Mededeeling van wege de Regeering. Zondag-17 November 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4541. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. GELOOF EN LIEFDE Land- en Tuinbouw. Uil mijn Congoleescli dagboek DE DENDER BODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- lantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, ur 31, en in alle Postkantoren des Lands. ClIIQlii NL'UM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 16 November 1912. Dijnsdag jl vergaderden krachtens art 70 onzer Grondwet de beide wetge vende Kamers. Na de aanstelling van het Bureel in Volkskamer en Senaat, gaf de Hoofdmi- nisLer de Broquevilie lezing van de vol gende mededeelingen der Regeering De heer de Broqueville. Minister vad Oorlog {Aandacht) Mijne Heeren, getrouw aan de gedragslijn verleden jaar aangenomen, verlangt de Regeering den zittijd Ie openen met mededeelingen, die haar voorkomen als van aard, om onder u de uitoefening der parlementaire ver antwoordelijkheid te vergemakkelijken. De verwezenlijking voortzettende van het plan dat, voor twee jaar, in de troon rede werd geschetst, dienen wij heden,bij 's Landsgemachtigden,wetsontwerpen in, omtrent de volgende zaken .Maatschappelijke verzekering betref fende ouderdom, ziekelijkheid en invali diteit Verzekering voor visschers Inrichting eener nationale maatschap pij voor goedkoope woningen Wijziging van de wet van 13 Decem ber 1889 tot langduriger bezoek van la gere scholen Handelspolitie Krediet van handelaars en ambachts lieden en uitstel interesten Herziening van titel I, Boek II, van het Burgerlijk Wetboek Wijziging in de samenstelling van de Kamers van beroepshovon en vermeer dering van bet personeel bij de hoven en sommige rechtbanken Rechterlijke politie Landelijke politie Wet op het gezondheidswezen Inrichting eener nationale maatschap pij van wa'erverdeeling. Dus werd het ontwerp ingediend be treflende inrichting van postchecks en vereffeningen. De gewichtigheid van deze verschil lende ontwerpen zal niemand ontgaan, ook vraagt de Regeering U, ze wel spoe dig te willen onderzoeken. Niet ongelegen is hel hier te doen aan merken, dat z 10 men, bj de beraadsla ging over de begroolingen er niet aan denken kan het getal sprekers li; beper ken, de regeling door partijen van hunne deelneming aan debatten -«ver ontwerpen van hijzonderen aard, veel er toe zoo bij le dragen, oin het werk van de wetge vers duidelijker, doeltreffender en sneller te maken. Op dien grond, schijnt vereeniging van j de verschillende wilskrachten gemakke- lijk te bereiken Aan de werking van Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van NuUel. 19* Vervolg O, Wilfried. de geneugte overstelpt het hart der bruid van hem, voor wiens mannenblik een gansche knjgsdrom schudt en beeft, voor wiens bevel de dapperste aller legerscharen in liet stof buigt. Gij overdraft voorzeker. Toch niet, mijn vriend de stem des harten, kan die dan liegen Gy hebt mij te lief, veel te lief 1 Sprakeloos aanstaarden zy elkander in vreugdevol genot. Daarna sprak de wees met onbegrijpbare kalmte t Vader is dood God beeft hem gestraft. Doorgronden wij de besluitselen des Alierhoogsten niet. - Velen onzer vyanden liggen daar buiten verslagen, menige onzer vrienden roemvol gesneuveld. De overgeblevene afgodendienaars zochten in de vlucht hun behoud. En indien zy terugkwamen Onverschillig. Voer dergelijke taal niet. Ze kunnen weerkomen op uwe listen voorbereid, be- onzo groole Staatspartijen cène laak op dragen, die aan toeneming van 's Lands wol vaart vreemd zij, komt overeen met kleineering dier partijen derhalve heb ben alle er belang bij de waarde van haar wetgovenden invloed te doen gelden, dan zelfs, wanneer zij geen vo'len vrede kun nen hebben met ingediende voorstellen. Mijne Heeren, bezorgd om gewetens volle vervulling van de plichten die onze onafhankelijkheid en onze internationale verbintenissen ons opleggen, werden wij er toe geleid 11a le gaan, of de tegen woordige toestand o zer legerin rich ling bestand is legende noodwendigheden,die zich in de laatst maanden voordeden. Daarbij lieten wij ons leiden door de verslagen onzer diplomalen en de werken der meest bevoegde technici. De uitslag van die grondige studie doe len wij-U mede en wel, daar de Regee ring zeker is, dat met de veranderingen in de internationale Staatkunde de vroe gere opvatting in zake landsverdediging ontoereikend is geworden. Beschouwingen over Europa's toestand en over betrekkingen onder mogend heden komen hier niet te pas. Een feit, waarover heel de wereld bezorgd is,staat echter vast Voorbereiding tot den oor log, wordt gedurig krachtig voortgezet. Verre van mij de gedach'e eenige der vreemde mogendheden strijdlustige be doelingen aan te wrijven de pogingen die zij inspannen lot behoud van den vrede verdienen ons aller erkentelijkheid, doch meer'dan ooit worden ingezien geschillen die, den vrede in gevaar kunnen brengen en overal wordt onverpoosd gewerkt,om er desnoods tegen bestand te zijn. Voor elk aandachtig waarnemer, is de plaats die België iu zulke omstandigheden zou bekleoden een gewichtig iels. De rol van ons land in een strijd tusschen de mogendheden van West-Europa, treedt meer dan ooit in hel voorlicht zij blijkt inzorderheid uil de toebereidselen tot in richting van den aanval eu tot voorko ming daarvan, zoodra de oorlog ver klaard. Ziedaar den toestand, sedert de gebeur lenisseu der laatste maanden, waarover de Regeering zich terecht ongerust maakt. Voor België ontslaan daaruit wol geene nicutfo verplichtingen,maar de bestaan de, die wij steeds erkend hebben, zijn er nog dringender door geworden. Eenieder mag weten, dat de Rngeering zich geene moeite, hoe groot ook, zal ontzien. I)e we,t van 1909 schonk het land een model leger, dat in al de. toenmalige be boetten voorzag, Het leger is flink inge richt, sterk gewapend en ruim bevoor raad «ie officierengenieten cene volle dige opleiding Dank zij de wet van 1909, overtreffen onze weerbare krachten ver uit de vroeger cijfers en aan oud vader lijken moed zal bet niemand ontbreken. Sedert 1909 is echfer heel wat gebeurt; willen wij onzen plicht ten vollen ver vullen, dan dienen wij nieuwó maatre gelen te treffen. stand tegen uwe macht, driedubbel sterker in getal. Weinig trek zullen zij hiertoe nog gevoelen, daarvan ben ik overtuigd. Bedrieg u niet. Ik heb den Maho- medaan van naby leeren kennen en zyne snoode ontwerpen on de verborgenste zijner hartstochtenZal hij den nacht rustig laten voorbijgaan Kcm Kom Die stam is doorslepen van aard, verraderlijk van inborst, laf van natuur. Wilfried overwoog de waarschuwing zijner verloofde. (i Ik zal op mijne hoede zijn be loofde hy. IX. De muren van het kasteel dreunden, de ruiten rammelden in hunne ramen bij de bedrijvigheid, het kloppen en timmeren, welke op binnenhof en transen heerschte. Maria's raadgevingen waren niet in den wind geslagen, noch zonder vrucht geble ven. Wilfried had hare woorden rijpelijk overwogen en vast besloten zich de waar schuwende wenken ten nutte te maken. De Turken waren inderdaad geen zier te ver trouwen alle oogenblikken konden zij opdagen en hiertoe den nacht kiezen, dien stommen getuigen van euveldaden, dichten dekmantel van snoode schelmstukken..,. Hy liet dan iedereen op zijnen post, hitste de vuren aan, bracht meer om racer steenen De Regeering mag op dit punt niet wan kelen. en in liet volle besef onzer ver antwoordelijkheid klinkt, ons woord zoo duidelijk on afdoende. Stellig bleef ons vertrouwen in de waarborgende mogend-! heden onveranderd allen bleven ons even genegen en loonden liet ons her haaldelijk. Maar het. mag niet ontkend, dat op krijgsgebied menig bondgenootschap zich zoodanig wijzigde, dat hij gebeurlijken Europeeschen krijg eerder op eigen kracht, dan op ander hulp dient gesteund le worden. Immers het is te voorzien, dat de verschillende mogendheden, die onze onzijdigheid waarborgen de eene na de andere in een oorlog kunnen be trokken worden. Ons leger moet talrijk genoeg zijn, omzijn plicht in dergelijke omstandigheden te vervullen. Onze ves tingwerken beheersehen hèt land en de vijand, die er zich van meester maakt, wint., het op al zijne tegenstanders daarom komt liet erop aan, dat die pun ten uitsluitend in het bezit blijven van 's Lands krachten, sterk genoeg om aan elkeen den lust te benemen, die te willen bemeesteren tot hoofdstelling voor eigen krijgsverrichtingen. Mijnheeren, wij mochten U de plichten niet verbergen, die voortspruiten uit den huidigeu politieken toestand in Europa. Daarin zeggen wij nieuwe toestanden vergen nieuwe, passende opofferingen. Wij schatten de waardigheid en de vader-, landsliefde der Belgen immers niet te hoog. waar wij hun nogmaals de zorg toevertrouwen, om te waken op 's Lands hoogste eer. Al» gevolg dezer verklaring wil de Re geering oen ontwerp overleggen tot ver- verwezenlijking van maatregelen, als noodig blijken door bedoelde omstandig- dighedén. De meerderheid gelieve te begrijpen, dat de Regeering dit gedeelte barer ver klaring beeft voorbehouden voor gansch de Wetgeving en wél uit eerbied voor de vaderlandsche gevoelens van alle parle mentsleden. In deze zaak wilden wij 'elk onderscheid tusschen wetgevers voorbij zien, wijl in dezen de eer van allen ge lijkelijk betrokken is. De Regeering zegde U onverholen de waarheid, zii vervult baren plicht zonder aanzien van bijbedoelingen .enkel met den blik op bet Vaderland,dat ons allen dier baar is. Aan de voorlichting van uw geweien laten wij liet over te oordeclen over de plichten, ons door doceren de veilgheid van België voorgeschreven. Ik weet bet, gij zult handelen als fiere, vrije vertegen woordigers van. een volk, te recht be zorgd om zijne onafhankelijkheid. Mijnheeren, de schoolkwestie stond tijdens de jongste verkiezing vooral op het spel. De Regeering is niet van mee ning, dat onverwijld wel omschreven voorstellen hoeven ingediend, doch in den loop van dezen zittijd zullen ze voor gedragen worden. Ons ontwerp is in de eerste plaats berekend 0111 de jeugd door aangepast gewestelijk beroepsonderwijs voor liet leven flink te wapenen. naar boven, deed bijlen en zwaarden scher pen en slijpen. Wijd en zijd kon men de vlakte in geheel hare uitgestrektheid opne men, onmiddellijk dus de aankomst des vijands ontwaren en alles in gereedheid brengen. Zonder stoornis ging de dagvoorby. Het avondgrauw schemerde al en nog was man niets gewaar geworden. Gezeten op grasheuvels en steenlioopen, vielen reeds de oogleden der afgematte krijgslieden toe eenige van hen sliepen en snorkten zóo luide, dal men hen op ge- ruimen afstand kon hooren. De opperste, oj) zijne slaapkamer, in eonen armstoel gezeten, was ook, ondanks al zijne moeite om den vaak te overmeesteren, in een zach- ten sluimer gedommeld De schoone Maria stond op verkenning en keerde-het gelaat van den gezichteinder niet af. Eensklaps deinsde zij achteruit en smoorde ecnen gil van verrassing zy wierp den boog weg en liep tot de slapende mak kers. Luid riep zij den overste bij zijnen naam. Het gansche kamp geraakte in opschud ding. geen andere, of hij sprong op en nam de wapens, vragende Wat is er gaande - Het meisje trok eenen soldaat by de hand tot het vorenste van den muur en zegde Bemerkt gij ginds, zoover de oogen dragen kunnen, dit glimmend vonkje niet Recht voor u uit Metis een vuur of wel fakkellicht. De Regeering is de meening toegedaan, dat leerplicht enkel kan ingevoerd,indien do wet volkomen vrijheid voor de ouders waarborgt, vooi armen evenals voor rijken, ten einde de opvoeding hunner kinderen naar eigen keuze te leiden. Eerbied voor de overtuiging van ande ren blijkt zoodanig overeen ie stemmen met 's volks karakter, dat hel denkbeeld eener onmogelijke overeenkomst op dezen grondslag tegen do borst stuit, althans daar, waar eerbied voor vrijheid niet als een ijdel woord geldt. Mijne heeren, op vergaderingen en in bladen werd aangekondigd,dat een voor dstel tot herziening van artikel 47 der [Grondwet binnen kort voor de Kamer *zou komen. j§ In dezelfde omstandigheden alvorens Kiel mogelijk was een inzicht te uilen, ■werd de wetgeving verwittigd, dat zij tverplicht is ecne goedkeurende stemming uit te brengen, wil zij 's lands bedrijvig- Bioid niet zien ophouden. Nog nooit gebeurde zoo iets in den lande Werkelijk slrekt zulke houding eens deels hiertoe, dat 's lands verkozenen beroofd zouden worden van het recht lot «rij stemmen, en anderdeels her. af te keeren van de gevraagde herziening, die bewust zijnde van hunne verantwoorde lijkheid de waardigheid van den kiezer verlangen te zien eerbiedig n alsook den verkozene zelf. Stellig kan de Regeering niet alsjon-. veranderlijk beschonwen de teksten Waarbij de uiloefening van het kiesrecht wordt geregeld mot den tijd veranderen de gedachtenervaring opent nieuwe einders, doch voor de Regeering is het een eerste plicht niet te dulden, dat in stellingen die niet door een eenvoudige meerderheid werden opgedrongen, maar voortvloeiden uit overeenkomst onder partijen, door onder dwang getoerde he raadslagihg vervalscht worden. Het inovorweging nemen uit hoffelijk heid, zooals werd voorgesteld, ware ver keerd voor de minderheid in de eerste plaats, zoolang niet ten minste e- n voor afgaand vergelijk is getroffen aangaande nieuwe teksten ter vervanging van de huidige. Hoe welwillend ook een minis'erie gezind is, kan hel zoo maar niet, wil liet deftig en waardig handelen,een voor stel toetreden «ot wijziging onzer Grond wet zoolang een bepaalde tekst niet door twee derden der leden van Kam»r en Senaat is goedgekeurd. Tal van voorstellen, eerst, in overwe ging aanvaard, worden immers later door de Regeering bekampt, of door de Ka mers afgewezen. Is echter aanvankelijk beslist, dal lot herziening zal worden overgegaan, dan bestaat, voor wie het land niet bedriegen wil. eene zekere zedelijke verplichting tot herziening, en deze strekt zich dan uit tot al de herzienswaardjge punten. Maar, ik ln-rhaal het, builen de regel matige voorwaarden van ons openbaar en parlementair leven mogen wij niet handelen. Het is niet aan te nemen, dat tot her ziening worde besloten onder den drang van openbare woelingen, die de verschil lende beslissingen zouden beïnvloeden. De Regcering is er van overtuigd dat, naar aanleiding mijner mededeelingen, bet Parlement, in den loop van dezen zit tijd, werk zal verrichten, dat tot eere strekt van elke partij eu het land in de hoogste male dierbaar is- Toejuiching rechts WETSONTWERPEN. De heer Voorzitter. De Regee- ring beeft daareven volgende wetsont werpen bij het bureel overgelegd 1" Op de verzekeringen tegen ziekte, vroegtijdige invaliditeit en lioogen ouder dom 2" Tot instelling van eene voorzorgs kas ten bate van de Belgische zeelieden ter viscbvangst 3° Cp de handelspol tie 4° Op het krediet der kleinhandelaars en ambachtslieden eu op de uitstelinte- resten 5° Tot herziening van Li'el 1 van boek II van het Burgerlijk wetboek 6° Tol wijziging van de Samenstelling der Kamers bij de hoven van beroep en lol vermeerdering van het personeel van de hoven van sommige rech'banken 7" Op de rechterlijke politie 8° Op de landelijke politie 9° Op-de gexoiulhcidspolitie 1()° Tot instelling van eene nationale Maatschappij tot waterbezorging 11° Tol instelling van eene Nationale Maatschappij v-jor goedkoope woningen en huisvesting 12° Op het werk van vrouwen en jon gelingen. bemesting, 111 November aangewend, deze hoeveelheid tol 10 a 11000 kgr.doen stijgen, en., wat vooral hier bij te voe gen is, het hooi zal voorzeker van betere hoedanigheid wezen. CULTURA. Voorzeker getuig Jen verschei dene tocgeloopene christenen. De vijand is in aantocht,. Waar is de bevelhebber n In het slot. Zoo vlug als ecne hinde tcrog zij but-cht- waarts en bracht er den ridder op de hoogte van het gebeurde. Het nieuws verwonderde hem niet Maria had het hem immers voorzegd. Ontroerd, maar vast beraden, trok hy met haar terug by het krijgsvolk. Hunne nog vonkende vuren verspreidden hun licht op slechts geringen afstand, maar een hoop takkenbossen, brandend naar beneden geworpen, liet hun zoo* duidelijk en vier zien als bij klaarlichten dag. Dit vuur had insgelijks een tweede uitwerksel: de kleedij der in do gracht liggende ge sneuvelden geraakte in brand en deed het vleescli der lichamen kisselen en smelten. Akelig Onder het knetteren der vurige takken hoorde men liet kreur.011 van nog levende gewonden, door die nieuwe folte ring als het ware uit hunnen sluimer des doods voor enkele stonden wakker geschud. En ja, de vyand was in aantocht. Mood en hoop in den uitslag van het be slissend gevecht vervulde het gemoed dei- pelgrims en soldaten, gestreeld door dc verzekering van niet overhoeds te worden aangevallen. Met ongeloofiyke vlugheid naderde de belegeraar zyn wettig»» eigendom, dien bij, ten prijze van dood en vernieling door eenen weg van lyken als rechtmatige eigenaar Potasch in November. Het is reeds lang oen bewezen feil dat, om hooi van g ede hoedanigheid te beko men, men overvloedige potaschmesten aan de weilanden heeft toe te dienen. Het zijn vooral deze meststoffen, waar onder de kaïn iet de type is, die goede grassen doen geboren worden, terwijl zij de orikruidplanten, biezen en mos vooral, uil de weide doen verdwijnen. In gras landen, zoowel in tijdelijke als besten dige, komen de vlinderbloemige planten als bij looverslag te voorschijn, na eene rijke potaschbemesting toegepast te heb ben. Wanneer men de kaïniel, van 600 a 1000 kgr. per Ha. weet te gebruiken, en, die gedurende den winter door eene duchtige egging bij raiddel der weide of ki'ttingegge aan den wortel der planten weet to brengen,dan is de weide gered De maand November is, om zoo tc zeg gen, de kaïnietmaand Daar waar men zonder kaïniot slechts 7 a 8000 kgr. hooi por Ha bekomen kan, zal eene kaïniet w ilde binnentreden in stormpas toog hij onversaagd, onder e»nen regen vau pijlen, tot op de lijken zijner vrienden. Niet min onverschrokken waren nochtans de geloo- vigen onaangemerkt de ontelbare pijlen, welke zij verschoten, wierpen zij met de reusachtige rotsklompen, goten met het kokende vocht. Willen of niet, de Ooster lingen moesten wijken Afgewisseld brieschte, huilde en schuimde hij van woede, toen hij zyne gedunde gelederen overzag. Na nog langen tijd zonder opmer kenswaardig gevolg geworsteld te hebben, scheen het dat de Turken wilden terug deinzen, doch dit was enkel een hunner lis ten om de kruisvaarders te verschalken. Leven om leven Fluks terug naar den muur... Mislukt nog eens... Zoo na En terwijl juichten en zongen de geloovigen, geenszins vermoedende, dat de sluwe Saraceen hier slechts lokaas uitwierp om hunne aandacht te trekken van eene andere bende, aan liet zuiderlijke d ;el des burchts bezig met oen reusachtigen toren, op w ie len, onder het kasteel te brengen dit ge vaarte stond reeds zeer dicht bij de gracht; heel zacht lieten de zwoegende Turken eene valbrug omlaag, die bonzend op den muur neerkwam lijk de stroom, die zyne dijken breekt, zoo vloden de aanvallers er met gansche zwermen overheen. Wilfried bemerkte het, maar te laat. Toch keerde hij zich met mood tot den binnendringer. Zoo vreeselijk en onverschrokken sloeg hij in den dichten menschendrom, dat hunne door PETROS COSYN. Landbouw te Kitungulu. XXXIII. Op uitnoodiging van M. Godin zal ik mij Zondag naar Lukonzohva begeven en nog wel te voet daar mijn ijzeren paard mank staat. Eene voetreis van 5 uren dat telt hier in Congo niet, dat is eene ple zierreis. 24 Februari 't'Ziet er maar regenach tig uit doch om 7 1/2 ure schiet de zon door de wolken en verguldt de bergen en dalen de velden en bosschen van mijn klein doch schilderachtig Switzerland. O hoe schoon, boe prachtig, boe geheel anders is hier de natuur wanneer de gou den zonnestralen zoo spelen en schitte ren in de helgroene kruinen der boomen 011 beken van goud van de hellingen der bergen schijnen weêr te vloeien en de valleien te overstroomen. Doch al die natuurpracht, al dit schilderachtig na- tuursehoons is niet bij machte mij het kleine eenvoudige geboortedorpje te doen vergeten en waaraan is soms met wee moed denk want zooals ik aan mijn vriend Henri V. D. N. schreef... 'T Geboortedorp: Midden in zijn prachtlandou^'e Ligt daar't dorpje Burst, Waar ik 't levenslicht aanschouwde En werd in slaap gesust. En zijn slank gothiekon toren, Wijst mij aan de levensbaan. Richt mijn blikken immer hooger Zegt mij steeds recht door te gaan. Ligt daaraan zijn voet het graf, Wachtend u en mij 't Kruis in zijnen top geval, Spreekt van 't eeuwig heil. Dorpje met uw prachtlandouwe Woze daar mijn graf, En waar ik 't levenslicht aanschouwde Eindige mijn laatsten dag. Manké verzen, doch rechte gedachten die bij weemoed en neerslachtigheid soms uit t hart opschieten en u verre, verre, wegvoeren in 't midden van hen welke men bemint en wier gedachtenis onzen ganschen geest vervult. 25 Februari Houra Zondag, 'k Ben zoo blij als een kind dat met moeder mag meegaan naar de kermis bij een suiker tante of suikernonkel Immers van daag ga ik naar Lukonzohva voor 2 dagen, k zal ii bij mijne terugkomst zeggen boe de reis afgeloopen is Nu zeg ik alleen dat ik om 7 uren vertrek bij overtrokken lucht. Wordt voortgezet. aanvallers op den grond tuimelden en hunne gezellen over dooden en gewonden moesten kruipen om zich verderen doorgang moge- lyk te maken. Zij schrokken echter voor geene hinderpalen af, want zij ook bleven onwrikbaar in hun besluit ter plaats te sneuvelen of daar binnen, evenals vroeger, meester te zijn, er den ganschen omtrek té beheersehen en alles onder hunne tucht roede te doen bukken en zuchten. Nu was het de beurt aan de kruisvaarders om ach teruit te trekken. Tegen de getalsterkte dei- Turken waren zy niet be3tand, maar, aan den burcht een vast standpunt vindende, waar men lien ten minste langs achter niet overvallen kon, zwoeren zij den vijand het hoofd to bieden zoolang éene christene mannenborst klopte, zoolang een hunner adem had. Werpen wij eenen sluier over dit ys«lijk bloedbad, dat ganncli den langen, somberen nacht voortduurde..... Het reinste purper kondigde aan de kim liet ontwaken van den dag aan. De no-' zwakke stralen der rijzende dagvorstin beglansden een afschuwelijk schouwspel. Omringd van eenige dapperen, betwistte Wilfried nog dc verloren zege. Hij geleek geen mensch meer.... De koude vinger des doods had hem al aangeraakt en toen zocht zijn stervende blik de schuilplaats, hem alleen bekend, waartoe Maria hare toevlucht genomen had en den uitslag van het gevecht afwachtte. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1