- crediet, op de handelspolitio en het statuut dor bedienden ann de dagorde zon stellen. Onder den hiel. Overal waar de liberalen gewerkt hebben om socialisten in den gemeenteraad t- krijgen in plaats der katlioh. k. n. zitten zij tegenwoordig leelijk onderden pantoffel van Marianne. Te Gent, t>' Antwerpen en zelfs lo Brussel worden de meeste benoemingen en ver ordeningen eerst besproken in liet roode volkshuis, en daarna mag de gemeente raad of het schepencollege do orders der volksmenners uitvoeren Zoodat de libe rale heeren de nederige dienaars zijn geworden, en de roode carlelbroeders bestieren feitelijk de groole steden en gemeenten tot groot profijl hunner vrienden en magen. EENS WAS IK... Eens was ik in het Hospitaal Gelogerr. voor een tijd Het zat vol miserie, wee En voi ellendigheid. 'k Heb 1 «ar mijn oogen vol geweend, Mijn harte leeggeschreid, T' rwyl ik door de zale keek Eu op die droevi beid. Hier lag er een, naast mij, te bed, Te wae.liien naar liet graf En ginder een de kanker vrat Hom 'l laatste leven af. En andren. die hun kloeke lijf Verbeuldeii om hun brood... En allen lagen stom en stil Te warliten naar den dood Eu door de zaal twee zusterkens Bewogen lie n -m weer Zoo lij izaam ais twee engeltjes Van :m Lieven Heer Ja, En '.en, zo zag ik hen Van bed tot redde, gaan Oin leer en zacht, wie lijdend lag Met liefde bij 'r- staan Dan ging het - Wel hoe is't nu vriend?» Het is er beter n.eó Als balsem vloeide dit hun woord Mij over wonde en wee lk hief het lijdend hoofd omhoog Zij steunde 't met. een lach. En 't was mij of ik in haar oog Mijn eigen moeder zag Vrijdenkers en Vrijheid. - Den 1G October II. stierfHal een werkroan- schoenmaker In zijn leven had hij deel gemaakt eener loge, en vóór notaris gelcekend dat hij burgerlijk wilde be graven wordei dus zonder priester Doch ziek zijnde, kwam de inan lot in keer en verklaarde schriftelijk en vóór getuigen dat bij eene kerkelijke begra fenis verlangde. Hij is dood en werd begraven met kruis en met mis Nu ko men de vrijdenkers, als hyenen rond een lijk, en doen iien broeder des overledenen en oenen kapelaan ecu proces aan, alsof de aflijvige niettegenstaande zijnen laat- slen wil, toch als een dier luidde moeten in den grond gestopt worden. De rechterzijden van Senaat en Kamer zullen Mann.lag I X omber vergaderen. De Kam zal har»- zittingen hernemen O; 12 November. Veie menschen ineenen dat alsdan de uigoiuêene wei kslakingzal uitbarsten. De pcuplê logenstraft dit nieuws ten slellig>to m voegt erbij dat de socialisten den gunstigen oogenhlik zul len weten te kiezen... Al bluf zeggen wij. De socialistische kopstukken gevoelen wel dat de haring niet braadt en ze «me ten toch iets uit vinden om tijd te winnen en hunne gaaien te paaien Voortdurende overwinnin gen van de Balkan-legers. De Bulgaren ten oosten van Andrinopel. Inneming van Baba Eski. Solia, 28 Oct. De Bulgaren hebben Baba Eski geno men eene belangrijke plaats ten Zuid- Oosten van Andrinopel aan den spoorweg naar Constantinopel. Zij hebben een trein van veertien wag gons, geladen met graan, in de buurt van Baba Eslii buitgemaakt. Do Bülgaren trekken op Loele Doorgas aan Ook Boenar Hissar is in hunne handen gevallen. Na do inneming van Baba Eski heb ben de Bulgaren een militairen trein venneestord, die Turkscho troepen en voorraden van Constantinopel naar Andrinopel overbrachi. Istip ingenomen. Sofia, 28 Oct. - De Bulgaren Ir hhen gisteren de be langrijke stad Istip bezet I)e Turken hebben haar ontruim,; zonder den min sten tegenstand te bieden. Na het geveeld bij Kolsjana waren do Turken blijkbaar g heel gedesorgani seerd. Zij hadden een groot aantal gewe ren en veel schieturraa<| en levens middelen langs tien geheelen weg naar Istip achtergelaten De krijgsveiTichh'mi in liet vilayet Begalnitsa worden voortgezel. De weg tusschen Kolsjana en Istip is bezaaid met uitrustings- en andere voorwerpen. Ten gevolge van de stortregens van de laatste dagen zijn de wegen modderig geworden en bewegen de troepen zich moeilijk voort. Op enkele punten is de ppinarsch daarom vertraagd. Belgrado, 28 Oct. De Turken zijn in vollen aftocht van Istip naar Keuprulu. De overwinning der Serviërs. De algemeene vlucht der Turken met achterlating van wapens, kanonnen en mondvoorraad. Inneming van Mitrowitza en Keuprulu. Belgrado. 28 Oei. OFFICIEEL. De Serviërs hebben Mitrowitza veroverd en 15 kanonnen buit gemaakt. Belgrado, 28 Oct. Volgens particuliere telegrammen heb ben de Serviërs Keuprulu genomen. Sofia, 28 Oct. Keuprulu is .ontruimd door de Turken, die in wanorde vluchten. Belgrado, 28 Oct. Een Turksche kolon gevlucht in de richting van Telowo, heeft zich over gegeven. Vluchtende Turken geven zichover De halfambtelijke Samocprava meldt dat liet Turksche leger, dat van Uskub op Tetowo terugtrok, zich aan de Ser vische cavalerie heefL overgegeven en de wapens heeft uitgeleverd. De kracht van het Turksche leger, bij Koeinahovo verslagen, blijkt ten oenen male gebroken te zijn. De Turken trek ken van Istip op Welos terug. De bevol king van Istip heeft de wapens opgevat en is tegen de Turken opgestaan. Belgrado, 28 Oct. De Servische voorhoede heeft vandaag Istip bereikt, na den pas in liet Otsjepol- jeplatau te zijn doorgetrokken, zonder een spoor van den vijand te ontdekken, ofschoon men hier een van do grootste gevechten verwachte. Verisovitsj veroverd. Te Verisovitsj, halfweg tusschen .Pris- 1 jtina en Uskub, hebben de Serviërs-vijf tien snelvuurkanonnen, 4G00 goweeren en een groote hoeveelheid schietvoorraad buitgemaakt. Allo naburige steden geven zicli over. Een bericht uit het hoofdkwartier meldt, dat de Serviërs in het gevecht bij Verisovitsj 25 dooden hadden en 0 ge wonden. Duizend Albaneezen werden ge vangen genomen met kanonnen. Vier duizend geweren werden buit gemaakt. Na de bezitting van Verisovitsj zetten de Serviërs luin opmarseh naar Kossovo voort en namen zij Katsjanik. Ondanks de buitengewone inspanning is hun uit houdingsvermogen intact gebleven. Nog de vlucht der Turken uit Us kub. Een strijd op leven en dood om te ontkomen. Belgrado, 28 Oct. Uit liet hoofdkwartier wordt gemeld Hoe groot de paniek was onder de Tur ken door de neerlaag in den vreeselijken slag bij Koemanovo ontstaan, kon men eerst, beoordeelen bij de bezetting van Uskub. De door een plotselinge!) schrik bevan gen Turken trachtten in krankzinnige haast aan de vervolging der Serviërs te ontkomen en vochten onder elkaar 0111 de middelen ter ontkoming. Velen wer den bij de razende worsteling om plaatsen in de spoortreinen en om allerlei soorten van voertuigen gedood. Zoo overhaast was hun vlucht, dat zij 98 veldkanonnen, 15 houtwilsers en een groole hoeveelheid spoorwegtnaterieel moesten achterlaten. De vervolging der Turken werd voort gezel lol aan het Zuid-Oost el ijk gedeelte van Uskub. De Serviërs naderden de op de vlucht geslagen Turken op hot plateau Otsjepolje,waar een hevig gevecht plaats had. Do Turken leden opnieuw eene neer laag en hervatten 11a groote verliezen te hebben geleden, hunne vlucht Belgrado 28 Oct. Tot nu toe hebben de Serviërs 125 kannonnen van de Turken buit gemaakt. De Serviërs gaan hun hoofdkwartier vestigen te Uskub, waar de koning zijn plechtigen intocht zal houden. Een telegram uit Parana (Argentina) meldt het godvruchtig overlijden van Mgr. Van Damrae, huisprelaat van Z. H. den Paus, bestuurder der zusters Fran- ciscanersen te Parana. Hij werd geboren le Aspelaore bij Ninove den 20 November 1845, priester gewijd te Gent 1880, en vervulde opvolgenlijk de bediening van professor te Ledebeig, onderpastoor te Baerle, St-Maertens-Lierde, Viaene en Doel. Mgr Van Damme scheepte in te Ant werpen, den 28 December 188G en landde in Januari 1887 aan le Buenos-Ayres. Z. H. de Bisschop van Parana benoemde de eerw. heer Van Damme pastoor Le Yiila-Urquiza. In 1802 vroeg hy aan Z. H. Mgr Stil lemans Belgische kloosterzusters. Met behulp van zes zusters Francisca nerseri 1. Grom been) stichtte hij een wee- zenhuis en parochiescholen In 1902 stichtte hij te Parana een tweede Missiehuis, met scholen en wee- zenhuis. In 1908 stichtte hij te Villaguay een derde Missiehuis. Kort daarna ontving hij de waardig heid van Huisprelaat van Z. H. den Paus M. Edgard Tinei, bestuurder van het Konservalorium van Brussel, is Maandag morgend te Brussel overleden. Tinei werd geboren le Sinaai, den 27 Maart 1854. Hij was dus 58 jaar. De vader van Tinei was Onderwijzer en orgelist, muzikant en dichter en bracht zijne kinderen zeer krislelijk op. Het was zijn vader die Edgard Tinei het eerste muziekonderwijs gaf Op ze venjarigen ouderdom verving hij zijn va der in de kerk. Met vlijt volgde hij de lessen zijner school te SL Nikffiaas én dagelijks legde hij don afstand van St-Nikolaas en Sinaai die twee uren is, af. Op 8jarigen leeftijd zong hij le St-Niko laas op een concert. Daar voor de eerste maal word zijn jong talent door den schrijver, Adolf Si ret, opgemerkt die de ouders aanraadde hunne zoon naar Brus sel te zenden en daar deed hij alhoewel nog zoor jong reeds van zich spreken. In 1877, op 23-jarigen ouderdom, be haalde bij den prijs van Rorne met zijn stuk De Klokke Roeland -, dat zeer geprezen werd Vervolgens toondichtte hij een aantal meesterstukken, onder andere Fran- ciscus, Goddelieve, deH. Calharina van Aleocandriè en talrijke andere sym- phonische werken. In 1881 werd Tinei bestuurder der muziekschool te Mechelen en in 1909 werd den beroemde toondichter bestuur der benoemd van hot konservatorium van Brussel. Edgard Tinei was lid van de Belgische Koninklijke Akademie. Hij was een goed Vlamingen een door en door kristen mensch. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Vrijdag 1 November, Allerheiligen, M. Bonner, Bisschopstraat. GESCHIEDKUNDIGE van Aalst alleen verkrijgbaar ten bureele van DE DENDERBODE In 't zwart 0,50 Fn. 't dozijn. In bistkr 1.00 Fr. 't dozijn. Franco per post, 0,10 fr. meer voor frank-ering. Elk afzonderlijk gezonden als- druk verkO.15 fr. meer. AALST. Hevige brand. Rond 5 1/2 uren, is er Maandag avond brand uitgebarsten bij Louis Boon".espndrillen- fabrikant, St-Kainielstraal alhier. Het vuur brak uit op den zolder en nam spo 'dig groote uitbreiding, zoodanig dat de 'lammen weldra door het dak sloegen en do vuurgonslers bij honderd duizenden door den zeer hevige, 11 wind naar omhoog geslingerd wierden. Het duurde nogal een geruimen tijd voor dat het vuur kon aangevallen wor den bij gebrek aan water. Al wat zich dus op den zolder bevond werd door liet vernielend element verslonden. De benedenverdiepingen n hel werk huis zijn gepaard gebleven. De schade beloopt lot ongeveer G,000 fr., alles dooi- verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men heeft kunnen bestatigen mangelde hel in die volkrijke wijk aan waterleiding. Dien toestand zou dienen verholpen te worden. LEDE. Het parket van Dendermon de is opnieuw afgestapt te Lede om hel onderzoek voort lo zetten aangaande de moordpoging op landbouwer Eug.Raman, De twee verdachte personen \an Irape werden aan het bed van Raman gebracht en met dezen laatste gekonfronteerd. Hij beweert een van beiden stellig te herken nen. Den tweeden persoon heeft hij niet gezien. Het slachtoffer zegde nog dat de twee mannen die hij gezien heeft in het zwart gekleed waren maar een der be tichten heeft nooit zwarte kleeren gehad; den dag der misdaad hebben getuigen be vestigd dat hij in hel grijs was. Te Melle wilde vrijdag nacht rond 111/2 uur, de jachtwachter Leyman, in dienst van den burgemeester, baron van Pottelsberghe de la Potlerie in oen bosch gaan. toen liij plotseling pensjagers meende te ontwaren, die uit het bosch kwamen. De jachtwachter zond er zijnen hond op af, en sprong zelf achter eenen boom;

De Denderbode | 1912 | | pagina 2