m Clemens-Pieter - Maria Van de Putte, De Reis naar Lourdes Zondag 23 Februari 1913. 5 centiemen het nummer 66stc Jaar 4570. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SCHOOLKWESTIE. DE NIEUWE MILITIEWET, DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- tantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraat, n' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK CHJUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3J* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor deadvertentiën uit vreemde landen zich tewenden ten burcele van dit blad Wij vervullen den droevigen plicht onze geëerde Lezers en Lezeressen het overlijden te melden van onzen diepbetreurden Echtgenoot en Vader, in leven Eigenaar-Opsteller van - DE DENDERBODE Voorzitter van het Weldadigheidsbureel Lid der Besturende Commissie van de Stedelijke Spaarkas, van den Burgerlijken Revisieraad en lleschermcomiteit van Werkmanswoningen en Ouderlingen Bijstand van het arrondissement Aalst vereerd met hel Burgerlijk Kruis van eerste klas, de Voorzienigheidsmedalie van eerste klas en de Herinneringsmedalie der regeering van Leopold II ,- geboren te Aalst, den 7 November i838 en aldaar Godvruchtig in den Heer ontslapen den 17 Februari tgi3. De Lijkplechtigheden hadden plaats op Donder dag 11., onder een grooten toeloop van vrienden en kennissen. In het sterfhuis werd door MGi-ieeraerdts, Burgemeester, de'volgende LIJKREDE uitge sproken MIJN HEEREN, De dood heeft midden ons oenen verdienstrijken stadsge noot neergeveld, eenen Aalstenaar van den ouden trant, eonen man van gezond oordeel, achter wiens soms ruw uiterlijk eene teedere liefdadige ziel verstoken was. Een dubbele plicht legt mij op een laatste huld»bewijs te komen brengen aan den diepbetreurden vriend, wiens on wankelbare trouw en vrome gehechtheid aan zijne politieke overtuiging ik van dichtbij heb kunnen waardeeren, van wiens geheele toewijding aan de" stipstc vervulling van de hem opgedragen bestuurlijke werken ik als Schopene en Burgemeester der stad immer getuige was. Aangesteld den 18 Augusti 1888, in vervanging van zijnen overleden vader, tot lid van het Bureel van Weldadigheid, sedert elf jaren voorzitter van deze liefdadige inrichting, en in deze hoedanigheid lid van de Besturende Commissie dei- Spaarkas, was Mijnheer Clement Van de Putte steeds vol ijver en bezorgdheid met eene zware, lastige, ondankbare taak, waarin, hoe goed zij ook mag afgedaan wezen, enkel onrechtvaardige miskenning, ja beleedigendc verdachlma king lot belooning te verwachten is. Lid van 't Bescliermings-comiteil der werkmanswoningen en instellingen van voorzienigheid van 't arrondissement Aalst, sedert dezes slichting in 1890, bracht hij in eenvoud en oppassenheid het zijne bij om de zaken in den werkkring van dit Comiteit te bespreken en te verhandelen. Doch, wat meer nog dan zijne onbaatzuchtige medehulp en zijne bereidwillige dienstvaardigheid in deze openbare ambten, zijne verhevene burgerdeugden deed uilschijnen, was de hartstochtelijke strijd dien hij voerde in de drukpers, gedurende veertig jaren tot verdediging van de'politieke grondbeginsels die hij uil harten ziel was aangekleefd. Als voorzitter van de Katholieke Vereen.iging moet ik hier zeer hoog de erkentelijke gevoelens uitdrukken van de partij in welker eerste rangen M. Clement Van de Putte zich een heftig kampioen verklaarde n zijne tegenstrevers ge duchte slagen onvermoeibaar toebracht, maar ook het berekend mikpunt bleef van de vijandelijke schichten. En wal in hem immer te verwonderen was werden geen leed, geenc vervolgingen hem gespaard, toch bleef hij vreemd aan alle lust van weerwraak zijn innig krislclijk gevoel beoogde uitsluitend den triomf van zijne vreedzame gedachten. Het zal dan ook geen geringe troost zijn voor zijne duur bare familie, voor zijne vrienden, de vaste hoop te bewaren dat, na den goeden strijd te hebben volgehouden tot het laatste oogenblik, de vurige voorvechter in een beter leven de kroon der eindelyke overwinning zal hebben verworven. De diep getroffen echtgenoote en kinderen bedanken de talrijke Vrienden en Kennissen, voor den troost welke zij hun in dien pijnlijken oogenblik hebben gebracht en bevelen de ziel van den aflijvige aan de godvruchtige gebeden zijner getrouwe lezers. DE DENDERBODE, zal voortgaan met de gedachten van den dierbare Overledene te verdedigen. Onze on a fha n kelijkheid in gevaat' De noodzakelijkheid eener nieuwe legerwet. Wij lezen in een vlugschrift uitgegeven door den Fransehen generaal Langlois A. Eerste onderstelling. Het Duilschc rcchlerlegor dringt door zuidelijk België 0111 den linkervleugel der Fransche legers aan Ie vallen op het front Mézières-Montmédy Ziehier het op Ie lossen vraagstuk zijn de vier afdecliugen van het Belgisch leger in staal den Duitschers eene poging te kosten welke voor hen zou opwegen tegen hun belang 0111 onzen linkervleu gel in te sluiten V Iedereen is het eens over dit punt Duitschland zal schielijk aanvallen, zon der eenigo waarschuwende gebeurtenis. Welnu, van Saint-Vith lot de Chicrs is de afstand van een honderdtal kilometer, dus vier of vijf dagmarschen do voor wachten van don Imitsdien rechtervleu gel zouden waarschijnlijk de Fransche grens bereiken zelfs voordal het Bel gisch leger mobiel gemaakt kon zijn. Laten we echter bet gunstige geval aannemen de vier Belgische afdecliugen komen-intijds om den Indische» -rechter vleugel te bedreigen. Met eene flank- wacht van een enkel zijner legerkorpsen in eerste linie, gesteund op de natuurlijke hinderpalen van deze onefTonc streek en liet groot boscli van Saint-Hubert, heeft het niets te vreezen van een aanval, ge leid door ontoereikende troepen, karig voorzien van geschut. Weinig dagen na dien komen twoe of drie korpsen van de tweede linie of van de landweer de flank wacht aflossen en verdrijven gemakke lijk hel zwak Belgisch veldleger, dat, zoo liet weerstaat, gevaar loopt te worden afgesneden van de Maas en van Antwer pen. Waarschijnlijk ware van dan af het optreden van hel Belgisch leger louter platonisch, in elk geval ontoe reikend. B. Tweede onderstelling. Het Duitschc leger zou zijne omsinge lende beweging uitstrekken langs de Maasvallei In dat geval kan liet niet meer zoo lichtelijk zijn rechtervleugel steunen op eene zwakke flunkwacht, het moet door tastend hel Belgisch legeraanvallen met veel grootere getalsterkte, bi; voorbeeld drie legerkorpsen, het dadelijk achter- uitdrijven, zoo mogelijk insluiten. Deze rerrii hling ware noch heel langdurig noch heel kostbaar. Belgen, overweegt goed die woorden... eer liet te iaat zij door POLYDOOR DE PAEPE. 9° Vervolg en slot. VII. Dijnsdag 9 Augusti 1910. Eenige stappen verder ziet men ceno kleine kapel, met de klok in den toren en twee vrouwen, in zittende en biddende bonding ook nog een buitengewoon grooten blok, waaruit een waterval bruischt rechts en links, baren. Volgens de leidsmannen ons vertellen, moeten er al eeuwen vervlogen zijn, alvorens die wonderheden tot stand kwamen... We zien nog een paviljoen, eeno schelp van vijf meters omtrek, een olifant, een bassijn, waarop nymphen zitten mi vanwaar men een algemeen uitzicht heeft... Doch, opgelet nu Daal met ons een houten trap af, en wees niet bang van die leeuwenkoppen, die u aangrijnzen, van die rlienocerossen of andere wilde beesten ze zyn onschadelijk. Nu nog eenige trap pen afgedaald en ge komt, ge zoudt zeggen in een paleis, verbonden met andere zalen, die allen om te meer morkweerdiger zyn... Tusschen die gangen loopt eene rivier, waarop bootjes ditmaal echte, zulle liggen. Elk neemt een plaatsken in bet Uil mijn Cougoleesch dagboek DOOR' PETRUS COSYN. Om jiaar Katanga te komen. xxxxvi. 'k Ben zeker dat menigeen zal zeggen .- onnoodig dit te schrijven men zal u dit in België wel zeggen! ja man, men heeft het mij ook gezegd maareens op reisen hier, zult ge ondervinden evenals ik en ande ren, dat er u veel ontbreekt en dat van n'n andoren kant gij te veel lu-bt. Eerst hoeft ge rekening te houden hoeveel kilogrammen bagagio r ij moogt meenemen öp den boot en op den ijzeren - weg. In tweede klas hebt ge recht op 250 kilos vrij vervoer op den boot lot Kaapstad en maar 150 kilos op den ij ze- ren weg van Kaapstad tot Elisabethslad, neemt ge dus moer mee gij hoeft te beta len. T Komt er dus op aan zich te voor zien van alles en niet te veel noch te weinig bagagie te hebben. Voor koffers neemt i.izeren en zorgt er voor dat eene dier koffers kan dienen voor badkuip. VOOR KI - EE IINGST UKK EN. (Ik reken Vooreen termijn van 2 jaar) 3 kostumen in Kak-lii 2 - witte, Stukken voor reparccron, naalden enz. 1 kurkei'-h: Gn, (witsel om lioin te ver nieuwen als hij vuil is. 2 groole feulerlioeden,dubbel govoederl. 18 paar kousen, sayette en stopnaalden. 3 - schoenen, blink en borstels. 1 beenschachten geilen) in Ieder of 2in stoffen. 12 hemdens, (12 kilos zeep Kunlichl) 1 strijkijzer, 12 neusdoeken. 0 singlels (voorop't Idool lijf wen) I wijde ■cd om 1 couture» 3 111. lang 0,30 m br rond den middel te dragen. 2 klakken, 1 pardcssu-% J regenmantel. 1 Europeesch kostuum, zwart voor op den boot zoo ge in tweede klas reist en op oen Engelscheu hooi, dan best een smoking. VOOR DE KEUKEN. (Zoo gij als beambte van T gouvernement komt hebt ge dit niet noudig.) 1 waterketel, 2 kasserollen, i braadpan. 1 rooster. 1 melk- en 1 koffiepot. j alles in 2 diepe en 2 platte lellooren' verlakt 2 tassen, 2 diepe schotels yz«-r 2 glazen. Le-els, vorken, messen. Do agenten die voor 'L gouvernement komen en dus hun keukeiigeriof krijgen, zou ik aanraden mede le nemen 1 soepkom en lepel, 0 diepe lellooien. 6 platte lellooren. 1 stelsel voor peper, zout, olie en azijn. 2 groole opdim schotels, 2 sauspannen. 6 desscrtlcllooreii. G lassen en ontlerl assen. Alles in aardewerk en nog heler in porcolein. Die dien raad volgt zal er zich vaartuigen de leidsm 11: stuurt, evenals o n oud zeewolf, zijn duurbaren last 111 dien inysteriruzen weg, tussrhen liooge bergen.. Men zou zich, waarempel in Venetië wanen Hall de stuurman legt aan en houdt stil by een.-.. Vciiitiaausch paleis, ganscli in clcktricli licht gehuld tusschen de rotsen ontmoet den reiziger nen grooten waterval, die hem goed nat maakt... Een weinig verder is de. aanlcidingskaai de stuurman legt zijn boot vast, en wc zei ten onze wonder wandeling te voet voort. E11 vervolgens volgt de eene verrassing op de andere Hoe is T mogelijk, dat deze Grot zoolang onbekend bleef Na twee uren lang in dit geheimzinnig oord verbleven te zijn en eene verfrissching genomen te hebben in het paviljoen, zakten we stillekens af naar ons hotel, waar eene goede legerstede ons allen wachtende was. VIII® Hoofdstuk, fl'oensdag 10 Augusti 1910. Van laag, om 5 uur 'e morgens. Mis en Algemecne Communie ten 10 uur, gezon gen Mis en plechtige Vaarwel aan die merkweerdige en Heilige Grot, en tevens aan Lourdes, waar wc gedurende eenigo dagen zoo oprecht gelukkig waren. Ten 11 uur en oen k waart geschiedde het goed mede bevinden oone sclioone ge dekt" lafel verwekt eetlust en Lij den terugkeer kan men dit alles met groole winst bier verkóopen. Wijn- en likeurglazen, messen, lepels en verken. 2 witte tafellakens. 2 gekleurde lafelklcedon, 6 servetten. WAPENS: 1 jachtgeweer dweeloopen) 1 voor ko gels en 1 voor zaad. 1 revolver. In het ontwerp der nieuwe schoolwet, dat, weldra zal neergelegd worden, zal het inrichten van den vierden- graad voorzien zijn. Die vierde graad mag geen eigenlijk beroepsonderwijs zijn, want de leerlingen welke bij bevat zijn niet bestemd om liet zelfde beroep uit le oefenen velen weten nog niet welk beroep zij best dienen aan Ie vatten. De eigenlijke beroepsscliolen volgen nadien, verschillend van gemeente tot, gemeente en zelfs in een zelfde streek verschillend van elk beroep. De viord" graad zal een voorbereiding zijn lol bel Onderwijs. liet spreekt van zelfs dal niet in alle gemeente» de noodzakelijkheid van een beroepsonderwijs zich doel gevoelen met dezelfde drang «ie bijzondere omstan digheden,waarin elke gemeente geplaatst- is, maken bel, beroepsonderwijs min of meer noodzakelijk. Dit alles zegt genoeg dal men zal moe ten voorzichtig zijn.in liet inricht en van den vierden graad, 0111 geenc latere mis- nulte- lieiicn 11 heel rekeningen op te loepen en loo/.e onkosten lo doen. Vele ernstige omslandighedi in aanmerking genomen en mei goed geleidelijk le werk gaan en een overgangstijdperk vormen om, naar go- lang der omstandigheden, vooiuit tu gaan. Ten anderen, de gemeenten welke bijzondere» aandrang gevoelen om een volledig beroepsonderwijs bij hen te zien lot stand komen, zullen wel dadelijk vatten hoezeer de voorbereidende leer gang, welke den vierden graad uitmaakt, voor hen noodzakelijk is en welke bij zondere richting daaraan dient gegeven te worden, geziou den aard der plaals - lijke nijverheden en ambachten en ge zien den stiel welke de werkmanskin deren helvoordeeligsl kunnen aanleereii, om dien later uit Ie oefenen als bekwame arbeiders Ier plaatse zelfs of in naburige cent rums. Hel gouvernement doet onderzoek over de ii.riolitin_ vierden graad en zal voor den dag komen met een goed ingestudeerd ontwerp liet bero'-psonderwijs slaat l»ij ons nog bijlange niet boog genoeg, liet moet zoohaast mogelijk en zoo volledig opge beurd worden. Dit is een sociale wer king, waarlofc al onze openbare besturen ernstig kunnen bijdragen. ernstig noenmaal. Nadien reden we per voituur naar de spocrballe hier zoekt elk terug zijn compartiment en zijn aanwysnummer. Om 12 uur 5 m. geeft de st atieoverste bevel lot vertrekken... Stilaan komt er leven in oi.s ijzeren peerd, het begint te loopen, en weldra schijnt liet vleugels te hebben Zoo rijden wij langs Tarbes.Cazores Viadour, Morceus-Ychoux, Lamotte, naar Bordeaux, ilier staat ons een goed ontbijt te wachten. Daarna stoomen we naar Coutres, komen teil 10 en half uur te Angoulèmeen snclh n verders naar I'o.tiers. IXe Hoofdstuk. Donderdag 11 Augusti 1910. Het vuurmonster doorklieft, hijgend en zuchtend, ratelend en bonzend, de dikke duisternis. En wanneer, ten 4 uur 's mor gens, di glanzende lichtmoeder haar zovcn- kleurig koloriet in weidsche stralen ver spreidt, blyft do trein stil te Orleans. Vlicgens snellen we uit liet station naai de kathedraal, om er de Mis bij te wonen en te commiuiicceren. Na de Hoofdkerk goed afgekeken te hebben, zijn we eens de stad ingeloopen, die buitengewoon groot en prachtig is. Orleans, de stad van Jeanne d'Arc, roemt op ceno eerbiedwekkende oudheid zij heeft breedu en lange straten, van dewelke wij er eunige, met zeven haas- Men is in de Kamer begonnen met de bespreking van het wetsontwerp dei- nieuwe militiewet Wij hebben, bij het neerleggen van het ontwerp er breedvoe rig de verschillende bepalingen van uil- gelegd,doch 't zal niet slecht zijn er nog eens de voornaamste van le herinneren. I)e militiewet van 1909 had de loling afgeschaft en bepaald dat een zoon per familie aan don krijgsdienst moest onder worpen worden. Gelijk leti tijde der lo ling waren er ook zekere vrijstellingen voorzien en eene bijzondere gunst was verleend aan al de families met oen of meer zoons, die vroeger in liet leger ge il (Mid of enkel maar gelul hadden al de andere broeders en zelfs half broeders werden daardoor vrijgesteld. Het nieuw ontwerp voert liet alleman soldaat in, met behoud van de thans be staande vrijstellingen. De gunst verleend aan de families, die reeds een of meer zoons in liet leger gehad hebben, wordt insgelijks behouden, doch de vrijstelling voor een brooder die gelot lm- ft, wordt afgeschaft. Alleen dc jongelingen waar van een of meer broeders voor 1913 zelf gediend of wel een. plaatsvervanger ge steld hebben, zullen voorlaan vrij zijn wat degenen betreft.die van nu af moéten dienen, zij zullen hunne broeders niet meer vrij maken. liet ontwerp brengt ook veranderingen in '1(3 samenstelling der miiïcie- eiTrevi sieraden, doch de middennfdceliiig dei- Kamer heelt ook i-ceiis wijzigingen aan die voorstellen gebracht. Er wordt een eenjarige vrijwilligers dienst ingesteld voor diegenen die zekere studies gedaan hebben en een cxaain wil len afleggen om mei. een graad in de re serve over te gaan. De soldaten die voor liet einde van hunne» dienstlyd een exaam afleggen, kunnen er ook van at' zijn met een jaar dienst, doch slechls een bepaald getal kunnen die gunst genieten. Eindelijk, er worden bijzondere regels bepaald om, indien er le veel rekruten zouden zijn, de zoons Her belioeftigste huisgezinnen vrij Ie stellen. Hel ministerie had gerekend dat men met de wet van 1909, in 192(3 zou gera ken tol. een leger van 241,200 man op oorlogsvoet. Nu vindt men dat zulks niet genoeg is, en met do nieuwe wet hoopt men le geraken tot een leger van 340,000 mali, le weten 90,000 man voor het gar nizoen van Antwerpen en der forten 40,000 voor Luik en Namen, 150,000 voor liet veldleger «mi 00,000 voor aan- vullingsreserveen de hulptroepen. Wij zullen, naarmate de beraadslaging in de Kamer vordert, «ie verschillende punten die besproken worden, nader uit leggen, zoodat onze lezers altijd volko men op de hoogte zullen zijn. Er valt echter li- vreez'-n dat de algemeene be spreking van liet ontwerp verscheidene weken zal duren en zeer waarschijnlijk zal het onderzoek der artikels niet voor de l'aasclivankanliu beginnen ten, door gestapt hebben ook eens blyvon staan voor het standbeeld van de I'uccüe d'Orlcans, die zich m den krijg zoo held- h iftig gedroeg. En nu recht naar liet station, waar ons een keurig ontbijt wachtte. Wij verlaten Orleans 011 blijven maar altijd voortryde» tot aan het voorgebore.lite van I'arys, omheen de ceintwe of onder- aardsche wegen, lans Vincennes, Charoux, Menilinontant, Belleville, Ln VilletG Porto do Flandro, St. Denis, zonder echter de Fransche hoofdstad binnen te stooracn. Langs sclioone weiden, lieve vlekjes, don kere boschaadjes, langs bergen en dalen, bereiken wy Brussel, waar we om 3 u. 20 namiddag, in de Zuidstatio, afstappen, zoo afgemat als iemand die nen lieelen dag onder den zak geloopon beeft... Ik nam, buiten de spoorhalle, samen met den E. 11. Van Kerk voorde, een ri.tuig voor lo Noordsiatie. Daar kwamen we, juist te gepaster uur, toe om den trein naar Aalst in te stijgen. Ten half G uur waren we in onze duur bare geboortestad weer, en eenige oogen- blikken later te huis, overgelukkig ons terug bij vrouw en kindoren te bevinden. Aalst, den 27 September 1912. Polydoou DE l'AEPE.

De Denderbode | 1913 | | pagina 1