Donderdag1 5 December 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4547. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het geboortecijfer in Frankrijk. De Orgeldraaister. Algemeene Werkstaking Land-en Tuinbouw. lYlili laire ontwerpen. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week voor de Stad 5 frank mei den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt inet 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schri.ift in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutst-paat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CL'IQL'H hl.'L'M. Per drukregel Gewone 15centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen^—Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de ad ver ten tien uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 4 December 1912. Het getal geboorten in Frankrijk blijft gedurig afnemen In 1911 is het weer ongeveer 15,000 minder geweest dan in 1910 en indien er dat jaar meer geboor ten zijn geweest dan sterfgevallen, dan komt het alleen daaruit voort dat het getal sterfgevallen een zeer laag percent, heeft bereikt. De kwaal is zoo erg geworden dat ze officiéél erkend word! dooi1 de Regee- ring. De heer Klolz, minister van financien, heeft inderdaad niet minder dan vijf commission ingesteld, gelast met het op zoeken der oorzaken van de daling van 'l geboortecijfer en met het aanduiden der middelen om een vehooging te he komen. De groote oorzaak van het afnemen der geboorten is de gemakzucht de verdooving van het besef van de plich ten, die de getrouwden op zich nemen. Die verdooving houdt gelijken tred met de verdooving van het godsdienstig ge voel. Het is niet de vrees geen bestaan te vinden die maakt dat de Franschen in het algemeen op weinig kinderen gesteld zijn, want in Frank rijk wonen maar 73 menschen per vierkanten kilometer, ter wijl erin België 250 wonen. Daar is in Frankrijk nog grond en plaals genoeg. Ziehier nu die vijf commission De bestuurlijke en rechterlijke com missie zal onderzoeken het vergemak keli.iken der inburgeringen men zal dus vreemdelingen tot Franschen omzet ten, dat is nogal gemakkelijk om het ge tal Franschen te vermeerderen, maar of het de hoedanigheid verbetert dat is eene andere kwestie het vergemakkelijken der pleegvormen van het huwelijk he- voordeeliging der huisvaders in de open bare ambten beteugeling der kinder moorden en der kinderbeperking. De militaire commissie heeft te onder zoeken welk gevolgde daling van het ge boortecijfer heeft op de aanwerving van -het leger en do krijgsin rich ting dat is niet zeer moeilijk minder geboorten, minder soldaten. Zij zal ook de middelen moeien opzoe ken om de lichtingen op de hoogte te houden der noodwendigheden. De sociale commissie zal de sociale oorzaken der onvolking onderzoeken, zooals de kindersterfte, do overwerking der zwangere vrouwen, het gebrek aan .gezondheidsvoorwaarden in het alge meen 21e vervolg. Maar, mijnheer Henri, wat is het lang geleden, dat wij u gezien hebben Inderdaad, Rosa, Komt gij eten, M. Henri Ja Itosa, dezen morgen was ik naar Saint Ouen gekomen, om aan mynheer Vernière een plaats aan tafel te vragen, maar ik vond niemand thuis. Veronica, de portierster, zeide mij, dat de chef naar Parijs was en tamelyk laat zou terugkee- ren... Daar ik in de fabriek geen eten vond, kom ik het by juffrouw Auhin zoe ken. Wilt gij een kamer alleen, mijnheer Henri Neen, neen Ik ontvlucht het werk volk niet... Bedien my maar aan een dezer tafels. Geef mij uw overjas cn hoed, mijn heer Henri. Ik gade spijskaart halen, kies intusschen uw plaats. De jongeling zette zich aan tafel, waai de orgeldraaier zich reeds bevond. Deze zeide in zichzelf Ziedaar een inensch dat tenminste niet hoogmoedig is.. Het is nochtans een lieer.. Hy ziet er braaf uit en ik zou durven wed den, dat hij het inderdaad is.., Rosa naderde de tafel. Hebt gij nog geen nieuws van uw Zij zai middelen opzoeken om de kin dersterfte te verminderen, 0111 bet alcoo- lisme en zijn natuurlijk gevolg, de lering, te bestrijden, om voldoende rust voor en na liet kraambed te verzekeren, de voorwaarden van gezondheid en van huisvesting der talrijke gezinnon te ver beteren. De fiscale commissie zal de geldelijke middelen opzoeken om de talrijke buis gezinnen lor hulp te komen en liet ge- b lOrtecijfer te verhoogon, zooals ontlas ting der talrijke farailiën, enz. De middencommissie zal samengesteld zijn uil de leden der bureelen van de vier bovengenoemde commission. Zij zal hel werk dier commissiën moe ien rangschikken, bijeenbrengen en be knopt samenvatten in ten gezamenlijk verslag, Zij zal liet regelmatig program der verdedigingsmaatregelen vastst»llen, deze maatregelen volgens hunne dringendheid en hunne belangrijkheid rangschikken. Zij zal ook de financiëele gevolgen moeten berekenen van deze maatregelen, en de 'geldmiddelen moeten opzoeken om ze ten uitvoer te brengen en verdeeling opmaken over een zeker getal dienst jaren. Kortom, de middencommissie zal liet algemeen program moeten opmaken in ontvangsten en uitgaven dat program zal ten slollc aan al de commissiën geza menlijk onderworpen worden. De kwestie der ontvolking wordt dus in Frankrijk ernstig in liet gelaat gezien en daardoor wordt officieel bekend dat Frankrijk aan die kwaal lijdt. Geene enkele commissie is echter gelast met liet opzoeken der zedelijke oor zaken van de daling van bel geboorte cijfer, omdat men alzoo zou sluiten op de godsdienstige oorzaak. Het is dan ook te vroezen dat de mid delen welke men zal vinden maar lapmid dels zullen zijn welke weinig of niets zullen teweegbrengen. Indien men aan de Franschen leerde dat ze niet leven om te genieten »,maar dat ze ook plichten te vervullen hebben jegens God en hun zei ven, men zon wel licht beter slagen Maar van God mag men in liet offi- cieele Frankrijk niet spreken F. Een socialistisch blad, schrijft bet vol gende, dat de socialistische hoofdmannen erg moet kittelen Wij zijn noch spotters, rioch zwan zers, vooral niet als er kwestie is van de inrichting der werklieden, en wij hebben geenszins gezwansd, als we zegden dat vader, mijnheer Henri Vroeg zij den jongeling. Wij ontvingen twee maanden geleden een schrijven. Is kapitein G ibriël Savanne nog altyd in zee I)at is zijn beroep, kind. Dat is waar, mijnheer Henri, maar met zulk een beroep blijft men voel te lang van huis... Inderdaad, zuchtte Henri Savanne. Het is reeds van m'jn zestiende jaar, dat ik mijn vader niet meer gezien heb dus by na acht jaar. Is hij al acht jaar op reis vroeg Rosa met verbazing. Helaas, ja En gy weet niet wanneer hy terug komt Hij weet het mtsschen zelf niet. Magloire kon zijn tong niet meer inhou den en viel hem in eens in de rede Men doet by de zeemacht niet wat men wil. Ik heb een langen tijd in de kolo- nieën doorgebracht... Als mat iocs vro^g Henri Savanne. Als soldaat hij het vierde infanterie der koloniale troepen, mijnheer. Ik hen ge kwetst in Tonkin en heb er mijn medaille verdiend. Rosa onderbrak hem Mijnheer, Henri, hebt gij reeds uw eten gekozen vroeg zij. Ja, RozaTwee versche eieren, een kotelet, ham en kaas. de werklieden in de algemeene werk staking heel en gansoh uun loon slacht offerden. - De jaarwedden, getrokken voorpo litieke ambten, in de dagbladen, in {.de syndikaten en fin de ?a men werkingen zouden ook volledig moeien gestort wor den in de nationale liutpkas (staakpen- ning) het tegendeel zt»u geene zwans zijn maar aftruggelarij.' Wanneer wij vócr de kiezingen waarborgen geëischt hebben van de kan didaten die om onze stemmen vroegen, schold men ons uit voor zulten nu dat we vragen dat elkeen zen plicht doe ter gelegenheid der werkstaking, zegt men da' wij zwanxers zijn, cmdat wij enkel niet willen gezwansd worden. Ziedaar de waarheid en ge zult wel zien dat het gros der Socialistische en liberale jaarwedden riie' algeheel in de nationale hulpkas (s!aakoemiing) zullen gestort wordcii de kleine jaarwedden der Glasblazers-Verceniggng evenmin - En in dat geval zullfn.de werklieden spoedig genoeg hebben 1 van de werk staking. We meunen dat ze volkomen gelijk hebben. Ziedaar boe de socialisten zeiven lachen met de kopstukken, die >»Ilo dagen in de roode bladen de gaaien /.inzetten om te storten maar zeiven nier vendame geven. Do insclirijvingslijsldoor Vooruit ge opend, heeft in een tijdverloop van drie maanden 1500 fr. opgebracht. Men mag echter niet vergeten dat de bedienden d«*r socialistische Gentsehe instellingen elke week 1 por cent van hun weekloon moeten aan de staakpon- ning jonnen. Jonnende kopstukken ook 1 per cent aan den staakpenning Morgen brengen zij strijken op maar schieten niet af en do reden is. volgens oeri socialistisch blad van Charleroi, zeer gewettigd de kopstukken zullen tijdens de algemeene werkstaking moeten wer ken en de werklieden niet En daar zijn menschen die zich door zulke praat b:.i den neus laten leiden. Goesting is koop. Proef op voederbeeten. Bij al de wortelgewassen, zooals bij beetwortelen, onderscheidt men twee tijdperken in don groei. Eerstens werkt de. plant, op de vorming der bladeren, nadien op het ondoraardscli deel, den wortel. Op liet tijdstip der wortelvorming ver huizen al do voedende elementen van Breng mij een fiesch van uwen ouden wijn van Cóte Saint-Jacques. Ik ken hem, hij is goed. Het. uurwerk dat boven het buffet hing sloeg elf, dus liet teeken tot don maaltijd. Van alle kanten begonnen de fabri ;kbel- len te luiden, om aan te kondigen dat hot fahriokvolk ging eten. Geen drie minuten waren verloopen of de retauratie van juffrouw Auhin was met volk volgepropt. Mannen en \rouwen in wcrkcoslum, met stof en vuil overdekt, liepen naar de tafels, zetten er zich rond en begonnen hun maal tijd. Men riep en tierde dat hooren en zien vergingen. Temidden van dat rumoer verloren echter de meisjes liet hoofd niet zij trachtten iedereen tevreden te stellen en niemand te laten wachten. Op ditoogenblik kwam een man binnen die een zakdoek voor zijné oogen hield en tierde als een bezetene. Wat is er gaande, Vide Gousset vroeg Marie haastig. Gij, die altijd de eerste zijt, komt vandaag T laatste kom... Wat zoudt gij zeggen, als gij in uw oog dat stukje ijzer Ind, dat iii liet mijne steekt? Bij deze woorden nam de arme jongen den zakdoek w< g en toonde zijn oog, dat heel rood ontsteken was 'en traande d" leden sloegen krampachtig ppen en toe. Ik geloof wel, zeide Marie, dut dit ongeval u veel pyn moet doen... boven naar beneden. Hoe grooter blader ontwikkeling wij kunnen waarnemen, hoe meer de plant belooft voor de toe komst. Beetwortelen ontbladeren tijdens den groei, is dus eene nadeelige handel wijze. Onze proef in 1912 genomen, leert ons de noodzakelijkheid der fosfoorzuurmes- len bij beetwortelen. Zij werd ingericht volgens ondersiaayde pian en gaf de vol gende opbrengsten par Ha. I. a/ enkel stalmest 79.800 k. wortelen. b stalmest én 1000 k. fosfaat Bernard 94,200 kg. II. astalmest en 1000 k. metaalslak- ken, 93,800 k. b/stalmest en 1000 k. fosfaat Bernard 94.150 k. III. astalmestjm 500 k. superfosfaat, 92,500 k. bstalmest en 1000 k. fosfaat Bernard 94,100 k. Het foosfaat Bernard met 18 a 20 fosfoorzuur en 95 fijnheid gaf dus bij beet wortelteelt de grootste opbrengst. Veritas. De Uien Public houdt zich met de militaire ontwerpen bezig. Het besluit van zijn artikel is dees Wij vragen het Gouvernement ons eene wet te maken dié. 1. zorgedat de wet van 1909 geve wat zij kan geven in manschappen 2. die den last vermindere die op de werkende klassen weegt in zake van krijgsdienst 3. die zorge dat de redenen van vrij stelling ernstig, op het ernstige onder zocht worden 4. die den diensttijd zoo kort mogelijk make voor die jongelingen die reeds militaire voorbereiding genomen hebben eer zij in T leger werden ingelijfd 5. die er voor zorge dat de jonge militairen zoo veel mogelijk in hunne streek blijven om bet familieleven niet te ontwennen 6. do toelating geven om buiten de caserne te leven op zekere voorwaarden aan diegenen, en zeker aan de vrijwil ligers van één jaar, die in de garnisoen- plaats kunnen verblijven 7. die de caserne goed doen bewaken, bijzonder des nachts, en ze niet ovorlate aan de onderofficieren uitsluitelijk 8. Eene wet eindelijk die geene maat regelen verzuiine om den dienst te ver zachten zonder schade te doen aan goede legerinriehting alle maatregelen neme om de kosten van casernoinent en onder houd der troepen zooveel mogelijk te verminderen. Zoo doende zal de legerwet geene protestalies verwekken bij het volk. Wij treden deze bemerkingen volko men bij. Goef mij helder water, dochtertje, sprak de instrumentmaker, die ineenkromp van pijn, welke het stukje ijzer hem in het oog veroorzaakte. Ik zal dat trachten kwyt te raken, want men zou er anders razend van worden. Hendrik Savanne, de klachten van Vide Gousset hoorende, wendde zich naar hem. Bij het hooren van den uitleg, welke de werkman aan .Marie gaf, fronste de jonge ling de wenkbrauwen. Toen hy Vide Gousset koud water hoorde vragen, verbot hij haastig zijne plaats en liep naar hem toe. Mag ik u helpen vroeg hij. Wat kunt gy daaraan doen vroeg de werkman brutaal. Dat zal ik u toonen. Binnen eenige seconden is het gedaan en gij hebt geen pijn meer Verduiveld haast u dan... Het ding, dat daar zit, brandt en maakt mij razend van pijn XIII. Een zakje mot stalen instrumenten uit zijn tascli halende, koos Savanne er één uit, dat dun en plooibaar w as Het uiteinde was plat en daarin bevond zich oen effen zwart steentje, dat een metalen weerschijn had. Toen nam hij een stoel, zette dien hij een venster en zeide tot den werkman Zet u neer en vrees niet... Altyd roepende en tierende zette Vide Gousset zich op den stoel neder en kreeg Onze Financiën. In 1883 bij den val van bet liberaal Gouvernement, was er een tekort in de kas van 59 millioen franken. I11 1911 met een katholiek Gou vernement was er een overschot van 200 millioen. In België met een katholiek Gouvernement, betaalt iedere burger slechts 38 franken onrechtstreeksche be lastingen. In Frankrijk, iedere Franschman 79 franken. In ons land zijn er 238,000 huisvaders die geene lasten betalen, en de spaarkas met voorschotten te doen tot eene weer de van 13 millioen franken, heeft 110,000 werklieden laten eigenaars worden van hun huis. Gaat dat eens zoeken in Frank rijk. Voor wat den handel aangaat In België wordt handel gedreven voor 1,029 franken per hoofd, en in Frank rijk slechts voor 341 franken per hoofd. In België zijn voor 100 vierkante me ters grond 15 kilometers ijzerwegen, in Frankrijk maar e Voor liet. onderwijs gaven de libe ralen 16 millioen en de katholieken 23 millioen franken. Voor den landbouw gaven de katho lieken 27 millioen en de liberalen gaven maar 16 millioen. Zoo was het in 1911 En sedert dien is België nog met reuzenstappen vooruit gegaan Onze financiën zijn in den besten staat. Er is een overschot van omtrent 45 mil lioen. De ijzerwegen alleen hebben dit jaar 15 millioen meer opgebracht. En zeggen dat België het ongelukkig ste land van de wereld is Te Etterbeek wil men de - Nieuwe Laan - den naam geven van Becmaerls- laan. I)e geuzen Soir en de geuzen Ctmo- nique protesteeren het is nadeelig aan comraercanten en anderen die hun adres moeien veranderen, zeggen zij. Flauwerikken Toen de naam van Ferrer moest gegeven worden aan zoo veel stralen door geuzen gemeenteraden, protesteerden toen de geuzen ook Een groot man als Beernaert heeft toch wat moer recht op erkentelijkheid, dunkt ons, dan een Spaansche anarchist. Maar... Beernaert, ziet ge... daar is een kalholiek reuksken aan... I)us een weinig hoop, bij het hooren van de kalmte, waarmee (lie onbekende jongeling hem verzekerde, dat hij hem op staanden voet zou helpen. Houd uw hoofd achterover, beval Hendrik Savanne. Gousset gehoorzaamde. Aan alle tafels hadden de klanten van vrouw Auhin hun maaltijd onderbroken, en aller blikken waren gericht op dien jon gen heer, met vriendelijk uitzicht, de eer bied en gehoorzaamheid inboezemde. De grootste stilte heerschte in de zaal. Terwyl hij het hoofd van Vide Gousset tegen zijn horst steunde, trok de jongeling behendig met de linkerhand de leden van gewonde oog op, om de operatie te kunnen beginnen. Met de rechterhand stak hij liet puntje van zijn instrument tusschen de oogleden en liet het langzaam heen en weer glyden langs den appel van het oog. Na twee of drie seconden gewreven te hebben, trok hy het instrument terug en bez <g de punt. Haastig sprong Vide Gousset op hij had geen pijn meer het stukje ijzer, dat bij hei vijlen in het oog gesprongen was, was verdwenen. Dat is sterk, riep hy uit, met de oogen wagenwijd open ik gevoel niets meer.... En gij hebt dat uitgevoerd zonder het aan te raken... Zyt gij dan een too veraar (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1