LEGERHERVORMING. Donderdag1 12 December 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4549. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. JongelingenOud-soldaten Ouders die zonen hebt De Orgeldraaister. Hoezede gelijkheid verstaan. Voor de we; kmans-veloplaal. Een en ander. DE NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor dri.j maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten dei- kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste-van den schuldenaar. Men schrijft in hij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. OUIQl «IIIJIU. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen, bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad Aalst, den ii December 1912. Een wetsontwerp is ter Kamer neerge legd waarbij den algemeenen dienstplicht Wordt uitgeroepen. De nieuwe wel ver andert naar hel schijnt, niets aan den schandelijken toestand van onderge schiktheid van den Vlaamschon soldaat tegeno\er zijnen Waalschen strijdmak ker. We achten het dus gepast U het volgende voor oogen te leggen. Het is U allen bekend in welken toe stand den Vlaamsehen volksjongen hij het leger verkeert. Gedrild, bevolen, gestraft en veracht door oversten die hem niet begrijpen, verzorgd beschimpt en bespot door dokters die zijne taal niet spreken, voelt de Vlaming zich gedurig den mindere van den Waal. Bedenk dit wel en weet dal er tegen woordig hij het leger op 100 soldaten 57 Vlamingen zijn tegenover -13 Walen. Alles laat voorzien dat de nieuwe wet die verhouding zal brengen op meer dan 60 Vlamingen tegenover 40 Walen dus 3 Vlamingen op 5 soldaten. Van het Vlaamsehe Volk liangt het al' of de Vlaamsclie jongen eindelijk gelijk zal worden gesteld met den Waal. Daarom is bel dat alle maatschappijen en kringen van Oost- en West-Vlaanderen voor plicht hebben afgevaardigden te sturen naar het Kongres .lat door het Nationaal Vlaamsch Verbond wordt ingericht, tot gelijkstelling van Vlaming en Waal in liet leger, op Zondag li» December a. s. Ie 10 uur 's morgens in liet Vlaamsch Huis, St. Ban fs plein, te Gent. Dat alle kringen onmiddelijk maat regelen nemen om daar vertegenwoordigd te zijn. De houding der Vlamingen zal daar bepaald worden. Briefwisseling sturen naar Xalionaal Vlaamsch Verbond, af feeling Gen/, Vlaamsch Iluis, Gent. Hel wetsontwerp dat Donderdag nopens de nieuwe aanwervit g van 't leger werd nedergelegd,voert den algemeenen dienst plicht in. Nu het volkomen alleman soldaat is bet nog niet, want dank aan de talrijke vrijstellingen zullen er maar 49 per honderd ingeschreven milicianen ingelijfd worden. In alle geval dit is zoo gned als allen die bekwaam zijn voor den dienst. Wij zullen hel wetsontwerp mee deel en. 22e vervolg. Dit is geen tooverij, lachte Henri Savanne. Ik ben leerling in 't ooglijdersge- sticht en studeer voor oogarts. Ik moet 11 voor uw moeite van harte danken, zeide Vide Gousset. Hetgeen ik daar gedaan heb, is zoo eenvoudig als het grootscli is, hernam de jongeling. Het verwondert mij, dat gij, smeden en mechaniek werkors, die vijl en hamer hanteert, niet weet hoe die stukjes kwijt te raken, die elk oogenblik in uw oog kunnen springen en u stekeblind ma ken. Gij had stukjes staal onder uw ooglid. Dat was zeer gevaarlijk, want, konden die in tijds niet uitgehaald worden, uw oog zou er erg ziek zyn van geworden Gij hebt nu niets ineer te vreezen: De stukjes staal zijn eruit.. Hier zijn ze. Henri Savanne toonde den verbaasden instrumentmaker de punt van zjjn werk tuig. Vide Gousset bekeek het. Die zwarte stipjes, die op do punt van uw instrument liggen, is liet dat wat ik in myn linkeroog had vroeg hij. Maar hoe hebt gij die er uitgehaald Luister. Op de punt van dit voorwerp is een magneet. Ik heb het onder uw oogen gestoken en de stukjjs staal, die er zich bevonden, zyn er zich aan komen hechten Maar of die hervorming- een goed ont haal zal verworven daar twijfelen wij aan... Hel katholiek Ministerie stelt de her vorming niet voor omdat het militarist is on ho >pt door zijne meerderheid ge volgd te worden. Neen de katholieke Ministeriel) die zich, sedert 1884, opvolg den, hebben altijd, in de maat. van het mog de eischen van den militaire slokop bestreden. Doch 1111 heden is het algemeen gekend dat vreemde mogend heden op onze Regeering eene drukking uitoefenen en doen bemerken dat onze verdedigingsmiddelen te zwak zijn. I >0 mogendheden zeggen - Wij hebben België wel onzijdig ver- - klaard en ons verbonden België niet - aan te vallen om het te veroveren,bet te zelfder tijd verbiedende aanvallend op te treden. - Niemand denkt er aan België in te - lijven.Maar liet kan gebeuren dal twee geburen in oorlog verkeeren - Frank- rijk en Duilschland worden hier be- doold en in den nood ware liet geen wonder dat de eene of de andere door België heen, zijnen vijand zoekt aan te - vallen. Belgie moet dus sterk genoeg zijn om zich legen de schending van zijn grondgebied te kunnen stellen. Als België zich kan verweren zal ln4 niet moer moeten vreezee dat zijne - onzijdigheid door iemand zal geschon den worden - Ziedaar de reden waarom ons leger moet vergroot worden de mogendheden eischen het. Zaterdag zijn te Antwerpen de twee dochters van den socialistischen volks vertegenwoordiger ciloyoii Terwagne, met twee gebroeders getrouwd, twee Antwerpenaars, in Canada gevestigd. Na de burgerlijke plechtigheid ten sladhuize had de kerkelijke inzegening van de huwelijken plaats in deSt-Laureinskerk. 'L Zal misschien menigeen verwonderen dat iie dochters van zulken hevigen pa penvreter als ciloyon Terwagne is, voor de Kerk trouwen. Zoo heeft het ook over eenige jaren verwonderd dat zijne eerste vrouw, lijdens hare laatste ziekte in eene kliniek verzorgd werd, door Zusters bediend. Ciloyen Terw agne verklaarde toen dat hij voor de vrijheid van geweten was, en dus zijne familie volkomen vrij liet in zake van godsdienst Dat is braaf, doch enkel plicht van zijnentwege, en ei- mogen daarover wel een paar vraagjes gesteld worden Waarom wilt citoyen Terwagne de ver wereldlijking. jlcr gasthuizen en wil hij alzoo belet leb 'dal. de arme zieken die geen '_eld hebben om naar bijzondere klinieken te gaan, door Zusters verzorgd worden. Waarom wil, hij het verplichtend on derwijs met de verwereldlijkte school zoodanig dat de arme ouders zouden ge dwongen zijn hunne kinderen toe te ver trouwen aan jscjiolen zonder God en schoolmeester Konder geloof? Waarom wil hij de heioeftige kinderen buiten allen godsdien»doen groot brongen De vrijheid pui geweten, welke hij voor zijne familie eischt en toepast, de vrije keus van school en gasthuis, is dus niet goed meen voor do arme werklie den De kinderen dezer laalsten moeten maar onchristelijk worden en de behoef tige menscheii uiiogen den troost niet genieten, door Zusters verzorgd te wor den in geval vaij ziekte of van ongeluk ken, zelfs met gfcvaar niet meer bij tijds den priester Ie Kunnen ontbieden om de laatste HH. Sacramenten te ontvangen. En gelijk citjoyen Terwagne zijn er menige liberale feti socialistische kopstuk ken, die op dezelfde wraakroepende wijze handelen. T Is noodig de dubbel zinnigheid dier valsclie werkmansvrien den aan het volk te doen kennen. Dank aan het aandringen der Wiel- rijdersvereeniging van Oost-Vlaanderen zullen diegenen die in de voorwaarden vorkeeren om eene werkmansplaat van 1 frank te génieten, deze veel gemakke lijker kunnen bekomen dit jaar, dan in bet verleden. Inderdaad, aanvraagkaar- ten zijn zooals vroeger te koop gestéld voor ile belanghebbenden, die deze kaar ten moeten invullen en leekenen. Te Gent en in de voorname sleden kan men zich die kaarten aanschaffen, zooals vroeger, bij de bijzonderen die ze van de W. V. o. V. gekocht hebben, maar ook op de poticicbureelcn waar een zeker aantal dezer kaarten berusten. Zelfde schikkingen op den builen op de sekre- lariaatbu roeien. Eens in liet bezit der aanvraagkaart is liet do belanghebbenden toegelaten, of wel, zooals vroeger, deze kaarten naar de bestendige Deputatie tc zenden met een postzegel van 5 centiemen gefran keerd of wel zich rechtstreeks te wen den naar de policiebureelen der verschil- lige wijken van Gent en voorsteden, tier andere steden van de Provincie en op den buiten naar do bureelen dei- ge- meente-sekrelarissen. waar zij onmid dellijk de noodige inlichtingen geven ten einde do vragenlijst in te vullen. door de magneetkracht. Gij slet dat liet zeer eenvoudig is. De laatste woorden van don toekomende oogarts werden met een hoera begroet. Men klapte in de handen de werklieden verlii- ten hun tafels, verdrongen zich rondom hem en wenschten hem geluk. Dol van blijdschap stond Vide Gousset in iiet midden der zaal te dansen. Om zich aan de luidruchtige toejuichin gen der aanwezigen te onttrekken, ging Henri Savanne weder aan de tafel zitten,na de handen, die hem van alle kanten toege reikt werden, gedrukt te hebben. De zoo juist geholpen instrumentmaker nam plaats in een hoek en riep Rosa Men zou zoggen, dat ijzer in de oogen de maag ook aantrekt, Rosa, ik heb honger als een heer Voor mij een dubbele portie vleesch geef maar een driedubbele. Die uitroep verwekte een algemeen ge lach en dc onderbroken maaltijd werd door alle klauter, voortgezet. Op dit oogenblik kwam Claude Grivot uit de kamer, waar hij gegeten bad met andere bazen en teekenaars dor fabriek Vernière en groette Henri Savanne, dien hij meer dan eens bij zijn meester gezien had, waarop hy de restauratie verliet. Buiten gekomen sprong li ij op zijn rij wiel en reed naar Saint Denis, waar wij weten, dat bij do werken moest nazien, die sedert twee dagen begonnen waren. Do afwezigheid van vrouw Aubin, die gewoonlijk op deze uren haar toonbank niet verliet, scheen vreemd aan veel barer klanten. Op zeker oogenblik riep een juffrouw die nieuwsgieriger was dan de anderen, tot een der meisjes Wij zien vandaag de Juffrouw niet, Marie Is zij misschien ziek Goddank, 'neen, antwoordde hot meisje, maar zij is bij een barer huursters, bij Germaine. Germaine uit onze fabriek Ja. Is haar ziekte toegenomen Op dit oogenblik is zij misschien niet moer ziek wie weet is zij niet dood Dood herhaalde de vrouw.Zy werkte zich dood voor baar kind, de arme vrouw... Een lief meisje van zeven of acht jaar voegdo een andere fabriekvrouw er bij. En geen man, zeide een derde. Neen, geen man, hernam de eerste er zal lirar ergens eën snoodaard bedrogen en verlaten hebben, liet arme schaap. Daar bij is iedereen zoo moedig niet als Germaine geweest is, die voor haar kind werkte en er thans onder bezwijkt. Ja, er zijn man nen, die ile galg of de guillotine verdie nen... Op dien uitval antwoordde geen der mannen, maar de vrouwen juichten luide. Dat is waar... Zij iiceft gelyk.. knik ten zij en hielden onder elkaar over Ger maine nog een druk gesprek. De deur ging open en Veronica de por- j De aanvrag- rs moeten zich dan mei j niets meer bekommeren hunne aanvra gen zijn verzonden, waar liet behoort en zij zullen v. rwiltigd worden wanneer zij de veloplaat aan een frank bij den ontvanger der belastingen mogen afhalen. Dal zij zich dus spoeden. Voor maatschappijen raden wij aan zich te wenden bij den lieer.l. Van Belle, j Mirystraat, nr 8, Ie Gent Men moet er minstens 20 in eens vragen en schriftelijk. Stichtende geschiedenis. Jn Duilschland moeten volgens de wel verplichtende, plaatselijke verzekeringen bestaan tegen ziekte, dus ziekenbeur- zen. Het bestuur wordt gekozen door de leden. Te Solingen, stad van 80.000 j inwoners, zijn de werklieden in meerder- i iieid socialist en liet bestuur in meerder heid ook. Men ondervond dat er iets haperde aan de kas een onderzoek werd gedaan 1 en er werd vastgesteld dat Knoth, voor- I ziller van het bestuur der ziekenbeurs, j Rheinhardt, secretaris en hoofdman der socialistische partij Albers en Stiemphe, beheerders, allen socialisten van bet zuiverste bloed, met volle handen in de kas geput hebben ;zij bekennen allemaal, j Rheinhardt bekend 50,000 marks ont- leend te hebben zekere Bosselmann 20.C00 marks waarop hij 9,000 heeft weergegeven. Er is ook schriftvervalsching gepleegd. Het geld werd verteerd in partijtjes plezier heel dat kliekskezal nu voor de - klassenjusticie moeten verschijnen. We zullen er niet meer over zeggen en willen dc socialistische partij niet ver- antwoordelijk stellen voor de daden van 1 die grijpmans. Elke partij heeft hare schurftige schapen, maar dat zouden de socialistische bladen soms ook wel mogen indachtig zijn. Wal denkt Recht en Vrijheid over dergelijke feiten moesten ze hier te A.ilst bestaligd worden Het sap van de citroen in water genomen maakt eene limonade, die verkoelt en zuivert niet alleen het bloed, maar beurt ook de maag op en bij veelvuldig gebruik is lietoe.i voorbehoed middel legen de koorts. Rheumatieken vinden in het citroensap een voorbehoed middel, maar men moet het zonder sui ker gebruiken, daar zijne geneeskracht dan veel sterker is, en, met weinig water gemengd, last het de maag en de tanden niet aan. Citroensap in warm water. avonds tierster der fabriek van Richard Vernière, trad binnen met eene flesschenmand. Daar bijna iedereen baar kende wensebte men haar goeden dag. Veronica beantwoordde deze groeten en naderde de toonbank. Marie, zeide zy, ik kom wat .vyn ba len geef mij zes liters. Marie nam de flesschenmand en ging er mede naar den kelder. Veronica bemerkte Henri Savanne en Magloire, die aan dezelfde tafel aan liet eten waren. Terwijl zij den eerste groette reikte zy den andere de hand. Voor den orgeldraaier bad de bravo por tierstor een byzondere achting meer nog, zij beminde hem, want zij wist welk goed hart by had. Aan het goede karakter van juffrouw Aubiu zou niemand te Saint Ou ju getwijfeld hebben. Aan de werklieden, die in nood verkeer den, had zij nooit geweigerrd krediet to guven. Honderd maal had haar medelijdend hart haar bedrogen en had zij met oneerlijke klanten geld verloren, maar dat belette haar niet bij de eerste gelegenheid zich weder te laten verschalken. Beter is liet zicli to laten bedriegen, verklaarde zy, dan de schuld te zijn van 0011 anders ongeluk. Do brave vrouw was er overigens niet armer om, en zy gevoelde zicli gelukkiger. oiiiniddelijk voor hel slapengaan gebruikt om verkoudheid te verdrijven, rriag men zoet maken. Voor schorheid en pijn in de keel of borst neemt men 't wit van een ei, tame lijk lot schuim geslagen, en dan met het sap van citroen gemengd, elke halve uur een koffielepeltje. Ministerie van Oorlog. Aanwerving Ier mannen v. y». voor het bataljon van admi- ïéSt nisti'atie.Ziekenoppasse» s en slachters. Bijkomende zittingen van vakkundige proef «CV™1 'iet 00o. op Je aanneming bij dit korps, zullen plaats hebben Voor den slachterijdienst den twee den of den derden Dinsdag van December her, tusschen 9 en 11 uur Voor den hospitaaldienst den derden of vierden Vrijdag van December, tus schen 9 en 11 uur Dienaangaande, kennis nemen van het bericht fngelascht in den Monileur beige van 25 October 19'2, bladz. 6978. Zedelijkheid. Wij hebben, schrijft - Het Fondsenblad opmerking ge maakt dat er voor liet Assisenhof van Henegouw in den zittijd van Juli meer zaken voorkwamen dan voor de andere Assisenhoven. Maar dal gold maar voor eenen zittijd en dat kan eene uitzondering zijn. De heer Leo Englebienne die openbaar ministerie was in de zaak van Momignies op Samber, onlangs te Bergen afgehan deld'. deelde de volgende statistiek mede -In do provinciën Henegouw, Bra- - bant en Antwerpen, die behooren tot het rechtsgebied van het Beroepshof - van Brussel, kwamen 44 zaken voor de assisenhoven voor in liet laatste «jaar, waarvan de statistiek is opge- maakt. Er waren er voor Henegouw 32, voor Brabantsen voor Antwerpen 4». Niet waar de geuzengazetten hebben reden fier te zijn op de provincie Hene gouw. omdat, er zoovelen zijn die het Geloof hunner vaderen hebben verloren, en waar zij met fierheid gemeenten aan wijzen waar vele kinderen niet gedoopt zijn, vele echtelingen enkel burgerlijk getrouwd en waar 50 per cent der over ledenen burgerlijk worden begraven. Gewoonte. Mevrouw. Maar- boe kunt ge toch zoo drinken, man Mijnheer. Dat is gewoonte, mijn liefste. Van kindsbeen af heeft men mij met de flesch grootgebracht. Weduwe zijnde, zonder kinderen, dacht zij er niet aan fortuin te maken, hoewel tiaar zaken goed vooruitgingen Zij had haar man, een braven en voor- becldigen werkman, teeder bemind, alsook haar eenigen zoon, een uitmuntend jonge ling, die in den ouderdom van zestien jaar overleden was. Zy wisten hoe moeilijk liet is, door de wereld te komen, want van haar jeugd af had zij steeds moe'cn -.verken zij wist hoe dikwijls men bedrogen wordt, hoeveel lij den het leven medesleept zy wist hoe moeilijk het bestaan dikwijls is voor don werkenden stand en met wat ellende en ontbering de armen te kampen hebben. Vrouw Aubin beminde Germaine, die evenals zij, gewerkt had, maar die bezweek onder de taak, welke haar krachten te boven ging... Zij beminde Martha, geden kende liet kind, dat zij zelf verloren had en altyd betreurde. Tranen sprongen uit haar oogen, een snik welde uit haar borst op en tiaar hart kromp ineen, toen zy de arme Germaine in haar armen zag sterven, onder de kussen van Martha. Daar stierf die jonge vrouw alleen en verlaten zonder moeder, om haar de laatste zorgen te bewijzen, om haai laatste» zucht i.p te vangen zonder echtgenoot, om haar oogen te sluiten dat meisje bleef alleen op de wereld. Die gedachten ontroerden haar tot in het diopste van haar gemoed. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1912 | | pagina 1