De strijd voor 't leven. Donderdag 30 Januari 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4563. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Clericaal schandaal in Congo De Orgeldraaister. Een groote strijd De Fransehe Burgerlijke Stand in 1915. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- lantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE 8UU1U. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 29 Januari 1913 Wij deelden Zondag 11. reeds een en ander mede over het afschuwelijk schan daal, in Congo op touw gezet om pater Cambier te doen vallen in oneer en schande. Wij willen er breedvoeriger op terugkomen on dal de eer onzer Mission arissen moet gewroken worden. Onlangs vergaderde te Brussel de Bond tot bescherming der Evangelisatie van de Negers. Hier werd het geval Cambier breedvoerig toegelicht door M. Karl Hanguet Uit al de gegevens blijkt, zegt Het Handelsblad dat men inderdaad een afschuwelijk schandaal op stelselmatige manier heeft willen ineenzetten en dat de aanleg misschien zou gelukt zijn, ware niet de beschuldiging totaal dood geslagen door een bewijs van volkomen onmogelijkheid der schuld. Wy wachten op nadere inlichtingen alvorens te zeggen dat het schandaal het werk zelf is van de betrokken magistra ten. Maar wat wij nu reeds weten bewijst len overvloede dat er ginder magistraten rijn, die de eerste lastering de beste, uit bande van de minst betrouwbare bron, inmiddellijk met beide handen vastgrij- len, als ze maar dienen kan om mission- tarissen te kleineeren en te bevuilen Dat magistraten aan zaken, waarvan 3e onmogelijkheid in het nog springt van len on'verstandigsten waarnemer, een uitzonderlijk belang hechten, van het ogenblik dat daarby naam en faam van een missionnaris op liet spel staan. Het belang gehecht aan de beschuldi- ing eener 15 jarige negerin die van laren man en uit de missie was gaan oopen en die een pater der Missie be- chuldigde bij haar aanzoeken te doen en an pater Cambier zegde, dat hij betrek ingen had met eene vrouw, Miemba fiheeten, en die hij een kind. de vrucht an die betrekkingen hielp vergiftigen ewyst dat die beschuldiging eene welko- aene gelegenheid was voor de magistra- en in kwestie, waartusschen men zon- er geringe verbazing den substituut <eclercq terugvindt. Overigens, de manier waarop men bij ïulk een onderzoek te werk gaat, laat lien dat de beschuldiging haar sterksten leun vindt op die plaats, waar recht- aardigheid en onpartijdigheid het eenige ichtsnoer dienden te zijn. 't Is nu gelukkig afgeloopen het op- [emaakte van het spel is bewezen pro- es is ingespannen tegen do verspreiders 29* Vervolg. Ik zou ook niet willen, dat iemand lijn plaats innam, mynheer, riep Veronica, k vraag u alleen verlof myn huisje te ver sten, als de fabrieken gesloten zyn. Dit is u toegestaan, antwoordde tichard Vernière. Gedureude uw afw<-zig- eid kan Tiees, het meisje op uw klein- ochter passen. Van ganschor harte dank ik u, sijnheer... Op het oogenblik, dat de fabrikant zijn (eg meende voort te zetten, bedacht hy icli en vroeg Is het morgen, dat uw dochter begra- m wordt Ja, mynheer. Op welk uur Om vier uur. Goed, zeide hy en verliet het por- ierhuisje om zich naar zyn kabinet te bo even, dat slechts eenige stappen van daar erwijderd was. Daar kwam de kassier hem aanstonds ekenschap geven van hetgeen gedurende |jn afwezigheid gebeurd was. Voor hy evenwel oen woord kon spreken leide de fabrikant Ik weet reeds alles... Ik zal u nu leggen, wat ik dienaangaande besloten heb. Hy belde. Onmiddellijk vertoonde zich van den laster maar de handelingen dienen gebrandmerkt van hen, die den laster hielpen verspreiden door hun ma nier van onderzoek doen en door te wei geren geloof te hechten aan bet eere woord van een eerlijk man als pater Cambier, terwijl onvoorwaardelijk ge loof gehecht werd aan de beschuldigingen van een verdorven schepsel. Meer nog, een onderzoek dient inge steld om de handelingen 11a te gaan van een der in de zaak betrokken magistra ten, die wederrechtelijk de beschuldigde vrouw en hare vriendin gedurende eene maand in geheime afzondering opgeslo ten hield, terwijl intusschen de beschul- digster in het openbaar bij zijne bijzit inwoonde Aan alle personen die onpartijdig zijn onderwerpen wij dit gedeelte van den brief van P. Cambier aan Staatsprocu- reur Munscb Ik weel niet of het Congoleescli wet boek toelaat iemand gedurende eene maand op geheime afzondering te zetten: daar het er niet van spreekt, moet het Belgisch wetboek gelden en ik meen te weten dat, in België, zulke geheime af zondering slecht3 voor een dag toegela ten is. Wat er ook van zij, mijnheer, die per sonen zyn gevangen Nu, bij klaarblij- kend en zwaar misdrijf, raag de officier van 't openbaar ministerie den verdachte voorloopig in hechtenis houden bij niet klaarblijkend misdrijf' raagde voorloo- pige hechtenis maar bevolen worden door den Staatsprocureur of door den rechter. Wij zijn hier in 't geval van niet klaarblijkend misdrijf, gij zijt Staatspro cureur, gij hebt dus het recht de hechte nis te bevelen. Maar art. 27 zegt dat alle voorloopige hechtenis door den Rechter zal moeten bevestigd worden, opvolgenlijk om de veertien dagen En 't is tweemaal veertien dagen dat die personen in hechtenis zijn. Werp dus het masker af, mijnheer. Gij weet zeer wel dat die personen niet plichtig zijn ;'t is haar niet die gij zoekt, 't is mij. Veronderstel zelfs dat gij geloof hecht aan het laatste vertelsel der aanklaag ster, Muchidikwabe 'k zou ik het zijn die liet vergif aan de genaamde Tshipa toka gegeven heb (zij heeft u gezegd het gezien te hebben), 'k Zou ik het dus zijn die de zaak zou gepleegd hebben, ik alleen de plichtige. Gij wacht van den heer Procureur generaal de toelating af om mij te ver volgen, hewel die toelating geef ik u. Vervolg mij dan en doe uw onderzoek, ik hoop dat de zwadder wanneer gij mij wilt bevuilen, slechts op u zeiven zal terugvallen. I Wees protestant, vrijmetselaar en Zweed, tracht dus mij t« doen veroordee- len, mij, die katholiek, priester en Belg ben maar vermits gij Staatsprocureur zijt. toon u bezorgd om de gerech tigheid, houdt niet langer twee onschul dige personen in hechtenis gij hebt het recht er niet toe. Ik ga dezen brief in machiensclirift brengen en ik zal zelf naar den post gaan om hem te doen bestellen. Ik verleen u een uur, mijnheer, om te overwegen en die personen vrij te laten. Gij kunt mij doen aanhouden onder beschuldiging van vergiftiging, voor proef oin verslandhou ding, voor poging lol omkooperij, voor al wat gij wilt. Gij hebt de macht voor u; voor ray heb ik God en mijn recht. Zoo dio personen binnen ren uur niet vrijgelaten zijn, zult gij niet beletten dat liet afschrift van dezen brief in België kome hel is in veilige handen. Onmiddellijk na dil schrijven werden de twee vrouwen in vryheid gesteld E11 zulke dingen zijn mogelijk na 28 jaren katholiek bewind in België de bode, die zich in het naaste ven rek bevond. Ga in de werkplaatsen, beval Richard Vernière, en zèg aan de bazen, dat zy direct in myn kabinet komen... Ik ver wacht hen. Do bevelen van den meester werden oogenblikkelijk door den bude uitgevoerd, en vyf minuten later bevonden zich al de bazen in het kabinet. Nu nam mynheer Vernière het woord Gedurende myn afwezigheid, zeide hy, heeft zich hier een betreurei s.vaardig feit voorgedaan. Voor uw werk te kunnen hervatten, hebt ge meer dan twintig minu ten aan de poort van't fabriek moeien wach ten. Gy zult uw mannen verwittigen, dat de twintig minuten hun zullen betaald wor den, juist als waren zy op het gewone uur binnengekomen. De oorzaak van dit geval ken ik, en ik weet ook, hoe gy gehandeld hebt in de restauratie van Aubin. baar hebt gy u gedragen als echte edele harten, en dien naam verdient ge ten volle De dochter ven de brave vrouw, wier gave ik heb leeren hoogachten, sedert zij in myn dienst is, zal morgen om 4 uur naar haar laatste rustplaats gedragen worden wor den Ik wil, dat gy allun de rouwstoet zult zult volger, en de uren, welke gy uw man nen zult verzuimen, zullen u betaald wor den als werkuren. Zich tot zyn kassier wendende, voegde hij er bij Mijnheer Prieur, gij zult dit onthou- Waarom al dit rumoer op straat Waarom al dit gedurig asknarsen der zwaargeladeu wagens, die langzaam door twee, drie of vier kloeke paarden voort getrokken worden Waarom dit geblaf der honden, die hijgend met hun wei- gevuld karreken voorbij loopen Waar om die uitvinding der velos en moto- cycles, en waarom die automobielen die als bliksem voor onze oogen ijlen, om welhaast snel in 't. stof te verdwijnen Waarom dit gewoel van menschen die immer weg en weer loopen met koort sige gezichten, zonder ooit een vriende- lijken glimlach voor de voorbijgangers over te hebben 't Is voor den stryd des levens I Waarom van 's morgens vroeg dit ge- druiscli op straat en dit geloop naar sta ties en fabrieken Waarom die vuile en groote rook. die wij uit de fabriekschou- wen zien opstijgen Waarom liooren wy langs de fabrieken gaande, dit ronken en knarsen der raderen, in werking ge bracht door overgroole machienen Waarom dien kommervollen angst, dien wij bespeuren op het wezen van fabrikant en werkman Waarom dien last, kommer en gejaagd heid V 't Is voor den strijd des levens Waarom ook dit rondslenteren van deur lot deur, met geheele vrachten goe den, want ik wenseh, dat het personeel morgen de begrafenis bijwono. Ik zal er ook zijn. Op het grat van juffrouw Sollier zal een krans gelegd worden uit naam der werklieden en bedienden der fabriek En nu, vrienden kunt gij allen naar uw werk terugkeeren. XVII. Dieper getrnflvn dan zij wel wilden laten blijken, met uitzondering echter van Claude Grivot, die voor alle ontroering ontvatbaar was. verlieten de bazen het bureel. Richard Vernière gaf den kassier een toeken van te blijven. Mynheer Prieur, vroeg hij, hoe staat het met uw inventaris en uw rekeningen bij hot si uiten van het jaar Alios is in ordo, mijnheer, antwoordde de bediende. Is alles vastgesteld Voorloopig alles... wel te verstaan. En het materieel on de koopwaren Volstrekt alles. Hoeveel Tweehonderd vijftig duizend frank. Goed. Een pen nemende, maakte Richard Ver nière zich gereed de opgave van zijn kas sier aan to teekenen. Hij vroeg verder Hoeveel hebben wy tot den 1® Januari te ontvangen van wissels en verschillende schuldenaars. Daar de kassior Prieur een buitengewoon geheugen bezat voor al wat zijn vak betreft deren op't lijf? Waarom dit leven en geschreeuw van alle slach van kooplie den om hunne waren aan te prijzen en de menschen lastig te vallen, ja, om hen zelfs te dwingen van tekoopen Waarom dit onderkruipen van deu eenen tegen deu anderen, zoo erg dat zij '1 gras van onder elkanders voeten zouden wegmaai en Waarom voor de scheepvaart al die nieuwe uitvindingen, om zooveel te snel ler de wateren der zeeën te doorsnijden en alzoo Ie spoediger de koopwaren aan den man te kunnen brengen Is dit niet al door en voor den strijd des leveus O ja, de strijd om 't leven is groot op ouze dagen, zoo hevig als het nog nooit geweest is De eene misgunt den andere dat hij lpeft zelfs leden eener zelfde familie benijden zich ouderling. Is er iemand die een artikel heeft, waarmede hij fatsoenlijk door de wereld geraakt en voor vrouw en kinderen eer lijk het brood kan verdienen, welnu twintig, dertig jaloerschaards benijden dit zuurgewonnen brood en beginnen bedrieglijk te onderkruipen op het einde is er voor niemand meer nog iets te ver dienen, en het bedrog begint alsdan zijnen vrijen teugel te vieren. Ziet eens rondom u, wat moeite men al doet, om toch wat geld bijeen te verzamelen En de doo- dende concurentie tiert en woekert alom, om den strijd voor 't leven nog ondrage lijker te maken I Waar is do tijd dat de menschen zich als broeders beminden Dat het mensch- dom als het ware maar ééne familie uit maakte Die tijden zijn verdwenen in den kolk der eeuwigheid En waardoor zijn die goede tijden ver dwenen En waardoor is die groote ver andering en doodende concurrentie geko men Door den strijd om het leven Zoo wij het verleden week hebben ge zegd, heeft hoofdminister de Broqueville een groote strjjd begonnen. Zijn voor schrift luidt als volgt Dé plichten van den militairen staat leggen aan de leden van liet leger op, buiten de twisten en den strijd der par tijen te blijven en zich te onthouden van alle openbare uiting hunner denkwijze; Zij mogen geen deel maken van een geheim Genootschap of van welkda- nige instelling, die een politiek karak ter of politieke strekking heeft. Daarover schrijft Het Handelsblad van Antwerpen - Door te verbieden aan de officieren voortaan, van de Loge deel te maken, heeft M. de Broqueville een maatregel genomen, die men van over 50 jaar had moeten nemen en di»-n in al dien tijd geen onzer Katholieke Staatsmannen den moed bezat voor te stellen. Al wat de ongodsdienstigheid, het on geloof, de onverschilligheid in het leger kon bevorderen, is het werk van de loge. Welnu, voorlaan is de kazerne het huis van al onze zonen al onze zonen moeten er even vrij zijn; de geloovige moet zijn geloof er kunnen belijden en wie niet gelooft heeft geen dwang te vreezen. Zoo verstaat het M. de Broqueville en wie een nationaal leger verlangt, die moet hem toejuichen. Maar... Van den kant der Loge heeft men natuurlijk een antwoord klaar de vrij metselarij doet niet aan politiek. Ieder weet, dat dit een leugen is, maar de Loge blijft bel zonder blikken of blo zen beweren. En zoo moet men den minister bewon deren dat hij den strijd heeft aanveerd. Mocht de dag spoedig komen waarop wij hem ook om de overwinning geluk- wenschen mogen. Het jaar 1913 bevat het ongeluksgetal 13, en dat heeft een vreeselijke opschud ding verwekt onder de Fransehe bruids paren, want bij de Fransehe zit er de vrees voor het ongeluksgetal diepge worteld in. Deze omstandigheid nu heeft op het oogenblik een eigenaardig komischen toestand geschapen. In de laatste dagen van December heerschte op al de bureelen van den burgerlijken stand in neel Frankrijk eene zoodanige overheerschende drukte, zooals nog nooit beleefd is. In Parijs moesten verscheidene ambtenaren ter hulp komen, en nauwelijks waren er ge noeg om alle trouwlustige paren te helpen. Voor geen geld van de wereld, wilden deze menschen in 1913 getrouwd wor den, en dus moest alles er nog voor 31 December door. De meest tragische komische tooneelen speelden zich af, als aan de praatjes ge zegd werd, dat zij volgens den wettelijk gestelden termijn onmogelijk nog voor 1913 in den echt konden worden ver honden. Eene bruid vroeg onder snikken of zij antwoordde hij zonder de minste aarzeling Negenhonderd zeven-en-vyftig-duizend tweehonderd drie frank negentig centimen, waarvan tweehonderd vijftigduizend voor rekening der zeemacht. Dezen morgen ben ik by het ministerie van marine geweest en heb er vernomen, dat men denlaatsten der maand zal betalen. Gij kunt zelf gaan ontvangen... Zeg mij nu eens tot. hoever de rekening der betaling wissels en facturen beloopt. Tot driehonderd acht-en-zeventig- duizend frank. En het loon der werklieden en be dienden op het einde der maand Zes en twintigduizend zeshonderd frank, Dus maakt dit te zamen Vierhonderd vierduizend zeshonderd. Nu werden door Richard Vernière de door zyn bediendende opgegeven cijfers opgeschreven, welke hij vervolgens sameu- telde. Het kwam juist overeen met de rekening welke de kassier gemaakt had. Een som van drieduizend frank by die optelling voegende, zeide hy Wy zullen die som als belooning onder het personeel vordeelen. Dat is in het geheel zeshonderd zevenduizend zes honderd frank, die moeten afgenomen wor ded van het geld in kas op het einde des jaars. Wy hebben dus een batig slot van vyfhonderd zes en veertig duizend zeshon derd frank en negentig centiemen. Ja, het is een goed jaar, hoewei de zaken maar slap gaan. In 1894 zal ik myn nieuwe uit vindingen kunnen uitvoeren. Er zal veel geld in kas moeten ge houden worden, deed de kassier opmerken. Inderdaad... den :{0en is een Zater dag. Hel geld zal te laat binnenkomen om het nog naar het Crédit Lyonnais te dragen voor Dynsdag, 2 Januari. Dat is jammer. Daar ik Dinsdag het geld naar Parijs zal brengen, zal dit toch zoo erg niet zijn. Na een oogenblik stilzwygen hernam de fabrikant Zijt gij, gelyk ik u gevraagd heb, naar de maatschappij der Assurances Géné rales gegaan Zeker, mijnheer. En de verzekeringscontracten Men is dit oogenblik bezig met ze gereed te maken. Dinsdag morgen zal men ze brengen om ze te laten teekenen. Niet voor Dinsdag Neen, mijnheer. Dat iS waarlyk laat.. De verzekering, die ik niet wil hernieuwen met de Ameri kaanscbe maatschappij, vervalt den 3in December en den 1893. Dinsdag hebben wij den 2" Januari 1894... Als de fabriek, tussclien 31" December en den 2" Januari afbrandt, heb ik niets te eisctien, daar geen der beide maatscbappyen dan aan mij zou verbonden zyn. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1913 | | pagina 1