Eene Onrechtveerdigheid. Donderdag 14 November 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4540. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Weirie-boomgaardbemestine De Orgeldraaister. Toestand der Christenen Eene nieuwe Pensioenwet. DE DEN DER BODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagrekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor «1 rij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantien door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schri.ilt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte ZoutsLraal, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'K 8ULM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50'centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendinge n doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 13 November 1912. Zoo mag ze zekerlijk genoemd wor den, do hedendaagsche schikking van de wet volgens dewelke de katholieke Belg tweemaal bel aalt éénmaal voor de Staatsschool en éénmaal voor zijne vrije school, terwijl de geuzen maar éénmaal, le weten voor de offleieele school, moeten betalen. Katholieke lezers, hebt ge daar ai eens ernstig op nagedacht, en zult ge niet eischen met allen die't wel meenen, dat daar eindelijk een einde aan gebracht worde om dit schreeuwend onrecht te doen ophouden Daar, in uwe stad of in uwe gemeente, staat eene offleieele school. Ge hebt er geen trouw in, althans voor do toekomst en inet reden want als ze mi goe.l is, ze kan slecht worden, en een bestuur van liberalen zou er 't onzijdig onderwijs inbrengen dat uw geweten van katholiek niet voldoet. Ge hebt dus, als huisvader, hel recht van voor uw kind, de katho lieke school te verkiezen, die er nevens staat en ge doet liet. Welnu, weet ge hoe het gaat Die vrije school, kan maar reclit blijven, door de milddadigheid van dim katholie ken burger, door den schoolpenning en de kleine slaalstoelaag die ge helpt be talen maar ondertusschen moet ge ook de andere, de slechte, ondersteunen, want die wordt betaald door u we stad of gemeente, dal is met 't geld van iedereen. Ge betaalt dus tweemaal. E11 hij inte gendeel hij, uw gebuur, die geus is en dio in de offleieele school zijn goesting vindt, hij betaalt maar enkel en alleen voor I deze. Buiten de openbare loelaag, waar van hooger spraak is, geeft hij voor de uwe geen cent Is dat gelijkheid vragen we. Is dat rechtveerdigheid Maar ge moet gij geen vrije school oprichten mauwen zij ons toe. Wij antwoorden ge rnoet er ons dan maar zelf eene goede, en eene christene verschaffen Maar we kunnen toch iedereen niet dwingen voor uwe school te betalen, werpen ze nog op -- Wel dwingt ons dan niet te betalen voor de school van anderen Maar dal is de school van iedereen En gij ook moogt er uwe kinderen naar toe zenden Noen. dal is onze school nietWe zijn christenen en wij eischen eene school die christen is. En als wij er zelf eene moeien oprich ten, ge moet maken dat wij ze in stand kunnen houden, ge moet aan haar even veel geven als aan de gemeenteschool De geuzen moeten maai- betalen voor de onze evenals wij voor de hunne betalen Onrechtveerdigheid, wij herhalen het, schreeuwend onrecht is het, wat nu be staal. En wij vragen met 't katholiek gouvernement dal dit onrecht zou ophou den we vragen voor alle scholen gelijk heid van onderstand Het jaar 1912 is een uitmuntend fruil- jaar geweest de fruitopbrengst was overvloedig. Hoe hooger do opbrengst, hoogrooter de uitputting van den gromt. Dus, wie zijne fruitboomen voor de vol gende jaren vruchtbaar wensclit te be waren, hoeft eene goede teruggaaf der weggenornenc beslanddeelon te doen. Zoo gaven de vooruitziende fruittelers reeds eene eerste bemesting in Juli- Augustus, als wanneer de bolvorming plaats heeft. Drie bestatiddeHen, we]ke-ongel«kk»ir- lijk nog te weinig- gebruikt worden, zijn de polascli, het fosfoorzuur en de kalk. De potaseh werkt op den groei en de hoedanigheid,geeft, vooral in verceniging met kalk, de vastheid der geweefsels, begunstigt do rijpwording van het hout, de goede en regelmatige bolvorming, vermeerdert den omvang der vrucht, geeft haar eene rijke kleur en eenen fijnen geur, en verhoogt het suikergehalte. Hot fosfoorzuur bevordert den bloei, de bevruchting der bloem, de voortzel ling van hel geslacht, de hoedanigheid, de kleur en de sappigheid der vrucht. Gemis aan fosfoorzuur is eene hoofdoor zaak van misbloei. De kalk vormt, vooral iu vereenigiug met de potaseh en het fosfoorzuur, vaste en taaie houtvezels, en maakt zoo de plant heler bestand tegen do aanvallen van allerlei ziekten, woekerdieren en woekerplanten. Evenals de potaseh, ver- hoogen het fosfoorzuur en de kalk hel suikergehalte dor vrucht. Men stelle er dus niet langer aan uit eene overvloedige potaseh-, fosfoorzuur- cn kalkbemesling toe te passen, 't zij 1200 kgr kaïniet en 1200 kgr. fosfaat Bernard per hectare. Beide meststoffen 18e vervolg. Men heeft mij beloofd u te zullen be schermen. Gij zult vrienden hebben, die u zullen vertroosten en over u waken... Bij deze woorden voelde Martha haar hart ineenkrimpen. O, mijn lieve moeder stamelde zy, terwijl haar snikken, die zy niet meer kon inhouden, onstuimig losbarstten. O, zeg niet meer, dat gy my zult verlaten... Zeg niet meer dat ik u weldra niet meer zal zien... Het is de wil des Heeren, mijn kind, dat ik u verlaat.,, dat ik tot Hem ga Wij kunnen niets tegen Zyn wil O, myn God stamelde het kind. Germaine ging voort Binnen eenige uren, binnen weinige oogenblikken misschien, zal ik niet meer by u zijn. Welnu, luister wel Martha. Do arme kleine stond op. Gy zult voortaan alleen staan onder vreemden, die liefdadig en goed voor u zullen zyn, maar wier liefde, hoe groot zij ook moge wezen, niet kan vergeleken wor den met de liefde eener moeder... Dan zal ik daar niet meer zyn om voor u te zor gen. Beloof mij, dat gc altyd braaf zult blijven, altijd... Beloof mij, dat gij nooit zult te kort komen aan de plichten, die gij later zult leeren kennen... Zweer my, dat mogen met elkander gemengd en boven op uitgestrooid worden, en, hoe eerder nu n ze uitstrooit, hoe meerder kans zij zullen hebben tegen jiel hernemen van den groei in de lente eet vezel wortelnet bereikt le hebben. Dejkaïniet brengt een goeden voorraad potaseh, het fosfaat Bernard eene belangrijke hoeveelheid fosfoorzuur en kalk irf den grond, welke niet alleen «ie fruitbo'flpen, maar nog do gras zode nul lig wezen zal. Met de eigen lijke stikstof bemesting wacht men tot in de lente, doch in den jhop van den winter mag men eens duchtig;beren. in Europeescjh Turkije Bij gelegenheid vaa den uitgebarsten oorlog tusschen de fBalkaanstalen en Turkije, oorlog die vréeselijk en zonder genade is, omdat het een strijd is tusschen christenen en mahomedanen, tusschen eeuwenlang verdrukten en hunne dwin gelanden, is het wel de moeite waard eene ooggetuige téMoren over den toe stand der christenen cinder de heerschap pij der Turken. Wij zijn dan ook gélukkig onze lezers eenige uiltreksels te Uuftnen voorleggen uit eenen brief, gestuwd aan bet katho liek Engelsch dagbl idd 'abelet, door eene «v s.'-vMD- Dmkam welke vele jaren in Turkije verbleef. Vooreerst bevestigt, zij, op bewijs harer lange ondervinding, d$t eene vo rige beschrijving door een andere persoon gedaan, veel te rooskleurig was. In het Noorden van Albanië, gaat. zij verder, zijn de christenen in groot gevaar ofwel van uitgedreven te worden, ofwel gedood, ofwel gedwongen door den uitersten nood ranhomedaan le worden. Hun toestand was reeds lastig genoeg vóór de Turksehe omwenteling (1908). Sedert dien verslechtte hij nog telken jare. Tegenover de katholieke Albanee- zon gelijk tegenover de andere ongeluk kig*; christene onderdanen van den Turk, wordt eene politiek gevoerd die men mag noemen het gedwongen inahomedaan maken. Dit heeft het wanhopig volk tol oproer gedreven. Verleden Zomer (1911; streed het dapper tegen de Turschc legers die het omsingelden De drukking der groote mogendheden deed de Albaneezen een verdrag aannemen en voor de uitvoering van dat verdrag stelden de mogendheden niet den minsten waarborg. Trouwens het onderteekenen van dit enkel verdrag kon den vreden niet be de gedachtenis uwer moeder, een moeder, die u zoo teeder beminde, nooit uit uw geheugen zal gewischt worden... Ja, dier bare Martha, zweer my dit, opdat uw moe der in vrede moge sterven. Onze lezers weten reeds, dat Martha zeer verstandig was voor haar jaren en haar geest vroeg ontwikkeld. Slechts zeven en half jaar oud zijnde, bezat zy een even helder begrip als vele oudere meisjes, terwijl haar hart en haar gedachten zoo vlekkeloos gebleven waren als bet zuiverste kristal. Het was, alsof er in liet lichaam van dit tenger kind een ziel huisde, die reeds het volle bezit harer vermogens had, en levon en lijden sedert lang kende. Het kind besefto boe ijselijk liet was van bare moeder losgerukt te worden en zich alleen, zonder steun, in de wereld te be vinden. Ja, de dood harer moeder ver scheen voer haar oogen als do vreeselykste aller rampen. Martha drukte haar bevende lippen op het gelaat harer moeder, overlaadde lut met kussen en stamelde met bittere tranen: Altijd zal ik braaf zijn, lieve moeder, ik beloof het u. Nooit zal ik ophouden u te beminnen en aan u te denken.., nooit, nocit, nooit Heviger en heviger werd liet gereutel, dat uit do borst der stervende opsteeg. I)e schrik van het kind groeide aan. Zij hield op met kussen en riep Moeder Lieve moeder vestigen omdat, in alle omstandigheden van het dagelijksch leven, de katholie ken aanhoudend onrecht te verduren hebben. Turksehe gendarmen komen hunne plantingen binnengevallen, roovon het fruit, hakken de hoornen over tot brand hout. Vragen voor schavergoeding wor den met spotternijen beantwoord. Be staal er een proces tusschen muzelman en christen, bet is zeer zeldzaam dat de muzelman verantwoordelijk wordt ge steld. De kristenen integendeel worden aangehouden en gekerkerd zonder von nis onder de onbeduidendste voorwend sels. Wanneer de belastingen moeten geïnd worden trachten de plaatselyke overhe den om zeggens overal van de christenen meer af te persen dan hun deel in de ge vorderde sommen. Indien al de inwoners zich wapens konden aanschaffen dan zouden zij veel kans hebben de bovenhand le krijgen. Doch de groote mogendheden, die niet omzien naar hunne bescherming, beletten hen ook nog op alle mogelijke wijze wapens binnen te smokkelen, en terzelf- dertijd bezorgen zij er aan de Turken en trekken hieruit veel geldelijk voor deel. Ik kan niet genoeg uwe aandacht trek ken op 'ifd JaiJi (t3' le zooge^egde Christi ne en beschaafde Staten van Europa te genwoordig bezig zijn met het verzame len var. fondsen voor don aankoop van geweren die moeten dienen voor dezen moord-oorlög. De christene bevolking gevoelt dat zelf heel.goed en zij beschul digt do mogendheden, van tegenwoordig barbaarschei- te zijn dan de Turken. De zen zullen met die geweren de muzel- mansche bevolking wapenen en ze gebrui ken als hacliiboezoeks. En tegelijk is hei bezit van geweren verboden aan do christenen. Daarna verhaalt de protestantsclie da me eenige onlangs gebeurde feiten in de omstreken van Scutari hoe christene dorpelingen steeds verontrust werden door hunne mahomedaansche geburen, hoe zij gerustgesteld door den Turkschen overste Ali ellendi ongewapend naar hunne velden gingen en daar lafhartig door denzellMen overste aan het hoofd van talrijke hacliiboezoeks werdén over vallen, gebonden en gevangen genomen hoe zij "later gedurende eenen opstand gruwelijk verminkt en vermoord werden door de soldaten. De bisschop en de ge neesheer getuigden de waarheid dezer gebeurtenissen. Om te eindigen doet de dame eenen op- Een uiterste poging doende om haar bezwijkende krachten te verzamelen, richtte de zieltogende zich op, en dwong om zoo te zeggen door de kracht van haar wil, den dood haar laatsten slag uit te stel len. Zij stak den arm uit naar de kast, dio rechtover het bed tegen den muur stond. - Daar. in de... hovenste lade... sta melde zy, een... notenhouten kistje... Martha had haar begrepen. Nog voor dat Germaine uitgesproken had, snelde het kind naar de kast, opende die en brac! t de stervende liet gevraagde koffertje. Germaine opende het met de hulp van haar dochter, en met bevende hand haalde zij er twee gezegelde papieren uit die vol geschreven waren en een brief met half verscheurden omslag. Den brief nemende, ontvouwde zij hem, en baar doffe oogen, die reeds verglaasd waren, vestigden zich op hot geschrift. Als door een dikken nevel heen, kon zij nog even de regels onder scheitien. Die brief was van Gabriel, en dat was al wat zij van hem bezat. Hy was geschre ven voor zy haar moeder verlaten had om hem te volgen. Het was de verklaring, die den laatsten slag gegeven had om haar aan haar moeder te ontrukken do verklaring zijner liefde, waaraan het arme kind geen weerstand had kunnen bieden. Het waren de bedriegolyke beloften van haar verleider. Het was de eenige gedach tenis, die baar overbleef van den vader van haar kind. Voor haar stervende blikken verscheen nu geheel het verleden, en een straal van haat en gramschap flikkerde in haar oogen. Maar aanstonds doofde die woeste straal uit, en de zieke bleef eenige .^ogenblikken in een soort van vervoering, als 111 een droom levend-'. Een droom 1.., Do laatste droom, die zy, helaas beleven zou Opnieuw opende zy de oogen en stamelde Martha...,myn lief kind... dit is een brief... van uw vader... Van mijn vader... herhaalde het kind, schielijk bevende. Met nauwelyks hoorbare stem ging Germaine voort Misschien zult gij hem nooit kennen. Om zijnentwille is het dat mijn moeder my waarschijnlijk vervloekt heeft, want hij is het. die van mij een hartelooze en ondankbare dochter gemaakt heeft.. Ja, door hem is het, dat ik zooveel geleden heb... 't Is door hem, dat ik sterf. O, moeder, stamelde Martha. Ja, mijn kind, ging de stervende voort, maar God gebiedt te vergeven... En ik w il niet minder genadig zijn voor hem, die mij zooveel kward deed, dan God het was voor hem, die zoo dikwijls tegen hem zondigde. Ik vergeef aan uw vader, Martha, ik vergeef al het ongelijk, dat hy my heeft aangedaan. En nu, lief kind, doe zooals ik, 1 draag geen haat tegen hem, die zich hier roep tot hare lezers opdat er eenige of minstens één, een Engelsche priester zegt zij, een onderzoek zoude gaan doen op de plaats zelve, om dien toestand bekend te maken. De groote mogendheden, uit schrik en uit afgunst, do eene voorde andere, laten maar geworden. Nu hebben de kleine staten van het Balkangebergte de zaak hunner ras- en geloofsgenooten in han den genomen. Laten wij hopen dat zij zegepralen, of tenminste de lotsverbete ring «lier arme christenen bekomen. De katholieken beloofden eene nieuwe en vollediger pensioenwet. Al wat de katholieken beloven, volbrengen zij het zijn mannon van één woord. Minister Hubert heeft de bijzonderste bepalingen van de nieuwe pensioenwet doen kennen, waarbij een pensioen van 1 frank per dag aan alle werklieden, mannen en vrouwen, verzekerd wordt. Daaruit blijkt dat 1° Alwie min dan 2400 fr. por jaar wint en min dan 65 jaar oud is, verplicht zal wezen zich bij eene pensioengilde aan le sluiten 2* Ei kwwerkman zaï mini mum G frank per jaar moeten storten, indien hij meer dan, 15 fr. in de week wint 3° De patroon moet 6 fr. per jaar en per werkman betalen. Na 1937 kan dat verminderen, na 1942 wordt het op 3 fr. gebracht 1° De Staat, Provincie- en Gemeente besturen moeten tusschenkomen in het vormen van 't werkerspensioen 5° De ouderlingen die te oud waren om hun pensioen nog door eigene stor tingen te kunnen vormen, zullen niet meer 65 fr., maar 120 fr. ontvangen, zulks zonder eenige storting voor dezen welke voor 1843 tot 1848 geboren wer den 6° De jongeren dan die van 1848, zul len minder krijgen indien zij zelf geene hoogere storting gedaan hebben de ver mindering bedraagt 5fr. per jaar tot een zeker getal jaren. Het is te hopen dal de kartel kwasten, die 111 do Kamer zetelen, Ihaus eens hunne manieren zullen houden, opdat hel gouvernement dit ontwerp wellicht tol wet kunne maken. zou moeten bevinden om over u te waken. Vergeef hem, dat hij u noch naam noch liefde geschonken heeft, en dat hy u alleen laat op de wereld... Vergeef hem... lieve Martha en... verbrand.dien brief... Ik vergeet en vergeef, lieve moeder, antwoordde hot kind, terwijl zij den brief uit Germaine's handen nam. Zy nam liet deksel van het stoofje op en wi< rp den brief op de brandende kolen die hem verteerden. Het hoofd van Germaine Sollier viel zwaar op liet kussen neder. Haar bleek aangez ciit kreeg een loodkleurige tint, en een lange zucht, zoo pynlijk als scheurde haar borst open, steeg uit haar keel op. Moeder, lieve moeder kreet Martha met ontzetting. Met gebroken stom stamelde de ster vende Haast u, Martha., roep vrouw Aubin, ga baar halen. Geheel buiten zichzelf vloog liet kind de kamer uit, stormde de trap af naar vrouw Aubin, dio achter haar buffetstond en greep haar hand vast, uitroepende Madame Aubin kom toch... Moeder sterft! snikte zy, en zy vraagt naar u... Ach, kom, kom toch Een doffen gil slakende, volgde de brave vrouw het arme kind, dat haar vóórsleepte In dc kamer der zieke komende, liep zij direct haar het bed. ('t Vervolgd.)

De Denderbode | 1912 | | pagina 1