KAlUrillVll AALST sv 1913 M. WOESTE. Zondag 2 Waart 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4572 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. HET VLAAMSCH EN DE LEGERKWESTIE. Uit den Besloten Tijd. DE FRHNSGHE SDCIRLISTEN EN DE RLG. WERKSTAKING IN BELGIË. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is voor de Stad 3 frank met den Post ver zonden 3.5o frank 's jaars, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittnntiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte Zoutstraat, n. 3i. en in alle Postkantoren des Lands CU1QI K »IJli VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Annoncen, per drukregel Gewone i5 centiemen Kleine Aankondigingen fr. o,6o (3 a 4 regels) Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 5o centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - Heeren Notarissen worden vriendelijk verzocht hunne inzendingen te doen, uiterlijk tegen den Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Ter gelegenheid van hel aoOjarig JURILÉ van de Herbouwing der KAPEL VAN O. L. VROUW TEN DRUIVEN, op de Werf, opvoering van hel groolsch mysteriespel HEMELKOHIHGIH 5 bedrijven, mei machtige Zangkoren en groot Orkest.350 opvoeders. D, Feest vertoon in gen zullen gegeven worden in den Katholieken Werkmanskring °e Maart ^aPaanad^ 6 Apri'' 'elkeDS °m 3 Ure° Aalst, den i Maart 1913 1W eek- K alei 1 der'. MAART. De zon gaat op te 6 u. 28 m. onder te 5 o. 22. De dagen lengen van den 1 tot 31, 1 uur 58 in. Evang. v. d. Z. Jesus spijst vijf duizend men- schen. Joann. vi. 2 Zondag Lietark H. Simplicius, paus Oelukz Karul de Goede, graal' van Vlaanderen, mart. 3 Maandag H. Cunegundis, keizerin, HH. Aste- rius en Marinus, mart. 4 Dijnsdag H Casimirus, vorst in Polen, H. Lu- 5 Woensdag H.Theophilus,biss.,H. Adrianus,niart tj Donderdag H Coleta, maagd, H. Fridolinus.aht. 7 Vrijdag H. Thomas van Aquinen, kerkl., HH. Perpetua en Felieitas, 111111. 8 Zaterdag H. Joannes de Deo, hel., Hum fried, hiss. 000000000000000000000000000009 ,1 an onze Lezers. Door het overlijden van den hoofdopsteller van DE DENDER BODE en menigvuldige andere omstandigheden, zijn wij genood zaakt aan de uitgave van ons Donderdagnummer te verzaken. Voortaan zal ons blad dus maar eens per week, alleen den Zondag verschijnen. Wat DE DENDERBODE was in het verledene zal hij blijven i.i de toekomst. Steeds strijden voor de belangen der Katholieke Partij Godsdienst, Huisgezin, Eigendom, Vaderland. Taal en Vrijheid. Hij zal zijne lezers op de hoogte houden van alle politieke gebeur tenissen in ons land en niets ver- waarloozen om hun vertrouwen waardig te blijven. Onze Lezers zullen wellicht bemerkt hebben dat ons blad merkelijk is vergroot en niet tegenstaande die opoffering en grootere kosten, aangezien ons blad dus maar alleen den Zondag verschijnt wordt de abonnements prijs gewijzigd als volgt Voor de stad Fr. 3,00's jaars, met de post fr. 3.50 De Uitgever M. Woeste, de groote katholieke hoofdman, onze geliefde en uilgelezene Volksvertegenwoordiger, die geleerde en schrandere Staatsminister P. Daens, 5 Jan. 1890. - Ovcreonige dagen is M. Woeste zijn 7(5'jaar ingetreden. Op dien hoogen leef tijd als zoovele anderen reeds het werk zame leven hebben daargelaten 0111 hunnen ouden dag in welverdiende rust te slijten, blijft deze wondermensch als een taaie en onvermoeibare voorvechter op de bres staan voor de verdediging der katholieke belangen die heel zijne prachtige loopbaan in beslag hebben ge nomen. Getrouw woont hij al de kamer zittingen bij,volgt met scherp-speurenden geest al de besprokingen, en altijd even ontzagwekkend klinkt er zijne verzwak te stein die in T diep verleden zoo meni gen striomenden zweepslag toebracht aan lang verdwenen tegenstrevers, en de huidige leiders van 't vijandelijk leger rusteloos bekampt, ontmaskert en hot zet. Reeds in 1893, schreef Pater Edrn. Procés over hem - Wie kent er in België M Karei Woeste niet Sedert tal van jaren heeft de parlementaire strijd, en vooral de godsdienstige strijd zijn op 't oog vallend talent en zijne onversaagde opoffering vooralle geloofs en vaderlandsche be langen, in het schoonste daglicht gesteld. Weinige redenaars hebben een zoo werk zaam deel genomen aan de debatten der Kamers. De meest verschillende vraag stukken vindon hem Mink gewapend zoo wel voor den aanval als voor de verde diging. Eeno zeldzame helderheid van g est, een machtig geheugen,eene groote redenoerkracht,eeno klaroen aangename zeggingswijze zonder veel kleur, maar altijd zeker van haar zelve en recht op het doel afgaande dat zijn, ons inziens, de karaktertrekken van zijne welspre kendheid. Sterke hoedanigheden die zich in zijne pon terugvinden evenals in zijne redevoeringen, en van den parlementai ren reus eeiion gesn|<i,'den Deime?l-' iJ- maReti Niemand zal aan dit vleiend portret iets veranderd vinden, alhoewel en sinds dien zoovele woelige jaren zijn heengevlogen over het vergrijsde hoofd van den gevierden Staatsman. Zijn li chaam is verouderd, zijn slap vertraagd en pijnlijk moet hij zich thans bewegen bij middel van oenen gaanslok, maar altijd even jong en vurig klopt zijn hart voor de goede zaak, en onveranderlijk gaal van hem die wonderbare werk kracht uit welke gansch zijn bestaan heeft bezield. Nog immer weel zijn arendsoog al de plannen en kuiperijen van den vijand te peilen Wanneer hij met zijn krank lichaam dan oprijst van zijne bank en daar staat te midden der rumoerige ka mer iu kalme, bewonderenswaardige zelfbelieersching, dan wordt hij weer de groote redenaar, de parlementaire reus - die op drogen, bijtenden soms schertsenden loon gansche scharen van onweerlegbare beweegredenen doet op rukken tegen de schi'terend-opgebouwdo pleidooien zijner listige tegenstrevers, en alles als kaartenhuisjes ineenstorten. In dien hardnekkigen politieken wor- stelkamp, welke hij bijna gedurende veertig jaren voert, heeft de hemel vaak dreigend gehangen hoven hem. Gemengd in vele brandende vraagstukken tijdens de laatste jaren opgeworpen, werd hij zelf soms door eigene mannen bestreden toch behaalden steeds zijne gedachten do eind-zegépraal,want zoo hoog staande door zijn talent had zijn ver-strekkende blik van af de eerste uur de volle draag wijdte van ieder vraagstuk juist en klaar gemeten, en zij die alsdan hem misschien het schrapst tegenwerkten, waren later de eersten om zijn wijs en doorzichtig oordeel te roemen. Zoo, in dagen van zegepraal ol' mis kenning, onverschillig aan vleierij of lieloediging, was hij steeds al vuur en vlam voor het goede, en liet zich in alles beheerschen en geleiden doorzijn plicht van katholiek- en cln isten-zijn. Voor hein is vcnvezentlijkt geworden wat Lacordairc eens voorspelde van Montalemberl. die andere groote staats man waarvan de onze een warme be wonderaar is Ik ben zeker, schreef Lacordairc, indien hij (Montalembert) blijft leven, dat zijn bestaan zoo vlekkeloos en be roemd zal wezen als een Zwilsersch meer tusschen de bergen. Laat de logemannen dan maar huilen in hun machlelooze woede, en nulliteiten als een P. Daens, die vroeger in bewon dering lagen voor M. Woeste, thans bij gebrek aan redeneering scheldwoorden en laffen smaad werpen naar hel hoofd van den grijzen strijder lang reeds zal de naam van al die keffertjes in verge telheid verzonken zijn, als de naam van dezen gróolen man nog zal trillen in den mond van hel. nageslacht, alom geestdrift en bewondering verwekkend, want zulke levens zijn onsterfelijk. Mochtcdan de Heer dezen onoverwiu- baron leider nog lang behouden aan het Over dit belangrijk punt, waaraan do aandacht van alle vaderlandminncnde- vlatniiigon is gewijd, zijn de debatten reeds geopend in de Kamers, en wij wil len er onze lozers wekelijks van op de hoogte houden. Het mag eene flinke redevoering ge noemd worden die Dr Van de Pen e daar Woensdag over hield. Terecht deed hij uitschijnen dal het niet zoi zeer de getalsterkte, maar vooral de zedelijke 'tcaarde onzer soldaten is, die van ons leger een machtig leger moet maken. Het getal immers is geen waarborg van overwinning in den slag der Gulden Sporen waren de Vlamingen in verplette rende minderheid en toch behaalden zij eene schitterende en beslissende zege praal Het was dus vooral hunne zede lijke waarde dio hunne wapens had doen zegevieren De militaire opleiding alleen volstaat niet voor den soldaat zij moet oenen zedelijken grondslag hebben,' en daarom moet de zedelijkheid en de laai van den soldaat geëerbiedigd worden Iioold onzer Katholieke Partij dat wen- i j£(1 Jq redenaar aarzelde niet te verklaren sclten wij, en mei gat.sou iiei ane.; 1.10 11e; kommando te strijden Toch werden telkens de papieren terug- "enomen en niet nieuwen moed doorsnuffeld, toen eenige sterke uitdrukkingen en hekende eigennamen mijne aandacht troffen. Ik doorkeek de oude papieren verder, verzamelde, hier en daar inlichtingen, zette mij neder aan den haard der oudjes, en luis terde naar hunne vertellingen en sprookjes. Weldra kreeg ik dan ook kop en staart aan de oude papieren en nu bied ik den goed- willigen lezer dit verhaal aan, bloempjes en bladjes aan den hoerenhaard vergaard niet oude papieren saamgesnoerd, eene bladzijde uit de geschiedenis van het lief geboorte dorpje,met de bede,het tuiltje niet achteloos, zonder het een blik te gunnen, toch het vuur te verwijzen. Geschiedkundig Verbaal door Petrus COSYN. Een der meest strijdende organen van de parijscho socialisten a La Bataille syndiealiste - is, net als onze vrienden de Christene Werklieden, van gedacht dat het eene dwaasheid is de algemeene werkstaking voor een zoo bekrompen doel als Algemeen Sten recht in gang te stoken. I)e Belgische Socialisten zijn verachteed schrijft La Bataille syndi ealiste in haar nummer van 24 Februari laatstleden. En wal vérder nog schrijft zelfde blad Bestaligen wij eenvoudig, dat heel liet economisch leven van een land aan een pol-tick vraagstuk liet Algemeen Stem recht, verbonden ligt vraagstuk, welk ons voor T oogenblik niet zou kunnen geestdriftig maken Welk ons niet zou kunnen geesl- driflig maken is heel stichtend. De franscne socialisten bezitten het zuiver algemeen stemrecht, en komen er niet meê vooruit zij erkennen het ten minsto ronduit. En 'l is om zoo te zeggen een bekrompen overwinning, dal de belgische socialisten den broederoorlog willen doen woeden. Ze gaan goed... maar wat wil men met zulke hansworsten twisten, als er zullen ongelukken gebeuren, dan zal het locli de schuld zijn der klerikalen. Daar is niet aan te twijfelen, de socialistische politiekers hebben 't gezegd... en dan is liet zoo en niet anders. Goede gazetverkoopers voor den buiten worden gevraagd ten bureele van DE DEN DERBODE Ërner 1\f i 11ister"jhuTÖorïoggrool Ts op gebiab Het is genoeg geweten wal schreeu wende misbruiken ei' voor laalgelijkheid bestaan in ons land, en vooral in het leger. De uur is thans gekomen om daar eens voor goed gedaan mee te maken, want op het oogenblik dal men onze vlaamsche jongens in zooveel grooter getal dan de waalsclie komt opeischen voor het leger, hebben dezen liet heilig recht te vergen dat men hen zou opleiden in hunne taal, hunne zedelijkheid eerbie digen, hen gelijkheid van verdedigings middelen toekennen. Dat gaat een belangt ijk keerpunt wor den in de geschiedenis onzer vlaamsche beweging. Gewis, veel tegenstand zal dit weer ontmoeten, maar onze vlaamsche mannen waken in hot parlement en wij mogen er' op rekenen dat zij voet voor voet het terrein zullen verdedigen en be letten dat men eene verdrukkende hand leggc op onze viaamscite zonen. Vlamingen, houdt liet oog op uwe volksvertegenwoordigers, en steunt hen ill dezen heiligen strijd voor de vrijheid en laalgelijkheid van uw volk. Tot de naaste weck VLAMING. en kwamen er 9 bij. zegge 108 bazars. In 1910 bedroeg de belasting nog altijd 3,077,707 Mk. In 1911 klom zij Lot 3,346,324 Mk. In Rhijnland was het.getal bazars in 1901 37 met belasting van 866,100 Mk in 1910 23 met belasting van 522.340 Mk in 1911 20 met belasting van 625,020 Mk. Als dat ontwikkeling.heet is liet eene trage ontwikkeling. INLEIDING. Eenige kommervolle dagen waren voor het ai me Vlaanderen aangebroken. Als eene bende roofvogels zyn de Sansculotten op den vadergrond neergestreken en heb ben stal en woning, kerk en klooster, kaal geroofd. De arme boor beeft gesidderd wanneer hij den liaveloozen Jacobyn op de hoeve heeft zien verschijnen zijn vee roo- vend zijne meubelen stuk slaande, en onnoemelijke echte schurkenstreken zien bedryven, wanneer hij boort dat op de hoeve van Jan of Pier de roodc liaan hoeft gekraaid, dat wil zeggen dat dSanscu lotten do boerderij hebben in brand gesto ken. Toch heeft het hart van den boer, zoo diep geloovig, zoo gehecht aan den alouden godsdienst zijner vaders nog feller gebloed, wanneer hij den Sansculot het kruis van den kerktoren heeft zien halen, de beelden der heiligen zien verbrijzelen op den vloer der nederige dorpskerk, waar zijn vroom geloovig gebeJ, tot den Vader die in de hemelen is, opsteeg, heeft zien verwoestijn en ontheiligen, wanneer by zijn oude grijze 1 herder, de vriend, de steun, de raadsman helper en trooster der dorpelingen ziet mishandelen, en de vreedzame ouderling, die slechts woorden van vrede en liefde sprak met geweld uit zyne woning wordt gerukt, bet nederig kerkje gesloten, en don boer voortaan verboden wordt nog ter kerke te gaan nog te bidden tot den Hemelsclten Vader. Zootang men alleen zijn stoffelijk bezit roofdo kon het er nog door, maar nu men den boer zijn geloof wil ontnemen, het erfdeel hem door do vaderen als zijn duur- baarstcn pand achtergelaten, dit geloof dat hom zoo lief is, dat hem opbeurt en sterkt en hem hiernamaals voor zyn zwoegen en lyden een Hemel aanwyst, heeft bij woe dend de vuist gebald. Eu by al die rampen, al dit mateloos wéo, kwam zich nog eene uitvinding van MIDDENSTAND EN WAREN HUIZEN IN DUITSCHLAND. Gaan de warenhuizen vooruil in hunne ontwikkeling Worden ze een grooter gevaar voor den middenstand Eenige cijfers zullen dat best aanduiden. Sinds 1900 bestaat er in Pruisen eene wet, die de warenhuizen speciaal belast. I11 1901 zijn er 109 bazars of waren huizen belast voor een bedrag van 3.073,905 Mk. Van 1901 lot 1010 ging dit cijfer op en af en kwam weer in 1911 tot 109 bazars. In 1911 verdwenen er 10 Uit mijn Congoleescli dagboek DOOR PETRUS COSÏN. Om tiaar Katanga te komen. XXXXVIL BEDDEGOED: 2 overtrek seis voor matrassen (ge vult ze hier met gras). 2 overtrekscls voor oorkussens. 3 paar slaaplakens. 3 goede dikke sargiën, (niet voor de agenten der kolonie, die behoeven al leen slaaplakens tnede te nemen). ALLERLEI 1 velo, alem, zoo voor akkerbouw als voor andere stielen, 1 machien (tondeu- per persoon, 2 of 3 vouwstoelen, 2 of 3 kleine tafels, (niet voor do agenten dei- kolonie, dio ontvangen dit alles). Allerlei soorten van zaad, 25 a 40 kilos plantaardappelen, opgelegde eetwaren, suiker, bloem, vermicelle, koffie, the, enz., enz. Pennen, inkt en papier,snuisterijen voor uw huis te versieren, boeken om te lezen en te leeren, een scheermes en gerief, (zoo uoodigi, een wekker en horlogie. eenige kisten wijn, genees middelen en vei bandgoed, bijzonder Quinine, Antipyrine, Ipeca, Piluls Do wer voor den hoest, piluls om naai achter te gaan en een liter teinture d iode, niet vergelen, T is onmisbaar hier in Congo, een pholofon en kaat sen en zeer vee! stekjes. Groote liefhebbers kunnen er ook nog eenige flesschon cognac,hulstkamp,Schie dam of whisky bijvoegen doch men weze voorzichtig dal de flescit niet te dicht by de hand staal. Zie als ge dit alles hebt komt dan maar gerust over,gij zult gemakkelijk en vroo- lijk ingericht zijn en aangenaam uwe twee jaartjes slijten. Voorzeker zal er u binst die 3 jaar nog veel ontbreken aan levensmiddelen, doch dit kunt gr u dan hier aanschaffen mits goed te betalen. Hoe aangenamer gij u hier inricht hoe beter gij u zult te huis gevoelen en u hechten aan dit nieuwe vaderland en aan dit nieuwe leven. Omringt u met alle mo gelijke gemakken, ja zelfs met weelde zoo uwe midde'.en u dit toelaten, 't zal dienen om u in goede gezondheid te be waren en u levenslust en vreugde te schenken. «Zich goed doen» zooals men in Vlaan deren zegt is hier noodig, doch niet in wijn, bier of sterko dranken. Dat zou meer schadelijk dan voordeelig zijn. Vooral neemt alles op langs den besten den boozen gees', altijd azer.d op zielcnroof voegen, om den boer te plagen on te tergen, de loting om zijn eigen vel. Sinds onheuglijke tijden, ja, sinds Vlaan deren bestond, w<jê de wapenhandel eene vrije bediening, niemand kon dcor eene wet verplicht worden zich in de rangen dor soldeniers in krijgsknechten in te lijven Hij alleen, die uit vrijen wil den krijgs mansstand aanvaardde, was soldaat. Zoo was het eouwon lang geweest on de Vlaming zegt dan ook My kan niemand dwingen soldaat te worden, ik bon vry. Satan echter, blies den Heeren van het directoire, to Parys,oene heillooze gedachte in. De soldaten der Republiek waren door talrijke en bloedige veldslagen zeer gedund, hoe de rangen aangevuld En satan, tuk op zielen, '1 gevaar van den soldatenstand kennende ried I Loten, die in 't lot valt, is met of tegen dank, soldaat. En bet dekreet, do conscriptie of loting 1 bevelende, verscheen. Hoe dit don oouvvonlungen vrijen Vlaming tegen do borst stuitte,hoeft wc-1 niet gezegd. Eerst roofde men de brandkoffers, het vee, onze kunstschatten, dan roofde men den boer zyn geloof, hom zoo duurbaar als 't licht zijner oogen en nu nog., zijn zoon Pro arts et foets Voor altaar en haardstee kant. niet dubben of zagen als er iets tegenslaat dit strekt slechts om uw hu meur te bederven en u hoofdpijn en soms koorts op het lijf te jagen. Een goed hu meur, eene gezonde inaag en... een goe den kok,met die drie zaken enGods hoede zult ge er wel komen. Luwa, 1 December 1913. Wordt voortgezet. VERBOSD DER YLHflmSGHE KATHOLIEKE WEEKBLHDEK Zooals reeds aangekondigd werd, is er onlangs een verbond tot stand gekomen tusschen de eigenaars-uilgevers van Vlaamsche Katholieke Weekbladen. Zondag verleden kwam het voorloopig bestuur te Brussel bijeen. Al de voorloo pig aangestelde bestuurleden waren op posl. De eerwaarde pater Valerius Glaes, proost der nieuwe beroepsvereoniging, was insgelijks tegenwoordig. Samen met don schrijver-schatbewaar der heeft de heer Voorzitter do statuten in regel gebracht met wat de wet voor de erkenning eener beroepsvereeniging vereischt. Mi. öadüHi"*' De heer Flor. Béeckx van Temsche, schrijver-schatbewaarder, geeft lezing van die ontwerpen, die met algemeene stemmen worden aangenomen. De heeren Voorzitter en Schrijver ont wikkelen vervolgens wat zij, na rijp overwegen, bedachten om voor de ver- eenigden stoffelijk voordeel te bewerken en om, op gebied van Katholieke strijd elkander van nul te kunnen zyn. Heel de vergadering is van oordeel dat wat voorgesteld wordt, veel belooft voor de drukkers uitgevers, die bij de vereeniging zullen aangesloten zijn. Men besluit algemeene vergadering te houden op Maandag 24 Maart 1913 (2e Paaschdagï om 2 1/2 ure namiddag, in de groote zaal van het Werkmanshuis Locqueiighicnstraat te Brussel. In die bijeenkomst zal het reglement bepaald goedgekeurd wórden. Belangrijke mededeehngen zullen ge daan worden. 't Bestuur zal bepaald gekozen worden. De reeds ingeschreven leden zullen het voorontwerp van reglement tot onder zoek ontvangen. De Drukkers-uitgevers of Upstellers- eigcuaars van Vlaamsche Katholieke weekbladen, die verlangen deel te maken van het verboyd, kunnen hunnen naam met hoedanigheden opzenden naar den Voorzitter Em. Van Haver te SI Niklaas of naar den schrijver-schatbewaarder M. Fl. Beeckx te Temsche of naar den Eerw. Pater Valerius Claes, proost, bureel der katholieke'werken te Leuven. De belanghebbenden die zich, voor de algemeene vergadering, als lid aangeven, zullen van alle inkomgeld ontslagen zijn. Ten zeerste bevelen wij de uitgevers van Katholieke Weekbladen aan zich bij de vereeniging aan te sluiten er zijn be langrijke voordeelen aau vast op stoffelijk gebied en 't is daarbij van groot gewicht voor de eenheid der partij. En de boer grijpt naar de wapens, eender welk, een oud vuur roe-, eene zeis riek of gaffel en de boerenkrijg ontstaat. Hij wil dit verdedigen wat de gebate Republiek hem wil ontrooven, zijn geloof en zyne rybeid. Burst, het in de voorrede bedoelde dorp, vas echter in die benarde tyden, zou be trekkelijk kalm gebleven. Wel is waar hadden dikwijls, doortrekkende soldalen, want liet dorp ligt langsheen don ouden heirweg van Aalstop Audenaardcer hunne heldenfeiten uitgericht, menig stuk vee bij den boer geroofd, huizen en stallen door zocht om don ouden pastoor-deken te van gen of op zoek naar de groote zilveren remonstans, con stuk van hooge waard wijd en zijd beroemd om hare schoonheid en kostbaarheid en naar de gouden kelken cibories en patenen die do oude dekenale kerk van Burst moest bezitten, of op zoek naar lotelingen, door d°n eonen of andoren bastaard Vlaming of geldduivel aange klaagd, en die in do bossclicn verdoken zaten, want soldaat gaan spelen voor de koningmoordendo. lieiligsc.liendende Repu bliek, bij God, neen dat wilden onze fioro Vlaanischo jongens niet. Waren zij immers niet vrij maar bloed was or nog niet gestort, al spookte dan ook do gehate Republiek met hare decreten en gruwel daden des nachts den boor gedurig voor do oogen i Tot liicitoe immers bad men iu liet dorp altijd zyne godsdienstplichten kunnen vex-- vullcu want dank zy eeno aanhoudende strenge waakzaamheid werd toch van tijd tot tijd. in de nu van hare versierselen beroofde kerk, «Haarsieraden gouden en zilveren voorwerpen waren op eene veilige plaats geborgen on dx beelden van St. Bla- sius en St Eloi, sinds eeuwen aldaar in de koi k door liet godsdienstig landvolk ver eerd waren naar den toren onder de hanen balken verhuisd, het goddelijk onbloedig sacrificie der Mis gecelebreerd, toen op de laatste dagen dor maand October van bet jaar 1798 een troep Republikeinschc sol daten zijne tenten opsloeg op don Kanipon- berg een vrij hooge heuvel die zicli ten noord-westen van liet dorp verheft en gansch den omtrek beheerscht. Van op dien heuvel geniet men by helder weder een heerlijk uitzicht, groene heuvels, schilderachtige valleien, dxnkere bosschen waarboven wel dertig torens spitsen met liet kruis, liet teekon der Verlioffing be kroond uitsteken en in liet verre verre verschiet ontwaard liet oog de torens van St. Baafs, van St. Dieters, en van 't Bel fort van het oud trotsche Gent. Op dien heuvel nu den gansehen omtrek beheerschonde, hadden de huurlingen dei- Republiek zich neergeslapen en dreigend keken de monden der bronzen kanonnen naar de dorpen aan bun voet. Neen in 't zicht dezer moordtuigen kon op den Hoogdag van Alier-Hoiligon geen goddelijke dienst plaats hebben. Welke nare tijden I. 't Is een koude Novembernacht. Aan 't blauw, met ontelbare sterren bezaaide hcmeluitspansel schittert do maan en zendt haar zilveren licht op 't aardrijk af. De van hunne bladeren ontdane boomen scliy- non reusachtig 111 t hunne stelen in den grond geplaatste bezems die, wanneer do wind met hunne kruinen speelt liet blauw gewelf schynen te vet weu, bier wit, ginds hemelblauw of donkergrys. En boe pijnlijk klaagt de wind in de boomtakken 't is of by ook jammert en snikt over Vlaanderens rampen. Op eene onaanzienlijke hoogte, ten zuide van het dorp, slechts eenige rceden opper vlakte beslaande, staat een houten wind molen, als ecu wachter op de hoogte ge steld. Enkele minuten van daar ligt het dorp, sluimerend onder de hoede van het kruis, dat op don ouden grijzen kerktoren prijkt, een reus, dio eilaas in deze bange tyden, zelf zooveel bescherming noodig heeft. Daar is een altaar van ruwe planken opgericht, bedekt met een wit tafelkleed waarboven, op een houten blok, de groote zilveren vermonstrans 1:1 liet maanlicht schittert. Twaalf doffe slagen galmen daar zooeven uit de torenwanden en heinde en ver voert de wind de trillende klanken. Heeft eene tooverroedo het dorp geraakt? Verboden nadruk. (Wordt voortg.)

De Denderbode | 1913 | | pagina 1