Donderdag 27 Februari 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4571. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. SCHRIKKELIJK DRAMA. De Orgeldraaister. WERKSTAKING. ONZE WEIDEN. Een en ander. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagteekening van len volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met (en Post verzonden 6 frank 'sjaars, fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, \norop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwit- itntiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schri.ilt in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS Korte Zoutstraal, nr 31, en in alle Pslkanloren des Lands. CUIQI K BliLM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklaraen fr. 1,00 Vonnissen op 3da bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den Dijnsdag en Vrijdag in den voormiddag. Voor de advcrlentiën uit vreemde landen zich tewenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 26 Februari 1913 Lezen wij niet alle dagen in de dag- Inden Schrikkelijk drama Liefdedrama 'en bedrogen echlgenool dood zijne rouw, enz. - Die misdaden der vrije zedenleer wor- ien zoo menigvuldig, dal de dagbladen £>r vol van staan. Wat mag daar toch de oorzaak van zijn Ziehier wal een ma», die wol op de hoogte is, daarover schrijft't is de lieer virmin Van ilcn Bosch, gewezen subsii «ut van den procureur-generaal, Ie Gent, lie spreekt als volgt De oorzaak der vermenigvuldiging van de drama's der hartstochten ligt voo ral in de verzwakking van 'tgodsdienstig gevoel, in de overtreding dor zedelijke wetten. Hel huwelijk wordt aanzien als eene instelling van vroegere tijden men wil de vrije liefde. Is liet te verwonderen dat een -groot getal I eden de verbreking eischen der huwelijksbanden, aangezien die ontbinding zoo verzocht wordt - Die woorden zijn waarheid hel liuwe- i ij lide heilige instelling, w rdt aange last door de dagbladen, de romans, in de schouwburgen, door de vrijdenkers men spot met de ochlgenooten, die de gezworen trouw eerbiedigen en men bo- wierrookt de echtbrekers en de schurken. E11 ziehier nu de tweede oorzaak van die misdrijven Leest juist Hel onderwijs, zooals het hedendaags wordt opgevat. Men zegt dal, hij het openen van elke nieuwe school, eene gevangenis gesloten wordt, 't Is valscli. Want naarmate het getal onzijdige scholen aangroeit, ver meerdert ook het getal misdaden. En wal ook vermeerdert, 't is het aantal misdrij ven door de geleerden gedaan. Voorwaar de opvoeding zonder God leidt lol de misdaad Waaraan zich sto ren, als men toch niet vreest En zeggen daler ouders zijn, die zoo weinig zedelijk gevoel hebben, dat ze aan hunne kinderen die vuile gazetten te lezen geven dat ze hun die geïllustreerde bladen voor oogen leggen, waarin men de moordenaars verheerlijkt en de slacht offers beleedigt I En zeggen, dat er christeno ouders zijn die hunne kinderen toevertrouwen aan die zoogezegde onzijdige scholen, aan meesters zonder geloof... Ze zullen er de gevolgen van dragen 31* Vervolg. De deur van het tuchthuis was roeds achter 11 gesloten ik heb zc doen openen, ik hob u gered niet voor u, maar voor vader, die zich in z^'n graf zou omgekeerd hebben bij het vernemen uwer schande. Ik heb den man, wiens handteekening gij had nagemaakt, betaalden 1111 durft gij komen spreken van u nog te sparen Wer kelijk, dat is te veel onbeschaamdheid, en ik vind, dat ik duur genoesr het recht betaald heb 11 dit alles te zeggen... Het zweet stond op liet voorhoofd van Robert, die zieli op een stoel liet neer vallen. Richard stond recht voor hem en ging voort Toei: gij het tuchthuis van zoo nabjj gezien liadt, begreept gij, zoo 't scheen geheel uw schelmstuk.... Gij hebt mij om vergiffenis en raad komen vragon, en ik onthield u noch het een noch hot ander, daar ik dacht, dat er in u nog een weinig eerlijkheid zou te vinden zijn. Toen gaf ik u den raad. voor een tijd uit Parijs, uit Frankrijk te vertrekken, en in het binnen land uw eer terug te winnen, hetgeen u gemakkelijk moest vallen, dank zij uw onbetwistbaar talent van ingenicr mecha nician. Ik leidde u naar de static, waar ik voor u een kaartje nam naar St-Peters- liet gaat dus werkstaking worden. Waarom Omdat do meerderheid van hel land tegen de socialisten is, en dat kunnen de socialisten niet verkroppen. Omdat de socialistische kopstukken gaarn baas zouden spelen in 't land en dat de bevolking verledon jaar met al de kracht van eene verpletterende-meerder heid getoond heeft dat zij geen socialis tisch regiem begeert. Hel zou dus moeten werkstaking wor den om de social Ltischc kopstukken op de kussen Ie 1 iel pen. Werkstaking Wat zullen de mensclien daaraan heb ben Veronderstellen wij dat de werksta king vreedzaam blijve en vrij algemeen weze, dat er geen steentje geworpen wordt of geen ruitje gebroken, oii dat zjj zoo drie, vier, zes weken duro. Wal il liet gevolg zijn Dat al de werkstakers binst dien lijd geen knop zullen verdiend hebben, èn dat de winkeliers en neringdoeners ook niets'zullen verkocht hebben, tenzij op de plak, met groot gevaar van veel te verliezen. Zulke werkstaking is voor winkeliers en handelaars een jaar voor niet werken, 011 dal-kan er niet af zij zijn al heel tevreden als zij hel jaar eerlijk 01. deftig doorgeraken, zonder dat ei' veel over schiet voor den spaarpot, en nu zouden zij, voor !l schoon plezier van do socia listen, een heel jaar moeten verliezen, 't Ware de volledige ondergang van velen. De nijverheden zullen stilvallen de werkstakers zouden drie, vier, zes we ken geen hand aan den arbeid uitsteken er zou niets worden voortgebracht, niets vervaardigd De nijverheid zou geene waron leveren, niets verdienen en op 't einde van 't spel nog hunne kalanten van vreemde landen, eerst en vooral, n aar ook hunno Belgische huizen naar de vreemde nijverheid zien overloopen, zoodal op slot van rekening onze zoo prachtige nijverheid zoo verloren gaan. Dal voor 't schoon plezier van de socia listen. Waarachtig dat kan er niet moei' door. 1-Iet is zeker dat onze bevolking zich met nog meer krachtdadigheid dan verle den jaar zal verzetten legen de socialis tische opstokers. Vergadering der burgemeesters van de provinciehoofd plaatsen. De burgemeesters der negen provincie burg, en gaf 11 daar» nboven nog vijf-en- twintigduizond frank. Hebt gy mijn raad gevolgd?... Gy weekt uit Frankrijk, ja, maar om waarheen te gaan Naar Rusland, gelyk ik meende Neen, maar naar DuitsclilanJ, om aan die mogendheid zoo duur mogelijk de geheimen te verknopen van ons oorlogsmaterieel, die gij bij mjj, in mijn huis, in mijn fabriek, hebt kunnen ontdekken, die gij er gestolen hadt,.. Ja, niet alleen zijt gij een schrift- vcrvalscher, maar ook een landverrader en een dief Dat heb ik niet gedaan riep Robert, schielijk opspringende. Loochen het niet I Gij hebt dit wel gedc.au Robert zag zijn broeder strak aan deze ging vooit Gij zeidet toen nog, dat gij met een vrouw wildet trouwen, die een bruidschat bezat, voldoende oin u in staat te stellen spoedig tot fortuin te geraken. Die vrouw was de weduwe van een Elzasser, zij was een Fransclie van geboorte, en haar man had haar uitgestrekte goederen in Lotha ringen achtergelaten. Zij had een zoon... Niet kunnende gissen, welk verachtelijk werk gij ginder uitoefendet en meenendc, dat gij beteren zoudt, raadde ik u aan mevrouw de weduwe De Nayle te trouwen. Hot huwelijk had plaats en gij kondt de hand op den bruidschat leggen. Zeg mij eens... Wat bleef er van dien bruidschat over f hoofdplaatsen vergaderden Zondag ten stadhuize van Brussel om de bcraadsla ging over h»l passende eoner collectieve werking, ten einde liet land Ie vrijwaren voor de gebeurlijkheid eener nlgemccne werkstaking. Het volgend communiqué werd mede gedeeld aan de pers De burgemeesters dei' negen provineic- hoofdplaalsen vergaderden op23 Februari ten stadhuize van Brussel. Waren aanwezig de hoeren Max, bur gemeester van Brussel Desguin, dd. bur- gemoestcr van Antwerpen, Kleyer burge meester van Luik Braun, Burgemeester van Gent, graaf Visarl de Bocarmé burgemeester van Brugge, Grafé, sclie pene, vervangende den burgemeester van Namen, Lescarls, burgemeester van Ber gen, Port mans, burgemeester van I I is solt, En«ch-Teseli, burgemeester van Aarlen. Het volgende besluit werd genomen. Aangezien de werkstaking, wier in richting op dit oogenblik in België wordt doorgedreven, Ie midden van den angst uit de internationale verwikkelingen out staan, van aard is om aan 't land een zeer grout nadeel le berokkenen s Dat zij de belangen van handel en nijverheid in gevaar Jneugt Dal zij de werklieden aan ellende en ontberingen zal blootstellen door liet uil-, putton van de hulpbronnen der arbeiden de klasse Dat, ondanks de pogingen die zonden aangewend worden om de slaking vreed zaam te doen blijven, zij dreigt de open bare orde te zullen storen en een bron le zijn van een woeling, geweld en botsing; Dal, len overslaan der regeering een middel van drukking blijkend hetwelk men niet als wettelijk kan aanschouwen, zij enkel de zaak benadoelen kan, wier welgelukken door hare inrichters wordt betracht; Dal zij, 11a liet economisch loven dei- natie diep ontredderd te hebben,misschien enkel ondergang,ontmoediging en wraak zucht zal nalaten - De burgemeesters der negen provin cie-hoofdplaatsen - Zeker zijnde de gevoelens der bevol king van al de gemeenten des lands le vertolken Beweren de werkliedenpartij af te zien van de bedreiging der algemcene werkstaking Eu, in eenen geest van overeenkomst en bevrediging. Besluiten aan hel kabinetshoofd een coleclief gehoor te verzoeken ten einde van de regecring. handelend in hare volle onafhankelijkheid en buiten eenigen Ik heb ongelukkig gespeculeerd, stamelde Robort. Ik weet alles waarom hier nog te liegen Ik begon wederom vertrouwen in u te stellen en had u bijna vergiffenis geschonken Ik koesterde de hoop, dat de ondervinding van uw ellendig leven 11 tot ccn ander mcnsch zou gemaakt hebben, en wilde daarom weten hoe gij het aan zoudt leggen, nu de fortuin u tegenlachte. Ja, ik betaalde heel veel om dag aan dag to weten wat gij deed, en hetgeen ik vernam ver vulde mij met ontzetting... I11 minder dan vier jaar was liet geld van mevrouw do Nayle door u verbrast, niet in slechte speculaties, maar in eerloosheden, met welke ik my 11 mond niet wil bezoedelen. Nog eens gy zijt een schriftvervalscher, een landverrader en daarby.,. Krachtig meende Robert zich tegen deze beschuldiging te moeten verzetten. Men heeft u bedrogen riep by. Men heeft gelogen.Neen,ik ben geen landver- rader, ik verdien dien naam niet. Zwijg, want de geheimen, die gij gezien, gestolen cn verkocht hebt, behoor den my niet, maar liet land, landverrader, die gij zijt Zwijgen zal ik niet riep Robert, terwijl hij met opgeheven armen voor zyn broeder op dc knieën viel. Ik was een ellendeling, een eerlooze, zonder echter den naam van landverrader te verdienen. Dat uitgezonderd, beken ik al mijn fouten, en zij doen my leed dwang, te bekomen dat zij er in zou toe stemmen .ilo oplossing van liet kiesvraag- punt ter studie te leggen. Dit besluit werd aangenomen bij een parigheid, MM. graaf Visart de Bocarmé en Portmans. evenwel verklarend zich te onthouden over de slotparagraaf, even wel de overtuiging uitdrukkend dat in de te nemen beslissiug de regeering zich door 's lands algemcene belangen ;.al bezield loonen. Hij onzen omgang met de landbouwers stellen wij dikwijls vast dal velen van hen nog altijd de mceningzyn toegedaan dal liet gras zoo gemakkelijk groeit, als onkruid en dat men zicli dusvolgons niet veel om de weide moet bekommeren. Anderen doch min in getal zijn over tuigd dat de grassen, evenals allo andere planten over eene voldoende hoeveelheid voedsel moeten beschikken dm groote opbrengsten te bekomen, en passen bijge volg ook eene oordeelkundige bemesting toe. Of deze landbouwers over de beko men uitslagen tevreden zijn, hoeft nau welijks gezegd Ten andere, heden ten dage, is de vee kweek zeer winstgevend en do grootste profijten komen uit de slallen, daarvan zijn alle landbouwers volkomen over tuigd. Daaruit volgt dat al degenen die hunne belangen beherligen, voor goede weiden zorgen die veel opbrengen en goed onderhouden worden. De economische toestand is sedert eouige jaren ook fel gewijzigd. Trouwens 1111 legt men zich meer op den veekweek toe, en bijgevolg moet de oppervlakte besteed aan do teelt van hel gras, ook vermeerderen. Inderdaad 111 1810 telde België slechts 01200 hoornbeesten en in 1905 was dit getal geklommen tot 788000. Om deze dieren de grootste voordeden te doen afwerpen moéten de landbouwers dus mei verstand hunne weiden vrucht baar maken. Daarom is liet noodig ze goed aan te leggen en wel te onderhou den. Tijdens hel omwerken geve men dus 30000 lot 35000 kgr.stalmest per hectare. Daarenboven dienc men nog 1000 kgr. staislakken toe, 000 kgr. kaïniet en 2000 kgr. kalk, alles goed ingewerkt op eene diepte va» 0,20 m. Het fosfoorzuur, do polasdi en do kalk begunstigen de ontwikkeling der klaver- planten in de weiden, wijl de stikstof den groei van het gras bevordert, wat voor zeker niet mag uil hel oog verloren wor den. Verder is liet noodzakelijk jaarlijks, einde Februari of in het begin van Maart nog. de volgende hulpniesleii aan te wenden .300 a 400 kgr. superfosfaat, 150 a 200 kgr. chloorpotasch of 6oOa 800 kgr. kaïniet en 100 lot 150 kgr. zwa velzuur ammoniak, met. elkander ver mengd en na uilstrooiing zooveel moge lijk geëgd. Op zure weiden zal men het superfos faat vervangen door slakkenmeel docli (lil zal met de potaschmesten eenigen tijd voor liet zwavelzuur ammoniak aange wend worden. Willy. Verjaardag. Heden Woensdag 2f> Februari is onze achtbare Staatsmi nister Woeste zijn 76ste jaar ingetreden. Hij werd den 26 Februari 1837 geboren. Df, Denderbode wenschl den achtbaren en lallentvolien Staatsminister van harte geluk en nog vel» jaren, Ad mullos annos, tot bloei onzer Katholieke partij. De teinture d'iode. De - ioden- linctuur vervliegt minder snel in de duisternis dan b-j het licht niettemin verflauwt zij altijd, na eenigen tijd. Vaa den anderen kant is hel geraadzaam ze le eebruiken als ze versch gemaakt is, want iode-tineliiur, die altijd, ten minste gedeeltelijk met de lucht in aanraking is geweest, bevat iodezuur, die haar meer doet branden. Ten einde zich te vergewissen of de tinctuur versch is, schudt men ze in liet goed gestopt fleschje. Indien er schuim opkomt, is zij niet versch. De Koffie. M. Maenhoul had don Minister van Builcnlandsche Zaken on dervraagd nopens de voorgenomen maat regelen om, zooals Duitschland, Amerika en andere staten, ook in België de han delingen der truts te keer te gaan, dit met betrek op het stijgen van den prijs van den koffie. M. Davignon heeft het volgende geant woord De Regeering volgt met belangstelling alle feiten welke eenigen invloed kunnen hebben op de duurte der levensmiddelen. Eene bijzondere aandacht zal gewijd worden aan de vraag door M. Maenhout gedaan. Voor wat aangaat de koffie, de Bel gische Regeering houdt er aan te be- slatigen dat van haren kant al liet moge lijke werd gedaan om den prijs van dien volksdrank te verlagen. Kuischen van pluimen. Het is met gemakkelijk de pluimen der dames hoeden te kuischen en op te frisschon zonder ze te beschadigen. Ziellier een middel 0111 dit met welslagen te doen. Voor vijftien en twintig jaar hadt gij er ook spijt van. Uw berouw van vandaag is niet beter dan dat van toen Ik zweer u by liet g-af onzer moeder, dat ik waarheid spreek Richard sidderde bij die woorden. Robert meende, dat hij eindelijk de ge voelige snaar in liet gemoed van zijn broe der aangeraakt had. Eensklaps had diens gelaat een minder barder uitdrukking aangenomen. Hoewel hy met Robert niet verzoend was, had nochtans de gedachtenis aan zijn moedor bom tot 111 den grond des harten ontroerd. Up kalm rr toon sprak bij. Sta op, zet u neor en leg mij zonder te liegen het z u lot niets dienen zulks te beproeven uit, waarom gy naar Parijs gekomen zijt. Richard Vernière zette zich weer 111 den zetel achter den lessenaar geplaatst en Robert, in plaats van te gaan zitten, bleef voor hem rechtop staan. Welaan, ik zal dan oprecht spi eken, zeide hij. Dit is nog het best. Op bet oogenbik, dat gij mij hier ziet, ben ik geheel geruïneerd en ook zonder middelen van bestaan... Uw vrouw bezit evenwel nog kapi taal. Dit behoort toe aan haar zoon Philippe de Nayle. En op het kapitaal van haar kind wil zij u do hand niet laten leggen. Zy vertrouwd mij niet moer, omdat ik haar zeer verongelijkt heb. Volkomen heeft zij daarin gelijk, en toont da >rdoor. dat zij een goede moeder is, G'j weet, dat ik niet jong meer ben, Richard... do oude dag nadert, en ik zweer 11, dat ik eindelijk verstand gekregen heb. Twintig jaar geleden, hadt] gijbet roeds moeten krijgen. Daarin hebt ge volkomen gelyk. Maar waartoe kunnen verwijten nu nog dienen Er is immers niets onherstelbaars hi do wereld. Gij kunt niet loochenen, dat ik een bekwaam werktuigkundige, een schrandere uitvinder ben. Nooit heb ik dat geloochend, maar gij hebt uwe talenten slecht gebruikt. Gij steldet altijd de losbandigheid boven den arbeid Dat :s waar maar nu, broeder, moet ik arbeiden, .fa, ik moet en zal werken, want ik wil niet langer de vernedering onder gaan op do kosten van myn vrouw te leven. En gij komt ray vragen.... Ik kom u werk vragen.... Welk work Ik zal ronduit spreken.. Ik kom een betrekking vragen in uw fabriek. Richard Vernière keek zijn broeder vlak in liet gezicht zijn blik doorstraalde de oogen van Robert, trachtte er zyn gedach ten in te lezen en tot in den grond do plan nen van dien vulzchen man te raden.

De Denderbode | 1913 | | pagina 1