Het is waarlijk niet duur! Zonder GODSDIENST Is niemand waarlijk GELUKKIG BETALINGEN lien nieuwe Thomas a Kempis??!! Congres oer Soldatenwezen te omwerpen. 'T EEN EN 'T ANDER NAAR CONGO. De I'i ijsuildeeling in S' ilai'teiisgesticlil /I an de Belanghebbende! Een krach. P St-Jozefs-College. Kerkelijk Nieuws. ZondagTusl. Legernieuws. Allerhande nieuws. nen. Is het niet droevig te zien, da daarin zoovele misrekeningen gebeuren In 't kort boekhouden is voor allen nuttig, voor velen onontbeerlijk. En hier weder als in alles moet ieder trachten zijn eigen persoon te ontwikkelen, en kan ook samenwerking veel doen men kan b.v. niet genoeg goedkeuren de prac- lischc lessen van eenvoudige boekhouding door vcreenigingen ingericht te Antwer pen en elders. Verder kunnen deopenbare machten ook hun steun daaraan verleu nen door toelagen of zelfs zoo 't past, door de inrichting als avondschool van zulke leergangen enz. Wat is dat nu vroeg men eens aan iemand, die de Kerk reeds lange jaren den rug had toegekeerd, sluurt gij uwen zoon naar eene katholieke school Daar zal hij zeker eene echte bidzicl worden. - Ja antwoordde de rampzalige vader-, ik wil dat mijn zoon gelukki ger zij dan ik. Hoevelen, die in trotschcn overmoed het geloof hadden over boord geworpen, zijn na lang dwalen weer in hot vader huis teruggekeerd en hebben vrede, ge luk en rust teruggevonden aan Gods vaderhert Nog niet vele jaren geleden stierven in Parijs drie mannen, beroemd als taalkenners en schrijvers, namelijk LITTRE, DE GIRARDIN en DE TASSY. Zij stonden bekend als verbit terde vijanden van den Godsdienst. Beroemd waren zij, maar niet geluk kig, en zij vonden den vrede des harten niet terug, vooraleer zij aan den priester Gods hunne afdwalingen beleden en het geloof hunner jeugd terugvonden. Zij waren eene schitterende geluigenis van het woord Zonder godsdienst is niemand waarlijk gelukkig. Terz. GESTOORDE VREUGD. Bij de laatste zonneglansen Ziet ge vaak de muggen dansen, Vliegend, wiegend door elkaar, Zich bewust aan geen gevaar. Zie hen op- en nederstuiven, Zingend springend zonder rust, Steeds op nieuwe vreugd belust. Sneller dan van strakke bogen Ooit een pijl is heen gevlogen, Schiet een zwaluw door de lucht. Hoe moorddadig is de vlucht Door lieur wreede bek en schachten Honderd feestgenooten slachten. Is het feest er door gestoord lien seconde... en 't gaat weer voort. Vaak ook menschen suizebollen Van genoegens na te hollen Weg met hooger doel oflot, Breidels van het zingenot Ook zij weten van geen rusten In het vieren hunner lusten, Nooit voldaan door overdaad Want geen hartstocht wordt verzaad. Sneller dan de bliksemschichten, Komt de dood haar taak verrichten, Rukt er van den feestdisch af Velen plotslingin het graf. Brengt na bandeloos genieten Wellicht eindeloos verdrieten. Is he; est er door gestoord Een seconde... en *tgaat weer voort. uit en in het Vereenig-d Koninkrijk van Groot-Brittanje en Ierland, door tusschenkomst van den dienst der postchecks en overschrijving-en. I)e Banque Beige pour l'Etranger, te Brussel, is titularis der postcheckreke- uingn. 1000, Daar deze bank te Londen een hulp- huis heeft kan hare rekening gebezigd worden om betalingen te doen in het Ver- eenigd Koninkrijk tan Groot-Brittanje en Ierland. Daartoe is het voldoende aan het Bu n-el derpostcheck overschrijvingsformu lieren over te maken, of op een postkan toor (de hulpkantoren uitgezonderd) stor- tingsbullelijns af te geven, die op naam van de «Banque Beige pour l'Etranger» (rekening n. 1900) zijn ingovuld, met. dien verstande, dat op de keerzijde van do coupons do namen en adressen dienon vermeld van de personen, wien het geld bestemd is. Op de keerzijde van de coupons mag goenc bijzondere mededeeling voor de be stemmelinge» voorkomen. Het bureel der postchecks deelt, eiken werkdag, aan het hulphuis, te Londen, van de Banque Beige pour l'Etranger» de gedane overschrijvingen en stortingen mede, en dal de overeenkomende coupons aan dit hulphuis geworden, hetwelk on- middelijk den belanghebbenden de som men doet afgeven, die hun verschuldigd zijn. Deze afgiften geschieden in al do bank- sloden, door middel van eene op de plaats zelve en, op den buiten, door middel van eene in dediclilstbijgelogen bankstad ver handelbare cfieck. Daar het gebruik van de check in En geland in de gewoonte ligt, bieden de betalingen met titels van dien aard vol strekt goene moeilijkheden aan. ll.;t bedrag van de overschrijvingsfor mulieren en storlingsbullelijns moet in franken uitgedrukt zijn Van het bedrag trekt de-Banque Beige pour l'Etranger# te Londen, af 1* een commissieloon van l 'l °/oo voor 2,000 fr. eri minder (minimum.25 centiemen), en van 1.8 0 voor het godeelfe der som bo ven 2000 fr. Dit commissieloon wordt gevorderd per 1000 fr. of gedeelte van 1DOO fr. T een vast recht van 0,10 fr. zijn de de kosten van den belastingszegel, waaraan de Engelsche check onderwor pen is. Vervolgens herleidt «ie Bank zelve de zuivere bedragen, tegen den olficieelen koers van de Beurs le Brussel, daags voor do kennisgeving dooi' het Bureel der post- checks. vermeerderd met 1/4 centiem. Op de door de afzenders opgestelde overschrijvings- en stortingsformuüeren wordt iu dezelfde voorwaarden als voor binnenlandschen dienst, onderscheideiijk een recht van 5 of 10centiemen geheven. Wat de door de Banque Beige pour l'Etranger te Londen, te heffen kosten be treft, deze moeten in het eigenlijk bedrag der overschrijvingen en stortingen be grepen zijn. De.e k \-lcii (commissieloon cn zegel recht te 7. imc:.) zijiih«'pa.i!d aldus Toten met 1000 fr. fr. 0,60 Boven fr. 1000 tot en met 2000 fr. 0,35 2000 n 3000 0,73 3000 4000 0,85 4000 5000 0,98 5000 6000 1,10 6000 t 7000 1.23 700(1 8000 - 1,35 SOOO 9000 1 18 9000 10C00 1,60 enz. De «Banque Beige pour l'Etranger. be last zich ook mot hot ontvangen te Lon don, van elke som. die naar België dient gestuurd aan personen of gestichten,aldan niet titularis eener postcheókrekening Geldt het betalingen waarvan de som in Ponden is uitgedrukt, dan volstaat het dat do storter zijne check met het in Engel sche munt uitgedrukte bedrag rechtstreeks naar hot hulphuis van voormelde bank zend,, hetwelk er do tegenwaarde van bepaalt, tegen de wisselkoers van daags te voren, verminderd met 1/4 centiem. In het bedrag van de Engelsche check moet, benevens de hoofdsom, begrepen zijn 1" het commissieloon dal aan de bank toekomt, wil zeggen, 1/4 °/00 voor 2000 fr. en minder (minimum 25 centie men) en 1/8 °/o. voor, het gedeelte dei- som hoven 2000 fr. dit commissieloon wordt gevorderd per 1000 fr. of gedeelte van 1000 fr. 2C het recht «lat den dienst der postcheks toekomt uit hoofde van de overschrijving (5 centiemen) of van de assignaalie (10 centiemen), die in België noodig is om bet geld ter beschikking van den rechthebbende te stellen. Iedere christen kent dat diep-schoon boeks- ken van Thomas a Kempis, waarin deze vermaarde en heilige theologant in samen spraak is inet den Heer, en als door een hoogeren geest ingegeven, al die prachtige cn goddelijke levensbeschouwingen neer schrijft waar zelfs meer dan een ongeloovige door getroffen werd en tot inkeer gebracht. We meenden terecht dat er nooit geen der gelijke schrijver onder ons meer zou ver schijnen. Wij hadden ons bedrogen. Hier, te Aalst, is een nieuwe Thomas a Kempis opgetreden, en dat... men zou het nooit raden in den persoon van den extra-vermaarden Heer Daens, volksvertegenwoordiger, bladschrijver, drukker-uitgever-eigenaar van Land van Aelst van "De Werkmanenz wonende op 't Eiland Chipka, op eene afgezonderde eenzame plaats waar het goed moet zijn om te mediteeren over dood en eeuwigheid. Wij bestatigen weldra dat wij een toontje lager mogen zingen, want de meditatie die hij ons opdischt heeft niets om 't lijf van de ver hevenheid die wij droomden. Ja, als wij bns niet bedriegen is het weerom al eene POLITIEKE Meditatie waaraan onze man zich bezondigt In zijn Werkman van 1 Oogst 11 op de l°blz. heeft dus onze nieuwe Thomas eene lange samenspraak met de Moeder Gods Wat is daar wonders aan vraagt M. Pe trus in eene nota onder aan zijn artikel Mag de armste, de slechtste -nensch niet in samenspraak komen met God Almachtig door het gebed schrijft hij. Ja, M. Petrus, in samenspraak door het gebed 't akkoord Maar uwe samenspraak Is heel wat anders dan een gebed Gij aarzelt niet aan de Moeder Gods den rol te doen spelen van uwe gewone person- nages Siska, Wanne, e. a. die wekelijks uw enggeestige, kleindriftige, kleinpolitieke ge voelens moeten vertolken. Het zijt GIJ die spreekt door den mond der Moeder Gods, en wat zien we Op het einde van uw artikel doet gij Haar zelfs Propaganda maken voor uwen politieken winkel Voorwaar, men mag zich aan alles ver wachten van wege mannen die reeds lang boven het hoofd van Paus en Bisschoppen zijn gegroeid, en al de heiligen uit den hemel hebben gehaald om te komen getuigen dat hunne partij de Ware Democratie vertegenwoordigt, en de ware leer van Chris tus navolgt Paus cn Bisschoppen spreken en veroor- deelen zijne partij. Doch zij dolen, zegt M. Daens. HIJ alleen is op de goede weg, HIJ alleen heeft gelijk, en als hij niet meer weet van wat hout pijlen maken dan haalt hij zijne Doode Strijdmakkers uit hun graf en legt hen ZIJNE woorden in den mond hij haalt zooals wij hooger zeg den de heiligen uit het paradijs en dringt hen zijne verdediging op. en nu heeft hij ook de Moeder Gods van Haren troon gehaald, om Haar zijne gedachten te doen verdedigen. Al wie ernstig is zal moeten bekennen dat zulks een gemakkelijk procédé is om zijn programma in een gunstig daglicht testellen, en om tegenover alleman gelijk te halen Daarvoor moet men geen centiem verstand hebben, liet is voldoende eene Groote Dosis schaamteloosheid en schijnheiligheid te be zitten. Wat zijn ze dan toch te beklagen de onnoo- zele snullen, die zich door zulke papieren praters laten bij den neus leiden We durven wedden dat zij na die hartroerende samen spraak van M. Petrus met de Moeder Gods, in bewondering gaan staan en uitroepen M- Peteris, wat een heilige ziel toch Ja, van zulke heiligen verlos ons, Heer op Zondag 17 en Maandag 18 Augustus 1913, onderdo hooge bescherming en bet algemeen eórevoorzitterschap van Zijne Eminentie Cardinaal Mercier. Zondag 17 Augustus om 93/4 u.'s mor gens de gewone soldatenmis in het IIop- land. Om 11 u. uitgang der wereldbe roemde processie van O. L. Vrouw van Antwerpen. Om 2 l/2u.vereeniging der maatschap pijen van oud-soldaten en vorming van den stoet aan het Gerechtshofoptocht naar de feestzaal, waar het vaandel zal overhandigd worden. Groot concert door hel muziek der oud-soldaten van het Hoplaud. Om 3 u. ten lokale der Soldatenmis Ilopland -17, begint hij uitzondering de afdeeling Soldatenmissen 1reeds hare werking. 's Anderdaags beginnen do andere af- d'-clingen, om 10 ure. Onmogelijk hier deze p«-grammas uil. l«- leggen. Zeggen wij onkel dat het congres in vier afdee- lingcn is gesplitst. Om 3 ure algemeeue vergadering der vier afdcelingen hesluiten, wenken en wonschon.. Wie nog geen programma ontving zal zulks op eerste aanvraag verkrijgen. De toetreding tol hel congres is kosteloos, doch eene toegangskaart moet aange vraagd worden Men wende zich onver wijld lot hel bestuur van het congres der soMaleiiwcrkon, Hopland -l7,Aul werpei:. VOOR DIF. NOG WAT LEUREN WILLEN. Laat uwen moed niet zinken vriend En droog de tranen van uw wangen De zondaar heeft een kruis verdiend Maar 't kruis zal hem niet altijd prangen. Draagt hij geduldig hier zijn kruis, Hij blinkt weieens in Codes huis. ARMOE is een kwa lijnwaad om wit te bleeken, maar toch heeft zij haren rijkdom Een arme stand Geeft rijk verstand Niets is gekker, Dan lui en lekker JONG RIJS KAN MEN BUIGEN, MAAR GEEN OUDE. BüOMEN Verstaat gij dat Vader Is 't zoo, let dan maar op uwen Hendrik. En gij daar, Moeder op uw Trie neken... Ik hoor zeggen dat uwe kinders al boven uw hoofd beginnen te groeien. Is 't waar, of niet waar? zegt eensHa, ik zie 't, gij begint reeds te blozen, daar moet al iets van zijn... Och Heer! hoe is 't mogelijk Als gij zoo blijft toegeven, onthoudt wat ik u zeg ge zult er nog slagen van krij gen, en ze zullen de nagels worden van uwe doodkist. Het is een spreekwoord overal De beste koeien staan op stal. Ik voeg er bij Die trolwen gaat, En zoek geen vrouw op straat. FERNZ. Nog één. Hot liberale blad Le Carillon van Oostende, vraagt dat het gemeentebestuur dezer badslad, dat ook liberaal is, maatregelen zou nemen tegen juffers van zeker allooi welke zich al te onbeschaamd aanstellen, en tegenover welke men te toegevend is. Een belanghebbende schrijft aan dat blad, dat hij twee familiën, welke bij hem hunnen intrek hadden genomen heeft verloren ze zijn eene badstad gaan op zoeken welke deftiger is 't Is spijtig voor Oostende, maar indien allo familiën, die voor deftig willen door gaan, deden zooals die twee, de kwaal zou wol in den grond aangetast worden. De herderlijke brief onzer Bisschoppen is niet in dorren grond gevallen. De schoolwet. M. de Broqueville, eerste minister, heeft verklaard,, dat de schoolwet op veertien dagen lijd zeer grondig en ern stig kan besproken worden. Al moest de bespreking eene volle maand duren er mag aan geen Kamerverlof gedacht wor den zoolang de schoolwel niet gestemd i3. Met een heelon rommel nullelooze be sprekingen over andere zaken weg le laten kan men en de flnancieelo wetsont werpen en de schoolwet nog tijdig genoeg afhandelen, om aan «le volksvertegen woordigers een voldoenden verloftijd te gunnen. Sommige volksvertegenwoordigers zijn van zin na de afhaspeling van de budjet ten in verlof te gaan, en rond den 15 Sep tember terug li1 komen om do nieuwe las ten en de schoolwet te bespreken. Opgepast Dal de rechterzijde zich niet laat foppen De nieuwe lasten. De middenafdeeling der Kamer heeft Dinsdag namiddag eene nieuwe vergade ring gehouden. De verslagen van M. do Licdekerko, over eim mas en van M. Wau wermans, over de Beursverhandolingen en de erfenissen, werden goedgekeurd deze verslagen zijn Woensdag ter Kamer neergelegd, Donderdag heeft M. Liebaert lezing gegeven van zijn verslag betreffen de do banken en de patenten der maat schappijen. De werkzaamheden der mid denafdeeling zullen dan eindigen Men hoopt toekomende week reeds de bespre king over de nieuwe lasten iu de Kamer te beginnen. De inrichting van de ruiterij. Tengevolge van dc herinrichting van liet leger zal «ie ruiterij eene zelfstandige afdeeling uitmaken van 3 brigaden met 2 regimenten,bevattend ieder 5 schadrons cn van 6 regimenten ruiterij van 4 scha drons bij de legerafdeelingen gevoegd. Deze herinrichting zal niet voor 15 De cember aanstaande gedaan worden. Broken-Hill, 28-6-13. Vertrokken te Kaapstad met Rhodesia- exprcsslrein, om 10.15 ure voormiddag. Eene aangename verrassing wachtte mij te Kaapstad Heeren Cyrillc Van Damme, afdeeliugoverste in 't Ministerie van Koloniën to Brussel en Albert Godin, mijn goede oud-cultuuroverste van Lu- konzolwa, wachtten mij af bij mijne ont scheping en «leden mij een gulhartig onthaal. Beide heeren vertrokken den 17 April 1.1. le Antwerpen, bezochten eerst Boma en gansch den lagen Congo en waren juist daags le voren le Kaapstad aangekomen met de I'orlugeeschc boot uit Lobitobay. Thansgaan zij eene omreis doen in Oranje-Vrijstaat en Transvaal en zullen begin Augustus te E/v. aankomen. Een gulle handdruk, innige wensclien van voorspoed en gezondheid en daar voert mij mijn express de hooge bergen in naar Rhodesia en Congo. 20 Juni, aankomst to Bulawayo, om 10 1/2 ure 's nachts, In der haast den Congo-trein opgezocht die om 12,10 ure full speed, vertrekt naar de Victoria- falls of te wereldberoemdeVicloria-waler- vallenen Livingstone-stad. 27 Juni. 3.20 ure, Vicloriarfalls stop pen hier 1/2 uur en bewonderen in ver- rooring dit nooit geëvenaard schouwspel. De Zambezio-rivicr, hier een kilometer of 1000 meters breed, stort zich hier op gansch die lengte in ecnen 200 meters diepen afgrond waarin het water brui t, huilt en schuimt. In dien afgrond is de loop dier watermassa gestremd door hooge bruine met mos en gras begroeide rotsen en tusschen de spleten, groote en kleine dier rotsen spoedt zich de stroom voort, bedekt met eon mantel van sneeu- wig wit schuim. Een bestendige fijne dauw, zijpelt neer over gansch den om trok der watervallen en onderhoudt er •«-!.(■ i si<-<'ds jeiigdig'-ii plantengroei. 28 Juni. Zijn gisteren om 6,25 ure ver trokken te Livingstone. Eene opkomende stad, haren blo- i dankende aan do nabij heid der watervallen die een stroom van toeristen en geld er heen lokt. Het was de protostantsche zendeling Livingstone die de watervallen ontdekte en naar hem werd de nieuwe slail gedoopt. 's Avomls om 11 ure komen we te Bro- kcn-Hill toe. Niets opmerkenswaardig, eene kleine plaats de laatste Engelsche spoorwegslatie van Rhodesia. Morgen, 29 Juni. om 2,10 iiro 's mid dags zullen wij in onzi n Belgischen Congo le Sakania aankomen, 't Is juist op St. I'ieter Kermis te Burst en mijn Patroondag, Moge Hij mij zegenen en beschermen tijdens mijn verblijf in Congo, 't is 't gene ik hem morgen vurig vragen zal. Do reis is lot hiertoe aangenaam, voor spoedig vergaan cn ik verheug mij in eene bloeiende gezondheid wat ik do trouwe Lezeressen en Lezers van De Denderbode - insgelijks van harte wensch en bijzonderlijk aan al de PiTrussen, de Pier's, de Pieters, de Pierre's en de Pietlen Petrus Cosvn. Een talrijk en uitgelezen publiek vervulde, verleden Donderdag, de ruime feestzaal van St-Martensgesticht om dé plechtige Prijsuit- deeling bij te wonen. Benevens de Geeste lijkheid van Aalst en omliggende, voorgezeten door den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Roe landts, pastoor-deken, bemerkten wij de achtbare heeren Gheeraerdts, burgemeester, en De Hert, scliepene van openbaar onder wijs, die eraan gehouden hadden de plech tigheid met hunne aanwezigheid te vereeren, en aldus blijk te geven van hunne belang stelling in 't katholiek middelbaar onderwijs. Het feestelijk gedeelte dat de prijsuitdeeling voorafging, was wel gekozen, en werd mees terlijk uitgevoerd. Het roerend drama De Moederbede - evenals het blijspel - On demande un Commisslonnairc verwierven eenen welverdienden bijval. Voor de leer lingen, die, ten gevolge hunner stuJiën,over betrekkelijk weinig tijd beschikken om de tooneelkunst te beoefenen, mag de bekomen uitslag meer dan bevredigend geheeten wor den. De vertolking van beide stukken getuigt van eene degelijke en verstandige opleiding in het voordragen, en eene grondige kennis der Vlaamsche en Fransche taal. De kooren Le Soir en - Buitenlucht -, twee keurige zangstukken die het programma op aange name wijze afwisselden, werden kranig uit gevoerd. Evenals de tooneelstukken droegen zij den stempel eener kunstenaarsleiding, en hebben bewezen dat de kunstkultuur eene ruime plaats inneemt in het onderwijs van St-Martenscollege. Het was ons eene niet min aangename ver rassing te mogen bestatigen dat onze Vlaam sche moedertaal de eereplaats bekleedt in het Gesticht, zonder echter de Fransche taal te schaden,wier onderricht,onontbeerlijk zijnde, het recht erlangt dat hem toekomt. Binst de prijsuitdeelirg, het voornaamste nummer van het programma én voor ouders én voor studentendeden wij de optelling van het getal leerlingen. Wij kwamen tot het cijfer 368. Zulke uitslag is uiterst vereerend voor St-Martensgesticht: hij is de schitterende bekroning der ievervolle pogingen van het onderwijzend personeel. Dank aan de besten dige werkzaamheid en opoffering der EE HH. Bestuurder cn Leeraren is het College van den H. Martinus geklommen tot een gesticht van eersten rang, waar liet onderwijs de strengste eischen bevredigt. Getuigen daarvan de schitterende uitslagen die de uittredende leerlingen voortdurend behalen in de exaams door de verschillige ministeriën van IJzeren- wegen, Posterijen, en Telegrafen uitgeschre ven, zonder te gewagen van talrijke plaatsen in Handels- en Nijverheidsgestichten, Ban ken, enz., bekomen Een onderwijsgesticht als dat van den H. Martinus is eene weldaad voor onze stad en de omliggende gemeenten het verschaft aan de samenleving Christene en bekwame burgers die geroepen zijn om later tot voor beeld en steun aan hunne medemenschen te verstrekken Dergelijke gestichten verdienen de achting en ondersteuning van alle katho lieken 't zijn zij die ons land beschermen tegen de noodlottige en rampzalige gevolgen van het goddeloos onderwijs. Mochte het St. Martensgesticht steeds meer en meer bloeien, tot groot geluk onzer katho lieke jeugd,tot meerder eer en glorie van God. Ecu Oud-Leerling. Een van de gewone trommel-en grosse- caisseslagers uit hetVolksgazetjei27 Juli II.) heeft zich gewaardigd, met groot gerucht van woorden, ons eens aan le vallen over een Godsdientsartikel. Wel beilankl voor dc eer Maar, beste man, T is met ecnen papieren sabel dat ge schermt binnen acht dagen krijgt ge al uwe argumenten op mv eigen neus terug, tot ziens, dus EXAMENS AFGELEGD De volgende heeren, oudstudenten van het St-Jozefscollege van Aalst, hebben deze week hun examen afgelegd M. Jozef Theunen, van Aalst, het 2C exa men van Kandidaat in Germaansche Philo- logie. M. Valery De Leenheer van Welle, het laatste examen van Doctor in Genees kunde. M. Leon Van Moris, van Pope- ringhe,het 2C examen van Doctor in de Rech ten. M. Michel Bekaert, van Thourout, het ic examen van Doctor in Geneeskunde. M. Aimé De Gracve, van Haeltert, het 2C examen van Landbouw-Ingenieur.M.Paul de Béthune, van Aalst, het 2i examen van kandidaat in Wijsbegeerte en Letteren. M. Henri Dopp, S.J. van Brussel, het laatste examen van Doctor in de Mathesis en Phy- sica, met groote ondsrscheiding. A A T ST OPenbare Vergadering rxri. LiO J van den Gemeenteraad op Maandag 5 Augustiom 5 1/2 uren. DAGÓRDE 1° Gemeenteraadslid. Ontslag van MM. Verhangen en Van don Berglie. In ambt stelling van M. Boone. 2° Gemcénterekening 1912. 3° Gemeentegoedoren. Verkoop van bouwgrond aan de Moorse!baan. 4° Geldontieening met de Stedelijke Spaarkas en Burgerlijke Godshuizen. 5° Burgerlijke Godshuizen. Verkoop en verhuring van gronden. 6° Wegenis. Vernietiging van oen deel voctweg, genaamil Gasthuislos leidende naar den Roosenkouter. Aankoop van oen huis aan «Ion Goeraerilsbergsehen- steenweg voor de ontworpene Leo de Bethunelaan. Verwisseling van grond voor de verbreed ing van de Windmolen- straal. 7° Staatsmiddelbare scholen. Rekening 1912, 8° Brandweer. Begrooting 1911. Er wordt veel gesproken over het on- vorwacht vertrek van eenen katholieken notaris van Si-Truien, M. Nagels,broeder van den oud-procureur des konings te Brussel,welke bij zijn vertrok naar Karls bad zegde slechts voor acht dagen afwe zig te zullen blijven. M. Nagels is nog niet teruggekeerd en men heefl nu vernomen «lat bij aan den burgemeester en aan den gouverneur zijn ontslag heeft gezonden als schepene en als gemeenteraadslid. Dit nieuws maakte veel opschudding en talrijke klienten van den notaris kwa men hun geld terug vragen. Zoo groot zou de paniek geweest zijn dat men ook de bureelen van andere notarissen in de provincie lastig viel. Men beweert dat notaris Nagels beheer der was van een breifabriek die slechte slechte zaken had gemaakt. Vrienden van den notaris hebben ziclit- kaarten van bom ontvangen die uit Ber lijn waren gezonden, maar sinds<lieii hebben de verzendingen opgehouden.Men beeft reden om le denken dal hij met zijn huisgezin naar Rusland is gereisd. Wat er van zij, op eene Donderdag ge- houilen vergadering van schuldeischers, heelt iemand verklaard dat het actief voldoende zal zijn om alle belanghebben den tevreden te stellen. XXe Siècle. Uitslag der plechtige Prijsuitdeeling. Prijzen voor goed gedrag. Internen. Eerste- afdeeling 1. Joseph Verlieeck, Niel. 2. Aug. Verlielst, Boom. Tweede afdeeling 1. Denis De Preter, Pullc. 2. Joseph Van Baren, Bomhem. Externen. Eerste aldeeling 1. Edouard De Schaepdryver, Aalst. 2. Jules Van Ootegiiem, Aalst. Tweede afdeelLno I. Joseph De Corte, Bainhrug- ge. 2. Klom Hanssens, Erondegem. Voorbereidende klassen. 1. R. Schone, Kortrijk, 2. Arthur Van Milderen, Eronihodegom. 3. Louis De Bolle Aalst. Rethorica. Uitmuntendheid1 Maurice Malthys, Schellehelle. 2. Joseph Verhceck, Niel. 3. Alfred Roelens, Itupelmonde. Eerediploma wordt toegewezen aan Manrice Malthys, Schellehelle. Latijnsche tweede Uitmuntendheid Omer Cronimehnck, Meire. 2. Daniel Dorval, Gent. 3. Jules Vau Ooteghem. Aalst. Latijnsche derde. -• Uitmuntendheid 1. L; urent De Loof, Woubrechtegom. 2. Albert Van don Noortgate, Sottegem. 3. Miehei Van Cauwen- berghe, Wortegem. Latijnsche vierde (Afd A). Uitmuntend heid: 1. Alphonse Moens, Moorsel. 2. Oscar De Pril, Aalst. (Afd. B). Uitmuntendheid Alexandre Mo.versoen, Aalst. 2. Henri an Haren, Bornhem. Latij nsche vijfde (Afd.A). L 'itm unt endheid: 1. Clement Roclandt, Lede. 2. Nestor Ponet, Sot tegem. (Afd.BJ. Uitmuntendheid 1. Fr. Clinckaert, Uofstade. 2. Reginald Graulich, Kortrijk. Latijnsche zesde (Afd. A). Uitmuntend heid: 1. Georges Itenneboog, Aalst. 2. Hubert Van Goethem, Burgbt. 3. Joseph Van Baren. Bornhem en Alphonse De Bolle, Aalst (Afd. B). Uitmun tendheid 1. Re mi De Brujn, Aalst. 2 Paul Iler- teeant, Aalst. 3. René Schockaert. Uofstade. Eerste voorbereidende klas. Uitmun tendheid 1. Arthur Van Malderen, Erembodegem. 2. Noel Vermeulen. Laken. 3. Kdinond D'Houdt, Aalst. Tweede voorbereidende klas. - L itmun- tendheid1. Michel De Stobbeleir, Aalst. 2. Gaston De Ketelaere, Aalst. 3. Eduard Oéeroms, Aalst. Derde voorbereidende klas (Afd. A). 1. Franz Van Hoocke, Gent. 2. Franz Rédelè, Brussel. (Aid. B). Ludovic Moyersoen, Aalst. BQEKBEOORDEELING Oefeningen ter eere van den Heili gen Joannes Berchmansdoor H. J. M. Sistermans O S. C gedrukt to Diesl, bij E. en J. Uten, Ketelslraat, 19. Derde vermeerderde druk. 1911. Dit lieve boekje van 50 bladzijden doorlazen wij met oprecht genoegen. Het is netjes gedrukt op schoon papier en stelt ons een kostbare inhoud voor in eene eonvoudigo en allerbest verzorgde taal. De vijanden van onzen heiligen godsdienst zoo spreekt de schrijver in liet voorbericht, hebben het vooral ge munt op het kind. Daarom is voor tal van brave ou«lers de toekomst hunner zonen en dochters tegenwoordig meer dan ooit, een voorwerp van bange be zorgdheid. Hun, durven wij hopen, zal de e De Ooefeningen ter eere van den H. Joannes Berchmans welkom zijn en een middel te meer om te bekomen, wat zij zoozeer verlangen de bevesti ging van het kind in de ware deugd. Na een drijlal bladzijden over het vieren der vijf Zondagen ter eere van den II. Joannes Berchmans, volgt eene Novene ter core val) don Heilige en voor eiken dag stelt men eene der deugden van den Heilige voor, met eene toepassing daarop en een passend gebed. Daarna volgt eene bijzonder schoone oefening op den feest dag; en het boekje sluit met eene Kroon van twaalf deugden opgesteld door den H. Joannes Berchmans ter eere van de Heilige Maagd, en eene Korte Litanie tor eero van den I-Ieiligo. Yfaamscfie Bedevaart uil het Bisdom Gerit naar bot beroemd Heiligdom van O.L.Vr. van Kevelaar (Duilscliland), met de hooge goedkeuring van Z. II. Mgr. Slillcmans, bisschop \an Gent, onder het voorzitter schap van Z.E.II Kan. Do Corte, Pasloor- Dekou te Sottegem, op 8, 9 en 10 Sep tember a. s Men schrijft in tot 27 Aug. bij don Eerw. Heer Vlerick, pastoor, B«;gijnhof Aalst. Bedevaart naar O. L. Vr. Ter Muren te Erembodegem. De parochie Krembodegem viert toeko mende week het plechtige Jubelfeest van de kapel van O. L, Vr. Ter Muren. Te dier gelegenheid heeft de Geestelijkheid van Aalst besloten een plechtige Bedevaart in te richten naar dit vermaard Heiligdom om Maria te bedanken voor de talrijke gra tiën welke het volk van Aalst er reeds heeft bekomen. De Bedevaart zal plaats hebben on Maan dag li Augvsti aanstaande. Men zal verga deren om 4 t/2 uren 's namiddags in de kerk van Sint Martinus, om zich van daar stoets gewijze jiaar Erembodegem te begeven. Dat iedereen op zijnen post wijze, want d'erkentenis voor de bekomene weldaden is de beste middel om nieuwe gunsten te ver krijgen. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheek, op Zondag 3 Augustus, M. Quintyn Korte Zoulstraat. Naar 'tkamp Het 9e is Woensdag ten 2 ure uit Brussel vertrokken om in dagmarclien het kamp van Bcverloo te bereiken. Zij hielden halt te Kessel-Loo bij Leuven. Donderdag marcheerden zij op Diest en Vrij dag hebben zij Beverloo bereikt. Taalwet. In de Monitcur# van 31 Juli wordt de wet op liet gebruik der talen in het leger afgekon digd. Aalst. - Zekere Jcannelto L.. wo nende Hoogcvesten was gister in de woning gedrongen van zekere Rosa X en stool er een gouden zakuurwerk, hetwelk zij bij oen goudsmid ging verkoopen. De diefegge word echter nu ontdekt en aangehouden Gezien haar jeugdigen ouderdom zal Jeannette L.. tol hare ine- derjarigheid ter beschikking van het Staatsbestuur gesteld worden. De bureelen, stapelhuizen en fabrieken Adolf Delhaize en C"' zijn overgebracht Reedersplaats, Brussel-Zeehaven (recht over het Koninklijk Stapelhuis), Aalst. Na een lang onderzoek heeft men eindelijk de hand kunnen leggen op de kerels die in de tuinen van 't kasteel van Overhamme liet fruit hadden gestolen cn den knecht bedreigde. Een van hen werd heden door de gen darmerie aangehouden en naar Merxplas gebracht, waar hij sedert eenige dagen ontvlucht was. 't Ts do genaamde Albert Thienpont. Aankomst der Zomerkleerstof fen,en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst, Aalst. Maandag namiddag is het parket van Dendermonde alhier algestapt om een onderzoek te doen over «le aan randing op Lodewijk Herkcnrath, in de Groenstraat waarbij «leze van al zijn geld beroofd werd. Men beeft nog geen spoor der daders. Het Huis C. Praet-De Witte, is langs do overzijde der Lange Zoulstraat. dichter bij de Groole Markt, in n° 6. Aalst. Werkongeval Dinsdag namiddag was men bezig bij middel van dynamiet een stuk muur te doen springen aan den ouden Dender. Onverwachts ont plofte de dynamiet en een werkman der gebrocder Grondel, werd door dc ont ploffing getroffen en wel zoodanig dal hij geneeskundige hulp heeft moeten ontvan gen van Dr Hertocant, Gelukkig zullen de kwetsuren nog zoo erg niet zijn en zal hij er met korte werkonbekwaam heid van af zijn. Alles wat ik bezit, wil ik geven aan hom die mij kan genezen zoo spreken zij die sedert langen tijd lijden, die hut- l'-loos een menigte geneeswijzen hebben beproefd en die de lust tot leven hebben verloren. Wij vragen hen zooveel niet en' onze Pink Pillen kunnen hen genezen, zooals zij reeds vele zieken genezen heb ben die hunne genezing onmogelijk acht ten De koop van twee of drie doosjes Pink Pilien zal hen zeker niet arm maken en die kunnen hen zooveel goed doen als zij zelfs niet vermoeden. Madame Soutoul. Mad. Marcello Soutoul, een onzer zieken die te Nimes (Gard, Frankrijk) woont, rue Flécliier. 25, zou veel gegeven hebben om de genezing le verkrijgen die de Pink Pilien baar hebben gegeven. Twee doosjes Pink Pillen zijn vol doende geweest ter genezing van deze zieke die sedert zóven maanden spkkelde. Erken dal liet terugvinden van do gezond heid voor de prijs van tweo doosjes Pink Pillen, waarlijk niet duur is. Ten gevolge van een moeiclijke be valling, schrijft Mad. Soutoul, ben ik bloedarm geworden en gedurende zeven maanden leed ik zoo dat mijn leven eene pijniging was. Ik had de voorgeschreven geneeswijzen gevolgd, maar zonder uitslag en ik gelooide mij op 21 jarigen leeftijd verloren. Ik leed, ik was treurig en weende altijd. Men hoeft mij geraden uwe Pink Pillen te nemen en ik heb twee doosjes gekocht. Het is niet te gelooven, maar bet is toch zoo, en alle personen die mij kennen, kunnen he' getuigen, dat liet gebruik dier twee doosjes voldoende is geweest om mij te genezen. Van dc eerste dagen der behandeling af, voelde ik mij beteren sterker, doordat ik meer eetlust bad en zoo ben ik weer vroolyk gewor den. Sedert ik uwe Pink Pillen heb gebruikt, ben ik gezond en heb ik mijne schoone kleur en al niijno krachten weer gevonden.» De Pink Pillen worden verkocht jn alle apotheken en in liet depót voor Bel gië, Apotheek Dernoville, 66, Walerloo- laan, to Brussel. Frank 3.50 de doos. Fr. 17 50 de zes doozen, franco. Depot lo Aalst, Apotheek Callebaut, Botermarkt. Aalst. Dinsdag namiddag rond S ure, kwam de knecht van M. Hubert Van de Putte, met een wagen mol hooi gela den, van den brusselschesteenweg gere den. Juist stond de brug open, «lo knecht, die dit bemerkte, poogde zijn rem te sluiten, maar het was reeds te Iaat :man paard en wagen kwamen in het water te recht het koste veel moeite om een en ander uit het water te halen. Alleen liet paard had eenige kwetsuren bekomen, de voerman is er met den schrik van af geweest.

De Denderbode | 1913 | | pagina 2