RAADSELPRIJSKAMP De Reis naar Lourdes LOURDES.-EEN FEIT. Zondag 29 December 1912. 5 centie ien het nummer 66ste Jaar 4554. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. DE DEM DERBODE. Vlaamsche volksraad en Legerwet Vlamingen Groote Volksvergadering Uil mijn Congoleesch dagboek Dit blad verschijnt den Woensdag on Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'K 8ULM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, yiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Hoe de Bulgaarsche Officieren zich gedurende den wapenstilstand vermaken. Aalst, den 28 December 1912. van By 't ingaan van den nieuwen-jaar gang heeft De Denderbode het ge noegen zijne lezers eene reeks Raadsel prijskampen aan te bieden. Wij laten dus hieronder het eerste Logogrief en Prijsraadsel volgen, alsook de voorwaarden om er aan deel te nemen. Logogrief. Het geheel bestaat uit 13 woorden, 16 lettergrepen en 52 letters en moet door iedereen in acht genomen worden. 34, 50, 22. 38, 25, 34, 19, 40, 34, 43, 32 is een slaat in Amerika 52, 43, 7, 15, 30, 22 is eene stad in Ierland 12, 2, 49 is een viervoetig dier 35, 18,42, 39 wordt gebruiktin tuinen; 17, 2S, 41, 51, 6, 44, 21,15, 27,is eene stad in Engeland 8, 46, 28, 43, was een groot jager 31,33, 16, 24, 20, 5, 49, 10, 45, 48, 4, 11,18 waren vroeger steden. 3. 9, 26, 45, 47, 13, 23, is eene deugd Hl,14, 36,37, 29 wordt veel gebruikt in den oorlog. Prijsraadsel. Mijn eerste wordt door alle vogels ge bouwd Mijn tweede is een lichaamsdeel, min een letter Myn dorde is de uitdrukking van een sterk karakter Mijn vierde is eene maand van 't jaar, min een letter En mijn geheel is onvindbaar 12 schoone prijzen, waarvan wij de lijst in ons nummer van Zondag aanstaande zullen afkondigen, zullen lusschen de goede oplossers van dit Logogrief en Prijsraadsel uitgelot worden. De loting za! plaats hebben in ons Eurscj, 31, Korte Zoulolraal, Lq Aalst, den Donderdag 30 Januari, om 11 ure 's morgends, waaraan de geabouneerden kunnen deelnemen. In ons nummer van Zondag 2 Februari, zal de uitslag afgekondigd worden, en in hetzelfde nummer geven wij het Prijs raadsel voor de maand Februari. Om te kunnen deelnemen aan onzen jaarlijkschen Raadselprijskamp,moet men drie voorwaarden vervullen 1° Geabonneerd zijn aan De Dender bode 2" De abonnementsprijs voor 1913 be taalt hebben 3° De oplossing schriftelijk insturen vóór Dijnsdag 28 Januari Wij maken aan onze Lezers bekend, dat wij, builen dezen Raadselprijskamp, iedere maand een raadsel mededeelen, met vier prijzen,met telkens een zakuur werk of een wekker als eerste prijs. Wij berichten onze geëerde Lezers dat Prijsraadsels en Logogriefen enz. door hen ingezonden, ook zullen opgenomen worden, onder onze goedkeuring. Prachtige VISIETKAARTEN zijn verkrijgbaar ten bureele van dit blad. Verzorgd werk, gema- tige prijzen. Zetel Groole Markt16, BRUSSEL De nieuwe wet op het leger welke de Kamers eerlang zullen bespreken, leg*? den soldatendienst op aan al de Belgische» jongelingen van 19 jaar: Maar geen enkel woord slaat in dit) wet te lezen om verandering te brengen in den onrechtvaardigen, nadeeligen en gevaarlijken toestand waarvan de Vlaam'- sche soldaat sedert 1830 het slach'ofler is in een leger, waar de meeste officier en en geneesheeren de meerderheid hnnm manschappen, namelijk de Vlamiugei^ noch verstaan noch aanspreken kunnen. Geen volksvertegenwoordiger uit het Vlaamsche land mag die wet stemmen, indien er niet uitdrukkelijk in bepaald wordt dat Vlamingen en Walen voortaan in het leger volkomen gelijk zullen gë- steld en behandeld worden. VLAMINGEN Begeeft u allen den 19 Januari 1913, naar de welke te Brussel in de groote Feestzaal dei- Magdalenmarkt zal gehouden worden om de eischen van het Vlaamsche volk te verkondigen en uit te leggen. De stoet van Maatschappijen welke er zich met vaandels en mu ziek zuilen naartoe begeven,zal gevormtr worden te 10 1/2 ure 's morgens, op de Zennelaan en in de aanpalende lanen en straten. Brussel, 22-December 1912. Namens Het Legerkomiteit, II. Picard. Den VI. Volksraad, V. Dc Pos, F: Reinhard. DOOR POLYDOOR DE PAEPE 3e Vervolg. II. Donderdag 4 Augusti 1910. Ik heb er een lunch bijgewoond, die door het Fransch gouvernement aan meer dan 400 officieren der brandweer was aan geboden, en waar den Voorzitter der Ropubliek, Sadi Carnot, den luncli voorzat en or met ons ontbeet. Wy groeten thans in het voorbijrijden den Eift'eltorcn, die de clou van de wereld tentoonstelling van 1889 was hij is niet min dan 300. meters hoog, gansch van ijzer. (Ik ben zeker, dat gij zoo een spelle- nagel nergens in 't oud ijzer zult aantreffen). Men trekt er u op in nen ophaalbak of beter gezegd een bak op riggels ik had hein vroeger verscheidene malen bezocht en ik geheug my nog de heerlijke aanblik, die men van op die huiverachtige hoogte heeft, op het bois de Boulogne, de forten, en liet bois de Vincennes. En nu gaat het naar de Invalieden, waar de soldaten, die in Frankryks dienst hot eon of het ander afgeschoten werden, en onbekwaam zijn om nog hun brood te ver dienen, rustig do vredepijp op de kosten van 't land mogen rooken. Het paleis des Invalides is ontstaan onder Koning Louis XIV, in 1671 e» voltrokken in 1674 Napoleon I en zijn naamgenoot den III vernieuwden het. Op den koer, tusschcn den byzondersten gevel, is liet voorplein, 500 meters lang en 250 breed. Er staan hier 14 oude kanons te Sebastopol op den vijand veroverd. 2 stukken Algeriaansch geschut en nog veel anderen, voortkomende uit Egypte. Buiten de esplanade rijst een paleis op van 4 verdiepingen met 133 ven sters, hetwelk eene lengte beeft van 216 meters en versierd is met zegeteekens alsook met bet ruiterstandbeeld van Lode- wijk XIV. Dan een ander ruim gebouw, in 1749, voor de officieren gemaakt en waar de kanonbal ligt, die ten jare 1675, den veldmaarschalk Turenno doodde als mede twee fakkels met olielicht, waaraan hy zich op de veldslagen, by nachte be diende. Men heeft hier de kapel der Inva lieden, die voorzeker, van al wie Parijs bezoekt, moet gezien worden Zij mag stout gerekend worden bij eene der wonder heden van de wereld. Men bemerkt er eene heerlijke verzameling van vaandels op vreemde legers gewonnen, die thans aan het gewelf van de kapel hangen dag en nacht brandt er licht voor eenen zilveren Christus, meer dan levensgrootte men bewaart er de harten van Kleber, Vauban, Vegrier, Mejuffer Sombreuil, de graven van Turenne, Jouidan, Mo.ncey, Duroc, Bertrand, Mortier, enz. de koepel is oogverblindend en stuurt langs geel-gouden vensters een onbeschrijflijk licht °n kleu- door PETRUS COSYN. Landbouw te Kitungulu. XXXVIII Einde en Begin Maar '1 is bijzonderlijk het vee dat goed gedijt hier op de hoogvlakten van Kitun gulu, doch geen wonder, ik heb hier op pervlakkig geschat 200 a 300 hectaren weilanden, de meeste gelogen in de val leien, doch allen in de onmiddelijke na bijheid. In de valleien, door de vochtig heid, blijft lu-t gras immer groen, terwyl op de hoogten gedurende het droog seizoen Juni-October, alles doodgebrand en gestorven is bij gebrek aan regen. Ge ziet welk onschatbaar voordeel die lage weilanden aanbrengen, daardoor is er hier voor het vee nooit gebrek aan voed sel. Op de hoogten heb ik rond de 30 hectaren woud uitgerooid, sparende de renmcngsel op rijko inosiëlcen vloeren dit licht, een stralenbussol gelijk, stroomt langs, een wit-marmeren trap, op hot graf van Napoleon-Bonaparte. De indruk, die men or voelt, is onuiUvischbaar men be wondert hier, in heilige ingetogenheid, liet samengebracht genie van de grootste bouwmeesters der wereld De graftombe, van rood marmer, is uit één stuk 4 meters lang, 2 breed en 4 hoog; de glans, die er op straalt, ik herbaal liet, is nooit te vergeten... Rondom staan standbeelden van engelen, die treuren; de vloer is eenu land kaartvan rijke mosaiek.die Je groote veld slagen des wereldveroveraars herinneren een menigte tropéen van veroverde vaandels prijken van afstand tot afstand. Rondom liet graf, eenige meters diep, wandelt men in eene gaandery, waarin een gewelf is van zwarten marmer, met het standbeeld van Napoleon. I11 de kapel zelf treft go ontelbare standbcolden aan van groote fransche krijgsoverlieden en geleorden... Van de Invalieden rijden we over de Alexanderbrug, gebouwd over de Sei-ie. ter gelegenheid van liet bezoek van uen keizer van Rusland het is wellicht de merkweerdigste van heel Parijs. Nadien rollen w e naar de Elyzeesche Velden, ge legen rechtover de hovingen dér Tuilenes, van den anderen kant de place de la Con corde. Ze zijn samengesteld uit eene groote laan, doorsneden van gras- en bloemperken boschjcs met fonteinen, die aanhoudend en overvloedig water sproeien en zoete frisch- groote boomen, om later lommerle te geven aan het grazend vee. Al het hout en het gras ligt nu te drogen, later wan neer alles poerdroog zal zijn steek ik er het vuur aan. Met het regenseizoen wan neer de eerste regens vallen, zullen de oude wortels nieuwe scheuten' schieten en zal ik 30 hectaren jong malsoli weide- gras hebben voor hel nat seizoe#en dit is noodig want alsdan zijn de valleien over stroomd, ontoegankelijk voor liet vee en moet dil op de hoogten zijn voedsel zoe ken. Er hoeven zoo op zijn minst nog een 200tal hectaren boscli uitgeroeid le worden voor weilanden en.akkergrond. Gedurende liet regenseizoen is de wasdom der planten bier waarlijk verbazend. Als het vee eene plaats kaal gegraasd heeft, zoo kaal als den schoonsten kletskop die men 's Zondags in de kerk ziet, liewel acht dagen nadien staat alles daar groen bedekt met malsch weelderig gras. Mijn veestapel is nogmaals aangegroeid door bet aankoopeii van het vee van M. Hawkins, den protestantschen dominé van Mankinds, welke na een verblijf van 22 jaar te Mukinda, met zijn dame naar Europa terugkeert. Beiden zijn nu in de zeventig jaar doch nog krachtig en ge zond. Ge ziet dat het klimaat hier verre van doodelijk is. Mijn veestapèl bestaat thans uit 4 melkkoeien, 2 stieren. 2 ossen,7 vaarzen, 4 kalveren (stiers en 1 vaarzenkalf. Sa men dus 20 stuks en de kudde schapen en geiten en mijne kiekens en mijnen jon gen aap. Das n'en kwast dat. t Is nu 3 weken dat men hem mij gebracht heeft, hij was maar de grootte eener rat toen, en alle denkbare en ondenkbare guitenstreken richt hij uit. Hij rooft mijne eieren uit de nesten,plaagt mijne jonge kiekens, steelt liet vleesch uit den pot, gooit mijne soep kom om, scheurt mijne boeken en heb ik 't ongeluk een onvoltooiden brief op tafel te laten liggen en pen en inkt niet weg te sluiten, weest zeker dat de schelm den brief voltooit,'de pen in zijne apen handen neemt en zich als een gepatenteer de geheimschrijver aan 't schrijven zet.On gelukkiglijk uit zijn gekrabbel kan ik piet wijs worden en nog gelukkig als hij niet gansch den inktpot over de papieren uitgiet en giechelend van apenpret zich verwt met mijnen inkt Zoodat hij er als een kleine duivel uitziet. Wat kwelgeest. Het inlandsch dorp voor mijne werk lieden is gansch in orde, alle huizen van binnen en van buiten gewit, 11 tegenla chend van tusschcn het groen der ba- naandreven die het dorp doorkruisen, bloemperkjes voor de woningen, waarlijk mijne zwarten zijn beter gehuisvest dan de congoleesche prinsen en ze zijn tevre den, geloof mij. En ik ook ben tevreden en gelukkig hier in mijn vriendelijk Ki tungulu, in mijne schoone reine woning. 1 JuliWaarachtig en bestendig geluk op aarde bestaat er niet. Plots komt een donderslag myn geluk en mijne rust storen. Juist wanneer alles nu in orde is on ik mij nu op mijn gemak begin te ge- gevoelen, ontvang ik hot bevel Kitungulu hcid gove.n. 's Avonds zijn de hovingen tooverachtig verlicht en heerscht er eene drukke bewoging. De Place do la Concorde is de schoonste van de Stad, met hare fonteinen en obelis ken, marmer kolommen van een stuk, uit Egypte naar hier overgebracht. Hier stond bet schavot, waarop Lodewijk XVI ont hoofd .verd bier stroomde tydens de Fransche omwenteling zooveel edel, on schuldig bloed De bijna onafzienbare plaats is omringd van de Ministeriel) van Zeewezen, enz., en de Tuileriën. Aan de hoeken pryken 8 paviljoenen, waarop standbeelden, verbeeldende de voornaamste steden van Frankryk twee fonteinen zenden hunne waterstralen 10 a 12 meters boog In het midden der plaats staat de obi-hsk de Longsor Monolite uit éen stuk, in rooden arduin, voortkomende uit de verwoesting van Thèbes, in 1836 opge richt de obelisk is 23 meters lioog en weegt en 250.000 kilos.... Wie voor liet eerst de Place de la Concorde ziet, blyft, verstomd en als vernietigd, lang onder den indruk van dergelijk onovertrefbaar tafe reel; het majestueuse grypt u aan 't hert, en we overdrijven niet. het kolossale slaat u met overstomming... Niet wyd van hier is de wereldvermaarde rue Rivoli zy is meer dan 3 kwaart uurs lang 'k en zeg u maar dat de huizen, die men er aantreft, gaan in pracht alle gedacht te boven. In deze straat staat het hotel Continental, waar ik u in 1889 een te verlaten en het bestuur van den groo- len post Lukonzolwa, don belangrijksten landbouwpost van gansch Katanga op mij te nemen. De slag trof mij diep en bijna onver wachts. Wel had M. Godin vroeger het inzicht uitgedrukt mij naar Lukonzolwa (in 't kort) terug te roepen om hem bij mogelijk geval op-te volgen, daar hij nie- niemand anders er bekwaam toe vond, doch ik had hem zoo dringend gesmeekt aan dit ontwerp geen gevolg te geven zoodat ik dacht dat het onweer overge dreven was toen het nood lotting bevel mij'toekwam. Smartelijk was mij het gedacht mijne goede zwarten, aan wie ik mij gehecht had, te moeten verlaten, nog smartelijker het gedacht, het heer lijke vriendelijke tropisch schoone Kitun gulu, het kind mijner werken, in andere handen te moeten overgeven. Doch Gods wille geschiede, ik moet gehoorzamen aan liet hooge bevel mijner oversten,doch alhoewel die nieuwe benoeming mij een. hooger ambt laat verhopen, toch valt het mij hard en kan ik niet belelteu dat tra nen over mijne wangen rolleu en vallen op het noodlottig bevel. Wordt voortgezet. De bedevaarttrein van Doornik slaat in de statie vap Juvisy by Parijs. Nog eenige minuten en hij zal in de richting, der Pyreneën verdwijnen. Daar komt een man dragende in zijne armen eene zieke Vrouw de spoorhalle binnen. Hij vraagt hijgend naar den witten trein komende uit Brussel. Men wijst hem dezen en opent hein bereidwillig de deur van een rijtuig. Goddank, zucht de afgematte man en legt zijn dierbaren schat op eene zitbank neder. Bij het gezicht van dit uitgemer geld en levenloos wezen worden al de bedevaarders door diep medelijden ge troffen en wenden met schrik het oog van de stervende af. Waartoe haar aangebracht Zij zal onder weg sterven. Gelijk antwoordt de moedige man zij heeft het gewild. Nu is 't aan de Lieve Vrouw het overige te doen. Hij omhelst de ongelukkige die hem .herkent. Teedere woorden worden ge wisseld, wijl al de aanwezigen weenen van aandoening want nooit zagen zij. aangrijpender schouwspel. Haar laatste woord is voor haren kleinen Gaston, daar ginder op de Scheldeboorden geble ven. Waak over onzen lieven... klei nen... Vaarwel Met betraande oogen staart de onge lukkige man naar de heenrollende rijtui gen van waar uit duizenden liorsleii het blijde Ave Maria weergalmt. In een dier rijtuigen dient een priester aan zijne stervende vrouw bet Heilig Olijsel 'toe wijl rond haarde gebeden der stervenden worden gepreveld. Doch wenden wij ons oog van dat schrikwekkend tooneel. banket bijwoonde met meer dan 400 dfficie- ren der brandweer. Van België waren we met vier ik, de Lobel en Beaufort van Brussel-Schaei'beek en de bevelhebber van Luik.... Edoch, ons verly'f in de Fransche hoofd stad spoed ten einde, en kortbondig zullen wij er liet relaas van voortzetten De rijtuigen voeren ons vervolgens langs de groote hovingen der Tuileriën, voorby liet Louvre, een museum dat meesterstukken uit alle landen en van alle scholen bevat langsheen liet standbeeld van Jeanne d' Are, -la Pucelle d' Orleans», die de stad Orleans van de Engelsehen verlostte, op den brand stapel gestorven in 1910 gelukzalig ver klaard voorby het standbeeld van Gambetta de Place du Caroussel en dp Louvreplaats, waar een zegeboog opstaat van 14 meters hoog en 19 meters lang, volgens de teekening van den triomfboog van Septimus Severius, te Rome. We zien nog hel Paleis Royal, enz... pntiii, te lang om te melden doch ik denk, het byzon- zonderste te hebben aangeteekend... Ton 1 uur kwamen we in ons hotel toe en namen er een stevig middagmaal. Van 3 tot 4 uur deden we nog een rytoertje, en zagen den Sint Jacobstoren, die daar staat zonder kerk liet stadhuis er. de hoofdkerk Notre Dame, gebouwd op een eilandje door twee armen der Seine ge vormd. Zoo bereiken we de statie van Austerlitz, vaarwel zeggende aan Frank ryks hoofdstad, waar we inderdaad eenige Wie is zij die daar worstelt me! dood Maria Jacobs is haar naam. Zij w. te Borgerhout bij Antwerpen in de F1 straat nr 35. Zij telt vier en dertig j en lijdt aan de verschrikkelijke lei ziekte. In den hoogsten graad aange volvoeren de doodende bacteriën spoedig en zeker vernielingswerk 1 gansch haar lichaam. Niets vermoei vordering der ziekte te stuiten. Maria Jacobs is haar toestand be doch zij bewaart te midden van n aar- lijden eene vaste hoop op haar onwan kelbaar geloof gesteund. Hij, haar man is diamantslijpe' en wint een gering loon om de ju\v< ien der rijken te doen glinsteren. Hij da :;t. evenals zij, dat daar alleen in het ger oord der Fransche Pyreneën, gent ing voor haar te verhoopen is. Ja, daar Is de eenige en laatste hoop. De bedevaart van Doornik ging v trekken. Madame Jacobs vroeg plaats. De witte trein die de zieken voert zou Brussel verlaten Dinsda; Aug. 1912 om 11 u. 25 in. Een aut biel bracht haar van hare woning de nabij gelegen statie van Antwe over. Bleek, bewusteloos lag zij 1 strekt op de zitbank. Haar man verg .de haar Voor hem was het de di stond van scheiden, de stond van geduchte vaarwel... Zoo de Maagd blijft voor hunne gebeden zal hij in dit leven nimmer weerzien. Men hoe stil voor de statie. Helaas de trein >or Brussel is sinds vijf miiiuten vertrol- Wat gedaan De Voorzienigheid schijnt haar het eeuwige redt fingsn te weigeren. Laat ons toch vertrekken zucln stervende. De automobiel verdwijnt met groote snelheid in de richting van Brussel. Mai m Jacobs heeft alle gevoel verloren en blij 't den ganschen ril bewusteloos. Eindeli'k zijn zij te Brussel. De groote beweging der straten hin den snellen gang Zij bereiken de Z statie. Maar welk noodlot vervolgt t die arme stervende De witte trein komt de spoorhalle verlaten en vlucht naar Lourdes.. hel ia zonder haar... De zieke opent de oog en nauw hoorbaar zucht zij Ik -."it toch vertrekken De sneltrein vc - Parijs staat daar. Spoedig twee plar - bewijzen 2e klas om de stervende hevige schokken te vermijden die har einde zouden verhaasten. De arme d mantslijper bekommert zich nief om do onkosten. De Maagd der Pyreneën immc - kan haar nog genezen. Dit maal kwamen zij gelukkiglijk bij tijds te Parys cm van daar den witten trein te Juvisy in te halen. Wij zijn Zaterdag 31 Aug. 1912. 't is vijf uren namiddag, plechtig oogenbl - van den omgang des Heeren. Op acht honderd zieken, door twintig duizend pelgrims omgeven, laat Christus zij liefdevolle en medelijdende blikken i derdalen uren gelukkig door gebracht hadden. De klok sloeg 4 uur namiddag. Wij namen plaats in den trein, die om- naar Lourdes brengen moesten lezen eenen Paternoster, volgens de aanbevelingen -ren onzen geestelijken bestuurder. Do Parijzer omtrek, welken wy t. doorrijden, toont ons zyne villas en witge kalkte huizen met voorhoven. De plai cn- grooi herinnert ons wel aan 't Vader— maar de bouwtrant is anders, want :uci werkt hier veel met franschen steen lie allengskens door den tyd, half zwart wordt. Eens liet zuiden bereikt, treft men gni-.ie wyngaarden aan, die den rijkdom en voorspoed der streek uitmaken. Wij stoomendoor Etampes, eene sc c stad, met prachtige kerken daarna vlijen we door de groote weiden,, onai'zi e graanvelden men noemt deze streek de Beauce de vruchtbaarste van i'ra.ik-- rijk verscheidene onzer Vlaamsche Lrd- genooten zijn er aan 't graanpikker. zien de Belgische vlag op onzen treir. wap peren en roepen ons den hal telijken laan, schen Goeden Dag Zoo komen we 1. Aubrais, en nemen er in de spoorhu i< Ui ontbijt. Daarna is het weer Vooru saai- Blote, eene stad van 20.000 zielen, h ,ofd - stad van het departement Loire c 1 Het is hier, dat Keizer Karei zijne j j 'ie intrede deed en er zoowel ontvange v .r waarde hertog de Guise en zijp. brooder den Kardinaal vermoord wierden erl u Catharina deMedicis stierf.(Wordt

De Denderbode | 1912 | | pagina 1