Zondag 8 December 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4548. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Aan alle maatschappijen, kringen en bonden GELOOF EN LIEFDE IS HET WA Alt? KUNST. Klit mijn Congoleesch dagboek Dus niel alleen in België DE DENDERBODE Dit blad verschijnt don Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inseliryying eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- lantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften wordenniet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen- doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advorleuliën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 7 December 1912. van het Viaamsche Volk. Hooggeachte Broeders, Een gewichtig wetsvoorstel, dat ons als burgers nieuwe lasten wil opleggen, zal weldra voor de Kamer komen de Koning en zij e Ministers willen dat ieder man het Vaderland diene.' De per soonlijke algemeene dienstplicht gaat gestepid worden. Om deze hervorming in te voeren die op 100 soldaten 57 Vlamingen oproept légen 43 Walen en dus vooral op het Vlaamsch land zal wegen, heeft de regee ring de steun van alle Volksvertegen woordigers noodig. Welnu te dezer gelegenheid berinneren wij ons den onmogelijke toosland waarin 'onze jongens in de kazerne leven. Hunne oversten kennen voor hel grootste ge deelte onze taal niet mededeelingen, bevelen zijn fransch de oversten straffen en onze jongens kunnen zich niet verde digen omdat de officieren hunne taal niet kennen. De krijgsgénocshecren kunnen onze jongens mismeesleren omdat zij hunne zieken niet begrijpen De Vlaming vjcil zich in liet leger niet Ie huis omdat oversten die hunne ondergeschikten niet begrijpen, met bui niet modevoelen kunnen. Veracht door olfici reu die 1 taaltje spreken, gedwongen algauw wat fransch op le rapen om de onwetendheid zijner oversten te ve> goeden, haat de Vlaming liet logeren voelt bij zich daar nog meer dab elders een verdrukte. Die toestand moot ophouden De nieuwe wel magniel gestemd wor den zonder dat oene bepaling de eerbied waardige rechten der Vlamingen beves tigt. Eene machtige volksbeweging alleen kan dit bewerken en daarom richt liet Nationaal Vlaamsch Verbond op Zondag i5 December te 10 uur 's morgens een Provinciaal Kongres voor de beide Vlaanderen in, in de bovenzaal van liet-VHAMSCH 111 IS- Sl-Baafsplein, Gent, waar twee afge vaardigden van iedere Viaamsche maat schappij, daartoe door TJ per brief afge vaardigd, zitting zullen bobben. DAGORDE VAN HET KONGRES 1. Is de toestand van den Vlaamscheu soldaat bij het leger bet Vlaamsch Volk waardig 2. Welke middelen moeten aangewend worden om den Vlaming lot gelijke van den Waal bij het leger le maken Geschiedkundige ridderroman uit den eersten kruistocht door Petrus Van Nutte! 21e Vervolg Maria hal zich bij de andere edelvrouw en geschaard, die hel leger, evenals zoovele Zusters van Liefde, overal volgden en op bet slagveld de gek wetsten, gelijk moeders hunne kinderen, teerhartig bijstonden. Na eene reeks van bloedige oorlogen en onbeschrijfelijk lijden kwam eindelijk de polgrimschaar op den top van een lioogen heuvel en de heilige Stad het doelwit van hun leven, rees voor hunne oogen op, het heerlijkste panorama, welk ooiteen dichter droomen of bezingen kon, ontvouwde zich in de vlakte. Eene heilige ontroering greep elke» n aan van aandoening weenemle, vielen zij op de kr.ieën, kusten en besproei den zij den duurbaren grond met lieete tranen de armen opgeheven, riepen zij Jeruzalem Jeruzalem Godfried plantte up den berg van Calvarië den wui- venden standaard der kruisvaart en kreet zyne soldaten toe Legt uwe schoeisels af, want de plaats waar gij staat is heilig Nog slechts vijftig duizend krijgslieden was de christene keurbende steik en de stad (omringd door eenen muur zóó dik, dat men er gemakkelijk met eenen wagen, met vier paarden hespannen, kon oprijden) beschikte over een veertig duizend gewa pende Turken. Vijf volle dagen wachtte men zonder iets aan te durven. By het morgenkrieken van den zesden waagden zij een stormloopen, dat evenwel mislukte. Zulks ontmoedigde hun echter niet, maar zy besloten geduldig te wachten en den ledigen tyd tot het vervaardigen van aller- 3. Is het noodzakelijk de geilede inrichting van liet leger tweetalig le maken -1. Moeien alle officieren, van welken graad ook, gedwongen worden Vlaaamscli te leeren of moot do gewestelijke indee ling geëischt worden 5. Welke middelen dienen aangewend om door de k rij gsgen ees beo ren de ge zondheid en hel leven van den Vlaam- schen soldaat op geruststellende wijze le zien verzekeren 0. Moeten de mededcelingcn aan de yiaamsehe soldaten, Vlaamsch zijn 7. Welke wijzingen moeten aan de examens der Krijgsschool, der kadelten on andere scholen gebracht worden om tot eene dergelijke herinrichting van ons leger op taalgebied te komen Wij hopen dat iedere Viaamsche Maat schappij, van welke richting ook op alle ander gebied, zal bijspringen om dit menschenrecht voor den Vlaming te ver overen. Hebt medelijden met onze ongelukkige Viaamsche brooders die veracht, bespot en verdrukt in het leger door taalaristo krateri, le zwak zijn om huil recht zelf te eischen. Gij, Vlamingen, die besef hebt van recht en een hart hebt voor eigen taal genoot,springt bij, roept uwe leden bijeen. Laat U vertegenwoordigen op het Kon gres. Stuurt ons onmiddelijk gezonden kaart ingevuld terug. Laat ons weten of een uwer leden oen der punten van boven staande dagorde wil inleiden en zorg! dat bij ons oen schriftelijk verslag daarover zoo vlug mogelijk althans voor 8e Decem ber sture. Zorgt dat uwe afgevaardigden door bun optreden en hunne stemming eerbied afdwingen voor den grooten eisch van liet Viaamsche Volk geüjh- heid in het leger voor Waai en Vla ming. NAMENS HET BESTUUR Dc Schrijver, De Ondervoorzitter De Voorzitter, M. MORNS, Dr.Ev. STOKKE. Ad.L. WILLEMS. MEDEDEELINGEN. Alle maatschappijen worden verzocht ons de namen en adressen van andere maatschappijen, die onze rechtvaardige zaak genegen zijn te willen opgeven. Een democratisch eetmaal zal, indien liet getal toetreders voldoende is, plaats hebben Prijs 1.50 fr. gelieft ons te be richten of uwe afgevaardigden toetreden. Is liet waar dat in veel salons de muren behangen worden met spiegels, schilde rijen, tapijten in zulk overvloedig getal dat er geen plaatsje overschiet om er een klein, heel klein kruisje te hangen De schoorstcencn proppen op van aller lei krijgsgotuig te benuttigen Een geluk kige gedachte deed hen liet plan opvatten van twee sterke, rollende torons in hout op te bouwen. Gewis, hadden deze voor werpen by de eerste bespringing in hunne macht geweest de stad behoorde hun alreeds toe. Na vijf maanden wachtens besloot men tot een geduchten aanval. Het leger ging, processiogewys, driema.il, onder hot zingen van psalmen en gebeden, rondom de stad. Op den Olijfberg, daar van waar de Goddelijke Zaligmaker t-n hemel opklom, bleef de indrukwekkende stoet stil om er de predikatiën en de laatste opwekkingen te aanh'oorcn en den zegen der geestelijke overheden te ontvangen. Geheel den dag bestormde men met onovertroffen hardnekkigheid en wijs be leid do reuzenmuren der s'ad Cliristi. De nacht bracht een weinig tusschenpoos 's Anderendaags herbegon van weder zijden liet geveeld. Eindelijk geraakt.' <-en der rollende torens dicht genoeg bij den muur om eene valbrug neder te laton. Lotliald en Engel bert van Doornyk, twee gebroe ders, Godfried en Robrecht van Vlaanderen sprongen de eersten op den muur en baan den zich. gedurig huilende God wil liet! God wil liet - eenen weg tot in do stad. Lijk een bieënzwerm volgden de kruis vaarders hunne oversten door de geopende bres. Zulks viel voor op eenen Vrijdag, (15 Juli 1099), om drie uren van den namiddag, zijnde juist het oogenblik dat de Heiland, op Golgotha, de ziel aan z'ynen Hemelsc.be Vader wedergaf. Die dag was een dag van gruwel, van ach 011 van wee Duizenden Oosterlingen werden gedood, maagden en knapen ver brand, vrouwen versmacht in het bloed hunner mans. De wraak gekoeld, de slach ting geëindigd, begon de boete. Verslon- lei potten en porcelein van Delft of ander, van Chineesehe postuurtjes, schelpdoosjes en ik weet niet van nog wat, doch een O. L Vrouwbeeld, hoe klein ook, dal vindt men er niel. Ten tijde van grootmoeder zaliger dan ging men mot. heele kruiken water halen met Pasclien en met Sinxen, groote vaten stonden aan de kerkdeur, en wie onder weg wat aan het praten was gevallen, liep groot geva-ir voor de uitdeeling van het wijwater te laat te komen nu vrien den, komt men met apothekersflcschjes, en nog kan men zo gemakkelijk tellen, veel grootor is het getal der huizen waar geen wij waterpot meer te vinden is. Is dit waar Ja, eilaas 't is al te waar. In vroeger tijden ging men 's Zondags naar de Hoogmis en zeer dikwijls in de week naar de eerste Mis, nu in de week kan men de menschen in de Mis gemak kelijk op zijn vingers tellen, en des Zon dags vergenoegt men zich met eene kleine gelezen Mis wat zijn de tijden veranderd,voor kerkelijke plichten heeft inen geen tijd meer. Is dit niet waar Laat ons algauw een plaatsje maken voor een Lieve-Heeren Kruisbeeld in al de kamers onzer woning, het boel»! van Maria moot prijken op onze schouw, de printen der Heilige Familie, der HH. Har ten van Jesus en Maria moeten onze hui zen versieren onze kinders, voor zich te bed le leggen, moeien met moeder het rozenhoedje bidden, opdat onze zonen zouden blijven of worden vrome ehris tone strijders en onze dochters zouden bewaard blijven van het rot dezer eeuw; liet rot lier steden hetwelk bij velen eilaas al tot in hel. merg der beenderen gedrongen is. Lieve moeders, mag ik u een raad ge ven, houdt uwe dochters hij den kook pot, leert ze een goede soep voorbereiden en sluurt zo niet op stiel naar de s'ad waar ze uit uw oog verwijderd, zoo dik wijls de spotbal worden der zcdclooze kwanten die aan alles meer gelijken, be halve aan menschen. Het kruisheeld in de hand, Strijden wij voor God en Vaderland Niets, dat verder van zijn doel is afge weken, dat schandelijker wordt mis bruikt dan de kunst. Zij moesl den inensch eene bronno wezen van adel, rust en blijdschap. Elke kunst, zegt Schiller, is der vreugd gewijd, en er bestaat geen edeler en geen ernstiger taak, dan de menschen gelukkig te maken. De ware kunst is alleen die, welke hoogst genot verschaft -. In eenen brief van llaydn lezen wij - Dikwijls fluisterde een ge- den in het gebed, de armen op de borst, bezochten de veroveraars liet Graf van Christus en richtten zij eene d inkproeossie tot andere heilige plaatsen in De geschied schrijvers verhalen, dat een ridder het waarachtig Kruis van den Zoon Gods. door de Turken verstoken, «revonden had en men het in triomf ronddroeg. Acht dagen nadien had Jeruzalem nage noeg zijn gewoon uitzicht hernomen Men ging over tot het kiezen van eenen koning, met genoog wdskracht b <gaafd om de teugels van het geschokt en troebel be wind te mennen, 's Volks keus viel op Robrecht van Vlaanderen, dneli deze wei gerde de waardigheid, vermits hij ver langde met de zij non naar liet vaderland weer te koeren. Alsdan riep men Godfried van Bouillon tot koning van Jeruzalem uit. Maar de heldhaftige christene verwierp halsstarrig den titel van Koning en veranderde hem in Verdediger van het H. Graf -. Wanneer hem de koninklijke eeretoelccns werden aangeboden, weigerde hij nogmaals en sprak deze sclioone. on sterfelijke woorden uit Het betaamt niet, dat ik oene gouden kroon drage op de plaat* waar mijn Zaligmaker eene kroon van doornen droeg, n XI. Nooit had do zon vriendelijker Vlaan- deren's bodem boschenen. Alles was er met de ontluikende lentepracht getooid en als herschapen 111 één uitgestrekten lust hof. Aanlokkend lachte het schilderachtige oord W..., van uit een molligen groenten- tuil, den boelen omtrek toe. De spitse naald, bekroond mot liet gulden haantje van den ranken toron der nederige dorps kerk. schoot statig in de lucht op en flik kerde met helderen glans 111 de zonnestra len. hoim gevoel in mij Er zijn hier op harde zoo weinig blijde en vergenoegde menschen, overal vervolgt hen kommer t'i( «org misschien wordt uw werk somtijds eene bron, waarin de man onder den lommer en arbeid gebukt, voor pnkelc oogenblikken rusten uilspaiming vindt. - Zulke gedachten strekken den Ruusleijaar tot eer, liet volk lot welzijn «n de kunst tot vooruitgang. De kunst wordt niet meer beoefend Oin den menseh edeler te doen denken. Geld winnen is de giootstc vraag zij werpt ons in eene rustelooze bedrijvig heid, die eene nieuwe ziekte, eene moor ion a res van eersten rang hoeft doen inlslaan.de zenuwzwakte,die ganseli hel geslacht, beinvloedl. De Middelceuwsche Kunst was diep gevoeld. voor elk vatbaar, zij maakte Set mcnsclielijk hart warm van zalig genoegen en bewondering, ze was rein. Beschouwt de werken onzer hedendaag- sche mèesters, waarvan velen pronken met eene kunst die doet walgen, en, ware liet mogelijk, de oogen zonden doen braken. Het tooneul, dat eene school van be schaving en -verzedelijking zou moeten zijn, is, bijzonder in de groote steden, een brandpunt geworden van zedenbe derf moordaanslag, overspel, verkrach ting worden er jubelend voor het. vod bent gebracht, in name van liet. réalisme. Dg. letlerkmide- is al niet veel heler. Vele schrijvers bijzonderlijk de Fransehe, inden er waar genoegen in met voor- ie grijpen in iie zedeloosheid en met een oprecht kunstmatig geoefend reukorgaan rond te snuffelen aan alle soorten en linten van het zedelijk slin kende. Zeker, het werkelijke moet weer gegeven worden, echle brokken men schcnlcven mag men beschrijven en op de planken voeren, maar hel. i* tegen het edele doel der kunst, daar te putten, waar enkel voorbeelden gevonden w or den, die leiden tot ontaarding en ver- dierlijk imr. Zuike kunst vermoordt niet alleen de ziel, zij doodt ook de vreugde De menscli is van natuur liet kwaad genegen, mach tige vijanden voeren hem met geweld naar den afgrond ook is hij groot, degene, die zijne driften weet te hetoo men,en recht blijf» in den woesten storm. Reine vreugde is hem beschoren, zelfs in kommer en lijden tintelt zekere hlijd schap op zijn wezen, daar hij woel, eens in liet rijk van eeuwig genoegen hel loon zijner gelatenheid le zullen ontvangen. Zij, die het hoofd buigen voor den storm, Imnne driften involgen .en zich wentelen in do rotheid der wereld» voe len niet alleen no wroeging van I11111 geweien, die hun leven vergalt, zij wal gen voor hun zeiven. en, in de eenzaam- Aan don voet d»s kerktorens, rondom de eenvoudige bidplaats, ligt de dooden- akker. Wat is hier alles eentoonig, go heimzinnig en doodstil Niets dat den samenhang van het geheele verbreekt niets, dit de rust, den eerbied voor dezen, die hier den eeuwigen slaap sluimeren, stoort Een zoel windje suist in do treur wilgen buigt, op de zerken, madelieven en vergeet mij-nietjes neigt hot loover van den slanken cipresboom tegen het koude marmer van praalgraven en verhevene tuilen d»H t de lange graspijlen de lomp- gesnodene houten kruisjes streelca en kus sen In bonte mengeling staart het oog op rijke gestoen ten, prachtige kunststukken, 011 arme grafsteden. Eene geheimzinnige stem spreekt hier van storven en eeu vig beid, van hoop op een betor Vaderland alles toont hier de bro isheid van 's men schens leven, wijst op de ijdelheid der werehlsehe grootheid de rijke woekorair ligt er nevens den ellendigen bedelaar, jeugd en ouderdom zijn or ongekend. Eene huivering doorloopt de leden, wanneer men den voet op de gewijde aarde zet, waarin magen en vrienden werden nedèrgelegd, waarop men zóó dikwerf een pijnlijk Vaarwel een vurig Tot Wcdorziens - schreide en waarin wij ook zullen worden ter ruste gebracht. Twee menschen, een meisje en een jongeling, zijn op het doodenveld ver schonen en richten hunne schreden tot aan den kerkmuur, waartegen een gedenkstuk van zuiver wit albast opryst. De al ver woestende tyd heeft het kunstgewrocht nog niet aangetast nog schittert het gou den opschrift, in het mannor gegrift, den lozer toe, maar liet afhangende loover on het ijzervaste eiloof groeit verwilderd dooreen en verduikt een gedeelte van twee aaneengeregen blazoenen. Bloomen vande beid weergekeerd, vervloeken zij hen, die hun aardappelen boden in zilveren schotets, maar met. eenen tooverstaf hou veranderde in zwijnen. De minste moei lijkheid beneemt hun den moed, voert lien ten toppunt der wanhoop, en zij stellen, als man van de wereld, een einde aan hun leven, en dompelen hunne fami lie in oneer en schande. De man van 't goede alleen kan waar kunstenaar zijn, en de Christene kunst, die, God dank herleeft, schonk de groot ste meesterstukken. Kunstenaars, leidende geesten, sla op uit de vernedering, richt uwe blikken tot het Chr'slen en eenig idéaal, gebruikt de talenten, 11 door God geschonken, tot het veredelen en blij maken uwer mede- menschen. Theodoor. door PETRUS COSYN. Landbouw te Kitungulu XXXVI. Ik stuur Jamotowa lerug naar. Lukon- zolwa en verzeker hem dat de plichtigen hunne verdiende straf niet zullen ontgaan. Dat verheugt hem. Van -na juge- hebben de zwarten eenen heiligen schrik en daarom houden zij zich stil. Ware het niel uit schrik voor T gerecht, Jamotowa en gansch zijne familie endie zijner vrouw zouden reeds wraak hebben gepleegd en zolf recht gedaan aan de schuldigen. Nu 1 raagt hij recht aan Justice.- van 't land. Ge ziet dat de beginselen van Euro- peescli recht reeds worlds hebben ge scholen in onze kolonie en de wraakoefe ningen lol hel verlodene behooren. Zoo krijgt stilaan, de kolonie,.een uit zicht van Europeeschö beschaving en van inlatidscHe onlo. die allengske'ns doch aanschouwend vooruitgaat. De neger buigt liet hoofd voor de hem opgelegde wetten en vaarl er wel mee, ducli liet is slechts van de toekomende geslachten en gesteund door de krislene leerstellingen dat men ganseli beschaafde en getrouwe bii'gersinag verwachten.Men maakt niet op een dag van een zwarte eoii heilige en de eeuwen lang ingewortelde gewoonten en gebreken kan men niet doen verdwij nen als eene vlek op een kleed. Maar, en dit is alles, do toestand Iaat zich hoopvol en troostend aanzien en eenmaal zal Europa en ganseli do wereld, met ver bazing en bewondering liet werk aan schouwen door dekleinc Belgen,in Afrika verricht. I Maart Na rusten werken, en hier is werken een lust en eene noodzakelijk heid. Als men liet doel voor oogen houdt: medewerken aan de beschaving van een werelddeel, aan den vooruitgang en bloei ed"lste verven wiegelen op hunne tengere stengels geurige klaverplantjes en sneou- wigo meorsclihloemekens vertoonen het kopje op do plaats waar dc gebeenten van beweende aflijvigen rusten, die denkelijk geene gewone stervelingen waren. Hand in hand zijn de Uvee bezoekers de grafstede genaderd en blijven voor de ijzeren omheining stil. De vrouw heft den rouwsluier van het aangezicht op stille tranen vloeien van hare wangen en vallen tusschen do bloemen de jonge m ui snikt en murmelt liefdevolle woorden..Lang blijven zij i:i biddende houding weenen en zuchten, verzonken in bittere smart. Wat verder, bij eon gapenden kuil. staat de oude grafmaker, den voet op zyne scliup, onverschillig de twee lijdende we zens aan te gapen. Daar klepte liet Ange lus. De zon zonk, in oene zee van rooden sch'jn ten Westen en verlichtte een grootsch schouwspel het dorpje, mot de looge transen zijner beroemde burchten, scheen, door de avonddampen omhuld, in de diepte ■Is in <-ene onbekende wereld weg te zin ken De graver vaagde liet zweet van den naakten schedel ea prevelde de Engelsche Groeteuis. Daarna ging hij tot de bezoe kers en deed hun eerbiedig opmerken, dat liet uur van sluiten reeds lang was aange broken Het traliehek achter hen tooduwende, mompelde hij Arme Mr Wilfried, arme JonkverGeen rozen zonder doornen... Zeker moet het den jongeling, 11a zóó eene onverhoopte tehuiskomst, wel schrikkelijk vallen, hier op deze akelige plaats, vader en moeder weer te vinden... Maar och, wy lieden, zijn aan. dergelyke tooneelen ge woon de tijd heelt do diepste wonden en dan, morgen treedt het jeugdige paar in den echt, lietgene ook eenigerinate hunne droefheid zal stelpen. Hy hervatte zyne onzer jonge kolonie en aan de wol vaart van T vaderland zegt wie zou dan niet met lust aan zulke grootsche onderne ming medewerken Eene noodzakelijk heid tot behoud zijner gezondheid en zijner tevredenheid is niets zoo goed hier als werken. Werken geeft honger, geeft tevredenheid aan het gemoed, hier zoo noodzakelijk, want een gezonden vrooi ij ken geest is het kenmerk van een gezond lichaam, 'k Bon hier gansch alleen in mijn-n post bijna 0 maanden, zegt.indien ik in het werk niet mijne tevredenheid zocht en vond zou ik niet al lang dood gaan van verveling Maar ik heb mijn plezier in mijne beesten,in mijne kiekens en mijne boedorij en de dagen vliegen voorbij als zal men er achter met eene zweep, 't Is vandaag juist een jaar dat ik te Southampton op den Kildonan Gastle stoomboot stapte en vaarwel wuifde aan 'toude Europa 't Staat mij zoo levendig om den geest als het ware voor eene maand gebeurd. 5 Maart: Niets te melden dan oen hevig onweder dezen nacht. 'I Was liet schrik- kclijkslo orkaan dat ik hier al heb be leefd. Dezen morgend vond ik 4 vogels dood op d n grond door tiet onweder. •Onophoudend en dat gedurende 4 uren rommelde de donder en do eene weer licht verbeidde.'den andere niet wijl een zondvloed op Ivilungulu neerviel. Al de rivieren waren zoo hoog gezwollen van hier tot Lukouzolwa, dat het water over de dijken en bruggen vloeide en het do postcoui'jers onmogelijk was er 0vei le geraken. Zulk orkaan heb ik nog 1100U beleefd en laarbij een wind die huilde'en raasde in liH woud als ging het gansch omgeworpen worden. En dat duurde zoo ruim 1 uren ik moet u niet zeggen welke ontzagelrjkc watermassas er zijn neerge vallen en hoeveel boomeu er door het hemelvuur werden tot splinters geslagen. Zoon weer vergeet men nooit. De klachten over de vervoercrisis doen zich in België niet alléén hooien. Ook Duitschiand heeft van de plaag te lijden. Zoo lezen wij in een blad, dat de Pruisische ijzeren wegen niet bijtijds dp waren kunnen verzenden, die allerwegen toekomen. Kolenmijnen liggen gedeeltelijk stil doordat ze geen w.lgons hebben om den voorraad le laden. Er ontbreken 350.000 ladingen wagons van tien ton en de voortberengstvermin- dering uitdien hoofde bereikt 15 millioen frank. Do andere nijverheden worden er mede door getroffen De bierwagons blijven insgelijks in den steek. Voor de Duitscliers inoet dat bier- vrachteiijuog wel de grootste beproeving zijn schup en vulde het geopende graf van een ergens verlaten stumper toe. Een schoon gestemde hemel beloofde voor 's anderendaags een heerlijk weder. Inderdaad, dc verwachting werd niet te leurgesteld. Van in den vroegen morgen was te W... alles in volle beweging, iedereen op de bejn. Op do tinnen der twee sterkten wap perden de wimpels met do geslachtskleu- ron en do dooreengestreiigeldè namen der verloofden. Festoenen van jeugdig groen sierden do woningen en liet portaal der kerk. Gansch de omtrek was samenge stroomd, om het hoogadellijke echtpaar, van hetwelk men zooveel goïds sprak, wiens zielenadel men zoo innig bewonderde, de vreugde der voltrekking van hunnen levenswoi)8ch te zien smaken. Door den huwelijksband voor immer vereenigd, versterkt door de zegeni 1 g des priesters, opgetogen door de eenvoudige maar hartelijke lieilwonsclion hunner on derdanen, keerden Wilfried on Maria naar liet slot terug. Hier zegen zij aan elkanders horsten riep de jonker, in tiancn wegsmel tende, uit Maria, woes gedankt 1... Nu zijn we gelukkig Maar de vrouw wees hem op den ge- kruisten God Danken wy Hem sprak zij. Hy is de bewerker van zooveel geluk. God is barmhartig E11 geknield vielen zij op eene bidbauk neder, de twee geliefden, voor wie eene levensbaan van ongestoord genot, sterk door hun geloof, onwrikbaar door hunne liefde, was geopend.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1