IN FRANKRIJK De Reis naar Lourdes Een die 't zeggen durft. RAADSELPRIJSKAMP Zondag 5 Januari 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4556. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Uit mijn Congoleescb dagboek Het kazerneleven PI. VOU KINDERLEN-WflECHTER, DE DENDERBODE. Hei-opbeuring. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 0 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten dei' kwit- lantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schri.ilt in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQI I-: 8GUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heercn Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten tien uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 4 Januari 1913 Onze Fransche geloofs- en partijgenoo- ten beleven zeer hachelijke lijden. Als vaderlanders miskend, van hunne rechten beroofd weten zij niet wal hun nog al te wachten zal staan. De vrijmetselaarskliek immers, die bij on e zuiderburen hel bewind in handen heeft, behandelt de Katholieken als ovec- wonnelingen, die het zijn juk opdringt en in de boeien slaagt. En dat ziet men gebeuren in Frankrijk, dat land eens geroemd als de oudste dochter der R. K. Kerk. Maar hoe heeft zich in dat rampzalig land, zulkcn toestand kunnen ontwikke len Ja, hoe is er de vrijmetselarij, die helsche macht zoo machtig geworden Die vragen zijn gemakkelijk op te los sen. De Katholieken in Frankrijk zijn niet ter hoogte hunner plicht geweest zij hebben niet waakzaam geweest voor 't behoud hunner vrijheden zij hebben niet bijtijds den noodigen weerstand ge boden tegen de aanvallen hunner vijan den zij hebben hunne hoste krachten verspild in onderlinge twisten en veeten zij hebben zich niet op krijgsvoet inge richt, volgens oen welberedeneerd plan -e» onder-de leiding van ondervindingrijke aanvoerders zij hebben met de noodige krachtdadigheid niet gehandeld en. de eerste vorderingen van de partij der god deloosheid met al te veel onverschillig heid bejegend eindelijk ze zijn te onbe raden achteruit geweken voor de aanval len hunner vijanden Wijze lessen, heilzame gevolgtrekkin gen zijn er voor ons Belgische Katholie ken, al' ie leiden uit hetgene wij in Frankrijk zien gebeuren. I11 ons land ook betrachten de vijanden van den Godsdienst ons, Belgische Katholieken, onder het maconnieke juk der verdrukking te doen bukken. Im mers onze vrijheden, onze godsdienstige rechten steken hun de oogen uit ons zoo bloeiend en zoo vruchtdragend vrij onderwijs wekt hunne afgunst onze werken en instellingen tot. oplossing der maatschappelijke kwestie, der maat schappelijke bevrediging lot. verbetering van de levenstoestanden der arbeiders maken hunnen bitteren nijd gaande. Velen onzer vijanden trachten er zelf naar, hier gelijk in Frankrijk, uit de verwereldlijking van kerken en kloosters ruime geldelijke voordeden te zullen kunnen opslrijken De vorkoopingen dei- kerk- en kloostergoederen hebben bun geleerd dat er daar voor behendige papenvreters vette brokken te snappen zijn. Geen wonder dus dat zij naar 'I oogen- blik snakken, olijk .!e viscli naar T water, dat zij met ons zullen kunnen handelen, zooals hunne Fransche logiebroers met de katholieken doen. Doch dit oogenblik is nog niet te voor zien de kiezingen op 2 Juni II hebben DOOR POLYDOOR DE PAEPE 4® Vervolg. II. Donderdag 4 Augusti 1910. Blois is rijk aan schoone kerken er. heeft een kasteel, terecht een der pronkstukken van Frankrijk genoemd. Wat verder ont plooit zich de natuur in al hare pracht links, voorbij de statie van Ozanam, weer praehtige kasteelen, 0. a. dit van Chau- mont, met zyne oude torens en dit van Amboise... Hier verlaat men het Depar tement Loire et Cher, en men arriveert in den Indre et Loire, langs St. Pierre des Corps en Poitiers. 't Is 11,26 ure van den nacht. Poitiers heeft eene bevolking van 40.000 zielen en is de hoofdstad van het Depar tement La Vienne het is ook een Bisdom. Het was in de nabijheid van deze stad, dat Karei Martel, in 732 na Christus ge boorte, do Sarrazcnen versloeg, en dat Jan den Goede, in 1356, d>; veldslag ver loor van Mautpertius tegen do Engelschen. Wij hebben natuurlijk van Poitiers niets kunnen zien, doch volgens genomen inlich tingen, weten we dat de stad prachtige kerken en veel oude gedenkzuilen bezit. Het zwaar koehend stoomtuig vervordert rusteloos zijn weg in den diep-donkeren bewezen dal onze geusche vijanden nog altijd machteloos zijn. Overigens dit oogenblik hebben wij, Katholieken, weten verwijderd te houden door onze verkleefdheid aan onze grondbeginselen, door onze eendrachtigheid, door onze krachtdadigheid in den strijd, 't welk 't stolsel veroordeelt Onze Jef trekt zich de politiek niet meer aan Im mers dit is eene lafheid voor hem die als Katholiek te zijn wil doorgaan. Noen, dit oogenblik zal nooit aanbre-' ken zoo wij liet niet willen zoo wij voortgaan met onzen plicht te begrijpen en te vervullen zoo wij eensgezind, rusteloos, manhaftig onze tegenstrevers, of liever, vijanden weerstaan zoo wij geene enkele toegeving doen en geene enkele inbreuk dulden op onze katholieke rechten en vrijheden, in andere woorden, zoo wij onze Fransche geloofs- en partij- genooten niet naleven i;i hunne zwak heden, in hunne toegevingen, in hunne schuldige lafheden We geven hier de vertalingen van een artikel onlangs verschenen in den "Jour nal de Grenoble" en onderleekend door den heer Zevaes, radikaal socialistische afgevaardigde een antiklerikaal, maar die rechtzinnig en vrij zijn gedacht durft zeggen Ziehier wat hij schrijft .- Er is niemand, tusschen de eerlijke lie den, die het op lieden niet beklaagt den stap te hebben gevolgd van die uitge kochte deugnieisbende, die ons vroom vaderland doet storm loopen tegen die lijdenshuizen, waar de werkdadige liefde enkel vroeg om te mogen verborgen blij ven. Nu zijn de laatste doeken neergevallen, en het schijnt klaar, dat, indien men lot aas aan het volk deze uitgelezcne zielen heeft toegeworpen die de zusiers van liefde zijn, het enkel was om liet volk te begoochelen, terwijl liet politieke jan hagel in den Franschen spaarpot foefelde en reiden opdeed uit het nationaal budjet. Waarlijk,het antiklerikalisme had eene broede rugge en geen vuurtje brandde lan ger dan deze hittere spotternij Klerikalisme! Antiklerikalisme! welke woorden zonder zin, holklinkend en ijdel Of beter, hoe zeer zijn ze door do apachen der politiek van hunne echten zin afgekeerd De klerikaal hier, door beteekenis, hij is deze die een stelsel belijdt om te zij nèn bate het vertrouwen zijner medebur gers te winnen. Hij is deze die in name van eene zoogezegde magistratuur, zich als opperste rechter doel doorgaan die den eigenwaan heeft het hestuurslelsel in eene hand te houden en den banvloek en de vermaledijding uitbraakt tegen al deze die weigeren met hem mee te doen! Van daar voortgaande is de klerikaal liet voorrecht van geen eene partij. Hij broeit en woekert op al de stilstaande nacht, terwijl wij de oogen lmken en een paar uren verk vikkenden slaap genieten.. Om 2- uur 's iu< rgens, bereiken we An- goulême. III. Vrijdag 5 Augusti 1910. Angoulème heeft een Bisschoppelijke!) zetel zij telt 30,C00 zielen en ligt op de rivieren La Charento en L'Anguienme. Het schijnt, dat de stad gebouwd werd door do Romeinen althans, er is veel wonders voor de oudheidskundigen af te zien nauw elijks is men Angoulème voorbij, of gerydt door ecnen tunnel van 800 meters lengte en daarna op eene fraaie brug, lig gende over den stroom de Gironde. Men bereikt, ten 4 uur 's morgens, Bordeaux St. Jean en stoomt evens groote scheeps- weiven, waar altijd oorlogschepen en andere in den maak zijn. Dommelend sjoeft de trein eer.e weidsclie spoorhalle binnen en we bevinden ons te Bordeaux. Hier is het halte. Wij begeven ons naar de groote kerk St. Croix, wonen er de Mis bij en nutten de H. Communie. Vervolgens zak ken we de stad in, om nader kennis te maken mei hare merkweerd'ghedon. Wij hadden er veel hooren over spreken, voornamelijk van de wijnliefhebbers m iar nu kunnen wij er over meêklappen, en om er rechtuit ons gedacht van te zeggen het is eene vuile stad, gelijk er veel lanrs die kanten zyn. Bordeaux heeft 250,000 inwoners en is de hoofdplaats van een Bis- wateren, op al de mesthopen, op al de stinkpoelen en bezwaddert door zijne hatelijke aanraking al de edelste zaken Klerikalen zijn deze die altijd 't woord van antiklerikalisme in den mond hebben en die bezit nemen van eene republiek welke zij in eene kribbe in oenen eetbak herschapen hebben Klerikalen zijn deze hoogepriesters van kleine, smalle en geslotene kapellckens Klerikalen deze vrijmetselaars van «Ie Rue Cadet, die niels anders betrachten dan dekoraties, vette postjes en winstge vende mandaten af te smceken 't zijn die zoogezegd radikaal socialisten van de Rue Valois, die zich aan den ministe- rieclen kaas vastklampen't zijn die groote opruimers van werkstakingen der C, G. T. die zich aan de volksellende vet mesten Zulk klerikalisme... dat i.s de vijand. N. B Dat heet men voor onze anti klerikalen eene afrossing van eerste klas en daar hoeft niets hij gevoegd. door PETRUS 008YN. Landbouw te Kitungulu. XXXIX Einde en Begin En hoe dit gekomen is. Eenvoudig zoo. M. Godin, terugkomende van zijne in spectiereis naar Molero, (26 Mei 27 Juni), vond hij zijne terugkomst te Lukonzolwa liet bevel zich onverwijld naar Elisabeth- ville te hegeven om er M. Leplae, den algemeenen bestuurder van landbouw in het Ministerie van Koloniën, te ontmoe ten,wolke er sinds eenige dagen aangeko men was en liet bestuur van Lukonzolwa aan mij over te dragen, terwijl vriend Wa- thulet, mij zou vervangen te Kitungulu. En zoo geschiedde het. Godfroid kwam hier toe den 1 Juli. Samen bezochten wij de omstr ken, het vee, den landbouw, 'k Gaf hem de noodige inlichtingen en on derrichtingen voor liet bestuur van den post enden fl Juli kwam M. Godin hier aan 0111 officieel den post aan M.Walhelet over te dragen Te dier gelegenheid gaf ik mijn afscheidsdiner waaraan deelna men behalve Godfroid en ik, M. Godin en de juffers Vnii Luanza. De goede, waarlijk vaderlijke woorden van M. Godin, zijne aanmoedigingen welke mij een schitte rend vooruitzicht openden beurden mijn terneergedrukt gemoed op en liet afscheids maal was zooniet luidruchtig vroolijk dan toch ook niet droevig. 's Anderdaags 's morgens zou ik ver trekken om van mijnen nieuwen post bezit te nemen. Voorde laatste maal ging ik des avonds een bezoek brengen aan mijne werklieden en hunne huisgezinnen in hunne gerieflijke en gezonde woningen en hun eenige kleine gedenkenissen uit- d cel en. Nooit heb ik een treffender too- neel bijgewoond, nooit werd mijn hart meer bewogen dan hij dit onvergeetlijk afscheid. Men omringde mij en liet mij dom. Zij dagti-ekent van het Romeiusch Tijdvak en is voor antiquaires niet te ver smaden, want zij roemt op een schat van oudheden ook levert zij een schouwspel op van drukke bedrijvigheid rechts, de liiivo met duizenden schepen van alle natio naliteit, talrijke gebouwen, entrepóts en, kerken links, de Bourgognepoort, de koninklijke poort, met aloude torens, enz. Van op eene brug, 1500 meters lang, met 17 arcaden, waar wij over gereden zijn. schijnt liet daar een eclit mierennest... Tot 6 uur bleven we in. Bordeaux, en in het terugkceren naar de stutio zagen we nog onderwege het paleis der Hertogen van Aquitanio. Wij ontbeten lekker in het res taurant der statie en ontvingen daarna eik eene cartonnen doos, waar ons middagmaal in was, om op den trein binnen te spelen immers, er was weer een heel eindje wegs af te leggen Vaarwel dus, oude wijnstreek En nu, verandering van spectakel Al de streken, die wij doortrekken, zijn doren onvrucht baar Lamotte, Gelioux, Morceus, Dax, sparren en eikenhosschen, wel 10 uren ver uitgestrekt, die men de Landen noemt, en waaruit men den wierook en den terpentijn trekt.... Op zekere tijdstip pen van het jaar hangt men potjes aan die sparreboomen men maakt eene opening in den boom, en derwijze wordt de terpen tijn opgevangen. In die bossclien werken ploegen arbeiders soms drie maanden lang en bouwen zich daar hangaars om den nacht met moeite vertrekken, de kinderen hiel den mij vast aan de kleeren en smeekten: Bwana musuri, bwana musuri apana kwenda Ik beloofde hun terug te zullen ,keeren, dat ik iien slechts voor ennigen tijd verliet (de Heer vergeve mij «lie leu gen) en met den krop in de koel snelde ik naar mijne woning en daar in mijn bed sclireidde ik mij uit Mijn laatste nacht was een Iroostelooze pijnlijke marteling. 's Anderendaags om 7 ure, zonder vaar wel te zeggen aan mijne zwarlen. ving ik de reis aan naar Luwa, een eind wegs begeleid door min vriend Godfroid Wathelet. Zoo eindigde mijn verblüf te Kitungulu. Enkele uren nadien zou ik mijnen dienst beginnen te Luwa. Mijn titel was dus goed gekozen Einde en Begin. Wordt voortgezel. Men zou aan hooger hand zeer wel doen de kwestie der slaapzalen eens ernstig te onderzoeken. Om de kazerne betamelijkor temaken, heeft men terecht gevraagd dat er een onderofficier in elke kamer zou vernachten, en desnoods allo jiedelooze gesprekken of daden straffen. Met moet echter wel verstaan zijn dat do eerste de beste daarmede niet mag belast worden, want onder dat opzicht zijn zij niet allen te betrouwen Die onderofficier moet ook gezag hebben op zijne mannen en- eene gelijke ivehtveerdigheid jegens allen laten blijken. Geld of geschenke n mogen evenmin als do naam van den plichtige eenigen invloed op hem uitoefe nen. Er zijn soldaten, die altijd door de onderofficieren gerust gelaten worden, en noch karweien noch straf krijgen, maaralle gunsten genieten en tot 12 ure 's nachts mogen uitblijven. Het zijn na tuurlijk de arme jongens niet, inaar wel de rijke familiezonen En de zedelijkheid der slaapkamers is verre van daarbij te winnen. Volgens het militair reglement moeten alle soldaten, eens dat hot. - uitdooven der lichten geblazen is, in hun bed zijn en zwijgen Groote God wij zijn daar honderd uren van Roepen, fluiten, zin gen, allerhande voorwerpen links en rechts gooien, is de gewone bezigheid, totdat de korporaal den eenen of den anderen lawijdmaker aanvat en hem naar den officier van «Ie wacht medeleidl. Als de schreeuwer g»ym gewoon volks kind is, komt hij meeslal vrij en den volgenden dag herbegint hetzelfde spel. Wanneer zal men daar eens orde in schaffen In hel leger moeten al de sol daten gelijk zijn voor de wet en alle overtreding of onzedigheid moet immer gestraft worden, welk ook de plichtige weze. Nu straft men somtijds zonder reden en als er reden bestaan, ziet men door de vingers. De kuisch in de kazer nen is oprecht broodnoodig over te brengen, daar het woud te ver af van de dorpen gelegen is Uit die bossclien toebehoorende aan groote eigenaars, wor den ook de sparren verwerkt voor billes aan den ijzerenweg. Men bemerkt er insge lyk kudden schapen, koeien en bokken de schaapherders die daar eveneens voor eenigen tyd verblijven, breien kousen om den tijd te verdrijven... Stilaan bereiken we, diep in de bossclien vor van alle andere gemeenten afgelegen, de kleine spoorhalle van Morceus wat verder bleef de trein stil aan een wacht huisje van den spoorweg, 5 kwaart uurs van een dorpje verwijderd Die raen- sclien vertelden ons daar, dat zy bij win terJagen soms wel twee maanden moeten wachten, vooraleer de naaste gemeente te kennen bereiken, door 't overvloedig sneeuwen en regenen... Vieze pampieren. zei ik... Maar er komt verbetering, inderdaad. Allengskens bereikt men Mont de Marsan ocne stad van 12,000 zielen en vervolgens zyn het bergen, zoover iiet oog reiken. >- De Pvreneeii - galmt her uit aller mond! En terwijl we langsheen de rivier- l'Adour stoomen, bewonderen we die bergen, soms 'i a 400 nieters hoog, zoodat we, bijna zon der het te weten, aai-komen te Pau. Hier jont men ons eene rustpooze van een uur en half, en niemand myner reisgezellen zal zulks kwuljjk genomen hebben, want het was op den trein verschrikkelijk warm. Pau telt 30 duizend inwoners en is de fhdtsche Staatssecretaris. dezer dagen te Stuttgart overleden. van Bij 'i, ingaan van den nieuwen -jaar gang heeft De Denderbode liet ge noegen zijne lezers eene reeks Raadsel- prijskampen aan te bieden. Wij laten dus hieronder hel eerste Logogrief en Prijsraadsel volgen-, alsook de voorwaarden om er aan deel te nemen. Logogrief. Het geheel bestaat uit 13 woorden, 16 lettergrepen en 52 letters en moet door iedereen in acht genomen worden. 34, 50, 22 38, 25, 34, 10, 40, 34, 43, 32 is een staat in Amerika 52, 43, 7, 15, 30, 22 is eene stad in Ierland 12, 2, 49 is een viervoetig dier 35, 18,42, 39 wordt gebruiktin tuinen; 17, 28, 41. 5!, 6. 44, 21, 15, 27,is eene stad in Engeland 8, 46, 28, 43, was een grool jager 31,33, 16, 24 20, 5, 49, 10, 45, 48, 4. 11, 18 waren vroeger steden. 3 9, 26, 45, 47, 13, 23, is eeno deugd 1,14,36,37, 29 wordt veel gebruikt iu den oorlog. Prijsraadsel. Mijn eerste wordt door alle' vogels ge bouwd Mijn tweede is een lichaamsdeel, min een letter Mijn dorde is de uitdrukking van een sterk karakter Mijn vierde is eene maand van 't jaar, min een letter En mijn geheel is onvindbaar. hoofdstad van liet departement les Basses Pyrenees op de schoone vallei en de rivier de Gave een deel veroorzaakt nen waterval en stroomt met veel gedruisch over de rotsblokken, die liet water ver sperren liet ander deel loopt onder eene brug, die de twee oevers vereenigd. Er is liier eene sierlijke spoorhalle.. Bergen, met hunnekruinen glinsterend van eeuwigen sneeuw, omringen ons en vormen den ge zichteinder van Spanje hergen, onder 011s, zyn bedekt met allerlei houtgewas dorpen en gehuchten schijnen in die verre uitge strektheid slechts zwarte vlekjes, en de mensch zelf gelykt hier een mormeldier, te midden dezer eeuwige oneindigheid... Be danken wij den Alvermogenden Schep per, tusschen die wonderen, Z;jn werk hetwelk ons nog maar een klein gedacht geeft Zijner Grootheid en Macht Pan is gelegen in eene der schoonste streken der Pyrenëen in den zomer worden er groote peerden koersen gegeven, die veel volk aan lokken men ziet or het groot en oud kas teel van koning Hendrik IV, hetwelk boven de bergen staat en waarin men een puik museum aantreft ook de kerk St.J icques, het gerechtshof en een hotel, dat de vallei beheerscht, zyn een bezoek overwaardig. Stilaan naderen wij dus liet doel onzer reis weldra ontwaren we in de verte, aan den voet dor Pyrenëen, de wonderbare grot, waarin O L. Vrouw, in 1858, hare eerste verschyning deed aan de nederige herderin Bernadette... Het was immers op 12 schoone prijzen, waarvan wij hieronder de lijst meêdeelen zullen tusschen de goede oplossers van dit Logogrief en Prijsraadsel uitgelöt worden le prijs Een koffieservies 2® pr. Een zakuurwerk 3e pr. Bierservies, bestaande uit 1 ca- raf, 6 glazen en schenkbord 4° pr. Een paar schoone vazen 5® pr Beeld van O. L. Vrouw 6® pr. 1 kistje van 50 fijne sigaren 7e pr. Heilige Familie, ingelijst 8® pr. Een prachtig staand fantasie kalender 9° pr. Een gulpen 10" pr. Een pak Chocolade 11® pr. 1 kistje van 25 fijne sigaren lle pr. Een prachtig boekdeel Iwein van Aalst. De loting zal plaats hebben in ons Bureel, 31, Korte Zoutstraat, te Aalst, den Donderdag 30 Januari, om 11 ure 's morgends, waaraan de geaboiineerden kunnen deelnemen. In ons nummer van Zondag 2 Februari, zal de uitslag afgekondigd worden, en in hetzelfde nummer geven wij het Prijs raadsel voor de maand Februari. Om te kunnen deelnemen aan onzen jaarlijkschen Raadselprijskamp,moet men drie voorwaarden vervullen 1° Geabonneerd zijn aan De Dender bode 2° De abonnementsprijs voor 1913 be taalt hebben 3° De oplossing schriftelijk insturen tóór Dijnsdag 28 .lu-nuui'i. Wij maken aan onze Lezers hekend, dat wij, buiten dezen Raadselprijskamp, iedere maand een raadsel mededeelen, met vier prijzen,met telkens een zakuur werk of een wekker als eerste prijs. Dus te samen 56 prijzen. Wij berichten onze geëerde Lezers dat Prijsraadsels en Logogriefen enz. door hen ingezonden, ook zullen opgenomen worden, onder onze goedkeuring. De Fransche dagbladen, ook de god- deloozo en godsdiensthatende, hebben vastgesteld dat op Kerstdag er zeer veel volk is geweest in de kerken te Parijs en in de groote steden. Zou dat een teeken zijn dat het gods dienstig gevoel van liet Fransche volk weer opvlamt La'at ons hopen, zonder er le veel op te betrouwen. Laat ons nochtans opmerken dat ook de Fransche blok der Kamer, die erg godsdiensthatend was, uiteen is geslagen. Dat is toch ook een verblijdend teeken onder politiek oogpunt. Maar de Franschen maken en breken toch zoo lichtzinnig 25 Maait 1858, dat de H. Maagd aan haar verscheen Bernadette was de dochter van een armen mulder der stad Lourdes, met een talrijk huisgezin. Het huis bestaat nog en behoort aan haar broeder, die in eene woning daarneven handel drijft, in god vruchtige voorwepen. Het vaders'.iuis kan men bezichtigen alle uren van den dag allesbleef er van den tyd van Bernadette' onveranderd de weelde is er een onbe kend iets, bewys dat hare ouders veel moeite hadden om door de wereld te komen. Eindelijk zijn wij te Lourdes. Het is 5 Augusti, 5 1/2 uur namiddag. We komen er toe op het oogenblik dat een jongeling van La Louvière mirakuleus geneest by was reeds twee jaren lam en van al de geneesheeren -verlaten. Ik heb hem'.s anderendaags gezien en gesproken. Aan de statie stonden l ytuigen, die ons naar liet Hotel Royal, bij M. Ross, dicht by de Grot, brachtenDaar toegekomen,ons wat gereinigd, van kleederen veranderd en roef met den ophaalbak naar beneden. Het was bijeenkomst aan de Grot... Hoe waren we geneigd om er heen te snellen Hoezeer verlangde ons hart, de wonderbare plaats te zien, waar de H. Maagd verschenen was, en waar we, aan den voet van Maria, vur ige dankgebed- li gingen doen voor hetgeen onze goede Moeder voor mijn huisgezin ge daan had Eerst een oos-slag op Maria's beeld, een groet aan de Onbevlekte Maagd, en daarna, op de knieën en gebeden... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1913 | | pagina 1