De nieuwe Drankwet. De snelheid onzer treinen. Donderdag 9 Januari 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4557. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Orgeldraaister. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten tier kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutslraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUb SU M Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 8 Januari 1913 Onze liberalen kunnen waarlijk de klopping'die hen op 2 >uni 11. werd toe gediend. niet verkroppen. Nog altijd zoeken zij naar de oorzaken. Eenige weken geleden voerde M. Paul Hymans, de leider der liberalen, het woord in eene meeting te Brussel, en vroeg zich af hoe het kwam dat de blauw-roode kartellisten in plaats van te zegepralen, van de ministerszetels te ver overen, deerlijk werden verslagen en in denkiesketel terecht kwamen. 't Is de schuld, herhaalde M. Hy mans voor de zooveelste maal, van de zakenwereld, vooral van den handel en van de kleine nijverheid die ver- veerd waren van eene plotselinge ver- andering van stelsel, vervoerd van de - aankomst van een ministerie dat op de socialisten zou kunnen steunen en !t gene de socialisten hadden willen beheerschen De heer Hymans sprak hier waar heid, want 't is op de vrees der burgerij van onuer de klauwen der socialisten te val len dat de liberalen altijd terugkomen. E11 zoo zeer zijn de liberalen er van over tuigd dat zij het beginnen maar zeer natuurlijk te vinden dat een aantal kie zers hunne kandidaten overboord sme ten. En inderdaad wat hadden de kiezers van hen te verwachten Verpletterende belastingen, twist en tweedracht, godsdienstvervolgingen eu dwingelandij onder voorwendsel van verdediging der vrijheid van geweten. Wij, Katholieke Belgen, welen wat dit alles beteekent. De heer Hymans ontdekte ook dat er eene tweede oorzaak bestaat, waarom zij, Kartelisten, zoo gezwind in den kies- ketel vlogen. Hij ontdekte dat België nog katholiek is gebleven. Het Belgisch volk, zegde hij, belijdt in overgroote meerderheid, bij overle- 1 vering den R. K. Godsdienst, Van den anderen kant, is het van natuurswege stellig en realistisch, ge- hecht aan zijne gewoonten, zeer be kommerd om zijne zaken, meer inge nomen met belangen dan met gedach- ten, voornamelijk overgegeven aan de prachtische werken van voortbrengst en van ruiling. De geschiedenis vertoont het onder die gedaante op alle tijdstippen. De partijen kunnen niet ongestraft 26* Vervolg. Maar om het overlijden aan te gaan geven, moeder Aubin, moet ik de papieren der doode hebben, of tenminste haar ge boorte acte. Hier hebt ge alles, Magloire, ant woordde juffrouw Aubin, in haar zak tas tende om de papieren te vinden, die Ger- maine haar een oogenblik vóór haar dood overhandigd had. Hier is de geboorte-acte der moeder en ook die van het kind. I11 het huis Aubin en in de frabriek, waar zij werkte, kende men de doode niet anders dan onder haar voornaam Germaine. Bij de aanwezigen ontwaakte een gevoel van nieuwsgierigheid. Ongetwijfeld zou Magloire den familie naam van Martha en dien harer overleden moeder doen kennen. Het gezegeld papier, dat de éénarm openvouwde, was het afschrft eener ge- 'boorteacte, afgegeven door den burgemees ter van het negende arrondissement van Parys. Dat is in orde, zeide hy. Het is de geboorte-acta der moeder, Germaine Denise Sollier, geboren te Parijs in 1865. Veronica had Magloire versUan, alhoe wel zij alle moeite aanwendde om de kleine Martha tot bewustzijn terug te brengen. Als door een electrischen schok getrof fen, was zij, bij het hooren aflezen van den deze historische, psychologische grond- - slagen wegmoffelen, De liberale partij bestrijdt dus de ge aardheid en de verzuchtingen van 't Bel gische volk. De beer Hymans bekent dat de liberale partij is gestraft geworden omdat ze van die geaardheid en die verzuchtingen geene rekening hield. Hier raag men de vraag stellen, zegt Het Fondsenblad waarom de libe rale party dat heeft miskend, ondanks de lessen der geschiedeuis. De liberalen hebben het nochtans reeds gevoelig ondervonden, hoe duur het hun heeft gestaan met den wil en de geaard heid van het Belgisch volk den spot te drijven in 1884. Maar dat Aan niet baten, juist omdat de liberalen voor hoofddoel hebben de gehechtheid der Belgen aan het R. K. Geloof zooveel mogelijk te bestrijden. Voor geene middelen deinzen ze terug als ze donken dat die hen tot hun dool leiden kunnen daarom weken ze niet terug voor 't kartel, tot samenspanning met de ergste vijanden van de sociale princiepen der liberale partij. En de liberalen zullen er in blijven volherden, de heer Hymans zegt het Het zijn de beginselen, de gedachten, de strekkingen niet van het liberalism - die getroffen werden, maar enkel eene taktiek Hieruit mag men dus afleiden dat de liberalen vijandig blijven aan den R. K. Godsdienst, aan de gebruiken en gewoon ten van het Belgisch volk... Eenige regelen geschiedenis ever hel ontslaan van den postzegel Ten jare 1653 ontving in Frankrijk de staatsraad de Velayer van Lodewijk XIV de bevoordeeling in Parijs een soort van stedelijke post in te richten, waarvoor hij vooruitbetaalde briefjes invoerde, die omheen de brieven geslagen werden, doch zoo dat de ambtenaar ze zien en ge makkelijk wegnemen kon. Deze post be stond zeer korten tijd, evenals andere dergelijke inrichtingen van lateren tijd. De postzegel in zijnen tegen woord igen vorm is uit Engeland afkomstig. Toen de organisatie van Rowland Hill (de her vormer van het Engelsch postwezen) aangenomen was, dewelke in 1837 eene brochuur schreef over het nadeel van hooge briefport, in 1839 aan het Parlement het voorstel deed om het pennyport voor alle binnenlandscbe brie ven in te voeren en in 1841 zijne pogin gen met een gewenschte uilkomst be kroond zag, was een gemakkelijk middel tol vooruitbetaling van het porto noodzakelijk J. Chalmers, de uitgever van de Dundee Chronicle had reeds in 1834 voorgesteld een gemakkelijk aan te hechten postzegel in te voeren dit voorstel werd in 1839 tegelijk met de penny porto bill aangenomen. Bij besluit van 26 December 1839 werd tot de invoering van gestempeld postpa- pier, gestempelde enveloppen en aan vechtbare zegels besloten. Den 6 Mei werden deze in omloop ge bracht. Het voorbeeld van Engeland werd in 1843 gevolgd door Brazilië, Zurich en Geneve, in 1845 door Finland (alleen met gestempelde enveloppen) en Petersburg, in 1847 door de Vereenigde Staten, in 1848 door Rusland, in 1849 door België, Frankrijk en Beieren, in 1850 door Zwitserland, Spanje en oos tenrijk, Saksen, Pruisen, Slees wijk-Hol- stein, Hanover, enz. Alle landen bezitten postzegels. In 1908-1909 werden er door de kolonie Petoch Tikwah, in Palestina, joodsche postzegels uitgegeven. De verschillende landen hebben zeer verschillende soorten postzegels. Wel bestaat er in de landen, die by de Wereld post Unie aangesloten zijn, in zooverre eenheid dat voor de postzegels van 25 centiemen de blauwe, van 10 centiemen,de roode, van 5 centie men de groene kleur aangenomen is. In het laatste van de vorige eeuw waren er in de Europeesche Staten ongeveer 3500 verschillende zegels gedrukt, sedert dien is het getal merkelijk geklommen. In de laatste 30 jaar hebben velen, heel velen, zich op het verzamelen van postzegels toegelegd. Eene van de groote verzamelingen is die van den heer baron de Rotschild, te Parijs, van prins van Wales, Edward V, koning van Engeland, welke de twee eerst-' postzegels van het eiland Maurice aangekocht heeft de eerste voor 36,000 fr. en de tweede voor 34,600 fr., maar van zulke zegels zijn er maar elk 27 en 30 stuks gekend. De verzameling van den overleden heer Le Roy d'ELiolle, te Parijs, verleden jaar in openbare veiling gebracht, heeft niet minder dan een millioen 700,000 fr. opge bracht. I11 de maand September 1.1. heeft men eene schoone verzameling in Ant werpen verkocht voor 350,000 fr., en zoo bestaan er daar nog eenige. De prijs van den postzegel hangt af van de zeldzaamheid, ook wel dat hij zuiver en ongeschonden is, want een vuile gestempelde of gescheurde zegel is van geene waarde. Denk niet, geachte lezer, dat ik u verzoeken wil dit schrijven van buiten te leeren, maar toch zou ik willen dat ge eens de moeite naamt aandachtig te lezen en te doorgronden, ge zoudt dan vinden naam van Germaine Denise Sollier, opge sprongen, Martha in de handen der meid overlatende. Geheel haar lichaam beefde en haar aan gezicht werd doodsbleek. Haar oogen hadden een droeve uitdrukking, terwijl haar lippen machteloos en krampachtig stamelde Germaine. Denise... Sollier... Magloire ging voort Ja, Germaine Denise Sollier, wettige dochter van Pierre Sollier en van Veronica Dupont. Als waanzinnig, met wankelenden stap, als ware zij dronken, sprong zy naar den éénarm. Zegt gij daar niet, sprak zij met een stem, die van ontroering gebroken was Germiine Denise Sollier, dochter van Pie- ter Sollier en van Veronica Dupont Wel ja. zie, antwoordde Magloire, het is de geboorteacte der moeder van Martha. De orgeldraaier wees op het papier. De portierster der fabriek rukte het uit zyn hand, en metstrakken blik, doorliep zij de acte van den burgerlyken stand en las op haar beurt met luide stem Germaine Denise Sollier, wettige dochter van Pieter Sollier en Veronica Dupoi t, geboren te Parijs, den 19 December 1865. Een verschrikkelijke kreet steeg uit haar borst op. Het is mijn Germaine... Het is Ger maine Sollier, riep zy uit. Geboren in 1865. Het is mijn dochter... mijn dochter, die verloren was... Het is mijn kind, dat ik over gezocht heb, dat ik zoo bitter beweend heb, en dat allerliefste kind daar, is mijn kleindochtor. De ontroering der aanwezigen was groot. Ja, ging Veronica voort, ik zeg u, dat het mijn Germaine is, verstaat gij het mijn Germaine en ik vind ze 1111 terug, maar zij is dood Naar vrouw Aubin gaande, greep de portierster haar handen vast, en riep uit Deze, die gy verzorgd en geholpen hebt., goede vrouw, deze, aan wie men daar zooeven een graf schonk.., liet is mijn kind O, breng mij bij h iar, dat ik haar zie, dat ik haar omhelze, vóór dat zij be graven wordt. O, Germaine, Germaine Gij leefdet zoo nabij mij, en ik wist het niet... en ik heb u niet levend weergezien. Als zinneloos liep de arme moeder "Tiaar Martha, die nog altijd buiten kennis was, nam haar uit de armen der meid en over laadde haar met kussen. Het is de dochter van Germaine, zeide zij tot Marie de dochter mijner dochter. Zorg er voor ik kom dadelijk terug. O, nu weet ik waarom mijn hart naar haar verlangde, waarom ik haar voor de eerste maal aanschouwde. Plotseling brak Veronica haar rede af. In haar geest kwam een pijnlijke ge dachte. Zij snelde naar Magloire en vroeg hem Wilt gij mij de geboortachte mijner dat het verzamelen van postzegels heel wat kennis, smaak, oordeel, kunstzin vereischt, en dat het nog al een langdu rig maar zeer vermakelijk werk is om eene schoone verzameling te vormen dat samenwerking en hulp van anderen onmisbaar zijn dat er daarin voor de jeugd eene onuitputbare bron van stoffe lijke en zedelijke verheffing voor de hand ligt-, dat een verzamelaar van postzegels een maatschappelijk werker is. Ja, geachte lezer, ik aarzel niet te beweren dat om eene verzameling van belang en weerJe te vormen, de hulp van anderen onontbeerlijk is. Sluit u aan bij den Kring van Postzegelverzame laars, om er allen voor ieder en ieder voor allen te werken tot het bekomen der persoonlijke verzameling. W. K., postzegel verzamelaar, Lier. Van alle kanten verneemt men dat de afschaffing der vergunningswet met het grootste genoegen is onthaald. Er zijn natuurlijk hier en daar eenige gevallen, welke moeilykheden opleveren, bijvoorbeeld voor die personen welke in onderhandeling waren voor het over laten of het overnemen eener herberg. We denken dal die gevallen ten beste zullen kunnen opgi-lost worden. Voorliet overige is elkeen daarover 't akkoord dat de vergunningswet op zeer voordeelige wijze vervangen is. Blauwe bladjes ineenen nochtans dat de gelegenheid gunstig is voor hen om hun doel te bereiken trachten het gou vernement zwart te maken. De vergunningswet is door eenen zwaarderen last vervangen, zeggen ze. Dat is vooreerst onwaar, elk weet dat, en ten tweede, wat de vergunningswet vooral deed haten, was het gevaar der groote boeten Die zijn nu geheel verdwenen, eu dat is de groote zaak. Zoodus zal er eindelijk rechtvaardig heid bestaan wie een liter verkoopt zal vijf cent betalen, wie er tien uitschinkt zal een frank af'ioppen, enz. En daarmee is het amen en uit met de vervolgingen en hu szoekingen, die zoo zeer ons volk mishaagden. Nu, om het getal herbergen te beper ken er zijn er immers genoeg zal eene openingstaks gevergd worden, van 300 tot 1,000 fr. volgens de belangrijk heid der gemeonte of stad. De opbrengst der nieuwe taksen zal geheel en gansch voor het gemeentefonds kleindochter geven Ik wil den naam weten van den man, die zoo zijn vrouw en kind verliet. De éénarm had het afschrift der geboorte- acte van de kleine Martha gelezen en aar zelde het aan haar grootmoeder le over handigen. O, geef het mij geef het mij riep Veronica sidderend. Magloire kon het niet meer weigeren en reikte het haar toe. Zij ontvouwde met bevende handen het gezegeld papier en las Martha Sollier, dochter vanGermaine- Denise Sollier en van een onbekenden vader. Een kreet van toorn en van verontwaar diging ontvloot haar borst. Ellendelingen schreeuwde zy, lafaards schelmen Ze onteeren en ver loochenen hun kinderen ze laten ze van honger en wanhoop vergaan, en men vindt ze zelfs niet om de oogen hunner slacht offers te sluiten en ze naar het kerkhof te vergezellen... Lafaards. Zij nam juffer Aubin bij den arm en zeide Gy. goede vrouw, geleid mij naar boven.. De moeder van de ongelukkige zal ten minste daar zijn, om na haar dood voor haar te zorgen. Haar gasten diep ontroerd latende, onder den indruk van dit hartverscheurend too- neel, verliet juffrouw Aubin met haar de zaal. Toen ze de kamer betrad, waar haar bestemd zijn dit weze gezegd voor de geuzen die beweren dat de regeering er maar op uit is geld te kloppen om voort te sukkelen Die wet zal door ons volk met vreugde worden onthaald. Wij keeten de katho lieke regeering dank voor haar volks gezind-optreden, die eindelijk voldoening geeft aan gegronde rechtvaardigeeischen, OLIE KOMT TOCH BOVEN Ziehier eenige werk waardige bijzon derheden over de maximum snelheid onzer treinen. Volgens de beheerlijke onderrichtingen is de maximum-snelheid op de groote lijnen van Brussel naar Oostende, Ant werpen, Luik, Bergen, Doornik, van 120 kilometers in het uur. Dit maximum is tot 90 km. tusschen Brussel en Aerlen verlaagd. Op de andere lijnen gezegd van minder belang,'overschrijdt het maximum de 60 a 70 km. niet op zekere lijnen daalt ze zelfs tot 40 km. Voor wat de gemiddelde snelheid van een trein betreft voor een afstand van zekeren duur, is zij ver beneden de hier boven aangehaalde maxima, en zulks door het oponthoud aan de statiën, de gevaarlijke bochten, het vertragen voor seinen, voor bruggen, enz. Aldus legt de Noord-Express zonder stilstand uen afstand Brussel (Noord), Oostende (Kaai), 't zij 126 km. in 1 uur 33 minuten af, 't zij dus eene gemiddelde snelheid van 80 km. in het uur ongeveer. De bloktrein heeft 34 minuten noodig om de 44 km. af te leggen die Brussel van Antwerpen scheiden, 't zij dus eene snelheid van 78 km. in het uur. Op sommige plaatsen bereikt deze trein eene snelheid van 110 km. in 't uur, doch de brug aan de statie te Mechelen en de statie van Schaerbeek zijn oorzaak dat de bloktrein tot slechts eene gemid delde snelheid van 78 km. komt. Deze gemiddelde snelheden worden in den vreemde dikwijls overschreden. Zij bereiken er soms de 100 tot 120 km. in 't uur. Wij hebben dus nog veel langs die zijde te winnen. Maar het zijn de locomo tieven niet, doch de spoorlijnen zelf, die dienen verbeterd te worden. Wilt gij de snelheid van den trein be rekenen, waarin gy zit. tel dan geduren de 32 of 33 seconden het aantal spoor staven, waarover de wagon loopt. Dit kan gemakkelijk gebeuren, daar men telkens als de wielen op een andere spoor staaf komen een lichten schok voelt. Het uitgekomen getal zal u de gemid delde snelheid in het uur in km. aan geven dochter rustte, kon Veronica zich slechts met moeite staande houden. Haar hart klopte hevig. Katrien stond op, zoodra zij haar met juffrouw Aubin zal binnenkomen, en ver liet haar plaats. Al wankelend deed de portierster eenige stappen haar in tranen badende oogen ves tigden zich op het bleeke en uitgeteerde gelaat harer dochter. Luid snikkend strekte zij de armen naar haar kind uit en stortte op de knieën bij het doodsbed neder. Mijn kind... Mijn Germaine herhaalde zy tusschen haar angstig snikken... O, mijn ongelukkig kind... Zij hief het hoofd der dierbare op, en drukte haar lippen op het ijskoude voor hoofd. Dood, riep zij. Dood, door vermoeie nis, ontberingen, lijden en verdriet, ver moord. Was het dan alzoo dat ik haar moest terugvinden Heeft God dan toch geen medelijden met de ongelukkige kin deren, die verleid en verlaten worden O, hoe diep haat ik den eerlooze, die myn dochter gestolen en vermoord heeft Voorzichtig werd de deur der kamer van Germaine geopend en Magloire verscheen op den drempel. Juffrouw Sollier.., fluisterde hij stil. Vrouw Aubin en Veronica keerde zich om, om te zien wie daar was. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1913 | | pagina 1