Donderdag 21 November 1912. 5 centiemen het nummer 66stc Jaar 4542. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. FERRER. De Orgeldraaister. Oorlogslegen en Vrijmetselarij. Het ongeluk. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-OOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQl l'; SÏJUM. Per drukregel Gewone 15centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 20 November 1912. Nog altijd en met hardnekkigheid wordt de zaak Ferrer voort in de bla den besproken. Iets is stellig en onbe twistbaar de kwestie wordt door velen behandeld met vaste vooringenomenheid, een niet' te miskennen parti pris. Nochtans als ge de waarheid rechtzinnig nastreeft, moet. ge de gebeurtenissen vlak in 't wezen durven zien. Dit durft en dit doet heer Valentin Brifaut in zijn laatste studie over deze zooveel besproken zaak. Wij vatten zijne bewijsvoering samen en voegen er hier er daar ons eigen oordeel Mj. Do tegenstrevers zeggen Ferrer is veroordeeld door de katholieken''. Dal is de stelling en tevens de hoofdbeschul diging van de anliclerikalen. Noch'ans niets is meer onwaar dan dit gezegde Het Ferrer-proces werd gepleit in klaar lichten dag, in liet bijzijn van omstreeks 500 personen, waaronder verscheidene anticlerikale dagbladschrijvers, zoo van binnen als van buiten Spanje. Dat zijn honderden stellige getuigon in de zaak. Zij kunnen beves'igen dat liet vonnis tegen Ferrer met algemeene stemmen werd uitgesproken. En wie heeft dit doodvonnis geveld Zeven rechters, alle, z&vaa .leden v.ao, hél Krijgshof, en van die zeven waren er drie algemeen gekend als onverschilligen, die noch van God noch zijn gebod hiel den, maar nooit met daden togen den godsdienst optraden twee van de zo\en waren gekende vrijdenkers, en slechts twee van de zeven stonden aangeschreven als - min of meer praclizeerende katho lieken. Die rechters hebben met volle kennis van zaken, in volle bewustzijn en volgens bun geweten het vonnis geveld zij dap dragen de verantwoordelijkheid van het uitgesproken vonnis. Iloe toch kan een mensch in soortge lijke omstandigheden zoo uitzinnig zijn die rechterlijke uitspraak, geschied vol gens al de regelen van hel Spaansche Strafwetboek, toe te schrijven aan de Katholieke K- rk, wanneer deze er niet in het minste mede bemoeid is geweest Immers, het feit dat er van de zeven rechters hoogstens twee min of meer katholiekengezind waren, is er wel het degelijksle bewijs van. Niet dat wij de daad van de rechters hier in verkeerden zin willen beoordee- len, verre van daar Enkel bewijzen we dit de katholieken zijn in het vonnis, tegen Ferrer geveld, al zooveel lusschen als de liberalen en de socialisten. 19e vervolg. De stervende kon haar niet meer zien, maar hoorde baar naderen. Madame Aubin... het is met mij ge daan... stamelde de arme vrouw met nauw hoorbare stem. Van harto dank ik u voor uwe goede zorgen en uw liefdadigheid... God zal het u vergelden... Ik vertrcuw u mijn arme wees... wees voor haar, hetgeen gij voor mij waart, en spreekt met dokter Bordet. Hier is mijn geboorte-aote en die van Martha... gij zult er mijn familienaam op vinden... ik had hem altijd verborgen... ik schaamde mij... Zij overhandigde aan de vrouw de twee bladen papier, die zij met den brief van Gabriël Savanne, welke Martha verbrand bad, uit bet notenhouten kistje gehaald had. De twee papieren aannemende, begon vrouw Aubin te weenen. Uit Gerinaine'8 keel steeg nu de doods- reutel op. Zij hief haar handen omhoog, en deze zweefden bevend boven het bed zon der iets te grijpen. Wat zij zocht was haar dochter, welke haar uitgedoofde oogen niet meer konden aanschouwen. Ma>'tha begreep dit en liet zich in haar armen vallen. Met den vurigen drift der moederliefde, die tiet lichamelijk bestaan zelf overleeft, greep de arme moeder hot kind vast, klem- Dil vooropgezel., brengen wij hulde aan do kranigheid, den burgermoed, we zouden haast zeggen den heldenmoed van die rechters. Hoe zoo Die heeren moes ten een man oordeelen, die een groote rol speelden in de anarchistische wereld. Deze rampzalige secte ziet niet nauw op de te gebruiken middelen. Van 1883 lol 1908 zijn er te Barcelona niet minder dan 124 anarchitische aanslagen geweest bij middel van bommen, brandstichtingen en dolkmessen. Diezelfde wraakzuchtige in razende, haatdragende anarchisten hadden her haalde malen doodsbedreigingen gestuurd aan de rechters in geval zij Ferrer dor- slen veroordeelen. Zulke bedreigingen zijn geen ijdele bluf, maar worden bijna onvermijdelijk in dadeu omgezet. En toch lieten de rechters zich hierdoor niet beinvloede'n. Volgens hup eer en hun geweien, was Ferrer plichtig aan de hem ten laste gelegde feiten, in volle plicht- bewustzijn spraken zij daarna ook zijn straf uit. Denzelfden moed, maar tevens eene liooge voorzichtigheid, legde liet. cabinet- Maura aan den dag. De eabinolsleden waren ook fel bedreigd doo'r de kerels der revolulieoniiairo, der anarchistische partij. Zij ook hadden niets anders voor oogen dan de stipte vervulling hunner hoogo ambtsplichten. Uil voorzorg, noch tans, had lieer Maura het behendig ge dacht de meening over het gevai te vra gen aan heer Moret, hoofd van de anli- clerieale liberale partij in Spanje En weet gé hel kenmerkend antwoord van den liberalen hoofdman We vertalen het hier letterlijk Ik meen dat gij den Koning niet moet aanraden het koninklijk voorrecht uit te oefenen. Het Staatsbestuur moet de uitvoering van liet vonnis bevelen. Anders bandelen ware alle mannelijke krachtdadigheid afstaan. Die brief is goteckend Moret düs door hel erkende hoofd der liberalen in Spanje. Dit zal niemand betwisten of tegenspreken Doch er is nog meer Van al de staatshoofden is er maar een onkel geweest om genade af te smecken voor Ferrer. En't was niet een machtige koning, keizer of president, maar wel Pius X, onze Paus, liét hoofd van gansch de ka tholieke wereld. Hoe is het mogelijk, als men waarlijk tergoeder trouw zijn wil, onder deze historisch vastgestelde voorwaarden, de dood van anarchist Ferrer van den boos wicht Ferrer, de katholieken aan te wrijven Wij wasschen den misdadiger niet wit, noch spreken hem vrij van zijne groote euveldaden, maar de straf, welke de haar vaster op haar borst, drukte haar ijskoude lippen op het voorhoofd van het kind, gaf baar een laatsten kus en schonk in een uitersten snik hare ziel aan haren Schepper terug... Machteloos vielen haar armen op het bed neder. Alles was gedaan. Do wanhoop van Martha was verschrik kelijk. De kreten en snikken van het kind ver scheurden het hart van hen die 't hoorden, Krampachtig sloot zy het lijk vanAliaai- arme moeder in haar armpjes en men kon er haar niet van losrukken. Langzaam cn zacht nam vrouw Aubin het kind van het bed en zette het op den grond. Martha, lief kind, kniel neer... zeide de goede vrouw. De kleine wees viel op haar knieën eh vrouw Aubin volgde haar voorbeeld. E11 beiden baden weonend bij deze, die opgehouden had te lijden, maar wier loven een aaneenschakeling van rampen en een lange foltering geweest was. Ondanks het somber drama dat plaats had op do tweede verdieping heerschte er groote bedrijvigheid in het huis van vrouw Aubin. Onze lezers weten, dat de klanten er tal rijk waren en voor een groot deel be stonden uit werklieden der naburige fa brieken. hij heeft opgeloopen, is niet de straf hem toegediend door de katholieken, maar de gewone straf, uitgesproken en uitgevoerd door hel mensehelijk, wereldlijk gerecht. Na do triomfantelijke heldenfeiten der Bulgaren schijnt hel ze ter dat het uit is met Turkije en Europa. Nochtans volgens alles wat men mocht voorzien, moest men in den beginne var den oorlog ver onderstellen dat di ken zou tellen en miss erstand der Tur- hien eindelijk de victorie behalen. Men (jacht aan de moe dige s! rijders van Plevija en aan de Duit- sche officiers die in deg' laaien lijd don Turkschen soldaat ó|d#richtten, en aan de kanonnen zoo 'duurbetaald te Essen hij Krupp <11 men wi§t wel niet of de Turk het niet zou winrijjin. Maar men vergal dat sedert een jaar of vijf Turkije onder dtija heil zit der Vrij metselarij dat de hplsche secte het Tiirscii leger is binnenjftlrongen, van de officiers, (We soldaten tboelen zijn, poli- lieke kruipers hééft ge ré aak t. Daar waai de Vrijmetselarij in liet leger dringt, wordt liet leger een ui hk-llje van Vrij- me'tselaarsdominatie '\n een vette kaas waarin de hevigste - mm aeons gevet worden Dpjiosle atn aan de ootmoedigste dienaar-. -r i.ogie toever trouwd in het Hooger bestuur glijden wantrouw en jalouzie de oversten die waarlijk op de hoogte zijn worden tegen gewerkt, afgebroken en vervangen door creaturen der Vrijmetselarij, T komt er niet op aan of zij bekwaam zijn,ja of niet. E11 zoo waren de Turksciie troepen, naar de bekentenis van Le Matin een antikatholiek blad van Parijs,gecomman deerd door mannen die in naam der Vrij metselarij, de revolutie in de hand werk ten om Abdul-Hainid van den troon te smijten en de Logie er op te plaatsen. En zoo is het geplogcn,voegt Le Temps oen antikatholiek blad er bij, dat op een vier of vijfjaar tijds de geheime werking der Logie van de helden van vroeger de bange troepen miek die op de vlucht gingen te Kirk-Kilissé en zoo deerlijk verslagen werden le Lule-Bourgas. De Fransciiön beginnen er ook op na te denken en viagon zich angstig af of de Vrijmetselarij ook niet hetFransche leger heeft bedorven. En hoe zit het hier in België Sedert 1847 bestaal er verbod voor de officieren van deel te maken van geheime genoot schappen zooals de Logie er een is; maar nooit is er serieuse kwestie geweest dat verbod toe te passen. Zelfs op 't einde Vrouw Aubin had tamolijk veel volk in haren dienst, waaronder eene keukenmeid en vier buffetmeisjes. Onder deze. laatsten bevond zich een schoon en braaf meisje van twee-en-twin tig jaar, Marie genaamd, die belast was met het bestuur van het huis als de mees teres afwezig was. Marie kon haar man wol staan en was heel handig. Ook waren de andere meisjes Rosa, Francisca en Katrina, haar stipt onderdanig. Alle vier liepen zij op dit oogenblik heen en weer te midden van het gejoel en de drukte der klanten, gene de tafels dek kende, andere beladen met stapels lepels, vorken en messen. Rosa en Katrien, er dient spoed ge maakt, riep Marie, terwijl zij in het buffet de flesschen vulde. Wij zullen aan de juf frouw laten zien, dat, als zij er niet is, het werk toch gedaan wordt... Wij zijn veel ten achter, antwoo-dde Katrina. D.it geloof ik ook, voegde Rosa er bij. Dra luidt het elf uren in de fabrieken, en dadelijk sti'oomm de gasten binnen. Zoo sprekende, brachten de meiden de tafels in orde, waarop weldra niels meer ontbrak. De deur der eetzaal, die op de kaai uit kwam, werd op dit oogonblik juist geo pend. en een oude vrouw met oen pot in de hand, trad binnen en ging naar het buffet, waar de wijn besteld werd. vau 1911 en in 't begin van 1912, toen er spraak was van volksopruiing in het land, heeft de Logie haar uiterste best gedaan om in zekere garnizoensteden de officieren le winnen, 't Was daaraan toe te schrijven dat erbij de inroeping dei- klassen hier en daar door zekere officie ren wat al te veel werd toegegeven aan inurmureerdeis tusschen de ingeroepen. Men wil ons leger versterken. Indien 't moet voor'l bestaan van België zullen de echte patriotten er niets op tegen hebben. Maar in Gods naam! Dal degenen die er voor aangesteld zijn, zorgen dat de Vrijmetselarij buiten het leger blijve anders zouden wij in België nog wel iets kunnen beleven in den aard wat Portugal beleefde het leger dat zich ten dienste stelt der revolutie. Want Vrijmetselarij beteeken l revolutie togen ieder gouver- noment dat de Vrijmetselarij niét in de hand werkt. In het fransch wetenschappelijk blad Le Correspondent Medical schrijft de geneesheer Lemonier, die geen katholiek is, over de Fransche ontvolkingskrisis. De huidige krisis is eene zedelijke kri- sis, die haren oorsprong hooft in de ver laging der karakters en het verlies'van een ideaalom al zijne plichten te bogrij pen te vervullen moet men een ideaal hebben godsdienstig geloofde gods dienst dor wetenschap, de liefde tot het Vaderland... en wij hebben er geen meer. Ik kloeg daar laatst over bij den heer Homias, die mij antwoordde op strengen toon Mijnheer, mijn Evangelie is de uitroeping van de rechten van den Mensch en daarin isgeene kwestie van «plichten.» Zi' hier het ««ongeluk.» Dat is wel den nagel op den kop Hoor de menschen lees de gazetten, ge zult overal hooron van rechten, welke deze, die en geene heeft, rechten alhier en aldaar, van rijk televen, in rijtuig of auto te rijden naar feesten en ker missen te gaan, reisjes te ondernemen en allerlei vermaken bij te wonen enz enz. Maar nergens zult ge hooren spreken van plichten te vervullen. Plichten jegens ouders, ee dgenoten, kinderen, meesters en oversten neen, daarvan hoort ge niet. 't Zijn nochtans diegenen die hunne plichten 't beste kennen en vervullen.di ook het beste varen. Plantaardige melk. Dr Gustav Kigler, uit Hongarië, heelt volgens de Hongaarsche bladen, eene belangrijke uitvinding gedaan. Goeden dag, Marie, goeden dag meis jes, sprak de oude vrouw, ter.wijl zij haar kan op de toonbank zette. Goeden dag, moeder Moutier, ant woordde Marie. Gaat alles goed Opperbest, lief kind. Geef mij een liter. Van veertien stuivers Ja. Is Juffrouw Aubin uitgegaan? vroeg vrouw Moutier. Neen, z'j is bij een der buren, die op sterven ligt. Is dat misschien Germaine, die in het verffabriek werkt en zoo'11 braaf en lief kind heeft Juist zij is bet. Arme vrouw... arm kindje Wat zal er van dat meisje geworden Daar er veel werk en Marie geen bab belkous was, zeide zei Moeder Moutier, hier is uw liter. Schrijf hein op de rekeni zeide de vrouw, terwijl zij haar pot nam. Goed. Terwijl vrouw Moutier do zaal verliet, schreef Marie den liter op een lei, die ach ter den toonbank hing. Op den drempel ontmoette zij Magloire, die zijn orgel binnenbracht. Aan allen een goeden dag zeide hij met opgoruimpe stem, terwijl hij do res tauratie binnentrad. Vier stemmen antwoordden Goeden dag, Magloire. Gij zijt zeker bang, dat uw orgel Na zes jaren proefnemingen is hij er in gelukt eene kunstmatige melk te ver vaardigen welke voor samenstellingen voedingswaarde, met de boste koeimelk gelijk slaat. Professor Kigler verklaart dat deze melk uitsluitend samengesteld is uit plantaardige stoffen, vooral koorn, en met een zeer eenvoudig machien kan vervaardigd worden Deze plantaardige melk zou maar de helft zooveel kosten als koeimelk, is vol komen wit, heeft een aangenamen smaak en is gesteriliseerd als zij uit het machien komt. Het straatverkeer in groote ste den. In de meeste groote steden heeft do drukte van het straatverkeer tijdens de laatste tien jaren op ongehoorde wijze toegenomen Te Londen, in 't hartje van de City, op de kleine plaats der Bank van Engeland, waar de Beurs en Mansion House verrijzen, komen dagelijks in 10 uren tijds, een half miljoen voetgangers en 50.000 voertuigen voorbij. Te Parijs op de place de l'Opéra waar de boule vards, de rue de la Paix, en de avenue de l'Opéra bijeenkomen heeft men, in denzelfden tijd, 150.000 voetgangers en 63.000 voertuigen geteld. Te Berlijn in de Fried riclistrasse, op den hoek der I.eipzigerslrasse, komen er in het uur 30.000 personen voorbij. Hetzelfde aantal voorbijgangers in het uur werd vastge steld op de Wladimir prospect te Sint- Petersburg. Op de Rraban te Weenen, heeft men er op 10 uren 275.000 geteld. Te Madrid, op het kruispunt Peurta del Sol, waar tien groote stations op uit- loopcn, komen op 24 uren 350.000 voet gangers voorbij. En door Broadway, te New-York snellen, iederen dag, 700.000 personen te voet of per voertuig hun lot bestemming te gemoet. Tegen het vrouwenstemrecht.— Er is eene vereeniging tot stand gekomen om le werken tegen het stemrecht der vrouwen in België. Zij bestaat hoofdza kelijk uit eenige ongodsdienstige onder wijzeressen. De reden hunner werking is dat de Belgische vrouwen veel te godsdienstig worden opgevoed en le godvruchtig zijn. Dus volgens die lieve dames behoort dat recht alleen aan de vrijdenksters en aan de vrijleefsters Bewaren van visch door sneeuw. Tot hiertoe werd visch, evenals vleesch, eieren, kaas, vruchten enz. het best in ijs bewaard. Tegenwoordig wordt voor be waring van visch met goed gevolg de kunstmatige sneeuw gebruikt. vallen zal,dat gij hem in de zaal zet vroeg Marie lachend. Dat is 't niet, antwoordde Magloire, maar de vorst zou wel zijn liedjes kunnen doen bevriezen. Hij naderde het meisje cn z-ide Gij kent mij, nietwaar, Marietje? Gij weet wel wie ik bon en ik ben daarbij nog al wat gij wel zult willen Ik ken dat allemaal, Magloire.. Maat hot is nog vandaag' niet, dat wij gaan trou wen Komt gij eten --Of ik kom eten Ik heb honger genoeg om al uw potten en ketels leegte eten. XII. Heb maar geen zorg, Magloire, riep Rosa, de polten en ketels zijn goed gevuld. Als uw honger zal verzadigd zijn, zal er nogwel genoeg voor anderen overschieten. En ik, voegde Katrina er bij, ik ga u geven wat ge liefst ©et, worst met kool. Ha. er beslaat niets beter op do we reld dan worst met kool, meesmuilde Ma gloire begeerig Dat is lioel wat anders dan truffels Hebt gc al truffels gegeten,Magloire? vroeg Francisca. I11 mijn gelicole leven nog niet, maar ik heb ze toch gezien voor do ramen dei- winkels... Zij zien er uit als ziek«j aardap pelen... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1