H.K.H. de Gravin van ïieandeien Donderdag 28 November 1912. 5 centiemen het nummer 66stc Jaar 4545. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DOOD Slalisliek van openbare leugens. mm De vrijmetselarij en het leger. Vi'ouwenstemrechl Slictjtende dood van eenen Belg in Kongo. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1.75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- lanliën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en'in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'K SUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Een nieuwe rouw treft opnieuw onze Koninklijke Familie en levens ook ge heel het land. Hare Koninklijke Hoogheid de Gravin van Vlaanderen, moeder van onzen geliefden Vorst, overleed gisteren mor- gend om 5,15. De ziekte der Gravin. Sinds ednige dagen was Hare Konink lijke Hoogheid ongesteld doch niemand kon zulk een plotseling einde ver moeden De ongesteldheid boezemde zoo wei nig ongerustheid in dat een feest op Vrijdag 11 vastgesteld toch plaats bad. Verleden Zondag moest Hare Konink lijke Hoogheid tc bed blijven, en Maan dag namiddag werd zij door een bloed opdrang getroffen, deze was nochtans niet gevaarlijk. De Koning werd niet tegenstaande onmiddeli'k verwittigd. De zieke, alhoewel bij hare volle bewust zijn kon niet spreken. In den namiddag verbeterde haren toestand merkelijk, de genêesheeren Stiénon en Melis gaven echter een bulletijn uit dat alle gevaar niet geweken was. Rond 11 ure 's avonds brachten de Koning en de Koningin nog een bezoek aan de doorluchtige zieke, haar loe stand scheen geruststellend en zij keerden dan naar het koninklijk paleis terug. Om 3 ure 's nachts verslechte plot selings den toestand der Gravin de Koning werd aanstonds per spreek- draad verwittigd en verhaaste zich te voet naar het ziekbed zijner moeder, die cene nieuwe krisis had gekregen. De Heilige Rechten der Stervende werden in den loop van den nacht aan hare Koninklijke Hoogheid toegediend, en om 5 ure 3/4 gaf zij den geest in de armen des Konings die de zieke niet meer had verlaten. Het treurig nieuws verspreidde zich bliksemsnel door de Hoofdstad en in de provincie, aanstonds werd de nationale vlag welke ter gelegenheid van 's ko nings naamfeest aan de openbare ge bouwen wapperde, neergelaten en door rouwvlaggen vervangen of halftop geheeschen. Het plechtig To Deum dat moest plaats hebben in de Hoofdkerk van Brussel en in de meeste kerken der provinciesteden werd afgezegd en door het De Profundis vervangen. Al de toebereidsels voor de gewoone feeslelijkheden van dien dag wierden gestaakt en met rouwfloersen omhuld. De overlijdensakte. Dinsdag te 11 ure werd de overlij densakte van de doorluchtige overle dene opgesteld in de tegenwoordigheid van de ministers in groot uniform MM. Schollacrt en de Favereau, Voor zitters van de Kamer en den Senaat de Staatsministers, d« Voorzitter van het Verbrekingshof, de Prokureur ge neraal, de Voorzitter van het Rekenhof den Luitenant generaal de IJonhomme, den Luitenant generaal de Coune, den eerste Voorzitter van het Beroepshof, den Prokureur generaal bij gemeld Hof, M. Béco Gouverneur van Brabant, M. Max, Burgemeester van Brussel, de weerdigheidsbekleeders van het Hof, allen in grooten uniform, met den rouwfloers aan den degen en zonder dekoraties. Het is de minister van justicie, M. Carton de Wiarl, die den akt opgesteld heeft. De Gravin van Vlaanderen Prinses Maria-Louisa-Alexandrina- Carolina van Hohenzollern-Sigmarin- gen werd geboren te Inzighofen, bij Sigmaringen, den 17 November 1845. Zij was de dochter van prins Karel- Antoon, niet regeerenden tak van het huis Hohenzollern, Burggraaf van Nuernberg, Graaf van Sigmaringen en Veringen. Hare moeder was Prinses Josephine van Hohenzollern. Hare familie was zeer godvruchtig, eiken dag woonde zij in de St Andreas- kerk de mis van 7 1/2 ure bij. Met hare moeder en hare zuster leefde de prinses Maria-Louisa uitsluitelijk voor de liefdadigheid. Zij huwde den 27 April te Berlijn mot Philip-Eugeen-Ferdinand Maria- Clemens - Boudewijn - Leopold - Joris Graaf van Vlaanderen, broeder van Leopold II Koning der Belgen. Het lichaam is gisteren dinsdag na middag gebalsemd, en zal een dag tentoongesteld wonlen. De kunstschil der Michel beeft de toelating bekomen een schels van de overledene te nomen. De lijkdienst gevolgd van de bijzet ting in den grafkelder te Laeken.zal plaats hebben Zaterdag aanstaande om 11 ure in Ste-Goedelkerk. Do plechtig heid zal door liet departement van den groot maarschalk van 't Hof geregeld worden en in alles gelijk zijn aan die welke plaats had bij de begrafenis van den Graaf van Vlaanderen. Heden Woensdag namiddag verga derden Kamer en Senaat om 2 ure, ten einde kennis te nemen van het overlij den der Gravin van Vlaanderen. Beide vergaderingen hebben na ken nisneming de zitting geheven ten toe ken van rouw.Een rouwbeklag zal door beide aan Zijne Majesteit den Koning- gestuurd worden. De Parlementaire werkzaamheden zullen tot na de lijkplechtigheden ge schorst blijven. In Duitschland bestaat er gelijk ook in andere landen, eene inrichting om de aanvallen der tegenstrevers te onderzoe ken en te weerleggen en bijzonder val- sche beschuldigingen tegen de Kerk, tegen de priesters en de kloosterlingen te ontdekken en bekend te maken. Zie llier het verslag over de tienjarige wer king der Duitsche inrichting Gevallen aan de inrichting'bekend gemaakt 588 Gevallen die de inrichting zelf in de pers vond 127 Samen 715 Ongeveer 100 gevallen daarvan is het volstrekt onmogelijk in het klaar te trekken, omdat er geen enkele bijzonder heid gemeld wordt. Zoo kan men bijv. lezen - Een Amerikaansch geestelijke, Eer- weerde X. A dient alleen dc sacramenten toe na betaling. Ga me dal nu eens onderzoeken Is er spraak van een katho lieken, van een protestantschen, van een methodislischen of van welken geestelij ke Leeft hij in Noord-, in Midden- of in Zuid-Amerika Of wel leest gij iets dergelijks Een der voormannen der katholieke partij heeft dit en dat... Zeg dan toch, als 't u belieft, wie, en waar en wanneer en wat heet gij een voorman dor katho lieke partij Dikwijls zijn Ie aanvallen zoo alge meen, zoo onbepaald dat om ze te weer leggen ge do geheele geschiedenis dei- Kerk, van 't Paifedom, van die of die orde zoudt moeten schrijven. Van de ongeveer 6oo gevallen dooi de inrichting in 't klaar getrokken, zijn er 347 heel en gansch valsch. Van de overige zijn er omtrent 80 op honderd meer of min misvormd. Slecht 40 tot 50 gevallen waren opge geven volgens de waarheid. Mocht ik deze lijst dan niet de statistiek der openbare leugens noemen i Om de Kerk te bestrijden schijnen alle wapens goed te zijn. Klinkt bet niet, dan bolst liet. Er blijft toch altijd iets van over en er zijn tqch altijd onnoozelcn genoeg die al wat ze lozen zoo maar goedsmoeds inslikken. Kan een eerlijk; mensch voor zulke handelwijze wel eerbied hebben en kan een ernstig man zulke bronnen wel te rade gaan Sedert dal de priesters hunne hand schoenen hebben uitgedaan en van tijd tol tijd eens een goed proces inspannen tegen hunne valsche beschuldigers zijn de uitvinders wat minder stout gewor den Ze hebben al zoo dikwijls hun vin geren verbrand en .enne portemonnaie moeten omschudden De tijd van zwij gen is uit. Ter verdediging der Kerk en voor ons eigen faam zullen wij onze eer verdedigen en wie laf genoeg is ons met slijk te bemorsen wanneer wij bet niet verdienen, die zullen wij te man staan, gewapend met ons recht en sterk door de waarheid. Voor alles en in alles de waarheid. Recht door zee Het voorbeen zoo machtig Turkije is verslagen, tot geluk der volkeren wel is waar, maar ook tot schande van het Mahomedaansche rijk. Waaraan dat toe te schrijven Omdat, zoo zegt het Engelsche dagblad de Times de politiek zich meester gemaakt had van het leger, omdat de officiers grootendeels deel maakten van eene Vrijmetselaarslogie. Om te welen waar de Vrijmetselarij een leger naartoe voert, moeten wij eens luisteren naar den heer Stephane Lauzane, opsteller van 't fanatiek libe raal blad, Le Matin van Parijs. Die opsteller is tegenwoordig te Con- stantinopel en kan dus van nabij alles bestudeeren en de oorzaken van de schrikkelijke neerlaag der Turken na gaan Welnu, die lieer zegt bet luidop de oorzaak, waardoor bet Turkseh leger zoo schrikkelijk verslagen wordt is de wanord-, die er in heerscht en, de oor zaak van ilie wanorde is dc Vrijmetse iarij. Niet de oorlog, maar wel het min- of- meer goed vrijmetselaar zijn van de oversten, was reden om kapitein of generaal te worden. Dat is hier liet geval met Abdullah Pacha, bevelhebber van hot oostelijk leger, met Zekki Pacha, bevelhebber van het middenleger, met bonderden hoogere en lagere officieren, zooals onder andere Azzis Pacha. Een ander' antiklerikaal blad van Parijs - LeTeraps zegt te dier gele genheid 't Is akelig om zien hoe do geheime maatschappijen op vier jaar tijd een geheel leger kunnen om zeep helpen die geheime maatschappijen maken van de soldaten politiekers en geen soldaten, en aldus zien wij ze worden de weg- loopers van Plevna, de vluchtelingen van Kirk Kilisse en de overwonnenen van Luie Bourgas En zeggen, dal ons Fransch leger ook zulke akelige tijden heeft beleefd ten tijde van de mouchards en van de (i flehen tijden, waarop iedere blokard- volksvertegenwoordiger almachtig was in zijne loge, om ons leger in den grond te helpen En zeggen dal liberalen en socialisten hier in België zulke toestanden willen inbrengen 't Was het doelwit van het kartel 't Is het oogenblik om te zeggen met den heer Demolins, in de Gaulois, - de Vrijmetselarij doel verrollen alles, waar zij hare hand aan sleeht. Wij gaan niet_ onderzoeken hoe het in België geslaan en gelegen is met onze legeroverhcden ten opzichte van de vrij metselarij. Tn alle geval zou de godsdienstvrijheid of beter gezegd de vrijheid van christelijk godsdiedstig tc zijn, in ons leger, wel wat'meer, veel meer moeten geëerbie digd worden. Do zedeloosheid is een sterk wapen tegen den godsdienst. Is het daarom dat er nog altijd zooveel geklaagd wordt over de zedeloosheid en dat er uit het kamp zelf zulke jamme rende stemmen opstijgen. Het is te hopen fdat de aanhangende legerhervorming gelegenheid zal geven om deze zaak eens terdege te regelen, evenals die andere belangrijke kwestie hel Vlagmsch in het leger welke de gekozenen van het Vlaamsche volk ditmaal niet uit het oog mogen verliezen. Wij komen op dit laatste punt een volgenden keer terug wij hebben rechtuit gezegd dat wij de vergrooting van ons leger gaarne zien aankomen, wij voegen erbij dat wij oen - goed leger begeeren, in alle opzichten Dc zedelijk heid van ons leger zal daar machtig toe bijdragen en dc Vlaamsche kwestie kan er ook veel aan doen. Daarom dienen zij beiden nu wel besproken te worden. De kwestie het stemrecht aan dc vrou wen te vericonen is niet zoo nieuw als men denkt. Reeds van over -15 50 jaren werd er over gesproken en de heer Cooman zaliger, katholieke volksvertegenwoordi ger van Turnhout was er een voorstan der van. 1-Iij schroef ten voordeelt; van hel slem- recht der vrouwen het volgende Do boerenknechten en de daglooners genieten algemeen stemrecht en hunne meesteressen,die veel meer verstand heb ben, die rijker en vrijer zijn, blijven er van verstoken Dat is aartsdom en be lachelijk. - Ik ken vrouwen, weduwen en jonge dochters, die met veel beleid handelshui zen besturen met honderd mannelijke bedienden en die geen enkel woord te zeggen hebben in de verkiezingen, waar hunne onderhoorigen 't hooge woord voeren en alles beslissen. - Hoeveel familiën zijn aan eene op passende huismoeder hun fortuin, hun geluk en hunnen goeden naam verschul digd Met duizenden zijn ze te tellen. Het hoofd en 't hart is bij het zwak ke geslacht ten minste zoo goed als bij het sterke en ik denk niet dat de vrou wen, werden zij tol het stemrecht toege laten, meer politieke en andere dwaas heden zouden uitvoeren dan wij. Wie zou iets kunnen inbrengen tegen die redeneering Uit Kasaï wordt aan de - Pays Wal- lon geschreven Een uwer medevaderlanders, heer Cle ment, landmeter van de kadastrale zen ding, is ten gevolge van koorts, te Luebo, overleden. Dokter Coppedge, de Protos- tan tsche missionnaris, verzorgde hem, doch hij verzocht, om hem beter te ver zorgen, de hulp van de Zendelingen van Scheut, die, ten einde om hem te redden, alles deden wat mogelijk was. De liefde wordt steeds beloond. Voe lend dat zijn sterfuur naderde, bekende M. Clement dat hij niet gedoopt was, en kristelijk wilde sterven. Het was Pater Bracq, van Gent, overste van de missie van Luebo, die daartoe aangesproken werd. M. Peelers, overste van de Tra ding Kongo Coinpagny -, woonde het onderhoud bij, op het uitdrukkelijk ver zoek van den armen landgenoot, doopte men hom. Enkele uren later ontsliep hij in den Heer, terwijl hij nog het geluk besprak dat hem werd beschoren. Zijne begraving was indrukwekkend. Aide paters der missie, al de blanker, van den post van Luebo waren er bij aanwezig. Men herinnerde zich thans, dat heer Clement verscheidene malen te gast was geweest bij de missionnarissen van Scheut, er wel le Luluabourg, te Hemp- tinne, en in lal van andore plaatsen. Hij bad zich steeds allereerbiedigst te hunnen opzichte geloond, zijne bewondering voor hun werk niet verbergend, en liet zelfs als heldhaftig bestempelend. Denke lijk is het bet tooneel der Missiën en de opoffering der missionnarissen zelf. die hem eenen kristelijken dood hebben ver schaft. Ik heb u deze regelen willen sturen, die de herinnering zullen doen voortdu ren van een zachten stichtenden dood, welke een grooten troost verschaft, aan degenen die de overledene hier heeft ge laten. Deze zullen aldus weten dat het den gestorvene, in zijne laatste oogenblikken, noch aan goede zorgen, noch aan ver kleefdheid ontbroken heeft. Katten en honden. 't Is tegen woordig geestig om nagaan Ime de libe ralen van allen kaliber overeenkomen. In de Kaïiu r loeren ze op malkaar als katten op eene muis in Brussel slaan de liberale gazetten op malkaars rug dat 't stof er uit vliegt in Luik zouden ze elkaar verscheuren in Antwerpen smij ten ze naar elkaar met potten en pannen; Lorand krijgt er zooveel van dat hij klapt van naar Zwitserland Ce verhuizen. Volgens de getuigenis iler geuzen zelf, is de liberale partij nooit zoo verdeeld geweest, 't Zijn oprechte katten en hon den die malkaar noch rieken, noch hoo- ren, noch zien kunnen. Molmalin zal daar eens moeten tus- schenkoraen, om alles op zijn effen te brengen De morgendster.Er is een Fransch priester die zijn leven beeft gewijd aan de geestelijke zorg der binnenscheep vaart. Deeerw. heer Plateau zoo heet deze mensehenvriend heeft daartoe oen schip - L'Eloile du Matin, - geheeten. Hij begeeft zich aldus naar alle havens en rivieren, om het schippersvolk in den godsdienst te behouden en zorgt hijzon der voor liet onderwijs der kinderen. In zijn schip heeft hij eene ruime kapel waarin al de noodige godsdienstoefenin gen kunnen gebeuren. Hij komt ,oók wel eensin België en. verledenc week was hij te Doornijk met zijn schip-kapel. I)il goed w rk doet bij reeds 25 jaren en hij staal dan ook hoog in achting in geheel Frankrijk. Hij doet dit werk bovendien op eigen gevaar en op eigen middelen, aldus de opoffering bij de toewijding voegende. Ik sla 't geluk der mensehen stuk, Pas voor het gelas toch op. Er was meer welvaart, minder schuld Wanneer ik minder werd gevuld. Want ik verslind al wat gij wint, Wie hersens heeft en er naar leeft Is voor het glaasje bang. Want wie mij vaak door 't keelgat giet. Doet vrouw en kinderen veel verdriet. Dus laat mij staan en denkt hieraan, En leer van jongsaf aan uw kind Dat wie mij haat zichzelf bemint. Wie 't glas vermijdt, blijft vast bevrijd Van het geneverkruis.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1