HET SLOTBEDRIJF. Zondasr 27 April 1913 5 centiemen het nummer 66ste Jaar 4580. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM, van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Week-Kalender. DEGQGCHELMft Politiek overzicht. Hof en Tuinbouw Uit mijn Congoleesch dagboek MASKERS AF DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Zaterdag van iedere week onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is voor de Stad 3 frank met den Post ver zonden 3,5o frank 's jaars, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ontvangen zijn ten laste van den schuldenaar. Vlen schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte Zoutstraat, n. 31en in alle Postkantoren des Lands CUIQl-'K IMJIII Annoncen, per drukregel Gewone i5 centiemen Kleine Aankondigingen ir. 0,60 (3 a 4 regels) Reklamcn fr. l,oo Vonnissen op 3' bladzijde 5o centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Notarissen worden vriendelijk verzocht hunne inzendingen te doen, uiterlijk tegen den Vrijdag in den voormiddag. Voor de advertei.tiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, den 26 April 1913 •••••••••••••••••••••••••••••a APRIL -MEI. De zon gaat op te 4 u 17 m. onder te 7 u. 2. De dagen leugen van den 1 tol 31. 1 uur 43 m. Laatste kwartier den 28 April, om 6,09 u. 's niorg. Evang. v. d. Z. Jesus leert hoe men moet hidden. Joann. XVI. 27 Zondag Voceni. H. Anthimus l>. en m. H. Zita, maagd. 28 Maandag Kruisdag. H. Vitalis, m. H. Patritius, bisschop. 2<i Dinsdag Kruisdag. II. Petrus martelaar. 3(1 Woensdag Kruisdag. II Catharina van Senen, maagd. H. Florannamus, abt. 1 Donderdag O. rt. HEMELVAART, HH. Philip- pus en Jacobus, apost PI. Evermaras, mart. 2 Vrijdag H. Alhanasius, b. en k. H. Gaubertus, ab. 3 Zaterdag H. Kruisvinding. H. Alfridus, hiss, van Utrecht. Het slotbedrijf van het rood klucht spel is dus Dijnsdag 11. in de Kamers afgespeeld geweest. De openbare mee ning. die met ons is heeft ten andere reeds lang het passend oordeel over dit akelig zotspel geveld. Enkel willen wij hier nog even nadruk leggen op de draag wijdte van de stemming van verleden Dijnsdag. Katholieken en liberalen hebben daar volmondig de Werkstaking afgekeurd met haren nasleep van nutleloozc ellen de en nijverheidsverslapping die ze mede gebracht heeft. Hot is een klinkende kaakslag geweest in het. .aangezicht, dei- socialisten, on tevens eene kategorieke goedkeuring van dc gedragslijn van het goevernement. Wat hebben de rooden nu met de A. W. gewonnen De leiders hebben er stoffelijk niets door te lijden gehad maar 'I. zijn integendeel do gefopte werk lieden die voor de zooveelste maal uit den slag zullen komen met verloren dagloo- nen, huiselijke miserie, en ernen hee'.en hoop ontgoochelingen De werkersannen waren dus hier en daar stil gevallen, en de nijverheid heeft noodzakelijk oenen gevoelige» knak on dergaan Schade met honderdduizenden franken... Onberekenbaar verlies voor den handel Groot gevaar voor de Coni sche Tentoonstelling. Dat is allemaal uit deze nnllelooze en ellendige politieke staking voortge sproten het blijft staan op de rekening dor roodon en de kiezers zullen het hun vroeg of laat betaald zetten Wat in dit kluchtspel ook nog op te merken valt, dat is de onbegrijpelijke houding der Daensisten. Zij, die by monde van M. Petrus Daens, de Kamers altijd zot razen van honqerloonen, zij zijn dc hevigste» ge weest om de werklieden tot de algemee- ne uithongering aan te zetten. En Hij"®; dag 11. terwijl al de socialisten zich by de stemming van het ajgeheele voorstel Masson onthielden, slemden Daens en Fonteyne alleen tegen, om wel te dom zien dal zij tot liet uiterste gaan en deze rampzalige werkstaking in alles goedkeuren. Hoe gaan zij die houding in de oogen hunner lroepen verrechtvaardigen UIT IIET BESTAAN DER Vrijdenkers onzer eeuw DOOR D' J. R SNIEDERS. EERST E D E E h- 3« Vervolg. Goef my de hand, kleine, zei de goochelaar. De knaap zag hem verschrikt aan. en gat hein de hand,waarna hij begon te schreien. Waarom schreidt gij vroog Isaac. Ik ben bang, zei de knaap, terwijl hij Landry Keizer tusschen de knieën kroop. Keizer dacht, dat hij zelf juist met bang was d.icli zulk een zonderling man, als Isaac Galerini, nog nooit in zijn leven had aangetroffen. Benige oogenblikken latei- ging hij met'kleinen Dard aan do hand^de deur uit. Neen, ik mag vergaan, sprak Ketzcr nadenkende als ik ooit in mijn leven zulk een zonderling man heb aangetroffen. Wat gloeiende oogen die goochelaar in zijn hoofd heeft. en wat krommen neus, zwarte wenkbrauwen en kroeshaar. voorwaar, een allerscherpst afgeteekend gezichtkomediant, Janklaascnspeler cn goochelaar wat zonderlinge ambachten Een gemeene kerel ziet hij er uit maar toch moet ik bekennen, dal hij de houding heeft van iemand, die veel omgang gehad Zij hebben eenvoudig hunne partij aan de socialisten overgeleverd. Weldenkende lieden, die u in de nelten dier ehristone demokrateh liet vangen, doet thans zooals de. gezonde rede het u ingeeft, en verlaat de rangen dier man nen die u willen uithongeren, omdat zij de vrienden zijn van Anseele en Cic. Het is in toestanden als deze dal men eene partij leert kennen, dat men ziet wat zij waard is, waar zij heen wil. De - Christene Volkspartij heeft bewezen op politiek gebied geenen en kelen brijen, zelfstandigen rol te kun nen spelen zij is verkocht aan de socialisten. Werklieden, onthoudt het! SEDERT DE OFFICIEELE OVERMAKING van het antwoord van de verbondene Balkan- staten is dc diplomatieke toestand eenigzins gewijzigd. Uitgenomen te Scoetarie, wiens val men Vrijdag morgend aankondigde, heeft men overal de vijandelijkheden gestaakt, en de wa penstilstand van Tchataldja breidt zich tot dc iijn Boulaïr uit. Luidens het antwoord der ver bondene staten is er tusschen hen en de mogend heden geen enkel zeer belangrijk punt meer te bespreken. Te Weenen is men van oordeel dat het oplos sen der wijzigingen.voorgesleld in het antwoord der vei bondenen,geen onoverschrijdbare moei lijkheden zullen te weeg brengen, maar een paar weken onderhandelingen zuilen vergen. Te Sofia rekent men ook dat er tien dagen zullen noodig wezen alvorens de voorafgaar.de- lijke vrede te kunnen tcekencn. DE JAPANEESCHE REGEERING heeft aan de mogendheden voorgesteld gezamenlijk het Chineesch Goevernement te herkennen zoodra er in den loop van den tegenwoordigen zittijd ider Kamer) zal bewezen" worden dat de orde zal gewaarborgd zijn, en er geen twijfel zal bestaan van wege China om de internatio nale verplichting aan te nemen. De afgezanten der mogendheden te Peking zullen het tijdstip der aanneming aan duiden DE PORTUGEESCHÉ BISSCHOPPEN heb ben aan den President der Republiek een protest gericht in het welke zij hunne bezwaren en de aanhoudende bcleediging waarvan de Katho lieken in den laatsten tijd het doel waren, bloot leggen. IN DE LORDS-KAMERS werden omtrent de militaire inrichting van England nieuwe be langrijke verklaringen gedaan Lord Haldane, oud minister van Oorlog, verklaarde dat het Engelsch leger, zooals het nu samengesteld is, volkomen in staat is zijn rol te vervullen.Zekerlijk de toestand van het territo riaal leger is betreurenswaardig, maar met wat goeden wil ware het niet onmogelijk middels te vinden om het te verbeteren. Hij voegt er ook bij dat hij den verplichtendcn dienst als onuitvoerbaar beschouwt, maar be kent nochtans dat er in dc scholen met vrucht het onderricht der wapenen zou kunnen inge voerd worden, op voorwaarde nochtans dat dit onderwijs hoegenaamd geen militair karakter hebbe, HET INNEMEN VAN SCOETARI heeft over den diplomatieken toestand in de Itali- aansche, Duitschc en Oostenrijksche pers nieu we verklaringen uitgelokt. Te Berlijn evenals te Rome en te Weenen. verklaart men ronduit dat de huidige toestand aan de voornemens van Europa hoegenaamd niets zal veranderen, zoo veel te meer daar de overgave der vesting in dc vooruitzichten der mogendheden lag. Tc Wee nen voornamelijk zegt men, dat indien Monte negro. uit eigen beweging Scoctari niet wil verlaten het er zal toe gedwongen worden. Nochtans bekent Oostenrijk dat door het inne men der stad, Montenegro nieuwe eischen zal daarstelleu welke dan ook nieuwe onderhande lingen zullen vergen. WEERAL LS ER IN ELZA8-LOTHARIN- GEN een nieuw konflikt aan te stippen. De tweede kamer komt aan dc Regeering een blaam toe te sturen omdat zij aan de vertegenwoor digers van Elzas-Lotharingen bij den Federalen heeft met wel opgevoede inensche». En al dat goud in zijn geldbeugel Zou hij dat niet gestolen hebben Een schavuit moei hij wezen doch heb ik ooit in do w ereld een slechten k'-rel ontmoet, die weigerde een banknoolje van duizend franken aan le nemen Wal zouden Stalp en Oordel en voornamelijk A bra'aam Blits groote oogen opzetten, indien ik bun deze omstandigheid eens w ilde vertollen. Maar wat mijn ver stand te boven gaat, is, dat die verwensebto kerel, (ja, ik mocht lijden, dat ik hem in een ander werelddeel kon wenschen) op de hoogte is van sommige zaken.By voorbeeld, hoe weet hy, w ie de tienduizend franken uit de kas haalde by Feldijk Gezien heeft hy liet niet, en anderen kunnen hem de zaak niet verteld hebben. Kan hij dat weten door do goochelkunst Of zou hij met den duivel omgaan En hou kent hij Gordel, Stalp cn Abraham Blits, en ook my En hoe mag hy weten dat die kan toorklerk 111 den Toren is overleden, en dat anderen bevreesd zijn voor die besmette kamer En waarom is hij zelf niet bang om ziek te worden Zonderling, zonder ling Toch zal ik voorzichtig handelen hem tot vriend te houden. Isaak verzekert mij wel, dat hij do man met is, om iemand tc verraden, doch wees getrouwden vertrouw uicm uid. Hij bleef een oogonblik over dit alles nadenken, en kwam eindelijk in de afge legen zijstraat, waar do Toren van Babel w as gelegen. Raad heeft aangeraden eene voordeel ige stem ming uit te brengen in zake de vermeerdering van het Duitschc leger en het nieuwe finantieel ontwerp van het keizerlijk goevernement. DE KANSELIER DER SCHATKAMER heelt Woensdag in het Lagerhuis het Engelsch budjet voor 1913 meegedeeld. Het blijkt uit zijne verklaringen dat de rekening van 1912, ten ge volge der vermeerdering van de vloot, met een te kort zal sluiten 't welk door de tegenwoor dige ontvangsten zal gedekt worden. Integendeel door de meerwaarde van de the's,suiker en erfrechten, zal het budjet van 1913 met een overschot van 185.000 pond ster- jing sluiten, zoodanig dat zonder nieuwe rechten in te voeren de Engclsche finantien in staat zul len zijn al de voorziene uitgaven te voldoen, niettegenstaande de verminderingen voorge steld op de te heven rechten op de eetwaren, en op de kleine inkomsten en het instellen van. hulpfondsen tegen ziekte en ouderdom. Het verslag van M. Lloyd Georges werd geestdriftig door de ministerjeele meerderheid toegejuicht. TABAK. Wie rookt er niet gaarne een pijpje ta bak Welk aangenaam tijdverdrijf wan neer men, 's avonds in den familiekring gezeten, een lekkere sigaar of een pijpje tabak mag rooken 't Is immers eene genoeglijke afwisseling met de dagelijk- sche bezigheden, die de beslommeringen en vermoeienissen van den dag doet ver gelen .Ta, dat is waarlijk aangenaam, en vooral dan wanneer de tabak gemakkelijk brandt en een goeden aroma heeft. Maar dal zijn twee boedanigheden die deze plant zeer dikwijls mist, omdat de teelt ervan niet met overleg en verstand gebeurd. Met het doel dus, dien toestand le hel-] pen verbeteren, willen wij cenjge inlich tingen geven nopens de teeltwijze va» tabak. I11 't algemeen hecht de tabakplanter geen belang genoeg aan de hoedanigheid van zijn produktgij heeft nochtans on gelijk, want tabak met een licht blad dat gemakkelijk brandt en daarbij wol riekt, wordt gewaardeerd door de verbruikers en dus volgens ook duurder betaald. Aangezien de bemesting bier eene groote rol vervult, moet men vermijden mest stoffen Ie gebruiken die chloor bevatten, zooah bcir, cliloorpotasch en kaïmet.De chloor heen een nadeelig uitwerksel op de hoedanigheid, want hij brengt dikke bladeren voort waarvan het brandvermo gen veelal goring is. Het komt er dus op aan zachte» en lichten tabak te winnen die gemakkelijk brandt en daarbij aangenaam riekt. Daartoe kan men komen door eene doelmatige bemesting aan te wenden. Derhalve raden wij aan,voor den Win ter, 2500 lot 3000 kgr. stalmest per hoc tare ouder te werken en deze bemesting le volledigen door do volgende hulpvet- ten 400-500 kgr. superfosfaat 200-250 zwavelzure potasch en 150-250 zwavelzure ammoniak. Deze meststoffen worden zorgvuüg ge mengd en voor bot planten duchtig met de eg ingewerkt Willy cHalholiehe, *§rondwelieltj ke Uereeniging van het Arrondissement Aalst. Wij vernemen dat de jaarlijksche vergade ring, gevolgd van Banket der Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aalst, dit jaar zal plaats hebben op ZONDAG 18 MEI A. S. TE HERZELK, in de groote zaal van de Patronage, bij de kerk. Al de katholieke strijders van gansch het arrondissement, worden dringend verzocht, er te. willen deel aan nemen, j. Gezien den huidigen politieken toestand en de belangrijkheid der wetgevende kiezin- jjen van toekomende jaar mag niemand ont- ttekèn. Tnschrijvingslijsten zijn ter beschikking in al de gemeenten van het arrondisst ment. - Men mag zich ook rechtstreeks laten in schrijven bij den heer Zknon DE VOS, BUREEL "DER KATHOLIEKE WER KEN, GROOTE MARKT, 24, TE AALST. De inschrijvingen worden slechts tot 5 Mei a. s. aanvaard. De roos zonder doornen. Wie rozen zonder doornen zoekt, Die zoeke niet op aard' Daar bloeit geen roos, De hemel is het waard. Daar bloeit die onverwelkte roos, Die zonder doornen is Wier geur ons eeuwig schaadloos stelt Voor lijden en gemis Maar w ie die roos daar plukken wil, Moet hier op doornen gaan Die roos heeft hare doornen ook Al zijn ze er afgedaan. God wierp de doornen op c En nam bij zich de ro< Die hij bestemt tot loon v; Die hier de doornen kooi aard, hem, Kom Dard. ga maar binnen, sprak hy, don knaap met de hand voortstootei'd indien gij «een overlast aanbrengt, kunt gij, ten minste voor het oogonblik, hier blijven. En bin-ien 's mon-ls bromde hij erbij Ik boud anders van geen kinderen aan dat kleine goed heb ik altijd oen ijselyken hekel gehad. Bij liet neuriën van een drinklied, trad bij binnen. Zingen past niet aan iemand, dio van een begrafenis komt, zei Abraham Blits, de gewezen schoolmeester, met gemaaktcn ernst. Zyt gij al te huis, oude schoolvos, en gy ook, Faust en Urbaan spotte de kleine, ronde Kctzer. Gaarne was ik nog een oogenblik met Stalp en Gordel bij u gebleven, antwoordde Blits doch die kroesharige, zwarte vreem deling beviel mij niet.... Wat was dat voor een zonderlinge kerel Jammer, dat gij nog niet een oogen blik blecft zitten, zei Ketzer 't was een aardigheid om dien vreemdeling te hooren praten. Hij was my maar al te vrijpostig, meende Blits en de vrijpostigheid is en blyft altijd het sprekend bewijs eener gebrekkige opvoeding duizendmaal heb ik dat aan dt kinderen in mijne school voorgehouden. Vrijpostig kan ik dat eigenlijk niet noemen, antwoordde Ketzer dewijl die 't Geloof ziet deze hemelroos. Reeds blozen in 't verschiet En Vreest wijl ze er het kruis versiert. Hier kruisen lijden niet. De hoop die 't lijdend hart verkwikt, Voedt in dit tranendal, 't Betrouwen dat die hemelbloem Ook voor haar bloeien zal. Dc liefde die geen lijden voelt, En alles overwint. Verwacht die doornenlooze roos Wijl zij het kruis bemint. Ga dan, wie 't roosje plukken wil. Dat zonder dóbrnen is. Het doornig kruispad moedig in In de aardsche wildernis. door PETRUS COSYN. TERUG NAAR *T VADERLAND. L1III 7 December. Naar Makulo. Was ik lot hiertoe een straatiooper nu werd ik van daag een bergbeklimmer. Voor ons lie- melhoogo rotskruinen. eenigen kaal, an deren begroeid met schrale booineu. Het zijl de Kundulunguborgen en die moeten wijovor. Alsmetgewenscht gezelschap op dien moeilijken tocht tsê-tsé, docli eeu groot voordeel kristalheldor goed water door de bronnen die in de bergen ont springen Om 12 uur geraak ik eindelijk afgemat als een oud paard te Makulo, aan den Oever eener kleine rivier mot aangenaam helder water doch waar noch hutten noch zvvar en te vinden zijn.Mijne zwarten ljgeeren in hutten van bladeren, ik in de tent. 8 December. Feestdag der Zoete Onbe vlekte Ontvangenis 011 Zondag.Eerst mijn plicht, van kristen mensch volbracht en 1111 dien van Belgisch burger m die is van zoo gauw mogelijk te Luanza aan te ko men. Verwart dit Luanza niet met het Luanza nabij Lukonzolwa, neen, ginds is liet eeu protestantsche missie, hier zijn het diamantmijnen. De bestuurder der mijnen,een Engelschman,zoodra hij hoort dat ik tot het gouvernement behoor noo- digt mij uit bij hem den the te nomen, wat ik aanvaard Wij kouten over de diamantmijnen en de bestuurder zegt mij dat de opbrengst voldoende was en er vreemdeling ons allen van zeer nabij scliyut te kennen. Ik verklaar plechtig, zei de ernstige Blits, hem nooit in mijn leven ontmoet tc hebben. Onbekend, tcenemaal onbekend, ver klaarden op hunne beurt Stalp en Gordel. Indien ik hem slechts eens in mijn leven gezien bad, zei Blits, meest do indruk, dien dat zonderling, zwart figuur op mij bad gemaakt, mij zijn by gebleven,... Hoe beet bij Isaac Galerini, antwoordde Ketzer. Ongekend, teenemaal vreemd, zei de gewezen onderwijzer. 11. De Toren van Babel. Zooals wij reeds gezegd bobben, lug de Toren van Babel in een der kleinste, afge legene zijstraatjes der hoofdstad. Beneden was bet een bier- en jeneverwinkel, welke uitsluitend door de werkende volksklas bezocht werd. Eenige kamers der boven verdiepingen werden betrokken door rei zende kooplieden en dergelyken 5 de overi gen werden verhuurd. De Toren van Babol bevatte in zyne hooge, vervallen muren eene zoo talrijke bevolking, die zicli daar binnen beweegde, en aanhoudend in en uitliep, dat mm hem in de buurt som'ijds vergeleek met een biekorf in volle leven. Willen wij eens dun Imogen, donkeren kronkoltrup opklimmen, en een oog werpen op hetgeen er in Babel woont, on hoe liet or uitziet veel hoop bestond voor de toekomst. Is het waar? Ik weet bet niet want diaman ten toonde men mij niet. Er zijn thans 9 mijnen in uitbaating. Daar het Zondag was kon ik de werken niet gaan bezichti gen De bestuur is hier reeds 2 jaren met zijn dame, beiden schijnen mij zoo rond de 50 jaar oud en zeer welvarend.1 9 December. Naar Lutsipuka vandaag. Juist om 5 ure 's morgens eone flinke re genvlaag. Om 6 ure vertrek. Te 8 1/2 ure nog eene regenvlaag. Nog steeds zijn wij in de bergen, 't is klimmen en dalen, van 't begin tot het einde en oVeral wouden, pleinen en rivieren met klaar water In 't begin van den dag, nogal veel Isé-tsé, don rond 10 ure worden wy geene meer gewaar. Om 9 1/2 ure passeeren wij niet verre van Gongwasa, waar de zilvermij nen zijn en falanga mingi, mingi sana, zegtmijde capita,veel,zeer \eel zilver.Oin 10 ure zijn wij uit tie bosschen en voor ons strekt zich een onmetelijk plein uit, zonder hoornen, overdekt met groen jong gras. Dit prachtig plein, als een reusach tig groen tapijt, duizenden en nog tien tallen duizenden hectaren overdekkende, is doorsnellen met rivieren waarin helder water, als zilverstralen, krinkelt. Te midden dier pleinen, aan den oever der schoone rivier de Lutsipuka, die nimmer uitdroogt'naar 't zeggen der zwarten, sla ik mijne tent op 't is 1 ure Ik wil die pleinen eens aandachtig onderzoeker om te zien of liet hier niet eene geschikte plaats zijn zou om den veekweek te pro- beeren. Tsé tsé zijn hier onbekend, water is er in overvloed, doch wat er ontbreekt is houtom te bouwen, zwarten en manioc- vclden. De toekomst zal daarin wel voor zien. 10 December. Om 4 uren 's morgens kramen wij op, lieden gaat het naar Kilumda. De zwarten zijn nog altijd wel gezind en goed le been, ik tieb slechts een zieke die klaagt van buikpijn. Ja jongen de buik alle dagen tc veel opge spannen hé, kom 'k zal 11 eene goede purgatie geven. Die voetreis begint mij ook de keel uit le steken. Nog altijd gaan wij door uit gestrekte weiden nu, aan den verren ho rizont begrensd dèor donkere bosschen. Kudden antiloopen grazen hier daar en ik ben zoo gelukkig er eenen le kunnen schieten Alhoewel reeds goed geladen iwant ze klagen dat de vrachten zwaar zijn» vinden mijne zwarten gemakkelijk middel om al het vleesch mede Le drago 11 zij laten geen stukje liggen. Wordt voortgezet. Wolven komt te voorschijn Ei schry velaar van liet artikel - Onze Tegenstrevers - Volksgazet, 13 April II.) gij hebt al wel zoo zoel te zijn als een lamn eken, en uwe pen in den honing te doppen, wij lezen in uw ziel man, en roepen u toe masker af Wolf komt te voorschijn Volgens u, heeft de liberale partij dricënloi tegenstrevers: fanatieken, verstandig enonwetenden. De eersten, 0 dat zijn gevaarlijke lieden waarvan ge schrikt en walgt Die tegenstrevers aanzien zich als met een n aar apostelschap bekleeU. en alle middelen zijn voor hen goed, als zij maar dienen om de liberalen in don grond te horen. 11 Met een waar apostelschap be kleed, zegt ge. Maar daar slaat go den nagel op den kop, man. Ja, we aanzi 11 ons allen als apostelen voor het goede, als soldalen van Christus, en ver mits men in het bestrijden van het kwaad Hier, rechts woont eon Parysohe kleer maker, die op zijn kamerdeur zijn adres hoeft vastgenageld Lach niet, wanneer gy daar leest Armand Rlondrin, professeur de coupe 't is echt Franscli Hier links woont een artist, zoo als bij zich we! gelieft te noemen, die kunsttanden vervaardigt. De «leur vorder woont oen koopman in brillen, verrekijkers en vergrootglazen, die zich den naam geeft van a Opticien- physicien. >1 Op het einde van dezen donkeren gang zijn twee danseressen van bot een of ander schouwburg gehuisvest daar nevens woonde een kantoorklerk, die, cenigcn tijd geledon, stierf aan de rotkoorts Het is een groote, donkere kamer, want de twee ven sters, waarlangs de. muren van bet neven staande huis omhoog klimmen, brengen weinig of geen licht aan. Het is de kamer, die Isaac Galerini in het oog beeft, en morgen zal komen afzien Hier is de deur eener kamer, waar Urban us Stalp en Faust Gordel bun intrek bobben genomen. l)o boel ligt er deerlijk overhoop, en waar men het oog wendt, overal ziet het dag bladen liggen liet zyn exemplaren van die ontelbare scbiinpbladjes der hoofdstuk, die enkel in het leven zijn geroepen om alles te bevlekken wat nog wit en helder is. Stalp en Gordel leuren met die dug- cn weekbla den rond in de stations «Ier spoorwegen, aan de schouwburgen en overal, waar zy denken volk te ontmoeten, en vooral nooit genoeg fanatiek kan zijn, bekam pen wij u onvermoeibaar, als ware fana tieken,omdat wij in u den on verzoenbaren Vijand van ons geloof zien. In uw kamp heersekt een fanalis- mus van de ergste soort, wanneer het er op aankomt onzen Godsdienst aan te vallen. Zouden wij dan min ijverig zijn om hom te verdedigen Dal mag toch niet Waar go spreekt van alle middelen die goed zijn daar bezondigt j gij u voor den eersten keer 1!) aan eene groote leugen, hoor. Ons wapen dat is Waar heid in alles en overal Dat dit wapen u meer dan êéne duchtige en bloedige snede geeft, dat begrijpen wij. Immers, het ontmaskert 11 gedurig liet werpt licht op al uwe daden het laat den dag schijnen in het geheim uwer donkere vrijmetselaarskoten waar men venijn en vergif voor de zielen maakthet stelt 11 aan den schandpaal ter verachting van alle deftige lieden, telkenmaal dat gij in leugenachtige en laffe artikels de eer en de faam onzer vlekkelooze en held haftige kloosterlingen aanrandt en be zwaddert. De rollen zijn dus omgekeerd. Het zijt gij, heer schrij velaar, die alle middelen gebruikt 0111 ons te bekampen 111 ons godsdienstig leven, en 'I en verwondert ons niet dat wij voor farizeérs van uw soort, gevaarlijke tegenstrevers zijn, want deWaarheid waarmede wy strijden, legt voordtdurend al dc plooien van uwe Huichelende ziel blool. zoodat alle eerlijke en welden kende menschen het met ons eens zijn om uwe handelwijze le verfoeien en te verachten. Gij hebt dus zelf uw portret geschil derd, wanneer gij verder over onsschrijft: Leugen, laster, brootlrooverij zijn Iuiudo ge wone wapens en tot zelfs ware schelmstukken kunnen hen niet afschrikken, op voorwaarde dat zij nuttig wezen om het emdelijke doel te !>e- reiken Leugen, laster Branden die woor den u niet op de lippen Nog is de ver ontwaardiging niel gekoeld, verwekt in gansch het land, door de schandige cn valsche beschuldigingen, die op het ordewoord uwer loge s naar het hoofd van onze Moedige missionnarissen werden geslingerd. Liberale vrijdenkers die in Congo van onze centen leven, hebben niel geaarzeld onze eerbiedwaar dige zendelingen le bevuilen, cn valseh van de ergste feiten te betichten. Is dat niet wraakroepend Zijn datgeen - ware schelmstukken-»gebruikt door die gc- wetenlooze Congo-bedienden, om hun eindelijke doel dc kre»kings van onzen Godsdienst' te bereiken Het gaat daar met die voorbeeldige bedien den 7.00 ver, dat de Staatsprocureur van Congo de vrijmetselaar De try. schreef - Dat men ons om Gods wil toch agenten stare met een hart in het lijf, mannen met wilskracht en edele gevoelens. Weg met de anderen Zij kunnen niets anders dan Afrika be derven Broodroovcrij Laat dan de familie vaders antwoorden, die tijdens den akeligen schooloorlog van '79 door de liboraien tol den bedelzak toerden ge doemd, omdat zij de zielen hunner kinderen niel wilden ver koupen Was dat niet de hatelijkste, de wraakroo- pendste broodroovery, die er ooit in een land en onder een bewind geschiedde Spreek ons dus niet van eene koord in het huis van een verhangeüe, heer sch rij - vreemdelingen nan to treffen. De exem plaren, waarmede gy don grond, stoelen cn tafel bedekt ziet, zyn' onverkochte nom- mers, welke later in don een of anderen kruidenierswinkel, als pondpapier terecht komen. Heel prachtig ziet het er bij de Courantenkooplui niet uit hunne zaak is ook niet zeer winstgevend, doch indien bun handel niet ruimschoots oplevert, wat zij voor hun onderhoud noodig hebben, zal dit door do bijdrage der geheime maat schappij, die ben aan 't werk stelde, ver goed worden. Wy gaan den trap boogcr op. Hier woont Abraham Blits, de afgezette school meester, met vrouw cn kind. Er liggen bier ook dagbladen, doch liet zyn exemplaren die dozen morgen werden uitgegeven er liggen ook tijdschriften, en daar ginds tegen den muur staat zelfs eene kleine bibliotheek. I)at alles heeft de gewezen schoolmeester elk oogenblik noodig want do man houdt zich veei met staatkunde, vooral met do staatkunde van den dag, bezig. Overigens is bier alles tamelijk zindelijk en ordelijk,doch in liet geheel niet prachtig. Waar leeft Blits zoo al van De man houdt hier en daar volksvoordrachten, welke hein door zekere geheime maatschappijen wor den besteld, en wint nog al een stuiver met artikelen te vertalen voor een of ander dagblad. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1913 | | pagina 1