DE HAVER. aan De Denderbode— Zaterdag, 22 Februari 1913 Onze Teelten. LAKDBOÜW BI JV0E6SEL Welke naam men ook geve aan eene stof, die tot bemesting van den akker bestemd is, hetgeen men in die stof betaalt is toch altijd ofwel phosphorzuur, ofwel potaschofwel stikstof. Deze drie bestanddeelen, onmisbaar bij krachtbebouwing zelfs wanneer men stalmest gebruikt, worder ons onder vele en zeer verschil lende vormen door den handel aangeboden. Meestal kent de landbouwer noch den juisten naam, noch dt waarde, noch de eigenschappen, noch de gebruikswijze van dit verschillende meststoffen en dit kennis nochtans is onmisbaar om geene teleurstellingen te hebben. In dit artikel handelen wij uit sluitdijk over de meststoften, die I-P lit tij istip des jaars kun ien ebrukt worden. Dit wil nie zegg n, dat de meststoffen, waar van we eenige bijzonder heden zullen geven, lente-meststoffen zijn neen, die meststoffen kun nen evengoed op andere tijdstip pen des jaars gebruikt worden, maar in dit artikel noemen wij de meststoffen niet, welke den land bouwer op dit oogenblik niet moeten bekommeren. Phosphorzuur. Lage en natte beemden, die aan overstrooming zijn blootgesteld, turfachtige en zure gronden, ontginningen, enz. zouden nu nogwel metaalslakker kunnen gebruiken, overal elders moet nu superphosphaat gebruikt worden. Wie metaalslakken wil koopen, moet op de factuur de juiste ver melding eischen van den naam Thomasphosphaatvan de 75 °/o fijn gemaal, van de oplosbaarheid in Wagner-citraat van minstens 75 0/0 van het totaal phosphor zuur, verder moet hij betalen vol gens het getal eenheden totaal phosphorzuur, dat zich in de koopwaar bevindt. 't Is superphosphaat dat men in de Lente moet gebruiken en inwerken voor haver, zomergerst, zomer tarwe, aardappelen, beeten vlas, hennep, enz. tenzij er reeds Thomasphosphaten in Herfst of Winter op hetzelfde land werden aangewend. De prijs van het superphos phaat is afhankelijk van het getal eenheden of graden phosphorzuur; dit getal moet dus op de factuur aangeteekend staan, evenals de waarborg van een hoogste voch tigheidsgraad, welke van 8 tot 12 t. h. kan gaan. Superphosphaat kan de'huid der hmd van den uitstrooier aan- tas'en, daarom zal i eze gebruik maken van een Itdcren hand schoen of van een schnpje, indien de meststof riet met een mest .24 strooier wordt op den akker gebracht. Ook in groenteteelt moet super phosphaat gebruikt worden, doch nooit oppervlakkig. Om eenen akker te verrijken >an phosphorzuur is superphos phaat de gepaste mest niet, daar toe moet altoos Thomasphos phaat worden gebruikt. Potasch. Heeft men in den Herfst of Winter geen ruwe potaschzouten of chloorpotascl aangewend, dan zal men nu zoo wel voor de zomervruchten als voor de groenten en voor tabak ltijd, potaschsulfaat inwerken 't is een allerbeste mest en 't is dt jotaschmest der Lentede eenigt egel die bij de aanwending i< aanmerking komt is, dat deze meststof altoos moet ingewerki Aarden en nooit oppervlakkig uag blijven liggen. Wat den handel van dezen mes retreft, daarover kunnen wij aai ien kooper niet den minsten waarborg aanduiden, zoolang hei Kalisyndikaat te Berlijn hardnek <ig weigert zich aan de Belgische wet te onderwerpen. Stikstof. Voor de Winter granen, voor de zomergranen, voorde aardappelen,voor de bee ten en de cichorei, voor vlas en hennep, voor de groenten, in een woord voor alle planten in land bouw en in hofbouw is het Chili- nitraat de stikstof mest van dezen oogenblik. Nitraat kan onderge ploegd of ondergeëgd worden vóór zaaiïng of planting nitraat kan als dekmest over groeiende gewassen uitgestrooid worden, 't is genoeg dat de bladeren droog zijn op hetoogenblik deruitstrooi ïng nitraat mag ook als oplos sing worden toegediend aan bloe men en groenten nitraat past zoowel op zwaren als op lichten grond overal is deze meststof noodig omdat overal de stikstof het minimum-bestanddeel is. Nitraat zou altoos vóór de uit strooiïng zorgvuldig moeten ver brijzeld worden, al ware het maar meteen dorschvlegel,indien men over geenen nitraatmolen beschikt. In hofbouw, op bloemen en op groenten kan nitraat gedurende gansch de Lente en gansch den Zomer gebruikt worden, men kan zelfs nitraat oplossen in besproei- ïngswater, tegen een kwaart kilo gr. in een hectoliter water. Deze meststof wordt verkocht met een gewaaroorgd gehalte van 15 1/2 t. h. nitrische stikstofheeft de waar dit gehalte niet, dan moet men ze weigeren te koopen, want een vervalschte meststof is niet alken schadelijk omdat men ze te duur betaalt, maar ook tn vooral omdat de oogsten, oie l eroufd blij\en van de stikstof. welke men hun had bestemd, misschien verloren zijn. Nitraat, welke niet seffens gebruikt wordt, moet op eene droge plaats bewaard worden men legt wat stroo onder den zak en men bedekt hem met wa oud pakgoed om de vochtigheiü verwijderd te houden. Ara In de twee laatste zittingen van de Midden-Landbouwm aatschappij heeft men grondig de kwestie van de be scherming der huisdieren besproken. De landbouwer drijft gaarne den spot met die overdreven zorgenwelke aan honden en katten soms besteed worden, doch hij verdraagt niet dat men de dieren zou doen- lijden, 't Is hij waarschijnlijk, die zonder veel te zeg gen over die zaak, het beste oordeel heeft. De haver brengt eene graansoort voort «veike eene groote voedingswaarde bezit voor het paard en in sommige gevallen ook voor de melkkoe. Ook het stroo bevat betrekkelijk veel voedende bestand- leelen en kan tot de voeding der huis- tieren aangewend worden. Voegen wij daarbij dat de haverteelt zeer wel gelukt in gronden die voor tarw niet gepast zijn of daartoe niet voldoende konden toebereid worden, dat zij kan gezaaid worden op een land, waar de wintergranen niet behoorlijk zijn opge komen, dan zal men begrijpen waarom wij de haver een voordeel ig gewas noe men. Daar het al spoedig zal tijd zijn om de haver te zaaien, achten wij het niet misplaatst in dit nummer van ons Bijvoegsel, over deze teelt eenige bijzon- ierhèden aan te teekenen Na hak vruchten en na klaver groeit de haver zeer goed na beeten verkiijgt men eene groote opbrengst aan graan en aan stroo na aardappelen, wint men in vei houding meer graan en minder stroo dan na tarwe na dit gewas is het graan meestal lichter. Haver na tarwe kan niet aanbevolen worden, 't ware beter de haver te laten voorafgaan, zoo zou men in zekere mate net legeren der taiwe verhinderen op een steik bemest land is het beter de haver vóór de tarwe te laten komen. Het toekomstig haverveld zal vóór of tijdens den Winter behoorlijk geploegd worden. Diep ploegen is aan te bevelen, doch er mag geen ondeigrond worden bovengehaald,want dan bevindt de haver zich in eene weinig vruchtbare laag. De haver stelt bijzonder groote eischen voor de bemesting ze bezit diepgaande wortelen, die gemakkelijk de voedstoffen opnemen, waardoor de haver in slechten grond soms nog behoorlijk gedijt. Men moet echter bekennen, dat men al te veel rekent op deze gunstige eigenschappen der haver en er niet genoeg aan denkt dat de opbrengst toch overeenkomt met de vruchtbaarheid des bodems. Eene goede bemesting is ook voor deze teelt noodzakelijk. Wij kunnen hierbij voegen dat oude kracht in den akker héter is dan onlangs 'oegepaste meststoffen, dit graangewas trekt veel nut uit organische bestanddee len, die in den grond tot ontbinding overgaan doch de beste uitslagen krijgt men met half en half d. i. half stalmest, half kunstmest. Vooral, wanneer men haver aa tarwe wil winnen, is er veel stikstofmest noodig. Op opgebroken weiland en na klaver kan men het met minder nitraat doen phos- >hormest is altoos nuttig. Na ontginning geeft het phosphorzuur prachtige uitslagen ook na tarwe ver mindert de opbrengst aanzienlijk wan neer men het phosphorzuur achterwege laat. De potaschmesten, die zoo dringend niet noodig zijn bij deze teelt, hebben evenwel ook niet zelden eene gunstige uitwerking. In vruchtbaren grond, met eene halve toepassing van stalmest, önderploeging van groenen mest of na vroeger sterke bemesting zooals na beetwortelen, gebruikt men 100 kg. Chilinitraat, 300 kg. superphosphaat, 200 kg. chloorpot- asch. Voor de klaver, welke niet zelden onder de haver gezaaid wordt, geeft i 600 kg. superphosphaat of 800 kg. Thomasphosphaat, 600 kg. kaïniet. Zaait men haver zonder stalmest in mager land, dan geeft men 225 tot 300 kg. chilinitraat, 600 kg. superphosphaat of 800 kg. Thomasphosphaat. Moet ei klaver volgen, dan voegt men daarbij nog 600 kg. kaïniet. Men onthoude dat de stikstof de groot ste rol speelt. Met de vermeerdering van Je dosis nitraat, vermeerdert ook di opbrengst F. Pirard Landbouw lugenieui Verboden nadruk). per week gedurende vijf of zes weken aan hem die gelast is met het herdragen der ladders en het verdrijven der vogels en de 3 fr. 15 per dag aan elk der vijf of zes plukkers. Men heeft ook nog 12.60 fr. betaald, voor den jachtbrief van den vogelver schrikker, verder onkosten van buskruit, aankoop en herstelling van ladders, van besproeiers. Voor verzekering tegen on gevallen heeft men 18.90 fr. per persoon betaald. De verzendingskosten der ledige fruitkorven kostte 1 fr. 26 per 48 ledige korven. Eindelijk heeft men nog het vervoer naar het spoorwegstation en het noodige verpakkingspapier moeten beta len. De jaarlijksche huurprijs van den grond wordt tegen 250 fr. per hectare, berekend. Na aftrek van al die onkosten bedroeg de zuivere winst 3363 fr. in het jaar 1912, hot beste der laatste 30 jaren en nauwe lijks 161 fr. in 1910, het slechtste jaar. De zuivere winst gedurende de dertig jaar bedraagt 46635 fr. Daarbij heeft men jaarlijks voor gemiddeld 176 fr. fruit verbruikt —=5280 fr., zoodat de totale zuivere winst 51915 fr. voor geheel den boomgaard bedraagt. Deze totale som teruggebracht op 1 hectare cn verdeeld door 30 jaar geeft eene zuivere gemiddelde winst van 1007 fr., waarbij men nog vooi verhuring van den boomgaard voor schaapsweide 146 f. per hectare en per jaar moet voegen. Totale winst 1153 fr. De belgische policiehonden hebben waarac/itig eene uifgebreidebefaamd- heid. Over drie jaar teerden 12 honden overgebracht naar de hoofdstad van Japan en nu heeft de pnlicie van Tokio weer een nieuwe aanwinst gedaanvan 25 Groenendaelsche. Dertig jaar opbrengst van een boomgaard Langzamerhand nemen de boomgaar den in ons land mèer uitbreiding, ze worden beter verzorgd, men begint de mogelijke opbrengsten te waardeeren, doch men vergeet nauwkeurig nota te houden, van uitgaven en inkomsten. Wij vinden in The Journal of the Board of Agriculture van Londen eenige aantee- keningen over een boomgaard, gelegen in het graafschap Kent, waar zich talrijke kerseboomen bevinden. Wij zullen hier eenige bijzonderheden mededeelen, om aan de landbouwers te toonen hoe men nauwkeurige aanteekening moet houden van al de vakken van het Landbouwbe drijf. Deze boomgaard heeft eene uitgestrekt heid van 1 heet. 72 en is beplant met 97 kerseboomen, 61 appelboomen, 29 pere- boomen, 96 pruimeboomen, 50 haag- pruimboomen en 2 noteboomen zoodat de hectare met ongeveer 165 boomen is beplant, wanneer wij de haagpruimboo- men ter zijde laten. Dit is een aanzienlijk getal, men vergete echter niet dat het vooral kerseboomen en pruimeboomen zijn, welke toch maar eene geringe kruin hebben. De oudste boomen tellen ongeveer 80 jaren De kosten van onderhoud en van her planten beloopen op ongeveer 45 fr. per jaar, gedurende de 30 laatste jaren. Voor het plukken der kersen heeft men gemiddeld 439 fr. voor 2624 kg. fruit uitgegeven in die >om is de betaling Gegrepen van den arbeider die gedurende drie weken, vóór den oogst, de vogels moest verwijderd houden de 30 frank Voederbeeten. De beet haalt cel .voedingsstoffen uit den ^grond. Zij levert maar enkel groote opbrengsten op, wanneer deze zeer vruchtbaar is. Kalkach tige leemgronden en leemachtige zand gronden,metdiepe bouwlaag zijn allerbest gepast voor beetenDe akker moet goed rein gehouden worden, dit is eene eerste voorwaarde tot het welgelukken der beeten. Vóór den inter mag men eene sterke hoevee lheid stalmest inwerken. Dc hoe veelheid chilinitraat, welke later daarbij gevoegd wordt, bedraagt 250 tot 600 kg. per hectare. De hoedanigheid der beeten zal vef- b teren door toepassing van 400 tot 800 kg. superphosphaat per hectare. De beet is met den aardappel de plant welke het meeste voordeel trekt uit de potasch. Kaïn iet wordt veel aangewend 400 tot 600kg. welke bij de voorafgaande teelt of vóór den Winter worden ingewerkt. Suikerbeeten. Bij deze teelt mag ...en 200 tot 500 kg. chilinitraat, hetzij in eenmaal vóór de zaaiïng, hetzij 3/4 voor de zaaiïng en 1/4 na het uitdunnen toepassen. Daarbij geve men nog 650 kg. superphosphaat200 kg. chloorpot- aschof 400 kg. kaïniet. De potaschmes ten worden bij de voorafgaande teelt, graan, klaver of aardappelen toegediend. Wortels. Deze plant stelt dezelve eischen als de beet en men kan dezelve meststoffen aanwenden. Aardappelen. Zandachtige leem grond is allerbest gepasthij moet goed bewerkt en vooral diep beploegd worden. Vóór den Winter worden stalmest en potaschmesten diep ingewerkt. Alhoewel de potaschmesten zeer goed zijn bij aardappelteelt, mag men ze toch niet rechtstreeks toepassen, vooral niet de ehloorpotasch en de kaïniet. Zou men tcJi potasch moeten aanwenden, dan gibruikt men potaschsulfaat. Benevens eene gewone toepassing van stalmest zal men nog 275 kg. nitraat en 500 kg. superphosphaat gebruiken. Vóór de aardappelen worden meestal J granen ofwel wortels geteeld

De Denderbode | 1913 | | pagina 3