Een en ander. Balkan-Oorlog Senaatzitting van 23Dec. Dp Bokkenrijders. FANTASIEPOSTKAARTEN Kerkelijk nieuws. Zondagrust. Schrikkelijk' emabrand Allerhande nieuws. Nederland. Engeland. VcrceiiigJe-Sliilen. Indië. De onlusten van Luik. Wat heliben do rooden gezaagd over die on lusten van Luik tijdens de kiezingeu Maar 't is hun onmogelijk geweest iets in te brengen om te bewijzen dat de gen darmen niet gewettigd waren hunne wapens te gebruiken De minister Berryer heeft iels onge hoord kenbaar gemaakt in de Kamer de ongelukkige slachtoffers werden ge plunderd in het lokaal der rooden En den avond dat de onlusten voor vielen waren de bandieten Dossin, Diest en Verviers, de moordenaars, van Saive daar, in het lokaal Er zulk volk wil den zij doen doorgaan voor vreedza me burgers - Ten andere, de notaris Kemy, een libe raai, de gebuur van het socialistisch lokaal, heeft het onder eed verklaard er werd geschoten op de gendarmen, die met het geweer op de schouders aan een commando van vooruit te gaan ge hoorzaamden. Het zou er schoon uitzien indien de openbare macht in België zich maar zou moeten laten doodschieten tot vermaak der socialisten Ook is de bespreking van het voorval tot schande gekeerd der roode lawijt- makers en verdedigers van de laffe kerels die op de gendarmen hunne revol vers losten en zij hadden veel beter ge daan van te zwijgen. De krab en de spons. De fabel De blinde en de lamme is wel bek' nd. Daarin wordt verteld hoe een blinde en een lamme elkander te hulp komen en de een aanvult wat de andere te kort heeft. Ook de natuurkundigen balen voorbeelden aan van dieren, die iu den strijd om het bestaan, tot wederzijdsche hulpvaardigheid hunne toevlucht nemen. Hen der eigenaardigste gevallen ver- loont de krab, die een spons op haar rug draagt. Deze spons beschermd haar tegen talrijke vijanden,want de spons is oneet- hn r voor vele dieren, daar ze met scherpe steentjes als bezaaid is en boven dien een walgelijken reuk verspreid. De krab niet zelfzuchtig, verschaft de spons haar voedsel. Inderdaad wanneer ze eet, laat ze stukjes van hare spijzen die ze verkruimeld heeft, vallen, en de spons zamelt dat overschot der maal tijden bijeen. De vennootschap is dus voor allebei voordeelig. Maar wie is op de gedachte gekomen zich den vennoot te kiezen Dr Polimanti, van Napels, heeft ont dekt dat het de krab is, die de spons op raapt, v op haar rug ze! *ii z daar i t haar ach!' rpopten visthöudt. Te Waterloo Men dat een den honderdsten verjaardag van den slag van Waterloo. In do maand Januari aanstaande zal een manifestuitgegeven worden in viertalen Duitsch, Engelsch, Fransch en Neder- landsch, ten einde een internationaal her- inneringsgedënktceken op te richten, niet ver van den berg St-Jan. Fen tweede gedenkteeken zal opgericht worden te Quatre-Bras, ter nagedachtenis van het Hollandsch Belgisch korps. Slechte bladen Paus Plus X zeido Daar de slechte bladen zulk een ontzettende schade teweegbrengen en de goede zooveel nüt, zoo hebben al de katholieken den strengen plicht, de slechte bladen le verbannen en de katholieke pers te steunen. Dat kan men door, Zich abonneeren Ze verspreiden Ze ondersteunen Er aan mëêwerken De zeeslag aan de Dardanellen. Parijs, 21 Dec. Het Turkse*.he gezantschap verzoekt mede tedeelen, dat in tegenstelling in het gevecht van 10 December de-Barberossa- geenerlei a va rij heeft opgeloopen. Vier soldaten zijn gewond en er is een doode (Deze mededeeling vraagt natuurlijk voorbehoud, daar ooggetuigen zelf ver klaard hebben dat aan een tweetal Turk- sche oorlogsschepen belangrijke schade werd toegebracht. Red.) Constanza, 22 Dec. De schade aan de Barbarossa is veel grooter dan de Turken erkennen Ook ketels zyn beschadigd.Er zijn 5 man gesneuveld en 21 gewond. De toestand in Montenegro. Koning Nikita wil aftreden. Berlijn, 22 Dec. Naar hier uit Belgrado wordt verno men, loopt daar het gerucht dat koning Nikita van Montenegro afstand wil doen van den troon. Eene samenzwering tegen den koning. Weenen. 22 Dcc. Verschillende telegrammen bevestigen het bericht, dat er in Montenegro, onder de Montcnegrijnsche landverhuizers die teruggekomen waren om deel te nemen aan den oorlog, eene samenzwering is gesmeed tegen het leven van koning Nikita. De voornaamste samenzweerders zijn in hechtenis genomen. Men vreest echter dat or onraad blijft broeden. Op weg naar den Europeeschen vrede. Parijs, 21 Dec. In de Kamer heeft M. Poincaré over de Albaneesche kwestie en de kwestie van oen toegang voor Servië naar de Adriali- sche Zee nader verklaard Men is overeengekomen dat de autono mie van Albanië onder de souvereiniteit of veeleer de suzereinitcit van den sultan, onder de controle zal staan van allegroote mogendheden. Voorts is overeengekomen dat do haven aan Servië op Albaneesch gebied toege staan,vrij en onzijdig zal zijn; zij zal wor den bediend door een internationalen spoorweg, die eveneens onder controle van Europa zal staan, met vrijheid van vervoer van alle soorten van koopwaar, oorlogsbehoefte inbegrepen Servië geniet wijders de inkomsten van de douane. Wanneer Europa aan Servië vraagt een deel van zijn wenschen te laten vallen, moet het van een andere kant zorgen dat Servië's middelen om te leven en adem te halen zoo ruim en zoo mild bedeeld mogelijk en, bovendiend, goed gewaar borgd wezen. Weenen ,22 Dec. De bladen spreken met voldoening over het besluit van de conferentie van gezan ten omtrent de kwestie van eene Servi :che haven aan de Adriatische Zee en van Albanië. Zij merken eveneens met groote voldoening op, dat geheel Europa zich op 't standpunt heeft gesteld door Oosten- rijk-Hongarië van den beginne al ingeno men, wat goeden grond geeft om te ho pen, dat men thans tot de oplossing van de crisis zal komen. De crisis in Portugal. Lissabon, 22 Dec. De voorzitter van don ministerraad is naar Porto vertrokken.Donderdag zal hij den president der republiek het gezamen lijk ontslag van het kabinet aanbieden M. Antonio José Almeida, hoofd dor revolulionistische pailij is te Lissabon teruggekeerd en werd met boloogingen van sympathie door het volk ontvangen. Op het Dom Pedro plein hadden daarna betoogingen vóór en tegen de revoluti- onisten plaats. De voorzitter geeft lezing van eenen brief waarin M. Van Ockerhout zijn ont slag geeft als lid van den Senaat. Hij iaat weten dat hij om gezondheids redenen van zijn mandaat afziet. M. de voorzitter brengt hulde aan de verdieiis'e?! van hel afgetreden lid en spreker- ett ook U&lug v&r eeaep- brief van baron van Caloen, suppleant van M. Van ekerhout, die laat weten dat bij van de opvolging afziet. Bijgevolg zal er binnen de <10 dagen eene gedeeltelijke kiezing moeten plaats hebben te Brugge. Zooals men weet is M. de baron de Ruzette aangeduid om M. Van Ockerhout in den Senaat op to volgen. fSTAD AALST. MAATSCHAPPIJ Het Bestuur heeft, in zijne Vergadering van 27 November laatst, vast gesteld de 46e Verjaring te vieren op Maandag 30 December 1912. ALLERSCHOONSTE EN RIJKE KEUS van voor KERSTDAG en NIEUWJAAR, alsook allerhande Nieuwigheden, ten bureele van De Denderbode 31, Korte Zoutslraat, Aalst. Kom zietonze uilstallingen. PRIESTERWIJDING. Zijne Hoogw. de Bisschop van Geul, beeft Zaterdag, de Heilige Priesterwijding toegediend, aan de volgende hoeren diakens Gerard Blalon, Hundelgom Jozef Brewée, Haeltert Adhemar De Jonghe, Deinze; Frans De Sehryver, St-Nikolaas Sylvain De Wannemaeker, Munte Omer Piessens, Eekloo Alfons Schouppe, Kerkxken Jules Seys, Ledeberg; Achiel V;ui Hecke, Ucsel Cyriel Willems, Sint Nikolaas. Kerk van Sint-Martinus. KERSTDAG. To 5 uren Kerstmis. Te 7 uren Her- dersmis. Te 9 uren Solcmneele Hoog mis.— Te <1 uren plechtig Lof, waaronder Sermoen door den Eer weerde Hoer Deken Roelandts. Kerk der E.E. P. P. Jezuieten, KERSTDAG. 's Morgens om 4 uur, Kerstmis daar op volgen de Missen elke halfuur lot 8 uur. 's Avonds, te 5 uur, plechtig Lof, en Sermoen door den E. P. Van Kecke. Van 's middags tot miiernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Donderdag 25 December, M. i Korlc-Zout- straat. 12 dooden vetsten. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde in eenen cinemaschouwimiv, in de wijk der Barakken, te Meenen, de Fransch- Belgische grens. Een film vatte vuur in de hut van den operateur en hierdoor ontstond brand. Eene paniek volgde. Er zijneen tientaai do n er er wer den verscheidene personen gekwetst. Nadere bijzonderheden. Meenen, 22 December. De brand ontstond heden,Zondagavond, ten 7 ure, in eenen cinema, op het ge hucht De Barakken bij Meenen. Een film, die vuur had gevat, kon door den bewerker worden uitgedoofd, n aar eene paniek had zich meester gemaakt van het publiek, dat uit verscheidene honderden personen bestond. Allen spoedden zich naar de deur, en een vreeselijk gowcrel en gedrang was er het gevolg van. Nadat eindelijk de menigte do zaal ont ruimd had, vond men twaalf dooden en een twintigtal gekwetsten. Tussehen de dooden lelt men eene vrouw van 60 jaar, een jonge man van 24 jaar en kinderen van 6, <S en 10 jaar. Acht vandeze kinderen zijn herkomstig uit Halewijn en vier uit Meenen. Het parket van Kortrijk, dat dadelijk ver wittigd werd, zal morgen een onderzoek komen doen. Volledige Bijzonderhehen. Meenen, 23 December. Op het gehucht de Barakken, in de Reckemstraat, n. 4. op eenige stappen afstand van de Fransche grens, nabij het tolbureel van Halewijn, staat sedert een drietal jaren do Cinema Kuiksom. De vertoonzaal is gelegen achter de herbergzaal, en is van deze laatste ge scheiden door een kleine opeue plaats. De zaal, in baksteen gebouwd, is 24 meters lang op 12 nieters breed. Zij kan 600 man inhouden, terwijl op een ver hoog, achter in do zaal, nog plaats is voor 200 personen. Op het tooneel is de doek vérvangen door eenen gemat teerden spiegel, op welken de zichten voorden -^rfr^nd door het toestel, dat zeven meters verre a ter den spiegel is geplaatst, in eem afge zonderd staande, hut». 't Was rond het einde der voorstelling. Lr waren nagenoeg 7uü personen in de zaal. Het publiek bestond uit vrouwen en kinderen en sommige moeders droe gen hunne zuigelingen in den arm. De film het einde van Hauic -, ont rolden zich op den spiegel, toen men eensklaps eene groote vlam zag opflik keren. Een onvoorzichtige riep Brand De vlam kon aanstonds worden uitge doofd, en de brand liep niet voort. Maar, de toeschouwers waren door den schrik aangegrepen en Irelden geen rekening met heigeen achter den spiegel gebeurde. De paniek. Schrikkelijke looneelen hadden nu plaat*. Eikoen snelde naar de twee deuren, die op de open plaats uitkomen. De toe schouwers van de boventribunen snelden naar de trappen of sprongen over de ballustrade in de zaal en kwamen alzoo terecht op de hoofden dergenen die zich in de uitgangen verdrongen. Het gewoel was onbeschrijfelijk en verschrikkelijk. Maar nog verschrikkelijker was het tooneel dat men in de zaal te aanschou wen kreeg, toen al wat zich zei ven red den kon, deze ontruimd had. Te midden van eene onbeschrijfelijke wanorde, gevormd door gebroken stoeien en banken zag men allerwege ontzielde menschelijke vormen liggen. Velen waren lijken. Men nam deze op en bracht ze in de naburige huizen. Van allerwege kwam hulp toe. Zes geneesheeren kwamen ter plaatse met den policiecommissaris van Meenen, welke eenen ordedienst inrichtte, gehol pen door zijnen collega van Halewijn. Eerste onderzoek. De slachtoffers. Uit het eerste ODderzock bleek aan stonds, dat de paniek wel degelijk ont staan is uit liet ontvlammen van den film. Onder de dooden telt men eene vrouw van 60 jaar, eene van 56 jaar en «ene van 40 jaar, twee jongelingen van 24 en 22 jaar, een meisje van 22 jaar, een jongen van 16. dr ie kinderen van 8, een van 7 en een var 6 jaar. Uit de bestaligingen van de geneeshee ren, blijkt dat do de od niet te wijten is aan verstikking, maar aan inwendige bloedstorting, v«r. orzaakt door het vreeselijk gedrang. Zij waren in den echten zin letterlijk dood gedrongen; Van een der slachtoffers was de ruggraat ge broken. De lijken werdec naar Meenen en Halewijn gebracht. Even als liei. parket an Kortrijk is ook dat van Rijst! ver d' gd. —Hoest, Verkoudheid of Valling zie annonce, 3e bladzijde. Keating Pastil. LEDE. Vrijdag waren de gebroe ders De Buck, wonende le Lede, in deze gemeente aan 't leuren met een wagen kolen. Op de wijk Vijver gekomen, deins de het paard achteruit en stortte in eene gracht. Do 2 jongens lagen onder het gespan, maar deze zijn spoedig kunnen gered worden door Jozef Lemmens en Karei Denneloog. Gelukkig zijn beiden maar lichtgekwetst. AALST. Vrijdagavond, om 5 3/4 u. had in de statie een schrikkelijk ongeluk plaats. De lampist Valerius Seys, uit de Noor d statie te Aalst, wonende te Hofstade, gehuwd en vader van vijf kinderen, zag dat in een wachthuisje de lamp geweldig rookte. De man snelde er onmiddclijk heen, doch op hetzelfde oogenblik kwam de sneltrein van Brussel aangestroomd. De lampist had den tijd niet meer weg te springen, werd door de lokomotief gevat en onder de wielen geslingerd. Zijn rech tervoet werd letterlijk afgereden. Onmiddelijk werden do geneesheeren Van de Velde en Bauwens ontboden, die gezien den ergon toestand van iiet slacht offer, hem de HH Rechten deden toe dienen Seys werd vervolgens naar het gast huis overgebracht alle hoop op redding is verloren. Aankomst der Winter nieuwig heden voor man en vrouwkleede ren, bijzondere keus voor paletots en pardessus, bij VAN DEN BERGH - JOURET, Korte Zout- straat, 41, Aalst. OORDEGEM. Maandag voormiddag rond 10 1/2 ure reed Achiel Ooslerlinck, inetden wagen van den heer J.B. Christi- aens, gemeenteraadslid, wonende te Oordegem, beladen met wij men, naar Gent. Gekomen nabij den watermolon van Eug. Van de Velde, sprong dc hond van deze laatste eensklaps naar Achiel Ooslerlinck en Ch.-L. De Langhe. welke bezijd n den wagen gingen. Ongelukkig lijk struikelde De Langhe, viel en kwam onder de wielen terecht, welke hem over ganscli het lichaam reden. Hij werd zeer erg gewond en een arm en been afgere den. Zijn toestand is zoo erg dal men voor een noodloltigen afloop vreest Het slacht offer, wonende te Zonnegein, is 65 jaar oud en vader van 7 kinderen Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zoutslraat dichter hij de Groote Markt, in n° OORDEGEM. -- I11 den nacht van Zon dag op Maandag had zekere De Winne gekend onder den naam van .Spits - op de wijk Ond-Srnetlwle drie kiekens ge stolen by eenen gebuur en werd op hee- terdaad betrapt. De kerel, 21 jaar mi. welke reeds verscheidene veroordeel in gen heeft ondergaan voor soortgelijke feilen en iu de buurt zeer gevreesd werd, is Maandag morgend door de gendarmen aangehouden en naar Dendermonde over gebracht. Men herinnert zich dal over eenige dagen te Brussel eene gewezen meid van eene oude rentenierster in het huis van deze laatste voor 20.000 fr. juweelen had gestolen en toen, om de sporen van den diefstal te doen verdwijnen, hot huisin brand poogde te steken. Zij werd later aangehouden met eenen kerel, met wien zij eene kamer bewoonde maar gelukte er in, een paar pastillen subli maat, die zij in haren haartooi ve,rborgen had, in te zwelgen. Zij is thans in de gevangenis aan de gevolgen dier vergif tiging gestorven. Donderdag namiddag kwam te Kortrijk de schipper Jules Baert van Antwerpen, met het schip Helena toebehoorende aan M. Va 11 heesbeek, te Antwerpen, in de groote Leie gevaren. Het schip was geladen met 250 Ion tarwe, 50 ton paardeboonen, koffie, suiker, enz alles voor eene waarde van 60,000 fr en bestemd voor deheeren Verwee, Van- dervennet Cie en Bossaert. Omtrent de ijsfabriek achter de Groe- ninghestraat, vaarde het schip op eenen houten balk, die een weinig uit het water stak, waardoor er eene i roote opening inkwam. Eene uur en half nadien was hel schip bijna geheel onder water. Een deel van hel graan werd gered. De koop waren zijn verzekerd. Men verwacht eenen graanzuiger van Antwerpen om het schip te lossen. - De verstoptheid en al hare ge volgen, draainissen, schele hoofdpijn, verblindheid, zwarigheid, slechte spijs vertering, lendenpijnen, enz. zijn altijd vlug genezen door de slijm verdrijvende Pil Wallhéry. 1 fr. de doos. I)o echtgenooten Tellen, wonende Hors Chateaustraat, 68, te Luik, leefden sedert een drietal weken gescheiden. De man, 40 jaar oud, loodgieter, had zijnen intrek genomen op eene bemeubelde kamer op de Guilleminplaasl do drie kinderen waren bij vreemde lieden uit besteed. Vrijdag morgend moesten de echtge nooten op de St-Lamhertplaats bijeen komen, om het kostgeld der kinderen te regelen. De vrouw verzocht baron man mede naar hare kamer te komen onderweg had eene woordenwisseling plaats en voor eene nietige reden trok Tellen eenen revolver uit den zak en loste twee scho ten op zijne vrouw, die door een der kogels aan de keel getroffen werd. Het slachtoffer vluchtte by geburen in, terwijl Tellen zich uit de voeten maak le later werd den plichtige door policieagenten in eene herberg van de Spueldrestraal aangehouden en naar het. policiebureel geleid, waar hij de feiten bekende. I)e revolver die hij nog in zijn bezit had, werd aangeslagen Zaterdag is er aan de Laan van Nieuw Oost Indië in Den Haag een fami- liedrama'voorgeva'llen. De daar wonende Mev. O. is door haren zoon met revolver- scholen zoo ernstig gewond dat zij aan de bekomen kwetsuren in het gemeente ziekenhuis is overleden. De N. R. Gt verneemt hierover nader De dader is de 34-jarige F.H. O., oud kapitein van het Ned.-Ind. leger, in Don Haag woonachtig. Hij schijnt zenuw lijder te zijn en moet in zeer overspannen toestand gehandeld hebben. Er bestond reeds jaren tussehen hem en zijne moeder eene veete. Zijn onge huwde zuster is ooggetuige van zijn treu rige daad geweest Aan het policie commissariaat aan de Nieuwe Haven, waarheen de man Zater dag avond nog werd overgebracht, is Zondag morgen het verhoor in deze zaak voortgezet. Ook mevrouw O. was zenuwlijdster. In het pension had men nooit bemerkt, dat zij bezoeken ontving van liaar zoon, wist men zelfs niet, dat zij een zoon iu Nederland had. Zaterdag avond hoorde men plotseling op haar kamer schoten knallen en mevrouw luidkeels om hulp roepen. De pensionhouder snelde toen naar hoven de zoon kwam met den revolver in de hand uit de kamer en zegde - Het is niet noodig, policie te halen. Ik zal me zelf wel aangeven. Hij verliet daarop het pension en liep in de richting van het policiepostliuis aan het Bezuidenhoul, gevolgd door den pen sionhouder. Toen deze op de Laan van Nieuw Oosl- Indië een policieagenl zag, wees hij dezen den dader aan, die zich gewillig liet aan houden en wegvoeren. Zeldzame genezing. Te Port Caüwe, in Glanorgan, heeft eene 80jarige dame die sedert 35 jaar blind was, het gezicht teruggekregen. 25 jaar geleden was zij aan een barer oogen van de staar geliciit. De geneesheer voorspelde haar teen dat het ander oog zou aangetast worden, doch dat het mis schien genezen zou, zoo zij lang leefde. Onlangs was hare dochter ten zeerste verwondert daar de nu de blinde haar bleef aanstaren. Deze zag een lichtstraal in hare oogen. Dan zag zij de kinderen .die zij tot heden enkei had herkend door betasting. Dan onderscheidde zij in op- bouvvzijede huizen rechtover het hare. Van dag tot dag wordt liet gezicht dui delijker. Om eene De 2 Februari 1911 trad in New-York (stad), mej. Vivien Gould in liet huwelijk met lord Decies. Dc vader van de bruid, de zeer bemiddelde heer George J. Gould, had voor de bruiloflstaart gezorgd een prachtstuk van confiseurskunst, dat ia drie verdiepingen was .opgebakken. Die taartwonderbaar van vorm en afwer king - is. nooit betaald. I)« vervaar- digster was mej Helen Brown, die der gelijke bijzondere taarten placht te leve ren, wanneer er in de New-Yorksche -vierhonderd» getrouwd werd. Mej. Brown vroeg voorde taart 15,000 fr. maar dat was zelfs George J Gould te kras. De Gould's vonden de taart met 5000 fr. al ruim betaald meer wilden zij niet geven. Mej. Brown bleef op haar stuk staan zij wilde niet enkel betaald worden voor de waarde van de laart als zoodanig, maar ook voor hare bijzondere talenten in dezen bijzonderen tak van koekebakkerstechniek. De taar was een gedicht geweest enz. De heer George J. Gould en mej. Holen Brown konden het niet met elkaar eens worden en dc koekebaksters overleed in Februari. Bij het beredderen van den boedel bleek dat er loopende schulden waren lot een bedrag van 5500 fr. waar tegenover de nog openstaande rekening voor de aan Gould geleverde taart viel te boeken. Een der schuldeïschers heeft de heer Gould in rechten aansproken. Telegrammen uit Washington aan de New-Yorksche bladen bevatten bij zonderheden over het reusachtige Ame- rikaansche oorlogsschip de Pennsyl vania dat binnen kort zal worden op stapel gezet. Die bladen noemen het aanslaande schip do grootste en bruikbaarste vechtmachien, die nog ooit voor eenige vloot is ontworpen Zonder bepantsering en kanonnen zal het s.chip een waterverplaatsing hebben 31,000 ton en 36,000,000 fr. kosten. Met bewapening en bepantsering zullen de kosten tussehen de 50 en 60 millioen fr. beloopen. De lengte van het schip aan de water lijn zal 608 Eng. vt. wezen, met 28 vt. 1 dm. diepang. Gedurende vier uur moet eene snelheid van 21 knoop kunnen wor den onderhouden. De onderkoning doodelijk gewond Bombay ,23 Dec. Vandaag moest de onderkoning van Indië, sir Ch, Hardinge, broeder van den Britsclien gezant toBrussel, zijne plechtige intrede doen te Delhi. Op het oogenblik dat lii.i staatsiegewijs de stad binnenreed werd van op het dak van een huis eene bom op zijn rijtuig ge worpen. De onderkoning is doodelijk gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken.

De Denderbode | 1912 | | pagina 2