RAADSELPRIJSKAMP is naar Lourdes Zondag 22 December 1912. 5 centiemen het nummer 66stc Jaar 4552. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ut: ueniierbode. FANTASIEPOSTKAARTEN HET HEILIG SACRAMENT Onze Trekhonden Uil mijn Congoleescli dagboek De nieuwe miliciewet' De Bokkenrijders, DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. OU IQ UK HUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten tién uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Het Lichtschip WEST-HINDER dat komt te zinken op hooge zee voor Oo»tende. verleden jaar in de haven aldaar gekiekt. Aalst, den 21 Decembertligi2. By 't ingaan van den nieuwen jaar gang heeft De Denderbode liet ge noegen zijne lezers eene reeks Raadsel- /n ijskampen aan te bieden. Wij laten dus hieronder hel eerste Logogrief en Prijsraadsel volgen, alsook de voorwaarden om eraan deel te nemen. yftiC Logogrief. k Het geheel bestaat uit 13 woorden, 10 lettergrepen en 52 letters en moet door iedereen in acht genomen worden. 34, 50, 22, 38, 25, 34, 19, 40, 34, 43, 32 is een staat in Amerika 52, 43, 7, 15, 30, 22 is eene stad in Ierland 12, 2, 49 is een viervoetig dier 35, 18,42, 39 wordt gebruiktin tuinen; 17, 28, 41. 51, 0. 44, 21,15, 27,is eene stad in Engeland 8, 46, 28, 43, wasteen groot jager 31, 33, 10, 24, 20, 5, 49, 10, 45, 48, 4, 11,18 waren vroeger steden. 3. 9, 26, 45, 47, 13, 23, is eene deugd 1, 14, 36,37, 29 wordt veel gebruikt in den oorlog. Prijsraadsel. Mijn eerste wordt door alle vogels ge bouwd Mijn tweede is een lichaamsdeel, min een letter Mijn dorde is de uitdrukking van een sterk karakter Mijn vierde is eene maand van 't jaar, min een letter En mijn geheel is onvindbaar DOOR "POLYDOOR DE PAEPE 2® Vurvolg. I. Woensdag3 Augusti 1910. Godlof, wo komen in 't hotel,zetten onze valiezen neer en trekken, langs eenen sier lijken trap, naar onze kameis liier ons wat gereinigd en dan spoedig terug naar beneden, in de groote zaal, voor het ontbijt. Waarlyk, wy hadden goesting om ons eens wel te doen 1 Kr waren in de eetzaal verscheidene Aalstenaars, onder andere Mevrouw Arthur GhysBclinckx en iiaro dochter, Pri< ster De Schaepdryver, Mevr. Felix De Scluiep- dryver met hare twoe dochters, enz. Om 6 1/2 uur diende men ons een lekker diner met wyn op en, waarlijk, wy deden eer aan den disch. Het hotel Terminus, tusschen haakjes gezegd, is een van de conforta- bel8te gasthoven van Parys er zijn daar honderden kamers, groote eet- en leeszalen, salles des pas-perdus. menigvuldige gar- §ons, allen puik uitgedoscht. Om 8 uur was liet diner afgeloopen en dan ben ik niet inyn reisgezel, de E. H. Van Kerkvoorde, de stad ingeioopen, aangezien ik er met den weg goed bekend ben ten half twaalf keerden we naar ons legist terug, na veel gezien te hebben. Met eenige vrienden 12 sehoone prijzen, waarvan wij do lijst in ons nummer van Zondag aanstaande zullen afkondigen, zullen tusschen de goede oplossers van dit Logogrief en Prijsraadsel uitgelot worden. De loting zal plaats hebben in ons Bureel, 31, Korte Zoutstraat. te Aalst, den Donderdag 30 Januari, om 11 ure 's morgends, waaraan de geabonneerden kunnen deelnomen. I11 ons nummer van Zondag 2 Februari, zal de uitslag afgekondigd worden, en in heizolfde nummer geven wij het Prijs raadsel voor de maand Februari. Om te kunnen deelnemen aan onzen jaarlijkschen Raadselprijskamp,moet men drie voorwaarden vervullen 1° Geabonneerd zijn aan De Dender bode 2 De abonnementsprijs voor 1913 be taalt hebben 3° De oplossing schriftelijk insturen vóór Dijnsdag 28 Januari. Wij maken aan onze Lezers bekend, dal wij, buiten dezen Raadselprijskamp, iedere maand een raadsel mededeelen, mei vier prijzen,met telkens een zakuur werk of een wekker als eerste prijs. Wij berichten onze geëerde Lezers dat Prijsraadsels en Logogriefen enz. door ben ingezonden, ook zullen opgenomen worden, onder onze goedkeuring. ALLERSCHOONSTE EN RIJKE KEUS van voor KERSTDAG en NIEUWJAAR, alsook allerhande Nieuwigheden, ten bureele van De Denderbode 31, Korte I Zoutstraat, Aalst. Kom zietonze uitstallingen. Dezer dagen kwam het bericht toe, dat verschillende eilanden uit den Stillen Oceaan, door de woedende golven inge- slorpt werden, met have en huis. Maar ziehier wat een wonderlijk voor val bij dit tempeest geschied is. 't Is een pater Redemptorist die het vertelt in de Semaine Religieuse van Montevideo. - Den 31 Januari 1912, rond 10 uur, ontstond eene schrikkelijke aardbeving de scbokking duurde lang op sommige plaatsen duurde ze 7 minuten, op andere 15 overal verwekte zij schrik en ver woesting. Rond 11 uur zag men de zee tot dan onbekende hoogten klimmen, bergen gelijk die dreigden gansch het eiland te verzwelgen. - De vrees was ten toppunt en de alge- meene roep was 't Is gedaan, we zullen allen door de baren ingezwolgen worden. Al de bewoners liepen naar het strand, waar de pastoor van Tuinaco zich bevond. Zij vroegen hem een laat- sten zegen. Bij dit sehou wspel kreeg de herder eene heinelschc ingeving en begaf zich naar de kerk. Hij nam liet Heilig Sak ra ment en, vergezeld met P. Gerard Larimdo en gansch hel volk, verhief bij tot drijraaal de H. Hostie boven de drei gende baren. Op hetzelfde oogenblik kwam een waterberg vóór zijne voeten aangespoeld. De heldhaftige priester wachtte hem af met bewonderensweer- dig vertrouwen, steeds liet Heilig Sakra- ment uitreikend. De berg kwam steeds '.voedend en schuimend vooruit en brak dan uiteen op 5 meters afstand van den herder. Allengërhand werd de zee kal mer vóór de Heilige Hostie, de inwoners kregen nieuwen moed welhaast was alle gevaar geweken en de lofzangen volgden op het noodgekreet en de tranen. E11 binst dat dit wonderlijk schouw spel plaats greep, zagen de geloovigen een ander eiland, het Gorgona-eiland rechtover Tuinaco gelegen, met al zijne inwoners in den Oceaan verdwijnen. Naar liet schijnt zal de hond hoe langer hoe meer als trekdier gebezigd worden. I11 Holland worden de honden gebruikt in den postdienst en dit om postpaketten te vervoeren. Daardoor is aldaar het maximumgewicht van 5 kgr. op 10 gebracht. Hier in Beigiè ziet men ook de waarde van den hond als trekdier in Daarom hebben er onlangs verschillige proeven plaatsgehad. Het departement van Oor log wilde door deze proeven te weten komen wat er best geschikt is tot het vervoer van mitrailleuzen, de bond of liet paard. Deze proeven zijn reeds ver doorgevoerd, hebben langen tijd ge duurd en zijn geëindigd met de overwin ning van... den bond. Waar geen paard door kon, wist de hond met behendig heid en rapheid alle moeilijkheden te overwinnen. Ook was hel. de hond die wierd er nog nen Absinthe gedronken en vóór twaalf uren lagen we in do armen van Morpliée, of te in een verkwikkenden slaap. Men heeft ons dien nacht niet moeten wiegen. II. Donderdag 4 Augusti 1910. 't Was vroegen appel. We moesten im mers in Notre Dame des Vicloires de groote mis en de algemeene Communie bijwonen. Om 5 uur dus begaven we ons tempel- waarts. In deze kerk, toegewyd aan O.L Vrouw der Zegepralen komt vooral de aristocratie van Parijs men heet haar ook Notre Dame des Petits Pères.naar de plaats waai de bevelhebber der Zouaven, de graaf Le Gonidée, volksvertegenwoordiger van Vitre (Frankrijk) zijne kamer had, tydens de Fransche zittingen. Die kerk is zeer racrk- weerdig 0111 zien zij werd gebouwd van 1629 tot 1740 voor Augustijnen-paters in liet hoog koor zijn ryke houten snywerken en vooi treffelijke schilderijen van groote meesters; verders, bas-reliefs, herkomstig uit do catacomben van Rome en eene ver zameling overheerlijke koperen kandelaars. De kapel vanO. L. Vrouw is allerprachtigst, bekroond met een colossaal wit marmeren beeld der Moedor-Maagd steeds vindt men er een overgroot getal bedevaarders, want uit alle landen stroomt men er heen. Boven het altaar, aan de muren hangen duizenden eereteekens, sabels en degens van opper- officieren en soldaten, die dit alles daar offerden, na geleverde veldslagen, om de Moeder Gods voor hun levensbehoud te bedanken... Hier kwam in 70-71, tydens den Fransch-Duitschen oorlog, het wispel turig Paryzer volk, zoo wreed getijslerd, vurig "smeeken en bidden... Het Heilig Sacrament werd naar liet altaar gebracht, vergezeld van honderden mannen, die flam beeuwen droegen. Onmiddellijk begon het H. Sacrificie, teiwijl aan de overige altaars missen gelezen werden door priesters, deel uitmakende onzer bedevaart Na de kerkplechtigheden trokken we naar ons hotel, en ontbeten er met zeven haas ten immers, ten 8 uur stonden do rijtuig» n klaar om ons de stad in te voeren en er de merkweerdiglieden van te bewonderen... Wy ryden, langs de Beurs en den grooten Opera, naar do kerk van Montmartre. De Beurs is een uitgestrekt gebouw, begonnen in 1808, en opgemaakt naar den von» van eenen thans verganen Griekschen tempel aan de vier hoeken staan vier standbeelden: liet Gerecht, de Handel, de Landbouw en dc Nijverheid. Wij zien den Opera, gebouwd tusschen de Capucienen en de ilaussmaiislanen, inge huldigd ten jare 1875 hij beslaat eene oppervlakte van 12000 vierkante meters en heeft het bagatelleken van 36 miljoen gekost. De voornaamste gevel van het eerste verdiep is gemaakt op een verhoog, met hogen, toegang gevende tot de sierlijke zaal der Pas-Perdus. Tusschen de arcades het best tegen de vermoeidheid bestand was. De uitslagen dezer proeven zijn zoo bnvredigend geweest dat de minister van Córlog reeds 36 honden in dienst ge steld heeft bij het regiment, carabiniérs. Indien deze in den dienst ook goed vol doen, dan zullen meer regimenten hunne afdeeling honden krijgen waarvoor ten minsle 1000 honden noodig zijn. De kweekers van trekhonden zullen ei- dus boven opzijn. Indien zij aan hunnen kweek de noódige zorg besteden zullen zij goeden en winstgevende!) verkoop hebben en wie weet welk prachtig en y[;:ereuslerk trekras nu nog ontslaan kan De Hollandsche Kapitein Meyer van bet regiment jagers en grenadiers heel! in België moeten komen onderzoeken hoe het gesteld was met het bezigen van trekhonden voor bet vervoervan mitrail leuzen. Dezelfde Hoer, na een voldoende ant woord, heeft daarop bevel gekregen acht Ronden aan te koopen, om ten dienste van het leger gesteld te worden. De helft wierd aangekocht in Holland zelf, de andere vier in België Dit is weeral éenen nieuwen uitweg voor onze trek honden Geen ander land brengt trek honden voort die sterk genoeg zijn om voor het vervoer van mitrailleusen ge bruikt te worden. Voor deze dienst kun nen alleen krachtige honden gebruikt worden. De Belgische Luitenant Van de Putte, die het eerst het gebruik van trekhonden in het leger heeft ingevoerd, zal wel tevreden zijn met den bijval we|ke hij geniet. door PETBUS COSYN. Landbouw te Kitungulu. XXXVII. 8 MaartHeden gaat men beginnen met köopen te maken voor er Jen manioc op te planten. Gisteren avond heeft men gedaan gekregen met het uitroeien van het woud en het zuiveren van den grond. Nog eenige dagen, voor bet wieden en braken in den maïs,de boonon en de zoele patatten en de landbouwwerken zijn ge daan. Dan zal ik kunnen voort werken aan het inlandsch dorp en de voorloopige hutten die den post ontsieren,doen afbre ken en daarna voortwerken aan mijn huis. Zooals ik vroeger zegde heb ik bij gebrek aan werklieden alles moeten plan ten en zaaien nuchter weg, 'l is te zeggen zonder mest. Thans heb ik dc planten toch eene bemesting gegeven, len minste den maïs. Ziellier hoe Ik deed don maïs schoon wieden en daarna strooide ik ei- den mest op mijner schapen en geiten, waarna ik alles deed omkrabben ten einde den mest met den grond te vermengden. Bemesten is hier zoo noodzakelijk als in België, indien men eene groote opbrengst wil bekomen. Dit kwam hier schoon uit overal waar men vuren gemaakt had en dus asschen overbleef, op die plaatsen staat de manioc 0,30 in. langer dan op de heeft men de allegoriën van liet tooneel, het Muziek, enz. Vervolgens trekt inzon derheid de aandacht het voorpoit.ial, lei dende naar liet controol de groote trap, die ik meermaals betreden heb, is buiten gewoon pn.chtig 't is al marmer en mosaïek. Telkens er eene vertooning plaats grijpt, staan hier altyd twee dragonders te paard op w acht. De Gare St. Lazare is een uitgestrekt nieuw gebouw vin arduin en marmer ze staat op de plaats van dien naam en geefl rechts uit op hit groot hotel Terminus waar wy vernachten. Ten 9 uur kwamen we in de kerk van Montmartre toe, gebouwd op de hoogte van deze wijk, 300 meters boven de straat, vanwaar men een heerlijk uitzicht heeft op de stad en den omtrek het is eene dei- schoonste tempels der wereld, men heeft er toegang langs drie wegen langs dc trappen, den steenweg of met den Fenieu- laire. Het hoogaltaar alleen is op zich zei ven een meesterstuk er bestaat ook eene ouderkerk, die oprecht de moeite weerd is om te bezoeken, vooral daar zij verlicht is door den elektriek... Maar stil, daar neemt de mis aanvang al de pelgrims, begeleid door de toonen van het machtig orgel, heffen lofzangen aan de E. H Buelens, pastoor van 't H. Hart te Brussel en gees telijke bestuurder onzer karavaan (E. 11. Bolsius, onderpastoor van de Parvis St. Roch, te Laeken, was onderbestuurder) beklimtden predikstoel en doet een Vlaamsch andere plaatsen, de planton staan zwart en de stammen zijn veel dikker. Dit was mij eene vingerwijzing en ik besloot tul de bemesting van al mijnen mais. Nu zal ik de uilslagen afwachten en ze u mededeelen. 9 Maart: Nog altijd aan "t hoopen ma ken om Maandag den manioc te planten die men morgen Zondag zal medebrengen uit de dorpen der inlanders, 't Weer schijnt beter zinnen le .krijgen en op zijnon post te koinen Nieuws echter is er niet. 10 Maarl Zondag en Zondagweer. Schoenen on gotten aangespeeld, 't ge weer op den rug en op jacht. Jagen is plezant doch duivelsch vennoeiend. Einde en Begin 26 Mei D'as nu ook n'en titel hé lezers Maar gaan wij ordelijk te werk. Moge lijks weet g'het, en wist g'het niet ge zult hel nu weten, dat de juffers der pro- testansdn: missie van I.uauza hier over eenigen tijd zijn aangekomen. De eene is juffer Helena Le Paoli.oene uit Beieren, 't land onzer lieve Koningin Elisabeth, de andere miss Beatrix Jourdan, uit Old- Engeland. Die juffers beiden even bemin nelijk, doch niet beiden even schoon, zijn 'hier eene gezondheidskuur komen hou den, eene open-lucht-kuur, daar het te Luariza te warm en te besloten is en hier te Kitungulu, op mijnen hoogen berg, fluit de gezonde berglucht van 's morgens vroeg tot 's avonds laat rond uweooren, voert de door de zonnestralen verwarmde lucht lelken stonde zeewaarts, schudt soms vreeselijk de reuzenboomen in het maagdelijk woud en noodzaakt, u, tegen dank, uwen overjas hijwijlen op 't mid den van don dag aan te spelen en d>-s nachts u tot over dc ooreii te dekken en daaraan heb ik het geluk te danken, her bergzaamheid te mogen vcrleenen aan twee aantrekkelijke dames Ook mijn vriend Wathelel is zich hier, na eene lange ziekte koinen herstellen, wat mij deed zeggen aan mijnen Chef Mr Godin, die mij veeleer een vriend dan een overste is: Kitungulu is waarlijk een sanatorium, men zendt er niet heen dan zieke men- sclien en zieke beesten. Hot werk in den post gaat zijne gewo nen gang. De maïs is geplukt en heeft een goeden oogst opgeleverd, bijzonder lijk den maïs welke op Europeesche wijze was geplant en goed bemest. De laatslc maïs geplant den 10 Maart, alhoewel te laat, gaf den schoonsien nogsl, maar de grond was op eene bijzondere wijze be werkt en bemest. Ge ziet 't is hier zooals in België, voert ge veel naar den akker ge zult er veel van terugvoeren. Boonon en zoele palaUon insgelijks zijn wel ge lukt en ik mag ten volle tevreden zijn over mijnen oogst.De jonge manioc groeit stevig op doch over de opbrengst zal men slechts later kunnen oordeelen daar ma nioc maar geplukt wordt 18 maanden 2 jaar na de planting. Wordt voortgezet sermoen na de mis geschiedde de plech tige opdracht der karavaan aan het II. Hart van Jezus, en ten half elf uur was alles afgeloopen. Nu ryden we langs d9 Clichy plaats, de Clichy-laan, de Balignolles, Coureelles en Maleshcrbes-laan n?ar het park Monceaux, aangelegd ten jare 1778, door Phillippus van Orleans en nu, stadseigendom gewor den, kosteloos toegankelijk ia voor het publiek. Het is door vyf poorten gesloten eene fraaie beplante laan geeft uitzicht op dc vermaarde gasthoven, die den lusthof omringen in hot park moet men zijne beste oogen meèbrengen, want er valt veel af tozien dreven, vijvers, bruggen, rotsen, grotten, fonteinen, de raarste bloemen der wereld, en, te midden door, ontwaart ge den zegeboog Are de l'Etoile en verschei dene tempels. Vandaar snellen wij naar den Boulevard Hoche,boven de Champs Elysées. 't Was langs hier, dat ten jare 1870 liet Duitsch leger zijn zegepralende intrede deed, na Parijs ingenomen en het Fransch leger verslagen te hebben. De plaats Are de Triompho geeft uit op twaalf lanen, omringd door sehoone huizen en villa's,byna allen van hetzelfde maaksel. Te midden der plaats staat de zegeboog, 45 meters hoog op de vier hoeken staan zegenteekens, den aftocht van 1792 ver beeldende do wederstand tegen de over- weldigaards de Vrede verders de toebe- reid8els dor begraving van Marccau, de slag van Austerlitz, de veldslag van Jemap- Het bureel van den Belgischen Volks hond vergaderde Zondag te Brussel, in liet lokaal - Patria onder voorzitter schap van M. Arthur Verhaegen, volks vertegenwoordiger. Rekening houdend met de verklaringen van den minister, M. do Broqueville, heeft het bureel, met bijna algemeene stemmen, zich aange sloten bij het ontwerp der nieuwe mili- ciewel. doch de volgende wenschen uit gebracht 1. dat de diensttijd voor de infante rie op twaalf maanden zou verminderd worden zoo spoedig mogelijk, namelijk zoodra de opleiding der jonge miliciane'n het zal veroorlooven 2. dat de ontslagingen van dienst ten gunste der talrijke gezinnen voorbe houden wezen 3. dat een legertaks opgelegd worde aan eiken welstellenden burger, die geen kinderen aan den dienst der landsverde diging zou geven 4. dat het kazerneleven ernstig ver beterd worde, inzonderheid met liet oog op de zedelijkheid - 5. dat het beroepsonderwijs in de kazerne dusdanig ontwikkelt worde, dat elke miliciaan vermoge er doelmatig de»d aan te hebben 6. dat het onderwijs der nationale talen in de kazernen worde ingericht op zulke wijze, dat de Vlamingen er de beginselkennis der Fransche, en de Wa len deze der Vlaamsche taal kunnen ver werven 7. dat maatregelen genomen worden, opdat in den legerdienst, geen minder waardigheid spruite uit het feit dat de miLcianen uitsluitend een enkele onzer landstalen spreken daarom is 't noodig dat officieren en onderofficieren de Vlaamsche taal kennen. Denzelfdon dag had in het lokaal der Locquengliienstraat le Brussel eene ver gadering plaats der afgeveerdigoen van den Volksbond van het arrondissement Brussel. Daar werd liet ontwerp der re geering in grondbegin goedgekeurd met eenparigheid van stemmen min twee. Op eene vraag die hem gesteld werd, ant woordde M. Renkin, minister van kolo niën, die de vergadering bijwoonde, dat het onmogelijk is den diensttijd in te korten. De afgeveerdigden stemden te gen den eenjarigen diensttijd, zooals hij voor zekere milicianen in het ontwerp voorgesteld is en dien zij beschouwen als een voorrecht. Zij vroegen de instelling van de taks. waarvan wij hooger spre ken. STAD AALST. MAATSCHAPPIJ Het Bestuur heeft, in zijne Vergadering van 27 November laatst, vast- gesteld de 46e Verjaring te vieren op Maandag 30 December 1912. pes, hot vertrek en liet terugkeer der Fransche legers. Men ziet er ook op ver heeld en aangeteekend de wapenschilden van verscheidene bevelhebbers van dien tijd en de namen van veldslagen. Van op dezen zegenboog hebt ge een heerlijk zicht op Parijs. Vervolgens zien wij Je Trocadero, die in 1878 zijne schoonste dagen heeft beleefd. Pit paleis is half rond, gelijk het Coliseum van Rome te midden der plaats is een formidabelen waterbak' met springfontei nen het paleis zelf werd gemaakt voor de groote tentoonstelling van 1878. De gevel langs liet plein de Mars, is half rond, met twee gaanderijen de eene boven de andere; de borstwering ig van standbeelden voor zien, ve-beeldende de Nijverheid, de Kun sten en de Wetenschap boven die gaan derijen, een koepel, en van beide zyden een toren van 70 meters hoog op den koepel, een standbeeld van weerskanten, twee zomorhuizenjde zalen,gelegen langs de Seine, van 400 meters oppervlakte.Ge ziet, 't is luistrerijk.Het binnenste van eene dier zalen, die langs alle kanten licht cn lucht neemt, is 130 meters lang en 30 meters hoog zy kan ten minste 5000 personen bevatten eene orgel van buitengewone kracht wordt er door een stoomtuig in be weging gebracht. Tijdens de tentoonstel ling van 1889 ben ik hier meermaals binnen geweest. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1