De oorlog op den Balkan. Officieele terechtwijzing. DE VROUW VAN DEN STAKER Eene witte kolenmijn. Een en ander. Ministerieele veranderingen. GEDURIGE AANBIDDING Rechterlijke Kronijk. Allerhande nieuws. Personen die een abonnement nemen aan DE DE1XDER- BODE voor hel jaar 1915, zullen ons blad K osteloos ontvangen van den dag hunner in schrijving lol 31 De cember. Het Staatsblad bevat Zaterdag de volgende mededeeling Een Fransch blad L'Echo du Nord kondigt in zijn nummer van 7 November het volgende artikeltje af Eene financieele schandezaak in België. Valsche Belgische Rentetitels. Een Brusselsche. briefwisselaar seint dat een nieuwe schandezaak op .het punt staat uit te breken. Er zouden namelijk een groot aantal valsche rentetitels der Belgische Schuld in omloop zijn ge bracht. Tot dusverre wordt in de hoogere financieele kringen daarover zorgvuldig het stilzwijgen bewaard, doch het zou niet mogelijk zijn langer de schandezaak te verduiken en 'de waarheid zal heden of morgen worden bekend gemaakt. - De ontdekking der valsche titels zou hebben plaats gehad tengevolge van een streng toezicht uitgeoefend over al de pa pieren waarden door banken in ontvangst genomen. Wij deel en dit nieuws onder alle voorbehoud mede. - Dat is overdreven. Deze zaak klimt op tot de maand Mei laatstleden en het -Bel gische Staatsblad, - van 15 dito, heeft het belanghebbend publiek ingelicht; het betrof eenige rentetitels van 60 fr. aan 3t. h., die valsch bevonden en te koop geboden werden aan een wisselagent van Brussel. Men heeft nu andermaal gepoogd twee dergelijke titels te verkoopcn zij zijn in handen van het gerecht. De parketten van Brussel en Antwer pen zetten overigens het onderzoek voort van deze zaak, die, zooals men ziet, op verre na zoo belangrijk niet is als men nu wil doen gelooven Het gerucht was verspreid dat er voor drie millioen valsche Belgische rentetitels in de Nationale Bank waren ontvangen. Zooals wij hooger meêdeelen, was het gerucht fel overdreven. Men had er zes valsche titels ontdekt, die zoo grof waren nagemaakt, dat m^n op liet eerste zicht het bedrog moest be merken. Vijf dezer titels waren te Antwerpen door eene Hollandsche bank aangeboden. Maatregelen zijn genomen om dergelijke feiten te voorkomen. Over korte weken mislukte de staking der dokwerkers en voerlieden aan de haven van Londen. Het volgend aangrij pend tooneel had plaats op eeneder wijk- meetings in de volksbuurten Eene werkmansvrouw met een kindje op den arm vroeg het woord, en, zich pidüiséfta tegei:uvei' den 'ftider, slingerde zfj hem naar het hoofd Ik vervloek u in den naam van de vrouwen der arbeiders, want gij en de uwen hebt onzen ondergang bewerk L. Gij, en Ben Tillet, de opperleider der slaking doet mijn kind verhongeren. Kunt gij niet zien dat dit kind stervende is Wie vroeg u de dokwerkers in den strijd te voeren Waarom hebt gij dit ge- ;aan En nu dat de staking mislukt is, wat kan het u schelen Gij verliest er niets bij, maar wie zal onze geknakte kinderen voeden en genezen Moge God u vervloeken voor uw misdadig werk Deze vreeselijke aanspraak bracht de vergadering in verstomming. De woor den dezer vrouw zijn als de wraakkreet der immer geslachtofferde moeders en kinderen, en als de uiting hunner zielen- smart tegenover de harteloosheid der leiders. Hier dreigen de roode kopstuk ken met eene politieke staking. Zal de werkmam de stem zijns bloed aanhooren boven die der roode volkstyrans Of zal de hardvochtige heerschzucht moeten dronken worden van de tranen en het bloed uit den lijdenskelk van het volk Dan zal de noodkreet der moeders en dei- kinderen wraak roepen voor God Ondanks de barheid van het klimaat blijkt het, dat de steenkool-expeditie op Spitsbergen, die, zooal.s reeds vroeger is meegedeeld, in handen is van twee maat schappijen, een Amerikaansche en een Noordsche-, een geregeld verkoop zal krijgen. De Amerikanen hebben in de mijn op twee verdiepingen galerijen aangelegd, hebben een luchtkabel ingericht, een flinke helling gebouwd, die naar zee af loopt, een uitbouw in zee voor de ont scheping en lading en lossing van goede ren en bovendien hebben ze voor de werklieden een tiental woningen ge bouwd met magazijnen, in het kort, hot begin is er van een plaats,waar kan wor den overwinterd. De arbeiders zijn overwegend Noren en verdienen acht tot negen frank per dag. Er zijn er honderd vijftig. Ze werken te genwoordig het hoele jaar door, al komt de ingenieur, die toezicht houdt op liet werk slechts van Juni lot October. Ze leven van ingemaakte waren en kunnen zich nu en dan versch vleesch verschaffen door de jacht op wilde rendieren, die echter, hoe algemeen vroeger ook op Spitsbergen, zoo goed als verdwenen zijn. De baai is door hot ijs geblokkeerd van den eersten November tol den eersten Juni. In de zomermaanden komen enkele Noordsche schepen om kolen in te ne men. Het trof in het jaar 1910 goed, dat de wetenschappelijke tocht van Zweed- sclic aardkundigen, die schipbreuk had geleden in do baai en zijn kolen in zoo had moeten werpen, om ios to raken, er op den terugweg kolen kon innemen. Merkwaardig is het, lezen wij in de "Aarde en haar Volken-, hoe in deze kolenmijn alles er wit uitziet en niet zwart. De galerijen hebben een schitte rend wit aanzien, want ook in den zomer blijft er de temperatuur zoowat op Int vriespunt. Daar door legt zich op de zwarte wanden een laagje ijs, dat zijn kristallen doet schitteren in het scliijn- van de lampen, en dat zich aanstonds weer vormt, als de houwslagon er dee- len en deelen van hebben afgestooten. TE AALST. Volgens 't verslag van Vooruit was de botooging voor A. S. hier Zondag 11. een prachtige dag en grootsch. Wanneer dry partijen samenspanden daensisten, socialisten en liberale haan tjes-vooruit hadden wij ons aan talrijkere opkomst, aan meer geestdrift verwacht. Aan talrijkere opkomst En inderdaad, wanneer men voor gansch 't Arrondissement van Aalst, slechts 1(X)0 a 1100 betoogers telt, mag men het als een mager beestje houden... Geestdrift geen... De stoet trok door de straten lijk achter eene begrafenis en te midden der algemeene onverschillig heid. Het doet toch in de volkswijken was er wat beweging. Hier en daar had men eenige mannen en vooral vrouwen gelast te klakken en ziedaar dien zoo gezegden geestdrift. Wij zeggen hooger dat het getal betoo gers slechts tol 1000 a 1100 beliep en inderdaad men telde slechts 215 rangen gemiddeld van 5 personen, dus 't hooger aangeduid getal. Volgens Groene Pie zullen er duizen den en duizenden zijn geweest en volgens Fredje ongetwijfeld nog meer. De uitslag der rood-groene en blauw- roode betooging leert dat de overgroote meerderheid onzer medeburgers geen bewonderaars zyn van 't A. S. dat in Frankrijk vooral zulke slechte uilkom sten oplevert. Bewonderendswaardig. Lady Beauchamps is eeneEngelscheproteslante maar die in Frankrijk familie en eigen dommen heeft. Het seminarie van Coutances, was ver dreven geworden uit de gebouwen waar het sedert lang gevestigd was. De Bisschop bad, voorde seminaristen, een ander gebouw gevonden, dal weinig voor een simenarie schikte. Nu heeft Mgr Guérard laten weten dat bij, vanwege Lady Beauchamps, eeuen brief ontvangen beeft. De Bisschop deelt den brief der F.ngel- sche aan zijne diocesanen iueê. Deze brief luidt als volgt Ik ben een protestante. Monseigneur, maar toch geen ongoloovige. Ik be won- der de katholieke Kerk, en hel doet mij diep leed, dat deze Kerk alzoo vervolgd en gesmaad wordt in hel schoone land van Frankrijk. In dit land bezit ik eigendommen. Te Coigneé, in uw bis- dom, Monseigneur, heb ik een zeer - groot kasteel, met bijhoorigheden en een park welke zeer uitgestrekt zijn en - die in een zeer gezonde streke liggen. Welnu, Monseigneur, kasteel en park stel ik ter uwe beschikking, en wel voor zoolang als het u believen zal. De bisschop \an Coutances laat er nog bij weten, dal Lady of Beauchamps bo vendien 25,000 fr. gezonden heeft, om haar kasteel te Coignêe, voor een simi- nariein te richten. Nu zullen de simina- l islen van Coutances niet meer verdreven worden, in oenen Engelschen eigendom zoo ze nu zijn aangeland. De vooruitgang van het socia lisme. De Gazelle de Liège heeft dezer dagen in een- pennelwist met Le I'euple gewezen op het aantal socialis tische syndicaten aan welke ongevallen waren overkomen. En L'Ami de l'Ordre geeft, voor hel arrondissement Bergen alleen, hel volgende lijstje van syndicaten die in I I I uiteengingen, wel te verstaan zonder aan de leden de penningen terug te geven. Te Wasmes, 3 syndicaten Te Frameries, 2 Tc Dour, 1 Te Cuosmes, 2 Te La Bouverie, 1 Te Jemappes, 1. Dan volgt een ander lijstje Te Farciennes vlogen 20.000 fr. weg Te Montignies verdwenen 1000 fr Te Chatelineau vond inen de kas leeg. Te Leuven smolten 15,000 fr. Te Vilroux werden 3000 fr, gestolen. Te Gilly raakten 200,000 fr. naar de maan. En dat waren allemaal centen van le pauv' penp', gestort met 'l vooruitzicht op het zien vervullen van de beloften der roode leiders. En nu zamelt men sedert maanden geld in voor de werkstaking die denkelijk nooit zal doorgaan, met belofte van alge meen stemrecht. Arme sukkelaars, die er aan gelooven I Om een hond van vlooien te bevrijden. Men wassche hem met bruine zeep en legge in zijn bok of nest munt- of notelaarbladeren. Men kan zijn hok ook bestrijken met petrool, daar petroolreuk de vlooien op de vlucht drijft Tegen rupsen. Om rupsen van kooien verwijderd te houden of te ver wijderen, legge mer. er vierbladeren of varens op. Bij de Onafhankelijken. Het besturend komiteit van le Onafhanke lijken, te Brussel, heeft Donderdag avond den politieken toeslai.d on v rzocht en de verschillende punten ri. jn program ma. Met algemeene stemmen heeft het komiteit verklaard partijganger van den algemeenen krygsdien..dn; het heeft ook zijne vroegere besluiten bekrachtigd ten voordeelo van hei ve>'Achtend on derwijs, met doeltreffende maatregelen en met waarborgen voor d< vrijheid van den huisvader in de lcens der school. De voortzetting der bespreking over het stemrecht is tot eene volgende vergade ring verschoven. Hoe zeere wel. - De rijtuigen met motors doen nu per uur, ziet ge, als ze vliegen, tot 144 kilometers. De autoraobiels doer. kilometers per uur. De vliegtuigen leggen 120 kilom. af. Met fietsen komt men 90 kilomet. Een ruiter kan tot 33 kilomet.afrijden. Een schaatsenrijder ten minsten evenveel. Een felle looper, zou to' i6 kilometers geraken. Als onze oude aarde dai ziet en hoort haalt ze zeker de schouders op Trou wens zij de oude sloor, .loet nog altijd hare 100,000 kilometers per uur Toon, licht en geluid, de die rekenen per ure niet zij rekenen per minuut en per seconde. Een goed besluit. - De gemeente raad van Anderlecht heeft een goed be sluit genomen om het bouwen van wol kenkrabbers te vermijden. In het lasten boek der veiling van emeentegronden staat eene klausuui van dienstbaarheid ingeschreven. De hoogte der gebouwen wordt be perkt tot 21 meiers op do pleinen, lanen en straten van minstens ijftien meters breedte deze hoogte za! slechts 20 me ters mogen hereiken ia .ie straten van 14 meters. r** Tegen onkruid. Om de tuin we gels van onkruid te en, moet men deze met volgend ne besproeien Men neemt 100 deelen kokend water en voegt daar een gedeelte solferbloentt en 10 gedeelten gehlusohte kalk aan toe. Men laat alles koken en doet er nog 100 deelen water bij. f Tegen den hoest der peerden. Ziehier, volgens een;i.-ansch blad. een geneesmiddel tegen dat} hoest der paarden: Het paard wordt in oinen goed gesloten kleinen stal gezet; mm maakt eene schup gloeiend heet - zi da irc» giet men Noord sche teer. Men sluit de deur dicht en na 20 minuten wordt ze geopend. De stal is dan gevuld met een welriekenden rook en het dier ontlast overvloedig zijne ver stopte longpijpen. Hetzelfde middel zou kunnen aangewend worden op het kip penhok wanneer men bemerkt dat vogels hoesten. De gevolgen van den oorlog voor de nijverheid. Van nu af aan, kan men reeds zien welke slechte uitwerking de Balkansche gebeurtenissen zullen hebben op den vooruitgang der textielnijverheid DeZwitsersche kantenmakerijen, welke belangrijke zaken deden met de Balkan- stalen. hebben zich de gedane bestellin gen, verscheidene honderdduizenden franks bedragende, zien afnemen. De zijdenijverheid is insgelijks aange tast. Men denkt dat de oorlog ook een slechte uil werking zal hebben op de aan- koopen van geweefsels door Rusland. De Fngelsche katoennijverheid, die voor het oogenblik veel stoffen voort brengt voor liet Oosten en die nergens anders zullen verkocht worden, zal ook groote verliezen ondergaan, indien de oorlog voortduurt. De Duitsche, Engelsche, Belgische, Fransche en Oostenryksche vlasnijver heid, die veel leverde aan de Balkanslalen vreest nu dat de gedane bestellingen niet zullen moeten geleverd worden. Alleen de zijdenijverheid in Frankrijk en Engeland heeft nog uiets geleden door den oorlog, doch het. is anders gesteld met de wolnijverheid. De uitvoerders van wollen stoffen naar het Oosten hebben hunne verzendingen moeten staken. Doch het is vooral de Oostenryksche vlasnijverheid die groote verliezen onder gaat. Alle vertakkingen van deze nijver heid, het weven, het verwen, zijn buitengewoon getroffen en ondergaan verschrikkelijke verliezen. In Italië zijn de bestellingen zeer ver minderd, ofwel tegenbevolen. Ontslag van den Minister van Oorlog. Nieuwe ministers Verleden Zaterdag werd er onder 't voorzitterschap van M. de Broquevillo ministerraad gehouden om de militaire kwestie te bespreken. Naar wij vernemen zou de regeering besloten hebben den grooten sprong te doen, sedert reeds lang gevreesd, name lijk het alleman soldaat voorstellen, doch met talrijke vrijstellingen. Dit ontwerp zal in ons land zeker geen al te gunstig onthaal genieten. Het Staatsblad van Dinsdag morgend kondigt het ontslag aan van Generaal- Majoor Michel uit zijn ambt van minister van Oorlog en dat ook het aanvaard is geworden. Generaal Michel wordt benoemd tot grootlint der Kroonorde. Verder deelt het blad volgende konink lijke besluiten meè Art I. - Er wordt een Ministerie van Zeewezen, Posterijen en Telegrafen inge richt. De ambsbevoegdheid, betreffende het Zeewezen, de Posterijen en Telegrafen wordt onttrokken aan het departement van Spoorwegen en opgedragen aan het bij 't voorig lid ingesteld ministerie. Art. II. Het huidige ministerie van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen zal voortaan Ministerie van Spoorwegen heeten. M. Ch. de Broquevillo is gelast met het ministerie van Oorlog M A Van de Vyvere met het ministerie van Spoor wegen. De nieuwe ministers M. G. Helleputte is minister van Land bouw en Openbare werken benoemd M. P. Segers, minister van Zeewezen, Pos terijen en Telegrafen. Het ontslag van Generaal Michel als minister van oorlog mag toegeschreven worden aan een verschil ontstaan nopens de nieuwe Militiewet tusschen hem en M. de Broquevillo. De oplossing der militaire kwestie schijnt nochtans de reciitstreeksche oo'r- zaak niet te zijn maar wel 'tontwerpover de herinrichting van 't leger. Het ontslag van Generaal Michel zou reeds sedert Zaterdag aan den Koning gezonden zijn. Verleden dinsdag zijn de Kamers ge opend, minister de Broquevillo heeft te dier gelegenheid verklaringen gedaan welke wij aanstaande Zondag zullen meêdeelen Jobstijding. Berlijn, 12 Nov. Men seint uit Sl-Petersburg aan het Berliner Tageblalt De algemeene slachting zou begonnen zijn te Constantinopel. Talrijke vluchte lingen zijn aangekomen te Odessa. (De opstel van dit telegram zegt genoeg hoe onwaarschijnlijk het:is. Red.) Parijs, 12 Nov Al de berichten over moorderijen en brand te Constantinopel zi'n ongegrond. De telegrammen, vandaag van den Franschen gezant te Constantinopel ont vangen, vermelden niets van dit alles V DeaanvalderBulgaren opRodosto Londen, 12 Nov. De correspondent '-.in - Daih fele graph - seint'.vnlh-dig «-«laas over den aanvat dei- Bulgaren op Rodosto. ver leden Zondag. Hij legt uit dat eene verschrikkelijke paniek onder do bevolking ontstond, wanneer de twee Turksche oorlogschepen in de haven het vuur openden op den in de verte aanrukkenden vijand. Rond den middag naderden de Bulga ren en begon het geweervuur. De Turk sche troepen stonden gerangschikt op eene uitgestrekte lijn, die niet lang in staal zou wezen verzet le bieden. De Bulgaren vorderden voortdurend. Zij hebben tegen alle verwachting de stad niet bestormd, doch, met het uur in getal toenemend, omringden zij de stad met een muur van bajonetten, terwijl de Turksche bezetting, zwak en moedeloos, de bijna onmogelijk te verdedigen builen werken bleef bezetten. De correspondent meldt dat hij met eene kleine Fransche stoomboot de stad heeft, kunnen verlaten en terug Constan tinopel bereiken, De Servische gezant te Brussel in een interview van Petit Parisien- herhaalde dat Servië absoluut een uitweg op de Adriatische Zee noodig heeft en hoopt te kunnen rekenen op allo niet rechtstreeks betrokken mogendheden. De Eclair meldt, uit goede bron, dat Oostenrijk aanneemt, aan Servië eene haven op de Adriatische Zee nezuiden- Aulivari toe te staan maar dat liet Albanië zelfstandig wil zien verklaren. Bulgarië zou, volgens het inzicht van Rusland en Engeland, afzien van Con stantinopel. Weenen, 12 Nov. Officieel wordt gelogenstraft dat de Oostenryksche krijgsmarine een detache ment van 100 man zou gestuurd hebben naar Durazzo. Er is enkel eene boot van de Oostenryksche Lloyd naar de haven gestuurd, maar enkel om ter beschikking van het Oostenryksche consulaat en der Oostenrijksche kolonie te slaan als er iets mocht gebeuren. Sofia, 12 Nov. Het Bulgaarsche dagblad Mir, uitgaan de van het standpunt, dat dc Balkan-san de Balkan volkeren behoort, ondersteunt formeel den wensch van Servië en wal betreft het bezi teener haven aan de Adria tische Zee. Overigens Oosten rijk-Ho ngarië heeft het grootste belang erbij zich de Balkan- Stateu tot vriend te maken. Alle aandrin gen van Oostenryk's zijde, ten einde eene rechtvaardige en natuurlijke oplossing der Balkan-kwestie le beletten, oplossing voor dewelko een uitweg van Servië naar de Adriatische Zee eene conditio sino qua non is, zou zijn het zaad strooien van een tookomstigon oorlog, die nu niet meer zou kunnen gelocaliseerd worden. KERK VAN St MARTINUS op Zondag 17 November. Te 9 ure plechtige Hoogmis. Te 4 ure solemneel Lof, waaronder Sermoen door den Eerw. Heer Sciieiris, Kanunnik der Abdij van Grimbergen. Het H. Sakrament zal uitgesteld zijn van 5 ure 's morgens lot 5 ure 's avonds. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Bescherming der kinderen Donderdag namiddag hield de heer kin derrechter zijne eerste zitting. Op 17 betichten,waren er 15 verdacht van diefte met of ponder bezwarende omstandig heden 2 van aanslag tegen de eerbaar heid vijf der jonge kereltjes werden tot hunne meerderjarigheid ter beschikking van het Staatsbestuur gesteld vijf werden vrijgesproken een werd vrij gelaten op voorwaarde hij binnen de drie jaren zich aan geen misdrijf meer pliclitig maakt, en tl ontvingen eene strenge be risping. In vele zaken werden de ouders burgerlijk verantwoordelijk voor hunne kinderen verklaard. AALST. Drama der onafhanke lijke zedenleer. Helena Franck, fabriekwerkster, die langen lijd mot Lodewijk Verleysen, ook oen fabriek werker, op zijn Bebeisch leefde en in de Kalfstraat te Aalst, eene kamer betrok ken, had eenige dagen geleden haar bijzit verlaten en bij haar broeder baren intrek genomen. Zondag nacht, rond 10 1/2 ure, ont moette Verleysen zijne gewezen minnares in de Nazare'hstraal en vroeg haar om de betrekkingen te"»hernemen. Daar zij weigerde schoot Verleysen t in hevige gramschap, trok een groot mes uit den zak en bracht Helena Franck verschei dene messteken in het hoofd en den rug toe Cp haar hulpgeroep kwam Emiel Franck haar broeder toegeloopen en deze hek wam insgelijks talrijke-messte ken. De policie verwittigd, snelde ter plaats Verleysen nam daarop de vlucht, doch liep in de handen van de agenten De Vylder en Vlasscliaerl die hem aan hielden en naarlietpoliciebureclbrachtcn. De twee slachtoffers die erg gesteld waren, werden ten policiebureele door dokter Hertecant verzorgd, vanwaar zij per rijtuig huiswaarts werden gebracht. De toestand van Helena Franck is be denkelijk. AALST. Zaterdag kwam J. De Vol der, oud 78 jaren, wonende te Erembo- degem, uit zijne woning, juist op het oogenblik dal de tram moest passeeren. Daar de ouderling aan doofheid leed, hoorde hij den tram niet aankomen de ongelukkige werd doorliet machien gevat en verscheidene meiers verre geslingerd, zoodanig dat men hem gansch vermor zeld heeft moeten opnemen het behoeft niet gezegd te worden dal hy op den slag dood bleef. Aankomst der Winter nieuwig heden voor man en vrouwkleede ren, bijzondere keus voor paletots en pardessus, bij VAN DEN BERGH JOURET, Korte Zout straat, 41 Aalst. AALST. Zondag morgend kwam de policioageiil Haeleydt in de Sluyerstraat, daar was de genaamde F. P..., wonende alhier, Nieuwbeekstraat, in dronken toestand cn randde de agent aan Deze wilde den dronkaard medenemen, maar de kerel ging hein te lijf en mishandelde hem. Dank aan de hulp der geburen kon de agent hem naar het policiebureel over brengen en in den amigo opsluiten. Pro ces-verbaal is tegen hem opgemaakt. In den winter is liet voorzichtig zich liet bloed to zuiveren, ten einde de ziekten te vermijden, 't is waarom men aan de lezers herinnert dat de Pil Walthéry de beste is van al de bloedzuiverende midde len. 1 fr. Amelie De Reu, weduwe van Ber nard Wieme, wiens honderdjarig jubel feest de gemeente Waarschoot plechtig gaat vieren, op Zondag 17 November aanstaande, werd geboren te Waarschoot, wijk Voord", den 13 November 1812. Zij stamt af van eene aloude Waar- schootsche familio immers hare ouders en grootouders zijn allen te Waarschoot geboren, en betgeen zeldzaam mag hee ten, hebben altijd op de wijk Voorde ge woond. Na den dood van haren echtgenoot in 1885, ging zij bij hare dochter, gehuwd met Henri Byl, een welstellend landbou wer, inwonen, die naderhand zich te Waarschoot, wijk Koudekoukon, vestig de, alwaar zij nog verblyft. Zij heeft daar 27 onafgebroken jaren verbleven, en het weze ter eere der fami lie Byl gezegd, zij hebben hunne moeder

De Denderbode | 1912 | | pagina 2