Huishoudelijk onderwijs. Donderdag 7 November 1912. 5 centiemen het nummer 66stc Jaar 4538. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Orgeldraaister. De katholieken in de Balkanstaten. Een kruimel Broods. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank mei den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor dry maanden, voorop te betalen. Do inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der jk.wit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQ1.'K 8UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 6 November 1912. Er wordt ten huidigen dage veel ge sproken van huishoudelijk onderwijs voor de meisjes. Voor velen onzer lezers zal het niet ten onpas komen iets meer te vernemen no pens dat onderwijs waarin het bestaat en welk nut het kan afwerpen. Hel huishoudelijk onderwijs bestaal hierin, dat men in de school en in voor drachten de kennissen ontwikkelt, welke nuttig, ja, zelfs noodig. zijn voor de vrouw om haar huishouden te besturen. In de jongensschool van den buiten, heeft men lessen over landbouw doen geven. De buitenonderwijzers spreken hunne leerlingen over de eigenschappen en verschillige soorten van grond; invloed van vochtigheid, warmte en koude samenstelling, kracht en waarde der meststoffen manieren, voorwaarden en tijdstippen van planten en zaaien, enz., enz., al dingen welke te pas komen voor menschen. die later in het groot of in het klein zich met landbouw zullen bezig houden, hetzij in den hof of in het volle veld Op dezelfde manier behoeft de vrouw ook kennissen welke zij in het huishou den kan te pas bmvgën. Daar zijn menschen» die meonen dal huishouden moet geleerd worden van moeder tot dochter, gelijk men vroeger dacht dat boeren moest geleerd wor den van vader tot zoon. Vat: dat laatste gedacht is men reeds groolendeeds teruggekomen en elk ont wikkeld landbouwer neemt aan dat de wetenschap den landbouwer grootelijks vooruithelpt. Zoo is hel ook voor wal de vrouwen betreft. In desleden zijn vele meisjes verplicht, zoodra ze 13-14 jaren oud zijn, op het fabriek of winkel te gaan werken. Dat is van 's morgends tot 's avonds en liet spreekt van zelfs dat de kinderen, tol jonge dochters opgroeit 11de, zeer weinig van moeder kunnen leeren voor wat het huishouden betreft. Daarom heeft men in de meeste steden Huishoudscholen ingericht,waar men leert naaien, wasschen, strijken, koken, en ook lessen geeft van gezondheidsleer en leert hoe men moet te werk gaan in kleine ziekten en ongevallen welke zoo dikwijls in een huishouden voorkomen. Elkeen weet hoe het gaatiemand, een 17e vervolg. Gij raadt het inderdaad, mijnheer Robinet, antwoordde Gabriël, die niet wilde dat de notaris de waarheid zou kun nen vermoeden ..Er is kwestie van geld toe te vertrouwen aan eon huis,wiens mees ter mijn vriend is... Het is een eerlijk man, die door tegenspoeden beproefd word. Heb ik vroeger geaarzeld, nu aarzel ik niet meer, want het geld zal hem uit den nood helpen. Daar ik hoopte nauwelyks een millioen te kunnen achterlaten,mag ik dus, zonder Henri te kort te doen, beschikken over eeno som, waarop ik in het geheel geen staat maakte. Zooveel te beter, antwoordde de no taris, daar het gat dat gij in uw fortuin zult maken, welhaast gevuld zal zijn. Gij zijt nog kloek kapitein, en hebt nog lang te leven. Bij dit gezegde betrok het gelaat van Gabriël Savanne. Wie weet wat God voor ons weglegt, antwoordde hij. Ik ben zeeman, en do zee heeft vreeselyke grillen. Nu, wat ook ge beuren moge, heb ik het recht over een deel van mijn gold te beschikken, zonder dat mijn zoon mag klagen, nietwaar Zeker, kapitein, gij hebt het recht over al uw goed te beschikken. Over alles wil ik niet beschikken... God beware ray daarvoor. volwassene of oen kind hoeft zich ge kwetst dat de wonde bloedt. Veelal neemt men het eerste lapken het beste, vuil of niet vuil, om de wonde te verbinden, welke men soms niet uit- wascht. Dat lapken of windsel kan besmet zijn, 't is te zeggen, er kunnen mikrobon op zitten die in de wonde dringen en de wonde vergiftigen, en die het zoogezegd koud vuur, het klem of eene verzwering veroorzaken. In de huishoudschool zal moii leeren dal men al lijd moet zorgen windsels in huis te hebben die zuiver zijn dat men do wonde moet uitwassen en dat degene die het verband logt, eerst goed zijne handen moet wasschen. Zoo zal men dozijnen andere nuttige dingen leeren. Men zal spreken over de lucht hoé noodig zij is voor de gezondheid on hoe noodig het is dat ze zuiver is hoe de lucht bederft hoe men ze ververschl men zal spreken over hel zonnelicht zijne noodzakelijkheid en weldoendon invlo-d; men zal spreken over de reinheid van liet lichaam, «le kleeren, de woning, de stal len er zijn nog zoovele menschen die bevreesd zijn van het water Men zal spreken over de voedings kracht. en de waarde der spijzen en zoo wellicht vele Uitzinnige vooroordeelen doen verdwijnen. Zoo hijvoorbeeld .wie zou nu op zijn werk boterhammen durven uit zijnen ki.apzak halen van grof tarwen of rog gen brood Is 't omdat die niet goed zijn of ge, zond 0 neen, elk looft en prijst, en eet liet met lust, maar't moet le huis zijn. Op het werk, 't moet lijn brood zijn, ander staat te gemeen. O die mode In de huishoudschool zal men spreken over de verzorging der kleine kinderen, hetgeen hoogst noodig is. Hoe dikwijls klagen de moeders niet dat hunne kindertjes 't zuur hebben, en ze koope:: flèschjes op fleschjes. Heel dikwijls is de ziekte of het onge mak veroorzaakt door eene verkeerde manier van voeding. Alle moeders willen dikke struische kindertjes hebben en niet zelden geven zedezen teveel of te kloek voedsel. Hot is bewezon.dat in de plaatsen waar eenige voordrachten over kindervoeding gegeven worden door dokters, liet getal kindersterfte» merkelijk verminderde. Men zal ook spreken over boekhouden, dat is over het aan teekenen van ont vangsten en uitgaven, wat zoo weinig gedaan wordt. Hoe groot schat gij de som, welk ik ter uwer beschikking moet stellen Drie honderd duizend frank. Drie honderd duizend frank her haalde de notaris, vvrbaasd. Ja, ik heb beloofd die som aan mijn vriend te leenen. Die som zal ik u ter hand stellen 111 zilver. Ik heb die hier in mijn kantoor liggen. Verschooning, mijnheer Robinet, ik zou gaarne bankbrievon hebben. Tegen wanneer verlangt ge die Tegen overmorgen, 30 December. Kan dat'? Gij zult ze hebben. Dan zal ik Zaterdag in den morgen liet geld komen halen. Het zal gereed liggen. Vóór dat hij afscheid van den notaris nam, zeide hij Mocht het gebeuren, dat gij mijn broeder ziet en hem van mijn bezook zoudt spreken, verzoek ik u Item niet te zeggen, waarom ik eigenlijk bij 11 gekomen ben. De wet legt ons op, de zaken geheim te houden, antwoordde do notaris. Weos dus zeker.dat ik er uw broeder geen woord van zal zeggen. Ik dank u. De zee-officier verliet liet kabinet van den notaris, na dezen laatste hartelijk de hand gedrukt te hebben. De belofte, door dokter Bordet aan zijn Ook zal men cr leeren lezen, schrijven, rekenen kennissen die iedereen noodig heeft, benevens, naaien, breien, stoppen, mazen, herstellen van kleederen, enz. Wellicht zullen cr zijn die zeggen O ik kan dat allemaalik leer dal allemaal te huis. Welnu, zooveel lö heter, die het kun nen moeten naar de huishoudschool niet gaan er zijn er genoeg die het niet kennen, of niet allemaal kennen, en die zullen uit de lessen veel nut trekken. De inrichting van huishoudscholen zal hoogst nuttig zijn. De oorlog der Balkanstaten legen Tur kije wordt door sommigen voorgesteld als eene soort van kruistocht van de kristenen tegen de Turken of Mahome- lanen. Dit is misschien wel zoo in de gedachte van de bevolkingen delven. De eenvoudigeSeroen en Bulgaren mee- nen wellicht dat zij voor hen Geloof te velde trekken en de politieke mannen laten hun dat geiooven terwijl zij er vooral op bedacht zijn hun grondgebied uit te breiden. Voor ons, katholieke», zal het niet ten onpas komen le weten hoe hot met onze goloofsgenooten, de ROomsch-katholie ken, in de Balkanstaten gesteld is, waar Grieksche Godsdienst overwegend is. In Serbië is de Belijdenis van den kat holieken Godsdienst verboden, zoowel in feite als door de wet. Serbië is wellicht het eenige land in hetwelk de katholieke Kerk niet inge richt is. Men duidt er enkel de aanwe zigheid van twee katholieke priesters als aalmoezeniers van het Oosten rijksch- Hongaarsch gezantschap. Voor den oogenblik kan men op geene verbetering in dezen toestand hopen. In Montenegro geniet de katholh ke Kerk eene nogal grooto vrijheid. De hui dige koning N'ikolaas heeft met den Paus een kon kordaat geit offen Hij verlang voor zijn volk dat de gods dienstvrede behouden hlijve. Montenegro maakt een aartsbisdom uitde aartsbisschoppelijke zetel is ge vestigd le Ativari en de Aartsbisschop draagt den titel van primaat van Serbië. Mgr. Dobrichich is onlangs tot Aarts bisschop benoemd. In Roumanië wordt de katholieke Kerk geduld maar gedurig worden door de wereldlijke macht hinderpalen gesteld zieke gedaan, haar een priester te zenden, aan wien zij, vóór het leven voor goed vaarwel te zeggen, haar hart zou kunnen openen, werd door den braven man stipt gehouden. Nog des avonds kwam de pastoor van Saint-Ouen.een eerbiedwaardig geestelijke, bij de sponde van Germaine nederzitten om haar te troosten. Na haar gehoord en woorden van ver giffenis en troost uitgesproken te hebben, diende hij de stervende de laatste Heilige Sacramenten toe, en verliet haar niet eer der dan na haar voorbereid te hebben om te sterven als een christin, geheel ovérge- latcn aan den wil van God. De dokter had aan vrouw Aubin ge zegd De dagen, ja, zelfs de uren der arme vrouw zijn geteld gij moogt dus weldra het einde verwachten. Ik wil, zooveel ik kan, de laatste oogenblikken van de arme vrouw verzach ten... Ik wil die arme moeder tot het einde bijstaan, zeide de vrouw. E11 het was inderdaad te bemerken, dat Germaine verging gelijk hot stervende licht der lamp, wier laatste druppel olie verteerd wordt In deze oogenblikken kon geen gedachte van spyt of misnoegen tegen de schik kingen Gods in den geest der stervende plaats vinden. Voelde zij het leven uit haar leden vlie den' de geruststellende verklaringen, wolke doktor Bordet haar wegens haar dochter aan de uitoefening van den katholieken Godsdienst, wat aanleiding geefl tot me nigvuldige pijnlijke voorvallen. Mgr. Netzhammer, een Duitsche Bene- diktijn, is nu Aartsbisschop van Bucha rest. De katholieke bevolking van dat aartsbisdom beslaat bijna uitsluitend uit vreemdelingen. Men poogt er nu den katholieken Eere- dienst in te richten, volgens den Griek- schen ritus. Het aartsbidom Bucharest omval ge heel Valachië en het bisdom Jassy, ge heel Moldavië. Het is sedert lange jaren toevertrouwd aan de Minderbroeders Mgr. Camilli, de Bisschop, Italiaan van geboorte, behoort lot die orde. I11 Bulgarië wordt ook liet Katholicism geduld en do Katholieke Kerk bezit er een Aposteljjk Vikariaat do overste er van is Mgr. Douclet. Franschman van geboorte, van de Orde der Passionisten Risschop van Nicopolis, wiens verblijf te Roudschouk gevestigd is. Hij wordt in zijne zending bijgestaan door verscheidene van zijne Medebroe ders. Er bestaat in Bulgarië nog een tweede Aposloliek Vikariaat, dal de steden Sofia en Philippopoli omvat. De bisschop is Mgr- Manini, Ilaliaansche Kapucien, die te Philippopoli verblijft. In Griekenland overtreft het aantal katholieken do 25,000 niet, waarvan 12,000 te Athene en 6000 te Patras de overige zijn in verscheidede plaatsen ver spreid. Het derdo der, katholieken zijn Grie ken van geboorte -, de twee andere der den zijn samengesteld uil vreemdelingen vooral Oostenrijkers, Italianen en Fran- schen. Mgr. Petit, Franschman van geboorte, is Aartsbisschop van Athene en heeft 15 priesters hij bezit ook eenige scholen. In Griekenland heerschte eene zekere toegevendheid voor de katholieke Kerk, maar het is aan don priester verboden propaganda te maken, gelijk overigens inde andere Balkaansche landen. In Turkije is 1111 de uitoefening van alle geloofsbelijdenis vrij. De hoofden der katholieken, der Pro testanten, der Joden, der Grieksche en Armenisscho sehisinaticken zijn - door den Sultan erkend. In Europeesch Turkije telt het Maho met ism 2,2U0,0U0 aanhangers de Schis matieke Grieken 1,900,00 de katholie ken 320,000 en de Joden 80,000. I11 Aziatisch Turkije heeft men 13,600,000 Mahoineianen 2,200,000 Grieksche Sehisinatieken 233,000 katholieken en 80,000 Joden. gegeven had,en de troostrijke woorden van den priester hadden rust en kalmte in haar hart doen nederdalen. Ook vrouw Aubin, die nooit naliet haar één of tweemaal daags te gaan bezoeken, sprak haar moed en geduld in, zoo goed zij kon. Slaap gerust en in vrede, arm kind, llu'sterde zij haar toe en bekommer 11 niet over uwe lieve Martha. Zy zal in liet geheel niet ongelukkig zijn. Zij zal goede en eer- lyke beschermers gevonden hebben. Zonder onrust of kommer voor de toe komst barer geliefde Martha, ging Ger maine de groote reis naar de eeuwigheid aanvaarden. XI. Wij bevinden ons in een van die dagen, die het lijden van borstzieken verdubbelen en het noodlottig uur verhaasten. Het weder was somber en ijskoud in den morgen van den 28 December. De krachten der kranke waren geheel uitgeput doordat zij een zeer raoeilyken nacht had doorgebracht. Haar adem was hijgend, haar keel door een droge hoest, die men nauwelyks kon hooreo, pijnlijk. Een klein lampje, dat een onzeker licht verspreidde,brandde nog by het bed,waarin Germain op sterven lag. De kamer was gevuld met een doffe en loome warmte, veroorzaakt dooreen hand vol brandende kolen in de kleine kachel. Het knappen van dit vuurtje, benevens het Er is een katholieke Bisschop in Scu tari, stad die nu door de Monlenegrijnen ingi-nomen is. Door de opzienbarende brieven van Didaskalos, de artikels van Nemo in Het Handelsblad, het onderzoek ingesteld dour eenige leiders der vlaam sche staatsbeambten, enz., hebben de Vlamingen kunnen vaststellen hoe de systematische verfransching woekert in het ministerie van Spoorwegen. Maar in andere ministeries gaat het niet veel beter. Ziehier een staaltje van wat er omgaat in het ministerie van Wetenschappen en Kunsten Dit ministerie bestelt jaarlijks bij de boekhandelaars een zeker aantal hoeken voor de bekroonden in den algemeenen wedstrijd van het middelbaar onderwijs. Dit jaar nu werden besteld Fransche uitgaven 332, voor fr. 2102-50 Fransch-Belg. uïtg.: 297, voor 1476-50 Hollandsche uitg. 112, voor 718-75 Vlaamsche uitg. (1): 25, voor 185-00 Duitsche uitgaven 35, voor v 243-50 Engelsche uitgaven 15, voor 100-02 Getal uitgaven 866, waarvan 629 fransche voor de som 4.831-25 fr. waarvan 3584 fr. aan fransche hoeken worden besteed. De overige 1247-25 fr. dienden voor den aankoop van engelsche, duitsche. vlaamsche en hollandsche werken. Frankrijk alleen leverde dus voor 2107-50 fr. Frans'•.h-Belgische uitgaven kregen 1476-50 fr, En de anderen samen slechts 1247-25 fr. Aan vlaamsche boeken werd dan toch ook genadiglijk 185 fr. uitgegeven, van wege do gelijkheid aller Belgen. Er zijn vlaamsche boekhandelaars die vroegere jaren lot 200 vlaamsche boeken leverden voor die prijskampen, en die dit jaar van het ministerie bericht ontvingen dat men er geen noodig had, daar er nog nn nornbrc suffisanl d'exemplaires d'ouvrages overschoten van vroegere jaren Die brief is omlerleekend Le Ministre Prosper Poulet (2). Het ware de moeite waard eens te onderzoeken wie zich in het Ministerie van Schoone Kunsten met het uitkiezen dier hoeken voor de prijskampen van gerucht der zieke, was liet eenige geluid, dat men vernam. Het was een akelig schouwspel. Naast het bed, op een laag stoeltje, zat de kleine Martha, en hield tussclien haar handen die barer moeder gedrukt. Haar angstige blik ken verlieten geen oogenblik dat uitge teerde gelaat, dat reeds met het doodszweet bedekt was. Over de wangen van liet kind rolden dikke tranen, en een or van, op de hand van Germaine vallende, bracht er een gevoel teweeg, als had iets gloeiends er in gebrand. De zieke opende de oogen en wendde langzaam den blik naar haar dochter. Als door een waas, zag de moeder haar ongelukkig kind nog, en met schier onhoor bare stem, zeide zij Schep moed, li«-f kind, en weent niet. Gij zijt onder een slecht gesternte ge boren en in ongeluk en rampspoed groot gebracht. Houd u kloek, om het lijden met moed te dragen. Terwijl zij sprak, drukte zij krampachtig het tengere handje barer dochter. Moeder... ach moeder stamelde Martha. Met een stem, die langzamerhand doffer werd, ging Germaine voort Lief kind, het is met uwe moeder gedaan Ik hoor onzen Heer, die mij roept. Weldra vertrek ik naai- een ander vader land... Wat doet het mij pijn u te moeten verlaten.... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1