KERSTLIED. DITJES en DATJES. VRAGEN Jubelfeesten der Werfkapei -1913 Kerkelijk nieinvs. Zonilagrusl. KERSTMIS Sterfgeval. Balkan-Oorlog Allerhande nieuws. DADA-ZEEP Levenszonne, heilig licht Stralend uit Gods aangezicht, Weergekaatst door negen orden. Woord des Herren, vleesch geworden In Maria 's raaagdenschoot, Maan en sterren schijnt go dood, Hemelzonnen glanzen duister Hij den goddelijken luister. Van den mensch Onvlekhre gloed, O zon van 'L bedrukt gemoed. Drijf de tastbre duisternissen Af de wereld, vol vernissen Van bodrog en leugentaal Toon het eeuwenoud schandaal. Menschen, wilt uw driften hinden Heil is slechts bij God te vinden. J. M. D oo.d, dood Wat is er dood? Do algemeene werkstaking Men hoort er niet meer van spreken. I)e socios hebben immers verklaard dat ze dat machien, op zolder hebben ge- schoven om het eraf te halen als het hun past. We meenen dat het groot gerucht zal maken als ze het weer te voorschijn brejigon want 't is een rammelachlig ding. We zullen het wel in tijds verne men als 'i weer naar beneden komt. Maar de hoofdzaak is, dat de werklie den hunne penningen hebben gestort, die zij, naar men zegt, wel terug zullen krij gen. in koopwaren, af te halen in de socialistische coöperatieven. Doch het doel is bereikt de werksta- staking kan mislukken, maar de zaak jes niet. De milicielichting voor 1913. Zooals men weet, heelt de minister van oorlog, M de Broqueville, Vrijdag in de Kamer liet wetsontwerp voor de mi licielichting van 1913 neergelegd.Vroeger word in dat ontwerp afzonderlijk het contingent voor het volgend jaar en de getalsterkte van het leger in vredestijd bepaald. Nu wordt in het ontwerp enkel gezegd dat het legercontingent voor 1913 be paald is op hoogstens 100,000 man. In de toelichting van het ontwerp verklaard M. de Broqueville dat het voorbarig zou zijn een cijfer voor de lichting van 1913 vast te stellen, dan wanneer er eene nieuwe miliciewet neergelegd is, die voor gevolg zal hebben het contingent ten minste op 30,000 manschappen te brengen. De Ka mers kunnen later het cijfer der lichting bepalen, wanneer de nieuwe wet zal ge stemd zijn Rooken onder kinderen. Onder onze schoolgaande kinderen, zoo wel die der sladscholen als die der adul- tenscholcn, is het sigaretrooken eene ware plaag geworden. Kinderen van 9 en 8 jaar doen ook al inee en sinds vele snuisterwinkels, waar in hoofdzaak rook- artikelen worden verkocht, het raiddel "hebben gevonden de kinderen naar zich Ij lokken, is de plaag om zoo te zeggen algemeen. Oudere, weet ge wel, dat kinderen die rooken, niet goed kunnen leeren, hun geheugen verzwakken, en dat zij zich lichamelijk ook veel schade doen. Die plaag moet worden u tgeroeid. De school zal wel haar best doen, doch kan niets, zoo een vasiberaden meewerken van de ouders ontbreekt. Drankwet. Van alle kanten vernemen wij dat de afschaffing der verguuniugswet met het grootste genoe gen is onthaald. Er zijn natuurlijk hier en daar eenige gevallen welke moeilijkheden opleveren, bijvoorbeeld voor die personen welke in onderhandeling waren voor het overla- laten of het overnemen eener hei berg. We denken dat die gevallen ten beste zullen kunnen opgelost worden. Voor het overige is elkeen daarover 't akkoord dat de verguuniugswet op zeervoordeelige wijze vervangen is. Socialistische fabrieken. De Gentsche socialisten hebben fabrie ken gesticht zooals men weet, eene spinnery en eene weverij. Gezel Vandervelde heeft da«rover zijn gedacht gezegd. Op die manier zullen de socialisten we ten welke eischen ze kunnen stellen aan de andere patroons, zegt hij.Dat is waar, voegt hij erbij,maar ze zullen ook welen welke eischen ze niet kunnen stellen, en alzoo zullen de syndikalen soms bidet zijn in werkstaking te gaan en de pa troons den duivel aan te doen. Dat schijnt gezel Vandervelde te be treuren. Welnu, dal komt omdat hij geen door zicht genoeg heeft. Anders zou hij weten dat de Gentsche gaaien-leiders niets anders wenschen dan geene werkstakin gen meer. Zij worden immers stillckens aan fa brikanlen en kapitalisten, dus Zoodat de Gentsche socialistische fabrie ken eene waarborg zullen worden van rust en orde Indien we in een socialistenblad schre ven we zouden zeggen dat ze zullen die nen om het proletariaat nog meer onder den hiel van het kapitalism te houden. De laatste oud strijder van 1830. Deze is de heer Jan-Philippe Lavallée, geboren Ie St-Maud, sedert lange jaren wonende te Bar-le-Duc. La vallée zou nu gaarne naar zijn geboorte dorp terugkeeren, daar zijn zoon over eenige maanden overleden is. De Staal heeft den oud-strijder eene som van 200 frank toegestaan voor zijne verhuiskos ten en in de gemeente -t-Maud worden toebereidselen gemaakt om zijne terug komst schitterend te vieren. Zij vasten niet. Maandag avond hevond zich gezel Van der Velde met Madame Lala Van der Velde, in een •der voornaamste logiën van den Schouw. burg van Antwerpen, waar men keurige werken van den musicus Richard Strauss uitvoerde. Hij was er in gezelschap van het liberale kamerlid Louis Franek, en Ma dame Van der Velde droeg een rijk kos tuum, hoogst smaakvol, en midden op de borst eene groote, schoone, roode roos. Intusschen moeten de arme wroeteis zich den buik loericmen om te kunnen sparen tegen het algemeene werkstaking wordt. Maar het moet toch deftig vertegen woordigd worden ook en omdat te doen brengen gezel en gezellin Van dei- Velde gaa- ne eenige briefjes van honderd ten olfer. gesteld in 't Vlaamsch door Baron Lod. de Bethune, volksvertegen woordiger aan den Heer Minister van Spoorwegen (met de antwoorden er op le Vraag. Een groot getal haan- werkers zijn gedurende lange jaren aan het Beheer der Spoorwegen werkzaam, zonder genoemd te worden Zoo is het dal er. in de statie Thurn en Taxis haan werkers zijn die acht en tien jaren onafgebroken dienst tellen en nog altijd als voorloopige werklieden aanzien en slechts aan 3 fr daags betaald wor den, alhoewel ze aan regelmatige dien sten worden gebezigd. Die toestand is voor die werklieden zeer nadeelig, namelijk onder opzicht van regelmatigen opslag, en heeft sedert lang vanwege de belanghebbende biltere klachten veroorzaakt. Zou de achtbare lieer Minister die zaak met eene bijzondere welwillendheid niet kunnen onderzoeken en aan debaauwer- kers die in regelmatige diensten gebezigd worden, na eenigen tijd hunne vaste benoeming geven Antwoord. Ten gevolge van den aard zijner werkzaamheden bezigt de dienst van Weg-en Werken een talrijk personeel aan niet bestendigi- werken. De bedienden worden benuttigd vol gens de noodwendigheden die zich voor doen zij hebben dus onderbroken dien sten, bijzonder in de eerste jaren hunner aanwerving Zij worden geboekt naarmate er plaat sen in het vast kader openvallen. Het departement onderzoekt of het niet mogelijk is een zeker getal voorloopige werklieden te boeki n, die sedert een zeker getal jaren onafgebroken gebezigd worden en wier diensten doelmatig kun nen benuttigd worden. Wat de bevordering betreft, in dit op zicht verliezen de belanghebbende niets, de voorloopige diensten komen in aan« merking om den dienslouderdom aan een bepaald dagloon te bepalen wat dat betreft, worden de voorloopige werklie den op denzelfden voet geplaats als de vaste werklieden Walde statie Brussel (Thurn en Taxis) betreft, ziehier de inlichtingen welke 11.ij door den betrokken dienst werden ver sterkt een bediende is in dienst gelre den op 10 Oct. 1901, bij wordt eerlang voorgesteld 0111 geboekt te'worden De post waarvoor hij aangewezen is, slaat open sedert 6 November II. de andere voorloopige werklieden zijn in dienst gelreden in 1904 en kunnen niet geboekt worden bij gebrek aan voorgoed open slaande plaatsen. 2e Vraag.De werklieden uit Maria- Lierde-Erwelegem en omliggende ge meenten. vragen opdat, trein n. 1883 die des morgens uit Charleroi te 5 ure 21 vertrekt en te 8 ure 29 uit Geeraards- bergen rechtstreeks lot Sottegem door rijdt, in de statiën Maria-Lierde en Erwe- tegem zou stilhouden Talrijke werklieden uil die streek be geven zich naar Charleroi om er in de koolputten te arbeiden, en wanneer ze 11a den ganschen nacht te hebben ge werkt, huiswaarts keeren, zijn ze dan nog verplichi lot 9 u. 35 in Geeraards- bergen te verblijven Het ware dus van groot belang voor die werklieden dat gemelde trein in de aangeduide plaatsen zou sloppen. Er dient opgemerkt te worden dat trein 1883 ook stilhoudt in alle statiën tusschen Charleroi en Geeraardshergen Antwoord. De vraag werd reeds onderzocht. Tot hiertoe werd het niet mog.-lijk be vonden den duur van den rit van trein n. 1883 te verlengen met den noodigen tijd, om hem in een grooler aantal plaat sen le doen stoppen. De dienstregeling van dien trein is inderdaad reeds gepast berekend. Eenerzijds kan hij voor Geer- aardsbergen niet vroeger rijden, inzon derheid ter oorzake van zijne aansluitin gen (met tusschenruimteu van 5 a 6 mi nuten) te 's Graven-Brakel met treinen n. 242G van Brussel-Zuid en 2127 van Bergen. Anderzijds kan liy voorbij Sot tegem niet later rijden, omdat bij bij zijn doortrek le Ledeborg juist voor treinen n. 3162, 8015, 3091 en 1 rij t, en omdat hij te Gent-Zuid, aansluiting geeft met trein 11. 2896 naar Korlrijk (tusschcn- ruimteO minuten). 3e Vraag. Men klaagt dat er plaatsen te weinig zijn op den tr.in 2799, die 's morgeus te 4.28 ure uit Sottegem naar Brussel-Turn en Taxis vertrekt. Bijna dagelijks zijn de werklieden die uit sta tiën Eede, llaeltert en Welle vertrekken, verplicht, hij gebrek aan plaats, tot Brussel-Turnen Taxis te blijven recht staan. Zou de achtbare Heer Minister tie mo gelijkheid willen onderzoeken, om aan dien betreurenswaardigen toestand een einde le stellen Antwoord. Ik laat overgaan tol een onderzoek omtrent den aangeklaagden toestand wordt het bevonden, dat er plaatsen le weinig zijn in trein 2799, dan zullen er maatregelen getroffen worden om dezen te versterken. Onzen achtbaren Senator en Staats minister M. de Sadeleer en Baron Lod. de Bethune, volksvertegen woordiger te Aalst,koinen van wege den Heer Minister van Po.-terijen den volgenden brief te ontvangen Weerde Kollegas, Het verheugt mij u ter kennis te bren gen, als gevolg op de dringende voet stappen welke gij hebt gelieven aan te wenden, dat een koninklijk besluit, op mijn voorstel genomen, eene onderpost- ontvangerij te Korkxkcn ingericht heeft. Aanveerd, enz. (get.) Paul Seüers. Brussel, den 17 Dec. 1912. B n on Lod. de Bethune, volksvertegen woordiger te Aalst komt van wege den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, den volgenden brief le ontvangen. Waarde Kollega, Ik heb de eer u ter kennis te brengen dat ik de vergoedingen der volksoplelIers zal vereffenen van zoodra de Wetgevende Macht de noodige fondsen ter mijner be schikking zal gesteld hebben. Een wets voorstel zal te dien einde neergelegd worden door den Heer Minister van Geldwezen. Aanvaard, enz. (get.) Berryer. Brussel, den 12 Dec. 1912. Inschrijvingslijst Sectie Keizerlijke Plaats Naamloos 400 fr. Abel De Clippele 100 MeWe De Schaepdryver-Moens 150 Mad. Notelteirs 50 Mej. Van den Hende 50; M.Ch Calewaert 10; Mad. Cappuyens 20 Mail. De Gheest 50 Mej. l.impeus 20; M. 11 De Gheest 50 M. De Coen- l)e Call 100 M. Cocqueroau 20 M. Moens de Haze 50 M. I>' Ileffinck 20 M. H Bosteels 20 Bon Karei de Bethune 20 M. A Calewaert 30 M. D. De Wolf 30 M. F. De Wolf 20 AL Ch. De Wolf 21)M. A. IX' Wolf 20 M. Eug. Bosteels 10. Giften van 5 fr. M. L. Delpierre; M Talloen Al. H. Buys; EE. Broeders der Christelijke Scholen M. Em. Van- dergucht AI. Crick-De Smedt Al We Van Eyck AI Quinlyn Al. Schollaerl M. Callebaut. 5 Naamlooze van 5 fr. Giften van 2 fr. M Van Schuylen- bergh M. Van Mossevelde AI. Buggen- hotiL M L. Meganck Al. Roelandl Mej. De Ghendt M. Ad. IX Ghendt; M. Slordour M. Ringoir Naamloos; Me We Eylenbosch AP We De Rouck M. Hocbeeck M. Wambacq-IIeyvaert. 1 Naamlooze gift van 1.50 fr. Giften van 1 fr. Al. Van Oudenhove Me We B uylamll Al. Gds M. De Haie M. Boulvin M. Semey M. Streleman Al. Lievens M. Van Bleyenberg M. Klopterop M. D'Haesc Al. Steppe M. Van den Bonne M. De Backer M. IX Rouck Al. Van Wezemael M. Kiee- kons M. Van HauwcM. Claus Al* We Luyck M. D. De Poorter 2 Naamlooze giften. Verschillende giften 11,07 fr. Ker kvan Sint-Martinus. KERSTDAG Te 5 uren Kerstmis. Te 7 uren Her dersmis. Te 9 uren Solemneele Hoog mis. Te 4 uren plechtig Lof, waaronder Sermoen door den Eerweerde Hoer Deken Roelandts. Kerk der E E. P.P. Jezuieten. KERS T I) A G 's Morgens om 4 uur, Kerstmis daar op vulgeu de Missen elke half uur tot 8 uur. 's Avonds, te 5 uur, plechtig Lof, en Sermoen door den E. P Van Ëecke. Vlaamsche retraiten - Wij lezen in hooger leren. Sedert Jv.ina 50 jaar bestaat le Drongen bij Gent,) in de oude abdij het werk -der ge; loten retraiten, waar jaaarlyks moer dan 1000 ontwikkeMë leekeu aan deel nemen. Pius X heeft niet geschroomd te zeggen, dat dit werk de;- retraiten, het werk was dor voorzienigheid in de XXe eeuw. Om hel kort en waar te hestem pelen. de drie dagen dier geestelijke afzondering zijn een krach (bad voor lichaam en ziel. Ook voor lichaam,' dat is echt ascetisme. Een redelijk schepsel Gods, hebbende... Drongen zal zijn vijftiende jubelfeest vieren over.tweo jaar, maar tot hiertoe was alles te Drongen Franseh. Dit jaar hadden onze hoogeschoolstudenten uit Oost-Vlaanderen erlnin eerste Vlaam sche retraite, en tusschen haakjes.de gra- vissimi Patres hebben betuigd dat ze nooit stichtender retraite hebben gezien. De jongeren zijn voorgegaan, laat nude ouderen volgen. Er worden dus te Dron gen 2 Vlaamsche retraiten belegd het eerste op 2 Maart, Halfvasten, het tAveede den 27 April, Zondag vóór Hemelvaart. De retraiten beginnen op den avond van den gestelden dag en eindigen op den morgend van den vierden daarna. Dus drie volle dagen. Verblijfkosten 20 fr. Alle inlichtingen, propagandabrieven, en bovenal aanmeldingen van morgen ■r'f bij D. A. Straoke, S. J., Oude Abdij, Drongen. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Zondag 22 December, AI. Gyselinckx, Molenstraat. Christen Vlaamsch Verbond. Afdeeling Aalst. Op Zondag 29 December, te 5 1/2 uren "s avonds, zal eene Algemeene Vergade ring plaats hebben in de zaal van den Katholieken Burgerskring, Korte Zout straat. Na het verslag over de werking gedu rende het verloopen jaar zal er eene Voordracht gehouden worden door den heer L Dosfel, Advokaal te Donder- moude, over het Karakterbeeld van Jesus-Christus Na de voordracht Verkiezing voorde uittredende helft van liet Bestuur. Kerstmis is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de groote prijsloting te herinneren, die te dier gelegenheid in den Katholieken Werkmanskring gegeven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met groote dankbaarheid, zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven nogmaals verhopen, dal onze brave burgerij met dezen Kerstdag wederom onze katholieke werklieden edelmoedig zal indachtig wezen. Alle giften worden met dank aanvaard. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Van Laere, Stoof- straat; 4, Bestuurder van den Kring, of ten lokale. Korte Zoutstraat. Het Bestuur. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Bisdom Gent.Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor te Rozebeke, den E H. IX Vis, onderpastoor teCapryeke te Waar- beke, den E. H. De Ruyter, onderpastoor te Meldert. Onderpastoor te Welden, den Merry, leeraar te Dendermond* E. H. Verleden Donderdag is ter Abdij van Affligem overleden, de Hoogwaarde Heer JOSEF HEIGL, in het klooster Don Go- dehardus. Hij was de 46e overste en do 38e Prelaat van Affligem Den 6 November 11 gaf hij om zijnen lioogcn ouderdom en zwakke gezond heid, zijn eervol ontslag. R. I. P. Don Benediktus Van Schepdael volgt hem op en is dus de 39' Abt van Affligem. De Vredesonderhandelingen. Londen, 19 Dec. In een telegram, Ier beurze aange plakt, wordt verzekert, dat de Porte aan de Turksche afgevaardigden te Londen volmachten heeft gestuurd om met Grie kenland te onderhandelen zonder dat dit den wapenstilstand teekent. echter op bepaalde voorwaarden. Een zekere ongerustheid heerscht niet temin in alle diplomatieke kringen no pens don uitslag van de huidige zitting van de vredescsnferentie. Op dit oogen- blik weet men er nog volstrekt niets van, of de Turksche gevolmachtigden volmacht hebben ontvangen om melde Grieken, evenals met de drie andere sta ten, le onderhandelen, en zoo ja op welke voorwaarden In verband met het bericht van de Times dat de Porte van plan is, de ap proviandeering van Andrianopol te berde te brengen, verklaren de bondge- noolen dat zij nimmer zullen toelaten dat deze ter conferentie ter sprake zat worden gebracht, en mocht de oorlogs partij te Conslantinopel daarop terugko men, wat velen gelooven, dan zullen de Balkan-Stalen verklaren, dat zij bereid zijn de vijandelijkheden te hervatten in dien de Turken dat wenschen. Eerst om 4 ure begon de vredesconfe rentie haar derde zitting, onder voorzit terschap van AI. Wenizelos. Om 4 u. 50 reeds verlieten Resjid pasja en generaal Saldi pasja overhaast het Sinl-Famespaleis en begaven zicli haastig naar hun hotel, het Carlton-hotel Een menigte verslaggevers achtervolgde hen, maarzij Widen op geen enkele vraag antwoorden. ZEESLAG. De Turksche neerlaag wordt bevestigd. Een admiraal ge sneuveld Men verzekert hier, dat admiraal Halil pasja,bij het zeegevecht van den 16 de zer, op het admiraalschip Barbarossa is gesneuveld en dat de averij, door het Turksche admiraalschip opgeloopen, zeer groot is. De gezagvoerder van heteiiand Tonedos heeft van een uit de Dardanellen komend schip de volgende inlichtingen ontvangen over den zeeslag van Maandag. Het slagschip Barbarossa is nagenoeg vernield het werd langs stuurboord- en bakboordzij doorschoten en de gaten zijn nu bedekt inet loile-cirée. Gedurende liet gevecht onts ond brand aan boord maar deze kon gebluscht worden. Ben Turksche admiraal en 4 officieren werden gedood het aantal gesneuvelden en gewonden was zeer groot een laza- relschip moest gezonden worden om hen op te nemen. De Barbarossa bereikte met de grootste moeite de Dardanellen eu drie andere Turksche schepen leden ook averij. De Grieksche vloot werd bij baren te rugkeer te Lemnos met den grootsten jubel ontvangen. Engelsch-Belgische overeenkomst in Congo. Londen, 20 Dec. De Daily Eypress verneemt dat binnen enkele weken den afstand aan Engeland zal worden afgekondigd van een stuk van Belgisch-Congo, 60 mijlen lang op 34 breed, gelegen ti.sschen de Edward- en Kivu-meren, met hel dool aldaar don Kaap-Caïro-Spoorweg te leg gen. België zal in vergoeding een stuk grond krijgen op een ander deel der grens. Ingevolge dezen afstand zal de Kaap- Cairo-spoorweg op heel zijne lengte, be halve op eenen afstand van 90 mijlen tusschen Tanganika-itfeer en Kivu-meer, op Britsch gebied liggen. Volgens den groothertog van Alerck- lernburg, die verlopen week de streek bezocht, zou deze zeer rijk aan metaal en zelfs een goudlioudend district omvatten Hoest, Verkoudheid of Valling zie annonce, 3C bladzijde. Keating Pastil. WICHELEN. Dinsdagnacht werden bij middel van braak bij den landbouwer J. B llerssenS, woonachtig Winningen- straat, vier groote konijnen en 35 jongen gestolen. Aankomst der Winter nieuwig heden voor man en vrouwkleede ren, bijzondere keus voor paletots en pardessus, bij VAN DEN BEKGH - JOCRET, Korte Zout straat, 41, Aalst. SCHOONAARDE. - Dinsda,' viel een voerman van Aalst, die zeer dronken was, in de Langestraat van zijnen wagen. De ooggetuigen riepen op het paard dat bleef staan, alvorens den voerman door een der achterwielen vermorzeld werd. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoutstraat dichter bij de Groote Markt, in n° SCHOONAARDE. In de Langestraat had 's avonds tusschen de geburen Frans Verhaegen, Viktor Herssens en Viktor Oycke, een gevecht plaats Zij werden allen goed toegetakeld. De rugpijn. Hare gevaren IX rugpijn is een zeer belangrijk kentee- ken. De aangedaane of bedreigde nieren (gew. lenden) zijn er het meercndeels de oorzaak van. Zij kan licht, onbepaald, doof, onafge broken tusschenpoozend zijn, 't is eene kwelling, eene eenvoudige zwaarte, ein delijk kan zij ook nog scherp en pijnlijk zijn. Men mag ze nooit verwaarloozen, zelfs indien men ze aan een verkoudheid,eenen slang, of eenen'val toeschrijft. Bij de gewrichtlijdendo is het een lee keu van groote waarde, voorlooper van het rhumatiek, het graveel, de jicht het sciatiek, allerlei andere soorten van zenuwachtigheden,in een woord hel ken- teeken van den waierstrooploclil. Zij vertoont zich ook in veel meer ge vaarlijkere aandoeningen, scherpe of sleepende uierontsteking iBrightziekte) met hunnen noodlottigen alloop wa'er- opdrang, waterzucht. Do Foster Pillen voorde nieren (Aalst Apotheek De Valkeneer, 15 Esplanade- plaals), genezen de rugpijn .har zij liare echte oorzaak aanvallen de nieren. Zij herstellen denieren indien zij prik kelen of gekwetst zijn, en voorkomen alzoo de verschrikkelijke Briglitziekte. Zij smelten op eene onvergelijkbare wijze het urinezuur In alle apotheken (3,50 fr de «loos, 6 doozen voor 19 fr. 1 of vrachtvrij per pos'. - Algemeen depot voor België Engelsche Apotheek Ch. Delacre, 64, Goudenherg, Brus sel - Vraagt en eiseht wel de echte Foster Pillen voor de Nieren weigert of doel. 11 terugbeta len als het hierne venstaande merk niet draagt. 19. Woensdag avond, rond 5 ure, luid de echtgenoote Haulekeet,herbergierster, wonende Hofstraat, te St-Nikolaas, voor eenige oogenblikkon hare woning ver laten 0111 eene boodschap le doen. Hare kinderen, een knaapje van 10 jaar en een meisje van 7 jaar, bleven alleen tehuis. Pas had do vrouw haar huis vuri iten, toen er een vreemdeling in hare herberg kwam. Ziende dat de kinderen alleen waren, groep de onbekende het jongentje vast, duwde het kind eene prop in den mond en hond het aan handen en voeten. Met meisje riep intusschen uit al hare krachten om hulp. Dat verontrustte den bandiet en hij vond het geraadzaam na het knaapje gebonden te hebben,de vlucht le nemen. Een weinig later kwam de moeder binnen Na haar kind van zijne boeien ontlast te hebben, verwittigde de vrouw de policie. Tot lieden heeft men den laüen dader niet teruggevonden. IV Lmm twee zware trekpaar- I den, twee camions en harnassuren. Zich te bevragen hij de lleorcn Callebaut, gebroeders, Saskaai, te Aalst, 2 3 Januari. Een eigenaardig ongeval, dat erge gevolgen zou kunnen gehau hebben, ge beurde Woensdag morgend op de lijn Brussel-Gent. De exprestrein die te Gent om half 0 moet aankomen, vloog met eene snelheid van 50 kin. per uur voorbij de statie van Cherscamp. Eensklaps zagen machinist en stoker eene zwarte massa voor de locomotief vliegen en de machinist zich geen gedacht kunnende vormen wat het was, sloeg de stoom over. Terzelfdertijd vloog, door een der spi- oons (ruiten) eene wilde gans en de ma chinist werd door de glasscherven in het aangezicht gekwetst HeL dier vloog op den tender en van daar op den stoker, die alle moeite had het dier weg te krijgen. De machinist nam een stuk steenkool en sloeg ermede op dn gans. Deze laatste viel nu op den machinist aan. Ten slotte konden de twee mannen liet dier dooden en wierpen het op den tender. De reizigers wisten van dat alles niéts, zij meenden dat de trein voor een signaal stond. IX machinist waschte het aangezicht af en met eenige vertraging zette men de reis naar Gent voort. Van de Zuster Overste van St Germaan Gelief mij nog 10 doozen te zenden der borstpasiillen Wallhéry. ik vind ze goed en boven alle andere re- meuiën tegen den hoest en de keelpijnen. Onze lezers zullen zich nog herin neren dat op Zondag 30 September laatst den barreelwachter Felix Severs, 61 jaar oud, die met zijne 26jarige dochter Laura alleen woonde, vermoord werd gevonden en dat de dochter niettegenstaande de erge wonden haar door den moordenaar toegebracht, na verscheidene weken tusschen leven 011 dood te hebben ge zweefd, hersteld is. HeL meisje heeft van in den beginne af, Kamiel Van Sinoy, manoeuvcrinan in de statie van Brages beschuldigd, die niettegenstaande zijn krachtdadig looche nen, werd aangehouden. Het meisje verklaarde immers dat den aanslag gepleegd was, den Zaterdag rond 7 1/2 ure's avonds, toen zij bezig was met haar linnen in te pakken, om eenige dagen bij haren broeder te Hal over te brengen. Kamiel Van Sinoy werd nu Woensdag morgend nogmaals met mejuffer Laura Severs gekonl'ronteerd en de konfrontatie was zeer aandoenlijk. Om 8 1/2 ure 's raorgends kwam het parkel met den verdachte te Brages aan en niettegenstaande het vroege uur, be vond er zich reeds veel volk in den om trek van de statie. Als Kamiel Van Sinoy uit den trein stapte, werd hij uitgejonwd en riep men langs alle kanten - Ter dood den moor denaar De verdachte door gendarmen be schermd werd naar het huis van Laura Severs gebracht, die nu geheel genezen is De magistraten verzochten het meisje nog eens gansch de toedracht der zaak Lot in de kleinste bijzonderheid le ver halen. Mej. Severs vertelde zonderde minste aarzeling en met eene groote koelbloedig heid dat Kam el Van Sinoy rond 7 1/2 u. in de kamer was geslopen en haar opwil- de Daar zij zich tegen zijne laffe handel wijze dapper verweerde on de kamer uitliep, achtervolgde haar V311 Sinoy die als een razende haar in de keuken aan viel en zoo geweldig sloeg dat zij weldra bewusteloos ten gronde zeeg. Op dien oogenblik vervolgde het meisje verder kwam mijn vader binnen, d*ie op zijne beurt werd aangevallen en dood geslagen. Kamiel Van Sinoy protesteerde tegen al deze beschuldigingen niettegenstaande, dat zij Laura Severs bevestigd werden. Om 11 ure werd de verdachte naar 't gevang van Vorst overgebracht. Bij het verlaten van hel barreelhuisje werd hij nogmaals door de vijandige menigte uitgejouwd. schoon is een zacht en rein gezicht, een blozenö, leugöig. frisch uiterli(k, een blanke zachte huid en een verblinöenö schoon teint. Dn alles bewerkt van Dergmann (it Co., Brussel ft 75 Cts per stuk. TE AALST le verkrijgen ter drogerij O. Taymans, Groote Markt, ter Apotheek IX Valkeneer, Esplanadeplein en bij de Gezusters Meganck, Lange Zoutstraat. Woensdag namiddag had te Rumpst een schrikkelijk ongeluk plaats. IX auto mobiel van M. baren Zuyien de Nyvelt, voorzitter van den Franschen auiomo bielclub, is ontploft de baron werd op den slag gedood. De ingezetenen, mej. de Wool, en mad. de gravin de Bassorapierre, werden doo- delijk gewond Aladame Cetriee 11 AI. Goffinel, luitenant hij het tweede jagers te paard, zijn aan het hoofd gewond. Nadere bijzonderheden. Hel schrikkelijk automobielongeluk had plaats Woensdag morgend rond 9 1/2 ure op de groot baan Mechelen-Breda, grondgebied Rumpst, op ongeveer 150 meters van Waarloos. Do automobiel gevoerd door den heer baron Van Zuyien de Nyvelt, 27 jaar oud wonende te Parijs, avenue du Bois de Bologne 86, student te Brussel, reed met eene schrikkelijke snelheid in de richting van Bergon-op-Zoora. In de auto waren gezeten de gravin de Bassompierre de Wool Deusche, 32 jaar,wonende te Brus sel,alsook hare 25jarige zuster met haren verloofde, baron de Goffinet, luitenant hij het tweede jagers te paard, in garnizoen te Bergen. Een tweede auto volgde, waarin graaf de Bassompierre inet nog een mejuffer de Wool de Trixhe, wonende te Brussel, Beliardstraat. was gezeten. Daar men eene maand geloden nevens den steenweg, buizen der waterleiding gelegd had, was den grond op vele plaat sen ook nog tengevolge van de overvloe dige regens, zeer los en moest men zeer voorzichtig zijn. Eensklaps zakte het linkerwiel in de aarde tegen den horduursteen en brak, waardoor de auto omsloeg en de vier in zittenden in alle richtingen werdeu ge slingerd. Zij kwamen een 6tal meiers vorder op den steenweg terecht, waar liet machien totaal verbrijzeld werd. De heer baron Van Zuyien, door de auto aan het hoofd getroffen, bleef op den slag gedood. Mad. do Bassompierre lag in bewuste- loozen toestand nevens de gracht eu 'was erg gekwetst aan 't hoofd en kloeg óver

De Denderbode | 1912 | | pagina 2