De Reis naar Lourdes Zondag 15 December 1912. 5 centiemen het nummer 66stc Jaar 4550. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. NIEUWJAARSGIFTEN I I E T op de goedkoope woningen. ©©©©ööööööööoö© Vil mijn Congolecscli dagboek De Burgerwacht. Aan <lo Heeren Volks vertegenwoordigers Voor de werkmans-veioplaat. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- lantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQt'K HUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentièn uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 14 December 1912. voor den PAUS. Comiteit dei- Dekenij van Aalst. Heden treedt ons Comiteit het derde jaar zijner werking in. Verleden jaar, we zeggen het met dankbaarheid en vreugde, waren de giften reeds talrijker dan vroe ger, en we zijn verzekerd, dat het bedrag dit jaar nog aanzienlijker zal stijgen.'t Is immers eene gift,hoe klein ook, geschon ken aan den Vader der Christenheid, aan de Moeder de H. Kerk, die recht heeft van aanspraak te maken op de onder steuning hunner kinderen, -- 't is eene gift, nooit verloren gegeven, maar dio later honderdvoudig door de Hemelsche genaden vergoedt wordt. Voor de derde maal dus, doet liet Co miteit een vurigen oproep aan de edele Weldoeners, om hunnen penning te stor ten einde den H. Vader, met eigen gezag, het bestuur der Kerk te laten voortzetten en met Koninklijke waardigheid .ie ver nederende voorstellen des vüands af te slaan de Paus moet Koning van Rome blijven, of Rome blijft Rome niet meer Onze gestorte penningen zullen als zoo veel protestatiën zijn tegen den Staten- roof, legen de heiligschennis gepleegd jegens de Kerk, jegens de Majesteit van den H Stoel, jegens God zelf LeveZ. JL Pius X, Paus en Koning Wij hebben U boven alles lief En is het ons niet gegeven U, zooals onze vaderen ,te verdedigen met het wapen in do vuist, we willen het doen door onze bewijzen van kinderlijke genegenheid door onze gebeden, door ons woord,door onze pen pii milde giften Eens toch breken betere dagen aan, dagen van rechtsherstelling en restitutie Men wil de giften sturen, mtsluitelijk aan een der leden van het Comiteit. het welk zich gelast met de namen der wel doeners en het bedrag te laten verschij nen in al de katholieke dagbladen, zoo Fransche als Vlaamsche, van het land. Namens het Comiteit der Dekenij De Secretaris Verslaggever, Pel' ns Van Nuffel. De Eerevoorzit Iers, Z. E. II. Kannunik Roelandts, Pastoor Deken, Graaf Camiel Liénart, De Voorzitters Graaf Eduard Glénisson, Baron Bodewijk de B ihune. De Penningmeester, Joris Van de Putte. DOOR POLYDOOR DE PAEPE Zooals men weet, heeft M. Levie. mi nister van financiën, den dag zelf der heropening van den wetgevenden zittijd, in de Kamer een wetsontwerp op de goed- koope woningen neergelegd. De tekst daartan is nu aan de volksvertegenwoor digers uitgedeeld. In zijne uitleggingen over dit ontwerp, herinnert de minister dat de wet van 9 Augusti 1889 op de werkmanswoonsten, volledigd door die van den 30 Juli 1802 aanmoedigende uits'agen heeft opgele verd: 176 kredietmaatschappijen, gesticht om het bouwen van werkmanswoningen te bevorderen, werden door de regeering goedgekeurd, de Spaarkas heeft hun 100 millioen franks voorgeschoten, en er zijn reeds ongeveer 54,000 gocdkoope wonin gen gebouwd geweest.De beweging heeft zich ook buiten de werkmansklas uitge breid, menige personen hebben gebruik gemaakt van de voordeden opgeleverd door de verzekeringen op het leven om zich een eigen woonst aan te schaffen en 't zijn dus niet 54,000 nieuwe huizen maar wel meer dan 150,000 die aldus lot stand gekomen zijn. Er dient echter opgemerkt te worden, dat het enkel de keurwerkliedén zijn, die voordeel getrokken hebben uit de wetten op dc werkmanswoonsien het meeren- deel der arbeiders en ook de ambachts lieden en bedienden zijn er uitgesloten gebleven Van een anderen kant hebben de bouwmaatschappijen de uitbreiding niet genomen, die men verwacht had. Fa- zijn dus nieuwe instellingen noodig en in de troonrede van 8 November 1910 was beloofd dat daarin zou voorzien worden. De Regeering stelde in Juli 1912 eene bijzondere commissie in om de zaak te onderzoeken en die commissie heeft het ontwerp opgemaakt, dat de minister nu aan de Kamer heeft voorgelegd. Er wordt daarin voorgesteld eene Na tionale Maatschappij dor goed koopewo ningen en verblijven te stichten, waarvan de zetel Ie Brussel zou gevestigd zijn, en die voor doel zal hebben plaatselijke of gewestelijke maatschappijen te doen in richten, en er voorschotten aan te be zorgen. Die maatschappijen zullen niet enkel eigenlijke werkmanswoningen doen hou wen,maar ook woningen voor ambachts lieden en bedii nden en vooralle personen, die niet welstellend zijn. De eigendommen mogen builen de woonst, ook een hof, land en andere afhankelijkheden begrij pen zelfvan heihuis verwijderd Zij kun nen ook gebouwen oprichten voor het verblijf, 't zij van verscheidene huisge zinnen, 't zij van verscheidene personen, alleen levend ook openbare slaapzalen en logisthuizen. Allo personen, dieniet lot den weiheb benden staat behooren, zullen dus voor deel kunnen trekken uit die wel, zoo wel de bedienden, wier jaarwedden eene ze kere som niet te boven gaat, als alle Woensdag3 Augusti 1910. Lang had ik liooren spreken van het heiligdom van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, en myne gade had er, in 't jaar 1894, met haar vader ook heen geweest. Ik insgelijks verlangde vurig, die streek tc bezoeken, wanneer eene heilige belofte er my henen zond. Na met M. Francois, van de Katholieke Vereeniging, te Brussel, onderhandeld te hebben, vertrok ik uit Aalst, den 3 Oogst 1910, met den morgentrein van 8,45 ure. Te Brussel toegekomen, richtte ik my rechtstreeks naar de Zuidstatie, zette mijn reiszak in bouaring en ging naar don bijzonderen trein, die vertrekkens-gereed stond, een sclioone trein met machtig stoomtuig. Pas was ik gezeten, of vliegens werd er kennis gemaakt met de reismak kers 1) den Z. E. H. Van Kerkvoorde, pastoor van St-Pieters Buiten, tot Gent, braaf en rechtschapen reisgezel, van 50 a 55 jaren oud 2i M. Alfred Velghe, kan didaat-notaris, te Beeringen, in Limburg, een brauf en deftig jongeling van rond de 30 jaren. Spoedig waren we goede vrien den geworden in ons compartiment num mer 53. Om 11,15 ure gaf de statieoverste bevel tot liet vertrek. (Er waren twee treinen, elk van 6 a700 man).. Het stoom tuig kucht en zucht, zendt een scherp gefluit uit zijn koperen longen, en lang zaam komt het vuurmonster in beweging We zy 11 dan eindelyk op weg naar het verre, vermaarde Lourdes. waarvan ik zoo geestdriftig had hooren spreken en waar ik zoo vurig naar trachtte Ziet ons thans vliegen langs weiden en landyon, langs beemden en3troomen, over bruggen, naast bos8chen en heulen Ziet, hoe boomen, torens en telegraafpalen ons als dwazen voorbydansen En het gesprek, waar over zou het leiden Lourdes Machtig tooverwoord. dat ons allen in bewondering en begeestering bracht Bergen klonk eene zware mannenstem. Hier blijven wij stil, maar niet lang slechts eenige stonden, want wy stoomen thans rechtstreeks naar Feignies, de Fran sche grensstad, waar we aan het toezicht van den toldienst onderworpen zullen zijn. Men had ons gezegd, dat wy maar 10 sigaren en 40 grammen tabak mochten op ons hebben ik had nochtans 60 sigaren, een halve kilo smoortabak en eenige ehik- rollekens met mijn gewoon geheim kon ik er met gemak door, zelfs werd myn reis zak niet onderzocht. Edoch, loopen wo de reiswijzer niet voor uit. Wy rijden nu langs uitgestrekte wei den, afgewisseld door sombere masten- bosschen. Buiten de stad Bergen maakt de trein eene kleine zwenking, hetwelk ons anderen wier rechtsticcksche belastingen voor den Staat een zeker maximum niet overtreffen.De landbouwers en ambachts lieden zijn er dus ook in begrepen. De Slaat de Provincies en de plaalse lijke of gewestelijke maatschappijen, mogen aandeden nemen in de Nationale Maatschappij. De plaatselijke of gewestelijke maat schappijen mogen woningen bouwen, verbeteren, verkoopen of verhuren, daar voor gronden koopen of verkoopen, of ook nog geld leenen voor het bouwen of het aankoopen van woningen. In de maatschappijen mogen buiteneden Staat en de Provinciën, ook de Gemeenten, de weldadigheidsinstellingen en de bozonde- reh aandeden nemen. Er mag bepaald worden dat een deel der woningen bij voorkeur aan huishoudens met talrijke kinderen zullen verhuurd of afgestaan worden. De Regeering mag in elke dier plaatse lijke of gewestelijke maatschappijen voor een vierde van hun kapitaal inschrijven. Een kapitaal, voorloopig bepaald op 100 millioen,zal ter beschikkingder Nationale Maatschappij gesteld worden om hun de noodige voorschotten te kunnen bezor gen. Bovendien zal de Spaarkas niet alleen meer voorschotten, voor het bouwen van goedkoope woningen, aan de werklieden mogen doen, maar ook aan al de andere personen, waarop de nieuwe wet zal toepasselijk zijn, 't is te zeggen, dus ook aan al de ambachtslieden, bedienden, landbouwers en allen die niet tot den weihebbenden stand behooren. Volgens de nieuwe, wet zouden de er kende bouwmaatschappijen van goed koope woningen den grond onteigenen, op voorwaarde van op dezelfde plaats of elders nieuwe gezonde huizen te bouwen. De Weldadigheidsbureelen zullen recht streeks aan de maatschappijen van goed koope woningen het geld mogen betalen, dat zij, als onderstand voor de huurpacht aan on vermogenden verschaffen. Er zullen aanzienlijke verminderingen op de registratie- en overschrijvingsrecht toegestaan worden aan die maatschap pijen die verminderingen zullen ook toegepast worden op de"verkoopen van eigendommen, welke zij aan minvermo genden zullen doen Ziedaar de groote trekken der nieuwe wet, die voldoening zal schenken aan de wenscheii van zoovele ambachtslieden bedienden 011 landbouwers, en die, voor zeker het werk der goedkoope woningen weldra eene aanzienlijke uitbreiding zal doen nemen 't Is te lioopen dat de Kamers spoedig die wet zullen stemmen, die aan alle werkzame en spaarzame huishoudens j zal toelaten zich een eigen heerd, in vol len eigendom, aan te schaffen. GQQÖQQ©©Ö©ÖÖG©G Prachtige VISIETK AARTEN zijn verkrijgbaar ten bureele van dit blad. Verzorgd werk, gema- tige prijzen. toelaat,do stad in haar geheel te aanschou wen. De prachtige kerktoren vun Sint Waudry, de schoonste voorzeker der gansche streek, brengt al de reizigers in verrukking. Wij vliegi ndoor den Borinage, het land der koolputten, der ijzergieterijen, zoo droevig vermaard door de talrijke werkstakingen, gevolgd van bloedige too- neelen, en treurig gestemd, bereiken we Feignies. We kom»n nu in 't Noorden van Frankryk, een van de rijkste en meest bevolkte streken, gelyk bij ons in België, met werkhuizen en fabrieken. Onze trein rijdt verscheidene keeren over de bruggen van de Samber en bereikt Maubeuge, eene stad van 20.000 zielen, waar veel Belgen verblyven er is echter niet veel byzonders te zien dan de sterke forten, de volkryke gehuchten Sous le Bois en Haumont en Aulnoye, eene kleine stad. Nu zijn het de groote landerijen van St. Quentin twee uren lang rijden we naast onmetelijke koornvelden, waar onze Vlaamsche boeren komen pikken links ligt Landrecies, klein steedje Le Chateau Cambrosis, 9000 zielen, waar de Marechalde France Morlier geboren werd, en waar de Bisschoppen van Kamerrijk een merkwaardig kasteel beza ten Bolhain, ook weinig bevolkt, en zoo komen we eindelyk in hot departement van de Aisne. St. Quentin, op de Somme, fabriekstad, van 45,000 zielen, werd aan Vlaanderen door de Franschen ontnomen men zegt, datzy rijk is aan gedenkteekens en beroemd DOOR PETRUS COSYN. Landbouw te Kitungulu. XXXVI. 6 Maart Nog altijd aan 't reinigen van het terrein. Geen nieuws te hooren of te zien. Mag ik nu eens lot uw hart spre ken. bravo lezers en lezeressen van De Denderbode en u een verzoek doen een dringend verzoek lo Congo evenals in België, hebben de onbesuisde en walgelijke aanvallen dei- socialisten in de Volkskamer tegen de missionnarissen, iu zekere middens een storm van verontwaardiging en van ge wettigde verontwaardiging verwekt. Ge ven wij, katholieken, hun een klinkend antwoord door eene verdubbeling onzer giften aan het werk der Congoleesche zendingen en stellen wij zoo die onver moeibare predikers van het geloof, die onversaagde beschavers van bet zwarte Oongoland. instaat hunne edele en hei lige zending te vervullen, hunne stich tingen van onderwijs, van verpleging der zwarte en blanke kranken, van bescha ving der jeugd en beschutting legen de krankheden van den ouderdom,van voort planting van ons heilig geloof, enz., enz. te verdubbelen tot heil der zwarte bevol king van Congo en tot welvaart en bloei onzer jeugdige veelbelovende kolonie. Daarom lieve lezers en lezeressen van i>t. DEauLhuode» verzoek ïk u dringend al de oude postzegels te verzamelen. Voortaan mag in niet een huis één enkele postzegel meer verloren gaan, die post zegels en ook alle andere kleinigheden' zooals oude dagbladen, prenten, zilver papier. bandjes van sigaren enz., enz., geeft ge aan den Eerw. Heer Pastoor uwer gemeente die ze wel ter bestem ming zal doen komen. Ge ziet ik vraag niet veel doch zoo mijn verzoek ingewil ligd wordt door al de lezers van De Dex- derbode, zal dit op het einde van het jaar eene milde gift uitmaken Kath die- ken, steunt en helpt het grootsche en edele werk van den Belgischen Congo eene katholieke kolonie maken, eene kolonie waarin uwen God de plaals be kleedt die Hem toekomt; de eerste, opdat eens Hij, in zijn rijk, ook u de eerste plaats gunne. 7 Maart Regenen en waaien, waaien en regenen, ziedaar het begin van heden, 't ziet er lief uit hé Wijl het nu toch geen weer is om buiten te komen zet ik mij aan 't lezen der dagbladen. Hier bel artikel over M. Van der Eist. Voorwaar de daad van dien Heer is eene onvaderlnndsche daad Voorab-er zulk een streng oordeel to vellen, zou men ten minste gansch Ka angaeëns moeien door reizen en niet doorloopen en nog min van uit Elisabethville eene gansche streek vei'oordeelcn die men zelfs nog van verre niet gezien heeft en niet kent. Maar was is 'l. Die heeren steken eens hunnen neus tot over de grenzen en alsof zij een reu- zenverrekijker en een reuzenvergroolglas om hare schoone kerken we konden spijtig genoeg, daarvan weinig zien, want ons ijzeren paard en hield niet van traag te rijden, en zoo bevonden we ons welhaast te Tergnies, waar de duivenmelkers hunne koersen op sturen we sjoeven vervolgens langs de rivier de Oiae, waar de schenen zich statig in den blauwen waterplas spie gelen vandaar met vollen stoom door Ohaunj tot op Noyon, stad van 6000 zielen. Wc blijven hier met onze gedachten eene wijl stil om te denken aan den grooten H. Eligius, die hier stierf we bewonderen ook, van op den trein, rechts, de prachtige kathedraal der XIe eeuw, met hare twee torens van 60 meters hoogEen weinig buiten St. Quentin, opgelet Rechts staat een fantastisch kasteel, met een krommen toren de sage luidt, dat hy gemaakt ierd door eenen tooveraar, die er nog deuren noch vensters inbracht, en die er langs eene leer inkroop of dit waar is, zullen we God en don Mulder laten scheiden en er ons niet veel meê bekommeren, want vu bereiken Compiegne, op de rievier de Oise, waar rnijn kaïnaraad Clement Joos ver scheidene malen met zijn schip heengwaren is.... 14.000 zielen, voormalig verblyf der oude keizers en koningen van Frankrijk or is ook een groot bosch, hetwelk 90 kilometers omtrek beschrijft van op den trein ter bewondering aanbevolen eene groote zware kerk met koepel (zij is vast ifoo oud als Mathusalom) en een magnefiek stadhuis. hadden, hebben zij op n'en pink de gan sche kolonie gezien tot in de verborgensto hoeken, ja zelfs tot diep in den grond. Spijtig dat zij niets anders zien dan den zwarten kant, ik geloof dat dit komt om- dal ze te veel ineens willen zien. De vraag is geopperd of,met de nieuwe legerwot, de burgerwacht nog reden van bestaan heeft en of zij niet zou afgschaft worden. Het is met de burgerwacht zooals met alle aardsche zalken: voor dezen zou hare afschaffing eene reden lot vreugde, voor geenen zou hare verdwijning eene reden tot droefheid zijn. Laat ons de eenen en de anderen ge ruststellen de burgerwacht zal met de nieuwe wet verdwijnen, maar niet on middellijk. Er wordt in het legerontwerp niet over de t-iekomst der burgerwacht ge sproken om de eenvoudige reden dat een ontwerp, hetwelk de werving van hel leger regelt, zich om de inrichting der burgerwacht niet te bekreunen heeft. Doch het ontwerp voorziet de inrich ting van een reserveleger en wanneer eens voor het actieve leger is gezorgd'zal eene neiuwe wet voor de inrichting van dil reserveleger moeten zorgen. Naast een reserveleger is natuurlijk het voortbestaan der burgerwacht onmo gelijk ten minste in den huidigen aard. De burgerwacht zal dus blijven wat zij nu is, en dit nog ten minstens een lOtal jaren. Maar geleidelijk, naar gelang de de inrichting van bet reserveleger vor dert. zal dc burgerwacht in sterkte ver minderen om ten slotte,geheel en al.door het territoriale leger opgeslurpt te wor den. Voor het oogenblik is er bijgevolg geen sprake van afschaffing der burger wacht. van het Vlaamsche Land. Het Vlaamsche Volk vraagt eerbiedig en dringend, dat door de wet of regle menten aan onze soldaten, gedurende den krijgsdienst, volledige» eerbied en vrijwaring van hunne godsdienstige en zedelijke rechten en belangen worden verzekerd. Hel Vlaamsche Volk vraagt en eischt namelijk 1) De heeren Aalmoezeniers, zoowel als de officieren met wie zij in graad gelijk staan, zullen te allen tijde vrijen ingang in al de krijgslokalen hebben. 2) De leerlingen der regimentscholen zullen, des Zondags in korps Ier kerke geleid worden, om de mis bij te wonen, op schriftelijke aanvraag der ouders of voogd kunnen de leerlingen daarvan ontslagen worden. In Creil is niets merkweerdig to zien, buiten eene groote kerk, die, volgens men zegt, van do 13e eeuw is maar nadien zou men zich de oogen uit den kop sjoeren naar de schoone landschappen naar een antiek kerkje, rechts naar T kasteel van den baron de Rotschild, de fameuze actieman langs weerskanten schoone uitzichten op de valei La Nonnette. Nu trekken we eenen viaduc op, 21 meters hoog, als 'tu iemand vraagt en 440 nieters lang van op dio hoogte kon men de blikken verzadigen aan de heerlijkste vergezichten, die ge droomen kunt 't is eene afwisseling van kasteelen en villa's. Byna zonder dat wy het weten, arriveeren wo te Chantilly, vermaard om zyne paardenkoersen, die duizenden personen hierheen lokken. De hertog van Aumale heeft aan de stad een prachtig kasteel te geschenke gegeven, hetwelk toegankelijk is voor het publiek.' Buiten de statie rijdt men lang naast het uitgestrekt bosch, met zijne lommerige dreven links heeft men een meer en het beroemd kasteel der koningin Blanche.... Pas nu op weer een viaduk, 40 meters lang, en hy ligt over eenen afgrond van 300 nieters diepte We geraken er heelhuids over en komen in eene bergachtige streek, die zich uitstrekt tot aan St. Denis, voorstad van Parijs. Men ziet de stad links, met hare tu ee prachtige kerken, dagteekenende van de XIlIe eeuw, die ik in vroeger jaren meer maal! bezocht heb. De heerlyke kathedraal 3) 's Zondags, om 6 ure, kunnen de soldaten de kazernen verlaten om hunne godsdienstige plichten te vervullen. 4) De zedeloosheid, ontuchtige liederen en gesprekken, alsook de verspreiding van zedelooze boeken, geschriften en dagbladen, de aanhitsing tot ontucht onder welken vorm ook, in de kamers en de kazernen, zullen ten strengste vol gens de wet gestraft worden. 5) De konnis der'Vlaamsche en fran sche taal wordt vereischt van al de leger oversten, te beginnen met de graad van onderofficier, van de krijgsdoktoors en aalmoezeniers. 6) De onderrichtingen en voorschriften zullen gegeven worden in 't Vlaamscli aan de Vlaamsche soldaten alsook aan de Vlaamsche leerlingen der krijgsschool in 't fransch aan dc waalsche soldaten alsook aan de waalsche leerlingen der krijgsschool. liet Vlaamsche Volk durft verhopen, dat, nu het zoo talrijke zijner zonen ten dienste van het Vaderland moet Stellen, en het grootste deel der onkosten voor de nieuwe bewapening zal te dragen hebben, men rechten en plichten op ge lijken voet zou weten te brengen. Dank aan hel aandringen der Wiet- riidersvereeniging van Oost-Vlaanderen zullen diegenen die in de voorwaarden verkeeren om eene werkniansplaat van 1 frank te genieten, deze veel gemakke lijker kunnen bekomen dit jaar, dan in het verleden. Inderdaad, aanvraagkaar- ten zijn zooals vroeger te koop gesteld voor de belanghebbenden, die de2e kaar ten moeten invullen en teekenen. Te Gent en in de voorname steden kan men zich die kaarten aanschaffen, zooals vroeger, bij de bijzonderen die ze van de W. V. O. V. gekocht hebben, maar ook op de policiebureelen waar een zeker aantal dezer kaarten berusten. Zelfde schikkingen op den buiten op de sokre- tariaatbureelen. Eens in het bezit der aanvraagkaart is het de belanghebbenden toegelaten, of wel, zooals vroeger, deze kaarten naar de bestendige Deputatie te zenden met een postzegel van 5 centiemen gefran keerd of wel zich rechtstreeks te wen den naar de policiebureelen der verschil- lige wijken van Gent en voorsteden, der andere steden van de Provincie en op den buiten naar do buroelen der ge- meente-sekretarissen, waar zij onmid dellijk de noodige inlichtingen geven ten einde de vragenlijst in te vullen. De aanvragers moeten zich dan met niets meer bekommeren hunne aanvra gen zijn verzonden, waar liet behoort en zij zullen verwittigd worden wanneer zij de veloplaat aan een frank bij den ontvanger der belastingen rnogen afhalen. Dat zij zich dus spoeden. Voor maatschappijen raden wij aan zich le wenden hij den heer J. Van Belle, Mirystraal, nr 8, te Gent Men moet er minstens 20 in eens vragen en schriftelijk dient heden tot rustplaats aan Fransche koningen en beroemde mannen en zij bevat de aschkruiken der Fransche monarken zij werd echter tjjdens de Fransche omwen teling veel van haren ouden luister ontno men de koperen zerken, allen meester stukken, gingen in de smeltkroes om er kanonnen van te gieten, en de beenderen der doorluchtige Staatslieden wierden in den wind geworpen. Deze tempel behoorde vroeger aan een klooster, in de VII' eeuw gesticht door Pepyn van Landen, een held onzer Vaderlandsche Geschiedenis.... Bui ten St. Denis ontmoet men, op een lioogen heuvel, de basiliek, toegewijd aan liet H. Hart van Montmartre zij staat 300 meters verheven boven de stad Parijs en kostte 50 miljoen frank; het is in dit heiligdom, dat ontelbare menschep, het Goddelijk Hart van Jezus komen aanbidden ik zelf heb er verscheidene groote Zouavonfeesten bijge woond met den generaal de Charette, de groote officieren van het Pauselyk leger en met myne vrienden Serafien Kiekens en Philemon Druwé.... Eindelyk ryden we door de forten de trein vertraagt.... een geweidigi! schok, en we staan in de Noordstatie der groote wereldstad Parijs... 't Is 5.35 ure van den avond... Rytuigen, met vier paarden be spannen, voeren ons naar het gasthof Ter minus, rechtover de St Lazaarstatie. Wat volk Wat drukte Hoe geraken wij er door (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1