Schoonheid' DE KAMER Dada "Dada "Dada EEN TWEEDE FLACHON Zondagrusl. Hlg. Vsrgaoenng oei KaïnoiieKe Vereeniging van Hei Mr. Halst. GESCHIEDKUNDIGE STOET 550'" verjaring oer HeropOouwing van ne ïïerïkapel le mist. Eerw. Pater Lemoine. Zitting van den Hemeenleraad Leger nieuws. Rechterlijk kronijk. KERSSLIJS MSÜWS. Parochiale Kerk van 0. t. Vrouw van Bijstand. Allerhande nieuws. Moet men ziek blijven omdat men oud is SptwSifc' Te Brussel. De wereldtentoonstelling van 1930 zal plaats hebben te Brussel, tor gelegenheid van de 100' verjaring van de Belgische onafhankelijkheid. Naar Zwitserland. l)e koning en de koningin zijn Maan dag morgend naar Zwitserland vertrok ken, vergezeld van commandant baron Bufkin ordonnancie officier en gravin Ca- raman eeredamo. De koning keert weldra terug. De koningin zal eenige weken in Zwitserland verblijven. Het aanslaan van gelden der onzij dige Letterzettersvereeniging te Brussel. Het is de vrederechter van het 2e kan ton die de zegels heeft gelogd op de kas der vereeniging en op den koffer welke de vereeniging in de bank Union du Orédiet - in huur heeft. Het proces zal nu zijn gewonen gang gaan en slechts binnen 3 maand gepleit worden. De christene vereeniging van letterzet ters, telt reeds -100 leden, verzekerd Le XX' Siècle die tevens meldt dat ook de socialisten eene vereeniging hebben tot stand gebracht. Ganscti 't werkslakingsspel zou dus wel aan de onpartijdige vereeniging liet leven kunnen kosten. De Senaat is bijeengeroepen voor Dinsdag 27 dezer maand. Na bet stemmen der voorloopige kre dieten zal M. Lafontaine, socialist, eene ondervraging doen nopens - de builen- landsclip politiek van 't Gouverbemedt. Daarna zal men. als de Kamer ze reeds in tweede lezing heeft gestemd, de be spreking der nieuwe legerwet aanvatten, Gemeentebesturen en cinemavertooningen. Uit een antwoord van minister PouIIet op eene vraag van M. Wouwermans blijkt: Dat gemeenteverordeningen, die voor het toelaten van cinema ver looningen, aan sluiting zouden eischen bij eenen bepaal den bond of mits verplichte gebruikma king van films van bepaalde maatschap pijen,on wettig zijn en dat de rechtbanken er de toepassing zullen van moeten wei geren. De bekendmaking van deze vraag zal volstaan, zegde de minister, om de ge meentebesturen op hunne hoede te stellen tegen elke onwettige verordening. In zijn vraag herinnerde M Wauwer mans dat dergelijke beslissingen waren genomen door de gemeentebesturen van Merxem, Morlanwelz - Mariemont en Soignies. Naar Luik. De blijde intrede- van de koninklijke familie te Luik, is op 13 Juli bepaald. Zij zal er slechts één dag verblijven. De vervaardiging der postzegels. Er worden bijni.j geene zegels meer ge bruikt met. den beeldenaar- van Leopold II. Het hoofdwerkhuis van Mechelon heeft zijn stock heel en al uitgeput, be halve de zegels van 2 fr. en de postkaar ten van 10 en 20 centiemeu. Men maakt thans niets anders meer dan postzegels met den beeldenaar van koning Albert, twee millioen daags, verzekert men. De werkhuizen beginnen thans wat te n te worden, want men vervaardigt er Liet alleen de postzegels, maar ook de post- en briefkaarten, gezegelde briefom slag»®, poslbons en mandaten, de spoor- wogkaartjes, de abonnementkaarten en eindelijk de plakzegels voor de kleine pakjes Het werkhuis werd over 40 jaar opge richt maar destijds maakte men er maar 11/2 millioen postzegels per maand Wat verschil met heden. Het personeel dat destijds 32 bedienden en letterzetters telde, is gestegen tot 150 en 't is.niet meer voldoende. Het bestuur heeft nauwkeurige speci mens bewaard van al deverschilligé post zegels, die in den loop der jaren werden vervaardigd. De eerste Belgische zegels werden opl Juli 18-19 in omloop gebracht; zij werden gemaakt in eene afhankelijk heid van de Noordstatie Al de zegels van Leopold I zijn thans buitengewoon zeld zaam geworden. Er is reeds spraak van geweest te Brus sel een postzegel museum in te richten, bevattende de volledige verzameling dei- Belgische zegels en ailes wat betrekking heeft op hunne geschiedenis en vervaar- diging. De Staat maakt thans postzegels die maar 7 tot 8 centiemen kosten per blad van 300 postzegels. Verhooging der prijzen van het leder. De verhooging van den prijs des Ieders werp de wanorde in de belangrijke schoennijverheid. De slechtste vooruit zichten zijn voorbij. Do ossenhuid welke eertijds 0.G0 fr. de kilo verkocht werd, geldt hedendaags 1,75 fr.en men voorziet 2 frank. De verhooging schijnt een .gewoon wonder, welke beklaagd mag worden, maar die men toch moet aanvaarden. Het voortbrengen der haarhuid, om een uit drukking van den stiel te gebruiken,groeit niet aan naarmate der altijd klimmende noodwendigheid. Elke dag brengt zijne nieuwe ledcrnoodwendigheid bij en on danks de groote onderzoeken kan men ze niet vervangen. De verhooging in het gebruik van le der, zoowel voor klccding als voor nij- verheidsgebruik en alles wat voorgeko men is, zooals eerst in Amerika, daarna iu Azië, landen welke van uitvoerders invoerdeis geworden zijn, geven aan den algemeenen toestand een karakter waar van niets goeds te verwachten is. De groote bewapeningen van alle lan den, nemen eene groote hoeveelheid leder voor liet maken van sehoerten, zakken, degenriemen, waggen, helmen, riemen en paardentuigen. Den 3ö April laatst, heeft in hel Krijgs- ministerie eend der grootste adjudiculies plaats gehad voor het leveren van het .eder voor het Belgisch leger.De som was an 2.300,000 fr. De hoogste prijzen zijn erkregeu geweest vooral de loten en toch waren er eenige tussclien voor welke -een prijs was voorgesteld. De uitslag daarvan is eene zeer mer kende verhooging van den prijs der schoe nen en ten slotte van alles, liet is altijd >;e verbr iker die betalen moet. Flachon, de beruchte opsteller van La Lanterne de vuil befaamde Pa- rijzorsche personage, verleden-*jaar aan gehouden voor zedenschandalen met min derjarige meisjes, schijnt een opvolger in ons België gevonden te hebben Wie is hij Niemand anders dan de miljoenrijke socialist FURNÉMONT, één der kopstukken der roode partij, en hoogc waardigheidsbekleder der loge. Aan de vruchten kent men don boom Het is een schandaal zonder weerga, dat ganscli den Belgischen parlementai ren wereld in rep en roer heeft gebracht. De propere Furnémönt gaat rechterlijk vervolgd worden, maar het schijnt dat hij de, plaat gepoetst heeft. Ze spreken van Portugal. Daar ware hij nog op zijn plaats Allo, - Vooruit Le Peuple en andere vuilmakers, die er een helsch genot in vindt, op den kop onzer patèr- kens en nonnen, allerlei smerige en valsche historieken» te verzinnen, nu hebt ge de gcwenschte spijs voor uwen bek Spreek ons eens van uwen volksver tegenwoordiger, den waardigon broeder van Flachon Daar is stof genoeg om den groven smaak van uw leespubliek te prikkelen. Maar wat zien we Ge zwijgt dat ge zweel Gij hebt reden Van 's middags tot middernacht, eenig ens'doende Apotheek, op Zondag 2 Mei, M. Bonm-r. tiisscliopslraal. Aan de gemeente Herzele viel ditmaal de eer te beurt, de Algemeene Vergade ring der Kath. Grondwettelijke Vereeni ging van liet Arrondis. Aalst, Zondag 11. in haren schoot te zien houden. Veel volk en veel geestdrift. De inwo ners hadden allen hunne huizen bevlagd, fier als ze waren een man als M. Woeste, binnen hunne muren te mogen welkom heeten. Eene plechtige Mis had plaats te 10 u. Daarna vergaderde men in het klooster der gemeente De vergadering werd voor gezeten door M. Gheeraerdts, Burge meester van Aalst, in vervanging van M. Van Vreckem. De Voorzitter dankt om de talrijke en geestdriftige opkomst, en dan komt de heer V. Diericx aan het woord, die een zeer belangwekkend verslag voordraagt over den politieken en maatschappelijken toestand van het kanton-Geeraardsher- gen. Hij legt vooral nadruk op den ge wichtige» rol dien landbouw- en vak- vereeniging te spelen hebben in den strijd tegen het socialisme, en den steun welke zij daarom van hoogorhand verdienen. Na hem, spreekt Adv. Eugeen Bosteels, in vervanging van den heer Moyersoen, door rouw weerhouden. Zijn verslag dat liij geeft over den poli tieken toestand van liet Arrondis. Aalst, is goed ingestudeerd, en wordt met alge meene belangstelling aanhoord. Hiermede liep de vergadering ton einde. Om 1 u. in de prachtige zaal van den Kring, greep hel banket plaats dal om trent 500 dischgenooten in hartelijk samenzijn vereenigde. Al onze katholieke gekozenen, met M. Woeste aan het hoofd, waren er te genwoordig en werden op uitbundige ovatie's onthaald. De reeks der heildronken wordt geo pend door den Zeer Eerw. Pastoor-Deken van Herzele, die drinkt op de gezondheid van Zijne Heiligheid. Heer Burgemeester Gheeraerdts drinkt op de Koninklijke familie Daarna stuurt de heer J Mat- thys. Burgemeester van Herzele, een warm woord van verwelkoming, lolde heeren Senators en Volksvertegenwoor digers, inzonder M. Woeste. Te midden van een donder van toejui ching, staat de grijze Staatsman recht, en met zijn gekend redenaarstalent, waarop de ouderdom geen vat schijnt te hebben, schetst hij ons den politieken toestand klaar en duidelijk, met het ont zag en de wijsheid van iemand die veel strijdersjaren achter den rug heeft. Hij stelt nog eens de socialisten aan den schandpaal, met hun uitzinnig en dwaas politiek manoeuver in do laatste tijden. Iii zake Alg. Stemrecht,ineent hij, moeten de katholieken uiterst voorzich tig te werk gaan, want iiet brengt onze partij op onbekende en gevaarlijke we gen. De Schoolwet is niet in den doofpot gesloken daar moet aan ons onderwijs nog veel verbeterd worden, maar het is ook eene kiesche en belangrijke kwestie. Over de milic.iewet laat de spreker zich zonder geestdrift in de hoogcre belangen van het vaderland slaan hier op het spel, en 't was plicht dit in te zien. Dan doet de gevierde redenaar eene treffende wapenschouwing' voor den toe komenden kiesstrijd, en hoopt dat hij vooraleer te sterven, den vierden zetel in onze handen zal zien 't Is een gejuich zonder einde, en 'l is verdiend Zal er nog ooit een tweede Woeste komen De heer O. Van der Haeghen, Provin ciaal Raadslid, drinkt vervolgens op de drukpers. De lieer G. Van de Putte dankt voor die hulde, in naam der pers, en belooft dat allen sleeds moedig en trouw de be langen der Kath. Partij zullen voorstaan. Mochte deze welgelukte vergadering bare vruchten dragen voor den toeko menden strijd 1 zeil"; God alleen weet het goed dat zij zoo ge- 1 sticht hebben, God beloonc haar duizendvoud. Een ervaren geestelijke geneesheer was de E P. Lemoine. die diep en klaar zag in de lijdende zielen, cn hare wonden wist zoogedul dig te verzorgen. Hoeveel tranen gedroogd, hoeveel zieken be zocht. hoeveel stervenden in hun laatste uur bijgestaan 35 jaar lang heeft hij zich.in de stad Aalst, geslachtofferd voor de kinderen, voor de armen. oor de rijken,voor de meisjesrelretten, voor de Xaverianen. voor de kloosterlingen, voor iedereen die hem raad en bijstand vroeg, als ware apostel Christi overmoeid gearbeid tot hij onder den last bezweken is Acht honderd duizend biechten gehoord bekende hij in zijn laatste levensdagen, hij die. stervend reeds, nog zich zelf overwon, om de bieht te hooren van zijne medebroeders een uur voor zijn eigen dood... Hoe zou men zulk een priester kunnen ver geten Het is dan ook ganscli natuurlijk dat bij de Aalstenaars die hem kenden, de gedachte is op gerezen dien verdienstelijken man te herden ken, niet door zijn naam te verheerlijken in marmer of grafsteen, maar op de eenige wijze die den nederigen kloosterling zou kunnen be haagd hebben, door hem te huldigen in het schoonste van al zijne werken, dat hij het meest misschien, stil en bescheiden, ter herte nam het edel werk der missiën. Het is ook van wegede Aalstenaars eene tref fende bctooging van genegenheid en bewonde ring voor de missionnarissen, die ginds verre arbeiden, op het dorre veld, onder laster en tegenspraak eene Waarsprekende hulde, nu vooral dat de dagbladen ons melden hoe hate lijk de vrijmetselarij haar vernielingswerk voort zet, haar venijnigen laster spuwt op onze zen delingen, en hun edel werk poog- in den grond te boren, Hoe troost- en vreugdevol zullen de mission narissen vernemen, te midden hun lijden en beproevingen, dat in Aalst, als dankbare hulde gebracht aan hun afgestorven medebroeder, den E. P. Lemoine, voor hun zendingswerk onge veer 1700 fr. werden bijeengezameld. Dankbaar zullen zij, de zendelingen, opzien naar die goede Vlaamsche stad, van waar hun onverwachts zulke aanmoediging en steun te gemoet komtdankbaar met hunnes nieuwbe- keerden den grooten Meester bidden om zegen voor die huisgezinnen en voor die stad, ter gelegenheid der 'Vij zijn gelukkig aan onze lezers te mogen mede- deelen, «lat de inrichting van den stoet lel gevorderd is, en dat de voorbereidingen die gemaakt worden, iets laten verhopen van weergalooze pracht De stoet zal een echte triomf zijn voor Aalst, en Godvruchtig Aandenken Goed doen en willen onbekend blijven, zich zelf vergeten om aan anderen te denken, overal troost cn vreugde brengen, en nimmer willen beloond worden, zijne beste levenskrachten toe wijden aan het heil der zielen, en nooit klagen van overmaat, van last... Hoe schoon 1 2ulk een man was de E. P. Lemoine zaliger. Op vergaderingen waar feest gevierd, hulde gebracht c-n lot toegezwaaid wordt, was hij niet te zien doch waar droefheid, lijden en kommer thuis waren, daar kwam hij, met zijn groot hert en zijn verkwikkend woord, stil c-n bescheiden, troosten en opbeuren, en ging dan heen, stil en vergeten. Edele zielen ontmoette hij. wier wijze raads man hij was, cn die hem steunden in zijn ievcr en zijn goede- werken, even bescheiden als hij ichtei de volgende maatschappijen om groepen uit te maken, cn aangevraagd heb in te richten 1) De turnclul) Steun geeft Moed zal twee groepen voorstellen. Ten eerste, een groep die «le hekc-ering zal verheelden onzer barbaarsche voorouders van Aalst onder het Romeinseh tijdvak door den Missionnaris, en ten tweede, een groep met wagen, die de oprichting van de eerste kapel zal verheelden door den H. Amandus in de VII8 eeuw, na eene overstrooming van den Dender. 2) De Propagandaclub van Mijlbeke maakt zich gereed om de verwoesting van die eerste Kapel door de Noormannen le verbeeldon in het jaar 815. 3) De Koninklijke Rederijkkamer De Catharinisten heeft op zich genomen de schoo- 110 voorstelling van het vertrek der Aalstenaars naar «le eerste kruisvaart in 1090. 4) Het muziek van Schaarbeek heeft het gelukkig gedacht opgevat een middeleenwsehe mu ziekmaatschappij te verbeelden, met kleederen uit dien tijd. 5) lie Herhouwing der kapel in 1303 wordt voor gesteld door den Volkskring van Sint Jozef (wagen). 6) De Katholieke Jonge Wacht verbeeldt een groep der XV8 eeuw, waarin het magistraat der stad voorkomt in ouderhandeling met de ambachts lieden om «le parochiekerk te herhouwen (wagon). 7) De Ware Vlamingen, stelt een groep voor van schippers en pijnders uit «Ie XV8 eeuw die de - De Accordeonnisten verbeelden een groep die opdracht doen van schippers aan de H. Maagd. 9) De Katholieke Werkmanskring maakt een groep uil van Aalstcrsche bedevaarders, die in 1665 uit Rome heilige Uelikwiën voor de kapel hebben meegebracht. 10) De Koninklijke Rederijkkamer «Land van Riem heeft op zich «Ie taak genomen om den rijken «roep voor le stellen van Lodewijk XV, Koning van Frankrijk, met zijn gevolg, die in 1745 te Aalst aan de processie deelnam. 11 j De maatschappij der Hallegangers verbeeldt een groep bedevaarders uit de jaren 1770 die de bedevaart naarHalle ondernamen. 12) De plechtige inwijding der huidige kapel in 1784 zal vertoond worden door de maatschappij WilleD is Kunnen van den Molendries. 13) Niets zonder Arbeid zal eene herinnermg voorstellen van het feest van 1355. 14) Eindelijk «le praalwagen der Verheerlijking van O. L. Vrouw ter Druiven zal ingericht worden door de Eerewacht van O, L. Vrouw ter Druiven. Voorwaar een heerlijke reeks gr.iepen en voor stellingen, die aantoond hoe gelukkig en rijk de gedachten zijn onzor Aalstersche maatschappijen, en hoe zij steeils bereid zijn om te werken voor al wal goed is. voor de verheerlijking van Aalst, en van onze godsdienstige gebruiken en overleverin«en! Eere aan onze dappere maatschappijen van 20 Mei 1912. De zitting wordt geopend te 5 3/4 uren onder liet voorzitterschap van den heer Burgemeester.De heer Secretaris geeft le zing van hel verslag der vorige zitting dat wordt aangenomen. M. I)e Windt roept de aandacht van den heer Schepen der Openbare Werken op het storten van vuilnissen op eene plaats in Korrebroek langs den steenweg naar Erpe Dit, besluit hij, zou hij groote hitte onaangename geuren kunnen ver wekken. M. De Wolf zegt dat daar sedert ver leden jaar geen stortingen meer gedaan worden, doch alleen dozer laatste dagen, sedert de Stad de reinigheidsdienst op zich heeft genomen, hebben de werklieden bij onwetendheid daar een paar malen hunne karren afgestort, dit is nu verholpen en zal niet meer gebeuren. M.A Eeman brengt hulde aan de Sche pen van Openbare Werken, en zegt dat de stad 1111 ten minste proper ligt, hij hoopt dat tneri zoo zal voortgaan. M. De Wolf bedankt M. Eeman en zegt. 't was een droeve toestand toen, ik deed vroeger alles wat mogelijk was om de stad proper le houden maar le ver geefs. Ik ver.iien alleen die hulde niet, ik zal ze overbrengen aan degenen die mij helpen. Al de punten op de dagorde voorko mende werden met eenparige stemmen aangenomen. Alleen by deaanvaarding van punt 11 onthield M. Bosteels zich omdat iiij in «li<- zaak als advokaat geraadpleegd werd. Hel gold de rechtlijnnig der ont- worpene straat tusschen de Brabant- en Erembodegemstraat. Bij de bespreking der rekening van de teekënschool, bracht de heer Schepen De Hert hulde aan den heer Jan Van Malde- ren die in den mededingers-prijskamp naar den prijs van Rome 2de geklasseerd is.Zulks strekt de Accademie vanSchoone Kunsten en de Stad Aalst tot eere. Wij drukken den wensch uit dat hij bij den cindkampals primus uitgeroepen wordt. M. de Bethune.Ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling wordt Gent drukt bezocht en ik heb vernomen dat vele vreemdelingen geen logic vinden «laar al de hotels bezet zijn. Het comiteit heeft zich met de Hotelhouders van Wetleren in betrekking gesteld ten einde daar reizi gers naartoe te sturen. Mijns dunken zuu Aalst daar voordeel kunnen uit trekken. Het ware wenschelijk dat het Bestuur der stad bij hel comiteit der Tentoonstel ling voetstappen zon aanwenden om de reizigers naar Aalst te sturen onze hotels zijn veel schooner cn heter dan die van Wetteron. Met het oog op de Tentoonstelling heeft M. de Bethune in de Kamer aan den heer Minister van Spoorwegen gevraagd den laatste trein uit Genl hier te Aalst te doen stilhouden. M. I)e Bliecic stelde dezelfde vraag aan den heer Minister,hij zegt ver der: i-Iet stilhouden van dien trein is van het grootste belang voor Aalst,zoo doende zouden de vreemdelingen al de feestelijk heden in de tentoonstelling kunnen bij wonen en naar Aalst komen vernachten, ook voor de Aalstenaars is het van T grootste nut, daar zij anders betrekkelijk vroeg «leTentoonstelling moeten verlaten. M. de Bethune besluit dat het Schepen college aanstonds daarvoor al zijnen in vloed zou gebruiken. M. de Bethune trekt ook de aandacht van het Schepencollege op 't volgende Hot ware wenschelijk den heer Minister van Spoorwegen te doen inzien dat liet verlaten der stelplaats Aelst naar Dender leeuw van verscheidene koopwarentrei- nen aan Aalst groote schade zal berok kenen. Reeds vier treinen zijn aangeduid en andere zulh-n volgen. Het Schepencollege zou om hel behou den van «lie treinen dringend bij den hoer Minister van Spoorwegen moeten optreden. M. De Windt. Wou van dezelfde zaak spreken zegde hij, alsook over onze goe derenstatie die le klein geworden is en er tezelfdertijd op drukken «lat het Beheer van spoorwegen zinnens was eene vor- mingsstatie benevens een arsenaal te ma ken te Denderleeuw, dit tot nadeel onzer Stad. want dit zou voor onmuldelijk ge volg hebben dat een deel van het spoor wegpersoneel naar Denderleeuw zou ge stuurd worden. Handel en Nijverheid zou ook te lijden hebben door hot laattijdig ontvangen en het te laat vertrekken 'dei- koopwaren. Hij besluit dat het gemeen tebestuur handelen moet voor het te laat is. Do koopwarenstatie is te klein,zegt M. De Windt verder, hot huidig verkeer tus schen Brussel-Gent mag niet belemmerd worden,hoe zou men aldaar daarin voor zien. Ziedaar, wij hebben le zamen met .eenige vrienden een plan opgemaakt, ik geef het voor wat het waard is. Hot be staat alleen hierin De sporen van aan do ijzerenbrug van Erembodegem, rechts in oenen halven cirkel, door \Veiden doen afwijken over den Brusselscben steenweg langs den eigendom van M. L. De Blieck, om zoo uit te komen aan 't begin der koopwaren- statie aan den eigendom van M.A Eeman. (Algemeen gelaclu. Aai, hoe schoon dit plan hebben die jeeren geen reking gehouden dat die spo- ivn juist midden on de Aibrceht'aan uit kom, n. (NR.) M. de Burgemeester maakt M. De Windt opmerkzaam dat zij;, ontwerp niet voldoende is en dat het weeral een lap middel is voor enkele jaren. De eenige gcede oplossing is, (zie -De Denderbode» van over een drietal weken), eene koop- warenstaiie in Korrebroek, daar is er plaats Vele steden op verre na niet zoo belangrijk als Aalsl hebben twee koop- warenslaties. M. De Windt stelt'voor in de stad te potitionueeren. M. de Bethune verklaart het eens te zijn met M. Do Windt en zegt dal reeds vier treinen Denderleeuw als stelplaats aannemen. Van het ontwerp te Dender leeuw ook een stelplaats voor locomotie ven te maken, werd verleden jaar afge zien. Hij dringt aan opdat hel Schepen college al zijnen invloed gebruike orn dit alles te voorkomen. M. De Windt zegt ook dat zijn ont werp veel nijverheidsgrond maakt die hierie Aalst totaal begiijt te ontbreken. M. de Burgemeester bewijst dat, indien de koopwarenstatie in Kerrebroek tot stand komt, er daar groote partijen nijverheidsgrond zullen gemaakt worden M. Df, Wolf antwoord op een deel dei- redevoering van M. De Windt en zegt dat het Schepencollege reeds tusschen geko men is om den netelige» toestand waarin onze koopwarenstatie zich bevindt, te verhelpen. Daaromtrent hebben wij over 3 a 1 weken nog eene bijeenkomst gehad in de koopwarenstatie zelve met M. Slag mulder, bestuurder van de IJzeren wegen, deze was het met ons volkomen eens 0111 te verklaren dat de koopwarenstatie on toereikend was. Hij beloofde ons den hangaar voor 1 October aanstaande te vergrooten. Het getal sporen gaat daar door verminderen en M. Slagmulder vroeg ons de toelating de toelating de rampe welke 1111 aan den uitgang der sta tie bestaat te verplaatsen tusschen het stapelhuis en den Brusselschen steenweg, op die wijze zou hij voor het laden 011 lossen 00 a 70 meters spoor winnen. Het Schepencollege heeft geweigerd omdat zoo doende, ons stapelhuis tusschen twee lijnen zou gelegen hebben en men aan vergrooten van 't zelfde niet meer zou moeten denken Het Schepencollege heeft hem het daar- stellcn van een tweede koopwarenstatie in Kerrebroek gevraagd en M. Slagmul ders beloofde ecu ernstig onderzoek. M. de Bethune' verklaart dat het be stuur reeds een plan heeft opgemaakt om de stalie van Kerrebroek te vergrooten. M. De Wolf stelt voordat het Sche pencollege te samen met den heer Burge meester aan een hoor Minister van Spoor wegen een verhoor te vragen. M. de Burgemeester verklaart zich 't accoord en zegt dat M. De Windt zich zou gelasten met eene petitie op te maken waarop heel zeker alle nyveraars en han delaars zullen teekenen De zitting eindigt om 7 1/4 ure. Tusschenkomst der gendarmen in de laatste staking. M Ai.lard komt terug op de incidenten van B-:i:rie IWIIm.l M« n hield z-lfs dr wielrijders aan en men tastte ze af als eenvoudige landloopnrs. M. Delalieux herinnert dat in 1912 benden met roode vlaggen rond de fabrie ken trokken en de werklieden mishan delden die werkten. Men moot zulke incidenten beletten. M. Brenez bestrijdt de theories van den heer Woeste, di<! hij gevaarlijk acht voor den openbaren vrede. Bespreking der wet op het ge bruik der talen in het leger. Zitting geopend te 2 ure. M. df, Broqueville legt het dubbel doel der wet uit De tegenstelling dei- talen in ons land verminderen cn het bevel in leger 't verzekeren. De officieren waren tot hiertoe ver plicht twee talon te kennen dezelfde verplichting zal morgen bestaan en de twee talen die zij moeten kennen zullen de twee nationale talen zijn. De toestand met het oog op den ge zondheidsdienst is 1111 niet normaal. Zie ken kunnen te doen hebben met genees- heeren die hunne taal niet kennen. De nieuwe wet zal beletten, dat dit nog kunne gebeuren. Wat betreft do lagere kaders, is de huidige toestand voldoende maar toch onvolledig. De nieuwe wel zal de kennis van de tweede nationale taal veralgemeenen. Onze groote besturen werven vooral hun personeel aan onder de elementen van het legeren vooral onder dat opzicht zal de nieuwe hervorming voor de onder officieren van ons leger zeer goede uilsla gen hebben. De achtbare minister legt dan uit dat, zoo men de wet eerst op 1 Januari 1917 wil toepassen, het is om den overgang mogelijk temaken. Hij kondigt de instelling aan van zes kadettenscholcn, waarvan drie in Vlaan deren en drie in het Walenland. Zij die «le volstrekte scheiding vragen, zouden enkel de twee rassen tegen elkan der kunnen opzetten en de nationale eenheid vernietigen. Gendarmenhonden Eene nieuwigheid in de «bewapening» van onze gendarmerie. Het departement van justicie heeft besloten, aan elk der 400 brigaden van 't rijk, een afgerichte» politiehond toe té voegen. Daarenboven zal elk der 50 omschrij vingen over een viervoetige» «speurden) beschikken. In de kazerne der gendarmerie te Brus sel, op de Krijgslaan,zal een school voor africhting van gondarmenhondon worden opgericht. De kwestie der bestelde en niet gebruikte kanonnen. In antwoord op eene vraag van M. Flechet, antwoorde de minister van oor log verleden week dat de acht kanonnen die in 1908 werden besteld on waarvoor men 4,700,000 fr. betaalde, to Essen zijn gebleven, omdat het werk, waarvoor zij moeten dienen, nog niet gebouw is. Op nadere vragen van het achtbaar lid verklaarde M. de Broqueville a. Dat werk werd niet gemaakt, omdat de plaats, waarop hol gebouw moet wor den to! verdediging van den stroom voor bij Antwerpen, afhangt v«u. Ii«t plan dal zal go> dg« kourd worden voordon stroom Ier hoogte van Doel, over wik plan gcene beslissing is genomen. b. Uit het onderzoek van do stukken blijkt dat men, toen de beslissing werd gedaan, eene spoedige oplossing verhoop te voor het plan der Schelde ter hoogte van Doel en verlangde in staat le zijn het ter verdediging noodzakelijke werk te bewapenen, zoodra de vordering der werken dit zou toegelaten hebben. c. Met dit werk werd nog geen aan vang gemaakt, doch de aangeschafte ka nonnen zullen worden bi-nulligd voor «Ie verdediging der Neder-Scheldc, waartoe zij bestemd zijn. Naar de krijgsbewegingen. Wij verhemen dat de koning op 27 Mei naar het kamp zal komen om «le krijgs bewegingen der vierde legerafdeeling hij te wonen. Klas van 1911. De milliciens der klas van 1911. be- hoorend tol het regiment genie, worden op 2 Juni naar huis gezonden die bc- hoorend tot de vestingartillerie, op 17 Juli. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Slagen tip 24 November rond middernacht, ging Alf. Van den Broeck, wonende Nieu werk erken, huiswaarts, toen hij op ongeveer 200 met. van zijne woning twee personen ontmoette, waar van de eene, zekere S.., vlousch hou wei- te Nieuwerkerkon, tot hem riep Zie, daar is nog eon kalot Van den Broeck antwoordde daarop dat men zulks beter kon zwijgen en vervorderde zijnen weg. Hij had pas eenige stappen gedaan, of S... kwam achter hem geloopen, greep hem vast, en wierp hem ten gronde. S. sloeg en stampte Van den Broeck op zulke woeste wijze dat het slachtoffer bewusteloos bleef liggen. Van den Broeck leed ten gevolge der bekomene wonden eene lange werkonbe kwaamheid en is thans nog niet volko men genezen. S... wordt veroordeeld lot 1 maand gevang, voorwaardelijk voor 5 jaar Do burgerlijke partij bekomt 40D fr. schade vergoeding mot voorbehoud hai-er rech ten voor de toekomst. Diefstal met gewelddaden. Den 6 Februari kwam Mej. Maria Bisdorff, wonende te Aalst, rond 6 uur uil het lof der St-Martinuskerk toen in de Dom straat eenen kerel naar haar sprong, de saccoche die «le juffer droeg uit dezer handen losrukte en de vlucht nam. Op tiaar hulpgeroep liepen personen den dief achterna die ingehaald en aangehouden werd Hij werd erkend als zekere \V.., daglooner te Aalst. De saccoche met haren inhoud hail eene waarde van ongeveer 75 fr. W.., die thans voortvluchtig is, krijgt 1 jaar gevang met onmiddellijke aanhouding. Naar wij vernemen zal de Volks gazet eerlang voor de rechtbank ver schijnen wegens laster tegen den Uitge ver van Recht en Vrede Plaatsgebrek verplicht ons ver scheidene artikels tot het volgend num mer to verschuiven. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Bisdom van Gent Zijne Hoogw. de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te Haasdonck, den E. H. Hylebos, id. te Ste - Ma ria-Lierde. Dijnsdag 27 Mei aanstaande, 0111 9 1/2 uren, Plechtige Mis en Wijding van Klooster, Werkschoot en Apostel huizen. 's Namiddags om 3 1/2 uren zeer stipt, Plechtige Wijding en Inhuldiging van het nieuw Orgel, vervaardigd door de heeren Vereecken te Gysegem. Het orgel zal bespeeld worden dooi den hoor Alfons Volckaerl, ls,e prijs met onderscheiding aan het koninklijk Con servatorium van Gent en orgelist in Sint- Martinuskei k le Aalst. N. B Aan den ingang dor kerk zul len inkomkaarlen te verkrijgen zijn. Kerk der PP. Capucienen. Zondag 25 Mei, 's avonds om 5 1/2 ure plechtig Lof waaronder Sermoen en Pro cessie met het Wonderbeeld van O. L. Vrouw van Troost Vrijdag 30 Mei, Feest van het Allcrh. Hert van Jezus. Gedurige Aanbidding. De Missen om 5, 5 1/2, G, 6 1/2, 7 ure. Gezongen Mis om 8 ure. 's Avonds, om 5 1/2 ure plechtig Lof, Sermoen door den E. P. Willibrord, Te Deum en Lofzang. Aalst. Moordpoging. Sedert geruimen tijd is de genaamde W., eene half zinnelooze vrouw, woneude alhier, Geeraardsbergschestraat, liet mikpunt van alle tergerijen enz zoodanig dal men gepoogd heeft haar te verwurgen. Zij heeft dit aan hare moeder kenbaar ge- maakten deze heeft eene klacht bij de policie ingediend. Ongelukkiger wijze neemt men waar dat de man en vooral de vrouw die op een zekeren leeftijd zijn gekomen zich laten ontmoedigen zoodra hunne gezond heid maar iets te wensehen overlaat. Zij klagen, zetten er zich niet tegen in, ver zorgen zich niet, onder voorwendsel dat het onnoodig is en komen altijd hierop terug Het is verloren moeite, ik bon te houd. Deze verdrietige geestestoe stand is zeer betreurenswaard en berust op niets. Vele bejaarde lieden, zij mogen dan de kracht van hun twintigste jaar niet meer hebben, hebben toch nog over vloed van hulpmiddelen en een goed versterkend middel is voldoende 0111 hen weer op do been te helpen. Het bloed onderhouden in staat van zuiverheid en van kracht, daar zetelt het geheim van een jeugdigen ouderdom, zoo men er de regels van hygiëne en matigheid bij iir acht neemt. Om hel bloed in staat van zuiverheid en van kracht te onderhouden, is het voldoende, bij het minste verschijnsel van zwakheid, de Pink Pillen te nemen die bloed en krachten geven en de werk zaamheid van alle organen opwekken. Tal van bejaarde lieden hebben ons geschreven - Zoodra iK. mij ecu weinig - verzwakt gevoel, neem ik «le Pink Pillen g'-.iiii«'!idé «vuige dagen en altijd gevoel ik er mij wei bij. 1» Mevr. de Wed. Roussel, oud 09 jaren, wonende te Saumur (Frankrijk), 33, rue Baltfac. heeft ons in dezen zin geschre ven Sedert 1885 ben ik eenigermate asth- matiek. Op dat tijdstip heb ik een ernstige luchtpijpontsteking gehad en sedert heeft mijne gezondheid meerdere malen reden totbezorgdheid gegeven. Ik heb mij altijd zeer goed bevonden bij bet gebruik «Ier Pink Pillen. Zoodra ik dan ook voel dat het niet heel goed met mij gaat., neem ik gedurende eenige dagende Pink Pillen en dadelijk gaat alles beter en heb ik een goed tijdperk van rust. Zij zijn verkrijgbaar in alle apotheken en in het dépot voor België, Apholheek Dorncville, 66, Waterloolaan, Brussel. Fr. 3,50 de doos Fr. 17,50 de zes doozen, franco. Aalst, Apotheek Callebaut, Boter markt. Het stuk 0.75 Wefkdadigheid zonder «eerga legen zomcrsiiroe- ingen. 0.75 IN EES MACHT. ^De dros 2.50 De 1/; doos_l.50 TEK03P in ALLE GOEDE HUIZEn I TE AJLST te verkrijgen Ier Apotheken De Valleneer, Esplanadeplein, cn Van Caelenlnrgh, Leopoldstraat 24, ter dro gerij Q Taymans, Groote Markt, hij A. De Paepe-Singelyn, Leopoldstraat, en hij do Gezusters Moganck, Lange Zoutsl-aat. Aast. Het parket is Maandag namiddag hier te Aalst afgestapt om een ondeEoek in te stellen over het automo- bielofigeluk van 4 Februari laatst en waarvan do zevenjarigen Frans I)e Boeker het slachtdier was. De kleine is aan beta-hand. Mevr. Roussel.

De Denderbode | 1913 | | pagina 2