Donderdag 13 Februari 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4567. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Politieke Misdadigers. De Orgeldraaister. HULDE AAN BELGIE. De Peru-guano. Telegraaf zonder draad. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 Irank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31. December. De onkosten der kwit- lantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, n' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQI.' HULK Per drukregel -• Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor dead vertentiën uit vreemde landen zich te wenden, ten bureele van dit blad. Aalst, den 12 Februari 1913 Onder dit opschrift vinden wij in het weekblad - De Waarheid het officiéél orgaan van de afgescheurde socialisten van Gent, de volgende harde waarheden. Het is geschreven door mannen, die de roode kopstukken van dichterbij kennen. Het stuk heeft er dus te meer waarde om Wij nemen aan dat de raensch zich rechtzinnig bedriegt en daardoor onher stelbare dwaasheden begaat. Dat kan te betreuren ziju Maar wat niet verschoonbaar is, dat is eene menigte, een volk op te ruien, om daden te plegen, die mogelijk onher stelbare schade veroorzaken. - Wij lezen in Vooruit van 2 Ja nuari, sprekende over de algemeone werkstaking den volgenden volzin Kunnen w ij den strijd zes maanden volhouden, dan is de kamp gewonnen en het recht, waarvoor de socialisten sedert 40 jaar op de bres staan zal triomfeeren. En, par tijgenooien, wij moeten het durven zeggen, moest onze strijd misluk ken of onvoldoende uitslagen opleveren, hetzij zoo Door die woorden zegt - Vooruit onbewimpeld, dat bij van niets zeker is en de A. W: k'aiT mislukken. Hadden wij ongelijk, als wij zegden, dat in die voorwaarden, de aanstokers tot de A. W. openbare misdadigers zijn De schrijver van bovenstaande rege len heeft niets te vreezen. Hij zit opzijn gemak aan de schrijftafel, en de werk staking zal hem geen honger doen lijden. Hetzelfde kan gezegd worden van de woordenkramers langs alle kanten van hel land. Laat staan dat er honderd zijn, hewcl, van die honderd, die de hoofden der werklieden op hol brengen, zijn er geen tien, die door eene A. W. een stuk brood zouden te kort komen. Zij weten, dat alleen hunne aanhoor ders de slachtoffers zullen zijn. Dat doet hen niet achteruit deinzen voor de verantwoordelijkheid. i) Zij hebben zelfs het besef dat de A. W. waarschijnlijk voor hunne eigene toekomst voordeelig zal zijn ze zijn tevreden. Laat de werkstaking mislukken... het zij zoo. Ze nemen de veronderstelling aan als mogelijk, zelfs misschien als waar schijnlijk. Zij weten, dat daaruit eene beroering in het land kan komen, waar- 30* Vervolg. Die woorden brachten by den fabrikant den indruk tewepg van een zweepslag, die hem in het aangezicht zou getroffen hebben. Opeens werd hjj zichzelf echter meester en met de hand naar de deur wyzende, riep hij met krachtige stem Uit niijn huis, ellendeling Ik ben uw breeder niet meer... Uit myn huis, waar gij nooit zoudt binnengedrongen zyn, had gij geen valsehen naam opgegeven... Robert verroerde zich niet. Richard deed een stap naar hem toe. Uit myn huis herhaalde hy voor de derde maal. Aan dit bevel werd door Robert even wel geenszins gehoorzaamd. Zyne gelaatstrekken namen eene uit drukking van wanhoop aan, terwyl hy met een stem, die van geveinde ontroering bijna onduidelijk geworden was, stamelde Zult gy my dan eeuwig met uw toorn achtervolgen, Richard? En zal de haat, dien gij mij toedraagt, dan nooit stillen Met bulderende stem antwoordde de fa brikant Wat spreekt gy van haat en toorn Neen, geen dier lago gevoelens bezielen my... Gy boezemt my niets in dan ver achting... Weg ellendeling... Bezoedel myn huis niet langer met uwe tegenwoor- van de gevolgen schrikkelijk kunnen zijn dat er misschien bloed zal worden vergoten - dat vrouwen en kinderen zullen honger lijden. Zij welen dat alles, ja, zy weten nog meer. Als de A. W. mislukt, dan is voor lang de toekomst afgesneden aan het algemeen stemrecht 011 het klerikaal regi' m blijft voortbestaan voor lang, voor onbepaalden tijd. - Wij roepen tot die misdadigers, dat zij het recht niet hebben die toekomst te verbeuren, na het land voor zijne dooden en gesneuvelden in rouw gedompeld te hebben. Tribuno zegt. - België kan lol spie gel en voorbeeld dienen aan de andere Staten van Europa Zie dat zijn vruchten van een ganscli katholiek bestuur In de Poolsche gazet Preglad las men overlaatst den volgenden artikel Welke vruchten een heelkatho- Iiek bestuur kan voortbrengen. Laat ons België eens beschouwen, wiens bestuur gansch katholiek is. Gaat dat bestuur achteruit De dweepzuchtige vijand van het Belgisch bestuur moei bekennen dat juist die Staat, zich gedurig ontwikkelt en machtiger wordt. De vol gende hestatigingen zullen dit het besie bewijzen 1°/ België bezit betrekkelijk liet groot- s'ë spoorwegnel. 2°) Nergens reist men zoo goedkoop en zoo gemakkelijk als in België. 3°)Sedert 1009 is Antwerpen de be langrijkste koophandelshavo van Europa geworden. 1°; Nergens vindt men een zoo goed koop leven als in België 5") Geen enkele Slaat zorgt zoo voor de nijverheid gelijk België 0°) De sociale wetgeving en de ver zekering der werklieden heeft gedurende de laatste 24 jaar in geen enkelen staat zulke ontwikkeling bekomen gelijk in België. Tot het jaar 1884, tijdvak op het welk het katholn k bestuur begon, was de .wetgeving op dat punt omtrent gelijk aan 0 (nul). 7°) Gedurende 26 jaar (1881-1910) heeft men in België geen enkele nieuwe belas ting ingebracht ondanks de zeer groote uitgaven voor verscheidene doeleinden, uitgezonderd de verhooging.op de alkool- helasting. 8°) Van 1880-1907 is liet getal der ongeletterden meer dan met de helft ver minderd. Deze daadzaken hebben zelfs de pro- testanlsche gazet Ternps doen beken nen dat de bestuurders der rechterzijde, dat is de katholieken, aan België een grootsch tijdvak van welstand en geluk hebben verschaft en de framassonsche diglieid. Ik ken u niet. Neen, ik ken u niet meer... Ik ben uw broeder, Richard Ja, tot myn schande en die rayner familie. God vergeeft hen die berouw hebben, Richard 1 Indien vader en moedor nog leefden, zouden zij vergeven... Zult gij dan onverbiddelijker zijn dan zij Hadden zij kunnen weten welken schelm zy op de wereld gebracht hebben, dan zou vader u vervloekt hebben en moe der zou van verdriet gestorven zyn... O, ik smeek u, vergeef my, Richard Welke nieuwe misdaad beraamt gy weder, ora u alzoo te vernederen Daar Robert tot liet einde toe de rol wilde spelen, die hy gekozen had, ver droeg hij al die hoonende woorden. Op klagenden toon hernam hy Weiger my geen genade, broeder, en verstoot mij niet... Ik heb hulp noodig... Ik kom u raad vragen... Gy raad vragen Ja, om hem r.iet te volgen... Ik zweer het u Vroeger heb ik u den raad gegeven, dien ge my nu komt vragen, sprak Ri chard. Ik was nog zoo jong. Toen wij elkander de laatste maal zagen, over tien jaren, heb ik u dien raad nogmaals gegeven gy hebt hem niet ge volgd, gy zoudt hem nu ook niet volgen... Ook spreekt gij van hulp I Welke hulp Onder de handelsmeststoffon bekleedt de echte, natuurlijke Pcru-guano onte gensprekelijk den eersten rang, zoo door hare samenstelling als door de voordee- lige vormen waaronder hare vruchtbaar- makende bestanddeelen er in aanwezig zijn. De echte Peru-guano is eene natuurlij ke meststof, voortkomende van de uit werpselen van zeevogels, vermengd met dezer lijken, visch en vischafval, en bevat veranderlijke hoeveelheden stikstof, fos foorzuur, potasch, kalk, enz. Naar hun nen inhoud, onderscheiden wij voorna melijk stikslofrijke en fosfoorzuurrijke of fosfoguanos. Geene kunstmeststoffen of kunstguanos, hoe oordeelkundig samengesteld ook, bobben zulke voordeelige samenstelling als de echte, natuurlijke Perü-guano, immers in de kunstmeststoffen en de kunstguanos zijn de samenstellende be standdeelen enkel samengevoegd, terwijl zij 111 de echte, na!.ut,"iyko Peru-guai.-os met elkander vereenzelvigd zijn, zoodat de plant tot in hunne kleinste verbrokke lingen er een volledig voedsel in aantreft. De echte Puru-guanos. henevens hunne hoogst vruchlbaarmakcnde werking, ver- beleren nog de natuur- en scheikundige samenstelling van den grond, passen op alle gronden, op alle tijdstippen van het jaar en op alle gewassen oordeelkundig en in voldoende hoeveelheid aangewend, leiden zij tot overvloedige opbrengsten van allereerste hoedanigheid. Dc echte Peru-guanos bevatten de stik stof onder nitrisclien, amraoniakalen en organischen, het fosfoorzuur en de po tasch onder zeer aanejgenbaren vorm. Ten einde hel gebeurlijk verlies van een deel aramoniakale stikstof te heietien, en het fosfoorzuur nog oplosbaarder te maken, wordt de ruwe guano soms met zwavelzuur behandeld om er opgeloste Peru-guano van te maken. Onder de Peru-guanos bekleedeh de echte, natuurlijke Peru-guanos Moreels, inzonder de echte opgeloste Peru-guano Moreels, 710—2, merk - Do Ploeg eene eereplaats. Inca. 't Menschdom wordt te fijn, zei mijn grootmoeder als ze haren kleinzoon voor don eersten keer op twee wielen over verwacht gy nog van my Ah, bij u heeft bet woord hulp maar ééne beteekenis Geld... Gy komt my geld vragen. Neen Wat dan Werk... Richard Vernière haalde de schouders op en scheen te glimlachen. Het is onnoodig, die belachelijke comedie voort te blyven spelen, zeide hy bitter. Gij bedriegt toch iemand. Ik kon u te goed om my te laten vangen, en ik lees in uw hart. Gy zijt weer ten einde raad, en gy komt bij mij, hopende, dat ik u uit den brand zal helpen. El) als bet nu zoo eens was Dan zoudt go mis rekenen Er is hier niets voor u... Niets... Ik weet al wat gy gedaan hebt, en ik weet ook, dat uw tegen woordig gedrag niets beter is dan uw ver leden... Ik zal u uit uwe ellende niet hel pen, want die ellende is het gevolg van uw wangedrag, en daarom verdient gij niet liet minste medelijden. Ach, broeder, gelief naar mij te luisteren, smeekte Robert. Luistert gy eerst, onderbrak Ri chard, en als ik u vol schaamte al uw dwaasheden, al uw euveldaden, al uw schurkenstreken zal herinnerd hebben ja, ja, uw schurkenstreken dan daag ik 11 uit te durven zeggen, dat het my ino- gelyk /.ou kunnen zyn te vergeven en te vergeten. den steenweg zag rollen. 'I Is spijtig dat 'I vrouwtje niet eens op onze maal booten komt ora van dicht hij den telegraaf zon der draad te zien. Die is uitgevonden dooreen van die cliristëne dompers die weten dat God alles behecrscht en dat al wat den mensch uitvindt toch van Hem komt, dien domper is Branly. Wat is dat nu telegraaf zonder draad l Als ik u zeg - telegraphic zonder draad B, ziel, 't is bij manier van spre ken, want 't eerste dat er noodig is 't is een draad van omstreeks 150 m. die over en weerde masten is gespannen. 't Is dio wondere koperen touw die de toovergalvingen van den elektriek op vangt in de lucht ze worden binnen gebracht langs liet venster, draaien en kronkelen voort langs een tweeden draad, komen langs een looden penne- stok op een klompje lopdsuifuur terecht, en gaan verder langs den muur de grond in. Op den doortocht zit een cornet of horkbuis vast waarin iedereen het nieuws van verre en bij kan gaan afluisteren. Te Parijs op den Eifelloren wordt het nieuws uitgezonden en 300 Km. verder in dat kamerkeu van de ir.aalboot kan elke liefhebber hel gaan vernemen. Duinkerke, Grimsby, Londen, Parijs spreekt met de havenposten op de inaal- boot kan men luisteren. Norddeich in Duitschland roept op 1000 Km. afstand en maalboot luistert Madrid op 1300 Km. en Gibraltar op 1800 Km. zenden nieuws. De Belgische postbooten zenden snel- maren uit volle zee en de draad gaal te Oostende aan T rutlelen, en die daar mot liet cornet aan de ooren staat weet wat al die korte, lange, harde en zachte flik keringen willen zeggen. Ah mijne grootmoeder toch, 'k en zou 't u niet durven vertellen I De post \an Parijs zendt maren op ge stelden tijd Te 8 11. 's morgens geeft men de lucht gesteltenis en het weernietiws van de stad. Te 10,45 11. de juiste uur. Te 11 u spreekt men met de geheime posten van 't binnenland. Te 3 u. nog weornieuws van Parijs. Rond 9 u. 's avonds kprat hel groote wereldnieuws. Die omtrent de telegraaf zonder draad is, verneemt voor hij slapen gaat, hoe liet staat in de wereld mot ooi- log en vrede, met koningen en keizers, met ganscli 't geroezemoes der machtige mensclien familie. En dat alles met den telegraaf zonder draad, 'k wil zeggen met een onnoozele koperen touw van omstreeks 150 meters. XVIII. Bevend stond Robert daar, niet van schaamte, want dit gevoel was in hem uit gedoofd, maar van woede. Een slecht onthaal had hij wel verwacht, maar hy had niet gemeend, dat het zoo ver zou gegaan zijn. Hy sidderde van toorn over die verwij tingen. Maar met do gedachte aan het doel, dat hy wilde bereiken, hield bij zich noch tans in. Hij hoopte nog altijd een goed woord te vinden. Door zyn verontwaardiging vervoerd, ging Richard Vernière voort Zog my eens, hoe gij de zorg beloond hebt, waarmede onze familie u een weelde rig en gemakkclyk leven bereid had? Alles is u kwistig toegeworpen in uw jeugd en uw kinderjaren... Is u de teedore liefde, do zorg, bet onderwijs ontlicuden Op vier- ei.-twintig jarigen leeftijd verliet gy, ge lijk ik, de technische school. Daar wij beiden uitmunlend geleerd hadden, kondt gij, gelyk ik. trachten een uitstekend man te worden. Gij hadt uw toekomst 111 de handen. By liet sterven onzer ouders, lie ten zij ons elk honderd tachtig duizend frank na Dat was een fortuintje, dat met werken kon vcrtiendubbelen.. Ik zeide u onder ons een vennootschap te maken dat wij by elkander moesten blyven, altijd samen wérken, onze krachten veree nigen, dan zou het huis Richard en Robert Vernière spoedig een eerste plaats beklee- don onder de nijverbeids-inrichtingon des Honderdjarigen in België. Wij hebben in de Vlaanders acht honderd jarigen. Te Waerschoot hebben wij do weduwe Wienne, die 101 jaar oud en nog wel Ie pas is te Bouckel-Sl-Denys, hij Audenaarde, woont mad. Manssons- De Clooler. die den 11 Mei aanstaande, 100 jaar oud /.al zijn te Bclcele leeft nog altijd vroolijken gezond M. Devoghel.lie weldra 101 jaren zal tellen te Pope- rinffie-is de weduwe Boddin, zooals wij over eerigé dagen meldden, den 25 Ja nuari laatst 100 jaar oud geworden de stad Ypcr heeft ook eene eeuwelinge als inwoonster te Aelter heeft men onlangs het eeuwfeest gevierd van moeder Cor nells, di naar haar 101 jaar gaat ein delijk te Velsicke zal de weduwe Mer- chier d- n 14 Februari dus Vrijdag 100 jaar oud worden. De Waalsche gemeenten Cordes, Arc- Ainières, Saint-Sauveur, Montrceul en Frasnes bij Buissenal, hebben reeds elk hunne honderd jarige gevierd. Anvaing is nu op hot punt. züne eeuwelinge to vie ren raad. Parhieux, wed. Joseph Mar- si lle.geborcn den 7 April 1813. De ouder- linge is verlamd aan heide beenen, doch genieteen goeden eettusl. Zij herinnert zich nog heel goed wat er in hare jeugd voorviel en steil nog veel belang in de hedèndaagsche feiten, welke zy dagelijks in de dagbladen leest. J. Pb. Lavallé, de laatste overlevende oudstrijder van 1830, die te St-Mard, bij Arlon woont, is Dijnsdag zijn 105 jaar ingetreden. De eerbiedweerdige ouderling is nog goed gezond en in het volle bezit zijner verstand vermogens. Bij deze mag ook nog gevoegd worden Karei Claus, oud-kleermaker, geboren te Pitthem den 20 Juli 1813.; het zal dus weldra zijn 100 jaar hereiken. Hij herin nert zich nog hoe 11a den veldslag van Waterloo in 1815,de soldaten gedurende drie dagen door Pitthem trokken. De eerbiodweerdige ouderling geniet nog eene goede gezondheid en gaat da gelijks naar de kerk hij goed weder trekt hij somwijlen te voet naar Thielt, om zijnen broeder te bezoeken. Een feest ten paleize van Brus sel. Sedert 25 jaren is de luitenant- generaal Jungbluth aan. den dienst dei- koninklijke familie verhouden. De Koning en de Koningin schatten den trouwen Staatsdienaar hoog en zij waren de eersten die hem met zijn feest geluk wenschten. De hoogwaardigheidsbekleders vau de burgerlijke en militaire huizen des Ko- nings en der Koningin, hebben den jubi laris gehuldigd tijdens een feestmaal dat ze hem aangeboden hebben. lands. Gij weet wel, dat gij dit vennoot schap geweigerd hebt... Met uw deel dei- vaderlijke erfenis, die cent voor cent ge spaard was, wut hebt ge daarmede gedaan Gy hebt liet dwaas en schandelijk ver kwist... En waar? Op de tafels der hei bergen, in de speelhuizen gy hebt het geschonken aan lichtmissen, het verbrast. Toen zyt gij vervallen tot een bekrompen bestaan, daarna tot de uiterste ellende. En dit alles, terwyl ik mijn fabriek oprichtte, ze tot voorspoed bracht, ze deed groeien en bloeien... Dat is nog niet alles.,. Oin aan geld te kunnen geraken, om uw bras partijen te kunnen voortzetten, daar uw fortuin in den kolk der ondeugd reeds ver zwolgen was, deodt gy schelmstukken, en een zoon van den man wiens geheel loven een voorbeeld was van eer en rechtschapen heid, maakte valsche wissels, zijn plaats was 111 de gevangenis 1... Spaar my... spaar my... broeder stamelde Robert. Richard maakte een afwyzend gebaar en vervolgde met toenemende hevigheid, bij bet herdenken der eerloosheden bedre ven door den ellendeling, die zich daar voor hem bevond en schijnheilige smee- kingen huichelde U sparen Gij meent liet niet... Hebt gij on/.eii naam do schande gespaard? Hebt gy my de hartverscheurendste smal te:) gespaard Welnu, waarom zou ik u sparen f (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1913 | | pagina 1