ZONDER GODSDIENST IS NIEWD WAARLIJK WIJS. LICHT EN SCHADUW 'T m F. I 'T ANDER KAMERNIEUWS. WAFELSLAG SStg'n In Friesland zijn de aftredende liberalen ver vangen door den socialist H. Van Kol en den radikalcn burgemeester Bergsma.van Enschede. De socialisten doen alzoo hunne intrede in de Eerste Kamer. In Overijscl. Limburg en Noord-Braband zijn enkel leden der rechterzijde gekozen. In Zeeland is de aftredende anti-revolution- nair vervangen door een liberaal. GROENINGEVELD. Groeningevcld, waar zijn de dagen, Als in uw gras, als in uw zand, Steunende op God de legers lagen, Die vochten vrij ons vaderland Laat op dat veld, in onze hand, Den Leeuw ontwaaien, En leve vrij, van schade en schand, Ons Vlaanderland 1 Groeningeveld, daar Mommen Moeien, Daar koren wast nu, overal. Daar gaan wij. vrij van vreemde hoeien Wie die het ons verbieden zal Laat op dat veld. in onze hand, Den Leeuw ontwaaien Yeerdig en vrij van allen band Zij Vlaanderland Qrocningeveld, nit alle velden, liet heerlijkste, dat de zonne groet Daar 't Vlaamsche Volk zijn vlaamsche helden, Bij 't Vlaamsche lied, herleven doet 1 Laat op dat veld, in onze hand, Den Leeuw ontwaaien. Wekkende, aan Leije- en Sclieldokant, *t Oud Vlaanderland OroeniDgeveld o, Kortrijksche aarde, Vruchtbaar, en vrij van vreemd gewas, Spare n de hand die eens u spaarde Weer zij ons Volk zoo 't eertijds was Laat op dat veld, in onze hand, Don Leeuw ontwaaien. En lioude vrij den ouden trant 't Nieuw Vlaanderland Groeningeveld De gulden vane Donkert de Zwarte Leeuw Kom aau Yoero hij 't Volk ter zegebane Ziet hoe zijn roode klauwen slaan Laat op dal veld in onze hand. Den Leeuw ontwaaien Volge'otn bloedrood getongd, getand, Heel Vlaanderland 1 Guido Gezellc. Godsdienst wil zeggen Godskennis, Godsvercering, verbintenis van den menscli met God. Durft gij iemand wijs noemen, 'lie niets weet van God die niet weet in wel ke verhouding hij staat tot Go 1 die niet weet wat bij heeft te vreezen of te hopen van God Zijn dat wijzen, die hooggeleerde hee- ren, welke den loop der sterren bestu- deeren en het heelal meten, maar daarbij den Schepper van het heelal vergeten en den God niet kennen, die aan de sterren dn haan voorschreef Dwazen zijn het, dwazer dan de oude heidenen, die toch ten minsto hunne goden vereerden en er marmeren tempels voor bouwden. Of zij dan, die zonder veel moeite de geel ge word en perkamenten en papieren tier oudheid ontcijferen en lezen, maar die do Heilige Schrift, de Schrift der eeuwige Waarheid niet kennen Of zij, die de wereld door hunne ontdekkingen verbazen, maar die van een oneindigen God en eene onsterfelijke ziel nog nooit iels ontdekt hebben, gelijk zij spottend zeggen durven Dwazen zijn het, dwazer dan de oude heidenen, welke hoeken vol geschreven hebben over liet b'-staan van Gofl eu over het onsterfelijk Of zij dan, die verschillige Europee- Andere talen spn-ken en schrijven, maar daarbij de taal van God, het bidden, al lang ver leerd hebben Dwazen zijn het, dwazer dan de oude heidenen, die vooraleer zij geheel bedorven waren nog hun morgen- en avondgebed verrichtten en aan tafel hunne goden aanriepen. Daarom zegt de'profeet 'Isaïas (XXIX, 11) Vernietigen zal ik de wijsheid der wijzen, spreekt de Heer. Waarlijk wijs is slechts hij die God kent. Deze Godskennis, zegt de wijze Salomon, verkwikt de zielen en maakt de geringen wijs zij is meer waard dan goud en edelgesteente. Wie deze wijsheid niet bezit, is een dwaas, al is hij dan nog zoo geleerd. Zonder godsdienst is niemand waarlijk ivijs. Terz. IXotj over de Expositie van Gent. Wij lezen in - Plicht en Recht van Turnhout Ons doel is niet do Tentoonstelling van Gent te doen mislukken. Integen deel zonder het minste eigenbelang zouden wij wenschen dat de Tentoon stelling een bijval zonder voorgaande had, maarop voorwant de dat de zedelijkheid er niet met de roeten ge trapt worde i Dat we het schoone dat dc Expositie ons aanbiedt, kunnen gaan bewonderen met vrouw en kinde ren, zonder te moeten blozen van schaamte en in onze eerbaarheid ge krenkt le worden. Den dag dat we daar van de zekerheid zullen hekomen hebben, zullen wij voor dc Tentoonstelling pro paganda maken, uit zuivere Vaderlands liefde, zonder dat men het ons zal moeten vragen doch zoolang wc dit niet beko- Schets uit het Volksleven. 8e Vervolg. Schaamt ge u niet, uw nutteloos bestaan te rekken door het brood eener arme weduwe? Spring in dezen put, en gedaan is het met al die rampen... Jezus Maria riep de jongeling, hevig ontsteld door die schrikwekkende ge dachten. Sidderend van angst richtte hij zich op, en strompelde naar binnen. Ik wilde u juist komen halen. sprak tante Frida vriendelijk, te lang buiten blijven is niet goed voor u, Willem. Kom eens bij me zitten, dan praten we wat... Maar, mijn jongen, wat scheelt u er aan Ge beeft, alsof ge de koorts hebt zeg mij eens, wat deert u Met kinderlijken eenvoud verhaalde de arme Willem, wat hem overkomen was. Kom, kom, weg met zulke gedachten Als eerstdaags de missionnaris uwe biecht, koint hooren, dan moet ge hem alles zeggen maar, Willem, nu moet ge volstrekt niet meer eraan denken. Tante Frida als ik niet beter wist, zou ik zeggen, dat het bijna met mij gedaan is.- goede oudje twijfelde niet in het minst men hebbennooit of voor niemand Als ons katholiek gouvernement Zeven millioen aan de Tentoonstelling gaf, dan mag en moet liet nu toch zeker wel eischen, dat de katholieken er niet in hun eergevoel en zedelijkheid gekwetst worden 't Is juist ook oindat we weten, dat de katholieken, die niet ingelicht zijn. arge loos naar de Tentoonstelling gaan, dat we het als een plicht aanzagen, hun op de gevaren te wijzen die ze aanbiedt. Dit zullen wij blijven doen zoolang we niet zeker zijn, dat onze redenen tot klagen hebben opgehouden. Hooger Leven van Leuven schrijft ook 't Is voldoen de geweten, dat we in Vlaamsch opzicht ons van de Gentsche Tentoonstelling niet veel te beloven hebben. En in zedelijk opzicht Naar sommige bladen, als het Handelsblad en het niet-nauwziend Journal d'Anvers, reeds schreven, laat ze ook veel le wenschen over. Meer dan 20 bladen spraken in denzelfden zinOuders Otidors Opgepast, dus Waakt over moe kinderen Opent de oogen voor aleer het te laat is Wat al droeve en belreurensweerdige gevolgen die zedelcoze uitstallingen zul len modesleepen, dat zullen we, helaas maar al le spoedig kunnen vaststellen. Dat de mannen zonder geloof, die de overgroote meerderheid van liet bestuur der tentoonstelling uitmaken, hier de grootste pliclitigen zijn, dat is zeker. Maar hoevele ouders worden er niet hunne medeplichtigen, door onbegrijpe lijke lichtzinnigheid en overgeeflijke ver blindheid Geen eerlijk mensch mag zijne voeten zetten in die zalen, waar die gezochte vuiligheden pron ken zoo schrijft de Metaalarbeider en met hem herhalen wij Weg met het zedenbederf Weg met alles dat de schoonheidsonllui- king van ons volk in den weg staat Wij weten dat er reeds van vele kanten hevig protest gedaan werd tegen die wraakroepende zedeloosheid, die niet alleen in de zalen, maar ook builen in de openbare gangen te bestrijden valt. Zal er gevolg aan gegeven worden 1... Wij weten het niet.maar, in alle ge val, wij deden onzen plicht met hierop tie aandacht onzer lezers in te roepen. Diep te beklagen zijn zij die in deze zaken geen klaar besef hebben van hunne groote verantwoordelijkheid voor God Kerstgh. Onze Kermisfeesten zijn niettegenstaande liet slecht weder opperbest gelukt. De werlervoorspellin- gen van den kleinen majoor waren juist. Maandag bad de prjjsdeeling plaats aan de leerlingen der Stedelijke Academie van Schoone Kunsten. De uitreiking der prij zen van ordë en reinigheid had Dijnsdag plaats. Te dier gelegenheid sprak de heer Burgemeester de volgende redevoering uit DAMEN en HEEREN, De uitreiking der prijzen van reinigheid aan de behoeftige huisgezinnen verschaft nog maals de gelegenheid aan het Schepencollege zijne welgemeende erkentenis uit te drukken aan de Damen en Heeren die zich wel willen gelasten met de bedeeling van de noodige hulpmiddelen aan onze arme medeburgers- Gedurende dit jaar heeft de dood aan het Weldadigheidsbureel eenen moedigen werker en zorgvollen bestuurder ontnomen. Mijnheer Clemens Van de Putte, die lid en voorzitter was van deze liefdadige instelling sedert 25 jaren, is thans vervangen door den heer Doctor De Naeyer in wiens verkleefdheid en gewaardeerde bekwaamheid ons volle ver trouwen berust voor de goede richting van de bestuurzaken. Een ander lid, M. Paul Eeman, geroepen tot het notarieel ambt is door woonstverandering aan het Bureel ontrokken zijn aftreden verplicht ons ook tot eene oprechte dankbetuiging voor de diensten aan het Bureel en aan de stad be wezen Aan U, prijswinnaars, wenschen wij harte lijk geluk. Gij levert ons het bewijs dat gij beseft welk genoegen te vinden is in een rein huishouden. Hoe meer de woning verzorgd wordt, hoe meer zij aantrekkelijk is voor de gansche familie, hoe grooter ook hare invloed wordt op het behoud der gezondheid en de verlengenis van het leven. De man die te huis een aangenaam verblijf vindt zal de weg niet inslaan naar de herberg waar hij in drank en spel zijn zuur gewonnen loon verbrast en zijne gezondheid te kort doet. Het is dan ook een der schoonste werken van naastenliefde de stichting, de verbetering der werkmanswoonsten, beantwoordende volkomen aan de noodwendigheden van het familieleven, en aan de vereischten van de gezondheidsleer. Welke fierheid doorstraalt de oogen van den werkman wanneer hij op de besparingen van zijn loon genoeg kan verzamelen om eene eigene woonst te ver werven, wat thans vergemakkelijkt wordt door de bezorgdheid en de tusschenkomst van den Staat. Ons Stadsbestuur dat voor de verbetering van den algemeenen gezondheidstoestand der stad geene gelduitgaven ontzien heeft, zal blijven waken over de verzorging der werk- aan Willems voorgevoel haar geoefend oog had sinds eenige dagen teekenen van het naderend einde bespeurd, thans was het ver moeden zekerheid geworden. Tante, - zeide de zieke, de pater zou Vrijdag komen, Goeden Vrijdag, maar 't is nu eerst Dinsdag. Ik zou gaarne hebben dat hij morgen kwam. - Goed, beste jongen, als ik morgen naar de H. Mis ga, zal ik hem uw verlangen mededeelen. Ga nu wat rusten, want ge hebt van nacht niet veel geslapen daarna zullen wij samen het Rozenhoedje bidden, niet waar Zoo keuvelend en den arme kranke be moedigend, hielp zij hem zorgzaam op dc slaapmat. Woensdagochtend kwam de paterhij ook begreep, dat het begin van het einde reeds daar was. Pater, zei Willem, ik voel mij zoo ver zwakt ik heb het gisteren aan tante Frida ook gezegd, dat ik spoedig ga sterven. - Ja. mijn goede Willem, ik zal het u niet verbergen, sedert de laatste veertien dagen heb ik veel aan u verloren. Maar. open hartig gesproken, mij dunkt, het moet u niet zwaar vallen de wereld, waar ge niets dan lijden en verdriet gevonden hebt, te verlaten en naar Onzen Lieven lieer le gaan.- manshuizen en niet gedoogen dat ongeschik te gebouwen tot woningen blijven behouden. In den loop der kermisdagen hoorden wij zeggen dat er alhier eene bloemen tentoonstelling plaats had, als het te iaat is komt het ons aan de ooren. 't Spijt ons dat wij hier daaromtrent geen verslag kunnen drukken, tiaar wijniet eens bericht ontvingen aangaande het plaats grijpen dier tentoonstelling en nog min eene nitnoodiging. Uit andere sleden krijgen wij aankon digingen van feeslen ter opname en uit- noodigingen met de vleet hier volgens de loffelijke gewoonte der Aalsienaars moet gij maar zien of uw reukorgaan het opsnuffelen kan. Het Avond- en Vehifeest in de ruime lokalen en hof der Koninklijke Harmonie zijn door het ongunstig weder mislukt Een 1000 tal personen bezochten het feest en bracht slechts 92,75 fr. gestort in de kas van het Weldadigheidsbureel. De Kermis liep zooals gewoonte in de beste orde af. Alleen hi«-r en daar eene onbeduidende vechtpartij. HEDEN ZONDAG zal de inhuldi ging der vlag van de Maatschappij tier Statiebedienden alhier 's namiddags plaats hebben. Om 3 ure plechtige ont vangst ten Stadhuize, alwaar do vlag hen door den heer burgemeester zal overhan digd worden. Daarna optocht door de stad Talrijke vreemde maatschappijen zullen aan dien optocht deelnomen. VOOR DIE NOG WAT LEEREN WILLEN. Wel goede menschen, die het geluk ge niet geene betrekkingen te willen met dege nen die op de eene of andere wijze tegen net "oed zijn. 't is te zeggen tegen God of dezes Heilige Kerk. ergert u niet aan den voor spoed der goddeloozen, benijdt het geluk niet van hen die ongerechtigheid bedrijven de profeet DAVID zegt immers in den 36s»-" Spalm Vergram u niet over de boosdoe ners, en benijd hen niet die ongerechtigheid bedrijven, want SCHIELIJK ALS HET GRAS zullen zij verdorren, en spoedig, als moeskruid, verwelken. ...En verder zegt hij nog Verlustig u in den Heer, ft is te zeggen heb lust in den dienst des Heeren) en Hij zal u geven wat uw hert verlangt. Het weinige dat de rechtvaardige bezit, is beter dan de groote schatten der godde loozen want de arm der goddeloozen wordt verbroken maar de Heer ondersteunt de gerechtigen. Eerst gedaan en dan gedacht, Heefter menig in 't verdriet gebracht. De gierigheid is het laatste hemde, dat WIJ DRAGEN EN DAT NIET DAN DOOR DEN DOOD uitgetrokken wordt. En doe toch nooit dat hemde niet aan, zei Liefken Frot, dat ware eene zottigheid. 't Is waar, 'k heb het ge lezen in OXENSTIRN Quelle insigne folie de se donner Tant de peine a biens amasser, Puis mourir, et puis tout laisser Daar is geene VRIJHEID zonder recht- veerdigheid, en geene rechtveerdigheid zon der de vreeze Gods en de liefde van Diens heilige wet. samen met de liefde van onzen naaste als ons zeiven om God. Oordeel nooit naar den haat, of de liefde, die gij iemand toedraagt. Wees ONPARTIJDIG. Ik heb mijn grootvader dikwijls de volgende rijmkens'hooren afkeu ren 't Is al goed Wat hij doet Dien nien bemint "t Is al ktvaad Dien men haat Wat hij verzint!... Het is met oprechte en gewettigde fierheid dat we, Vlamingen, mogen herdenken, hoe oppassend en voorbeeldig ONZE VLAAM SCHE WERKLIEDEN te allen tijde de Heilige Mis hoorden des Zondags. FERNZ. Wij deden met genoegen hieronder de redevoering mede, uitgesproken in zitting van d Juli 1.1. door den heer Baron Lod. de Bethune, volksvertegenwoordiger te Aalst, alsook het antwoord van den Heer Minister. De heer de Bethune (in 't Vlaamsch). ln deze twee laatste jaren heeft het Beheer van Openbare Werken de Staatsbaan van Brussel naar Gent doen hermaken. Dit be langrijk werk heeft de verkeermiddelen mer kelijk verbeterd en had voor gevolg het verkeer door de stad Aalst, te vertiendub- belen. Op den doortocht der stad Aalst zijn ook verbeteringen gebracht, door onteigeningen (aan de uiteinden) der stad nabij dc hoofd kerk is reeds een huis onteigend. Om alle gevaar voor automobilen, rijtuigen en voet gangers te doen verdwijnen en ook om den doortocht der stad nog te vergemakkelijken ware het noodzakelijk rond de kerk nog een tiental huizen af te breken. Wanneer eens dit werk zal voltrokken zijn, zal er in den door tocht der stad geene hindernis voor het ver voer meer bestaan en zal er ook een stap vooruit gegaan zijn in het verwezenlijken van een der vurigste wenschen onzer bevolking, ik bedoel het voltrekken van de hoofdkerk van St.-Martinus een der juweelen van de middeleeuwsche kunst in Vlaanderen. Ik twijfel niet of de heer Minister zal. in deze zaak, de regelmatige verbetering en de - Neen, vader, o, neen, als het Gods heilige wil is, sterf ik gaarne maar mijn arme vader... en tranen vulden zijne oogen. Uw vader Wat bedoelt ge, Willem Dagelijks heb ik voor zijne bekeering den Rozenkrans gebeden. Wat kon ik meer doen Moeder moet van den morgen tot den laten avond hard werken, en als ik dood ben... - Wees gerust, Willem, onderbrak hem de priester, in den hemel immers kunt ge nog veel beter voor vader bidden. Laat al uwe zorg aan God over, mijn jongen. Komaan, ge zijt goed voorbereid, niet waar?» Nog eenige oogenblikken bleef de priester met den zieke alleen. Dan spoedde hij zich naar diens ouders, om hun te melden, dat Willem den volgenden morgen dc laatste Heilige Sacramenten zou ontvangen. Philo- mena, die juist gereed stond haar zoon te gaan bezoeken, ijlde met vleugelsnelheid naar haar dierbaar kind. Donderdagochtend is aangebroken frisch groen en geurige bloemen sieren tante Frida's huisje, 't Is immers, «zeide de goede vrouw- Witten Donderdag, en dan voor mijn Willem moet het nog schooner zijn. Een krijtwitte doek ligt over de tafel uitge spreid, een kruisbeeld tusschen flikkerende waskaarsen, wijwater, alles is gereed voor ontwikkeling van het verkeer op den steen weg Brussel-Gent met den vooruitgang der stad Aalst doen gepaard gaan en aan deze laatste bedoelde onteigeningen rond de Hoofdkerk, zooveel mogelijk vergemakke lijken. Ik verlang ook nog een woord te zeggen aangaande een nieuw stelsel van plantingen aan de staatsbanen, dat in deze laatste tijden door het beheer is beproefd geweest. In plaats van zich te houden aan één soort boomen, de best geschikte volgens den aard van den grond, heeft men verschillende soor ten samen geplant, derwijze dat men hier en daar aan de nieuwe beplante steenwegen, beuken, esschen, wilgen, benevens eiken en populieren ziet opgroeien. Dit stelsel schijnt niet te moeten aangemoedigd worden de eene soort is trager van groei of ontwikkelt zich min dan andere en dit moet onvermij delijk voor gevolg hebben dat in plaats van die steenwegen met regelmatige en prachtige boomen versierd, men gansch onregelmatige plantingen zal hebben. Ik weet r.iet of de achtbare heer Minister over die proeven reeds verslagen heeft ont vangen in alle geval, de proef die op den steenweg van Aalst naar Geeraardsbergen - grondgebied Aspelaere is gedaan, heeft geene goede gevolgen opgeleverd. Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken om te vragen dat, het beheer, daar waar het mogelijk is, de voorkeur zou geven voor de plantingen dersteenwegen aan honinggevende boomen, zooals de linde, de acacia, enz. Die maatregel zou bij de bieëntelers welkom zijn. Verleden jaar heb ik reeds de eer gehad, door eene yraag op 6 December 1912 neer gelegd, verbeteringen te vragen voor de Staatsbaan van Leeuwergem tot Nederbrakel, die zich in een zeer slechten toestand be vindt. Verschillende volkrijke gemeenten, namelijk Sottegem, Erwetcgem, Strijpen, Elene, Audenhove, hebben er belang bij, het ontwerp van verbeteringen, dat door het Bestuur van Bruggen en Wegen is opgemaakt zoohaast mogelijk te zien verwezenlijken. Ik beveel op nieuw deze zaak aan de welwil lendheid van den heer Minister. Sedert vier jaren heeft het beheer gevolg gegeven aan de wenschen der visschers der Dendervallei, en bevolen in de Dender stor tingen van visch te doen. Ongelukkiglijk is het water van de Dender, in de nabijheid der stad Aalst, door de nijverheid volkomen ver giftigd, maar boven Aalst, langs Erembode- gem en Denderleeuw en hooger op langs Ninove en Geeraardsbergen, is het water zuiverder en zouden er nog schoone visch- vangsten kunnen gedaan worden. Ik dring er bijzonder op aan, opdat de heer Minister in de toekomst, door jaarlijksche stortingen van karpel en andere visschen, aan den wensch der visschers zou beantwoorden. Eindelijk wil ik mij aansluiten bij de wen schen, uitgedrukt door mijne achtbare col lega's, de 'heeren d'Huart en Poncelet ten voordeele van de kantoniers, en aandringen opdat de cantinen van de derde reeks met de andere categorieën zouden gelijk gesteld worden. Ik wil hier al de grieven of vragen van die bedienden niet ophalen de heer Minister kent ze hij heeft meermaals afge vaardigden van de vereenigingen der kan toniers in verhoor ontvangen, en ik ben overtuigd dat hij al het mogelijke zal doen om hun voldoening te schenken. (Zeer wel! De heer Helleputte, Minister van Land bouw en Openbare Werken. In 't Vlaamsch). De heer de Bethune sprak over den steen weg van Brussel-Gent, vooral op den door tocht door Aalst. Deze werken liggen ter studie, doch ik mag hem niet verbergen dat er vele moeilijkheden van bestuurlijken aard zich voordoen. Daarna vestigde hij mijne aandacht op de beplantingen langs de staatsbanen en wenscht dat daarin verandering komen. De gedachten kunnen daarover verschillen, wij doen hier en daar proefnemingen om te zien welke boomen 't best meevallenHij verlangt vooral honinggevende boomen. Dat kan niet anders dan goed zijn voor de bieën, doch indien hij aandringt op acaciaboomen, dan zeg ik hem dat deze boomsoort te broos is. De heer Claes (in 't Vlaamsch) Lin- deboomen zouden veel beter zijn. De heer Helleputte, Minister van Land bouw en Openbare Werken. Ook die hebben hun nadeel. De heer Persoons (in 't Vlaamsch). In alle geval is de proefneming met verschillende boomsoorten te Gent mislukt. De heer Helleputte, Minister van Land bouw en Openbare Werken. Wat de overige wenschen betreft, door het achtbaar lid uitgedrukt, wij zullen trachten hem zooveel mogelijk tevreden te stellen. Zitting van 10 'Juli 1013. BEGROOTING VAN LANDBOUW. Redevoering van den heer Baron de Bóthune. De heer de Béthune. Het ministerie van landbouw heeft in de laatste jaren den landbouw merkelijk doen vooruitgaan, door bestuursmaatregelen en aanmoediging van de landbouwvereenigingen, met het doel de landbouwwetenschap uit te breiden, de werk wijze te verbeteren, het vee uit te kiezen, verbeterde werktuigen gemeenschappelijk aan te koopen. De verwezenlijkte vooruitgang is schitte rend bevestigd geworden op de tentoonstel ling, te Gent, in het nieuwerwetsche dorp en op die wondere bloemenfeesten, waarover de gansche wereld in bewondering staat. De Regeering heeft zich bijzonder bezorgd getoond voor de syndicaten, die het doel hebben de teelt van sommige meer bijzonder winstgevende planten te verbeteren, zooals de plechtige toediening der Heilige Sacra menten. In den hoek van liet arm maar zindelijk vertrek ligt Willem op de slaapmat neder. Moeder en tante hebben gezorgd voor een helder wit kleed, hij moest immers ter bruiloft van 't Goddelijk Lam. Terwijl de kranke het koperen kruis in de verminkte handen neemt, knielen zijne ouders en zijn trouwe verpleegster rondom liet sterfbed. Daar nadert de priester met de innigste godsvrucht ontvangt Willem de H. Communie en het H. Oliesel. Nieuwport had met wezcnloozen blik de plechtigheid gevolgd smart en zelfverwijt klemden zijn hart als in een ijzeren schroef. Krampachtig greep hij Willems hand, kuste die herhaaldelijk, en riep snikkend Wil lem, ik zal dan weldra u moeten missen, u, mijn eenigen troost op aarde. Ach, ik weet het, ik gedroeg mij slecht jegens u. Willlem vergeeft ge uw vader het verdriet, dat hij u heeft aangedaan Vader, - sprak de jongeling niet weinig geroerd bij die woorden, - ach, vader, spreek zoo niet. Ik heb altijd gebeden voor u, opdat u met moeder in liefde en vrede zoudt leven, en als God mij genadig is, zal ik in den hemel voor u blijven bidden. Daarna viel hij in eene lichte sluimering. De krachten van den armen lijder namen de aardbeziën, de hop, de tabak. Ik dank den Minister voor zijne maatrege len ter opbeuring van de hopteelt. Hij heeft eene commissie aangesteld, een afzonderlijken landbouwkundige aangeduid, dien men onge lukkiglijk heeft afgeschaft, voordrachten en proefvelden ingericht, pjopagandavlugschrif- ten verspreid, toelagen verleend voor den aankoop van de jongst uitgevonden machines, en tentoonstellingen ingericht. Men zou behooren den afzonderlijken landbouwkundige terug aan te stellen die zich tevens zou kunnen bezig houden met de tabak en met andere bijzondere teelten. De Regeering zou het propaganda-vlug- schrift moeten aanmoedigen, door den Studie kring van Aalst uitgegeven, en dat zal rond gedeeld worden in Juli op het Brouwers congres. De hopteelt verbetert hoe langs zoo meer, en onze hop verovert stilaan haren vroegeren roem.Een der grootste Duitsche vakkundigen, de heer Berkenhaupt, heeft het bevestigd na onze deelneming aan de tentoonstelling te Berlijn. Talrijke pogingen zijn aangewend om in het land van Aalst de tabaksteelt te verbete ren. Ik hoop dat de Regeering ze zal blijven aanmoedigen door het inrichten van voor drachten, proefvelden voor de verbetering van de soortenen het drogen van den tabak. In het Zuiden van het arrondissement be staat de zeer belangrijke teelt der artsenij- planten. Er is veel gedaan om ze»fe verbete ren, en ik reken op de welwillendheid van den Minister. De achtbare verslaggever handelde over de boomgewassen, die een uitgestrekt deel van ons grondgebied beslaat, doch niet steeds goede uitslagen opleveren. De oorzaak daarvan ligt in verkeerde keus van den grond, voorkeur voor sommige soor ten, slechte enting, slechte verkoop van het fruit, ziekte door cryptogameu en insecten veroorzaakt. Daarentegen dienen gepaste middelen te worden aangewend. Door den hofbouwdienst zijn eene reeks propagandaboekjes over de zaadsoorten uit gegeven zij hebben veel dienst bewezen. Daarin wordt gehandeld over de vervalsching van de zaadsoorten, waaronder wij zoo zeer lijden. Wij zouden het zaad in't land zelf moeten winnen. Jaarlijks koopen we voor 1U millioen frank vreemde graansoorten, met de bloem- en groentezaden daarbij, geraken wij tot 15 millioen. Waarom kunnen wij de hulp van den vreemde in deze niet missen Wij koopen zaden in Zweden, Noorwegen, Oostenrijk en zelfs in de landen onder de tropen. Wij zouden er baat bij vinden alhier zaad soorten te telen aldus zouden wij zaad heb ben dat beter bij onzen grond past, de hoe danigheid zou beter kunnen nagegaan wor den, en wij zouden kunnen uitvoeren in stede van in te voeren. Ik dring aan opdat aanmoedigingen wor den verleend, aan de landbouwers, die proef nemingen in dien zin hebben gedaan. Zooals werd gezegd, ondergaat de land bouwer jaarlijks aanzienlijke verliezen door de vervalsching van het veevoeder en van de kunstmatige meststoffen De genomen maat regelen werden door de Regeering uitgebreid. Doch zou men niet een dienst tot beteugeling der vervalsching dienen in te stellen De landbouwers bekommeren zich ook 0111 de kwestie van de pachten. In onze streek, waar de geringe landbouwers en veldarbei- ders talrijk zijn, is deze kwestie van groot belang. Onze collega's, de heeren Van Ormelingen en Pastur, hebben een wetsvoor stel in dien zin ingediend ik hoop dat de Kamer het spoedig zal bespreken. Ik dank den Minister voor de inrichting van eene vrije landbouwschool te Aalst, die reeds groote diensten bewees. Zij breidde de teelt onder glas uit, en verhoogde de wel vaart in deze streek, die een der belangrijkste centrums van warmoesteelt moet worden. (Rechts Zeer wel zeer wel De Historiscne Stoet van Baisi op 80 en 27 Juli De voorbereidselen gaan voort met iever en toewijding. Elk spreekt ervan, iedereen werkt er voor De deelnemende maatschap pijen hebben het druk en willen niets ver- waarloozen om eer te halen van hun werk. De volkswijken üsbroeck en Schaarbeek,zijn lier omdat de stoet door hunne stratgn zal traan endaar bijzonder wil men O. L.V. ten Druiven vereeren en vereerlijken, met de huizen te versieren, te bevlaggen en den stoet te verwelkomen. Geen volk* houdt meer van godsdienstige feesten dan ons Aelsteisch werkende volk Dit is een zijner schoonste eeretitels. Wij willen nog eenmaal in korte woorden de geschiedkundige beteekenis geven van de Mariafeesten van Aalst. De Godsvrucht der Aalstenaars voor O. L. V.dagteekent van de VIIC eeuw, ten tijde dat eene overstrooming van den Dender plaats had; op een oogenblik dat het volk hopeloos de verwoestingen van het water nastaarde, kwam een Licve-Vrouwbeeld, rustend op druivenranken aangedreven op de golven van den Dender, en spoelde aan op de Werf. Hierin zagen onze voorouders een teeken des Hemels, dat hun dc redding aankondig de. En inderdaad, de storm bedaarde, de Dender ging terug in zijne oevers en Aalst was gered. In 1363 wierd er een schoone Kapel gebouwd op de Werf, waar die gebeur tenis had plaatsgehad, en sedert viert men alle 50 jaren in onze stad, de Mariafeesten op plechtige wijze. Ditjaar is het de 5501 ver jaardag van de herbouwing der Kapel en worden er dus voor de elfde maal groote feesten ingericht. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Zondag 13 Juli, M. Bonner, Bisschopstraat. langzaam afen nu en dan was hij buiten kennis, daarom besloot men de stervens sponde niet meer te verlaten-Bij het aanbre ken van den dag toonde de zieke zich onrustig en zeide -Vader, is moeder hier Ja, kind, antwoordde Philomena, die aan de andere zijde van het bed nederzat. Vader... moeder... het is gedaan., waar is tante Frida Zij is uw biechtvader roepen, zie, daar komen zij al, sprak moeder. De priester had juist de verheven plech tigheden van Goeden Vrijdag verricht geest en hart nog vervuld van Jezus' lijden en dood, fluistert hij den stervende gevoelens van liefde in, van vertrouwen en overgeving aan Gods H. Wil. Nauwelijks hoorbaar her haalt Willem de schietgebeden, de laatste levenskrachten begeven hem. Reeds zweeft de reine ziel op zijne lippen, en terwijl de pater nog voorzegtVader, in uwe handen beveel ik mijnen geest, - vliegt zij naar haren God in den hemel. De arme melaatsche plukte de vrucht van Jezus' lijden en dood met de kroon der onsterfelijkheid sierde hem de palm der martelaren, door zijn beproefd geduld verworven. Twee jaren zijn sinds heengegaan. Hef oude koopmanshuis in de Keizerstraat heeft Kerk der Theresianen. Solemneele Oktaaf ter eere van O. L. V. des Bergs Carmelus, van den 16 tot 23 Juli. Daarenboven volle Aflaat, even als die van Portiuncula, voor alle geloovigen, die, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, de bovengemelde kerk zullen bezoeken, te be ginnen van 15 Juli, 011112 ure, tot 's avonds van 16 Juli en er zullen bidden tot de inzich ten van Zijne Heiligheid. De goddelijke diensten als volgt Dinsdag 15 Juli, om 2 uren, uitstelling van het H. Sacrament. Om 5 uren Lof. Woensdag 16 Juli, om 5 uren de eerste Mis en uitstelling van het Allerheiligste.Om 8 uren plechtige Hoogmis.Om 5 uren namid dag solemneel Lof, Fransch Sermoen en Te Deum. Zondag 20 Juli, om 5 uren de eerste Mis en uitstelling van het H. Sacrament. De solem neele Mis om 8 uren. Om 5 uren namiddag Lof en Sermoen. Drol van L. V. van Lourdes ie DiiJlDeeK. Woensdag 1G Juli, verjaardag der laatste verschijning van O 1, V. aai: Bernadet in de grot van Lourdes. Om 5 ure Rozenkrans. Vereering der reliquie. BEDEVAART NAAR 0 L.V.VAN LOURDES Van 4 tot 13Augusti zal de Dorde Fran- eiskaansohe Bedevaart naar O. L. V. vaji Lourdes, naar het H. Mart to Bordeaux en naar de Gelukzalige Jeanne d'Are te Orleans plaats hebben. Do prijs der reis kaarten is 165 fr in lu klas 110 ir. in in 2" en 70 fr. in 3e klas. Iedereen mag deelnemen aan de Bedevaart. Voor inlichtingen en inschrijvingen wende men zich tot, P. Faustinus, Capu- cieiK'.nkiooster, St-Job. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Bisdom van Gent. Zijne Hoogweer- digheid heeft pastoor benoemd te Michel- beke. den E. H. Stevens, onderpastoor van St. Martinus te Ronse. EXAMENS AFGELEGD. De volgende heeren, oudstudenlen van het St-Jozefscollege, van Aalst, hebben aan de Hoogeschool van Leuven, liuu examens afgelegd M. Gabriel Duthoo, van Kortrijk, het examen van Apotheker, ic proef, met de grootste onderscheiding. M. Armand Druart, vanTubize, het exa men van Apotheker, ic proef, met de grootste onderscheiding. M. Jules Vergaert, van Cruvshautem,het examen van Baccalauraat in Wijsbegeerte, met onderscheiding. M. Jozef Jacob, van Lokcren, het examen van Kandidaat in Natuurlijke Wetenschap pen, 2C proef, met onderscheiding. M. Jozef Cooreman, van Dendermonde, het examen van Dokter in de Rechten. 2C pr. M. Eduard Van Hili.e, van Dixmude, het examen van Dokter in de Rechten, ie proef, met onderscheiding. Koninklijke Harmonie V E LDFEEST op Maandag 14 Juli 1913 Te dier gelegenheid zullen er lekkere Wafels te bekomen zijn, len lokale Casino Nieuwstraat, 84. bij Alfred TAYBAERT Korte Zout straat, 10, Aalst. Op aanvraag bestelt men ten huize. ^I^rto-Pval DoZ E-H-1>« Siller I IgpjtiA «II titulaire kanunnik van St-Baafs, geboren te Nederbrakel den 5 December 1816, hoofdschoolopzicner, is Donderdag avond om 9 uren, te Gent schielijk overleden. Dit afsterven is een groot verlies voor hel katholiek ouderwijs. Allerhande nieuws. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs de overzijde der Lange Zou 1st raat dichter bij de Groote Markt, in n° 6. De teringsbond van Aalst richt, voor Zondagen 20 en 27 Juli as. de ver koop in eener kunstmatige bloem. De Damen en Juffrouwen die twee ja ren geleden de Koninginneblocm ver kocht hebben, gelasten zich met dezen verkoop. Wy durven hopen dat allen, zoo armen als rijken het als eenen plichl zullen aanschouwen dien oproep to beantwoor den met mild hunnen penning te schen ken aan deze die met zooveel opoffering zich ten dienstestellen van oen zoo nuttig als edelmoedig werk. Aankomst der Zomerkleerstof fen,en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst, Wij zijn gelukkig te vernemen dat het comiloit der Gentsche Wereld tentoonstelling de Gulden Medalie komt toe te kennen aan de Etablissements Industriels de Bonneterie LABOR Diehooge onderscheiding is zoo te meer vereerend daar hel de eerste maal is dat de fabriek Labor hare voortbrengsels tentoonsteld. Wij bieden aan den beheerraad, en ook aan onzen medeburger Heer E.Van Bran- teghein, bestuurder dier belangrijke in richting, onze beste en hartelijkste geluk wensen en. Van de zuster overste van St Germaan. Gelief mij nog 10 doozen te zenden der Borst pastil len Wal- ■théry lk vind ze goed en boven alle andere remediën tegen den hoost en do keelpijnen. een nieuwen eigenaar gevonden uit- en inwendig'is het van aanschijn veranderd. Eenige passen verder staat eene kleinere, maar nette woning. Een tamelijk bejaard heer zit in de voorgalerij, het is Nieuwport, de voormalige directeur van Sluisdam. Sedert een jaar is administrateur van drie groote plantages, Philomena, de brave huismoeder is bij hem gezeten, nog altijd in 't wit gekleed Surinaamsch rouwgewaad over den dood van Willem. Vraag hun eens, of het hun welgaat, en zij antwoorden u, dat Wel- lems sterven nieuw leven in het huisgezin gebracht heeft. Nieuwport had voor immer vaarwel gezegd aan den verderfelijken drank. Na een jaar van onberispelijk gedrag had een vriend uit vroeger dagen hem de betrekking aan de hand gedaan van plantage-administrateur, een betrekking, die een ruim bestaan ople vert. Thans leven zij in vrede en geluk, eu tante Frida maakt ook deel uit van het huis gezin. Nog dikwijls wordt er over Willem zaliger gesproken wel mogen vader en moeder dan stil een traan uit het oog vagen, maar toch rijzen hun bij de gedachten aan hun Willem gevoelens op van dankbaarheid, gepaard aan de zoete hoop hem eenm aal voor eeuwig weder te zien EINDE.

De Denderbode | 1913 | | pagina 2