De nieuwe Schoolwet. LICHT en SCHADUW 'T EEN EN 'T ANDER DE HISTORISCHE STOET TE H0LST. JiMeesi van olvr.ian Druiven. Wal eene marteling was is een genoegeg geworden. Droevig zijn de gevolgen. Het opge ruide volk, overgeleverd aan tien dwinge land zijner booze neigingen, niet meer geloovend aan '11 beter namaals. zoekt zijn volkomen geluk hier op de wereld, alle middelen zijn hem goed, Indien ze maar tot zijn doel leiden en wee denge nen, die hem wederstaat. Zijn hert is be dorven en zijn geest verrijkt met aller hande dwaalbegrippen, voor hem is niets meer heilig. Doch niet alleen de werkersstand is schuldig; de hoogere klassen, tie rijken en de groote burgers zijn medeplichtig. I)e geest van verfransching.die hun over meesterd, heeft 'n diepe kloof gegraven tusschen de meerdere en de mindere stan den. Velen onzer weistellenden kunnen de vruchten hunner studie niet meèdec- ien aan 't volk, het niet hooger opvoeren door mêe te werken aan zijne bescha ving. omdat ze de taal van 't volk met machtig zijn. Edelmoedige vrouwen, engelen van liefdadigheid, die de armste hutten bin nendringt, om te trachten, door uwe christene liefde, den moed en de krach ten der ellendigen op te beuren, kondt ge bij uwe stoflelijkc aalmoes de zedelijke voegen, kondt ge luisteren naar de klachten van die arme moeder, dien 011- gelukkigen vader, en op hunne harte- wond leggen den balsem van christene vertroosting, spraakt ge de taal van 't volk, ge zoudt de ziel winnen van «lat volk. 't Is meer dan tijd. De socialisten kloppen, aan de werkers en vinden toegang, dank aan hunne ver blinde beloften liet vuur van don op stand smeult onder de assche het maat schappelijk gebouw wordt fel geschud en geschokt en dreigt in te storten, en, weet hel wel rijken, gij eerst wordt be dreigd, want 'tis de strijd tegen al wat groot is. Gaat het kwaad te keer, leer de taal van den werker toont, dat ge hem bemint, met hem meelijdt en jubelt dat ge hem beschouwt als 'non broeder, en dan, beschud en bemind van het volk, zuil goden vrede in uw hart ontvangen als belooning van Hem. die honderdvou dig weergeeft, wat ge den minsten der. zijnen doet. Tiieodoor. Vurig verwacht door al de Katholie ken, lang toegejuicht op voorhand door al diegenen welke partijgangers waren van meer gelijkheid en van een steviger volksonderwijs eindelijk, mogen wij de «Nieuwe Schoolwet» begroeten, en na Schollaert, hulde brengen aan Minister Poullet die dat zoo verdienstelijk wets ontwerp komt neer Ic leggen. De verschillende afdeelingen der Ka mers zijn reeds vergaderd geweest om het ie onderzoeken overal werd bet voor stel der regeering met meerderheid tegen minderheid goedgekeurd. De lieer Daens onthield zich. Dat liberalen en socialisten allen als één man deze nieuwe wet bevechten, .be wijst ons nog eens te meer hoo zij zich in alles laten geleiden door hunne ellendige politieke driften. De socialen, die altijd zulke jammerklachten laten hooren over de geestelijke minderwaardigheid van ons volk, zouden nu met twee handen dit wetsontwerp moeten toejuichen omdat het 'l vakonderwijs krachtig gaat voor uit stnoten en don werkmansstand gaal omhoog helpen. Gezel Vandervclde, inel al zijn fijn geslepen diplomatcrij zal wel even bekennen dat dit een deugdelijk werk is voor de ontwikkeling van onze arme wroeters, maar het wetsontwerp goedkeuren of stemmen, dat kan niet, dat ware niet logiek Hot komt immers van katholieken, en 't gaat weer de kloosters schandalig verrijken, en het vrij onderwijs in den grond boren Al die liolle prietpraat, die de ernstig»! menschen doet schokschouderen, is niet bij machte om de kleingeestige en on waardige handelwijze der linkerzijde te bemantelen feitelijk toonen de rooden en blauwen zich nogmaals de hardnek kige vijanden van een Vrij Volksonderwijs, omdat zij gewoon zijn. zooals in He negouwen, dwang en drukking uit te oefenen op de gewetensvrijheid der huisvaders. Zij droomen immers een onderwijs, waarop zij den triomf hun ner politieke en anti godsdienstige ge dachten hunnen opbouwen hunne wraakroepende handelwijze in 't Walen land is er een onomstootbaar bewijs van. Hunne scholen, die broeinesten zijn van anti-godsdienstigheid; worden daar bij nog velbetaald dooi- den Staat,terwijl wij katholieken groote opofferingen heb ben natelen «toen, en nog dagelijks, om ons onderwijs te steunen, want onze ge stichten trekken geen centiem toelage. Het werd tijd dat in dien Onrechtvaardiger! toestand verandering kwam. Het nieuwe wetsont werp zonder ons algeheele voldoening te schenken is toch een merkelijke stap voorwaarts op den weg dien wij allen zoo geestdriftig betracht, hebben meer gelijkheidmeer vrijheid, meer en 'betere vakkundige opleiding. Schets uit het Volksleven. 7" Vervolg. Sinds Willems ziekte had hij verlichting gezocht doCr het rampzalig middel, dat zoovelen reddeloos heeft doen ondergaan, door den drank. In den beginne was het weinig opgemerkt, maar v» oral in den laatstcn tijd had Philo- mena droeve dagen doorleefd. Met bittere smart zag zij Nieuwport, vroeger een toon beeld van matigheid, ijver en werklust, thans zorgeloos en onverschillig en meestal in be schonken toestand. Het bestuur der plantage was in handen van een jong en onbekwaam opzichter, de directeur lag het grootste gedeelte van den dag in zijn hangmat om zijn roes uit te slapen. Met gebeden en tranen had Philomena haar man gesmeekt hun ongeluk toch niet moedwillig te vergrooten, zijn gezin niet in 't verderf tc storten maar alles was ver- geefsch. Als de priester Sluisdam bezocht, was Nieuwport gewoonlijk afwezig. Ontmoette hij hem toevallig een enkele maal, en werd hij door den uden huisvriend, gelijk diens priesterlijke plicht vorderde, op het verkeerde Ook heeft de Heer Woeste het ten volle goedgekeurd. Misschien zullen er hier en daar nog kleine wijzigingen aan toegebracht worden. Wij koesteren de hoop, do Nieuwe Schoolwet weldra ter Kamers te zien be spreken raochte zij zonder dralen met klank gestemd worden, en voor ons onderwijs een nieuw tijdperk van bloei en vooruitgang doen aanbreken Wij laten hieronder hetWetsvoor- stel-Poullet, in zijne breede trekken volgen 1Het verplichtend onderwijs wordt inge voerd. De schooltijd wordt bepaald van 6 op 14 jaar Deze die op 13 jarigen leeftijd hun diploma van lagere studiën hekomen, kunnen van den verderen schooltijd ontsla gen worden eene overgangsperiode van 5 jaar wordt bepaald diensvolgens zal men beginnen met een schooltijd van 6 tot 12 jaar, dan van 6 tot 13 jaar 0111 binnen 5 jaar van 6 tot 14 jaar te komen. Ten einde de 92000 kinderen van 6 tot 14 jaar, die nu de school niet volgen, te kunnen plaatsen, zullen er minstens 2000 nieuwe klassen moeten bijkomen. Vandaar de nood zakelijkheid der overgangsperiode. De ouders die de wet overtreden, zullen eerst door de opzichters vermaand worden dan zal de vrederechter handelen en hen kunnen verwijzen tot eene voorwaardelijke geldboete van 1 tot 10 fr. Er zullen verlofdagen toegestaan worden gedurende de'seizoenwerken. 2. In alle scholen wordt den 4,le" graad ingevoerd. Voor de meisjes zal zulks hoofd zakelijk bestaan in huishoudelijke werken voor de jongens zal het verschillen volgens de gemeenten landbouwonderwijs, tech nisch onderwijs, handelsonderwijs. 3. Het wetsontwerp brengt groote verbete ringen aan het loontarief der onderwijzers, namelijk, in plaats van 6 vierjaarlijksche ver hoogingen, zullen er nu 15 tweejaarlijksche verhoogingen zijn verder woonstvergoeding voor de hulponderwijzers dubbele vergoe ding aan de gehuwde onderwijzers vergoe ding voor de bestuurders bijzondere vergoe ding voor bijzondere diplomas, enz. Aan de kinderen van onderwijzers, die de normaalscholen bezoeken, zullen studiebeur zen toegekend worden. De tusschentijdige onderwijzers zullen ook verbetering ontvan gen. 4. De wereldlijke onderwijzers van aan neembare scholen, zullen ook onder toepas sing vallen van het wettig loontarief. Ten einde de besturen toe te laten, de loonsverhooging te betalen, zal de Staat eene bijgevoegde toelage betalen van 5 tot 600 fr. per klas, indien de onderwijzer gedi plomeerd is. De Staat zal ook voor de 3 4 tusschgnko- men voorde periodische loonsverhoogingen. 5 In de aanneembare en aangenomene scholen zullen voortaan nog enkel Belgische gediplomeerde onderwijzers mogen aanvaard worden. De ouden worden echter behouden. 6. De toestand der onderwijzers,behooren- de tot eene geestelijke vereeniging, zal ook verbeterd worden. Vroeger werden deze onderwijzers uit de periodische verhoogingen gesloten. Indien zij gediplomeerd zijn zullen zij voortaan ook de periodische verhooging bekomen. 7. Het geneeskundig bezoek der scholen zal algemeen gemaakt worden. Diensvolgens wordt de dracht van artikel 23 van het wets ontwerp Berryer uitgebreid. De aanneembare en aangenome scholen zullen hun geneesheer zelf mogen kiezen, evenals de gemeentescholen. De staat zal het hooger toezicht uitoefenen. 8. De staat geeft grooter gemak voor het oprichten var. nieuwe scholen. In plaats van 20 familievaders, zal het thans voldoende zijn de ouders van 20 schoolgaande kinderen te groepeeren. Te Schaarbeek zal een nieuw Koninklijk Atheneum opgericht worden en maatregelen zullen genomen worden, ten einde het mid delbaar onderwijs voor meisjes ook uit te breiden. 9. Het wetsontwerp verstaat de gelijkheid aller scholieren voor het kosteloos bekomen van schoolbehoeften. De lasten, daaruit voortspruitende, zullen door de provinciën gedragen worden, doch daarentegen zullen zij de toelage van 2 op centiemen welke zij aan de gemeente en aanneembare scholen volgens de wet van 1842 betalen, niet meer moeten voldoen. De Staat zal de rekeningen nazien. 10. Het wetsontwerp verstaat ook dc ge lijkheid aller scholieren, voor de menschlie- vende werken, als schoolsoep, schooleetmaal schoolkoloniën, enz. Hier heeft de minister de HoFandsche wet van 1900 - gestemd onder een liberaal ministerie nagevolgd. 11Het onderwijs is kosteloos. Evenwel, daar waar er talrijke kostelooze scholen zijn, mogen de gemeente- aanneembare- en aan genomene scholen, voortgaan betalende leer lingen te ontvangen in verscheidene klassen. 12. In plaatsen waar de talrijke bevolking zulks toelaat, zullen de gemeenten gelast worden, bijzondere klassen in te richten voor verachterde, moeilijk loerende, of abnormale kinderen. Buiten de kosten welke de Staat zich reeds getroost voor het onderwijs, zal de Staat slechts eene nieuwe opoffering van 2 1 2 tot 3 millioen moeten doen. Natuurlijk vervalt het millioen der vrije scholen en de vier mil lioen der wet van 1911, nu in de toelagen door de nieuwe wet voorzien. van zijn gedrag gewezen, dan klonk zijn antwoord Och, mijn vrouw overdrijft, ik heb nu en dan een opwekkend middel noodig. - Nieuwport was geheel overgegeven aan den drank, de weleer zoo ijverige directeur was in een volslagen dronkaard veranderd. De gevolgen konden niet uitblijven. Het leed niet lang, of hij werd uit zijne betrek king ontslagen en beirok met zijn gezin het oude huis in de Keizerstraat", het eenig erfgoed dat Philoinena's ouders hadden nagelaten. Onverbeterlijk dronkaard die hij was, vond hij nergens een middel van bestaan, en wel dra stond de bitterste armoede voor de deur. Ternauwernood kon Philomena door haar arbeid in de uoodzakelilkste behoeften voor zien. Willem was niet onkundig gebleven om trent het wangedrag zijns vaders, en dit ver oorzaakte hem veel leed. Intusschen had de melaatschheid geheel zijn lichaam van het hoofd tot de voeten met wonden en gezwellen overdekt. Hij was blind geworden, en eene brandende koorts ver teerde zijne ingewanden. Doch bij al dat lijden ontsnapte, hem niet de minste klacht hij wist met Christus te lijden, om eenmaal met Christus verheerlijkt te wo.dm akten, wanneer hij hoorde spreken over het gedrag Voor de provinciën zal het wetsontwerp eene bijgevoegde uitgave van 600.000 fr. vergen. Wat de gemeenten betreft, zulks zal overal verschillen. Zoo zijn er gemeenten, waar vroeger dc kosten grootendeels door de gemeentekas gedragen werden, welke er nu zullen profijt bij hebben. VOOR DIE NOG WAT LEER EN' WILLEN, Geld verloren, Iets verloren Eer verloren, Meer verloren ZIEL verloren, Al verloren Ha zeker, zeker Moeders en Vaders, uwe kinders moet ge des Zondags de Heilige Mis doen bijwonen. Anders zult ge later kin ders hebben, die dat groote gebod van den- Zondag Mis te hooren zullen met de voeten treden, en dan zullen de kinders, die zoo de Geboden van God en van de Hei lige Kerk versmaden, ook uwe geboden ver smaden, en zult gij te beklagen zijn... In al die zaken komt loontje om zijn boontje.... Ziet rond u, en gij zult moeten bekennen, dat wij de waarheid schrijven... Een vleiende tong is gelijk eene slek, die niet dan vuile dracht naiaat Het zijn dc woorden van Jantje,den geestigsten vent van al de geestige venten van Holland Wat daarmee gedaan 'k Wil zeggen met vleiers en stekken Ik doe gelijk Boer jan De slekken trap ik dood.de vleiers steek ik buiten Want komt de nood eens aan den man, Zij kennen u niet meer, de guiten. «Goede drank,verdrijft kwade gedachten». Zoo las ik gisteren nog in een ouden Hol- landschen boek. Ik denk integendeel dat goede drank, evenals slechte, eenen mensch 'tot kwade gedachten brengt, ten ware men wilde spreken van zoetmelk, of water, of iets dergelijks 'k Heb ievers gelezen, ik kan niet meer zeggen waar In vino luxuria, In aqua penuria, In lacte neutrum Even als koningin Wilhemina zal keizer Wilhelm eene afvaardiging naar Luik zenden by de bli jde intrede van ons vorstenpaar in die stad. De prins van Wales, op weg naar Berlijn, is Woensdagmor- •gend zeer vroeg door België gereisd. Aangekomen te Calais, slapte hij in den trein voor Brussel, die in de Noordstatie stopt te 5.21 nur Te 5.45 uur steeg hij in den sneltrein naar Keulen, die te Luik te 7,24 uur aankomt en tiaar 4 minuten oponthoud had. De gebruikelijke veiligheidsmaatregelen waren op hel spoor genomen De prins van Wales zal een zestal we ken in Duitschlanddoorbrengen, namelijk bij den groothertog van Meeklemburg- Slrelitz. Werkrechtersraden. De Monileur bevat de wet tot oprich ting der •»erkr».,chtersraden van beroep te Antwerpen. Brussel, Brugge, Gent, Bergen, Luik en Namen. Provinciale Senator. Er geen oppositie zijn tegen den voor te stellen candidaat, de hertog van Ursel, die aangeduid is den overleden senator Fris te vervangen. Hy kan dus reeds van nu af als geko zen aanzien worden. Het Vlaamsch in het gerecht Minister Carton de Wiart heeft oen wetsvoorstel neergelegd tot herinrichting van de Kamers der beroepshoven, te Brussel, Gent en Luik. De hei-ren volksvertegenwoordigers Henderickx, Moyersoen en Ramaekers hebben daarbij een amendement inge diend sln-kkend tot inrichting aanhol Beroepshof van afdeelingen met Vlaainsch kennende rechters. In burgerlijke zaken (b. v. erfenissen, huur, pacht, eigendom, ongevallen, enz.) wordt het taalrecht van den Vlaming nog telkens met de voelen getreden. Aan de Vlaamsche advocaten worden on verbid delijk alle Vlaamsche stukken door hel beroepshof teruggestuurd Daaraan zal de wetsbepaling der heeren Henderickx. Moyersoen en Ramaekers een einde stellen. Het is dus van hot aller grootste belang dat dit amendement eene meerderheid vinde in de Kamer. Het Katholiek Vlaamsch Secretariaat heeft reeds lang geijverd tot het bekomen dier roehtsherstelling voor den Vlaming, en heeft meer dan eens de aandacht er op gevestigd van onze Vlaamsche rechtskun dige genootschappen. Onze Vlaamsche viienden moeien thans mede al hunne pogingen in 't werk stellen om die wets bepaling floor dc Kamer van volksver tegenwoordigers te doen aannemen. Terugkeer der Koningin. II M. Koningin Elisabeth is, vergezeld van commandant Goffin, ordonnancie- ofiïcier, en gravin de Caraman, eere dame, na sedert 6 Mei in Zwitserland te hebben verbleven, lieden morgend te Brussel teruggekeerd De postdienst van Bazel, waaraan het zijns vaders, weende hij bittere tranen. Maar, dan nam hij wederom den rozenkrans in de stompjes zijner handen, en bad de allerhei ligste Maagd Maria voor den armen afge dwaalde, hem altijd nog dierbaar. Nieuwport, van nature driftig en opvlie gend, vaak verhit door den drank en zich zeiven niet meester, werd voor het gezin een ware beul. Niet zelden was de huiselijke kring het toonecl van gewelddadigheden, zonder dat iemand de minste aanleiding daar toe gegeven had. De naam echter van zijn dierbaren zoon Willem was dan nog in staat hem eenigszinste bedaren. Willem was zijn lieveling, en't was alsof die liefde toenam, naarmate de afgrijselijke ziekte den armen jongen dichter bij het graf bracht. Maar dat juist zijn wangedrag het lijden van zijn Wil lem vermeerderde, dit scheen de ongelukkige en verblinde Nieuwport niet in te zien. Willem wist, dat hij veel vermocht op het hart zijns vaders daarom had hij den moed hem nu en dan op het verkeerde van zijn gedrag te bewijzen. Doch rechtgeaard, deed hij dit immer met den eerbied, dien een kind ook jegens kwalijk handelende ouders behoort in acht te nemen. Was het wellicht juist hierom, dat het vermannend woord van zijn zoon somtijds zulk een diepen indruk maakt, op Nieuwjiort's hart koninklijk rijtuig was gehecht., kwam te 811. 15 m, in de Leopoldswijk aan. De Koning was H M. Ie Lausanne gaan afhalen. UIL MM. zijn hij hunne aankomst da delijk in automobiel naar 't paleis van Brussel gereden. Standbeeld van Leopold II. De beeldhouwer Karei «ie Ivesel vol tooit thans 't ontwerp van een stand beeld van Leopold II. «lal le Oostende zal opgericht worden. De Koning zit neer, den blik als droomend gevestigd op de zee, den weg naar een -Grooter België.» Het schoolschip L'Avenir Voor de nieuwe reis die hel school schip - l'Avenirgaat ondernemen zal de officierenslaf zijn samengesield als volgt Bevelhebber, kapitein Cornellie lr officier, luitenant De Meulemeoster 2e officier, luitenant Lombard 3e officie ren, de luitenanten Tournaye, Verhé, Hecquet en Pittance. Erkenning der aanhechting van Congo door Engeland HetJournal de Bruxelles deelt mee dat Sir Edward Grey op 27 Juni aan den gezant van België te Londen eene riola heeft overhandigd, waarin Engeland offi cieel de overdracht der souvereiniteit van den Gongostaal aan België erkent en de beste wenschen uitspreekt voor den voor spoed dezer Belgische kolonie. Een woordje natuur lijke Historie Df. goedkoopste Barometer. Wanneer men in eene heete tas koffie een stuk suiker doet en dat men dezen laat smelten zonder te roeren, verschijnen er luchtblaasjes aan de oppervlakte der tas. van boven. Welnu, indien die luchtblaasjes eene schuimende massa in het midden van den koffie vormen, kan men rekenen op langdurig schoon, we der. Zet zich echter het schuim ringvor mig aan den rand van de tas, zoo zal het veel regenen en blijft het schuim tusschen den rand en het midden, dan verandert het weer. Maar gaat het schuim, zonder zich te verdeelen, naar een enkel punt van den rand, dan heeft men slechts eene enkele bui te verwachten. Het werk der spin. De natuuronder zoekers hebben ontdekt, dat alle spinnen vier kliertjes hebben, voorzien van eene menigte kleine openingen, die niet met het bloote oog te onderscheiden zijn. Uit elk dier openingen komt er een draadje, als het insect spint. Al die draadjes, in elk der vier kliertjes ten minste duizend in getal, ver eenigen zich en vormen alzoo eenen spin webdraad, waaruit de spin haar net muakt, dat alzoo uit 4000 draden bestaat. Nu, daar zijn spinnen, die ternauwernood de grootte van eenen zandkorrel hebben en zij spinnen toch ook op die wijze; hoe dunne- kens moet dus niet bij hen een van die vier duizend draadjes zijn !...Alle 4000 vcreenigd, vormen zij nog maar eenen draad die men nauwelijks zien kan met het bloote oog... Wat al wonderheden toch in Gods schep ping Speurman, De programma's van den stoet zijn nu verschenen, en worden uitgedeeld met duizenden overal in alle dorpen, tot tien uren in den omtrek van Aalst. Welke schoone programma's Elks verwachting is overtroffen. Het is gansch onnoodig er uitleg over te geven. Een vluchtige oogslag laat toe zich le overtuigen, dat de stoet iets groolsch. iets kolossaal zal zijn, en tevens heerlijk en verheven Men zegt reeds overal dat de stoet van Aalst, een der schoonste aantrekkelijkheden zal zijn van het jaar 1913, en zal mogen wed ijveren of concureercn met al de feesten in dien aard van Antwerpen, Gent, Mecheleu en mei de Tornooifeesten van Doornyk Aalst hun als het wilen ditmaal heeft liet krachtig gewild met iever en schoon»! eensgezindheid. Hetgeen meest, opvalt in het program ma, is de rijkheid en de verscheiden heid der groepen. Voetvolk is er in don stoet in massa, uit alle tijden, uit alle standen, soldaten, krijgers, muziekanten, priesters, kloos terlingen, bedevaarders, magistraten, edellieden, volksmenschen, vrouwen en kinderen; in alle klccdijen 't Zal een ware rijkdom zijn, een echte historische revue De wagens getrokken door vier paar den, zes paarden, zelfs met zes ossen Dat zal ongetwijfeld een treffend en heer lijk offekt uitmaken. Voegt daarbij nog eene ganschc ruiterij van honderden ruiters in groepen of afzonderlijk, allen rijkelijk uitgedoscht. Al de paarden van Aalsl en van omliggende dorpen moeten gebezigd worden. Als dat alles mag flik keren en glanzen in het zonnelicht, zal het'een ware fccrie, een echt t oor er too necl zijn. Wij hebben reeds de costunien gezien van verscheidene groepen Meest allen zijn splinternieuw, 't is een ware rijk dom De Katholieke Aalslcrsche Maatschap pijen zullen groot»! eer halen van hun werk, en aan iedereen doen zien, wat men kan als men bezield is met opoffering en eensgezindheid. Op zekeren dag, nadat hij geruimen tijd geen misbruik van den drank gemaakt had, geraakte hij in een gezelschap, dat hem in de gelegenheid stelde, om weder zijn rampzali gen dranklust ten volle te voldoen. Schier dagelijks kwam hij laat in den avond tehuis, dronken en opgewonden, en de treurige too- neelen van vroeger herhaalden zich dan in het huisgezin. 't Is reeds laat in den nacht, Philomena zit bij een armoedig lampje te naaien. Wat is zij veranderd, de nette directeurs- vrouw van Sluisdam Kommer en verdriet hadden haar gelaat diep gerimpeld. Bleek en mager zag zij er uit, en ofschoon nog in den bloei der jaren, geleek zij eene oude, zieke lijke vrouw. Al half twaalf, - zuchtte zij, - en nog niet tehuis Ongelukkige man Waartoe heeft de drank hem gebracht Helaas eer tijds waren wij zoo gelukkig, en nu zijn wij arm, zóó arm, dat ik dikwijls mijn zieken Willem niet eens geven kan, wat hij noodig heeft, en ik hem geheel aan Frida's liefdadig heid moet overlaten, en tranen vielen op het naaiwerk der zwaar beproefde vrouw. r en hevig geklop aan de deur kondigde de tehuiskomst aan van den plichtvergeten Kunt ge mij niet behoorlijk groeten, als Uitvoering der Maria-Cantate. Er wordt ter kennis gebracht van het geëerd publiek dat er tyderis de uil.voe ring der Maria-Canlale op Zondagen (3 en i'< Juli aanstaande, een»; voorbehouden omheining voorzien van zitplaatsen zal gemaakt worden. De personen welke begeeren er gebruik van te maken, kun nen zich kaarten verschaffen op de dagen der uitvoering, van 10 tol 11 1/2 uren voormiildag en van 1 tot 5 uren namiddag in het Stadhuis. Kerk van St Martinus Aalst. Maandag 14 Juli. te 5 ure 's namid dags plechtige uithaling van hel Miraku- leus Beeld uit de Werfkapel naarSt-.Mar- tenskerk, onder het luiden van al do klokken en het spelen van den beiaard. Dinsdag 15 Juli, te 8 ure 's avonds, opening van he" Triduum. Veni Grea tor. Gezang door 't volk. Groot Ser moen, kort Lof. Woensdag 10 Juli, le 7 u. 's morgens Bedevaart der parochie Hofstade, met H. Mis door den H. Pastoor, 11a 'l evan gelie kort Sermoen. Te 8 u.'s morgens, Bedevaart der paro chie Ledemetl-I.Mis doorde.i E.E Pastoor na 't evangelie kort Sermoen. Te7 3/4 ure 's avonds. Rozenkrans, ge zang door 't volk, groot Sermoen, kort Lof Donderdag 17 Juli, tc7u. 's morgens Bedevaart der parochie Herderskm, met H. Mis door den E H Pastoor, na liet evangelie kort Sermoen. Te 8 u. 's morgens Bedevaart «lor paro chie Welle mei H. Mis door den K. 11. Pastoor, na 't evangelie kort Sermoen. Te 3 ure 's namiddags, Bedevaart dei- parochie Raerdegem, met plechtig Lof door den E II Pastoor. Te 7 3/4 u. "s avonds. Rozenkrans, ge zang door L volk, groot Sermoen, kort Lof Vrijdag 18 Juli, te 8 ure 's morgens, Bedevaart der parochie Moorsel, met H. Mis door den H. Pastoor, na T evan- li«; kort Sermoen. Te 3 ure 's namiddags Bedevaart dei- parochie Erembodegem, met plechtig Lof door den E. H. Pastoor. Te 7 3:4 u 's avonds, Rozenkrans, ge zang door 't volk, groot Sermoen, kort Lof Zondag 20 Julite 6 ure 's morgens, 11. Mis met aigeineene Communie en Pauselijke zegen. Te ló ure, Pontificale Mis 111 open lucht door Z. 11. Mgr Slillemaiis, Bisschop van Gent. Al ile Sermoenen zullen gepredikt wor den door den E. P. BOUCKAERT, Re demptorist te, Rousselare. D<- gezangen zullen uitgedeeld worden Dinsdag avond aan den ingang »ler kerk. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Bisdom van Gent. Zijne Hoogw. heeft benoemd Pastoor op het 11. Hert le Sl Amamls- berg, »len E. H. Van <le Voorde, pastoor le Baaygem Pastoor te Baaygem, den E. H. Van Wassenhove, onderpastoor te Ledeberg. ÜEDEVAART N.URÜ.L.V. vTi» LODRDES Van den 4 tol 13 Augusti zal de Derde Franciscaansche Bedevaart naar O L. Vr. van Lourdes, naar hel H. Hart le Bordeaux en naar d«» Gelukzalige Jeanne d'Arc, te Orleans, plaats hebben. De prijs der reiskaarten is 1(35 fr. in le klas 110 fr. in 2' klas n 70 fr. in 3e klas. I»nler- een mag deel nemen aan de B»'»levaart. Voor inlichtingen en insehrij vingen wende men zich tot Pater Faustinus, Cn- pucionenklooster, St-Job, Aalst. ■j- Sterfgeval. Zondag II. kwam ons de droeve tijding van liet schielijk overlijden van den Zeer Eerw. Heer Hector Van der Schueren, Pastoor-Deken te Loochristy. De eer zame overledene was gedurende 17 jaar bestuurder van het St-Martensges'iclit onzer stad aan liet welk hij menigvuldige en onschatbare diensten heeft bewezen. Hij was ook een ervaren landbouwkun dige en 111 de v. eteelt stond zijne weten schap hooggeschat. De plechtige Lijk- en Begravenisdieiist heeft verleden Donderdag onder een grooten toeloop van vrienden en kennis sen plaats gehad. De Denderbode bied aan de diep be proefde familie zijne oprechte chrislene deelneming in don rouw die haar treft. Rechterlijk kronijk. RECHTBANK VAN DENDERMONDE Diefstal. Hendrik Goedefroot, meubelmakersgast, te Aalst, stool op 13 Mei, rond 3 uur namiddag, uit oenen meersch, een paard, toebehoorende aan den heer Felix Gooman. Goedefroot, die reetls veel af te rekenen had met het ge recht, wordt hij verstek veroordeeld lol 7 maanden gevang. Zondagrusl. Van 's middags tot middernacht, ccnige dienstdoende Apotheek, op Zondag 6 Juli, M. Callebaut. Botermarkt. ik binnenkom stotterde Nieuwport, die 7.00 dronken was, dat hij bijna niet staan kon. Daarop braakte hij tegen haar grove en beleedigende scheldewoorden uit. Philomena, die tot nu toe gezwegen had, zeide met zachte stem Ferdinand, wees toch stil, ge maakt de kinderen wakker kom, ik breng u naar uwe kamer. - Doch, zooais gewoonlijk, werd bij dit zachte antwoord zijne woede nog heviger, zóó hevig zelf, dat hij naar een stoel greep om dien naar Philomena's hoofd te werpen. Ferdinand, ik ga morgen aan Willem zeggen, hoe gij u gedraagt. - Dat zult ge niet - zeide de dronkaard. lkzal het weldoen, hij zal weten, wat ik van u te lijden heb. En wederom hief hij den stoel op en riep sidderend van toorn -Als ge dat waagt...», maar hij viel op den grond neder, 0111 daar zijn roes uit te slapen. Het is een heete namiddag de tropische zon gloeit en blaakt met ongekende felheid. Op het achterplaatsje van Tante Frida's woning zit Willem op een houten bankje zijn brandend hoofd rust tegen den lagen muur, die om den waterput gemetseld is. De arme jongeh is in de laatste maanden merke lijk achteruitgegaan de pijn zijner wonden Allerhande nieuws. De Damen van Maria hebben de eer het geacht publiek uit te noodigen om ecu bezoek te brengen aan de tentoon stelling der werken van hunne leerlingen op Zondag 6 en Maandag 7 Juli van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 6 ure 's namiddags. Ingang Oodcrwijsstraat Aankomst der Zomerkleerstof fen.en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst, St-Martensgesticht. Mol genoe gen vernemen wij dat twee oud-leerlin gen onzer Bisschoppelijke Middelbare School wclgolukt zijn in wedstrijden door «le ministeriën van Spoorwegen en van Posten en Telegrafen ingericht. Üeheer De Ridder Frans van Aalst is aanneembaar erkend als politieofficier aan liet beheer van Spoorwegen de lieer Hoste Julius van Lede als ordeklork aan liet beheer van Posterijen. Hartelijke gel uk wenschen. Aalst. - Woensdag nacht zijn dui ven binnengedrongen 111 den hof van M. Joannes Limpons staande op hetgesclieid van naar Moorsel. D»' schelmen hntiden éene opening in de haag gemaakt, langs- waar ze indrongen en verdwenen, eene groote hoeveelheid stekel en andere be ziën meedragende. Een onderzoek is ge daan, Het I-Iuis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde «ier Lange Zoutstraat «lichter hij de Groole Markt, in 11" 6. Aalst. Woensdag nacht werd aan de Hoogeveslen. nabij het caoutchoncla brick, de afsluiting aldaar staande afge- rukl en vernietig»!. Men zoekt de daders op ze schijnen niet vreemd in de buurt te zijn. Daar de afsluiting sla»lseigen»!om is, zal deze zich natuurlijk als burgerlijke, partij aanstellen. Nog niet lang gel eden, behóórde «le lieer F Roy.wagenmaker te Cliazay, bij Bres- suire (Deux-Sèvres, Frankrijk», tot hen die niet kunnen eten, zonder gedurende de uren der spijsvertering, »le ergste smarten ondervinden. Daar, om niet van honger te sterven, die ongclukkigëu wel verplicht zijn zich minstens twee malen per dag te voeden, worden zij geheel den dag over gemarteld gelukkig nog als zij hunne kwaal in den slaap kunnen ver geten. Dank zij een behandclig van eenigc we ken met de Pink Pillen, die een goeden uitslag hadden nadat de andere middelen mislukt waren, is wat voor den lieer Roy een marteling was, het eten, een genoe gen geworden. K De heer Roy. Ontvang al mijne geluk wenschen, schreef de dankbare wagenmaker aan den heer Gablin. Indien ik mij kan voe den en naar mijn lust eten zooveel als ik wil, dank ik «lal aan uwe goede Pink Pillen. Te voren was mijne spijsvertering zoo moeilijk zoo smartelijk, deed zij mij zoo lijden, dat ik gaarne niet gegeten zou hebben indien het mogelijk waregeweesl. Ik was zeer vermagerd en mijne krach ten hadden mij begeven. Indien de ziekte had geduiird. zou ik zeker verplicht zijn geweest mijn werk te verlaten. Ongelukkigen, die u niet kunt voeilen en uwe door het werk versleten krachten herstellen fijnproevers, wie een slechte maag de genoegens der tafel ontzegtde Pink Pillen zullen voor u doen wal zij voor den heer Roy en nog vele anderen nog deden, want zij kennen geen voor keur en zijn goed voor alle gestellen en alle leeftijden. Neem een proef, zij zal u zoo weinig kosten. De behandeling is ge makkelijk, één of Iweo pillen genomen bij iederen maaltijd, dat is alles.Na eënige dagen behandeling zuil gij naar uw lust eten wal gij wilt en zooveel gij wilt De Pink Fillen zullen uw maag geheel en al nieuw gemaakt hebben. Zij worden verkocht in alle apotheken en in het depot: Apotheek Derneville.Wa- terloolaan ij(3, te Brussel. Fr. 3.50 de doos. fr. 17,50 de zes «loozeu, franco. Depot to AalstApotheek Caliebauit Bo termarkt. heeft hem den eetlust ontnomen, en den nacht brengt hij gewoonlijk slapeloos door. Maar met heldhaftig geduld had hij altijd zijn bitter lijden verdragen dat had hij van God door zijne gebeden verkregen. Nu en dan echter was Willem droefgeestig gestemd God liet toe, dat hij in zijne onschuldige ziel gefolterd werd. om ook daarin aan Christus gelijkvormig, weldra de heerlijkheid des hemels binnen te gaan. Heden was het voor Willem zoo'11 treurige dag zwaarmoedigheid en verveling drukten hem ter neer. Hij trachtc wel ze te overwin nen door het bidden van zijn rozenkrans, doch het ging niet. De listige bekoorder, wetend misschien, dat den jongeling niet veel tijd te leven meer overbleef, wilde het beproe ven den jeugdigen martelaar in die duisternis der ziel te misleiden. Rampzalige, die gij zijt fluisterde de duivel hem in, ziet gij niet, dat God u verwor pen heeft Geheel uw leven zijt gij anderen tot last geweest, 't Is uwe schuld, dat uw vader een dronkaard is, dat uw moeder weg kwijnt van verdriet Ellendeling 1 bedenk eens, uwe ouders kunnen aan Frida niet dc minste vergoeding geven voor al hare zorgen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1913 | | pagina 2