no PASCMEN. Zondag 23 Maart 1913. 5 centiemen het nummer 66ste Jaar;4575. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. W eek-Kalender. op 2° Paascndag. DE Groot musteriesperin s Mrijvea 550 uitvoerders. Uit den Besloten Tij HET VRAAGSTUK VAN DEN DENDER. EEN LES AAN ONZE PAPENVRETERS. Zondagrust. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is voor de Stad 3 frank met den Post ver zonden 3,5o frank 's jaars, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte Zoutstraat, n. 3i. en in alle Postkantoren des Lands CUIQL'K SM..M. AnnonCen, per drukregel Gewone i5 centiemen Kleine Aankondigingen tr. u,6o (3 a 4 regels) Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 5o centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen worden vriendelijk verzocht hunne inzendingen te doen, uiterlijk tegen den Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 22 Maart 1913 MAART. De zon gaat op te 6 u '28 in. onder te 5 u. 2. De dagen lengen van den 1 tol 31, 1 uur 58 m Laatste kwartier Zaterdag 28 Maart 12.58 's niii 23 Zondag Pasen kn. H. Vic diet us, abt. 24 Maandag "Tweede Paaschdao, 11, Simeon, in. 25 Dinsdag H. Humbertus. Idss. H. Irefl">us, liiss. 2d Woensdag H. Ludgerus, bus. Emmanuel, marl. II. Felix, bisschop. 27 Donderdag ii. Rupertus, lu.s. H. Isaak, belijder. 2!i Vrijdag H Sixtus III, paus. H. Guniranus, koning van Frankrijk. 29 Zaterdag H. Eustasius, t. HH. Jonas en Bara- chisius, gez. mart. Geachte Medeburgers Dien dag wordt et' in de ruime zaal van den Katholieken Werkmanskring, om 3 ure namiddag, met de welwil lende medewerking van Mevr. Van Beeck-Bruy landt, Mevr. Steg hers en Mei. Germ. Van Acker, laureaten van declamatie der Koninklijke Conservato riums van Antwerpen en Geul, en van de beste tooneelspelers der stad, voor de eerste maal opgevoerd Woorden van E. P. Bauwens S. J. Muziek van G. Pape. Soli, gemengd koor en orkest onder de leiding van den toondichter. Tooneelleider M. Ed. Van Iiauwc. Tafereclleider M. J. Thumas. Nieuwe kostumen en dehors. Prachtige electrische verlichting dei- zaal. De Vertooning zal eindigen om 7 u. Volgende Opvoeringen Zondagen 30 Maart en 0 April. 0111 3 ure. Maandagen 31 Maart en T April, om 5 ure. Bureel open op de dagen der vertooningen, van 2 ure 's namiddags. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehouden genummerde plaats (zotels) 5 fr., 'e bekomen bij E. H. Van Cromphaul, Keizerlijke Plaats, 2. le Rang 3 fr., 2e Rang 2 fr. 3s Rang 1 fr., te bekomen alle dagen bij M. F. De Looze, bestuurder der Stadswaag, Hopmarkt, telefoon 118 ten lokale Katholieke Werkmanskring, Korte Zout straat, en ten lokale Katholieke Kring, Groote Markt, alwaar men mits opleg van 0,25 c., de plaatsen van 1°, 2e en 3e rang kan voorbehouden. Goede gazetverkoopers voor den buiten worden gevraagd ten bureele van DE DEN DERBODE Pasciien Hoort boe de klokken in zegevierende vlucht bun zangen uilzen- den over de wereld, heinde en ver liet jubelend Resurrexit - aan de dan kende menschheid verkondend. ResurrexitHij is verrezen De God- mcnsch die heerscht over leven en dood, die op één bevel woord den jongeling te Nairn van de doodsbaar deed opstaan, de dochter van Jaïrus lot het leven terug- wekte, en Lazarus tot het daglicht riep uit de kille grafstede waar hij reeds vier dagen in opgesloten lag, hoeft de kroon gezet op Zijne wonderwerken zooals Hij liet iiad voorspeld, is Hij den derden dag 11a zijne kruisdood uit het graf opge staan, en heeft aldus met dit ontzettend mirakel de goddelijkheid zijner leer beze geld. Alleluja Christus was waarlijk God, Hij heeft de macht der dood verwonnen, Hij triomfeert, en in Ilem het gansche Christendom, over duisternis en logen. Als een reuzige liehtzuii die van het kruis ten hemel oprijst, en door al'e eeuwen heen Waarheid straalt en Liefde in den geest en de ziel van al dezen die van goeden wil zijn, zoo blijft de Verrij zenis hel leven der H Kerk voor alle tijden beheerschen, en zij is tevens de grondslag en de bekroning van al ons Gelooven en Hopen. Of zegde de H. Pauius zelf niet lot de Corinlhiërs dat zijn woord zou ijdel ge weest zijn, evenals liet geloof der Chris tenen, indien de Godmenscli niet verrezen was (I Oor. 15), Ook hebben do helsche machten die onverpoosd do Kerk bekampen, en de goddelijkheid van haren Stichter betwis ten, alle wapens gebruikt om togen dit groot mirakel der Verrijzenis to velde le trekken. Het ras der Joden en Parizeen die ccne lijfwacht van soldaten aansteldon rond de tombe van den Heiland, en na Zijne opstanding uit hel graf. geld uitdeelden onder de verschrikte wachters, om in de stad liet nieuws te verspreiden dat de leerlingen zijn lijk geroofd hadden ter wijl zij, de soldaten sliepen dal ras is niet uilgestorven. Anderen zijn er gekomen. Schijnge leerden, zooals de treurig befaamde Renan, die het vernis van valsche weten schap over de leugen strijken, en met heele boeken schrijven waarmede zij de goddelijkheid die het wezen en al de daden van den Zaligmaker doorstraalt, pogen uit te dooven. Verwaande godsdiensthaters en starren- blusschers, zooals die gewetenlooze on derwijzer uit Frankrijk die de pretentie had van ons Heer lot oen mirakel uitte dagen, en op zijn bord schreef Ik geef aan God vijf minuten tjjds om uil te va gen hetgeen ik kom te schrijven En de vijf minuten om zijnde, vaagde hij het krijt uit, en zegde in zijn dommen hoog moed Ik kom te bewijzen dat God niet bestaat Of zooals die goddelooze onderwijzers uit het Walenland, die onder het lesgeven over den Paascliplicht., aan hare leerlin gen durfde zeggen De Paascliplicht ziel ge, is een gebod van de kerk, maar voor wat mij aangaat, liet is nu 12 jaren geleden dat ik mijnen Paschen niet meer houd, en ik bevind er mij even goed mede 1 Eer- en schaamlelooze volksbedriegers die liet I roostend vergezicht van den hemel willen wegcijferen uit bot leven Geschictik-'ndig Ve-'r. door Petrus COSYN. 3* Vervolg. Met moeite geraakte hij op eencn stool verschuift in liet bovenste deel der schouw een paneel, eene opening wordt zichtbaar waarin hij de remonstrans plaatst en de opening weer toesluit. Op dit oogenblik bezwijkt do deur en stormen oen zestal sansculotten in havelooze uitrusting met den overste aan hun hoofd, dc woning binnen. Stom, bevend van angst, is de ouderling op den stoel neergezegen. Het oog van den overste ontwaart den knaap in een bloedplas ten gronde liggend en een triompheorende trek verschijnt op zijn gelaat. De buit is gevondenVive la Republique En met dien uitroep vat hij den bowus- teloozen knaap bij de beenen en sleurt hom de kamer iu. Doch de remoastrans, den zoo vurig begeerden buit, niet ontwarende braakt hy een stroom van godslasteringen uit, schie ten zyno oogen wilde, woeste vlammen. Daar bemerkt hij den ouderling,die rillend van angst, do handen smeekond heefl opge heven, als voorziet hy een naderende ramp. Mot een sprong, heeft de ellendeling, den ouden man bij de keel gegrepen, en brult, wyl hij met dc andere hand der. tromp oener pistool den rampzaligen boer op de borst drukt De remonstrans Waar, waar is zij En 't onheilspellend geluid van 't over trekken van den haan eens vuurroers laat ziclt liooren. Kapitein wringt de ouderling uit de half toogeprangde keel ik weet niet.... wat wilt ge Hoe, huilt de schurk, gij weet niet, gij wilt niet zeggen waar dit stuk zilver is. Ik weet niet kapitein... By Danton en Robespierre, oude kaal kop houdt ons niet voor den gek brult de dc plunderzieke sansculot. Die daar, en zijne hand wjjst op den knaap ten gronde liggend had do remonstrans by ziclt toen hij hier binnenviel. E11 go weet niet wat er van geworden is Bij Maratgy zult spreken want straffeloos tergt men de groote repu bliek niet. Hy mompelt iets aan de ooron zijner makkers en een duivelachtige grijns speelt om den mond dor goddelooze kerkroovors. Welk folterplan heeft de beul bedacht Op het oogenblik keert de knaap tot het bewustzijn terug on wrijft met do band over het voorhoofd. Waar ben ik murmelt hij en werpt een verwonderden hl k 0111 zich een. Daar bemerkt hij de gehate uniformen der Jacobijnen, de groote steekhoed, het door de witte bandelieren op de borst ge vormd Sint Andries-kni's, de onheilspel lende door allerlei buitensporigheden ver van den werkman, en het geloof bannen uit zijne ziel, zooals we de socialisten dagelijks zien doen. Of deed E. Vander- velde, de hoofdman der socialisten niét eens de volgende verklaring Wanneer de liberalen, zegde hij, lol het volk hebben gesproken ge moet niet gelooven in den hemelwan neet' zij op de deur hunner werkhui zen hebben geschreven hier treedt God niet binnen wanneer zij den priester hebben gebannen uil hel on derwijs, dan hebben zij geijverd om den grootsten hinderpaal te doen ver dwijnen die ons in den iveg slaat lol de verwezenlijking onzer verlangens .- de godsdienst. Dank aan hen, is de baan voor ons open O schandig schouwspelOp dien schoe nen dag zelf als in onze zonnige kerken de ingetogen scharen van Christenen stroomen, 0111 in geestdriftige vreugde liet Paaschfeest le vieren, wat zien wij gebeuren hiertegen 111 het Walenland', waar bet socialismus zulke verwoestin gen aanricht Te Bois-do Boussu trekt jaarlijks oen schreeuwende stoel door del gemeente, grootendeelè samengesteld uil vrouwen en kinderen met roode strikken, en linten. De moeders houden in roode lijnwaad- zakken hunne zuigelingen op den rug gebonden. Vóór de kerk, op liet uur der hoogmis, staat de optocht slil en een lang gehuil gaat op, en men zwaait met roode schotelvodden in de richting van de kerkdeur. I)an gaat men naar het Maison du Peuple - en om de kroon op deze afgrijselijkheden te zetten geeft men er aan de kinderen een broodje dat aan de H. Hostie herinnert. I)at heet men :de roode paascliviering Het bederf is groot, de strijd is gewel dig en hardnekkig, maar geen nood Christus is met ons Daar staat nog im mer Zijn kruis triomfeerend midden den wcreldstorm, en uit den bronzen mond der klokken vliegt weerom als een machtige zegekreet, boven al liet mach teloos geschreeuw en spolgehuil dor boozen, de blijde mare van Zijne onster felijke zegepraal hel juichende Resur rexit over do aarde. Hoe trillen nu alle christenen harten van groot geluk Wie geleden heeft, voelt zich getroost wie zwak was, ge sterkt wie gezondigd had, gezuiverd van alle schuld door het II Sacrament der Biecht,en smaakt oenen nog nooit gekenden vrede. Aanziet nu liet prachtvertoon dier volgedrumde kerken, waar mannen en vrouwen, rijken en armen, allen ver- eenigd door het gebed en éénzelfden geest van vurig Geloof, ter H. Tafel naderen om 111 hun hart den God van liefde te ontvangen, die hen sterken komt in den strijd des levens, en hen voorlichten op den weg naar het IJomelsch Vaderland, dat Hij door Zijnen wreeden kruisdood heeft geopend voor 't vrijgekochte menschdom. Iedereen keert na den volbrachten Paascliplicht terug met oenen lach van innige zelftevredenheid op het gelaal, en het hart vol zoeten troost. De werkman vooral vindt er eene bron van sterkte en opbeuring voor de zware en soms zoo biltere levenstaak die hij ie tillen heeft Hetwas eene vrouw, groot door haar ('1 Zie desaangaande hartverscheurendeonthullingen in liet zeer gedocumenteerd boek van Heer 1'. Ver hacken Les ravages de t'EcoIe Ventre en Hainaut woeste gelaatstrek ken en de herinnering keert totaal terug hij begrijpt alles. Do remonstrans murmelt hij in een zucht. De oude grootvader heelt de beweging van den knaap gezien die zich (hans wil oprichten en met de woorden Myn lieve Marten., goede jongen, wil hy tot zyn kleinkind snellen, doch ruw duwt een Jocobyn hem op den stoel terug en bijt hem toe Roer u niet of gij zyt dood Welaan, zegt de overste vat) den schur- kentroep den knaap ruw schuddende Waar is de remonstrans 'f I)ezo echter antwoord niet... Die vraag stelt hem gerust, hy weet nu dat de kost bare remonstrans den Jacübynen niet in handen viel en zijn denkond oog zoekt den grootvader, spreek en gauw beveelt do sansculottenoverste, woedend Nooit zegt de knaap manmoedig en richt zich mot glinsterende» blik, stralend ge laat op, nooit, al peldct go mij de tong zal ik u de remonstrans wijzen. Ik beloofde God, liever het leven dan het Verenakel te verliezen. God loono 't u mijn jongen zegt ontroerd de grootvader. Een luid klinkende kaakslag van een dor Jacobyusche sold rteu doet den ouderling op den grond storten. 'k Zal ik het u lootten, spot de onmensch, Harde koppen, die Vlamcn, vloekt de overste en toch zal ik dien Vlaamschen keikop breken. Koorden bijgehaald, be- verstand en haar hart, die eens schreef c De Godsdienst is de groote ideaal- brenger van de zwoegers en de lijders; moeten zij hem derven, dan gaan zij een ideaal vragen aan socialisme en anarchie (E. M. Bolpairc). Werklieden houdt dus taai en koppig aan den grooten schat van uw Geloof, en verdedigt hem onversaagd tegen den aanval van socialistische volksverleiders die u den weg naar de kerk zouden wil len verloeren, omdat zij weten dal ge dan blindelings den weg inslaat naar oproei en schandigc slavernij die u le wachten staal in de rangen van 't roode leger. En laat ons allen, evenals in de kerk, ook daarbuiten broederlijk yereenigd slaan melden werkman, in aanhoudende voeling zijn met hem, zijne rechten on vermoeibaar- beschermen en verdedigen indachtig, dat we allen kinderen zijn van denzelfdcn Vader, die ons als bijzonder ste gebod, dat der naastenliefde beeft na gelaten. Zoo doende zullen we de groote les begrijpen van het prachtige Paaschfeest, dat thans al de standen der maatschappij zoo schoon versmelt in één grootsch ge voel van Geloof en Hoop. Driiïs. Aan de inwoners van Dendermonde wordt thans ter ondcrlcekening aange boden, een verzoekschrift aan den lieer Minister van Landbouw euOpenbareWer- ken ten einde dc huidige-afleiding der waters van den'Dender door de stad te behouden en te willen afzien van de ont werpen der afleiding langs het Westen of het Oosten dier gemeente. iiei stedelijk Bestuur van Dendermonde heeft aangaande de zaak reeds een vlug schrift uitgegeven waarin hel zich bij zonderlijk bekommerd met de voordoelen te doen uitschijnen voor hunne stad, on der financieel oogpunt, met het behouden der huidige afleiding, welke toelaat een doorvaartreoht der bruggen van ten min ste 10,000 frank 's jaars te eisehen van de weinig begoede schippers. (Terloops hier gezegd, is dit heven van rechten, 3,16 fr. voor den doortocht van twee bruggen verredHvaardigd of wettig aangezien dit recht nog alleen in Dender monde gecischt wordt en in alle andere plaatsen des Donders sedert lang niet meer bestaal). Dc tegenkanting van het Bestuurder slad Dendermonde aangaande de onl wer pen van tgouvernement is onbegrijpelijk en dient enkelijk toegeschreven le wor den aan overdreven baatzucht of misver stand Het technisch Comiteit gelast met de studiën tol verbetering der rivier, is zinnens, ten einde, eene groolerc uitbrei ding aan den huidigen trafiek der scheep vaart toe te laten, het verkeer dor sche pen van 600 ton te verzekeren lot in Aalst. Daarvoor zou het noodig zijn dc bodem der vaart te verdiepen en deze ook le verbroeden, dit zoo voordeelig werk zou onmogelijk kunnen geschieden met iiet behouden van den doortocht in 't midden der stad Dendermonde en ware ten uiterste vergemakkelijkt met de af leiding des Denders langs den West- of Ooslerscheu kant, ten andere de verbre ding der vaart van Dendermonde Lot Aalst, kan geene aanleiding geven aan buitengewone onkosten daar er op de gansche uitgestrektheid van den rechten oever enkelijk eonige grasingen en geene gebouwen dienen onteigend en ingeno men te worden veelt lii.j ruw. De hoeve wordt doorzocht en aldra het gerief gevonden, moest men echter 't geen aan de koorden is vastgc- weest, koeten, gaan zoeken, 't ware zeker moeilijker geweest die te vinden. Dc knaap worden dc armen op den rug g'bonden tegenspartelen helpt niet, tegen het ruw geweld vermogen 's knaapjes wan hopige pogingen niets. Grootvader grot tvader, huilt de knaap. Te vergeefs, een strop wordt om zijne lenden bevestigd en de arme jongeling in de schouw aan den haak waar vroeger de koeketel, werd aangehangen vastgeknoopt. Het vuur wordt opgerakeld, de stoelen en meubels tot spaanders geslagen om in het vuur den haard te worden geworpen. Vive la Republique Vive la Tibertó 1 huilt de heuveloozo troep. God, mijn God, kreunt de machtelooze grootvader en poogt met geweld liet. kind te naderen. Doch ruwe handen grijpen hem vast, vuistslagen vallen op het grijze eerbied waardig hoofd, op het gerimpeld gelaat op den reeds gebogen rug des ouderlings neer. En hoe meer geweld de overmande grij saard inspant, des te ruwer komen de vuistslagen on selu ppen neer. Een lielscli gelach en rumoer stygt op hij woestelingen en langzaam kronkelt de vlam omhoog vult een dikke vuile rook do wijde schouw waarin de ongelukkige knaap isjopgehangen. Uit het dal stijgen de tonen des noods- De afleiding van den Dender rondom de stad Dendermonde zou voorzeker voor deze gemeenle eene aanzienlijke uitbrei ding teweegbrengen, door het aanwerven van uitgebreide doelen bouwgrond langs heen de nieuwe op te richten kaaien. Dit schijnt nochtans aan liet Bestuur dier stad niet te bevallen die liever de gemeente bekrompen en vernepen blijft behouden dan zich te getroosten met eonige nuttige uitgaven voor uitbreiding, verbetering en verfraaiing, en zich ovori- gens bitter weinig schijnt te bekommeren met de belangen der scheepvaart en de groote schade berokkend aan al de eigen dommen gelegen op de gansche uitge strektheid der Dendervallei, door dc afwisselende o versl roomingen De bijzonderste beweegreden dor tegen kant ing aan de ontwerpen van de des kundige bedienden van den Staat, schij nen dus te zijn, het behouden van Den dermonde van hare tölbruggen met eene opbrengst van 10,000 frank 's jaars en de verplichting van uitgaven te moeten doen voor het bouwen van cenigon kaai muren in de nieuwe aangewonnen kwar tieren der stad Wat er in deze zaak het meest te betreuren valt, dat is de vertraging in het uitvoeren dezer werken van algemeen belang, vertraging ondergaan door de -willekeurige tegenkanting van Dender monde. Te Parijs de lichtstad gaat in den gemeenteraad een groot debat plaats grijpen. Waarover Wel, beste lezers en lezeressen, houdt U vast en wees maar niet verschrikt, eenvoudig over het te rug aannemen van Kloosterzusters als ziekenverpleegsters in de hospitalen on andere godshuizen der stad Parijs en van het departement der Seine. Een Parijzer gemeenteraadslid van het kwartier Los Invalides den heer Puy- maigre, hoeft oen geschreven voorstel neergelegd: waarlijk het terug aanne men van de zusters in de hospitalen en andere ziekenhuizen wordt voor gesteld. Ziehier wat er in het voorstel van den hoer Puymaigre zooal le lezen staal - De zusters-ziekenverplecgsters noe- gen zich met een jaarwedde van 200 fran ken De wereldlijke ziekenverpleegsters kosten ons van 1100 lot 1300 franken. Het verschil is groot en de besparing is... nog grooler. - Tijdens het debat over het verwe reldlijken der hospitalen Hotel Dieu en - Saint-Louis (dit debat heeft plaats gehad in 1005) was men gedicongen le bekennen dat de bedekte aantijgin gen tegen de zusters ingebracht geen steek hieldenom, reden dat men de aantijgingen door geen beioijzen kon vaststellen. - De bekwaamheid als ziekenver pleegsters dor zustors moet niet onder doen voor deze der wereldlijke verpleog- Op elf zustors, die de lessen volgden, iu de Salpêtrière (nog een hospitaal Ier stad Parijs) gegeven, werden elf zusters gediplomeerd, ze bekamen geza menlijk 13 prijzen en 37 benoemingen. (Wat domperras toch oh Vervolgens, toont ons de heer Puy maigre, dat de geneesheeren de zusters als helpsters in de hospitalen cn clinic- ken ten oogsle waardeeren, en hij schrijft o. a. in zijn verslag klok rp, akelig klinken de galmon der stormklok, in den half duisteren nacht. Is het de doodsklok die de begraving der gehate republiek aankondigd De soldaten in de hoeve van boer Ost echter hooren de stormklok iret in hun helsch gezang en g- tier belet hun de tonen op to vangen. Wild en woest klint hun gezag Allons enfants de la patrie Le jour de gloire ost arrivé. Of men den dag waarop men ouderlingen mishandeld en oen lGjarigo knaap in eene schouw te braden hangt, wel een dag van glorie mag heeten, laat ik aan do beslissing mijner lezers over. ik voor mij noem dat een vloekdag. En onder ruwe kwinkslagen on het brul len van het ga ira ga ira ga ira worden de laatste meubels stuk geslagen, het kruisbeeld in de vlammen geworpen onder de walgelijkste godslasteringen, de printen van de wanden, godsdienstige tafereeien voorstellende, stuk gescheurd, het porcelein en gleierwerk in stukken op den vloer gegooid en het Mariabeeld, in de meening dat het van hout is tót het vuur verwezen. Rapper dan ik het hier beschrijf zijn die euveldaden geschied. Wijst ge nu do remonstrans l Roept de hoofdman het kind toe. Doch de knaap antwoordt niet. Koppige Vlaamschc hond huilt woedend In den loop van 't jaar 1911, vielen eenige prefecten de bijzondere of ge- priveerde» verpleeghuizen hunner depar tementen aan, om deze te verwereld lijken. - Te Perigueux o. a, was er een groep genecsheeren, die in hunne cliniek, geza menlijk met een wereldlijk personeel, eenige zusters van Sinte Martha, ten hunnen dienst haddendeze geneesheeren werden door den prefect van het depar tement - Dordogne verwittigd dat ze binnen kort, de zuster door een wereld lijk personeel moesten vervangen Deze brutale aanmaning, en andere soortgelijke bedrijgingen, alhoewel min duidelijk, in verschillige departementen van Frankrijk gedaan, verwekten, gedu rende de eerste helft van 't jaar 1912. zeer groote opschudding onder de ge neesheeren. «Het« Union fles Syndicats médicieaux de France (dat 7.000 leden lelt) stemde een protest-dagorde der geneesheeren hut departement Dordogne in de volgenden zin De algemeene vergadering op 12 April gehouden, verzoekt den groep der geneesheeren, die ter Kamer zetelen, zonder uitstel een wetsvoorstel neer te leggen, om in de bijzondere clinieken - (le vrije keus van het per- sonecel le bekomen. - Op 21 April 1912 zet L'Association générale des médecins dc France (1200 leden) den wensch vooruitde wet van 1 Juli 1901 volgens haren geest en hare bewoordingen te verklaren, in dezen zin dat de bijzondere cliniek door een genees heer, met de hulp van Zusters, gehouden, niet zou kunnen aanzien worden als geestelijke inrichting, wanneer het be stuur uitsluitelijk door den geneesheer waargenomen wordt en de zusters slechts als bedienden beschouwd worden. - De twee groepen, na hunne gerech telijke raadgevers gehoord te hebben, leek enen verzet aan bij den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, vragen hem jegens do bijzondere cliniek toegevend te zijn en doen hem opmerken dat het voor deze inrichtingen bijna onmogelijk is de kloosterlingen door een wereldlijk perso neel te vervangen, om reden dat dit laatste in de provincie onvindbaar is Wat meer is, de geucesheeren, met den heer Dr Guermonproz van Rijsel aan 't hoofd, zonden aan de heeren Senators en Volksvertegenwoordigers oen verzoek schrift. door meer dan 1200 handteekens bekleedt, vragende dat de rechten der geneesheeren en van de zioken in de bij zondere clinieken dienen geëerbiedigd te worden. - In de Kamer zelve stemde de parle mentaire groep der geneesheeren op 10 Juli 11. een dagorde, waarbij de vrije keus van hel personeel der ziekenop passers gevraagd werd». Al de geneesheeren drukken hunne voorkeur uit voor de Zusters-ziekenop- passers, en in meestal de inrichtingen waar de geneesheeren het bestuur in handen hebben, roepen zij de Zusters om hun bij te staan -. Het einde van dit leerzaam verslag van den heer Puymaigre is voor oen volgend nummer. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Zondag 23 Maart, M. Quintyn, Korte Zoutstraat, op 24 Maart, (2e Paaschdag) M. Van Caelenbergh, Leopoldslraat. de sansculot, tot pulver verbrand ik u trots uwen God en al uwe Santen en Santinnen des hemels En hy rakelt liet vuur op, werpt er nieuwe spaanders in, hooger slaan do vlammen knetterend sissend op en lekken reeds de voeten v,.n het kind. Heilige Moeder Gods help my lispelt do knaap. Het komend en spottend gelach zyner heulen antwoordt hem. Plots hoort men buiten ruw getier en geroep cn op donzelfden stond, borrelen langs alle kanten lioopen boeren, de boevo in. Meteen enkelen blik hebben zy alles begrepen en voor do sansculotten van hunne verbazing zijn bekomen, gebruik kunnen maken van hunne wapens liggen zij ten gronde, sterk gekneveld en gebon den en is dc arme knaap uit do schouw verlost. Woedende wraakkretcn stijgen uit de borsten der moe getorgdo en verdrukte boeren op Slaat dood, de schurken Braden wy de heiligschenders Er is bloed in de lucht. De vreedzame landbouwer, die zoolang de verdrukking hoeft gevoeld, gebukt heeft onder de ijzeren roede der dwingelanden, die alles wat hem lief en duurbaar was, zag zooeven ver brijzelen, bij wien het Godsgebod gij zult n et doodslaan in zoo liooge eere staat. (Verboden nadruk) Wordt voortg

De Denderbode | 1913 | | pagina 1