SOCIALE VERZEKERINGEN. Zondag 24 November 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4544. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Welsprekende cijfers voor een landbouwer Het Vlaamsch en de nieuwe Leqerwet. Zondagi-ust. OPEN BRIEF Uit mijn Congoleescli dagboek DE DENDERBODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekoning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten dei- kwit - iantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, n' 31, en in alle Postkantoren des Lands. cuiQui-: auuiM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen qp 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advcrtentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 23 November 1912. De verzekering tegen ziekte en vroegtijdige werkonbekwaamheid. Het ouderdomspensioen. De stoutste verwachtingen der Mulua- listen zijn overtroffen liet wetsontwerp de Ghellinck (anders gezegd liet wets ontwerp van den Landsbond der Kris- ti'ne Mutualiteiten van België) is dooi de Regeering aangenomen geworden en Dinsdag ter Kamer nedergelegd. Zietbier, in breede trekken, dit wets ontwerp Welke personen vallen onder toepassing der wet 1) Al de werklieden en bedienden van beider geslacht, die geen 2 400 fr. 's jaars verdienen 2,i de vrije handwerkers, die bewijzen goeno 2.100 fr. 's jaars te winnen en be- geerendede voordeelcn der wet te genie ten, de voorwaarden vervullen dooreen koninklijk besluit, vast te stellen. Hoe geschiedt de verzekering Tegen ziekte Door tusschenkómst der erkende plaatselijke Maatschappijen van Onderlingen Bijstand. Tegen vi oegiijd ige w er kon bek te aam bei d Door tiissclienkomst der' erkende plaatselijke O. B., minstens 2.O0O leden tellende of door (iissehcirkoinsl der er kende Hei-verzekeringskassen. Tegen den ouden dag Door tus schenkómst der erkende Pensioengilden. Niemand is. nochtans, VER PLICHT deel te maken van een dezer Maatschappijen. Wat zal met deze personen gebeuren die geen deel maken van den oenen of dob andoren O. B. of de oene of de andere Pensioiiiigilde Zij zullen door de zorgen van den Mulualiteitsraad hunner omschrijving verdeeld worden in 2 reeksen, ieder reeks zijne eigene kas hebbende 1° de belanghebbenden die bewezen zullen hebben, om redens van ouderdom, godsdienst, politiek, beroep, gozondheid of andere, geen deel te kunnen maken van de op hunne gemeente bestaande Mutualiteiten 2° de belanghebbenden die dit bewijs niet leverden. Verzekering tegen ziekte. Worden met die verzekering gelast do Onderlinge Bijstanden die 1) den dienst van geneesheer en apo theker ingericht hebben of bewijzen dat hunne leden op eene andere wijze van deze diensten gonieten '2) aan hunne zieke leden van af ton vroegsten den 4" dag en ten laatsten den 10" dag, gedurende drie maanden mins tens een frank daags uitbetalen, en aan de vrouwen 30 fr per kraambed 3) de kontrooldienst der zieken inge richt hebbon; 4) als waarborg voor ieder lid eene som van 5 frank neerleggen "5) aangesloten zijn bij eene erkende Herverzekeringskas, of zelve de Herver zekering in hunnen schoot hebben inge- ripht 0) geene werkende b den, die eenen proeftijd van 6 maanden hebben uitge daan, uitsluiten om r« dens van godsdienst, politiek, beroep of gezondheid. Hoe zullen die Maatschappijen de verzekering inrichten Zij zullen, ten laatste den ln Zondag van iederen trimester, aan ieder hunner leden eene kaart geven, geleverd door het Gouvernement. Op hunne aanvraag kunnen de Maat schappijen 6 maandelijksche of jaarlijk- sche kaarten bekomen. Op vertoon dezer kaart, waarop de verplichtende stortingen van den werk man zullen ingeschreven zijn. zal.de baas, bij middel van zegels, zijne bij drage voegen, zonder daarvoor iets vaii het ïoon te mogen aftrekken. Wordt de kaart hem niet vertoont, de baas moet, van het loon, de bijdrage van den werkman aftrekken en die bijdrage doen geworden aan den gewestelijken Mutualiteitsraad. De kaarten der verzekerden moeten terug bij de Maatschappij inkomen, die ze, eveneens, aan dien Raad zal over maken. De baas, die zijne verplichtingen niet vervult, zal tweemaal het bedrag dei- niet gestorte bijdragen (de zijne en dezer zijner werklieden) moeten betalen. Hoeveel bedraagt de verzekering? Een frank daags, gedurende drie maan den, daarbij geneesheer en apotheker. Hoeveel zal men moeten betalen I. De werkman a lid eener erkende Maalscliappy van Onderlingen Bijstand De bijdrage door deze Maatschappij geëischt b) geen doel makend eener Maatschap pij van Onderlingen Bijstand Minstens 12 frank 's jaars. Deze bijdrage kan verminderd word- n op drie frank a) voor de vrouwen b) voor de werklieden min dan 20 jaar oud en deze geboren vóór 1" Januari 1856 c) voorde werklieden die zullen be wijzen min dan 15 frank per week Ie winnen. In «Ut geval wordt de dagelijksche ver goeding verminderd op 50 centiemen. Zijn. op hunne aanvraagontheven van de betaling der bijdrage' 1® de Averkiieden miii "dan" Ih én meer dan 65 jaar oud. 2° de die:i>l],oden wonend bij en gevoed door den baas 3° dn werklieden gepensioeneord inge volge de wet van 1911 op de pensioenen der mijnwerkers 4° de werklii-den, meer dan 20 jaar oud, die bewijzen min dan 12 fr. per week te winnen. De ontheven werklieden hebben alleen recht op geneeskundi :e hulp en op het verblijf in de op te richten sanatoria. Do aanvragen tot vermindering of ontheving moeten gestuurd worden dooi den belanghebbende en met liet advies a) der Maatschappij waarvan hij deel maakt b) of van bel Gemeentebestuur, indien bij geen deel maakt eener Maat schappij, naar den gewestelijken Mutua liteitsraad. II. De baas Drie frank per jaar en per werkman, zonder uitzondering. III De Slaat a) 25 centiemen per jaar en per frank, met oen maximum van 12 fr., voor ieder lid eener Mutualiteit of voor-seder 'der 1° reeks verzekerden van den gewesle- lijken Mutualiteitsraad b) 1 fr. 50 per jaar voor de ontheven c) niets aan de werklieden die niet bewezen hebben waarom zij geen deel maken van eenen Onderlingen Bijstand. De bijdragen van baas en Staat gaan naar den gewestelijken Mulualiteitsrnad de Mutualiteiten krijgen er hun deel van. De werklieden hebben er dus alle belang bij lid te zijn eener ERKENDE Maatschappij van On derlingen Bijstand. Verzekering tegen vroegtijdige werkonbekwaamheid. Worden met die verzekering gelast de Maatschappijen van Onderlingen Bijstand minstens 2000 leden tellend en de erkende. Hei-verzekeringskassen die aan hunne zieke leden, vanaf h«;t oogenblik dat de Onderlinge Bijstanden hen geene ver goeding meer betalen* tot aan de gene zing of lot. aan hunnen 05 jarigen onder dom, eene vergoeding van een frank per werkdag betalen. Te betalen bijdragen. 1) doo>- den xoerkman a) deel makende eener erkende Herverzekeringskas de bijdrage door deze Kas geëischt. b) geen deel makende eener Herver zekeringskas Zes /ranks 's jaarsverminderbaar op drie frank voor dezelfde kategoriën voorzien in de verzekering tegen ziekte. (In dit geval wordt de vergoeding ver minderd op 50 c. daags). 2) door den baas drie frank 's jaars en pér werkman doch slechts eens dat hij niet meer zal moeten betalen voor het pensioen zijner werklieden. De baas staat borg voor de betaling dei- bijdragen van zijn werkvolk. 3) door den Staal deze vastgesteld door de wet van 5 Mei 1912. Dus nog eens voordeel lid te zijn eener Herverzekeringskas. Verzekering tegen den ouden dag. Worden im-t die verzekering gelast «ie erkende Ponsioengilden voor hunne leden) en «le gewestelijke Mutualiteiten). 1; bijdrage ran den baas 3 frank 's jaars tot ton laatsten in 1935. 2) van den werkman 6 frank 's jaars verminderbaar op 3 frank 1° voor de vrouwen 2" vo u-de werklieden min dan 15 jaar oud 3'voor al de andere werklieden <lie bewijzen geene 15 frank per week te winnen. Moeien niet betalen de werkiie.den meer dan 65 jaar oud en de werklieden gepensioneerd ingevolge de wet op de mij n werkeraponsioonen De baas staal, borg voor de bijdrage van zijn werkvolk. Beloop der pensioenen. «DeSJaat geeft ieder jaar 120 frank, in plaats van 65. 1° Aan ieder Belg, in België wonende, in nood verkeerend en geboren voor 1 Januari 18-13. 2° Aan ieder Belg. in België wonend, in nood verkeerend, geboren in 1843, 1841, 1845, 1846, 1817 of 1848, en 18 frank gestort hebbende in de Algenmene Lijfrcnlkas. 3° Aan ieder Belg, in België geboren, in nood verkeerend, geboren tusscbcii 1849 en 1872 mils voorwaarde ai dat hij den ouderdom van 65 jaar bereikc Iv dat bij vanaf 1913 lot aan zijn 65 jaar 0 frank per jaar, met afgestaan kapitaal gestort heeft. Minstens 3 stortingen zijn vcreisclit. Mils «iie twee voorwaarden, alsmede de voorwaarden van verblijf en nood, bekomen d«: Belgen geboren in 1873 eene toelage van 115 fr. deze geboren in 1874, eene toelage van 110 fr. en zoo voort, de toelage verminderend van 5 frank per jaar tot in 1893. Deze toelage zal verminderd worden met 4 frank voor ieder jaar, te rekenen van 1913, dat er niet gestort is gewor den, ten ware de-belanghebbende bewy|$ dat hij minstens 20 jaarlijksclie stortin gen van 6 frank deed en eene rent ver wierf van 120 frank. Die stortingen zullen ook jaarlijksclie rent bijbrengen, rent die nog zal aan groeien dank zij de toelagen van Staal, Provincie en Maatschappij. Men berekent dat voorde leden onzer Oost-Vlaarnsehe Pensioengilden bet pen sioen, daaromtrent, zal beloopen tot 145 frank voor deze geboren in 1855; 180 frank voor deze geboren in 1865; 200 frank voor deze geboren in 1880; 255 frank voor deze geboren in 1893; En dit alles mits eene jaarlijk sclie storting van 6 frank, twaalf centiemen per week Stort de werkman meer, zijn pensioen zal nog vergrooten. Natuurlijk moeten de stortingen regel matig geschieden en door bemiddeling eener erkende Pensioengilde. Er bestaan er in bijna al de gemeenten van ons Arrondissement. Doch daar waar cr nog geen beslaan zal die leemte al gauw aangevuld worden. Gansch het wetsontwerp rust dus op de VERPLICHTING en komt slechts in 1913, ten vroegsten in voege. De last bedraagt 1) Voor den werkman 6 frank 's jaars, daarbij voegende hetgene bij betaalt aan den Onderlingen Bijstand, en Hervorzekeringskas ruim 13 frank 's jaars samen 19 frank. Maakt hij geen deel van dergelijke Maatschappij, 6 6 -f- 12 24 /rank. 2) Voor den baas 3 -|- 3 6 frank 's jaars. I11 de gemeente Baardegem legden wij in den herfst van 1911 eene bcmestings- prool' aan op de hop. Een perceel diende als getuige, waarop Je landbouwer zijne gewone bemesting mei stalmest en beir mocht, toepassen. Het ander perceel ontving daarenboven 400 kgr. superfosfaat, 200 kgr, zwavel zure potascli en 200 kgr. zwavelzure am moniak per hectare. Het superfosfaat, de zwavelzure potasch en 1/3 van bel zwa velzuur ammoniak, werden in do eerste helft van November ingewerkt. De ove rige 2/3 van liet zwavelzuur ammoniak werden slechts in April 1912aangewend, en eenigszins ovorgobraclil bij middel dei- rijf, ten einde de wortels der planton niet te beschadigen. Tijdens het biocien en ook tijdens liet rijpen der bop was liet klaarblijkend dat liet 2" perceel met scheikundige vetten bemest oene merkelijke meerdere op brengst zou geven Inderdaad, wij zijn in onze verwachtingen niet teleurgesteld geweestziellier de verkregen opbreng sten Perceel I getuige 1400 kgr. droge bollen per hectare. Perceel II - Volledige bemesting met scheikundige vetten 1900 kgr. droge bel len per hectare, 'Zij d:;s een -verschil van 500 kgr: hop. Laat ons thans onderzoeken of wij daardoor winst hebben verwezenlijkt. Zoo wij bet superfosfaat rekenen tegen 5,50 fr. de 100 kgr., do zwavelzure pot ascli legen 25 fr. en liet zwavelzuur am moniak tegen 35 fr.dan hebben wij als uitfj-ave voor de scheikundige, meststoffen 22 50 70 442 fr. 500 kgr. hop imeerdere opbrengst ge rekend tegen 2 fr. de kgr hedendaag- sclie verkoopprijs) hébben eene geld waarde van 1000 fr. Daarvan afgerekend 142 fr., besteed aan de scheikundige volt 11, blijft er ons eene zuivere winst vai. 1000 142 858 fr. - 858 fr. netlo winst per hectare, zeg, lieve lezer, is «lat ge«m rond soinineken Zouden onze hopboeren den lust nog niet gevoelen ook eens te beproeven, en na te gaan of ze, op die manier ook geen betere zaken zouden kunnen verrich'en. Wij zijn overtuigd «iatdezc verstandige landbouwer zal navolgers vinden, zulks waar te wenschen ook, want 't is in hun eigen voordeel Willy. Door de Regeering zal weldra een nieuw ontwerp van logerwel ingediend worden. De Vlamingen mogen ditmaal de gele genheid niet laten voorbijgaan om moer rechtvaardigheid in Taalopzicht, meer zorg voor de zedelijke belangen dei- soldaten te eisclicn. Het Bestuur van «len Katholieken Vlaamschen Land-bond wil daarover heel het katholieke Vlaamsche land raadple- gen en roept daarom eene Algemeen" Vergadering bijeen op Zondag 8 Decem ber aansl-, om 3 ure namiddag, te Ant werpen. Alle katholieke Vlamingen worden cr op uitgi-noodigd. Op de dagorde a) De zedelijke be langen in het leger b) de huidige toestand in laalopzicht;-c) wat de Vla mingen eischen. Hel woord is vrij. Degenen die er hel woord willen voeren worden evenwel verzocht er op voorband kennis van te geven op liet Katholiek Vlaamsch Se cretariaat, om aan de bespreking oen gerégelden gang te geven. De besiuitselon der sprekers zullen door liet Bestuur onderzocht worden en in voorkomend geval uitgevoerd. Die vergadering moet den doorslag geven voor den eiscli der Katholieke Vlamingen. Hel Kalh. Vlaamsch Secretariaat, Monlignystraat, 72, Antwerpen Van 's miildags lot middernacht, cenige dienstdoende Apotheek, op Zondag 24 November, M. Meganck, Leopoidstraat. der Christene Moeders in Belgenland aan de Heeren Leden der beide Kamers Mijne Heeren, Eene tot onrustwekkende mare, ko mende uit iioogere sferen en dagelijks in onze nieuwsbladen op min of meer bevestigenden toon onthaabi, is bij ons den stillen familievrede komen sloren en onze moederharten ontstellen. Eene nieuwe legerwet voor den algemeenen dienstplicht zou voor handen liggen! 't Is nu twee jaren geleden, om 's lands vei ligheid te verzekeren, werd de leger dienst merkelijk verzwaard, mot den oudsten zo n op le eischen. Gij hebt toen een oproep gedaan aan onze vaderlands liefde en daar waar zulke hoogo en edele belangen op 't spel staan, daar doen wij alle tegenspraak, hoe wettig ook tot zwijgen brengen Om onzen duur baren Belgischen bodem te verdedigen, stonden wij u gewillig onze kinderen af. En toen zij heengingen en vertrokken naar de kazernen drukten wij ze nog eens leeder aan bel, hart, maakten een groot kruisleeken op hun voorhoofd met die woorden Kin«i, blijft getrouw aan uw vaderland, en getrouw aan uwen God. Die opoffering, M.V1 gij hadl bet be loofd, zou maar eens aan onze moeder liefde gevraagd worden, maar nu klopt gij weer aan, voor een tweedenvoor een derdén, misschien"voor al onze zo nen. Dat ongehoord onverwacht nieuws heeft onze moederharten ontrust, ja doen schrikken en beven. Hoogdringende omstandigheden maakten die offers on vermijdelijk liet vaderland is in gevaar! Voor zoo heilig eene zaak, voor het be minde vaderland, zal onze geest van opoffering nooit aarzelen. Tol heldenmoed zijn wij bekwaam, gelijk die Bulgaar vrouw die edelmoedig de opoffering bracht van «len afscheidskus om het aan wezig zijn van haren man op hot slagveld, waar bij gewis nimmer zou van weer- keeren, geen oogenblik te vertragen. Neen M M. weet bet wel bet is geene zelfzuchtige vrees die ons bevangt. Gij hebt ze noodigonze kinderen Voert ze heen. Gij zult, ja, ons_ moederhart doen bloo den, maar locli, is het noodig neemt ze allen, maakt ervan moelige. soldaten, waar bet vaderland over roemen mag. Maar weet wél, wijl gij in hen den krij ger vormt, wij bidden, wij sraoeken u, doodt niet in ben den christen mensch, zoo duurbaar aan de Kerk en aan onze moederharteo. Dat hunne lidmaten gewillig buigen voor den wapenhandel... dal zij aanruk ken tot verdediging van bet vaderland, dat zij klimmen nog hooger, t«m top van roem en eer, maar in Godsnaam dat de oprechte geest van deugd en eer niet ge krenkt worde door liet zedoloozc verkeer der kazernen. Vcrontweerdigl 11 niet, MM., zegt niet. dat wij overdrijven, wij christene moe- «lors, wij lezen diep in liet hart van ons kind. Onze oogen van moeder schemeren niet op bel klattergoud van een uniform, maar blikken door tot in de innigste en meest verscholen plooien van liet hart en met droefheid en tranen moesten wij waarnemen de verwoesting daar al te dikwijls te weeg gebracht door den ver- derfelijken invloed der kazern- n. Wij smeeken u in den naam van bet geliefde vaderland, wilt gij gezonde, wel afger clite, sterk gespierde verdedigers van liet vaderland, bewaart de harten zuiver. Wij vragen u in naam van chris tene moeders. Wij hebben den akker van hunne zielen bewerkt, besproeid met ou zo gebeden, ons zweet, onze tranen. Wij hebben liet vruchtbaar gemaakt, dat nu het zaad ontkiemo. Want de deugden der kinderen zijn de roem der moeders. Men beweert, mijnheeren, dat niet tegenstaande de uitdrukkelijkslft bevelen, de Zondagwet soms niet in acht genomen wordt en opgeofferd is aan onnoodig werk. Dat in de slaapzalen de zedelijk heid merkelijk gekrenkt, wordt. Dat de gebuurte der kazernen niet veilig is voor deftig verkeer, en er daar menige holen van verderf oprijzen. Ziedaar, mijnheeren, wat ons afschrikt, vooraleer onze jongens weg te halen voor de kazernen. Oolieft daarom de moeders gerust le stellen. DOOR PETRUS COSYN. Landbouw te Kitungulu. XXXIV. 27 Februari Ouf 'k ben terug le Ki tungulu en om mij uit te rusten zet ik mij aan mijnen bureau le schrijven voor - De Denderbode. Vooreerst de reis is aangenaam en ge lukkig afgoloopen. Ik had al mijne zwar ten medegenomen om te Lukonzolwa manioc te nemen en naar Kitungulu te brengen. En zoo klappend met mijne zwarten en mij doende inlichten, vloog de tijil ras voorbij en was ik bijna zonder het te weten te Lukonzolwa 0111 11 1/2 ure. 't Is Kurieus om zien als men zoo n reis doet, de beplantingen der zwarten rondom hunne dorpen. Maïs, zoete patat- t n, boonen, millet, labac, enz., enz. en dat zoo overal. Geen nood dal die kerels zullen verhongeren. Dat er aan hunne wijze van boeren veel verbetering kan toegebracht worden valt niet te betwij felen, maar 't is ook ontegensprekelijk dat voor sommige kweek wijzen''dep blan ke bij den zwarte mag inden leer gaan. Men treft hier dezelfde verschijnselen aan als in Vlaanderen bij sommige landbou wers. Zoo tref ik er eenen aan wiens land reeds lang gereed lag 0111 le beplanten eii te bezaaien en ik vroeg hem waarom 1 li niet begon' Hij antwoorde mij bwan. mondo apana musuri, de maan is nul goed. - Zij gaan voort op «le inaanschijoeii rekenen zoo Kumi na tato moisi na meadka, 13 maanschijnen is «ion jaar, en men heeft veel moeite om hun wijs -te maken dat oen maanschijn geen maand is. Zoo komen zij dan af wanneer't maan schijn uit is 0111 hun maangeld te trekken en in '1 eerst zijn zij niet zeer gediend met de Europeesche tijdrekening. Te Lukonzolwa trof ik alles in den besten toestand aan en wij hebben ons twee da gen goed en deftig vermaakt, 's Avonds met de kaart gespeeld voor een kleenïje, wel te verstaan want voor veel geld spe len vind ik dwaas en gevaarlijk. Dat is geen plezier meer dat is strooperij en zcurzakkerij. Met welken naam moet men die 011- noozele dutsen bestempelen, naar hier gekomen 0111 wat geld te verdienen en die dit zuur gewonnen geld offeren aan hunnen hartstocht, aan den afgod die men - spel noemt. En nochtans, naar men mij verzekert zijn er hier zoo menige die tot bunnen laatsten duit verspeelden, ja zelfs op den hoop toe, nog schulden maak'en. Ik vraag u of zoo eenen zijne vijf nog heeft, en den naam van mensch verdient. Zij die don oorlog voeren togen de speelhuizen waar «Ie eer van zoovele familiëu en do vaderlijke fortuinen te looi- gaan, verdienen den dank van alle recht- geaarde lieden. Men zegt bet spel is «;eno ziekte, ja, en Legen deze ziekte, din zoovele verwoestingen aanricht 111 alle landen moet men de geweldigste genees middelen hel eerst gebruiken. Den Maandag 11a bel miildagmaal ge nomen te hébben bij mijn vriend Wathe- let vatte ik met mijnen boy de terugreis aan Het weder was zacht, niet te warm. De terugreis echter is een moeilijker-spel dan liet komen daar nu de weg van Lu konzolwa lot Kitungulu immer stijgt, want go weet mijn home ligt op eenen berg. Bijzonderlijk bet beklauteren van den Luanzaberg is afmattend, 't Is oen berg van zoowat 120-130 meiers hoog, maar zoo steil ais ging men van aan den Katholieken Kring te Aalst naar den top van liet Belfort, "k Ben iedere maal blij als ik die k ra wei achter den rug heb. 's Avonds om 51/2 ure landde ik wel is waar een weinig vermoeid, doch uiterst tevreden over mijnen uitstap, te Kitun gulu aan. Mijne zwarten waren goed toe bezig aan het uitrooien der hoornen o;i struiken. 28 Februari 't Eerste werk is don manioc planten die men van Lukonzolwa medegebracht heeft Dit is gauw gedaan en men herneemt bel uitroeien der hoo rnen. Nog enkele dagen en dit ook zal gedaan zijn. 't Weder houdt zicli goed, vandaag geene enkele vlaag regen. 29 Februari Immer 't zelfde weer en 't zelfde werk. 's Avonds zijn de zwarten in bun element, 'I is betalingen verheugd laten zij de schijven klinken in hunnen zak. Doch 't zal voorniet lang zijn. Zon dag trekt heel de bende, met vrouwen en kinderen, naar het magazijn te Lukon zolwa of te Luanza en doen er nankoopen

De Denderbode | 1912 | | pagina 1