Donderdag 19 December 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4551. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Afschaffing van het Vergunningsrecht. De Orgeldraaister. Voor de Middenstanden Een held. Een en ander. DE DENDERBÖDE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, n' 31, en in alle Postkantoren des Lands. GUIQL'E «(JLM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 18 December 1912. Verhooging der alkoholrechten. Het wetsontwerp van nieuwe belasting op den alkohol, dat wij aangekondigd hebben en dat bestemd is om het vergun ningsrecht te vervangen, werd Dinsdag ter Kamer ingediend. Het ontwerp bevat twee gedeelten het eerste dal verhooging houdt der lasten op den alkohol het tweede «lat een taks legt op het openen van drank slijterijen. De voornaamste beschikkingen der wet zijn de volgende De taks op den alkohol is bepaald op 10 centiemen den liter. Zij wordt betaald wanneer de koopwaar de stokerij of het openbaar stapelhuis verlaat. De taks op vreemde brandewijnen en ingevoerde alkoholische dranken wordt verhoogd met 5 t. h. der bestaande in komsten. Deze taks is toepasselijk op 1. Brandewijn van alle herkomst. 2. Sterke dranken zonder onderscheid van alkoholgraad. 3. Wijn op fust hebbende meer dan 15 graad, zooals vastgesteld is door de wet van 29 December 1903. 4. Reukwerk belast als andere alkoho lische vochten. 5. Voortbrengselen bevallend ïethyli- sche alkohol gelijk gesteld met de andere alkoholische vochten, bij uilzondering der vernissen. De openingstaks op de slijterijen Er wordt een taks gelegd op elke nieu we slijterij van gegiste alkoholische dranken. Deze taks is verschuldigd 't zij eene nieuwe slijterij wordt geopond,'t zij eene bestaande slijterij wordt overgeno men. Do laks treft den slijter, niet den eigenaar van het huis. Deze laks is vastgesteld als volgt 300 f.in gemeenten benenden oOOOimv. 400 van 5 tot 15,000 500 15 tot 30,000 '55 - 30 tot 60,000 - 1000 - meer dan 60,000 Rijzende drankslijterijen betalen een vaste taks van 500 fr. Zijn niet aanzien als nieuwe slijters zij die in 't zelfde lokaal de slijterij, vroe ger door hun echtgenoot gehouden, voortzetten zij die in 't zelfde lokaal, de slijterij voortzetten vroeger gehouden door een vader, eene moeder of ander bloedverwant in klimmenden graad,'t zij door een hunner kinderen zij die in het 23* Vervolg. Terwijl zij Martha omhelsde, dacht zy Ik zal haar moeder zijn en voor het arme kind zorgen, gelijk een moeder zorgen tou... - Zij kleedde vervolgens de overledene in haai- laatste kleed, het kleed van den dood en het graf. Vrouw Aubin was naar haar eigen kamer gegaan, had haar kleerkast geopend, en onder haar linnen het schoonste en fijnste uitgezocht. Een kruisbeeld en een palmtakje, dat boven haar bed hing nam zy ook mede. Met dit alles nam de goede vrouw een pak kaarsen mede, en terwijl Martha, aan de hevigste wanhoop ten prooi overvloedige en bittere tranon stortte, hield zij zich bezig met het doodsbed der arme verlatene in orde tu brengen. Na de kaarsen ontstoken te hebben, sloot lij de vensterluiken der kamer. Dat was de nederige rouwkapel voor de arme Germaine. Die droevige plichten hadden de brave vrouw veel tijd gekost, doch dacht zij aan haar restauratie niet, nocii aan het uur, waarop de werklieden kwamen eten. Bij het lijk van Germaine Sollier vergat zij alles, en dacht slochts aan de doode en de wees. De kleine Mart'na weende zonder ophou- zelfde lokaal voor eigen rekening oene slijterij voortzetten, die zij vroeger open hielden voor rekening een er gemeen schap degene die zijne slijterij naar een ander lokaal in dezelfde gemeente over brengt. De Kamer nam Woensdag de wet aan met 9-1 stemmen tegen 26 onthoudingen. Ontwerp van wet op de Handelspolicie. De voornaamste beschikkingen der wet zijn vervat in ariikel 1. luidend als volgt Van de ongeoorloofde mededinging in het algemeen. Eerste artikel, Is gehouden lot ver goeding al wie in de uitoefening van zijn handel of zijn bedrijf, persoonlijk of door bemiddelaars, zedelijke of stoffelijke schade berokkend heeft 1. Door daden of doormiddelen, die van aard zijn om verwarring teweeg te brengen tusschen zijn persoon, zijne in richting of zijn voortbrengselen en den persoon, de inrichting of de voortbreng selen van zijn mededingers. 2. Door misleiding omtrent den per soon, het bedrijf, de koopwaren, het per soneel en al wat betrekking heeft op het bedrijf van zijn mededingers. 3. Door misleiding omtrent zijn han delsnaam omtrent zijn nijverheidseigen- dom zoo.als teekeningen, merken, bre vetten, referentiën, onderscheidingen, enz., omtrent den aard van zijn voort brengselen of van zijn koopwaren, om trent dezer eigenschappen, verveerdi gingsvoorwaarden, oorsprong en her komst., omtrent hun hoeveelheid,omtrent de verkoopsoorzaken,zoo deze misleiding openlijk geschied is door woord, schrift of anderzins. 4. Door de schending van geheimen aangaande de handels- of nijverheidsza ken of door veroorzaking van de schen ding van die geheimen. 5. Door het misbruiken of door de veroorzaking van het misbruiken van modellen, stalen, techrtische berekenin gen, formulen en, over het algemeen,van alle aanduidingen of van alle stukken,die werden toevertrouwd met het oog op een werk, een uitvoering, een studie of een bestek. 6. Door het misbruiken van het mate rieel, de inpakking, de vaten, enz., van een mededinger, zelfs zonder het voor nemen zich hel eigendomsrecht ervan toe te eigenen of verwarring te veroorzaken tusschen de personen, de inrichtingen en de voortbrengselen. En, in hel algemeen, door elke onge oorloofde daad, van aard om een werke lijke of schijnoverinacht te doen ontslaan ten voordeele van den: dader en ten na- deele van dezer concurrenten Verder bevat de wt£ eenige eigenaar dige beschikkingen zocfflls deze Aan de koopers mbgen geen koop waren in natuur,met of zonder tusschen- komst van derden, als premie, disconlo of winstaandeel worden aangeboden, ten zij met opgave van hunne weerde De kooper mag die weerde in klinkende munt eischen. De verkooper is verantwoordelijk voor de aflevering van de dQor derden te be talen premiën. De wet regelt daarbij] het houden van zoogezegden uilverkoop het rond leuren met nieuwe koopwaar. De uitgesproken straffen zijn hoeten, gevangeuzitting en verbeurd verklaring der koopwaren. De Fransche Académie des sciences morales et politiques Jieeft den prijs Audriffet 25.000 fr. voor daden van zelf opoffering toegekend aan Mgr. Augouard, Bisschop van Gongoland. Deze verdienstelijke IA.-'voogd kwam als jonge missionaris den eersten koer in Afrika ten jare 1878, thans is hij boven de zestig jaren oud. Een zeeofficier zei hem toen - Hier kan niemand lang blijven leven, gij ook zult na een paar jaren wel terug moeten naar Frankrijk. Mynheer, klonk het antwoord van den jeugdigen zendeling wij komen niet naar hier om te leven, maar om te ster ven. Priester Augouard heeft er nochtans geleefd, gezwoegd, geleden en gestreden, doch is nog niet gestorven, alhoewel hij ze menigmaal uitdagend te gemoet, trok en vlak in de oogen staarde. In de laatste twintig jaren zag hij er 44 medebroeders sneuvelen op het eercveld, uitgeput van krachten door ontberingen, vermoeienis sen, koorts, zonnesteken, enz. Wat hij daar verrichtte Wel, in een kring van 180 uren doorsnede stichtte hij werkhuizen, hospitalen, landbouw scholen. volksscholen waar duizenden kinderen onderwijs genoten Talloozc slaven werden door zijne zorgen vrijge kocht, onderwezen en uilgehuwd. In menig christen huisgezin wordt zijn naam gezegend en hij als een heilige ver eerd. Waar vroeger de veelwijverij als eone plaag heerschte daar vindt men nu christene huisgezinnen moeder zorgt voor kroost en huishouden terwijl vader den, en elke seconde schokten lange snik ken haar tengere leder.. Als vreesde zij den slaap der arme doode testoren, nam vrouw Aubin haar bij de hand en zeide met zachte stem Gy moogt hier niet blijven, lief kind kom met mij mede.... Een blik op het zeilloos lichaam harer moeder werpende rukte Martha haar be vende handjes uit de vingers van vrouw Aubin los, vouwde ze zamen, stak ze naar het bed uit, en stamelde met doffe, gebro ken en haast onhoorbare stom O, neen ik wil moeder niet ver laten... ik wil bij haar blyven waken... Dat kan niet, lief kind, zeide vrouw Aubin,maar ik beloof u, dat er zal gewaakt worden. Het kind in haar armen nemende, droeg zij het de sterfkamer uit. Nog altijd waren de klanten in de res tauratiezaal aan 't eten, maar zonder leven te maken. I>e tyding des doods ecner bewoonster had de gemoederen gestild en de gesprek ken werden fluisterend gevoerd. Nieuwsgierig beschouwde Ilenri Savanne die ruwe werklieden sommigen trokken zijn aandacht door de een of andere bijzon derheid Langzaam ging de deur open, die uit do groote zaal in de gang kwam, die naar de kamers van het hotel leidde, en jufvrouw Aubin verscheen met een treurig gelaat. Aan haar hand hield zij de kleine Martha, wier borst door pynlijk snikken op en neer ging, en langs wier wangen overvloedig tranen rolden. Bij haar binnentreden vestigden zich aller oogen op de oude vrouw en het meisje, dat velen hunner kenden. Bij het zien van het ontstelde gelaat van jufvrouw Aubin en de wanhoop van hot kind, begreep iedereen wat er gebeurd was. Een vrouw, een moeder, die op denzelf- df-n winkel werkte als Germaine, vroeg Waarschijnlijk is er niets meer aan te doen, nietwaar Juffrouw Aubin knikte Haar hand op het hoofd der kleine Martha leggende, ant woordde zij Ja, zy is een wees. In de zaal hoorde men woorden van medelijden, die weldra plaats maakten voor de diepste stilte. Katrien, beval vrouw Aubin aan een der meisjes, ga naar nummer 17, en waak by de arme vrouw zij kan toch alleen niet blijven... Als Francisca gegeten heeft, zal zy u aflossen. Wy zullen elk op onze beurt waken... Op staanden voet gehoorz? amde de diens bode en ging bij de doode waken. XIV. Een nieuwe en hevige vlaag van wan hoop maakte zich van Martha meester toen zy Katrien zag vertrekken. Moeder gilde het kind met hartver scheurende stem... ik wil haar zien.... ik rijke daghuur verdient als vakkundig werkman aan telegraaf en telephoon bij en zij gingen ter schole bij pater Augou ard, nu hunnen gezegenden en beminden Bisschop Zoo vruchtbaar was zijn apostolaat dat het zich opdrong tot in het verre vaderland en moest erkend, ja, beloond worden. Frankrijk dat zijne kloosterlingen uit dreef, zijne priesters het leven onmogelijk maakte kan die verdiensten niet langer ongemerkt, ongeloond laten 25.000 fr. worden den rusteloozen Kerkvoogd ter hand gesteld., hij zal ze aanvaarden niet voor hem zeiven, maar voor zijne dierbare Gongoleezen en komt de dood hem morgen treffen, zij zal hem vinden zonder geld maar ook zonder zonden. Mgr. Augouard gij zijt een held en wij buigen eerbiedig voor u Gevaar der cinemas. Naar men zegt hebben de geneesheeren in de volk rijke kwartieren der steden eene nieuwe zenuwkwaal vastgesteld bij de kinderen. Zoohaast deze in slaap zijn gevallen, zijn ze ten prooi aan verschrikkelijke droo- men, slaken angstkreten, schieten wak ker en springen zelfs uit hun bed, als 't ware om schrikbeelden te ontvluchten. Met moeite krijgt men ze weer in slaap en het gebeurt dat ze dan weer aan het droomen gaan. Men heeft naar de oorzaak van dat verschijnsel gezocht en vastgesteld dat de aangetaste kinderen bijna uitsluitend deze zijn, welke de vertooningen bijwonen van zekere cinemas die de bijzonderheid hebben, misdaden en schrikkelijke too- neelen voor te stellen. Van eenen anderen kant, zegt een ge neesheer, dat hot ongelooflijk is hoeveel hersenvliesontstekingen door zekere ver tooningen veroorzaakt wordon. Altijd heet men afgeraden aan kinderen spook vertellingen op te disschen als gevaarlijk onder lichamelijk en zedelijk oogpunt. Als spookvertellingen niet goed zijn, hoe slecht moeten dan de voorstellingen van inoordtooneelen zijn. f Niet tegen den Godsdienst. Op 26 November 1903 riep de heer Fur- nemont uit in de Kamer Ja, de Godsdienst is een kwaad, en we zullen hem overal en altijd bestrij den. Progressisten, socialisten en liberalen keurden dat luidruchtig goed. Maar ze zijn niet legen den Godsdienst die gasten. moet er ook by. ik wil ook waken... Zij poogde achter liet meisje naar boven te snollen maar schielyk overviel haar een zenuwachtig beven, en zy stortte uitgeput, machteloos en buiten kennis in de armen van juffrouw Aubin. Haastig zette de bravo vrouw zich neder en legde het kind op haar knieën om het te troosten. Arm schaapje, zeide zij. Het is zoo teer... Ja, het was te voorzien, dat het in bezwijming zou vallen. Arme kleine, mompelde Veronica, ja men mag zeggen, dat liet nog bitter jong het ongeluk al kent. Magloire, die sedert het binnenkomen van Martha en juffrouw Aubin scheen na te denken, hief schielyk het hoofd op en stond op. Met een stem, die door Je ontroering min vast klonk dan gewoonlijk, zeide zy Vrienden wilt gy een oogenblik naar mij luisteren Ieder der aanwezigen vestigde de oogen op den ouden soldaat, terwyl men riep Ja, ja.., spreek maar op... wij luis teren Het geval, dat zich heden voordoet, zei de oenarm, moet aller harten treffen. Er is hier kwestie van de moeder van dit arm meisje, ging de orgeldraaier voort, op Martha wijzende, die nog altijd buiten ken nis lag. Het was een braaf schepsel en daarbij een werkster gelijk wij allen. Haar leven was een aaneenschakeling van ramp- Het Vlaamsch in het leger. De baron de Broqueville, Minister van Oorlog, heeft een omzendbrief ondertee kend, waarin hy de generaals-kriigsover- sten, bataillon- en kompagnie-bevelheb- bers aanspoort niets te verwaarloozen opdat de officieren, onderofficieren, ser geanten, kaporaals, zoo spoedig moge lijk voldoende Vlaamsch leeren om met hunne ondergeschikten in die taal te kunnen spreken over alles wat den krijgs dienst betreft. Leergangen van Vlaamsche taal moe ten daarom dadelijk ingericht worden. Dat is echter niet genoeg. Die leergangen zouden moeten gevolgd worden door ernstige examens en de ge- buisden zouden... voort mogen leeren. 't Zou geen twee jaar duren of alleman zou Vlaamsch kennen op zijn duimken. Anders... niets gekort Wat zij willen. Uit het Journal do Charleroi,het orgaan der socialisten van de streek Zoo lang de werklieden katholiek zullen blijven,zullen zij niet tot het socia lism overgaan... Wij moeten dus anti katholieke, antigodsdienstige propaganda maken... Het is onzen plicht den gods dienst aan te vallen. Wij moeten aan alle verstandige lieden zeggen Laat uwe doeiiterkens niet doopen, verwydert ze van de Kerk en herinnert u den kreet; Ecrasons Vinfdme Onder den hiel der Kerk Rukken wij het kind uit de han den der Kerk, rukken wij de vrouw uit hare handen Korte dagen. Wij beleven althans de kortste dage in het jaar. Velen denken dat er een dag bestaat die de kortste is, deze namelijk van de wintersche zonne stilstand, die dit jaar, den 22 December komt. Eigenlijk zijn er acht gelijkdu rende dagen in het korte tijdvak. Dezen zijn den 20 en 21 December,dan als de zon ten 7 52 opstaat en ten 4 ure 3 slapen gaat den 22 en 23 December, daar de zon ten 7 u 53 klimt en ten 4 u. 5 daaltden 24 en 25 December, de zon ten 7 u. 54 op en ten 4 u. 5 uitgaande den 26 en 27 December, waar zij van 7 u. 55 tot 4 u. 6 ons verlicht. De duur van deze dagen is dus om 't even, den 28 De cember verlangt reeds den dag van één minuut alsook den 29 en 31. De eerste voorwaarde voor ons socialisten, om te lukken, is van te be ginnen met niet alleen hel klerikalisme, maar ook den godsdienst aan te randen en te ondermijnen. Dat men ons niet vrage... den gods- spoeden, ellende en lijden. Zy had moed genoeg, maar het was de kracht, die haar ontbrak, zij is onder haar te zwaren last bezweken.... Zij maakto deel uit van onze groote familie brave en eeilyke werklie den.... Er zijn hier vaders en moeders, die wel verstaan, waar ik naartoe wil. Ik ben overtuigd, dat onder de brave menschen, die mij aanhooren, er geen zal gevonden worden, die niet zal willen mede helpen... Makkers, wij kunnen een goed we-k verrichten Magloire hield op met zyn toespraak. Een oud man, met witten baard, die Siraon heette, nam het woord. Iedereen kent u hier, Magloire, sprak hij op ernstigen toon. Zeg ons uwe ge dachten, want wij weten allen, dat, als gij een raad geeft, die raad goed is. En wy, wy zullen hem volgen. Ja, ja, wy zullen hem volgen, riepen al de toehoorders. Magloire vervolgde Als slachtoffer van een moeilijk leven streft hier een vrouw, nog bitter jong, en laat een weesje alleen en zonder middelen van bestaan op de wereld achter... Wy allen weten wat de brave vrouw Aubin, voor de stervendo gedaan heeft, wy weten, dat haar goedheid nooit-moede noch uitge put was, maar alleen kan zy alles niet doon... Daarenboven, ik ben zeker, dat zy nog wel met ons zal mede doen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1