m RAADSELPfiIJSKAMP KERSTMIS. KERSTLIED. Donderdag 26 December 1912. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4553. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE DENDERBODE. De Orgeldraaister. Menseh zijn. Altijd hetzelfde liéten DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs,ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste Van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'K Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekeüdmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten tien uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 24 December 1912. van Bij 't ingaan van den nieuwen jaar gang heeft De Denderbode hot ge noegen zijne lezers eene reeks Raadsel- prijskampen aan te bieden. Wij laten dus hieronder het eerste Logogricf en Prijsraadsel volgen, alsook de voorwaarden om eraan deel te nemen. Logogrief. Het geheel bestaat uit 13 Voorden, 16 lettergrepen en 52 letters en moet floor iedereen in acht genomen worden. 34, 50, 22. 38, 25, 34, 19, 40, 34, 43, 32 is een staat in Amerika 52, 43, 7, 15, 30, 22 is eene stad in Ierland 12, 2, 49 is een viervoetig dier 35, 18,42, 39 wordt gebruiktin tuinen; 17, 28, 41 51, 6. 44, 21, 15, 27,is eene stad in Engeland '8, 40, 28, 43, was een groot jager 33; Ui, 24, 20, 5, 49, 10, 45, 11,18 waren vroeger steden. 5. \t, 2o;"io, 47, 13, 23, fe"eene deugd"; 1,14, 36, 37, 29 wordt veel gebruikt in den oorlog. Prijsraadsel. Mijn eerste wordt door alle vogels ge bouwd Mijn tweede is een lichaamsdeel, min een letter Mijn dorde is de uitdrukking van een sterk karakter Mijn vierde is eene maand van 't jaar, min een letter En mijn geheel is onvindbaar 12 schoone prijzen, waarvan wij de lijst in ons nummer van Zondag aanstaande zullen afkondigen, zuilen lusschen de goede oplossers van dit Logogrief en Prijsraadsol uitgelot worden. De loting zal plaats hebben in ons Bureel, 31, Korte Zoutstraat, te Aalst, den Donderdag 30 Januari, om 11 ure 's morgends, waaraan do geabouneerden kunnen deelnemen. In ons nummer van Zondag 2 Februari, zal de uitslag afgekondigd worden, en in hefzelfde nummer geven wij het Prijs raadsel voor de maand Februari. Om te kunnen deelnemen aan onzen jaarlijkschen Raadselprijskamp,moet men drie voorwaarden vervullen 1° Geabonneerd zijn aan De Dender- bode 24* Vervolg. Zij ook, evenals wij, zou niet willen dat het lijk der ongelukkige vrouw van de armen zou begraven worden dat ware een schande voor haar en voor ons. De aanwezige personen luisterden met aandacht en gaven door teekenen hunne goedkeuring reeds te kennen. De éénarra ging voort Gelijk zij nietwaar, wensehen wij, dat de arme wees altyd het nederig graf moge herkennen, waar haar beminde moe der den doodslaap slapen zal... Makkers, laat ons allen samen voor Germaine een graf koopen, een graf, waarop wy een kruis zullen plaatsen. De kleine Martha zal er gaan weenen en bidden, turwyl zy zal zeggen Het is toch waar, dat de armen de armen l.Mpen By het ho. ren der woorden van Magloire, weendo de vrouwen. De mannen gaven door een teeken met het hoofd hun goedkeuring te kennén en staken reeds de hand in don zak om er de gift uit to halen, welke do orgeldraaier zoo zielroerend vroeg. Magloire hernam Ik zal rond gaan... dat elk geve wat hy kan. Hy zelf legde twee vijffrankstukken in zijn hoed en ging vervolgens tusschen de tafels rond. 2" De abonnementsprijs voor 1913 be taalt hebben 3° De oplossing schriftelijk, insturen vóór Dijnsdag 28 Januari Wij maken' aan onze Lezers bekend, dat wij, huiten dezen Raadselprijskamp, iedere maand oen raadsel mededeelen, met vier prijzen,met telkens een zakuur werk of een wekker als eerste prijs. Wy berichten onze geëerde Lezers dat Prijsraadsols en Logogriefen enz. door hen ingezonden, ook.zullon opgenomen worden, onder onze goedkeuring. Slille nacht schooner dan de dagen heilige nacht, doorslingert! met slroomen hemelsch licht, stralend uit legioenen engelen, die jubelend nederdalen in hel dal van Bethlehem. Glorie aan het Eeu wig Wezen, nooi' gekend noch te kennen, daar der engelen honingzoete tong en diepekennis te kort schieten om het waardig te prijzen of slechts bij zijnen naam te noemen glorie aan de iVroiine van alle goed, den Oorsprong van licht en leven, glorie aan God in den hemel en vrede op de aarde aan de menschen van zij ne "got"' v i 'J igkeitl. Vrede I dat woord klinkt wonder en spottend in onzen tijd van oorlog en op stand, nu do kanonnen huiderend eenen donderzang aanheffen bij de woeste kreten van 's menschen haat en wraak nu een groot gedeelte van het menschdom ge worpen is in een rusteloos horten en stooten om immer meer, en daarbij den eeuwigen - Vrede uit het oog verliest, vrede en velen jagen naar schijnidcalen, die laag bij den grond liggen en hunne slaven alle rust en peis ontnemen vrede aan armen en rijken, en de menigte ligt in aanbidding neergeknield voor het gouden kalf, ze heeft alles veil voor enkele goudstukken, zeilden vrede hun ner ziel en dien hunner medemenschen. Komt bij de kribbe, hoovaardig menschdom, knielt voor God, die zich vernietigd en met uw uiterlijke bekleed heeft Jezus ootmoed overtreft oneindig do grootheid der machtigen. O, wat zon is komen dalen, In den maagdelijken schoot, Ziet, hoe schijnt ze met haar stralen Alle glansen dof en dood. Salomon, vol majesteit, Rijk aan diamanten stralen, Mag het in zijn heerlijkheid Bij Gods ncdrigheid niet halen. (Vondel) Diep ontroerd gaf Henri Savanne twintig frank. Van juffrouw Aubin kreeg hy even veel. Veronica gaf tien frank. Al de aanwezigen reikten hun giften aan den orgeldraaier, uitgenomen één, die het hoofd beschaamd boog. Het was Vide Goussot, eenige oogenblik- ken te voren door Henri Savanne zoo won derlijk goliolpen Magloire bleef voor hem staan. Gij zyt de eenige, die mij niet ver staan heeft, kameraad, sprak hij of vindt gij, dat ik ongelijk had te spreken, gelijk ik gesproken heb -- Men noemt my Vide Gousset ant* woordde de werkman, op zijn zanken slaan de, waar niet het minste geld in klonk, 011 ik verdien wel dien naam.... Myn zak is altijd ledig... ik bezit geen roodon duit. Dat is geen reden. Hoe, geen reden Weineen Zeg maar hoeveel gij geven wilt, ik zal liet verschieten en gij zult het my later teruggeven. Een menscli kan wat hij wil. Neen,ik ben een dronkaard,ik kijk te veel in 't glas en ik verbras al wat ik ver dien. Als ik op Kerstnacht wat minder ge dronken had, dan zou ik nog veel geld heb ben, om te doen gelyk gij, en u toonen, dat ik nog een hart heb... Dat weten wij wel, riep een werkman, en wij zyn allen bereid om u te geven wat gij wilt... De Zon der gerechtig heid, de Almach tige God ligt in eene krl), als machteloos Kind de Heer en Meester van Hemel en aarde, de Vorst der vorsten, verkiest eeneu stal boven een pf eis. IJdele menscli leert van het goddelijk Kind nederig zijn van harte. Armen en eenvoudirjen, hier is uw voorbeeld grooten en voornamen in den stal van Bethlehem wo.dt de nederigheid u aangepredikt, de eenvoudigheid zoo treffend door Vondel b zongen Komt, Gij, koning ;n en heeren, U' hier spieglen in uit licht Jezus zal u ootmoid leeren Die zijn hof in stai en sticht, Ziet de Moeder, zit l den Zoon, Kust de windsels, uist de doeken, Buigt uw hoofden, buigt uw kroon. Zwijgt vernuftiger, en kloeken. Knglen, daalt uil 'i Paradijs Zingt den hemel eer en prijs, En met vrèe de ha ten kroont Daar een goede wi- in woont Waarlijk Hier geldt geen adel slaat noch pracht, Hot kleine wèrri biet ui'-Arkoren Al wie door ootmoet u^rdt herboren, ts van het hemelsein geslacht. Theodoor. Neen, zeg ik u, ik maak geen schul den, tierde de koppige Vide Gousset. Maar... Laat mij met vrede l Ik heb u gezegd neen, en als ik dit zeg dan blijft het neen... Hij had deze woorden nauwelijks uitge sproken of hy sloeg op zijn voorhoofd als kwam hem eon gedachte te binnen. Ik maak geen schulden, zoide hy tot Magloire... Maar, komaan, wij zullen wis selen... Wisselen herhaalde de orgeldraaier. Ja. Hij tastte in den zak van zyn vest, haalde er een oude versleten brieventesch uit, deed ze open 011 nam er een blauwachtig papiertje uit, dat in tweeën gevouwen was en dat hij aan Magloire overhandigde. Wat i3 dat t Een bankbriefje van vijftig frank vroeg deze laatste lachend. Neen, antwoordde Gousset, het is een briefje van de groote loterij van het Or- phelinat des Arts Hoe zijt gij daaraan gekomen Dat zal ik u zeggen Op zekeren avond,toen ik ferm gedronken had, en ik met meer wist wat ik deed, moet men mij dit opgedrongen hebben... Dat kost één frank, en men kan een der grootste loten winnen. Er zijn drie loten, oen van vijfdui zend, een van tienduizend en eon van vijf tigduizend frank. Steek één frank voor mij in uw hoed en houd het briefje, het is het uwe, en wint gij een prijs, zooveel te beter, Levenszonne, heilig licht Stralend uit Gods aangezicht, Weergekaatst door i.egen orden, Woord des Heeren, vleesch geworden In Maria 's raaagdenschoot, Maan en sterren schijnt ge dood, Hemelzonnen glanzen duister Bij den goddelijken luister. Van den menscli Onvlekbre gloed, Ozon van 't bedrukt gemoed. Drijf de tastbre duisternissen Af de wereld, vol vernissen Van bedrog en leugentaal Toon het eeuwenoud schandaal. Menschen, wilt uw driften binden Heil is slechts bij God te vinden. J, M. Mensch zijn, dat is nieteten, drinken, slapen, zooals veel lieden het donken. Het dier doet dat ook, en veel beter dan wij. Het eet, en lijdt nooit, aan slechte maag; het drinkt, maar gij ziet het nooit dronken loopen het slaapt en de zoiuie vindt het altijd wakker. Mensch zijn. dat is niet huizen of sle den bouwen. Wy moeten langen tijd besteden aan 't bestudeeren van een plan vooraleer we aan 't bouwen gaan, en ondertiisscheii bouwt de vogel zich eene woning waar er niets aan ontbreekt aangenaam, sterk en schoon. Een ko ningskind slaapt niet zachter in zijn ver gulde paleizen dan een vogeljong in zijn nest. De kastor bouwt dorpen eo steden waarop onze grootste ingenieurs met verbazing staan te kijken. Mensch zijn, dat is niet in de lucht vliegen, of op de aarde bewegen met groote snelheid. Het kleinste mugje zou nog veel leeren aan onze beste vliegers, en do zwaluw vliegt veel sneller dan de automobiel of trein zij zal zich den kop niet verpletten tegen een boom of op aarde vallen omdat zij haar vlerken ver loren heeft. Ge moet niet gelooven dat de kunst door haar zelf ons hoven de dieren stelt. Het dier gevoelt er den nood niet van, of voorziet erin met minder moeite. Al onze kunst kan maar schoon zijn voor zooveel zij de natuur te bij komt. Hot dier weel heter dan wij, over het algemeen, wat er hem noodig is voor zijn behoud en voortzetting. Zoo 't instikt van voortzetting, hem soms dwaze kuren doet begaan, dezo zijn min langdurig en min hevig dan bij ons. Op de 52 weken is hij er maar drie aan den mensch gelijk 011 de geneesheeren zullen hem nooit in 't oor moetep duisteren zoo^ge wilt leven, wees redelijker. Wat is het dan dat ons mensch maakt 'en ons boven de dieren stelt? Iedereen zal antwoorden 'tis ons verstand, 'L is onze rede. Maar is het 't verstand zelf, of is het t gebruik van ons versland dat ons zoo hoog verheft, boven het dier Het dier lieeft instinkt genoeg om volmaaktelijk te zijn wat het is, en iiel gebruikt zijne volmaaktheden. Zoo do mensch zijne rede niet gebruiken moest, of. wat slechter is, indien hij misbruik moest maken van die heerlijke gave, dan zou hij zich stel len beneden hel dier. Want dwaas of onredelijk zijn terwijl men kan redelijk zijn; is dwazer handelen dan het dier. Men is dus maar mensch in zooveel men zich zelven geleidt en bestuurt, door de rede, in zooveel men gebruik maakt van zijn verstand. 't Is reeds zoo lang geleden dat La Gazette, een liberaal blad, van de libe ralen zegde Tous pringres Allemaal gierigaards Dat zegde zij toen omdat die liberalen zoo moeilijk geld vinden voor hunne werken. En zoo is het nog. Maar, daar waar liberale besturen zijn daar hebben zij het gevonden daar doen zij met hunne het zal de uwe zyn. Verstaat ge dit, Mag loire De eenarm stootte het briefje, dat Vide Gousset hem toestak, weg. Ik leg één frank voor u, sprak hij, en gij houdt het briefje. Nooit schreeuwde de instrument maker. Neem dit briefje, of ik zal meenen, dat gij mij veracht, omdat ik een borrel drink... Geef dan uw briefje maar hier, styf- kop, zeide de eenarm, en win ik een prijs.. Vide Gousset liet Magloire niet uit spreken. Zyn gedachten radende riep hij uit: Indien gij een prijs wint, is die voor u... Ik wil niet deelen, want ik zou toch alles verkwisten en mij misschien weldood- drinken Nog eens, het briefje is voor u en de prijs ook, als ge er een wint... Good dan... maar dan zal ik u toch op een lekker maal onthalen. Dat neem ik aan dan zullen wij ons te goed doen. Na een frank in zijn hoed gelegd te hebben, telde Magloire het geld der col lecte. Honderd zeven-en-twintig frank, riep hg. Een algemeen handgeklap en kreten van goedkeuring volgden. Gy zijt alle brave menschen, riep de orgeldraaier, en ik dank u van harte. Nu kunnen wij op het kerkhof van Saint-Ouen een graf koopen voor vyf jaar, en een hek om zetten, een kruis op het graf plaatsen werken wat zij doen met de officieele scholen zij doen ze door iedereen bp- talen Katholieke lastenbetalers moeten daar centen geven voor zuivere liberale werken. Zoo te Luik bij voorbeeld. Daar vonden die liberalen geene centen, of liever geene franks voor hunne patronages wat deden zij Zij installeerden ze IN DE GEMEENTESCHOLEN en zoo hadden zij lokaal en vuur en licht op kosten der gemeente Nog meer in 1911 en 1912 kregen zij eene toelage van 5000 frank, en het liberaal schepencollege stelt voor die som te brengen op 15000 frank, 't Gaat goed Nog meer voor aankoop der meubels voor die liberale patronages kregen de liberalen in 1911 2000 frank, en in 1912 nog 1000 frank en het schepen college stelt voor die gift te hernieuwen. Dat maakt zoo'n 16 duizend frank, plus het gebruik der schoollokalen En er moest eens een katholiek patro nage éénen enkelen vijffrank toelage vragen. Gozoudtzou iets hooren Over eenigen tijd hadden, ook te Luik, de liberalen een feest ingericht voor een patronage boven op den Laveu. Zij had den allé trommels eri alle trompetten Ia gang gezet om liberale centen te krijgen; en toen liet feest voorbij was, bleef er een... te kort van 700 frank. Wie betaalde dit De gemeente, door., eene aalmoes geput uit de kas die dienen moet om behoeftigen bij te staan die zoo veel als schamelarmen zijn certaines aumönes que la discrétion oblige d tenir cachées Er gebeuren zoo nog al andere zaken. Is het niet waar Altijd hetzelfde liè- ken daar waar de liberalen meester zijn moet het geld van Jan en alleman dienen voor... liberale werken. God beware ons van liberale besturen Christen Vlaamsch Verbond. A/deeling Aalst. Op Zondag 29 December, te 5 i/2 uren "s avonds, zal eene Algemeene Vergade ring plaats hebben in de zaal van den Katholieken Burgerskring, Korte Zout straat. Na het verslag over de werking gedu rende het verloopen jaar zal er eene Voordracht gehouden worden door den heer L. Dosfel, Advokaat te Dender- monde, over het - Karakterbeeld van Jesus-Christus Na de voordracht Verkiezing voor de uittredende helft van het Bestuur. en er oen krans van witte bloemen op leg gen, met het opschrift De werklieden der fabrieken van Saint- Ouen aan hun zuster, een arm meisje»... Men omringde Magloire en iedereen wilde hem bedanken voor zijn liefdevolle ingeving, die hy, dank zy de hulp der fabriekarbeiders van Saint-Ouen, zoo spoe dig uitgevoerd had. Ja, het werkvolk is groot, goed en edel, als een deugdzame ziel het den weg wyst naar het goede en verhevene. Hoe volgt het dien weg, als het zich niet laat verlei den door haatdragende opstandpredikers, zyn slechtste en gevaarlijke vyanden. Hendrik Savanne ging tot Magloire, reikte hem do hand en zeide Gij zijt een braaf man en hebt een edel hart. Hoogst verlegen wist de éénarm niet hoe zich te ontrekken aan de gelukwenschen, waar iedereen hem mede overlaadde. Hij trachtte er een einde aan te maken en sprak opnieuw tot de aanwezigen Wij allen hebben goed gehandeld... Maar wij hebben nu nog slechts aan de moeder gedacht... Er blyft een kind over, dat leeft en wees is, en alleen in de wereld blijft. Hij woes naar do kleine Martha, welke de toedore zorgen van Moeder Aubin en Veronica langzaam tot het bewustzyn terugriepen, (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1912 | | pagina 1