Do dorpspastoor. Te Ingoyghem. Een paar Gedichten over Hugo Verriest. "W eek-Kalender. Scliootschip's- kadellen bij den Paus. Politiek overzicht. 'T EËÏTËhj 'T ANDER WereldlentoonstBlling van Geul. PLECHTIGE OCTAAF (er eere van 0. t. Vrouw van vrede. Legcrnieuws. Aalst. Tentooustelli iig. Bedevaar! JaariijKscli Sludenienïeesi ie (laisi Zondagi-usl. Allerhande nieuws. expressie van zijn gezicht, zoo niet geraak je de helft van uw genot, van 'n uitgelezen kunst-spectakel kwijt... en dat alles is leven, gezónd, natuurlijk bewegen, vrij ademen, buiten alle schoolsche methode, buiten alle oratorische behendigheidjes, buiten alle kan sel-overleveringen om... geene conferentie, maar een gekout... Wel juist een praatje, een kunstpraatje... (Uit h-l boek Pastoor Hugo Ver- riestBiographische studie, door An ti ré de Ridder. Blz. i04 5-) Andrè de Ridder, die over ecnige ja ren een kunst-inlerview had met H. Ver- riest, op zijn vredig dorp te Ingoyghcm, hadde kans er een van zijne zondagspree- ken bij te wonen. Zijn indrukken daar over deelt hij ons mede in de volgende mooie bladzijde die ons tevens een aardig liinnenkijkje van het kerkje geeft - Vrocgmorgens komt al het volk ter kerke, in zuivere zondagsdracht de drie beuken stroomen vel volk dicht zijn de stoelen bijeengeschoven, één voor één bezet. Langs de lichte pilaren, die het ranke gewelf schra gen, staan de vaandels der kerkelijke gilden. - De muren zijn wit geschilderd maarzwart beboord van onder en versierd met gulden bloementrossen. Rechts, werd de preekstoel gezet,en in houten stallen zitten de notabelen van het dorp, hunner weerde zeer bewust vereelte boerenmaskers, overtogen met een ernstigen schijn en eene godsdienstige aan dachtsvesting. 't Altaar heft statig zijne fijn- uitgeknutselde nisjes met heiligenbeelden in 't donker van 't bruin-geboende eikenhout, schittert, lijk een verre sterre.de gouden deur van 't tabernakel. - Een net kerkje. - Na 't Evangelie, klom pastor Verriest in den preekstoel. - Beminde parochianen Weerde Broe ders 1 Ze staken hunnen kop omhooge en hork ten pastor Verriest sprak zoo - schoon I O ja, zoo schoon Jammer dat ze niet heel de goddelijke schoonheid van die preken kon den begrijpen ze kwamen minstens twee maal per weke naar 't sermoen Ze luisteren nochthans met gespannen aandachtal die oogen rusten belangstellend en nieuwsgierig op den pastor en de ooren spitsen. Ze be seffen wel iets der weerde van die eigenaar dige preken de pastor weet hen immers zoo driftig te ontroeren, zoo geweldig te schud den, zoo aangrijpend te boeien. Zoo ze aldus niet vatbaar zijn voor 't harmonieus gewiegel dier woorden, voor den melodieusen klank dier stem, voor de rijkheid en de volheid dier beelden, voor de persoonlijkheid dier ge dachten, zoo zijn ze toch vatbaar voor ontroe ring, en gedwee en heel opmerkzaam, zonder verstrooienis, luisteren ze naar 't sermoen van hunnen goeien pastor. Met ontdekt hoofd, reikte hij boven den rand van den preekstoel slank en lenig, in zijne witte albe, zoo lief,zoo eerbiedweerdig, zoo stemmingsvol, als nooit in eene voor drachtszaal. Zijn wezen leek ascetisch, heilig- stil, zoo verrimpeld, zoo doorvoord,zoo grijs boven die witte, witte albe- Zijn weinig haar kroezelde langs zijne slapen en kaal een aurcooltje glom, op het achterhoofd, zijn kruintje.Zware rimpels doortrokken zijn voor hoofd en zijn kaken,en toch keek dat geheim zinnig Dante-inasker zoo rustig,zoo innig,zoo liefdevol, heel ernstig nu,met eene onzegbare kalmte en reinheid, van boven die witte albe, neer op zijn volk. (Uit dc reeds vernoemde studie. Blz. 33 34). Eene bladzijde van Stijn Streuvels Streuvels, onze Rubens in de kunst van 't naluur-beschrij ven, heeft ons in heer lijke bladzijden de streek afgeschilderd waar hij in de nabijheid van Verriest, zijn prachtig lusthuis liet Lijsternest heeft opgebouwd. Ziehier, hoe hij al den kleuren-rijkdom en het oneindige van dit droomsehoon landschap in zijnen Wonderbaren stijl leven doet en opengaan voor onze oogen Hier ligt het land open in weidschcn praal, uitgemeten al de vier gewesten tot aan den verren einder En van de hoogte, romdom, golven do lijnen allenthenen neerewaards - de wabberende heuvel neggen ze deinen zacht, ze klimmen weer, ze kruisen, maar zoo lenig, zoo zwierig als de zwaai van de zwaluw in de lucht. Het land zelf is als een lusthof, een zee van hevig groen die uitwenlelt in zachter tinten en eindigt in een ommekring van tender blauw, een ommekring zonder einde. Op de hoogte prijkt het dorpje in rus tige vereenzaming het fijne torentje en de wille troppeling der huisjes, enkel maar duidelijk afgelijk, tegen 't blauw gewelf van den hemel. Ik lig er weeldig geruggeleund nu in 't hooge gras van den barm hier hoog en de wereld ligt open onder mijn oogen als een wijd lafereel. De groenkleurige zee die neérgolft en wéér op in sierlijke heuvellijn naar 't oosten toe. De wijde bergrug speiert geperkt in alle linten van groen en hier en daar staan do hoornen en de bladertrossen hovigcr groen daar- tusschen, net geteekend en helder is er alles, zoonet en scherp als de gerzkes hieronder mijne hand. De huizen zijn schaterend witte dopjes en zie me de molens op gindsche hoogte met hun zeilen stokstijf en kruisewijs open Op de vel den slaat het koorn gestuikt en de vier- -kanle velden staan als bezet met kleine tenten in lange, gelijke reken. Het uitzicht loopt omend om in open kringen mijn oogen volgen met welge vallen den hardwitten steenweg die van bachten mij tot in 't verre zuiden, heel het land doorsnijdt. Hij volgt met lenig heid, op en neêr, de grillige bochten van het schoone dal en de scherpe lijn teekent als eene lichtstreep in wenteling op de wiegende baren van een zee. En de dub bele boomenreek erlangs de ingroene olmenbossen op hun schichtige stammen ze zijn als een forschen zwaai van groen, een zwierige smete over het land die uitloopt in de verte De verte waar al de lijnen uitglooien, sleept nederwaards naar de Schelde toe naar het eflene dal, en daarover, uit het grasgroen, uil de evenheid van do meor- sclieii, rijst een nieuwe heuveling, een tweede vergezicht met andere dorpen, andere landen die opschieten in hoogcre ligging van heuvels uitstrekkend in lengte legen den einder. Maar zoo ver, dat or alles verpaan schijnt en verkleurd in eene teerheid an nuchter blauw, in een lich ten waas van opperste fijnheid zoodat 't hevige blauw van de sparrebosschen er versmelt in 't lichte blauw van den hemel. Daar is het droomvage loovcrland de oneindigheid van het oosten onder het doorschijnende zonnelicht dat er op ket tert van den overkant. - Verder dan, synthetiseert lnj als volgt op diepzinnige wijze, don grooten heiligen rol dien Pastoor Verriest hier dagelijks speelt in die grootsche natuur, het zieleleven van zijn volk besturende met goedige vaste hand - Van het dorpje uit hoor ik geen ge ruchte meer. alles ligt er stil de men- schen ook zijn vergaan, versmolten als onbewuste levolingen in den wonderen eengang van het groote leven. Mijn oogen gaan naar het groote witte huis ginder bachten het groen van de spaansche hagen, en iriedeen komen al de herinneringen van ander, van hooger leven bij mij op daar leeft en waakt de cenige bewustheid, de pastoor van het dorp. Hij kent hier al de menschen, al de hoornen en hij heerscht hier als een koning in goedertierenheid. De menschen kennen zijn gang, ze bezien hem vol eerbied en vertrouwen als hun mt-edoro die gaat over hunne wegen en leelt hun leven ze bezien hem als deze die hun leven moet leiden, hun raad moet geven omdat hij een wondere macht bezit in ;t gebaar van zijne hand en 't straal van zijn oog.otndat hij hun kan vrijwaren Van 'l geweld dat boven hun hoofden dreigt. Hij leeft er in hun midden, hun eigenste leven, den schoonen effenen éengaiig van dat kalme levensbedrijf en hij ziet er de dingen groeien, de dingen slijten te midden van het schoone land, in het stille komen en het stille gaan der dagen Nu voel ik dit alles zoo innig als het schoone volledige leven het wordt me hier zoo goed laat ik nu den avond wachten en niet meer denken, genieten enkel. Ik wilde dat het nooit meer ein digde want nu begint de stille, do alge meene, de blauwe omneveling, hut uit gaan, de avondtooverij... de sterren., en alles smelt uit. Hcere hier is hel goed te zijn, laat ons er drie tenten bouwen eene voor mij en eene voor (Uit- De Vlaamsche Vlagge Zie hooger) Oogst. 1001. Stijn Streuvels. HERLEVEN. (Op Verriest's ziekte jn 1907) De stem die uit Ingoyghem zong en tot de verste kringen drong van 't Zuiden en van''t Noorden, is voor een korte wijl gedoofd ons is het helder licht geroofd dat schong op Vlaandren's oorden. Daar stijgt een zucht ten allen kant, een bede uit 't hert van Vlaanderenland: God wil den leider hoeden, den zanger vroom en liefgetal, den lievling en den vriend van al, den wijzen en den vroeden. 't Is eenzaam om de heuvelkruin. met dorp en kerk en gaard en tuin, waar nacht en angst op wegen, den Vlaamschen Helicon, zoo druk in vroeger dagen van geluk, door Vlaandren's kroost bestegen. Hier was zijn pad, zijn wandelbaan hier bleef hij lang te droomen staan van koelen wind omlluisterd. Hier was "t dat vrij en ongestoord het lied ontstond, het wijze woord door Vlaandren afgeluisterd. Van hier aanschouwd'hij 'tschooneland in wintersneeuw en zomerbrand, het helder land zijns herten de levensvolle vlakte alom, den rijkbevolkten Scheldekom, de nevelige verten. Hier sprak hij 't christen landvolk aan en richtte 't op de stille baan door God hem voorgeschreven Hier drong hij diep de diepten door van 't menschenhart en vond het spoor van 't inner landlijk leven. VVierd dan een wijl de stem gedoofd en ons het helder licht geroofd dat over Vlaandren straalde, heel Vlaandren heeft gezucht, gesmacht naar't einde van den langen nacht die op den lievling daalde. En ziet! alöver hil en dal weerhelmt medeens een blij geschal den Heer zij dank gegeven Want weerom wordt, in Zuid en Noord, het licht begroet, de stem gehoord, die Vlaanderen deed herleven. Delfien van Haute. BIJ GELEGENHEID EENER VOORDRACHT TE LEUVEN. Heere pastor van Ingoyghem 't wordt alomme reeds verteld Hoe gij het in ons genootschap, van Sint-Thomas hebt gesteld. Maar, de mediciale vondste die in Leuven is gedaan ter occasie van uw preeken kondigde men nievers aan. Bijna niemand weet hoe eene brave dame uw wonder woord dof en heesch (den eersten avond I met compassie heeft gehoord. Brave dame die den arbeid uwer kele onmenschlijk vond en, u eene flesch Bourgogne van de jaren dertig zond. Het gevolg van die compassie en van hare flessche was dat zij uwe groote valling lijk bij tooverslag genas. Dus, het voorval heeft bewezen, hoe op eenen enklen noen, men in 't klooster, bij de paters, eene kelekuur kan doen Doch verschoon ing ik ga verder. Eer ik deze regels sluit, heere Pastor, druk ik hier den besten mijner wenschen uit Mochtetgij, ter Alma Mater, Alle jaren of nog meer, uwe kele gaan verzorgen, juiste lijk den Jaatsten keer, en, zoo lange wederkomen dat er geene fleschen wijn van die soorte meer in Leuven noch in Brabant, over zijn Omf.r Karf.i. de Laev. AUGUSTI. Van <len 1 lot «len 31 korlen de dager, 1 u. 59 Volle maan den 10, oin 8 u. 27 ~s avonds, li. v. d. Xiemand kan t,cec herren dienen. Matth. vi. 18 Maandag H. Helena, keizerin. H. Agapitus, m. 19 Dinsdag Gelukz I.udovicus Plores van Antwer pen en gezellen, mart. H. Julius mart. Gelukz. Gnerriens. al>t en bis 20 Woensdag II. Bemardns, abt en kerkl. II. Phi- libei 1, abt. 21 Donderdag H. Joanna Francisca Premiot do Chantal, wed. 22 Vrijdag H. Timotheus, 111. II. Sympliorianus, 111. 23 Zaterdag 11. Philippus Benilius.l ol, ii Zachens, Uurtabel der Zondagmissen in Aalst. St-Martinuskerk 5, 6, 7, S. 9, 11 ure. Lof 4 11. St-Jo te/s kerk: 5 1/2. 7, 8 1/2, 9 1(2, llu Lof 1 u O. L Vronwkerk, AI ijl),eek 5, i> 1; 4, 7 1/2, 9 u Kerk der EE. PP. Jesuiten I 12, 5 1 2, 6 1/2. Het zijn belaas niet onze Belgische kadetten, die zulks zouden mogen doen, want men moet onzijdig, dit wil zeggen, onverschillig, ook wel eens ongodsdien stig schijnen daL slookl geen ruzie.' Slechte gazetten mag iedereen ten toon spreiden, voor zedelooze schilderijen mag men in Gent een paleis bouwen, maar een Roozenkrans toonon, een kruis ma ken op den trein of voor het eten, foei dat verwekt ruzie. Elders denkt men er anders over. Zoo de kadetten van 't Amorikaanscb schoolscbip Ranger (Zeezwerver) trok ken in gelid de ontvangstkoor van San Damaso binnen den *20 Juli.'en werden er geestdriftig begroet en verwelkomd. De Zwitserschc wachten antwoordden hun met militaire eer, cn de kadetten kregen eene bijzondere goede plaats, recht over het balkon. De komst van den Paus werd door trompetgeschal aangekondigd, de men- schcnzee knielde cn liet muziek speelde liet pauselijk lied, waarna' de kne llen losbarstten in een har'elijken cheer of gejuich. Ach Wat zouden onze Bel gische kadetten er deugd van gehad hebben maar dal is geen spok voor onzen katholieken bek da's maar goed voor protesLanten van 'l groot Amerika België is te klein De pauselijke geheimschrijver, oardi- naal Merry del Val, was aanwezig in de aanpalende Raphael-Loggia, en dc zus ters en de nicht van don Paus zagen het van uit een ander hocksken. Als al die kloppende harten haar stem men hadden stille doen zwijgen, dan deed Zijne Heiligheid een korte aanspraak, waarin hij iedereen aanwakkerde orn kloekmoedig het christelijk leven in han del en wandel door te drijven, en moe digde do vurigkijkondc kadellen aan om goed God en 't vaderland te dienen. Daar na gaf Zijne Heiligheid den pauzelijken zegen Gij kunt denken wat er losbrak toen de jonge zeerobben vernamen dat de Paus aan hen gedacht had. Kwamen onze Belgische kadetten in T Vatikaan, wat pluimken zouden zij er niet meedragen, nooit te vergelen T en zij vertrokken, weer in gelid, op stap, fier als haantjes, werden zij dooi de omstaanders luidruchtig begroet, en sommige Italianen riepen Viva Ame rica Soldaten of matrozen, omdat zij man nen zijn, helden, altijd gereed voor liet gevaar, doen diepen indruk als zij hun knie voor God buigen. In 't kamp van Beverloo zijn er tegen woordig voor den lijd van twee maan den, 20,000 soldaten, zonder middel van aan hunne godsdienstige gevoelens lucht te geven, want zij zijn er zonder pries- ters-almoezeuiers. Wal zijn twee almoo zeniers, aan 't kamp vast ja. maar die daarnevens, Leopoldsburg, een dorp van drie duizend zielen, te beslieren hebben Onze soldaten, onze broeders hebben daar meesters voor alle vakken, maar hun godsdienst en zedelijkheid loopen t.r het meest gevaar, en de priesters ont breken. Een proleslantsch land, als Amerika of Engeland, of Duilschlaud of- Holland duldt zulke onzijdige, onver schillige ongodsdienstigheid niet. Ld, oil Diea est tué zegt Téqui it n'y a plus dHmpératif i Neem God weg en weg is ook 't recht op bevel(Handelsblad). De tweede Oorlog in de Balkans. Het vertrek der gezanten. Dc gezanten van Montenegro, Servië en Bul garië zijn Woensdag uit Bucharest vertrokken diegenen van Griekenland zijn Donderdag naar Salonika afgereisd. De Bulgaren en de vrede. In Bulgarië is men van mening dal de v: ede, zooals hij te Bucharest onderteekend werd, slechts als uitwerksel hebben zal de onlusten in de Balkanstatcn te doen voortleven. Die toestand zal kunnen vermeden worden door dc onregelmatigheden te herstellen, ge pleegd te Bucharest bij het opmaken der vi ede- voorwaarden. Zoo rëdeneeri men in Bulgarië, maar niet in Riimenié, Griekenland, Montenegro en aller minst in Servië. De ontwapening in Bulgarië Het bevel tot ontwapcing is te Sofia aange komen cn werd Dijnsdag uitgevoerd. De troe pen zijn reeds op weg naar hunne garnizoen- stcden welke zij betrokken voor den oorlog. De Grieken teekenen verzet aan. Uit dc stad Malcmkon werd eene afvaardiging gestuurd aan den koning van Griekenland, om hem te melden dat de bewoners dier stad er niet op gesteld zijn Huigaar te worden en dat zij. uit vrees vermoord te worden, hunne woningen en ook de stad verlaten hebben. De vergadering der gezanten te Londen. Volgens bekomene inlichtingen, zouden de gezanten het eens geworden zijn over het groot ste getal der voornaamste punten, die ter be spreking waren gelegd. Turkije en de mogendheden Dc Turksche ministerraad heeft de bewoor dingen vastgesteld voor het antwoord welk de Porte geven moet op de voetstappen der ge zanten ten opzichte van Andrinopei. De Turksche ministers hebben beslist dat de groot-vizier de gezanten afzonderlijk zal ont vangen om hun mondelings dc politieke om standigheden te doen kennen, welke de Turk- sehc regecring genoodzaakt hebben opnieuw be zit te nemen van de stad Andrinopei en deze te bezetten. Hij zal tevens aan de gezanten doen uitschij- icn, welke erge gevolgen er zonden uit voort- Hij zal ten slotte de hoop uitspreken dat de mogendheden het bezit der stad Andrinopei, door de Turken zal waarborgen. Eene Mis van requien te Sofia. Dijnsdag morgend is in de hoofdkerk te Sofia eene Mis van requiem gecelebreerd voor de slachtoflers van den oorlog en eene Mis van dankzegging voor hel sluiten van een vrede. Woonden beide kerkelijke plechtigheden bij de Czaar. de koningin dc ministers, de oud- ministers, de dignitarissen van hei hof cn eene tal,ijkt menigte Hij het uitkomen der kerk werd Czaar Ferdi nand luid en geestdriftig toegejuicht door dc menigte, welke hem begeleidde tot aan zijn paleis, onophoudend roepend Leve Czaar Fer dinand De gezondheidstoestand van prins Boris. Prins Boris van Bulgarië, zoon van Czaar Ferdinand, en erfprins, is schielijk ziek gewor den. Men beweert dat hij lijdt aan eenen zenuw aanval cn eene krisis van neurasthenie. Czaar Ferdinand heeft besloten zijnen zoon naar de bergen van het distrikt Talra, in de Carpathen. te zenden. Envcr Bey zal bevorderd worden tot generaal. Twee Turksche legerkorpsen bevinden zich te Andrinopei, een ander te Tchataldja. ten vierde legerkorps, bestaande uit Aziatische troepen, wacht op nadere bevelen te Konstantino*pcl Czaar Ferdinand zou afstand dotn van zijnen troon. Uit Weenen wordt verzekerd dat de Bulgaren de vernedering niet kunnen verkroppen waar van zij het voorwerp zijn.' Zij verw ijten ook aan Czaar Ferdinand zijn gemis aan wijs beleid, po litiek doorzichten diplomatische behendigheid Czaar Ferdinand, ziende dat zijn haring niet meer braadt, heeft aan zijne omgeving het in zicht te kennen gegeven afstand te doen van zijnen troon ten gunste van prins Boris. Zegenvierende intrede van Koning Konstantijn te Athene. Vooraleer naar Athene terug te keeren, zal Koning Konstantijn Drama, Serès en Cavalla bezoeken Hij zal te Athene zijne plechtige in trede doen, gezetenop een wit paard cn omringd door eenen schitterenden staf. - De bevolking der Grieksche hoofdstad bereidt hem eene schitterende en geestdriftige ont vangst voor. Niemve vijandelijkheden? De Hati- en Gruba-stammcn zouden aan dc grens de vijandelijkheden heropend hebben, ontevreden als zij waren over hunne aanhech tingbij de Montenegrijnen. VOOR DIE NOG WAT LEEREN WILLEN. De Honger is de beste kok De Honger is de beste saus De Honger maakt rauwe boonen zoet! ja, maar zegt gij als men geenen honger kan krijgen, wat daarmee gedaan lit toch hoe durft ge mij dat vragen Gij weet het zélf zeer goed. Breekt gf.en geboden vastendagen, En schrijft iets goeds dat 't volk eens lachen doet Ja, maar de Denderbode kan ik niet helpen opstellen Hevvel, leer heteen MENSCII IS NOOIT TE Ot'D OM TE LEEREN. De Latijnsche dichter Horatius zegt het ook Cur nescire pudens prave quam dicere rnalo Veel verkens maken dunne spoeling Wij ondervinden 't wel. De Eransche schüimloopers komen hier aan onzen honig kicken, slaan de tanden in ons hespevleesch, dat het vet van hunnen baard druipt; en, dan krijgen wij nog zottigheid toe. Nu geloot ik wat CHATEAUBRIAND van zijne land- genooten geschreven heeft: Les Francais SOM CHEZ EUX LES PLUS AIMABLRS DES HOM MES, a l'étkanger les plus insupportabi.es. (KSSAI SUR LES REVOLUTIONS).- Hoe- dat 't toch mogelijk is dat er Belgen, en dan nog Vlamingen gevonden worden die alzoo voor die Eranschen zijn, dat kan toch in mijnen kop niet... In tie Expositie te Gent worden de Eranschen waarlijk door som mige mannen gevierd als waren zij onze heeren en onze mêesters. Zelfs mogen die f ameuze Eranschen daar zaken ten toon stellen, die maar mochten dienen om inden smerigsten vuilpot der wereld verborgen en diepgedolyen te worden. Ei wat dat die purler francais toch kan uitwerken in ons Vlaamsche Land, dat nog op ieder stipje van zijnen grond de onuttwischbare SPOREN draagt van al het bloed dat die - beminnelijke Franschmans hier vergo ten!.... en dateeuwei) lang.... Als de koning komt wij hebben geen GOED EN ALS GOD KOMT WIJ HEBBEN GEEF i kven. Schoon gezcid Maar wie peinst er daar nog op Jan Wantje toch niethij blijft zoo maar altijd de boeren en de kleine menschen stroopen. Ik hoor altijd zeggen, dat wij nu leven in de eeuw van vooruit gang. Toe, toe dan!... gij lacht er zeker meêf Ik'k noem ze de eeuw van onrecht, 't Is schier al onrecht dat men hoort en ziet, en s:naakt en gevoelt. Boileau, de Eransche dichter, zegt het ook Lf.seui. art en vogue •est i.'art de iuf.n voi.er. En, wat mij meest verwondert, Men steelt, en rooft, en plundert, 1 Nu zonder vaar of vrees, De kleine dieven hangen, De grootè gaan hun gangen, En voeren peerd en sees Maar, maar dat ze opletten, ai die man nen daar is een GOD, die alles weet en alles onthoudt en in Wiens handen elk op zijtn beurt eens komen moet en komen zal. een GOD, die de eeuwigheid voor Zich heeft. FERNZ. Tegen het alkoholisme Óp 28 en 29 Sept. vergath-rd te Geul, een Nationaal Congres tegen het alcoho lisme, ingericht door de Federatie der Katholieke matigheidsbonden van België, waarbij nilgenoodigd zijn lol deelname] tie werken van Onderlinge Rijstand. Be roepsvereenigingen, cn andere sociale werken. Hot program beval volgende vraagstuk ken 1. Het innig verbond tussclien so ciale werken en drankbestrijding 2. Be perking van bet aantal herbergen. Een VrouWènafdeeling zal behandelen: De rol der vrouw in den strijd togen bel drankmisbruik. Z. D. H. Mgr. Bisschop van Gent en den lieer Gouverneur der prov. Gost-Vlaandoren hebben hel Eere- Voorzitierschap van bet congres welwil lend aanvaard en tie vele toetredingen belovon veel bijval en nul voor den Anti- Alkoholisclien strijd. Onder liet inschrijvingskomilcit hoeft zich een bijzonderen gelast, huisvesting te bezorgen en de Congressisten als gids te dienen in Gent en vooral op de Ten toonstelling. De jury der Wereldtentoonstelling heeft een gouden Medalje toegekend aan de Federatie der Matigheidsbonden, wegens de schoone deelname aan de tentoonstel ling Een stichtend voorbeeld. Zondag openden do Katholieke IJzeren- wegbedienden van Frankrijk bun jaar lijks congres tc Parijs. Volgens gewoonte hebben zij hunne werkzaamheden begon nen met plechtige godsdienstoefeningen in tie Basiliek van hot II. Hart op Mont- martre. Vier diezend onder hen hebben den nacht in aanbidding doorgebracht en 's morgens waren ze,in deBasiliek alleen, niet minder dan twee duizend twee hon derd om tot dc II. Tafel te naderen Bij de plechtige opening van liet congres, dat 0111 10 111e in do kerk plaats had, waren er 6000 deelnemers aanwezig. De socialistische groepen der spoor wegbedienden hebben gepoogd eene ma nifestatie tegen de katholieken in te rich ten, doch dit werd hun door do policio belet. De schoolkinderen van Bergen M. Losuarls, burgemeester van Bergt-n werd Zaterdag door den grootmanrschaik van het Hof ontvangen en hij heeft met tiem het programma van de blijde intrede hunner Majesteiten, die den 7 September plaats heeft, vastgesteld. Het gemeentebestuur van Bergen heeft tie leerlingen der vrije scholen uitgenoo- digd, aan de zijde dor kinderen van de oflicieele scholen Ie komen plaats nemen, om de haag op den doortocht van den ko ninklijken stoet te komen vormen. Zoo moet het zijn Eene uitvinding van belang. Een Italiaansche uitvinder, de lieer Ulivi, heeft een draadloos toestel uitge vonden, werkend zooals de draadlooze telegraaf, bij middel van de luchttrillin gen en dal toelaat bij middel van eenen uilslraler, al de mctalieko voorwerpen te ontdekken, en wanneer deze dynamiet of andere ontplofbare sloffen bevatten, te doen springen. Noch houwitsers, noch torpedohooien, noch pantscrsc'iopen kun nen aan do vernieling ontsnappen. De heer Ulivi heeft zijne uitvinding aan de Fransche regoering te koop ge boden. De heer l'livi is er in gehikt stalen kisten met buskruid te doen springen, en zulks op een afstand van 23 kilometers. Hot schijnt ongelooflijk en het is noch tans waar. De mogelijke opheffing der Jezuietenwet in Duitschland. De Rijkstlag, vooralet-r uiteen te gaan in tie vcrledene lente, stemde voor de vijfde maal de afschaffing der wet tegen de Jezuieten. De Bondsraad, met de instemming van al de verhoudende slaton van liet keizer rijk had zich lot hiertoe om de stemming van don Rijksdag niet bekreund. De aankomst aan het bewind in Beieren van liet kabinet Hertling, verbrak deze eensgezindheid, en men vroeg zich af of do Beierscho regecring deze maal ook zou dulden dat de Bondsraad nopens de belangrijke kwestie handelde naar zijn goeddunken. De Gazette de Cologne met andere anti-katholieke organen in Duilschland, vermeldt met tegenzin dat do stemmen van Pruisen in den Bondsraad zich zul len aansluiten bij deze van Beieren, in 'l voordeel der opheffing van de wet togen de Jezuieten. Hel Koninklijk bezoek aan hef. Hedendaagse!1 Dorp( Village Moderne Ter gelegenheid van do verscheidene feestelijkheden van Zaterdag laatst heeft Zijne Majesteit de Koning Albrocht aan het Hetlendaagsoli Dorp een bezoek ge bracht, vergezeld door den heer Helle- putte, minister van Landbouw, den heer Cooreman, staatsminister, do hoeren Baron de Kerkhove d'Exaerde, Gouver neur van Oost-Vlaanderen, Braun, bur gemeester van Gent, Maenhout en Tib- baut, volksvertegenwoordigers, M, de Hemplinne, algeracone commissaris van liet gouvernement, De Vuyst, bestuurder aan het ministerie van Landbouw, Ver- cruysse, senaléur, Baron de Bethune, volkv.Baron de la Faille, Legrand, enz Na de gewone plechtigheden en voor stellingen, bezocht Zijne Majesteit de ver- schilligc instelling, n, zooals het schoone paviljoen van Waters en Bosschen, de Moleiismedcry, de tentoonstellingen van Melolto cn lid. de St. Hubert, het gemeen tehuis, de werkmanshuizen, enz. Het was met de modelhoeve Moreels dat Koning Albrocht ziin bezoek eindigde én liet was ook deze instolling, stellig de schoonste van hel Hedendaagsch Dorp, waarin hij het meeste belang stelde, daar zij niet alleen ingericht is volgens tie vereischten der gezondheidsleer en prak tijk, maar tevens eenen schilderaehtigen en bekoorlijken aanblik oplevert. Zijne Majesteit bezocht de groote kamer waai de firma C. V. Moreels van Gent hare produktcn tentoonstelt, zooals Ruwe Peru Guanos waarvan zij rechtstroek- schc invoerders zijn, Afrikaansche en Amerikaansche phosphaleii, superphos- phalen, pliosphaatmest Bernard, en de welgekende opgeloste Peru Guano Mo reels 7x10x2 merk De Ploeg die aan bovengemelde firma in verschillige Wereldtentoonstellingen de grootste onderscheidingen deden ver vi rven, zoo als in Luik het Ecrediplomn, in Brussel den Grooten prijs, en nu in GentBuilen mededinging lid der Jury. Na de andere plaatsen van het woonhuis, de stallingen en der andere lokalen bezocht te hebben eindigde de Koning zijn bezoek, doch niet vooraleer M. Gustaaf Moreels, die hem tot geleider verstrekt had, warm geluk gewcnsclil te hebben over zijne knappe, welingerichte en tevens prach tige medewerking tot het wclgelukken der Tentoonstelling. Daarna bezocht zijne Majesteit het «Oud Vlaanderen/) maar kon er ongeluk kiglijk niet lang vertoeven daar het ver trekuur geslagen was. Landbouwschool voor Meisjes te Bouchout. Uitslag der examen. De Jury samengesteld uit de HH. Baron Gilles de Pelicliy, voorzitter der provinciale Iandbouwmaatschappij Caron, lid der be stendige deputatie des provincieraads Van Eist cn Van de Velde, staatslandbouwkundi- gen Dr De Bie De Mculder, voorzitter van het landbouwcommice Contich-Boom den Eerw. Heer De Mculder, onderpastoor van Boucliout en het onderwijzend personeel heeft volgende diplomas toegekend Eerste studiejaar. Met groote onder scheiding Van der Linden Irma, Hasselt Van den Bergh Florentine, Bornhem Van der Linden Elvire, Hasselt Van Malderen Maria, Buggenhout Bruyndonckx Augusta, Westerloo. Met onderscheiding Buysse Irma, Bier vliet Spinnox Maria, Kathelyne-Waver Glorie Melanic, Kathelyne-Waver Govaert Alma, WestdorpeGovaert Elvire, Westdorpe. Met voldoeningDc Smcdt Augusta,Achter- Ooien Macs Stephanie, Beveren. Tweede studiejaar. Met groote onder scheiding Lauryssen Julia, Westmalle Raymaekers Julia, Rethy Van der Eecken Germaine, Wichelen Thielman Marie, Kiel- drecht. Met onderscheiding Pruts Maria, Molla- Sluis Van Tendeloo Josephine, Kcssel Afdeeling onderwijzeressen. Met groote onderscheiding; Mej. Van Humbeeck Anna, Massemcn Het nieuwe schooljaar begint op 14 October. Prospectussen en inlichtingen te verkrij gen bi het bestuur der school te Bouchout- bij-Antworpeu. Zondag 17 Augustus, om half vijf, half zes, half zeven, half acht 011 half negen, gelezene Missen aan hel altaar van Onze Lieve Vrouw. Om 9 ure ponti ficale Tertiën en Hoogmis, door Z. 1>. 11. Mgr. L. J. Legraive, titel voerende Bis schop van Parnasse, Hulpbisschop van Mcchelen, waaronder twee heeren van Aflligom, heiden Antwerpenaren, Dom Bertulf Bloqueau, lol. liet H. Priester schap en D0111 Cdhstantinus Bosschaerls, tut het Diakonaat zullen geroepen wor den. 's Namiddags om 2 u. Pontificale Ves pers door Z. I). II den Bisschop, daarna processie met het mirakuleus Beeld en het Allerheiligste. De volgende dagen, gedurende de be gankenis zijn er van 5 tot 7 ure gelezene Missen aan het altaar van O. L. Vrouw, en om 8 uren plechtige Klooslermis Des namiddags kwart voor 3 11. gezongene Vespers en Lof. De klas van 1911. De hoer volksvertegenwoordiger Maen- liaut heeft aan den heer minister van oorlog de volgcmlo vraag gesteld Zou do achtbare heer minister niet kunnen zeggen op welken datum do sol- dalen der k:as van 1911, in verlof zullen gezonden worden. Zullen do soldaten der ruiterij-regimenten langer onder de wa pens moeten blijven dan de linielroepen. M. de Broqtieville heeft daarop liet volgende geantwoord «.Behalve do kontingenten der here den troepen en hel hestuurbataljon, i.s de klas van 1911 in hare haardstede lerug- gekeerd Do wettige voorschriften ver plichten de ruitorijsoldalen langer onder de wapens te houden dan hot voetvolk De klas van 1913. M. de Broqtieville, op eene andere vraag antwoordende, zegde dal. de mili- cianen der klas van 1913, don 15 011 10 September aanstaande, onder de wapens zullen geroepen worden. De tentoonstelling der werken van de leerlingen der Lagere School SI. Jozef en der Ambachtsschool zal plaats bob ben den Zondag en Maandag 17 en 18 Oogst en Zondag 24 Oogst, telkens van 10 1/2 tot 12 ure voormiddag en van 2 lol 6 ure namiddag. Ingang langs do zaal van den Volkskring. Don Maandag IS Oogst, zal men do leerlingen aan '1 werk zien. Leeraars en leerlingen zullen altijd ten dienste zijn 0111 uitleg te geven. naar O. L. Vrouw van Sittarcj. Even als dc vorige jaren wordt er een warmen oproep gedaan lol degeloovigen, 0111 deel te nemen aan de vermaarde Bede vaart naar hot Heiligdom van O.L Vrouw van Sittard. Zij grijpt dit jaar plaats op Dijnsdag, 2 en Woensdag, 3 September. Alles doet voorzien dal do toeloop weder om buil enge woon zijn zal. Daarom is hel geraadzaam in t.ijds zich te laten inschrijven, wal men Jtan doen bij Eerw. fleer Andries, Pastoor te Buggenhout-Opslal Juflrouw Molanie De Backer, te Erembodogem of Heer Karei Vorhogge, koster orgelist te Erem bodogem. Daar kan men ook alle verdere inlich tingen bekomen. FEESTEN TE MECHELEN. Ter gelegenheid der feesten van O. L. Vrouw van Hariswyck te Mochelën zal op 17. 25 Augustus, 7 en 11 Sopleinbor de volgende bijlrein ingericht worden Heenreis Terugreis Aalst-NoordV 11,30 Mcchelcn V 19 00 Moorsel 11.40 Londorzeol W.1918 Baerdegem 11,46 Sleenhuffel 19,'xi Opwyck 11,54 Peisegem 19 39 Peisegein 12,02 Opwyck 19,'45 Steenhuffel 19,09 Baerdogom jw 54 Londerzeel-W. 12,20 Moorsel 20]00 Mcchelen a 12,38 Aalst-Noord A.20,09 Zaterdag 6 September Verb roeder infrs- avond, aangeboden door de Studenten- gilde van Aalst Om 7 u. opvoering van Jacob van Ertoveldo» door de «Wille Kaproenen- Katholieke Vlaamsche Stu- dentengilde vari Aalsl Deze opvoering ge schiedt in de zaal van hol Sl-Jozefseollege Brusselscheslraat. Aanspraken door dé Voorzitters. Mededeel ingen. Zondag 7 September, om 7 11 Commu- nicmis in St-Marlenskerk.Om 9 u. plech tige Mis in Marlenskerk, opgedragen door don Z E. H Kannunik Roelandts, Pastoor-Deken van Aalst Al de aanwe zige studenten nemen deel aan de gozan- gen der Mis, (achtste Mis Dc Angelis - 1" Credo). Wijding der Studenten vlag van Aalst. Gelegenlieidsscrmoen door E. P. Renaat De Vos. Oin 10 u. Vergadering inde feestzaal van St-Jozefscollege.Voor dracht door Dr Verachtert. «Beschaafde omgangtaai.» —Voordracht door I)r Phil J. Goossenaerls. -Wat dc studenten hij zonder in hun laai moeten besludeeren.» Om 1 u. vergadering voor den Katholie ken Oost-Vlaainschen Studentonbond Om 2 11. Optocht door de stad. Vcrgadoriri" op de groote Markt.Oin 2 1/211 ontvangt ten Stndhuize door het College van Bur gemeester en Schepen. Om 3 u. vergade- rmg. Hooglceraar IV Leo Van Puyvclde. «De taal als kunstuiting.- E. P. Lichten- berg, «In Vlaandren Vlaamsch. Van 's middags tot middernacht, coni"<> dienstdoende Apotheek, op Zondag 17 Augustus, M. Ca Helmut, Botermarkt? Aalst. Zondag nacht is in do Bin nenstraat een hevige twist ontstaan, Ge volgd van eene bloedige veehtparl ij'tus sclien de genaarnden Frans Bockstael en Jan Timmermans. I)c strijd was zoo lievig, dal op cenige oogenblikken beiden onkennelijk waren van het bloed. De policie moest er lusschen komen oin de vechters te scheiden. Beiden zijn bed legerig. Aankomst der Zomerkleerstof fen.en andere nieuwigheden, mou- selinen voor bloesen, J. Van den Bergh-Jouret, Aalst,

De Denderbode | 1913 | | pagina 2